Woensdag 19 Juni 1929 172^ Jaargang No. 142 KAMEROVERZICHT BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE Puistjes Big dit nummer behoort ©on Bijvoegsel. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 18 Juni. De heer Colijn zal vandaag interpel- leeren over de gebeurtenissen op Cura sao. Inmiddels is het antwoord op zijn vragen bekend geworden. Men zie onder Bnnenlaind. Aan de orde was daarop het wetsont werp tot goedkeuring van het op 28 April 1928 te Berlijn gesloten verdrag met slotprotocol tusschen Nederland en Duitschl and over samenvoeging van de douanebehandeling in het scheepvaart verkeer op den Rijn. Hierbij werd aangenomen een motie van den Bergh, waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat de samenvoe ging van de douane-behandeling niet het verlies van de levering van goederen aan de „opgaande" schippers tengevolge behoeft te hebben, en de regeering op het hart drukt, „met alle haar ten dienste staande middelen" de handhaving van het winkelbedrijf aan de Nederland- sche grens te bevorderen. Minister De Geer wilde daarvoor graag zijn best doen en dacht aan een aanlegsteiger bij de tol kamer te LoDith voor zoogenaamde „winkelschepen", waarop de „opgaande" schippers hun inkoopen zullen kunnen doen. Zoodat aan de locale belangen van Lobith is gedacht, en nog wordt gedacht! Het wetsontwerp zelf kreeg toch nog 5 tegenstemmers! Z. h. st. werden hierna aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging" der re- gistratiewet, tot wijziging der wettelijk© bepalingen betreffende den accijns op ge distilleerd en wijziging der wet tot re geling van het armbestuur. DE GEBEURTENISSEN OP CURAgAO. Op de vragen van den heer Colijn be treffende de jongste gebeurtenissen op het eiland Curasao, heeft de Minister van Koloniën het volgende geantwoord Toen de aanvankelijk van den gouver neur van Curacao op 9, 10 en 11 dezer ontvangen telegrafische berichten betref fende de in den nacht van 8 op 9 dezer plaais gehad hebbende gebeurtenissen de regeering nog niet in staat stelden zich daarvan een duidelijk beeld te vormen, heeft de Minister den Landvoogd den 12den dezer telegrafisch de hieronder vermelde acht vragen gesteld, waarop den 14den dezer de daarop volgende ant woorden zijn ontvangen Hoe is de overval mogelijk geweest? De overval was zeer goed georgani seerd. Hoofdzaak was snelheid van uit voering. Tegen half tien reden drie groote autobussen vol personen, ongeveer tach tig, wat op Zaterdagavond een gewoon feit is, met verborgen wapens met groote snelheid op de hoofdwacht, hebben zich in drie partijen gesplitst en in enkele seconden de wacht nedergeslagen, het aanwezige piket omsingeld en 't arsenaal bezet. De aanwezige militairen hebben zich van revolvers bediend voor hun ver dediging. Van aanvallen was geen sprake meer. De, opstandelingen waren gewa pend met pistolen, automatische geweren, karabijnen en klewangs. Van het garni zoen, honderdzesendertig man sterk, wa ren aanwezig zes politie-militairen en een piket in rust van 24 man. De dienstd -en- de militaire politie surveilleerde op straat en was over het geheele stadsdistrict ver spreid. Twee ploegen waren buiten dienst en buiten de kazerne. Binnen een kwar tier waren de opstandelingen meester van het fort, waarin politiehoofdwacht, ka zerne en arsenaal zijn ondergebracht. Er kwamen onmiddellijk daarop van alle kanten opstandelingen aan, die zich van wapenen voorzagen en gedeeltelijk gewa pend waren. Kapitein Borren, gealar meerd, reed per auto het fort binnen, paseerde de linie bij de poort die vuur de, en viel bij de wacht in handen van de bende. Waren geen rechercheberichten om trent plannen daartoe en in verband daarmede geen veiligheidsmaatregelen genomen Bij de recherche waren geen berichten omtrent dit aanvalplan binnengekomen en waren geen bijzondere veiligheids maatregelen genomen. Heeft militaire bezetting geen tegen stand kunnen bieden, hetgeen zou moe- -en worden afgeleid uit feit, dat omtrent dooden bij overvallers niets bericht De militaire bezetting» die in het fort aanwezig was, heeft sterken tegenstand geboden, maar beschikte niet over ge weren, ook niet de dienstdoende politie- militairen buiten. Dezen, gealarmeerd, snelden naar de kazerne, maar kwamen te laat de toegangen tot het centrum der stad bleken reeds afgezet door hand langers. Het is niet bekend, hoeveel ge wonden de overvallers hadden dezen, weggevoerd, worden gezocht. Tusschen half tien en half twaalf. Had u bericht gevangenneming Bor ren om half tien Wat geschiedde voor dat tijdstip en welke maatregelen zijn tusschen half tien en half twaalf genomen ter handhaving gezag Van luitenant Berger ontving ik kort na den overval telefonisch bericht dat Venezuelanen de kazerne aangevallen hadden en ik alles moest sluiten. Ik hoorde niets meer en- kon geen telefo nische verbinding krijgen met politie wacht. Tegen half elf uur kwam kapitein Borren bij mij op Gouvernementshuis en rapporteerde dat hij gevangen was en de Venezuelanen de macht in handen had den en alle wapenen genomen. Zij hadden hem medegedeeld niets tegen Curasao in den zin te hebben en wilden daaren tegen spoedig met het stoomschip „Ma- racaibo" vertrekken met medeneming van buit aan wapenen en munitie. Als wij het zouden verhoeden, lieten zij de stad plunderen en C.P.I.M. in brand ste ken. Advies van den commandant was: zorg dat de bende spoedig vertrekt; wij zijn machteloos en weten niet wat elk oogenblik gebeuren kan; tegenstand is nutteloos. Kapitein Borren is toen te ruggekeerd. Zij hadden stoomschip ,,Ma- racaibo" aangewezen als schip. Ik ver zocht toen agent Red D Line het perso neel te verzoeken het schip te bedienen en uit te varen. Hooger personeel aan wezig; de bemanning was gevlucht; agent zou maatregelen nemen. Nadien is hulp C.P.I.M. telefonisch aangeboden, tien ge weren en revolvers als onvoldoende af gewezen en aangeraden voor eigen vei ligheid te waken. Bij elf uur luitenant Berger gekomen, had geen gegevens voor maatregelen; kon niet de verspreide, slecht gewapende militairen verzamellen voor tegenaanval. Een telefoonmededee- ling dat een mitrailleur en enkele gewe ren in veiligheid waren. Luitenant Ber ger gaf last deze naar het gouverne mentshuis te brengen. Wat daarna tot tijdstip vertrek „Mara- caibo?" Voor die er waren kwam kapitein Bor ren terug met aanvoerder en gewapen- den zoogenaamd voor onderhandelen. Er werd gezegd: zorg dat wij vlug weg ko men; wij doen niets verder tegen Cura sao; u gaat mede. Ik ben loodskantoor gegaan en last gegeven loods spoed te betrachten. Met klaarmaken en beman ning schip, inladen, wapenen, munitie, ging veel tijd heen. Ik was gevangen en stond onder bewaking buiten op gouver nementsplein; van maatregelen, door wie ook genomen, tusschen tien en halftwaalf werd mij niets bericht. De bende en haar leiding. Is bende van overval gekomen of plaatselijk geformeerd, zoo ja, uit welke elementen? Bende is plaatselijk gevormd; de aan- valstroep, de versterking en afzettings benden elk afzonderlijk. De aanvalstroep was meerendeels vreemde elementen, eerst den vorigen dag per schoener bin nengekomen op goede passen; de rest werd aangevuld door hier gevestigde Ve nezuelanen en verdwenen weer. Wat is geworden van rest bende? Er zijn ongeveer twee duizend op Cu- ra9ao; reeds een tiental zijn gevangen genomen. Zijn aanvoerder en hoofdleiders inmid dels bekend geworden? Aanvoerder was bekend individu, ge neraal Urbina, vorig jaar November uit gewezen, na veertien dagen in het fort geïnterneerd te zijn geweest na een op stootje in Coro; hoofdleider Nachado was ook in Curasao bekend als sportsman. Volgens een aanvullende telegrafische mededeeling van den gouverneur, moet aangenomen worden, dat door schoeners en langs de talrijke baaien van het eiland Curasao wapenen door de bende zijn binnengesmokkeld. Op de vraag of er op kan worden gerekend dat de Regeering maatregelen van blijvenden aard nemen zal om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en internationale repu tatie smadelijke gebeurtenissen te voor komen, antwoordde de minister dat maatregelen van verschillenden aard reeds in overweging zijn. DETACHEMENT VAN DE KOL. RESERVE NAAR CURACAO. Gisteren vertrok met het s.s. „Am- sterdam" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. een detachement van de Koloniale Reserve ter sterkte van vijftig man onder bevel van den len luitenant der infante rie L, F. Weyerman naar Curasao. De commandant van de Koloniale Re serve, majoor J. J. Barendse, deed het detachement tot aan boord uitgeleide en sprak de manschappen daar namens den Minister van Defensie toe, waarbij hij hen een voorspoedige reis, een goed ver blijf op Curasao en een behouden terug komst toewenschte. DE EERSTE KAMER-VERKIEZINGEN. Woensdag 12 Juni vergaderden te Breda de Christ. Hist. Statenleden van Brabant, Limburg, Utrecht en Zeeland tot het vaststellen der candidatenlijst voor de Eerse Kamerverkiezing. Deze lijst werd bij stemming vastgesteld als volgt: 1. Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman te Utrecht (aftredend lid), 2. J. J. Wallien, lid der Staten van Zeeland, 3. Mr. Dr. W. F. J. Frowein, lid der Sta ten van Limburg, 4. C. Dane Gz., lid der Staten van Brabant 5. Mr. Dr. G. Kolff, te Geldermalsen. RECTIFICATIE RIJKSMIDDELEN. In het overzicht van de opbrengst van de middelen over de maand Mei 1929, opgenomen in de Staatscourant no. 115, moeten voor het middel no. 15, Belasting op de gouden en zilveren werken, de kolommen 5 en 8 worden gelezen als volgt: kolom 5: f84.761.56; kolom 8: f 418.272.36. De totalen-generaal van de genoemde kolommen luiden dientenge volge: kolom 5: f48.718.947.72; kolom 8; f 209.988.493.96. DE IND. SOC. DEM, PARTIJ. Te Bandoeng werd een afdeeling op gericht van de Indische Soc. Dem. Par tij. Voorzitter is de heer R. de Jong, secretaris is de heer IX M. G. Kocïy penningmeester is ~de "heer Sroedjojo. DE NEDERLANDSCHE LUCHTVAART Te 's-Gravenhage is aangekomen een afvaardiging van den Belgischen mili tairen Luchtvaartdienst om hier te lan de verschillende vliegkampen en 'instel lingen op luchtvaartgebied te bezoeken. VREEMDELINGENVERKEER. In de gister te Tilburg gehouden al- gemeene vergadering van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer is de oud-voorzitter mr. Treub tot eere voorzitter benoemd. In het hoofdbestuur werd o.a. gekozen de heer G. Houtekamer te Goes. Besloten werd f 7500 voor gezamen lijke propaganda voor de Noordzeebad plaatsen bijeen te brengen. Bij de mede- deelingen van afgevaardigden werd aan geraden vooral ook Zeeuwsch-Vlaan deren en met name Breskens niet te ver geten en vooral voor verbetering van den weg te zorgen en lagere veertarieven te bedingen. De directeur de heer mr. P. F. van Deventer steunt dit denkbeeld en wijst ook op de dringende noodzakelijkheid de verbindingen met Noord-Nederland beter en goedkooper te maken. Zeeuwsch-Vlaanderen kan veel goed kooper en gemakkelijker naar België gaan dan naar overig Nederland. Vanwege de afdeeling Zeeland werd gevraagd, dat ook de A. N. V. V. het hare zal doen den rompslomp voor den vreemden automobilist af te schaffen dat de formulieren vereenvoudigd zullen worden, en vooral ook in vreemde talen zullen worden gesteld. Uit Middelburg. Bij het noemen van enkele namen van dames, in het nummer van gister, die Maandag gevolg hadden gegeven aan de uitnoodiging van :t bestuur om eens 'n kijkje te komen nemen in het verbouwde en aangebouwde deel van het gasthuis alhier, is, zeer tot ons leedwezen uit gevallen die der echtgenoote van den Commissaris der Koningin Mevrouw Quarles van Ufford—baronesse Mulert tot de Leemcule. \Morgen wordt hier zooals men weet, de jaarvergadering gehouden van Het Roode Kruis, onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik. Moge de burgerij onzer goede stad haar sympa thie uiten door het uitsteken der vlag gen. De man, die Zaterdagavond op den Veerschen weg een schot loste na ruzie met een ander te hebben gehad en die genaamd is P. N., is gisteren in verband met nader bekend geworden bijzonder heden, door de politie op nieuw aange houden en heden aan de justitie voor geleid. Uit Vlissingen. Het Harmoniegezelschap „Ons Ge noegen" te Vlissingen geeft Vrijdag avond a.s. een concert in het Bellamy- park. Het concert op 23 Juni op den Bou levard is uitgesteld tot Zondagavond 30 Juni. De vergadering van de Anti-Revolu tionaire Kiesvereeniging te Vlissin gen, die gehouden is in de Nieuwe Gereformeerde kerk, en waarin oud minister Colijn zou optreden, was over druk bezocht. De heer Colijn wak echter verhinderd en in zijn plaats is als spre ker opgetreden prof. mr. Diepenhorst. 0 Uit Walcheren. Onder voorzitterschap van den bur gemeester kwam Maandag de Raad van Westkapelle in voltallige zit ting bijeen. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten waarin dit college een beslissing heeft genomen in het conflict tusschen Oostkapelle en Westkapelle, wat betreft de bijdrage door laatstgenoemde gemeen te in de kosten voor het bouwen van het laboratorium te Oostkapelle, en wel in het voordeel van Oostkapelle. Zooals vroeger reeds is opgemerkt, maakte Westkapelle bezwaar, dat in deze geen leening was aangegaan bij an nuïteit. Op een desbetreffende vraag merkte de voorz. nog op, dat in geen twee jaar een kringvergadering is gehouden. Voorts een schrijven van den Min. van O., K. en W., waarin werd medegedeeld, dat de rijksbijdrage L. O. voor 1929 be draagt f 112.50. Verder een schrijven, waarin de bij drage voor het volgen der lessen van een leerling aan de Zeevaartschool te Vlissingen voor de laatste vier maanden over 1927 bedraagt f 49.60. Besloten werd adhaesie te betuigen met het adres van Hardenberg aan de Tweede Kamer, om de rijksontvangers op het platteland te handhaven. De voorz. deelde nog mede, dat na mens B. en W, reeds een schrijven aan den betrokken minister is gericht, waar in gewezen is, dat het niet wenschelijk geacht wordt deze kantoren op te hef fen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur 1930 werd goedgekeurd met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 2631.271. Namens B. en W. werd daarop een wijziging voorgesteld, wat betreft het maximum bedrag schoolgeldheffing. Bij de thans geldende regeling betaalt men bij een inkomen van f 5000 voor één kind per maand f 2.75, wat het maximum schoolgeld bedraagt. Door het maximum bedrag van het inkomen te stellen op f 10.000, zou daardoor ook het maximum bedrag schoolgeld stijgen tot f 5.25 per kind en per maand. De heer Huibregtse zette evenwel in den breede uiteen, dat deze regeling mis schien wel eens nadeelige gevolgen zou kunnen hebben voor deze gemeente, in verband met de wet, regelende de fin. verhouding tusschen Rijk en gemeente, waarom hij voorstelde, dat B. en W. in een volgende vergadering met een an dere regeling zullen komen, wat de voor zitter toezegde. 0- Uit Z u i d-B e v e 1 a d d. Onder voorzitterschap van den heer H. Blok, Directeur van het Coöp. Elec. Bedrijf te K a p e 11 e kwamen de aan deelhouders van dit bedrijf in verga dering bijeen. De Administrateur de heer M. Glas Jbz., deed rekening en verantwoording over het gehouden beheer. Met genoegen kon gemeld worden de vooruitgang van het bedrijf, de aansluitingen nemteto steeds toe. Wel zijn nog enkele zoo con servatief om het bij de petroleumlamp te houden en ook in huurwoningen, doch ook deze werd aangeraden om aan te sluiten, vooral met het oog op de ko mende centrale. Tot tevredenheid van bestuur en le den werd licht verstrekt en stroom. Sto ringen kwamen hoegenaamd niet voor, nimmer werd geklaagd over slecht licht. Herkozen werden de aftredende be stuursleden de heeren H. Blok, P. Staal, en M. Glas Jbz en evenee.ns werd her kozen de heer D. van Maris, lid van den Raad van Toezicht. Noor d-B e v e 1 a n d. Voor de afdeeling Wissenkef- ke van den V.D.-Bond, trad dezer dagen op Mevrouw W. van Itallie-van Embden, in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Vol doet iedereen. (Ingez. Med.) lid van de Tweede Kamer, die het her stel van het parlementaire stelsel en nationale ontwapening behandelde. 5 Z e e u w s c h-V t a a n a r e n O. D. Te Axel zijn een viertal personen vergiftigd geweest door het eten van hoofdkaas, die niet versch meer was. Door geneeskundige hulp werd erger voorkomen. De hoofdkaas was van den zelfden slager afkomstig. Opmerkelijk was, dat jeugdige eters er geen gevolgen van ondervonden. Zaterdagmiddag kwam de raad van Sas van Gent in openbare zitting bij een. Afwezig waren de heeren Stout- hamer en de Leux. Onder de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van de tubercu- losebestrijdingsvereeniging, het Wit Gele Kruis, voor de verleende subsidie met verklaring, dat een commissie uit den raad zal worden uitgenoodigd op een der volgende vergaderingen. De rekening der gezondheidscommissie over 1928 werd aangeboden, waaruit bleek, dat een batig slot was ontstsaan van f 688.47. Ook de begrooting over 1930 werd den raad aangeboden. Beide stukken werden gesteld in handen der commissie van onderzoek. Ingewilligd werd het verzoekschirift van E. Kuypers om gemeentegrond in erfpacht en afwijking van art. 7 der bouwverordening. Het verzoekschrift van J. P. M. Goossens om intrekking van raadsbesluit, waarbij hem gemeentegrond in erfpacht werd toegestaan, werd in- jgewillligd. Besloten werd de f 25,r— borg aan adressant te restitueeren. 0 Zeeuwsch Vlaanderen W. B. Woensdag is te Breskens de bouw van een houten badhuis voor den heer A. Adriaansen gegund. Volgens het bestek zal het Zondag 14 Juli in bedrijf worden gesteld. Tevens is het plaatsen van badhok jes reeds in ernstige overweging geno men. Naar men aan de Bresk. ört. uit Gr o ede. mededeelt, zal het Zomerfeest der samenwerkende Chr. Jongelingsver- eenigingen in W. Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden op Honderdag 4 Juli a.s. op een weide van den landbouwer Iz. de Hullu-de Bruijne te Cadzand. Maandagnacht is een rijtuig met 2 paarden bespannen, en waarin zich een vijftal personen bevonden, vermoe delijk tengevolge van de duisternis, on der O o s t bu r g op den Rijksweg die» ter plaatse gedeeltelijk is opgebroken, tegen een hoop steenen opgereden, Waardoor het voertuig kantelde en de inzittenden er uit werden geslingerd. Een vrouw werd daarbij vrij ernstig ver wond terwijl de overige personen er met eenige schrammen afkwamen. HE1 NIEUWE VEILINGSGEBOUW DER COÖPERATIEVE VElLlNGSVEREEN. „WALCHEREREN". Gistermiddag is het nieuwe veilingsge- Bouw der coöperatieve veïlingsvereeerii- ging „Walcheren" aan den Kanaalweg al- Tiier op plechtige wijze geopend. Tegen 3 uur Hadden zich de genoo- digden in de groote hall, die een gewel dige ruimte inneemt, vereenigt. Wij merkten o.a. op den Commissaris der Koningin Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. de burgemeester de heer P. Dumon Tak, de heer J. Onderdijk, wet houder en de heer mr. M. W'. G. van der Veur, secretaris dezer gemeente, de heer Knap, directeur van het uitvoer- controlebureau, de heer Ir. v. d. Plassche rijkstuinbouwconsulent, de heer Stofko- ■pfer, namens de Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, Voorts vertegenwoordigers d'er V. P. Z. en van de koopliedenvereehiging E. M. M. te Middelburg, en „Ons Belang" te Goes, leden van den ledenraad, vertegen woordigers van de zusterfereenigingen, spoorwegen, van de Maatschappij „Zee land" enz. enz. De voorz.. de heer B. Koole heet te allen, in- het bijzonder de autoriteiten ■jelkom. Vanaf de oprichting der ver eeniging heeft de vereeniging onderdak genoten in een gedeetle van het Stadhuis. U zult 't ons aldus spr. tot B. en W'. van Middelburg wel niet aanrekenen als ondankbaarheid, wanneer wij heden uit den grond van ons hart zeggen, da.t

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1