B IJ VOEGSEL De Plaatsvervanger. Woensdag 19 Juni 1929 No. 142. FEUILLETON VAN DB VAN DE LANDBOUWDAGEN TE GOES. gans is gevlogen, gekroond weleer met het Beiersche wapen, tusschen Waar heid en Gerechtigheid. Kan een Overheid een beter blazoen den volke laten zien als uiting van wat er leeft in de ziel, als bewijs van de beginselen, waarvan men uitgaat bij het besturen van de stad! Waarheid en Ge rechtigheid! Daarmede trad het bestuur steeds ook de Z.L.M. tegemoet. Daarom is het zoo dierbaar aan het ronde Zeeuw'scbe karakter. Daarom leeft de landbouw zoo met Goes mede, wat men weet dat het doet met den landbouw. Spr. herinnert er dan aan hoe de „da me de Zuid-Beveland", de edele vorstin uit het huis van Beieren de „open/ kranke en onbeveste" plaats gezond maakte en aankleedde met een muur en wal en gracht, gelijk het stad ge worden paste. Men geniet van de voorrechten die V de veste bezocht. Men hoopt het deze week te doen bij de komst van Prins Hendrik der Neder landen. Men leeft met Goes mede in groote rampen, die haar troffen. In 't bijzonder in den jare 1555, toen op 2 Juli een en orme brand Uw stad teisterde. In 1577 zag men Goes overgaan naar De hoofdstad van Zuid-Beveland en van den Kring Westelijk Zuid Beveland reedsn 3, G°eS Sunken van de Z. L. M. staat deze dagen in het nMen dfkl er aan' dat T voor i i 11 J 7 r At UU1 s morgens onze ter markt teeken van den landbouw, nu de Z. L. M. brachte zalcken° koren mag enen of daar haar jaarlijksche groote Wapen- verkoopen en houdt ons aan het al in i !U|!(. t ff d! [mg m,sa™™-- 1450 ten deze gemaakt reglement. Men is king met het stamboek van het Neder- dailkbaar V001f de goede maat, die an- landsche trekpaard een groote tentoon- ders is dan die va« Borssele, voor de stel mg organiseert. De stad leeft geheet! Goe&che maat yan 3?y zak iu het Iast mede met dit feest en reeds gister- en 32 in den zak Een Goesche avond toen het eerste bedrijf werd af- zak is eJ de zak Men vvaardeert gespeeld, wapperden van vele huizen de het dat rcedsë van ouden tijd een a j. Vaderlandsche driekleur en- hadden markt werd ingericht op het Oosteinde vete. winkeliers bijzonder zorg besteed van de Beestenmarkt eli betuigt dank dat aan un a ages. I men van oudsher op 3 of zelfs 4 na at i i f 1C1G e Ci 0 ,11 v an.," s I elkaar volgende Dinsdagen een koe- en Nadat de leden van het dagelijksch- varkensma*kt liet hoJen en al moge en het hoofdbestuur met enkele genoo- uit de L VorStstraat de Dinsdagsche digden zich m hotel Centraal hadden zuivelmarkt zijn verdwenen - gelijk het vereenigd trokken allen tegen 8 uur gemeentebestuur de stoepjes voor de naar het Stadhuis waar de officieele ont- huizen Men verdwij^n het is vangs oor het dage bestuur der ge-1 tocb jang getolereerd en nog hoort men meente en in tegenwoordigheid van sül]e avonden of in de zomernacht meerdere raadsleden plaats had de echo y£m der yrolijke bi0erinnen ge- e urgemeester, de heer A. Ha-1 j acli en geschater in de Vorststraat weer- j e n u s, riep allen het welkom toe als I kijnken vertegenwoordigers van de Z. L van v In 1540 yierden men feest toen KareI het N. T. P. S. en den kring Wi. Z. B. 1 Spr. herinnerde er aan, Iroe hij 10 jaar geleden ook eenzelfde, welkom kon uit spreken. Spr. doet het met zekeren schroom, nu hij staat tegenover een re denaar, een historicus als de voorzitter der Z. L. M. is. Spr. verzekerde, dat Goes geheel medeleeft mteI dit feest en vooral nu spr. het gelukkig kan noemen, dat ook het N. T. P.. S. hier zijn "tien-1 "RAf" n jo.it toonstelling houdt. Spr. noodigt allen prms van Oranje en de 3e stemheb- uit 'n dronk te wijden aan de 1 L. M. ^nde stad in Zeeland worden nadat de den kring en hel Nederl. Trekpaarden w*terge™ veel schade hadden berok- stamboek. te{l' I Het oor beluistert nog de patriottische De woorden van den burgemeester oproeren in 1787, die zoo weinig in over voerden beantwoord door den heer m r. I eenstemming waren met den patricits- P. Die le man, voorzitter der Z. L. M., scben geest die Goes kenmerkte en nog die van Goes sprak als van de stad van I kenmerkt. de waakzame capitolinische ganzen! Het I Men begrijpe goed hoe veronlwaar- Joude Gosum of vruchtbare land zoo- I digd Goes was op dien Ataërikaaan, die als het woord in het oud-Deensch be- I het bestond Goes te schetsen als een teekent of naar de plaats aan de Go-1 plaats, waarin ieder Oesters vischte "in saha, naar ter Gose aan de stroom I de grachten, die het stedeke doorkruist (gos) eerst de villa en later de stad I ten! Uw nederzetting zich heeft geschaard I Men is trotsch op groote mannen als rondom het slot aaan het Oostpnde! Johannes Anlonides van der Goes, dien Reeds lang verheugde dit de Z.L.M.-1 Vondel zijn zoon in de dichtkunde noem ers, want Goes is in waarheid en wezen de; op Laurens v. d. Spiegel den staats- de hoofdstad niet alleen van Zuid-Be- man, die mooie vertoogen ook schreef veland of van Westelijk Zuid-Beveland, I behalve over de Unie, over armoedee en maar van landbouwend Zeeland. Daar haar bestrijding; een Gaspar Barzeus of concentreert zich alles van Zuid-Beve- Belga, ook bekend als Jasper de Neder land en in dat opzicht is Goes wat Gro- lander, die onder Karei V in den oorlog ningen is voor de Ommelanden. Even- I diende, maar later zich in Indië wijdde als ginds gaat men hier Dinsdags naar aan het Missiewerk'; den grooten jurist stad toe. Een ieder weet wat dit in-1 Johannes Ramus, tevens als taalkundige houdt. Maar hier is ook voor Zeielajnd I op Jacobus Lansbergen, sterrekundige het concentratiekamp' voor den land-1 en predikant en zoovelen meer, die thans bouw. Hier is de schatkamer van de I nog leven, maar waarover te zwijgen be Z.L.M. op Uw breede marktplein! Goes I scheidenheid mij gebiedt, herbergt gastvrij de mannen en vrouwen I Met bewondering staart men'de moe die jdagelijks van morgen tot avond ar-1 enge mannen na, öï.e met het schip Ter1 beiden met lust en met liefde voor den I Goes onder leiding van Pieler Both Zeeuwschen landbouw en gelukkig is I meevoeren naar het verre Oost-IIndië in het hier een gezond wonen. Reeds de I den jare 1610 en dat voor het eerst Kroniekschrijver Smallegange immers I daarheen medenamen vrouwen en. ook een Goessenaar? ligt hij niet begra- I verrekijkers, door Zacharias Janse uit ven onder de prachtgewelven der kun- I Middelburg- uitgevonden stige Magdalenakerk? roemde dat de I Er moet in Goes een scheepje staan lucht rondom Goes, boven alle andere I als windvaan, hetwelk de "herinnering steden van Zeeland, zeer gezond, I aan dat feit bewaart en in 1624 heet zoet en vermakelijk is! En nu ont-1 gemaakt te zijn. Staat het niet op de vangt Goes de Z.L.M. op het kapitool I Spijskokerij op een torenspitsje, afkom- in de zwierige raadszaal met zijn be- I s'tig van de Haven- of Donkere Poort? kende witjes, zijn rococo' en zijn vrien-1 En eindelijk, wij verlustigen ons in uw delijke engeltjes, achter het uithang-1 scherpzinnigheid, waarmede gij wist op bord. Het wapen waarin de waakzame I te komen voor de nooden van armen door RICHARD MARSH Vrij naar het Èngelsch door C. M. G. de W. 94) „Bedoel je dat hij dit deed zonder je voorkennis? Maar dat moest niet, is het wel?" „Voordat ik met je naar de kerk ging, zelfs voordat ,ik een huwelijksvol- macht aanvroeg, hjeb' ik het geheele ge val aan den rechter medegedeeld en kreeg de verzekering, dat ik1 het recht had den naam van Percival Talbot te dragen." Het was een zucht van verlichting, die men hoorde van het jonge vrouwtje. „"Waarom heb je mij dat niet eerder verteld?" „Hoe lang was het na onze eerste ontmoeting, dat ik je vertelde hoe ik heette?" „Ja, maar niet lang daarna zaiden andere menschen dat je niet zoo heette. En sommigen hielden dat vol. Als je eens wist hoe vaak dk mij afgevraagd of ik wel het recht had mij te onder- teekenen als Betty Talbot en hóe vree- selijk ik dat vond. En toch, weet je, niettegenstaande alles wat de menschen zeiden, in je tegenwoordigheid of ach ter je rug en je gedrag was dikwijls zeer onrustbarend heb- ik je altijd vertrouwd. Dat eerste oogentolik, toen je mij het leven gered hebt en ik naast je stond in die half verwoeste straat; was er iets dat mij ze-iidenaast dien man zul je je altijd veiliig voelen. "Was dat niet vreemd?" ,Dan is de waarheid zeker vreemd, want, zoover een mensch dat zeggen kan, je zult je altijd veilig voelen." „Maar in sommige opzichten ik moet het je wel zeggen in dit uur van 'bekentenissen heb je me teleurgé- steld." „Bijvoorbeeld?' „Ja, dat is moeilijk uit te leggen." „Probeer maar, ik heb ook moeilijk heden te overwinnen gehad. Dat zal je ook wel.' „Je zei, dat je mij liiefhebt. Ik wist natuurlijk wel. dat het bespottelijk is over zoo iets te praten als men elkaar pas een paar uur kent, maar 'toch, en behoefligen toen gij, E. A. heeren de regenten van het Weeshuis gerecom- jmandeerd hebt om de notarissen ten koste van diaconie en het huis eenmaal in het jaar te tracteeren en met een matig onthaal te regaleeren en bij' die gelegenheid hen te verzoeken, te her- herinneren en aan te manen, bij het positiën de respectieve te stauren den nood der armen en van "dezen huize voor te stellen teneinde op eeiïige favo rabele dispositie, hoe gering ook, in dersélven uiterste wille ter voordeele van deselve te mogen inseereren en be schrijven". Hoe dit alles ook moge zijn en geweest zijn: Goes is voor den Zeeuwschen Land bouw het wetenschappelijk centrum de Iandbouwwinterschool, het landbouw- huis, de directrice der landbouwhuis- houdkundige cursussen, de voorlichtings dienst en wat dies meer zij. Goes is ook het oeconomisch en het geographisch centrum. In de oude Vier schaar stond of staat wellicht nog: ..Audi et alteram partem!" Moge dit beginsel der onpartijdigheid met die van Waarheid en Gerechtigheid de richtsnoer blijven bij de behartiging der aan het gemeentebestuur loever- trouwde belangen en dit bestuur ook wat de personen betreft lang en zegenrijk werkzaam zijn. Aan hen vertrouwt spr. ook de belangen van den landbouw har telijk toe. Leve Goes! Leve zijn burge meester! Leve zijn raden! Leve zijn. bur gerij Nog voerde het woord de heer D. W. Linde nbergh, voorzitter van den Kring, om dank en hulde te brenge'n) voor de medewerking, die nu evenals 10 jaar geleden door het gemeentebe stuur van Goes wordt verleend. Spr. vertrouwt, dat allen aangename dagen zullen hebben en eindigt met de beste wenschen voor den verderen bloei van Goes. Tijdens deze ontvangst deed het mu ziekgezelschap „Hosanna" zich op de tent op de Markt hooren en zette, dit ook nadien onder veel belangstelling van de zijde van de bevolking voort. De hoofdbesluursver- gadering. Spoedig na de ontvangst ten stadhuize vereenigden zich op de bovenzaal van de „Prins van Oranje", de leden vap het hoofdbestuur met genoodigden voor de hoofdbesluursvergadering. De Voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, opende de vergadering met de mededeeling, dat bericht van verhinde ring was ingekomen van minister Kan, van den Commissaris der Koningin, ver schillende autoriteiten op landbouwge bied en o.a. ook van de hoofdbestuurs leden, de heeren van Oeveren te Zierik- zee ,en Stouljesdijk te Tlïolen wegens! ziekte. Vooral eerstgenoemde, is ernstig ongesteld en het dag. bestuur heeft aan beide een telegram m'et bemoediging in deze dagen toegezonden. Spr. wéés .er op hoe groote kracht de heer Van 0ej veren in de landbouwwereld is en deel de mede, dat de heer Stouljesdijk wel licht dezer dagen nog naar Goes zal kun nen komen. Speciaal heette spr. daarna welkom den nieuwen inspecteur van het land bouwonderwijs, mr. Wittermans, en her denkt daarna het overlijden van baron Collot d'Escury ,die zooveel voor den landbouw heeft gedaan. Welkom roept spr. daarna toe aan het gemeentebestuur van Goes, aan "de leden van Ged. Staten, de heeren v. d. Weijde, v. Dusseldorp en Stiegertot jhr. van Vre- denburch, voorzitter van 'het Trekpaar- denstamboek, lot den heer de Vulderv. Noorden, regeeringscommisisaris, tot het eenelid, den heer Kielstra, tot den rechts kundig adviseur en de aanwezige consu lenten ,tot dr. Molhuiijizen secretaris van van het K.N.L.C., tot den heer Hanken, .voorzitter van de afd. Zeeland van het N.T.P.S. en tot den heer W. Kakebeeke, voorzitter van het Rundveestamboek. Spr. deed daarop verschillende mede- deelingen, o.a. over de gevoerde actie inzake de intusschen aangenomen wet over de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente; het met succes 'be loonde verzoek van het K.N.L.C. inzake uitstel van éerste oefening voor leerlin- nadat je het mij gezegd had, was ik niet voorbereid op hetgeen volgde." „Heb ik ooit iets gedaan of gezegd, dat je kon doen vermoeden, één enkel oogen- blilc, dat ilc je niet liefhad?" „Ach, dat hangl maar af van de manier waarop je zoo iets beschouwd. Het was niet zoozeer wat je zei als wat je niet zei, wat je deed, als wat je niet deed. Het was volkomen in orde zoolang wij niet getrouwd waren, maar daarna was je afschuwelijk." „Hoe dan?" „Dat zal ik je niet vertellen als je het zelf niet weet. Eén ding kan ik je wel zeggen, ik heb altijd begrepen, dat het de gewoonte is voor een echtgenoot zijn vrouw een kus te geven, tenminste in de consistoriekamer wanneer het re gister -geteekend is. Ik weet wel zeker, dat het dwaze domineetje dacb)er ais iets heel merkwaardigs in dit lijeele hu welijk, toen je niet de minste neiging gevoelde om mij een ljus te geven." „Een heel natuurlijke grief!" „O neen, een grief volstrekt niet. Het bewijst alleen, dat je er geen lust in had!" „En denk je dan dat iederen keer, als een man een vrouw niet kust, het TEVREDENHEID van in de millioenen tellende berijders van Continental- banden, heeft de goede naam van dezen Autoband beves tigd. De voornaamste voor deden zijn betrouwbaarheid en een lange levensduur. Verkoopcentrale voor Zeeland FIRMA GEBRs. KAAN, Lange Delft 25, Middelburg. lngez. Med gen der landbouwwinlerscholen, het ge ven van wenken inzake posten der land- bouwhegrooling, het benoemen van een commissie voor onderzoek naar de vraag of bij verkoop rekening kan worden ge houden met het vezelgehalte van het vlas. Verder over het voidoen van de wenschen van landbouworganisaties inzake de nieuwe ziektewet, het vooront werp Iandbouwarbeidswet, waarbij een door het dag. bestuur der Z.L.M. inge diend rapport diende als leiddraad voor liet adres van hel K.N.L.C. aan de re geering. Nog op het eindelijk aanstellen van een landbouwhuishoudleerares, over het advies uitgebracht aan de regeering betreffende de inusschenbestrijding én het gebruik van de musischenmand, over de.n afzet van landbouwproducten en den verkoop van aardappelen door de Z. iL.M„ waarbij 7500 ILL. werden ver- sclieepl, waarvoor betaald werd voor grooten f 0.95, poters f 0.92 en kriel. 1' 0.71 per 100 K.G. 'Ten slotte over cle adviezen gegeven inzake de landbouwuitvoerwet en de pachtwet, de belemmering van veeuit- voer door de quarantaine in Relgië, de verschillen van meening met de Ver. van Chilisalpeterproducenten, de wijzigin gen inde telefoontarieven, 't merken van eieren, den aankoop van Bindertwine, het landbouwonderwijs en de bezwaren, die zijn ingebracht tegen de belastingbe taling op postkantoren. Nog deelde hij mede dat in de winter maanden door den secretaris en zijn adjunct, resp. 25 en 12 lezingen zijn ge houden. Alvorens met de agenda verder te gaan wendde spr. zich nog speciaal tot de heeren de Buck en Verlare, die voor hel eerst de hoofdbesluursvergadering bijwoonden. Bij de behandeling der ingekomen stukken verklaarde de vergadering zich accoord met de voorgenomen toevoeging aan de Vogelwiet 1912 van 'n bepaling, dat geen vergunningen meer worden ge geven aan hen, die van vogels vangen een beroep maken. Inzake een schrijven van den Nederl. Bond van Handelaren in Aardappelen werd z. h. s. besloten goed te vinden, dat bij aardappelverkoop in het vervolg per 100 K.G. wordt gerekend. Bij zijn tweede verzoek om voortaan voor export een hormaat van 45 cent voor te schrijven zeide de voorz. dat noch het U. C. B., nocli de arbilr,a!g|e- commissie daartegen bezwaar hebben, doch het dag. bestuur meent dat men voorwaarden moet stellen, o.a., dat het op hel koopbriefje moet worden aan- geteekend. Spr. wil deze zaak nog eens nader bespreken met den Bond en cle arlbitr agecommis sie Na een enkele opmerking werd dit goedgekeurd. Besloten werd de kwestie van de destructie van afgekeurd vee- en vleesch aan eene commissie ter beoordeeling te geven, daarin van de zijde der Z. L. M. te benoemen de heeren A. I. Leenhouts, D. J. Dees en Jac. Weïleman en de ver- eeniging voor Diierengeneeskunde afd. Zeeland te verzoeken ook enkele leden te benoemen. Meer discussie lokte de kwestie van de uitvoering der Ziektewet uit, waardij het Dag. bestuur bevestigend beant- alleen is omdat hij er geen lust in heeft?" Ja, dat kan ik niet zeker weten. Maar seaerl wannapr is het de gewoonte dat een man van zijn echtgenoote spreekt als „een vrouw?" Is zij voor hem niet de vrouw, de eenige vrouw ter wereld, en mag hij niet met baar omigaan, binnen de grenzen van het natuurlijke, zooals liij wil?" „Over het algemeen is dat waar, maar ik was getrouwd in zeer bijzondere om standigheden. Je wist niet de geheele waarheid voor zoover Ret mijn persoon betrof. Toen je met mij trouwde was het best mogelijk, dat je zou zeggen: je hebt niet lket recht met mij te trouwen, en dat was zoo. Ik wou je doen gevoelen, dat je wel in naam mijn vrouw was, maar ook alleen in naam. Zoiodat je, indien je dat wenschte, kon terugkeerem tot het oude leven precies zoioals je het verlaten had. Ik beschouwde mij zelf meer als voogd dan als echtgenoot, en toch moest ik je echtgénoot worden om je voogd te kunnen wezen." „Was het daarom, dat je de gewone vormen niet in acht nam?" „Heelt wat er sedert dien tijd lis ge beurd je niet bewezen dat ik gelijk had? woordde de vraag van het K. N L. C. of hel niet gewenscht is om mede te werken tot oprichting van een neutrale bedrijfsvereeniging. die de uitvoering der ziektewet ter hand neemt. De heer C. Blom wil de zaak onder brengen bij bestaande bedrijfsorganisa ties. De voorz. wijst op de eischen, die de wet voorschrijft. De heer dr. Mol h u ij zen zet uileen dat men bedoeld een organisatie, waar in de arbeidersbonden en de werkge vers zitten, terwijl het werk door Oen - traal beheer wordt gedaan. De land- bouwvereenigingen zijn gerechtigd tot het oprichten van een bedrijfsorganisa tie. De heer Blom blijft er bij, dat men de zaak moet brengen bij de Nederland- sclie Ijandbouwonderlinge, beter dan weer een afzonderlijke organisatie in het leven te roeepn. De Voorzitter en m r. Z a a ij e r, de rechtskundig adviseur zetten nog eens uiteen verschillende ondercleelen van de Wet, waarna de heer Blom zich ermede vereenigde, dat men zich nu nog niet bindt. Ook het laatste ingekomen stuk gaf aanleiding tot uitvoerige besprekingen, nml. hel schrijven van mrs. Harlog an Dirven over d.e wenschelijkheid om aan Verzekerings maatschappijen bepaalde eischen te stellen of anders een onder linge maatschappij op te richten. De Voorzitter zegt dat in de klacht over de uitbetaling een groote erkenning der waarheid is. Er zijn in Zeeland reeds enkele onderlinge maat schappijen, die goed werken. Men moet ten deze federatief optreden en samen met een maatschappij onderhandelen ot coöperatief werken. De heer S. J. Gast zegt dat men juist in kleine onderlinge de premie laag houdt en de controle is beter mogelijk omdat alle leden elkaar kennen en bij elkaar wonen. Ook de heer Lindenberg.h is voor oinderlinge verzekering, doch de heer de Buck wijst er op, dat er ook goede maatschappijen zijn. De Secretaris, de heer ir. Sie- benga zegt, dat de maatschappijen nu de meest waardevolle dieren te verze keren krijgen. Men moet inzake de ou derlingen komen tot herverzekering, al zal men daartoe niet makkelijk over gaan. Nog verschillende heeren voerden het woord, maar tot ee,n bepaalde uit spraak kwam liet niet en het werd goed gevonden dat het dag. bestuur zich nog eens met de verschillende onderlingen in de provincie verstaat. Tot lid van de Weidecommissie werd in plaats van wijlen baron Collot d'Es;- cury gekozen de heer J. J. Neeteson Pzn. te Kloosterzande. Tot Kringdeskundige van het Centraal Zeeuwsch pachtbureau werd in de va cature, wijlen den heer P. Melis gekozen de he,er C. Franse, terwijl de aftredende bestuursleden en deskundigen van <Jat bureau werden herbenoemd en hel jaar verslag van het Pachtbureau over 1927 en 1928 werd goedgekeurd. De bespreking van het rapport van de Holl. Mij van Landbouw inzake de werk loosheid werd aangehouden,, nadat het Je zegt dat je mij vertrouwde en ik weet dat je dit in zeker opzicht ooilc deed, maar toch w'aren er oogenblikkëik dat je mij een heel vreemden man vond." „Dat vind ik nog. Maar maakt dat eenig verschil? Indien je mij in je armen genomen bad, dien eersten middag toen je van den advocaat terug kwam en je mij vond bij het vuur in de zitkamer en mij een kus gegeven had, dan zou ik geweten hebben, dat je dit deed om dat je mij liefhad en je het niet laten kon en ik zou het je vergeven hebben. En welk soort man je later ook zou blijken te zijn, ik zou je hebben liefge had, omdat je mij liefhad. Ik was niet bang, dat je zou blijken een heel slecht karakter te hebben, ofsclipon ik wel wist, dat je iets voor mij geheim hield. Ik ben geen zottin, maar dk wist zeker, dat het niet iets was waarover je je hoefde te schamen. Maar wat ik niet wist en wat ik mij na dien tijd steeds heb afgevraagd was dit: of je mij Ret recht gegeven hebt mij je vrouw te noemen uit vriendelijkheid, omdat je medelijden mei mij had, of omdat je mij liefhebl." Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5