No. 144 172' Jaargang KAMEROVERZICHT BINNENLAND. UIT STAD EN PROVINCIE KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP 2 sa Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. De behandeling der Ziektewet heeft gister weinig tijd gevorderd en bracht dus spoedig het succes voor Minister Slotemaker in een aanneming met 23 tegen 4 stemmen. De bezwaren waren als in de Tweede Kamer ontwikkeld: geen plaats in de wet voor de bijzondere ziekenkassen^ waardoor het particulier initiatief, dat wel in de bedrijf svereenigingen school! toch niet tot algeheel© geldingf komen kon. En de uitsluiting der ongehuwde moeder uit de wet, waarop vooral mevr. Pothui sS m i t wees. Zij noemde die onbarmhartig, minister Slotemaker de Bruine echter: een eerbetoon aan het huwelijk. Dat waren de "hoofdzaken in de discussie. De minister deelde nog me de, dat 't zijn bedoeling was, de in voering der ziektewet te bevorderen op 1 Augs. a.s. eh de ziekteverzekering op 1 Maart 1930. Daarop volgde eenige kleine ontwer pen: de opsporing van aardolie, de af schaffing van in- en uitvoerverboden, tenslotte de begroóting van "het wegen fonds van 1929. Toen heeft de heer B1 o m j o u s voor al nog eens gewezen op' het georiën teerd z.ijn van Brabant en Limburg op België door het groote oponthoud bij de diverse veren. Per auto is men nu In een half uur in Antwerpen, naar Holll'and kost 't 3 a 4 uur. Ook een brug 'bij het Kei- «ersveer was zeer noodig. Men weet tdat daarvoor een plan is. De heer v. dLande drong aan op twee brug gen te Nijmegen. Aan één brug heeft niemand daar iets. Ook dit wetsontwerp ging er als' de andere z. h. st. door. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. Reuter meldde gisteravond uit Willem stad: De gouverneur van Curasao heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin hij dank brengt voor de mede werking bij het herstellen van den nor malen toestand na den aanslag van de Venezolanen. In een tweede proclamatie vraagt de gouverneur alle vreemdelingen op het eiland om rustig aan het werk te blij ven en geen openbare vergaderingen of betoogingen op straat te houden. Nu er troepen zijn aangekomen en het oorlogsschip volgende week verwacht wordt, is men van meening, dat men in de toekomst voor zich zelf kan zorgen. HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Verschenen is de M. v. A. van de Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot her ziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der Pro vinciale wet en der Gemeentewet. Na dank te hebben gebracht voor de hulde, door vele leden aan het wetsont werp gebracht, betoogen de ministers van Financiën en van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, dat de regeering zich wel degelijk rekenschap heeft gegeven van de vraag, op welke wijze de ge meenten in vrijheid kunnen blijven voor zien in de middelen tot bestrijding der kosten harer eigene behoeften. Naast de uitkeeringen welke de ge meente uit het fonds en uit de opbrengst van verschillende Rijksbelastingen zul len verkrijgen, zullen zij door eigen hef fingen in redelijke vrijheid kunnen blij ven voorzien in de middelen tot bestrij ding der kosten harer behoeften. Inderdaad wordt in het ontwerp, wat zakelijke heffingen betreft, aan de ge meenten de meest mogelijke vrijheid ge laten. Dat een belangrijk aantal gemeenten door deze wet storing in de handhaving of in de verdere ontplooiing van haar ge meentelijke leven zullen ondervinden, verwacht de regeering niet, wel het om gekeerde. Op de vraag, voor hoeveel gemeenten ongeveer de uitkeering zal afhangen van artikel 4 en voor hoeveel ongeveer van artikel 6, kan worden geantwoord, dat volgens de jongste berekeningen ruim 300 gemeenten een uitkeering ingevolge artikel 4 zullen ontvangen en de overige een ingevolge artikel 6. De kosten -fier gezamenlijke garantiebepalingen worden momenteel geraamd op f 6.500.000. Dat groote en vooral snel-vooruitgaan- de gemeenten door de belastingregeling van het ontwerp zullen worden geschaad en in haar opgaande lijn tegengehouden, wordt door de Regeering allerminst ver wacht. Veeleer meenen zij, dat onder de huidige regeling de economische opbloei van menige gemeente is belemmerd en Wordt bedreigd door de overbelasting die er heerscht en dat de zekerheid, die dit ontwerp geeft, en 't gevoel van vei ligheid, dat het te dezen wekt, aan de welvaart van groote industrie- of han delscentra kan ten goede komen. De uitgaven voor schoolbouw zullen volkomen onder de verplichte uitgaven vallen, onafhankelijk van de opvatting, waarnaar is gebouwd. De Minister vari Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Eijks schatkist is ontvangen wegensover vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen ge- we ten.sgield), bij den inspecteur der di recte belastingen te Terneuzen f 31.50; den inspecteur der registratie en domeinen te Midd elburg f 4.67. ff Uit Middelburg. Gisterenavond hield de alhier gevestigde af deeling der S. D. A. P. in het Schuttershof een vergadering, waar als spreker optrad de "Secretrais dier Partij, de Heer C. Woudenberg uit Am sterdam. Na door den voorzitter te zijn welkom geheeten, en nadat door de Arbeiders- zangverg.,(De Volksstem" enkele liede ren waren gezongen, begon de Heer Woudenberg met een enkele opmerking naar aanleiding van de vragen van het raadslid Mr. Wl. F. E. baron van der Feltz, aangaande de verkieziingsborden der afdeeling van de S. D. A. P. Spr.. acht hjet kenmerkend voor onzen tijd, dat hier een bairon spreekt over „be voorrechting" van de S. Dl A. P., een partij, grootendeels bestaande uit prole tariërs. Spreker .behandelt een vliegend blaad je der Anti-Revolutionairen,, getiteld: „Waar het om gaat. Hierin wordt ge zegd, dat de politieke strijd loopt over de vraag, of het geloof,, dan well het ongeloof regeeren zal. Spr. onderwerpt deze A. R. stelling uitvoerig aan kritiek. Van deze opvatting heeft de arbeiders klasse het meest te lijden, vermits hjet een tegenstelling in die klasse schept, en menschen met dezelfde belangen tegen over elkaar stelt. ÏSindsi 1888 hebben we gehad 4 christelijke regeerin gen, en telt men het intermezzo-kabinet ook als christelijk, 5. Van de sedert ver- Ioopen 41 jaren zijn er gedurende 22, christelijke regeeringen aan bet bewind geweest, zonder dat besluiten werden genomen, die kenmerkend zijn vooreen christelijke regeering. En juist op speci fiek geestelijke zaken blijkt er weinig eenheid te zijn bij de partijen van rechts. Doordat een deel der arbeiders klasse nog bevangen is door deze val- sche tegenstelling, lukt het der burger lijke partijen nog steeds, een democra tisch bewind te beletten. Het parlemen tarisme staat hierdoor op het doode punt. i De ST. D. A. P. komt met positieve eischen voor de kiezers. Als een dier eischen behandelt Spr. uitvoerig die van het „Staatspensioen". Scherp verzette Spr. zich tegen de opvatting der chtris- telijke partijen, als zoude staatspensioen vernederend zijn. Onder instemming dei* vergadering zeide Spr. dat met dat pen sioen een klein gedeelte wordt goed ge maakt, van hetgeen den arbeiders,, in den tijd, toen zij werken konden,, is te kort gedaan. Na de pauze, waarin de zangverg. zich nog had doen hooren, behandelde Spr. enkele stemmingen gedurende de afgeloopen periode. Achtereenvolgens werden te berde gebracht de ZieTitewet, d.e financieele politiek der regeering, waarbij Spr. opmerkte, dat de directe belastingen, de belastingen dus, die min of meer naar draagkracht worden ge heven, over 1929 minder zijn geraamd dan de opbrengst in 1922: 42 millioen gulden, terwijl de indirecte belastingen, waarbij geen rekening wordt gehouden met de draagkracht, f 44 millioen bpoger zijn geraamd dan over 1922 werd ont vangen. Verder bedoelde Spr. de acht- urenconventie van Washington, 'nog steeds niet bekrachtigd door pnze re geering; het aardewerkwetje, waarbij het eigenaardige is, dat de partijen,, die luide hmi afkeuring uitspreken over staats pensioen, dat leunen op den Staat zou zijn, in het eerste gelid staan, wanneer het gaat om steun van den Staat aan indüstriën, die door eigen schuld achter op zijn geraakt. Tot slot behandelde Spr. de ontwa pening. Spr. weerlegde het zoo dikwijls door zijn tegenstanders gebruikte argu ment, als zouden zijn partijgenooten in het buitenland de bewapeningen opvoe ren. Overal ook in België strijden de soc. dem. voor vermindering der be wapening. Spreker deed tenslotte een krachtige oproep te strijden voor den wereldvrede, en op 3 Juli te stemmen op no. 1 van lijst 23, de beer W. H. Vliegen. p. U it W alcheren. Donderdagavond sprak te West- kap elle de heer W. de Graaf uit Middelburg voor den Vrijz. Dem. Bond. Spr. begon met de opmerking, dat thans, in tegenstelling bij vorige verkiezingen, geen leus de inzet is, die bij het publiek inslaat. Dat misschien daardoor een ze kere lauwheid te constateeren valt, mo ge toch zeker niet te verdedigen zijn, daar het ieder weldenkende niet onver schillig mag zijn, hoe het land zal gere geerd worden. In een uitvoerig betoog ging spr. na, hoe ons land in deze bijna 4-jarige peri ode is geregeerd door een zoogenaamd extra parlementair bewind, waarbij hij deed uitkomen, hoe daardoor de volks invloed op den gang van wetgeving en bestuur werd gemist. Wenschelijk mag dus zijn, dat na den stembusstrijd een combinatie van poli tieke partijen gevormd kan worden, die op een gemeenschappelijk program vol gens een parlementair stelsel kan re geeren, Spr. gaf daarna in groote lijnen aan, aan de hand van het program van den Vrijz. Dem. Bond, hoe z.i. het land ge baat is met een regeering in democrati- schen geest, waarbij hij gelegenheid had tevens te wijzen op het verschillend standpunt, waarop S. D. A. P. en Vrijz. Democraten staan. Na de rede vroeg een der aanwezigen, hoe de vrijz. democraten denken over de verdeeling der gemeenten in drie klassen, wat standplaatsaftrek betreft van de jaarwedden van de ambtenaren. Volgens de spr. is dat een groote onbil lijkheid, waarbij hij aantoonde, dat de le vensstandaard op het platteland niet la ger is dan in een stad. De collecte voor den Gewapenden Dienst te Waarde heeft Dinsdag op gebracht f22.38, die voor de Minahaisa f 32.89. Tot buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat, dienstkring Hoorn, is benoemd de heer J. P. van den Broecke, vroeger te Wilhelminadorp, thans in gelijke betrekking bij het Hoog heemraadschap „Delfland". -o- Zeeuwse ü-V a a n CL e r e n O. D. Gisteravond is te Hontenisse een motorrijder die voor een wielrijder wilde uitwijken op een groep jongens inge reden waarvan er eenige een lichte hersenschudding opliepen. De politie on- .derzoekt de zaak in hoeverre hier sprake is van schuld. Benoemd tot belastingontvanger te Hontenisse, G. I. van Drunen, as sistent der directe belastingen enz. te Millingen. Men meldt ons uit Sas van Gent: Langs de heirbaan Belgische grens Terneuzen, langs het kanaal, ter hoogte van de spiegelglasfabriek te Sas van Gent, liggen flinke hoeveelheden kei- steenen en klinkers gelost, welke zullen dienen voor wegsvernieuwing. Ook het klinker rijwielpad zal vanaf de fosfaat- fabriek worden doorgetrokken. Op deze manier wordt een ideale weg verkregen, waarvan door automobilisten en toeris ten een druk gebruik' zal' worden ge maakt. Zeeuwseh Vlaanderen W,B. Ds collecte voor de Minahassa heeft te Biervlietf 65.50 opgebracht. STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Ged. Staten stellen voor den als tij delijk bedoelden steun in den vorm van subsidie aan de R. T, M. te Rotterdam, voor de daarin vermelde uitbreiding van haren stoombootdienst tusschen Anna Jacobapolder en Zijpe nogmaals te ver lengen tot 1 Juli 1930, althans! is deze verleend tot 1 Juli a.s. Er is nog geen definitieve en grondige verbetering ter plaatse, welke naar de meening van Ged. Staten in de allereerste plaats een zaak van het Rijk is, tot stand gekomen. Wel heeft de minister aan de commissie van toezicht op de Prov. Stoombootdiensten een onderhoud toegestaan en naar blijkt een bespreking met de Directie der R. T. M. toegezegd. Het resultaat daarvan is thans, dat de minister van plan is een commissie in te stellen, tot welker taak o.a. zal behooren het onderzoek naar de beste wijze deze verbindingen te krijgen en wel in hoofdzaak die van Numans- dorp naar Willemstad en Ooltgensplaat, ZijpeAnna Jacoba en Hellevoetsluis Middelharnis; Ged. Staten kunnen niet ontveinzen, dat deze gang van zaken hen heeft teleurgesteld. Mogelijk is het dat hierdoor in een meer of minder verwij derde toekomst een bevredigende oplos sing voor allerwege erkende bezwaren zal vinden, zeker is het, dat daarmede voor het heden geen bevredigende op lossing wordt bereikt. De provincie zal dus, noodgedwongen, en feitelijk geheel onverplicht, in het belang harer ingeze tenen, voorloopig de noodige voorzienin gen moeten treffen. (Ingez. Med.). DE LANDBOUWFEESTEN TE GOES, In de „Prins van Oranje" bood het bestuur van het Ned. Trekpaardenstam boek gisteravond een aantal leden en enkele genooüigden (onder wie eenige Italianen een maaltijd aan). Ook ge durende dit diner, waar een zeer opge wekte toon heerschje, werden natuurlijk weer tal van redevoeringen gehouden en toasten ingesteld. Jhr. J. van Vredenburch betreurde liet, dat wegens beperkte ruimte de uitnoodigingen om aan te zit ten niet tot meer personen kon worden uitgestrekt. Hij heette He:zen avond vooral de fokkers welkom. Het paardenbedrijf is niet schitterend momenteel1 en daarom juist bewondert spr. den moed der fok kers tot doorzetten. Vermoedelijk putten zij dezen moed uit de liefde voor het paard. Spr. herdacht dan deze tentoonstel ling, die hem aan een zakenh.uwelijk tusschen de Z. L. M. en het Stamboek doet denken. Als de teekenen niet be driegen zal dit marriage de raison op den duur een marriage d' amour wor den. Getroffen heeft spr. de gastvrij heid waarmee de paarden en hun ver zorgers op de boerderijen hier ont vangen zijn. Vervollgens zei Jhr. van Vredenburch het te betreuren, dat in ons land geen centraal punt is voor den land- en tuinbouw. Nederland kent wel een Jaar beurs., maar het heeft geen gebouw waar de boeren kunnen exposeeren. Spreker sprayden wensch uit, dat ook in de toekomst de landbouworganisaties, zooals in Goes is geschied, met het Stamboek zullen combineeren. Daarna heette spr. de Italianen in het Fransch hartelijk welkom. Hij prees Italië, het schoone land waar ook hard gewerkt wordt. Tenslotte Werd dank gebracht aan de Z.L.M. voor de samenwerking op deze tentoonstellling en met erkentelijkheid gewag gemaakt van liet zeer snelle los sen der paarden aan het stajtion te Goes. Hulde bracht spr. aan de terrein commissie, aan de jury, de pers en aan de ringmeesters. „Over tien jaar hoop ik U allen hier weer te zien" zei spreker. De heer I). W. Lindenbergh dank tb voor de uitnoodiging' om hier aanwtezig te zijn en huldigde den heer Van Bom mel van Vloten, Sneep, De Vries, (secr.) Stamboek voor hun toewijding. Spreker pleitte voor verdere samenwerking en zei dat zijn kring een marriage d© raison wil toezeggen. Burgemeester Hajenius stelde een dronk in op den heer Hafmans, die hem1 liet hiep hiep-hoera gisteravond ge leerd heeft. De heer Zandee uit Kloetinge huldig de den onderdirecteur van den Wilhel- minapolder, den heer Kranenburg. Hij dronk op dezen, op den polder en op de beambten. De heer Hafinans beantwoordde de rede van burgemeester Hajenius. Mr. Stieger herdacht het jubileum van den burgemeester van Goes. Spreker zeide, dat de vooruitgang van Goes voor het grootste deel aan den heer Hajenius te danken is. Verder voei*den nog het woord de heer Kallen, namens de Lint burgers, de heer Zwagerman pn dc heer Wibbens namens de Groningers. Wij ontvingen nog de volgende be kroningen Categorie 19. Hengsten met afstam melingen le pr. Frans, van Aloys de Koek te! Koelewei, Hontenisse; 2e Fair van Gebr. Aernaudts, Sluis; 3e Castor van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 4e Teun Kladde van A. C. M. de Wit te Kladde Sjteenh. en Cavalier de LooUehhof van Gein*. Quaed1- vlieg te \roerendaal. Categorie 20 loten van 4 merriën. le Cortina, Gounie, Naive en Ilellja, éig. Joh. Vogelaar te Cortgene; 2e vier span van J. Q. C. Lenshoek; en Lena; B, Pollie B, Paknyre, Hetty van Gebr. Leendertse te Kamperland. 3e pr. vierspan: Gebr. Aernaudts, te •Sluis en Juliette du Beaumont; Minat de Moulbaix; Pollette d'Ecaussinnes en Pauline de Givry van V. van Gilse, van Loon, te Roosendaal (N.B.). 4e pr. vier span van J. Q. C. Lenshoek' te Kloe tinge (Z.); en AValina, Daisy, Dorea en Eva van Mij. de AVilhèlminaipolder te Wilhelminadorp Categorie 21 Kampioenschap hengsten. Kampioen: Jaap van Dinteloord, van Aug. de Schutter te Dinteloord; reserve Mon Gros de Mon Souihaiit, van Gebr. de Waal te Ossenisse. 22ste categorie: kampioenschap mer ries. Kampioen: DalifS, van J. K. Hamelink, te Stoppeldijk; reserve Ida van de Schaapshoeve van A. Bax Gzn te Ze- venbergsche hoek. 16de klasse: hengsten met menstens 5 afstammelingen; le pr. Abbé van Heng- stenvereen. Biezelinge e.o. te Biezelinge, 2e pr. Marola'si Karei B. van J. van 't Westeinde-Vermue te Nieuwdorp. (Slot volgt). De Ver. van 'Vrijz. Hervormden in Nederland heeft prof. dr. J. Lindeboom te Groningen tot haar voorzitter geko zen. De Ghr. Geref, zendingsvereeniiging in Zeeland zal de tweede week in Aug. een provincie-zendingsdag houden in het Schuttershof alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Maartensdijk ds. J. de Bres te Bruchem. Geref. Gem. Beroeepn te Rilland-Bath, ds. J. Vreugdenhil le Rruinisse. Beroepen te Borssele, M. Heijkoop, cand. te 's-Gravenhage. Men meldt ons uit Burgli: AA7elke eigenaardige verrassingen soms voorkomen bij het omwerken van een bodem, die eeuwenlang onberoerd lag, bleek dezer dagen. Met een in de beurt van Kerkwerve omgespitte weide kwam een groot fossiel heenfragment te voor schijn 65 c.M. hoog, grootste breedte 45 c.M. en dikte 35 c.M. Opmerkenswaar dig is een ronde diepe gleuf, die zich ,naar onderen verwijdt. Naar alle waar schijnlijkheid is die gleuf de tandkas van een of ander groot voorhistorisch dier verwant aan de olifanten (mauï- mouth of dergelijke). Met medewerking van mej. Rotte is het interessante stuk voor de wetenschap bewaard en berust het thans bij den bekenden oudheidkundige, den heer J. A. Hubreglse te Burgh. Bij een verkooping van meubilair uit een oud kasteel op het eiland Jer sey zijn gisteren brieven te voorschijn gekomen, die Koning Karei II geduren de zijn ballingschap in Nederland aan den toenmaliglen koninigsgezinden gou verneur van de Jersey-eilanden gericht had. De brieven waren in een ouder wet sche secrétaire geborgen, in een ge heim vakje. Zij zijn vrij goed bewaard gebleven. o Verbod van vertooning. De burgemeester van A dam„ de heer W. de Vlugt, heeft de opvoeringen van Walter Hasenclever's Huwelijken wor den in den hemel gesloten, door het Hey- ermans-ensemble, die dit stuk van 1 Juli af in het Centraal Theater zou brengen, verboden. In verband hiermede heeft de heer Wijnkoop in de raadsvergadering van gis teravond B. en W. geïnterpelleerd. De burgemeester zeide in zijn antwoord toen het stuk te hebben gelezen en overleg te hebben gepleegd met personen van vrijzinnigen huize. Die vonden het 'beter als hij de opvoering ervan niet toestond. En „Het Volk" schreef, dat het niet smaakvol was God Petrus en Maria Mag- dalena op het tooneel te brengen. Wat anderen, net van chiristelijke huize, noe men ,niet smaakvol', js voor hem en vele anderen grievend en profaan. Het is hier een gemengde bevolking, een groot deel ervan zou aan de op-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1