ffssrS&g»- BUITENLAND. BEKENDMAKINGEN ■waren. In enkele oogcnbiikken stond de bovenverdieping in lichte laaie. Het echt paar van O. kon zelfs niet ojp de ge wone wijze iangs de trap het huis verla ten, daar deze geheel in brand stond. Zij moesten zich toen langs het dak laten glijden naar de goot, waarna de begane 'grond kon worden b'ereikt. De bovenver dieping brandde geheel uit. Te Wolder (Limb.) heeft de 40- jarige ongehuwde moeder A. TM. T>. haar pas geboren kind verbrand. De ontaarde vrouw is door de marechaussee in ar rest gesteld en heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Volgens haar ver- Waring wist zij niet, of 'het kind bij de geboorte reeds dood was of dat het kort daarna is overleden. In ieder geval zoo verklaarde zij toen zij na tien minuten bemerkte dat het kind dood was. heeft zij het lijkje in de kachel verbrand. D„ die gescheiden is, woont samen met haar eveneens ongehuwde zuster. Alles heeft zich afgespeeld, terwijl haar zuster ter kerke was. Anela meldt uit Modjokerto. De administrateur van de rubberon derneming Diilem, de heer P., is, toen hij met zijn auto reed in de nabijheid van de suikerfabriek Bangsa, bij het uitwijken voor een inlander tegen een boom gereden. De inlander werd licht gewond. De heer Polt kwam met den schrik vrij. Mevr. Ansingh, die met haar dochtertje in de auto gezeten was, werd licht gewond; het dochtertje echter liep zware wonden op en bij haar werd een schedelfracluur geconstateerd. Nadat de auto tegen den boom was omgereden maakte de wagen een zwenking en kwam terecht tegen een warong ,welk lichte gebouwtje finaal werd meegenomen. Hierbij werden twee inlanders gedood cn drie licht gewond. De auto was totaal vernield. De Antwerpscbe correspondent dei- Maasbode meldt ons 19 dezer: Dinsdag is te Hoboken, bij Antwier pen de kleine luciferfabriek van de fir ma Verpoorten afgebrand. Meende men aanvankelijk, dal de schade zich alleen tot stoffelijk verlies beperkte, hedenmor gen bij het opruimen der ruines vond men het verkoolde lichaam van eeti Poolsch arbeider. De ongelukkige is wiaarschijnlijk door den rook bevangjen en levend verbrand. Van een antenne op het dak van het huis te Goddeck in Pommeren van' een ploegbaas raakte een draad los, die terecht kwam op een lichtleiding van 220 volt. Toen de vrouw van 'den ploeg baas in den tuin kwam, raakte zij' den antennedraad aan en werd door den stroom onmiddellijk gedood. Haar man holde, zonder zijn schoenen aan te trek ken. naar huiten, trapte op den draad en deelde het lot van zijn echtgenoote. Door verkeerd sturen stortte een vliegtuig van 1000 meter hoogte op de spoorbaan BolognaModena en geraakte in brand. De bestuurder die uit het vliegtuig werd geslingerd, werd gedood, terwijl held en waarnemer gelukte zich in een parachute te redden. Bij het neerkomen geraakte een oude vrouw onder het vliegtuig. De vrouw ver brandde. NIEUWS UIT BELGIE. Van onzen bijzonderen correspondent. Feest in de Brusselsche Ma- rollen. „La commune libre des Marolles". Een eigen aardig volkje. Eenige bij zonderheden. Brussel, 10 Juni 1929. Brussel is geen stad waar eigenaar digheden ontbreken; niet de eigenaar digheden waarmee de weetgierige, licht- geloovige en, laat het ons maar zeggen, dikwijls zeer naïve toeristen kennisma ken, als zij in de zware sight-seeinjg- cars de stad op anderhalf uur doorkrui sen en Beurs, Groote Markt, stadhuis; het Manneken, dat de oudste burger van de stad is, het Justitiepaleis, het Zoniënwoud enz. ontdekken. Brussel heeft er nog meer, die den vreemdeling ontsnappen omdat zij niet aan de opper vlakte liggen van het leven, een redetti waarom zij des te interessanter zijn. Deze eigenaardigheden zijn de uitingen in allerlei vormen, van het Brusselsche volksleven, in groote stadsfeesten, maar vooral in de wijkfeesten, in de vieringen van „sjosseteiten." Men moet met Brus sel en zijn bevolking «enigszins ver trouwd zijn om te (kunnen ïnleeleveh' met deze feesten; maar bijzonder ty pisch blijven zij toch ook steieds voor den buitenstaander, die vooral dan tot de overtuigende bevinding komen zal dat de diepe lagen van het Brusselsche volk onbetwistbaar Vlaamsch zijn wat wellicht van de toekomstige genera ties minder zal kunnen worden gezegd. En wat wijkfeesten betreft, is Brussel thans nog met een „verrijkt, een feest, dat niets minder dan de beroemde Ma- rollen tot kader heeft, in de wijk' van; de Hoogstraat, vlak achter, of beter, „onder" het bekende reusachtige Ge rechtshof. Sedert enkele jaren vierden de „braderijen" hoogtij en kon men ge regeld in de verschillende wijken, op zekere dagen van het jaar langs de voor naamste winkelstraten wandelen, waar een „bradierij" werd gehouden, te wel ker gelegenheid de winkeliers in mid- delleeuwsche kleedij waren uitgedoscht cn de huizen versierd, om het geheejl wat atmosfeer te geven. Maar de bra- derijen, die succes bleken te hebben, werden door de slimme handelaars, Ijangs alle zijden tos uit den grond ge- gestampt, en deze soort attractie ver speelde aldus de gunst van het publiek. Maar ondernemingsgeest weet er toch altijd een mouw aan te passen en die „Marolliens", die doorgaan als schep selen die niet gauw in verlegenheid ge raken, hebben dit ook gekund, en met een schitterend resultaat. Zij hebben namelijk niet anders gedaan dan hun wijk te verheffen, door eigen gezag na tuurlijk, lot den rang van „Commune libre des Mprolles." Het denkbeeld is niet oorspronkelijk en is, zooals veel trouwens hier een naaperij van wat de Parijzenaars in hun Montmartre, ten be hoeve van de vreemdjelingen, hebben tot stand gebracht. Maar daarom is het niet minder interessant. Er is zooveiel dat van de Fransche lichtstad ook zijn weg buiten de grenzen vindt en dat mag er dan toch wel zijn. Hel volk van de Marollen is een ei genaardig volkje! Het leeft en krioelt in steegjes en in „impasisesi" o!f dood- Ioopende straatjes, opeengehoopt in muf fe, bekrompe „krotwoningen" zouden wij bijna zeggen, maar is veelal gezond en levenslustig, is op de wereld om er van te genieten en weet de geneugten „des vleezes" dan ook naar waarde te schat ten op een wijze zooalfs niet al hun even- menschen dit kunnen. Het drukt zijn zijn stempel op het Brusselsche stads leven. Het is overal te vinden waar er wat te „ratten" is, door eerlijken handjel wel te verstaan, b.v. met karretjes op den openbaren weg, om de klanten van de taksen-betalende winkels weg te lok ken, en om de „gardeviïs" te „sjaiufop- te ren" of te duivelen. Hun naam hebben zij gegeven aan geheel de Hoogstraat- wijk, ook aan al degenen, die op. hen gelijken te Brussel, die hun eigenaardig straattaaltje, hun Vlaamsch-Brusselsch diatect gebruiken, doorspekt met sappi ge krachluildrukkingen, schilderachtig" maar pijnlijk voor een luisterend Neder- laudsch oor, om de grove verbastering en taalonbeholpenheid die men er door heen hoort klinken; die ook als zij Fransch spreken tot een of andere „chi que Madame", hun Fransch in het Vlaamsch denken en zeggen, wat tot de gekste en onmogelijkste uitdrukkingen leidt, met een tongval welke den oor sprong onmiddellijk verraadt. Op deze manier zijn er vele Marolliens in Brus sel'; de echle historische Marollen zijn echter niet zoo groot, en wie de „vrije gemeente van de Marollen" thans be zoeken zou, zou spoedig tot deze er varing komén. 't Is er allemaal in 't Fransch toe gegaan, bij de volksche plechtigheden. Zoo gaat het in Brussel. De fagadë is Fransch en de rest Vlaamsch. De win kels van de wijk dragen Fransche uit hangborden, terwijl: het volk jn de straat en binnen Vlaamsch spreekt, en slechts weinige handelaars hun zaken naar wensch zouden kunnen drijven zonder kennis ervan. Maar niemand van de wijk vindt er graten in, noch in het Fransch, noch in het Vlaamsch. De tweetaligheid is er ingeburgerd! Maar als ge Vlaamsch spreekt zijt ge geen vreemdeling. Als ge Fransch spreekt wel. En zoo hangt er boven den ingang van de straat die tot de Marollen toe gang geeft, een Fransch opschrift „En tree de la Commune libre des Marolles." Het gaat er jolig toe in te „gemleente". Philips waar zou men Philips wel niet aantreffen? heeft voor het mu zikale gedeelte gezorgd, en in de ver sierde straten zijn Philaps-reuzenstjem- men opgehangen, die voortdurend aria's ten beste geven, met waarachtig ook een speaker, die alles aankondigt, al leen is het uitsluitend in het Fransch! De Hoogstraat een winstgevende, groote handelsstraat vertoont sedert eenigen tijd nog een nieuwe eigenaardig heid, juist in de buurt van de plaats! die aan de geheeld wijk haar naam heeft gegeven. Daar is inderdaad een boek handel' opgericht, een boekhandel die ook Vlaamsch is Fransch wordt niet versmaad, want het publiek wenscht het hier zoo een boekhandel, die, begrijp goed, werken verkoopt van Kloos en Querido, van Annie Salomons en Gorter, van alle oude en moderne Nederlanld- sche schrijvers, en die, wat van bellang is, voor hen een afzet vindt. Dat zalf men allicht niet hebben vermoed. En deze eigenaardigheid is tevens een at tractie. Want de man, die er nestelt is iemand die niet onbekend is: Oypriaam Verhavert, die boeken heeft geschre ven en zelf gezet en gedrukt als een volmaakte autodidact, over „Brusselsche typen" en zijn „Goedige steden", die Brussel is, en die hier is komen „open doen", zooals men het noemt, omdat hij zijn menschen kent, mtet hen over de baan .kan, en omdat hij ook hier in dje geljegenheid zal zijn om beter dan ooit hun eigenaardige taal' na te gaan, om hun woord te beluisteren en hun le venswijze te bespieden. Hij' verkoopt er zooalis de kunstenaars op Montmartre doen< ook zijn eigen hoeken. En met zijn breedgerandett artistenhoed, als ie mand die schrijft en boeken verkoopt, is hij spoedig bij de notabelen ingedeeld geraakt. We waren hij Verhaevert om de Ma rollen te bezoeken. Die menschen zijn door en door Vlaamsch zegt hij, als wre velig protest min of meer, tegen het eentalig Fransch Philips-geluid, dat al leen verklaarbaar is door verkeerde voorlichting. Ze zijn Vlaamsch in hun wezen. Vraag hen wat ze zijn. Walen? Neen, wij zijn geen Walen, zullen ze met overtuiging antwoorden. Vlamingen? Neen, zullen ze beweren. Wij zijn „Brusseleers", en de „Brusseleers" spreken Fransch en Vloms. Maar toch zullen zij meer toegeven dat ziji „Vloe- mingen" zijn. „Vloemingen moe gien ak- tivisten!" Want van politiek pioeten zij niets hebben. Eten. en drinken, daar bij hun „mokske", en daarmee vinden zij hun hemel op aarde, in 't Fransch of in 't Vlaamsch. Hier vindt men eiken dag Breughel terug, ontdekt men dat de menschen maar weinig zijn veranderd, dat Breughel deze heeft ook op de Hoogstraat gewoond, en heeft er zijn gedenkplaat hen prachtig juist heeft gezien. Zie de straatnamen,; zegt Verhae vert, die hebben hun officieele namen. Maar hier in de Marollen zijn de stra ten ,oud en de oude straatnamen zijn Vlaamsch. De B.ue Notre Dame de Gra ce of Onze Lieve Vrouw van Gracie- straat, is kortweg de „Groeciesitroet". De Rue du Faucon of Valkstraat kennen weinigen. Maar d.e „Beulstroet" kent bij na iedereen. Vroeger woonde de beul in deze straat. Hij was er niet ver van den galgenherg, waar nu het Justitiepa leis is opgericht. Het volk noemde d.e straat naar zijn triestig beroep en de straat heeft den naam bew'aard in den volksmond. Daar is nog de straat die in den volksmond de „Bloedpenssiroet" heette, al draagt zij een anderen offi- cieelen naam. Daar woonde de slager die voor de „Brusseleers" blijkbaar smakelijke „bloedpens" heeft „uitgevon den" zoo beweren de wijsneuzen al thans, en daarom wordt de straat ook zoo nog genoemd. De humor heeft op dit gebied ook' zijn rechten en zoo wordt ginder dit on ooglijk steegje, dat, zooals alle straatjes, in "de Marollen een helling vertoont, door de Marolliens spottend den „Bou levard des Italiens" geheeten, naar den Parijschen boulevard, en dit enkel en alleen omdal de huizen, in dit straatje, vooral door Italianen zijn bewoond. Het steegjesvolk leeft op straal 'bij zoo'n gelegenheid, ligt te kijken dooi de ramen of zit aan de deur. Een be jaarde vrouw, met een bloempoL in den arm, is het middenpunt van de vroo- ilijkheid, als zij tracht op haar klom pen een charleston te dansen op de malen van de Philipsmuziek, wait haar verbazend goed gelukt. Maar zij moet plaats maken voor een rijtuig dat vier 'zatterikken opgeladen heeft het is nog ochtend en uit de danszalen van de buurt klinkt reeds dreunend hel or gel op; van negen uur reeds is het bej gonnen! die te veel hebben gevierd. Wat verder is er een die een vrouw1 van zijn kennissen hartelijk in de len den knijpt om te dansen, wat een knaap meesterlijk naaapl. Maar de Marollen zelf vragen wij, van waar komt toch die naam? Verhae vert zegt het niet historisch juist te we ten. Het is ook niet uitgemaakt. Hier stond vroeger een klooster van vrou wen, „Apostolienen of Marollen", die op voeding en verzorging van arme meis jes voor doel hadden, en dat onder de bescherming stond van een Spaansche en was toegewijd aan „Onze Lieve; Vrouw van Montserrat (Catalonië) waar zich het moederhuis bevond, een be roemde abdij. Van het klooster is geen spoor overgebleven. Het moet echter den naam aan de wijk gegeven hebben. De „Vrije gemeente van de Marollen" doet den naam weer opleven. De „ge meente" is eigenlijk niets anders dan den vereenigingsnaam voor handelaars en handelaars, die leven in h'un brou werij willen brengen en geld in de la. Een lokaal waar zij vergaderen is hel „Maison Communale des Marolles" ge worden. Er is ook een ..amigo" aan verbonden, waar men voor niets in-, maar waar men slechts tegen 10 fr. uit geraakt. De gemeentelijke magistraten zijn volledig: burgemeester, gouverneur, wethouder van financiën, van onderwijs, van feestelijkheden, van openbare wer ken, kapitein van de gendarmerie, po- litie-com'missaris, enz., allemaal functies in het bestuur. De opening is waardig gevierd, met de kiezing van de „krot jes" van de gemeente, en van een „su perkrotje", jonge en oude schoonheden, die tos koninginnen van de wijk in een eerewagen later de wijk hebben door kruist. De „Marollen" zijn hiermee nogmaals ontdekt door de Brusselaars en een nieuwe traditie is in Brussel geboren. BEVOLKING. Gedurende de eerste helft van de maand Juni 1929 zijn in de gemeente MIDDELBURG Ingekomen D. Boogaard, zonder beroep, uit 's Gra- venhage, Emmastraat W 46 T, S. Pleys, dienstbode, Aardenburg, Noord plein M 292 A. Luijk, Amsterdam, Penninghoeksingel L 72c P. Bodbijl, metselaar, Rotterdam, Nederstraat O 203 J. Theune, dienstbode, Arnemui- den, Lange Delft I 33 J. E. Brouwer, geb. Buiterijs, zonder, Rotterdam, Sta tionstraat P 44d A. Caljouw, win- kelbed., Breskens, Volderijlaagte M 84 J. J, Verburg, Vlissingen, Nieuwstraat H 46 C. G. Vermeule, werkman, Vlis singen, Pijpstraat N 225 M. M. Poort vliet, dienstbode, Utrecht, Vliss. Bolw. Q 301 S. Gillissen, bankwerker, Am sterdam, K. Gortstraat I 356 Ca. Hen- drikse, Amsterdam, Gravenstraat I 289 J. Traas, winkelbed. 's Heer Arends- kerke, Kousteenschedijk P 47 B. Ver- bruggen, kellner, Roosendaal en Nispen, Loskade P 267 A. J. Sanderse, tuinier, Grijpskerke, Nadorst S 250a F. Adri- aansen, verpleegster, Haarlem, Noordweg S 248a J. C. de Smit, Vlissingen, Pen ninghoeksingel L 65a i Ma. Pa. Gee raards, werkvrouw, Oostburg, Wagenpl. Q 114 J. S. A. Lagendijk, Vlissingen, Pottenmarkt IC 408 K. Harpe, Vlis singen, Wagenplein Q 124 N. Basti- aanse, venter, O. en W. Souburg, Wa genplein P 30 N. J. van Commenee, huisvader, Utrecht, Noordbotwerk M 248 Ca. Vader, dienstbode, Einhoven, K. Delft G 22 Ca. Passenier, dienst bode, Koudekerke, Schoorsteenvegers- singel Q 91 J. A. Huiszoon, fabrieks arbeider, Koudekerke, Hoogstraat I 217 J. J. M. Buijsse, kinderjuffr. Breda, Teerpakhuizen P 28b D. M. Jonker, geb. De Ridder, Assen, Molstraat F 93 J. A. de Klerck, onderwijzer, Goes, Noordweg R 33 M. Barentsen, melk- slijter, Koudekerke, Oud Arnemuidsche- pad T 154 W. M. de Jonge, winkel bediende, Ter Neuzen, Jacob Catsstraat W 31 A. J. Goedhart, O. en W. Sou burg, Nadorst S 250a D. den Boer, schilder, Goes, Rozemarijnstraat E 152 A. Smaardijk, Vlissingen, Jacob Catsstr. W 90. Vertrokken Wed. J. M. L. Lots, Koepoortstraat E 59, naar Gorssel, Almen Jansen Zieken huis J. D. Willink, directrice gasthuis, Noordplein M 292, 's Gravenhage, Fuch siastraat 11 G. Rinkel, timmerman, St. Sebastiaanstraat *-L 136, Rotterdam, Gedempte Slaak 2715 A. Zwigtman, kleermaker, Wagenplein Q 125, Rotter dam, Spangen, Busken Huetstraat 71 M. M. Wolf, geb. Adam, L. Burg D 13, Amsterdam, Kramatweg 58 II Maria Maartense, geb. Van Roo, Nieuwstraat G 227, O. en W. Souburg, A 19 Arma Valkhoff, geb. v. d. Laan, Schoorsteenve- gerssingel Q 95a, Amsterdam, Ternate- straat 49 III Jacs. Callenfels, luit. ter zee 2e klasse, Dwarskade G 107, den Helder, Onderzeekazerne Wed. J. M. Rijkse, geb. Miggels, Spanjaardstraat E 74, Ede, Harskamp 116a G. P. Velle- koop, bankwerker, Kinderdijk P 115, Utrecht, IJsselstraat 31 Jacs. Patte- nier, fabrieksarb., Schoorsteenvegerssin- gel Q 82, Eindhoven, Hoogendorpstraat 7 P. de Fouw, Dampoortstraat 0 205c, Hoek, L. Kerkstraat A 109 W. van Diem, kantoorbed., Loskade P 266, Rot terdam, Boezemsingel 188a A. I. P. van Overbeeke, hotelhouder, Korendijk P 97, Medemblik 188a C. G. Hoek, badmeester, Molenberg K 90, Ridderkerk, Kerkweg 2. O. EN W. SOUBURG. Ingekomen A. Gunst, Tuindorp D 79, uit Goes Mej. L. Baart, N. Vlissingscheweg C 172, Ter Neuzen Mej. M. MaartenseVan Roo, Oranjeplein A 19, Middelburg B. Reijerse, Spoorstraat A 102, Middel burg Mej. M. Pattenier, Braamstraat B 35, Koudekerke G. J. ten Voorde en gezin, Nieuwe Abeele C 260, Vlissingen C. J. Haartsen, Kanaalstraat A 67, Amsterdam Mej. E. M. van Dongen, v. Turnhoutstraat 16, Utrecht. Vertrokken W. Touw en gezin, v. Teijlingenstraat B 234, naar Koudekerke H. Lenselink, en gezin, v. Teijlingenstr. B 240, Geleen H. Copius Peereboom en gezin, Ka naalstraat B 136, Vlissingen Mej. P. Lorier, Groote Abeele A 244, Bergen op Zoom N. Bastiaanse, N. Vlissing scheweg C 180, Middelburg Mej. P. F. van Houte, Kanaalstraat A 51, Ter Neuzen G. I. Wisse, Kanaalstraat B 149, Bergen op Zoom. Ook bij dames zee/- ge/iefd; verkrijgbaar per f/esch met gedeponeerd etiket of per gias, bereid van spuit- mine ra atofsodawater 'af of met met suiker-en (Ingez. Med.) DIENSTPLICHT. Indeeling van dienstplich tigen. De Burgemeester der gemeente Mid delburg brengt ter kennis van belang hebbenden: Zij, die voor de lichting van het vol gend jaar zijn ingeschreven, kunnen hun wensch, om in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige te worden inge lijfd bij een bepaald wapen of korps, enz. vóór 15 Juli a. s. opgeven ter se cretarie van de gemeente waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven, in dien: zij hun wensch omtrent de inlijving niet reeds bij een der keuringsraden heb ben opgegeven en niet reeds rechtstreeks aan den indeelingsdistrictscommandant hebben medegedeeld, of hun wensch een andere is dan die, welken zij te voren aan den keuringsraad of den districts commandant kenbaar maakten. Een en ander is mede van toepassing ten aanzien van wenschen omtrent het tijdvak van inlijving en omtrent de op leiding tot officier of tot onderofficier. Er bestaat geen zekerheid, dat aan den geuiten wensch zal kunnen worden vol daan. Voor de ingeschrevenen, die in aan merking kunnen komen om te worden aangewezen voor de officiersopleiding bij de landmacht, bestaat tot een beperkt aantal gelegenheid om, in plaats van in het volgend jaar, reeds in dit jaar te wor den ingelijfd en de eerste oefening aan te vangen. Zij, die dit wenschen, moeten het ver zoek daartoe doen aan den Minister van Defensie, zoo spoedig mogelijk na ont vangst van de kennisgeving van den bur gemeester betreffende de bestemming tot gewoon dienstplichtige. In het verzoek moeten worden opge geven: a. de geslachtnaam en de voor namen; b. de gemeente van inschrijving voor den dienstplicbt; c. het jaar en de datum van geboorte; d. ingeval voorkeur voor bepaalde wapens of korpsen be staat, de volgorde der wapens of korp sen, waarbij indeeling gewenscht wordt. Voorts moeten bij het verzoek worden overgelegd een bewijsstuk, dat de inge schrevene in het bezit is van het eind diploma Hoogere Burgerschool 5-jarigen cursüs of Gymnasium of van een daar mede gelijkgesteld diploma. Degene, die wenschen te worden inge deeld als hulpseiner bij de zeemacht, met latere bestemming voor den dienst bij de kustwacht, moeten het verzoek daartoe doen aan den Chef van het bu reau Zeemilitie te Willemsoord (Den Helder), op dezelfde wijze als boven. Zij, die daarvoor het meest in aanmer king komen, worden opgeroepen tot het ondergaan van een geneeskundig onder zoek (vermoedelijk te Amsterdam), ter beoordeeling, of zij voldoen aan bijzon dere eischen van gezichtsscherpte en kleurenonderscheidingsvermogen. Moge lijke reiskosten (berekend volgens het tarief der laagste klasse van het te be zigen vervoermiddel) worden vergoed. Vrijwilligers van het vooroefeningsin stituut van den vrijwilligen landstorm ko men niet voor indeeling als hulpseiner in aanmerking. Aan een beperkt aantal van de dienst plichtigen, die worden aangewezen voor de officiersopleiding bij de bereden ar tillerie (beredenen), kan worden toege staan, de eerste oefening bij gedeelten in verschillende jaren te volbrengen (inter- mitteerende opleiding). Bij 't verzoek daartoe moet een schrif telijke verklaring worden overgelegd, dat de ingeschrevene, indien hij wordt aangewezen voor de intermitteerende opleiding, na zoodanige bestemming geen uitstel van eerste oefening zal vragen. Zij, die wenschen te worden toegewe zen aan de Schoolcomp. van den mo- tordienst of te worden opgeleid tot chauf feur, tot motorrijder of tot hulpmonteur b. d. artillerie (onberedenen) moeten het verzoek daartoe doen aan den comman dant van het indeelingsdistrict, waartoe de gemeente behoort, voor welke zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven. Deze moeten bij het verzoek verkla ringen overleggen, waaruit blijkt, bij wien, hoe lang en waar zij werkzaam zijn geweest in het chauffeursvak, als motor rijder of als monteur; voor zooveel aan gaat de chauffeurs moet uit die verkla ringen tevens blijken, of zij in het bezit zijn van een rijbewijs A en of zij perso nenautomobielen, vrachtautomobielen of tractors kunnen besturen. Zij, die wenschen te worden opgeleid als ziekenverpleger of als ziekendrager bij de landmacht, moeten het verzoek óp dezelfde wijze als boven, daartoe doen aan den commandant van het indeelings district, waartoe de gemeente behoort, voor welke zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven. Hiervoor komen in aan merking zij, die verkeeren in een der volgende gevallen: a. studeeren in de tandheelkunde of in de pharmacie, voor zoover zij niet zijn aangewezen voor de officiersopleiding; b. in het bezit zijn van een diploma als ziekenverpleger of daar voor in opleiding zijn en tevens voldoen aan de voorwaarden, bedoeld onder d; c. apothekersassistent zijn en tevens vol doen aan de voorwaarden, bedoeld on der d; met vrucht lager onerwijs geno ten hebben en beschikken over een krachtig lichaamsgestel. Voor indeeling als ziekendrager komen in aanmerking zij, die verkeeren in een der volgende gevallen: a. in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongevallen en tevens voldoen aan1 de voorwaarden, bedoeld onder c; b. die lid zijn van een transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis, het bewijs van geoefendheid als zoodanig bezitten en tevens voldoen aan de voorwaarden bedoeld onder c; c. met vrucht lager on derwijs genoten hebben en beschikken over een krachtig lichaamsgestel. Vrijwilligers van het Vooroefenings instituut van den vrijwilligen landstorm komen niet voor indeeling als zieken verpleger of als ziekendrager in aan merking. Middelburg, 17 Juni 1929. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7