OLS Donderdag 20 Jural 1929 So. 143 172' Jaargang KAMEROVERZICHT BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE ff1 „Eiken dag één Glaasje" NU F 4.- PER KRUIK dit nummer behoort oen: Bijvoegsel. Abonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- 'iingen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week, Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent sper regeL Ingezonden Mededeelin- jfl e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager, Familieberichten en dankbetuigingen <ran 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cmï? extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. overleg gepleegd zoowel met onzen ver tegenwoordiger in Caracas als met den gouverneur van Curacao. Deze achtten het blijven van een oorlogsschip niet ur gent en achtten het voldoende indien 'n oorlogsschip werd beschikbaar gehou den om op het eerste sein te vertrekken. Zoo heeft de „Kortenaer" 6 uur na 't gebeurde zee kunnen kiezen; twee dagen later de „Hertog Hendrik". Doch over het voorgevallene zelf kon de minister niets meer zeggen dan hij reeds had gedaan. We zijn dan nu voornemens om een flotillevaartuig te stationeeren. Daarvoor is tenminste al een ontwerp met kosten berekening gemaakt, en het plan aan den gouverneur toegezonden. De debatten brachten geen nieuws meer; ze waren eigenlijk overbodig. Ook op dit moment althans het betoog van Prof. van Embden, met de gewone ontwapenings-tendenzen. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. De interpellatie-Colijn. De voornaam ste inhoud hebben wij gister reeds onder laatste berichten gemeld. En wij hebben toen ook gezien, dat de interpellatie niet veel nieuws bracht. Vooral niet na de beantwoording door Minister Konings berger. Maar er is dan toch over deze voor Nederland zoo pijnlijke kwestie in een college, dat dan 'toch indirect ook 'n volksvertegenwoordiging is, gesproken. En dan nog wel door den heer Colijn Scherp en sarcastisch klonken zijn woor den a. h. w. een requisitoir. „Hoe was 't mogelijk?" klonk er in al!s; „Ljeitmto tiv". Hoe was het mogelijk, dat van half tien tot de gevangenneming van den gou verneur niemand de leiding heeft kun nen krijgen over de verspreide soldaten? Hoe was het mogelijk, dat ook na die gevangenneming, tot het vertrek der re bellen in den vroegen ochtend, niemand heeft durven optreden Een mitrailleur en geweren waren in veiligheid gebracht maar wie deed er wat mee „De tele foon werkte niet", heette het perst, maar de gouverneur en de luitenant, die bij hem op bezoek kwam, hebben later telefonische in- èn uit-gaande gesprek ken gevoerd. En zij deden niets? De mi litaire commandant komt den gouverneur „rapporteeren" dat hij „gevangen" is. De C. P. M. telefoneerde, dat zij tien gewe ren kon sturen met munitie, maar zij kreeg ten antwoord, „dat dit niet vol doende was." Met een geweldige onheil spellende verheffing van stem zei de heer Colijn hiervan: „tien geweren kun nen niet veel zijn in bepaalde omstandig heden, maar zij kunnen in bepaalde om standigheden ook iets beteekenen, als er kerels zijn, die ze weten te gebruiken." Dat waren woorden van een oud-sol daat. Een oud-soldaat, die zelf in de tro pen gevochten heeft tegen opstandelin gen en verraders. Hoe was t mogelijk, ergo, dat niemand blijkbaar zijn bezin ning kreeg, terwijl het eene uur na het andere verliep? En Curasao 24 uur lang zonder gezag is geweest door de inder daad lachwekkende vertooning, dat dit gezag een gedwongen vaart Willemstad- Maracaibo vice versa moest ondergaan. Gelukkig vergat de staatsman de drie gevallenen in den strijd tegen de Vene- zolaansche opstandelingen niet. Hij ein digde met hem een woord van hulde te brengen, namens de geheele Kamer. Het waren voor minister Konings bergen geen aangename uren. Hij kon toch moeilijk voor het gebeurde geheel aansprakelijk worden gesteld. In zoo verre toonde de heer Colijn dit ook te begrijpen. Hij volstond vrijwel met krach tig aan te dringen op een scherp onder zoek naar de houding der civiele en mi litaire autocratie op Curasao, want en dit was toch wel heel pijnlijk hij verdacht er hen ernstig van niet te heb ben gedaan, wat ze hadden moeten en kunnen doen. M.a.w. de heer Colijn twij felde of hier wel geheel sprake was van force majeure. Minister Koningsberger zei- de een onderzoek grif toe, en verdedigde zoo goed mogelijk het beleid der regee ring. Met het oog op de mogelijkheid van hetgeen is geschied. O.a. dan dat de ontblooting van Curasao waarlijk niet „zoo maarplaats heeft gehad; er is VERKIEZING EERSTE KAMER. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in de provinciën Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord-Holland en Friesland de stemming over de in die pro vinciën ingeleverde lijsten van candida- ten en over de daarop voorkomende candidaten voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal zal plaats hebben op Vrijdag 26 Juli 1929. HET ANDRIESSE-SPANJAARDFONDS TE BRUSSEL. De Brusselsche correspondent der N. R. Crt meldt dat de heer en mevrouw Hugo AndriesseSpanjaard, aan het al daar, twee jaar geleden, ter gelegenheid van hun 25.jarig huwelijksjubileum op gerichte fonds voor 'het verleenen van hulp aan behoeftige Nederlanders' welk fonds naar de milde schenkers is genoemd een nieuwe gift, ditmaal van 50.000 francs, hebben gedaan. EMIGRATIE NAAR DE VER. STATEN. Naar wij vernemen is het aantal Ne derlanders, dat in de Vereenigde Staten voor inmigratie jaarlijks wordt toege staan mét 1 Juli a.s. verhoogd van 164S tot 3153. Uit Middelburg. Het raadslid mr. W[. F. E. blarori van der Feltz, heeft aan 'B. en W. de volgende vragen gesteld: Is het College van B. en W. niet van oordeel, dat door het schrijven van dajt College aan den Raad in de Raadsverga dering van 27 Februari 1929 waarbij verschillende plaatsen aangewezen voor het aanplakken van verkiezingsbilletten bij de aanstaande verkiezing van de le den der Tweede Kamer der Staten- Generaal, het vermoeden gewettigd was, dat alleen de in dat schrijven vermelde plaatsen- zouden worden bestemd voor het opplakken van verkiezingsreclame? 2. Acht Uw College het daarom niet in strijd met de bedoeling van Uw schrij ven van 27 Februari '1929 aan den Raad, dat nu aan de S. D. <\A. P. is toegestaan om op openbaar terrein op den Dam en op de Loskade houten stel lages met ve r k iez i ngsr e cl a me s te plaat sen? 3. Is Uw College niet van oordeel, dat' nu de verschillende Politieke per- tijen vertrouwende op Uw vorenvermeld schrijven van 27 Februari 1929 terecht van meening konden zijn, dat er buiten de in dat schrijven aangewezen plaat sen geen gemeenteterrein beschikbaar zou worden gesteld voor het aanplakken van verkiezingsbilletten deze toestem ming alleen verleend aan de S. D. A. P. om houten stellages met verkiezings- reclamcs op te richten op openbaar Ge meenteterrein op den Dam en op de Loskade den indruk zou kunnen wekken van bevoorrechting van deze partij boven de andere politieke partijen? 4. Is Uw College niet van meening', dat het buitengewoon ontsierend zou zijn voor het stadsschoon, indien aan alle po litieke partijen toegestaan werd derge lijke houten stellages met verkiezings reclames op te richten? 5. Is Uw College alsnog bereid de reeds verleende vergunning tot het plaat sen van vorengenoemde houten stellages met verkiezingsreclames op den Dam en op de Loskade in te trekken en die stellages te doen wegnemen "teneinde niet genoodzaakt te zijn ook aan alle andere politieke partijen op daartoe gedaan ver zoek te moeten toestaan eveneens zoo danige stellages te mogen oprichten? 6. Zou Uw College bereid willen zijn zoo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór de aanstaande verkiezingen Uw antwoord op vorenstaande vragen aan den Raad te willen doen toekomen? Een heerlijke zomeravond voor het concert in het Schuttershof! Dat dan ook meer belangstelling had dan het vorige. Het Middelburgsen Muziekkorps verdient de belangstelling ten volle. Het programma van gisteren was nagenoeg geheel samengesteld uit nummers, die voor 't allereerst werden uitgevoerd. Daar was om met het einde te beginnen het geestige Ballet-divertis sement, van 'Blattermann, de beide ele gische melodiën van Grieg, de fijne entr'- acte-Gavotte, van Gillet, de gelukkig weer populair wordende wals van Waldteufel, gedeelten uit La Reine de Saba van Gounod. Ze werden allen knap gespeeld, en met aandacht beluisterd door een dankbaar gestemd auditorium Bij uitvoeringen als deze is er de ver- eischte stilte Er was iets in den Schut'tershoftuin dat aan de Woensdagavondconcerten van weleer deed denken. Moge dat niet bij een „herinnering", die gisterenavond op kwam, blijven. Als ieder jaar bij de aardige open bare les van de volkszangschool der ver- eeniging „Uit het VolkVoor het Volk" alhier, was het ook gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal een vroolijk, frisch gezicht. Een podium, als een ga zon vol lathyrus, zoo véél kleurig de toi letjes. Een uitvoering eigenlijk, meer nog dan een les. Die als steeds de belangstelling heeft van ouders der executanten, al had den wij de zaal wel eens voller gezien, 't Mooie weer, zeker. Maar daar staat iets beters tegenover, dat de voorzitter, de heer de Graaf, kon gewagen van een grooter aantal leerlingen: van 97 tot 126. En vooral meer jongens. Bravo! De les zelve gaf als gewoonlijk de pres taties der vier klassen afzonderlijk, sol fège-oefeningen,koorliedjes (o.a. van Worp, Cath. van Rennes, Jac. Ph. Caro, Kor Kuiler e.a.) en enkele solo-tjes. Tenslotte 'n tweetal nummers gezamelijk. Stemmen, zoo nu en dan, waar iets van te verwachten, eii iets van te maken is. Natuurlijk werd nummer na nummer met hartelijk applaus beloond. De heer de Graaf gaf den kinderen een pluimpje voor hun vlijt en trouwe op komst, huldigde den directeur, den heer Bommeljé voor zijn betoonden ijver, en dankte de pianiste, mej. R. Kesteloo voor haar belangelooze medewerking. Dinsdagavond sprak voor de Herv. Geref. Staatspartij in het Schuttershof alhier Ds. PI. E, Gravemeyer, Ned. Herv. predikant te Den Haag over ..ons Nationaal Gereformeerd beginsel". Ineen krachtig betoog behandelde spr. eerst de ware jein de valsche kerk. Spr.'s partij vraagt niet wat kan, maar wat moet, naar het woord Góds, ook in het politie ke leven. Uitvoerig waarschuwde Ds. Gravemeyer tegen de verroomsching van ons land, die sinds de revolutionaire grondwet gaande is, zich daarbij afvra gend of wij niet het oude Calvinistenvolk zijn, dat tegen' Rome durft optrekken. De scheidingslijn is niet links-rechts, er is een driehoekstrijdgeloof, ongeloof en bijgeloof. Spr. vreesde dat dat zal blij ven, als de verkiezingen weer zoo uitval len. In de bovenzaal der sociëteit „de Ver genoeging" spraken gisteravond vanwege het gewest Zeeland der communistische partij Holland (sectie Comm. Intern.) het Tweede Kamerlid de heer Louis de Visser, en de heer Darsono. De heer Louis de Visser wees er daarbij op hoe, terwijl er gezegd wordt, dat de toestanden der arbeiders zijfn verbeterd er vele verslechteringen zijn door de mechaniseering. Spr. wekte daar om de aanwezigen krachtig op mede te strijden ter verbetering van dè po sitie der arbeidersDe heer Darsono hield dén rede over Indië los van Hol land. Het Middelburgsch Muziekkorps zal Vrijdragavond 21 Juni, a.s. een mu ziekuitvoering op het Molenwater geven. 0 Uit Vlissingan. Woensdagmiddag is brand ontstaan in een olietank bij de scheepstoouw- róods op de werf der N.V. Kon. Maat. „de Schelde" te Vlissingen. De vlammen sloegen'hoog op en zeer dikke rookwolken dwarrelden over de stad. De brandweer wist den brand te be perken tot de aangetaste tank, die ge heel uitbrandde, waarmede de brand door gebrek aan verder voedsel vanzelf tot staan kwam. De aangrenzende groole nieuwe loods werd ook door de vlammen aangetast, doch hier bestond geen verder gevaar voor uitbreiding, daar deze loods werd nat gehouden. Om ongeveer 4 uur kon het gevaar als geweken worden beschouwd. 0 Uit Walcheren. Door dat de hoofdstraten in de gemeente Arnemuiden door het steeds drukker wordend verkeer met motorrijtuigen en te srmfKzijn geworden, heeft de gemeenteraad verkeersbepaiin- gen vastgesteld voor het berijden der straten met motorrijtuigen in beide rich tingen. Deze bepalingen 'doen het ver keer komende uit de richting Goes en Middelburg door verschillende straten leiden waardoor elkander passeeren zoo veel mogelijk vermeden wordt. Be bepalingen zijn kënlbaar gemaakt door plaatsing van duidelijke waarschu wingsborden bij de betreffende straten. Gisteren zijn ze in werking getreden. Maandagmiddag hield de Raad der gemeente Vrouwepolder eene open bare vergadering waarin; alle leden tegenwoordig waren. De Voorzitter deel de na opening der vergadering mede dat het voorschot der Rijksvergoeding pi ver' 1929 in de kosten van het O. L. Onder wijs is vastgesteld op f 6920.—, dat de opbrengst der opcenten op de hoofdsom der Grond- en Personeele belasting voor het jaar 1929 is geraamd op respectieve lijk f 1440,— en f 735,— alsmede dat de aan de gemeente Middelburg over het jaar 1928 verschuldigde bijdrage in de kosten van het Nijverheidsonder wijs is vastgesteld op J 62.41. De circu laire van Ged. Staten inzake de brand vrije opberging van het archief en an dere belangrijke stukken werd in den breede besproken, waarna besloten werd nog eens- nader te overeWgen op welke wijze aan het in die circulaire om- schrevene zal kunnen worden voldaan. Na breedvoerige bespreking werd,' overeenkomstig het voorstel van B. en W'. m.a.s. besloten aan het, door hjet Gemeentebestuur van Stad-Hardenberg aan dé Tweede Kamer der Staten-Gene- raal verzonden adres in zake de op heffing van Belastingkantoren tenplatte- lande adhaesie te betuigen. Naar aanleiding van het adres van de Geitenfokvereeniging in "de af deeling Vrouwepolder houdende verzioek om sub sidie uit de gemeentekas, werd na breed voerige bespreking overeenkomstig het voorstel van B. en Wi. m.a.s. heloten voor het jaar 1929 eene subsidie te verleenen van f 10.—. Daarna werd de nieuw op te maken ligger der wegen en voetpaden in den breede besproken. i Bij de rondvraag vraagt de heer Mesu of hef stembureau in de afdeeling Vrou wepolder in de school of in de Ge meentekamer zitting zal houden, waarop de Voorzitter bevestigd antwoordt. De Heer Kesteloo geeft B. en Wi. in overweging over te gaan tot het samen stellen van eene verordening op het venten in de gemeente. Na bespreking van het door den Heer Kesteloo naar voren gebrachte, werden Burg. en Weth. uitgenoodigd voor het samen stellen van zoodanige verordening zorg te dragen. De Heer Dingemanse vraagt of het ook mogelijk is een termijn vast te stellen tot het weren van "het kaphout op de wegen, terwijl de heer Arendse vraagt of er ook last kan worden ge geven tot het doen afsnijden van het gras langs de voetpaden. De Voorzitter deelde de heeren Dingemanse én Arend- se mede, dat hij het door hen naar voren gébrachte zal onderzoeken en zoo moge lijk maatregelen zal treffen. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. jN'u de waarschuwingsborden en de afheiningpalen aan den. bewustea overweg wachtpost '20 te Rilland Bath eene meer in 't oog loopende be schildering hebben gekregen, vernemen wij dat ook het huisje waar vroeger de bewaker in woonde zal worden af gebroken om het uitzicht ruimer te ma ken. Door de familie der slachtoffers welke op Zondag 19JVIei j.l. op zoo'n droevige wijze om "Bet feven kwamen op den onbewaakten 'overweg is aan den burgemeester van Rilland Bath 'verzocht om de verongelukte auto te verkoopen en de opbrengst hiervan aan te wenden voor een of ander gemeen schappelijk liefdadig doel in de ge meente. De burgemeester heeft thans aan dit verzoek voldaan 'de. auto is bijl 'inschrij ving verkocht en het bedrag doorhem ter beschikking gesteld van 't burger lijk armbestuur. den heer A. H. van der SlilCke, opge maakt een staat van aanbeveling ter toe- noeming van 'n dijkgraaf n.l. de heeren C. ISteendijlc Czn., H. J. Dorst en A. van Luijlc. De begrooting voor 't nieuwe (dienstjaar werd in ontvangst en uïtgaaf vastgesteld op f 28120.07i/2- Hetdijkge- schot werd. evenals het vorig jaar,'' be paald op f 18 per II.A. j In de te Stavenisse gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuwepolder (annex Stavenisse) werd vastgesteld de rekening en verantwoor ding over 1928-29. De ontvangsten wa ren f 8326.51 en de uitgaven f 6557.861/2' zoodat er een goed "slot was van f 1768.641/2. De toegrooting van het nieu we dienstjaar werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op f 5959.45i/2. Hetdijk- geschot werd vastgesteld op f 32 per H.A. (v.-j. f 39). Opgemaakt werd een staat van aanbeveling ter benoeming van een gezworene, wegens periodieke aftreding van den heer A. Stoutjesdijlc met 1 Augs. a.s. Hierop werden suc cessievelijk geplaatst de heeren A. Stout- jesdijk, A. van der Slikke en J. L. Geluk. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 9 tot en met 15 Juni in de provincie Zeeland be droeg: Roodvonk Oostburg 1, St. Philips- land 1, Diphteritis: Goes 1. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter keunis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gekomen. (Stscrt.) r» (Ingez. Med.) Uit Tholen. In eene Dinsdag te Stavenisse gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap Stavenisse werd ter voorziening in de vacature, ontstaan door 't ontslag nemen als dijkgraaf van BE LANDBOUWFEESTEN TE GOES. De tentoonstelling. Toen wij tegen 10 uur le Goes aan kwamen, heerschte daar reeds vrij groo- te drukte van (tentoonstellingsbezoekers, en óp den weg naar het terrein, was het reeds druk van personen, die het eerst op de tentoonstelling wilden kijken, w'ant dat staat vast, het zal er dru;k< heel druk worden op het ruime, doch schaduwlooze terrein, waar in werke- lijken zin dé kring West Zuid-Beyeland( zijn tenten heeft opgeslagen. Steeds kwa men de bezoekers binnen en de keur meesters waren druk bezig met 't aan wijzen der prijswirnners; waarvan wij zoo mogelijk heden nog de kampioenen zullen mellden om morgen de volledige lijst te geven. Ook zullen wij de beschrijving van de standen tot morgen uitstellen, voor zoo ver die nog een afzonderlijke vermelding vragen; want het groot aantal maakt het niet mogelijk allen even uitvoerig te bespreken, al missen wij dit jaar de lalndbouwwerktuigfen, die anders een groote ruimte innemen. De openi ng. De officieeie opening geschiedde door den Min.* van Landbouw, mr. J; B. Kan, die daarvoor Was aangekomen aan het Katsche veer en per auto.het terrein be reikte. Op de tribune wierd de Minister ver welkomt door den heer D. W. Linden- bergh, Kringvoorzitter, die een uiteen zetting gaf vau doel en inrichting der tentoonstelling. Hierna opende de Minister de tentoon stelling met de volgende rede: „Toen mij het verzoek bereikte om deze tentoonstelling te openen, was dit mij aanstonds een zeer welkom verzoek, Er komen n.l. tallooze vragen in om nu hier, dan daar persoonlijk van belang stelling te getuigen, terwijl niet altijd de lust en de neiging aanwezig is om daar op een toestemmend antwoord te gevem Is er dan "een reden, waarom men moei lijk kan gaan, dan ligt het voor de hand dat men zich daarop beroept om zich te verontschuldigen. Hier zou ik ongetwij feld deze gedragslijn hebben kunnen vol gen. Niet minder toch dan een vergade ring der Eerste Kamer zou als excuus kunnen zijn aangevoerd. Toch ben ik dank zij de welwillende medewerking van het Bureau der Kamer er in ge slaagd, de werkzaamheden aldus te ver- deelen, dat ik nog juist tijdig hier aan wezig kon zijn. Wel een bewijs, hoezeer ik daar prijs op stel. Trouwens, dit is geen wonder, Zuid- Beveland, met zijn wereldberoemden Wilhelminapolder,' zijn vruchtbare dre ven, zijn bevolking met een bijzonder ca-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1