TWEEDE BLAD De Plaatsvervanger. BINNENLAND FEUILLETON £en koele Lichtstroom, I Mui m U.'J i Vrijdag 2i Juni 1929 No. 144 Abonnement! prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis uingen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen ran 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grootej dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cenf extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 anr en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE SUIKERINDUSTRIE. In de Mem. v. Antwoord op1 het Voorl. Verslag (o.b. 22 Mei jl.) over het voor stel van wét tot liet verleenen van tij- delijken steun aan de beetwörtelsuiker- industrie hier te lande merkt de heer Van den Heuvel, wien de Tweede Ka mer de schriftelijke en mondelinge ver dediging van gemeld wetsvoorstel had opgedragen, op, niet te kunnen toege ven, dat dit voorstel onvoldoende zou zijn toegelicht. Bovendien zijn gevraagde jaarversla gen en balansen van suikerfabrieken uitsluitend ter kennisneming voor de leden der Eerste Kamer, ter griffie van de Eerste Kamer neergelegd. De heer v. d, Heuvel deelt in het algemeen het gevoelen dat Staatshulp aan bedrijven zeer ongewenscht is. Het economisch helang bij het in stand houden der beetworteüteelt is voor de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilan den, voor West-Brabant en 'n aantal N.- en Zuid-Hollandsche oolders zoo over wegend, dat; verdwijning dezer cultuur een ramp voor de gansche plattelands gemeenschap in die streken beteekent. Tegenover de ontkenning van vele le den omtrent een noodtoestand bij de beetwortelproductie, houdt de heer ,v. d. Heuvel vol, dat deze bestaat. Andere middelen, welke e enige leden in overweging geven om de beetwortel cultuur te helpen, namelijk inkrimping der teelt en verlaging van den suikerac cijns, zijn naar het oordeel van den heer v. d. Heuvel niet in staat verbetering te geven. Ook de bezwaren tegen dit voor stel als precedent kan hij niet deelanelk geval moet op zich zelf bezien worden. De reden, waarom de raffinaderijen niet in het voorstel zijn betrokken, is gelegen in de overweging, dat men niet alleen pas in liet uiterste geval tot het indienen van een initiatief-voorstel moet overgaan, maar het ook, zoowel wat omvang als duur betreft, zoo beperklt mogelijk moet houden. Daarom is slechts door RIOHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 96) Lieve kind, vergeleken bij dien be drieger, dien schavuit is je broei' een heilige. Claude Herbert, alias Isaac Le winsky, was in het begin van zijn loop baan een woekeraar; het spreekt vanzelf dat het voornaamste wat hij deed was bet in ontvangst nemen van gestolen goederen. De oude Talbot, zoo als je weet, had ech t plezier in schatten ver zamelen; hij deed liet voor zijn genoe gen. Hij schijnt een merkwaardig man geweest te zijn, die oude Talbot; hij bad iets in zich van den ouderwetschen •stranddief van Cornwallis. Hij schijnt allerlei ongeoorloofde duigen gedaan te hebben, alleen voor zijn plezier, uit pure duivelachtigheid. Door zijn uitlee- nen van geld maakte hij kennis met Jzaac L'ewinsky. 't Schijnt dat Lewinsky hem het eerst op het denkbeeld gebracht beeit, bij wijze van sport, op te treden 31s ontvanger van gestolen goederen. voor één jaar een voorstel gedaan en is uit het ontwerp gehouden alles, wat daar niet noodzakelijk in behoort. De voorstellers hebben ,zich, in te genstelling met hetgeen in het Voorl. Verslag wordt verondersteld, wel bezig gehouden met de gevolgen van de voor gestelde bescherming voor Oost- en West Indië. Zij zijn echter tot de conclusie gekomen dat noch voor de Oost-, noch voor de West-Indische deelen van het Koninkrijk der Nederlanden dit voorstel eenig iets beteekenend nadeel inhoudt. O.m. wordt dan betoogd dat de 14.000 ton uit Suriname moet gesteld worden niet tegenover hetgeen door op peil houden der productie hier meer zou geteeld worden, maar dat men die ver meerderde Nederlandsche productie moet stellen tegen de wereld-overpro ductie. STREEKBELANGEN IN WEST NOORD-BRABANT. Op initiatief van den burgemeester van Bergen op Zoom, mr. dr. Blom, is gistermiddag ten .gemeentiehuize aldaar een druk bezochte vergadering gehou den van burgemeesters en secretarissen in West-Noordbrabant, teneinde te ge raken tot de oprichting van een kring- vereieniging'. Na een geanimeerde be spreking werd tot oprichting besloten en een voorloopig bestuur onder voorzit terschap van mr. Blom aangewtezen tot het samenstellen van een reglement. De kringvereeniging stelt zich ten doel de behartiging van de stneekbelangen in den ruimsten zin. LEGAAT VOOR DE A. V. O. De vereenjging „A. V. O." (Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten) heeft haar eerste legaat ontvangen. Wijlen de heer Harmsen Goldschmidt, overleden te Parijs, heeft bij testamentaire beschik king een bedrag voor liefdadige doelein den bestemd, waarvan aan "3e vereeni- ging „A. V. O." vierhonderd gulden is uitgekeerd. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Prins Hendrik heeft de jaarvergadering gister met de volgende rede geopend: Dames en Heeren Zoo mogen wij dan wederom een nieuw vereenigingsjaar aan den levensduur van het Nederlandsche Roode Kruis toevoe gen en ik verheug mij er in mij opnieuw in uw midden te bevinden. Mochten wij ten vorigen jare te za- men komen te Hilversum, gelegen in het bekoorlijke Gooi, ditmaal genieten wij gastvrijheid in Zeeland's tuin, het sehoo- ne eiland Walcheren. Onze hartgrondige dank gaat uit naar de afdeelingen van het Nederlandsche Roode Kruis in Zeeland, die ons hierheen noodigden, haar wakkere bestuursleden en allen die aan h.e^ tot stand komen van deze jaarlijksche vergadering hebben me degewerkt. Straks zullen u mededeelingen gedaan worden over den arbeid van onze ver- eeniging gedurende het afgeloopen ver eenigingsjaar. Eén gewichtige gebeurte nis in dat jaar wil ik in het bijzonder her denken, namelijk de in October gehou den XlIIe Internationale Roode Kruis Conferentie, waarbij de internationale organisatie van het Roode Kruis is tot stand gekomen. Helaas is een van de voornaamste deelnemers aan die conferentie, de Zwit- sersche president kolonel Kohier, inmid dels weer aan het Roode Kruis ontval len. Bij zijne crematie heb ik het Ne derlandsche Roode Kruis nog kunnen vertegenwoordigen. Ook wil ik wijzen op het heengaan van de beide nog overgebleven eer-leden van het Nederlandsche Roode Kruis, de heeren Vervloet en Lehmann, terwijl, zoowel in het dagelijksch bestuur als in het hoofdbestuur en in de besturen der afdeelingen verschillende wijzigingen voorkwamen. Dat mooie paar schijnt begonnen te zijn als compagnons. Maar toen moet er een kink in de kabel gekomen zijn. Talbot, een echte oude waaghals, kreeg standjes met iedereen. Zijn smaak dn kibbelen scheen steeds met de jaren toe te nemen. Hij twistte met LewinJsky en daagde hem uit. De heele ingenieuse inrichting van zijn huis schijnt ten doel gehad te hebben als verdediging tegen zijin lieve vrienden, van Lewinsky's soort als tegen iedereen." „Zoo als ik al meer héb opgemerkt,, het schijtnt een lieve oude man geweest te zijn." i „O ja, dat was hij. Maar ondertüs!- schen neeft hij Lewinsky en zijn vrien den er leelijk in laten loopen, of liever in het nauw gebracht, en zij wisten het. Er zijn bewijsgronden genoeg tegen hem hier in huis en als ik er gebruik van wou maken kon ik Claude Herbert een levenslange gevangenisstraf bezorgen, of hem in een ander land nog een erger lot laten ondergaan. Daar hij begjrijpt, dat ik weet wat dk doe, zal hij evenmin een vinger durven uitsteken noch naar Polhurston noch naar mij. Je broer is voor goed van die nachtmerrie af." „En bestaat al de rijkdom1,, dien de lieve oude man voor zijn bemiirnelijken neef bestemde en die. door dien neef Dankbaar herinneren wij ons de ver diensten van hen, die heengingen. Moge hun voorbeeld ons en hun opvolgers tot spoorslag dienen om voort te gaan met den arbeid ter bevordering van den bloei van het Roode Kruis. En mogen verder, evenals zulks vorige jaren het geval was, onze beraadslagin gen blijk geven van onze liefde vooi^onze vereeniging, die het mogelijk maakt, ook bij onderling verschil van meening groote resultaten te bereiken. Jaarverslag. De secretaris-generaal van het hoofd bestuur, mr. G. van Slooten Az., zeide, dat uit het jaarverslag blijkt, dat het Nederlandsche Roode Kruis in het afgeloopen jaar zijn volle aandacht is blijven wijden niet alleen aan zijn vre deswerk, maar ook aan zijn oorlogstaak. In den laatsten tijd is, aldus spr., hier en daar de meening verkondigd, dat het oogenblik gekomen is voor het Roode Kruis om van zijn oorlogstaak af te zien. Men zegt dat deze activiteit van het Roode Kruis de oorlogsgedachte levendig houdt en indirect de kansen op een nieu wen oorlog vergroot. Spr. meent, dat deze stelling in het algemeen onjuist is Zij komt hierop neer, dat iedere werk zaamheid gericht op de verzachting van leed, de oorzaak van dat leed gaande houdt of versterkt. Niets is minder waar, aldus spr. Indien deze meening juist wa re, zouden wij aanstonds moeten ophou den met het overgroote gedeelte onzer sociale maatregelen en voorzorgen, op dezen grond, dat zij de maatschappelijke euvels en misstanden, waaruit het te verzachten leed wordt geboren, in stand helpen houden. Het is intusschen vrij gemakkelijk aan te toonen, dat het te gendeel waar is. Het is misschien niet overbodig in dit verband er aan te herinneren, dat het Roode Kruis niet zoozeer een oorlogs taak heeft dan wel een taak in tijd van oorlog. Hét Roode Kruis immers kent geen vijanden. Het kent slechts slacht offers van een ramp, naar welks oorza ken het niet vraagt. Bij dit alles komt nog dit. Het zou verregaand naïef zijn te meenen, dat het gevaar voor oorlogen voorgoed geweken is. Er zijn den laatsten tijd ernstige con flicten geschapen en gegroeid, conflicten welke, naar de vaste overtuiging van mil- lioenen, alleen door wapengeweld te be slechten zouden zijn. Daarbij komt, dat tegenwoordig zoo hevig als nooit te vo ren revolutie en burgeroorlog worden ge predikt, zelfs door pacifisten. Het Roode Kruis, juist omdat het 'buiten alle poli tiek en strijd staat, kan wellicht beter dan eenig ander er zich rekenschap van geven, welke gevaren de menschheid nog bedreigen. Onder deze omstandigheden de handen in den schoot te leggen en Se wereld te laten terugvallen in de bar- baarsche toestanden van vóór de con ventie van Genève, ware, naar onze vas te overtuiging, onverantwoordelijk. Ten slotte mag er op gewezen worden, dat het eerste optreden van het Roode Kruis, een gebeurtenis van welker be lang men zich tegenwoordig nauwelijks meer rekenschap geeft, maar die in de tijden, toe alles werd opgeofferd aan het onmiddellijke doel van het wapengeweld, bijna verbijsterend was, ik zeg dat dit eerste optreden practisch den stoot heeft gegeven tot den overgang van de vre desbeweging van uit de nevelen der the orie tot op den bodem van de practijk. Zonder het Roode Kruis en zijn demon stratie van wat zelfs op oorlogsgebied tot stand kan worden gebracht, waren nimmer bereikt die étappes op den weg naar den vrede welke, ingeleid door de conferentie van 1899, geconsolideerd door het Volkenbondsverdrag, thans van jaar tot jaar met immer dieperen ernst en grooter vertrouwen op een, zij het nog verre, toekomst worden overschre den. Middagvergadering. In de middagvergadering werd door luitenant-generaal b. d. N. Schrijver een voordracht gehouden over het Roode Kruis en de bescherming van de burger aan jou vermaakt is, uit gastolen goe deren „Voor een groot gedeelte tenminste. Er zijn hier prachtige dingen in huis en vooral in de brandkasst zal je won deren van schoonh/eid zien. Prachtige juweelenü Geen gekroond hoofd kan mooier kostbaarheden beziitten. Ik denk, dat verscheidene van die dingen aan ge kroonde hoofden hebben toebehoord. Wij zullen alle pogingen doen om de bron vanwaar zij komen op te sporen; in sommige gevallen zal dat niet gemak kelijk zijn. Maar wanneer de eigenaars of hun erfgenamen gevonden worden, dan zullen deze kleinigheden bjüu terug gegeven worden en als zij dat verlangen een som geld bovendien tot vergoeding voor den tijd dat zij ze moesten missen. Ik beloof je, dat ik een Augiasstal zal zuiveren en Monniksland weer een fat soenlijken naam bezorgen. Maar als dat gedaan is en alles zooveel mogelijk teruggegeven zal zijn, dan blijft er nog genoeg over;; je hebt geen idéé hoeveel!" „Dus zal ik de: vrouw zijn van een rijk man?" „Ja, dat is zoo. Ik zeg het ih alle 'óprechtbc-id. Ik heb weinig behoefte aan rijkdom; dat was ook een reden waarom ik weigerde het voorstel van dien zwak bevolking tegen den chemischen oorlog. Er werd door spr. op gewezen dat de gasoorlog is ontstaan 22 April 1915. De pogingen om dezen gasoorlog te doen op houden, mislukten en toen heeft het Roode Kruis de quaestie ter hand geno men. Na den oorlog zijn op verschillen de conferenties de gasaanvallen bespro ken en een protocol van Genève werd vastgesteld, waarbij Nederland zich niet aansloot, omdat zij een afwachtende hou ding wenschte aan te nemen. In Brussel en Rome kwamen commis sies van deskundigen bijeen en wij heb ben ook een z.g. gas-commissie, met de bedoeling te trachten de eigen menschen van de burgerbevolking te beschermen. De kosten van een bescherming zijn ech ter ontzaglijk. Voor een stad van 1 mil- lioen inwoners zouden deze gezamenlijk op 160 millioen dollars en dan nog maar alleen voor de bevolking, niet voor de eigendommen. Anders krijgt men astro nomische cijfers. Spr. wees op artikelen van Mei en a.s Juli in de Militaire Spectator, waarin deze gewichtige materie uitvoerig wordt behandeld. Spr. hoopt dat alles slechts theoretisch waarde zal hebben en dat wij nimmer den strijd tegen den gasoorlog zullen moeten aanbinden. Met applaus werd deze rede begroet. Na afloop van de vergadering volgde een autotocht over het eiland Walcheren en werd te Domburg de thee gebruikt. In Grand Hotel Britannia had gisteren J? speciale maaltijd plaats. Het diner. De Prins heeft gisteren een autorit medegemaakt tot Domburg en is daarna met den Commissaris der Koningin naar Middelburg gereden. Gisteravond had in het Grand Hotel Britannia de feestmaaltijd plaats. De groote zaal was door de goede zorgen van den heer J. W. van Dijk Soerewijn keurig in orde en de tafel smakelijk ver sierd. In het midden van de zaal was het Roode Kruisteeken aangebracht, sa mengesteld uit roode en witte anjers. Alle eer voor de vervaardigers van dit symbool van de Roode Kruisvereeniging. Toen de Prins, vergezeld door den Commissaris der Koningin, de zaal bin nentrad, speelde de kapel Höfelein-Bek- ker het Wilhelmus, dat door allen staan de werd aangehoord. De heer baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, voorzitter van de afdee- ling Middelburg, opende de rij der spre kers, die zeide dat het hem groot genoe gen heeft gedaan dat de vereeniging haar jaarvergadering in Zeeland heeft gehou den. Zoodra bekend was dat Middelburg was aangevraagd, heeft de afdeeling alles gedaan om de vereeniging een goede ont vangst te bereiden. Hij hoopt dat de leden een aangename herinnering van hun be zoek aan Walcheren zullen bewaren. Hij stelde voor een dronk te wijden aan H. M. de Koningin. Prins Hendrik dankte- in welgekozen woorden voor de tot hem gerichte woor den door den heer Schwartzenberg en stelde voor het glas te ledigen op de da mes en heeren. De Commissaris der Koningin sprak als gast en als Commissaris der Koningin. Hij zeide, dat in Zeeland groote sympathie bestaat voor het doel en streven van het Roode Kruis. Hij wees op het gewichti ge werk van het Roode Kruis en hoopte dat deze vereeniging zoo krachtig moge lijk mag worden gesteund. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, zeide dat het een goede gedachte is van de vereeniging het Roo de Kruis dat zij niet alleen in den Haag vergadert, doch ook in de provincie. Het verheugt hem, dat de Prins, die reeds zoo dikwijls van zijn liefde voor Vlissin- gen heeft blijk gegeven, ook thans weer naar Vlissingen is gekomen. Morgen zal een boottocht worden gehouden welke in het grootste gedeelte van het terri torium van Vlissingen te water is, grooter dan op het land. Hij stelde een drpnk in op het welzijn van Z. K. H. Prins Hendrik, voorzitter van de vereeniging het Roode Kruis. Nog werd gesproken door den gene raal b. d. Schrijver, die eveneens zijn beste wenschen uitsprak voor het Roo de Kruis. Door den heer Ch. L. Dert werd een foto genomen van de deelnemers aan 't diner, waarmede het officieel gedeelte van dezen maaltijd eindigde. Hedenmorgen werd een boottocht op de Schelde gehouden. Voorlezing werd gedaan van telegram men van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder ontvangen, die in antwoord op tot H.H.M.M. gezonden tel-e grammen, de beste wenschen voor het Ned. Roode Kruis zonden. keling aan te nemen. Ik heb hét zoo lang gedaan zonder rijkdom, dat ik alles wat mijn ziel begeert voor weinig geld kan krijgen. Pas toen ik daar in die straat te Messina tegenover je stond, kwam het bij mij op, dat ik schatten geld zou begeeren, om ze jou aan te bieden. Ik heo je een voorstel te doen, waarover je eens moet nadenken voordat ik je goeden nacht zeg." „Voordat je wat zegt?" „Voordat ik je goeden nacht zeg." „O, ga je dat zeggen?" „Ja, nadat ik mijn voorstel gedaan heb. En het is dit. Ik ben Percival Tal bot en jij bent mevrouw Percival Tal bot. Je kunt daarvan verzekerd worden als je er nog aan mocht twijfelen. En toch, is hel geen naam waar ik op ge steld ben. De naam heeft dienst gedaan en aan een doel beantwoord. En toch ik houd niet van dien naam. Wiat zou je er van zeggen als we van dien naam afstand deden en mijns vaders naam weer aannamen, waarvoor ik mij nooit heb behoeven te schamen? Dus mijn voorstel is dit: vindt je het goed, dat wij voortaan niet meer heeten mijnheer en mevrouw Percival Talbot, maar mijn heer en mevrouw John Barry? Daar moet je eens over nadenken, en nu zég ik je goeden nacht." die in het warme jaar getijde zoo weldadig aandoet, heeft vaak een verkoudheid ten gevolge. Neemt dan pifip Tabletten Let op den oranje band en het Bayerlcruis. Prijs T5 ets. Injgez. Med. DE LANDBOUWDAGEN TE GOES. De bekroningen. Thans lalen wij de gisteren door de verschillende jury's toegekende bekro ningen volgen en wel het eerst van def Nationale a f d. p a ia r'd e n. Eerste categorie, hengsten van 5 jaar en ouder, hoogte 1.66 of meer. 1ste pr. Adriaan van Gebr. D'Hoore, Sluis; 2de 'Cavalier de Loonenhof van Gebr. Quaedvlieg te Voerendaal (L.); 3de Hans vap de wed. O. Cocquyt, Sluis; 4e Teun Kladde van A. C. M. de Wit te Kladde, Steenbergen en Sjaak de Meelders van Gebr. Quaedvlieg te Voerendaal. Tweede categorie, hengsten van 5 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.66 M. Ie pr. Jaap v. Binteloord vanAug.de Schutter te Dinteloord; 2de pr. Harold van R. F. M. Sturm te IJzendijke; 3de Albion dllermine van Gebr. Aernaudts, Sluis1de Frans van J. Staliiaert be Lamswaarde; 5e Aldebaran de Ron- deputten van F. Dekker Pzn., Axel. Derde categorie, hengsten van 4 jaar, hoogte 1.66 M. of meer. lste prijs Mon Gros de Mon Souhait van Gebr. d. Waal te Osseniss»; 2e Iinmo van J. Q. C. Lenshoek te Kloetiuge; 3e Avenir de Aardenburg, van P. J. Lan- noye te Aardenburg. Vierde categorie, hengsten van 4 jaar, hoogte minder dan 1.66 51. Ie prijs Bristol van P. A. Verdunnen te Kloosterzande; 2de Elegant de Ca valier van P. Diederen te Graelheide, Sittard (L.); 3e Georges de Veerhoek! van R. F. M. Sturm, IJzendijke en 5e Cavalier de Smakt van Ghr. Bertjens te Roermondschè Weerd (L. Vijfde categorie, hengsten van 3 jaar, hoogte 1.63 M. of meer. Ie prijs Mars van G. Buijsse le Bier vliet; 2de Martin van Luntershoek van Van 't Weslende-Vermue te Nieuw- dorp; 3e Frits van J. F. Verstraaten te Graauw. 2 Zesde categorie, hengsten van 3 jaar, hoogte minder dan 1.63 M. "1st© pr. Martin d'Amice van II. Ass. „Sommelsdijk" te Sommelsdijk; 2e Rip- polyte van G. Buijsse te Biervliet; 3e Albion d'Engwei, van Gebr. Quaedvlieg te Voerendaal. Zevende categorie, hengsten van 2 jaar hoogte 1.59 of meer. le prijs Gascon d'Ahea van Gebr. Ar- naudts Sluis; 2e Dorus van J. C. de Hullu— v d. Slikke te Schoondijke; 3de Baldad van E. Cleiren te N. Namen- Ciinge en Gaston d'Ahea van Gebr. Aer naudts. Achtste categorie, hengsten van 2 jaar hoogte minder dan 1.59 M. le Certain van Lamswaarde van Em. ,jW;aar ga je naar toe,, als je mij goeden nacht zegt?' „'Heb je eenig idéé hoe laat hét is? Het zal klaar lichten dag zijn voordat je slaapt." „Ik vroeg waar je naar toe ging als je mij goeden nocht hebt gezegd?" „Naar mijn eigen kamer, om jou de geleigenheid te geven je vermoeide oogèn te sluiten." Voor hel eerst stond zij op van haar stoel en bleef recht voor N$m staan en er was iets anders dan gewoonlijk in haar manier van doen. Er was een nieuwe klank in haar stem. Zij sprak op een bijna woedenden toon: .jBen je mijn man en ben ik je vrouw?" „iBetty! Zij liep hem voorbij, naar de deur. Zij draaide den sleutel om en overtuigde zich dat de deur goed d iel ut was; nam er den sleutel uit en stak die bij zich; toen keerde ze zich tot hém en zei met schitterende oogen en gloeiende wangen „Zeg mij nu goeden nacht!" Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5