172* Jaargang BINNENLAND. Pijneelt daar TIMMERMAN, Vlissingen, Bellamypark hoek Kerkstr. UIT STAD EN PROVINCIE Verkrijgbaar bij eiken rijwielhandelaar. FfIjs f 8.75» Bjj dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis singen f 2.30 elders 12.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewoneadvertentiën:30 cent por regel. Ingezonden Mededeelin- e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen ran 17 regels f2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter.dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cenif extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA- TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. OPENING VAN DEN VOLKSRAAD. Aneta meldt: De zitting van den Volksraad is ge opend met het gebruikelijk ceremonieel. Nadat de G.G. door de Commissie van Ontvangst was binnengeleid en de le den van den Raad van Ned.-Indië zich achter hem hadden opgesteld, ving jhr. de Graeff zijn openingsrede aan met het uitspreken van een openlijken wensch aan het adres van den nieuwen voorzit ter, den heer Meyer Ranneft, waarna hij woorden van dank sprak voor het geen de vorige voorzitter, Mr. Neytzel de Wilde, had gedaan. De landbouw bleef zich normaal ont wikkelen, de rubbercultuur gaat gebukt onder lage prijzen. De voorzieningen bij de landmacht en de zeemacht zullen niet leiden tot verzwakking van de weer macht. Veeleer zullen zij, zonder dat uitzetting van uitgaven noodig is, een organisatie in het leven roepen, waar door meer dan tot dusverre voldaan zal worden aan de eischen voor de handhaving der neutraliteit, terwijl te vens de orde en rust in het binnenlanc gewaarborgd zullen worden. De landsfinanciën over 1928, zoo zeide de Gouverneur, worden afgesloten. Ge raamd is een voordeelig saldo van 46 millioen. De daling van de Indische schuld sedert 1924 met 290 millioen gul den heeft den druk van den rentelast belangrijk verlicht. Verdere verlichting hiervan is te verwachten, zoodra de re cente wet met betrekking tot de con versie van enkele Indische leeningen uit gevoerd zal zijn. De regeering zag zich gedwongen af te zien van enkele verla gingen, zooals bij de posttarieven en de loodsgelden, en zij neemt voorts een af wachtende houding aan ten aanzien van de raming van den tinprijs, welke iets lager is dan den huidigen marktprijs. De G. G. stond met voldoening stil bij de herziene staatsregeling en zeide, dat er nog een oneindige moeilijke en lang durige taak voor ons ligt. De regeering vertrouwt, vooral na hetgeen in den laat- sten tijd door sommige leidende figuren in de inheemsche beweging aan groote ren werkelijkheidszin en beleid getoond wordt, dat zij de gegronde verwachting mag hebben, dat staatkundige en maat schappelijke vrijheid, mits deze niet mis bruikt wordt, tot opbouw zal leiden. Het bewijs daarvan moet echter door de in- heemschen zelf worden geleverd. Het woord is thans aan de huidige en komen de generatie. De G. G huldigde het Euro peesche en het inlandsche B. B. waarvan Z.E. vertrouwt, dat zij zich meer en meer zullen aanpassen bij de nieuwe opvat tingen. Spreker eindigde zijn rede met de aankondiging van de voorloopig nog ge deeltelijke opheffing van de ongelijkheic van de rechtsorde van de verschillende groepen der bevolking, in verband met voornemen van de Chineesche republic om met 1 Jan. 1930 't Westersche fami berecht in te voeren, waardoor de Chi neezen in Indië onder de voor Europe anen bestaande wetgeving gebracht zul ten worden. De regeering ontveinst zich niet.dat het inlandsche volk verlangt, dat de beoogde maatregel zich ook over hen zal uitstrekken. Doch Jhr. de Grae„. "wees op de omvangrijke en ingrijpende voorzieningen, die hiervoor noodig zijn en welke onmogelijk in een korte spanne tijds tot stand kunnen worden gebracht. De Volksgroepen kunnen er echter van verzekerd zijn, dat de eenmaal aangevat te hervorming zoo snel mogelijk zal wor den voortgezet en niet tot stilstand ge bracht alvorens zij zich over alle onder danen uitstrekt, hetgeen beteekent, dat aangestuurd zal worden op algemeene gelijkstelling van alle groepen der bevol king. De nieuwe voorzitter mr. Meyer Ran neft heeft de gewone zitting geopend en H. M. de Koningin dank gezegd voor de benoeming en Jhr. de Graaf voor zijn vriendelijke woorden. Hij huldigde voorts zijn ambtsvoorganger Mr. Neyt- zèl de Wilde. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. Het Tweede Kamerlid de heer Boon ïeeft aan den Minister van Koloniën en van Defensie gevraagd: le. Is het juist, dat de oud-commandant der troepen te Curasao herhaaldelijk te vergeefs heeft aangedrongen op verster king der militaire bezetting, omdat hij slechts beschikte over een 100-tal totaal ongeoefende manschappen, dat er op het Waterfort wel eenige kanonnen zijn, waarvoor scherpe patronen, om ze er mede te laden, ontbreken, hetgeen trou wens geen doel zou hebben, omdat er niemand aanwezig is, die er mee kan om gaan, dat de eerste mitrailleuse nog moet worden geïmporteerd, kortom, dat ieder behoorlijk afweermiddel ontbreekt? 2e. Is de Regeering niet van oordeel, dat het gebeurde te Curasao aanleiding moet zijn om zoodanige maatregelen te treffen, dat het aantal en het gehalte der troepen, alsmede de bewapening zooda nig worde, dat de groote Nederlandoche belangen aldaar afdoende worden be schermd, alsmede wordt voorkomen, dat wrijving ontstaat met mogendheden, wier belangen op ernstige wijze kunnen wor den geschaad? 3. Is de Regeering door het gebeurde niet tot de conclusie gekomen, dat het dringend noodig is, om in de Caraïbische wateren blijvend een marinevaartuig met een landingsdivisie te stationneeren, ge lijk zulks vroeger het geval is geweest, en waarop uit Curasao herhaaldelijk te vergeefs is aangedrongen? Wat zou men meer genieten van zijn vacantie en reizen, als de voeten geen pijn deden. Wij hebben schoeisel met ingebouwde steun zolen. Wij maken steunzolen naar maat. Wij hebben alle mogelijke voetver zorgingsartikelen. Raadpleeg Vele attesten van H.H. Doktoren en dankbare clientèle. (Ingez. Med.). NEDERLAND EN BELGIE. De rede van het Eerste Kamerlid van der Lande commenteerende, zegt de „Neptune", het blad van Antwerpsche groote financiers, handelaren en reeders en spreekbuis der Kamer van Koophan del in de Scheldestad, o.m.: „Van der Lande, die ons met onze eigen wapens heeft overwonnen, heeft een punt op ons behaald en hij heeft het handig gedaan door tegenover de thesen van onze diplomaten uitlatingen te plaat sen van Belgische personaliteiten, zoo als de heer Baels, minister van openbare werken, den heer Melotte, directeur-ge neraal van bruggen en wegen, en Glaes, directeur van het loodswezen." Hoe zouden wij nog reden tot klagen hebben, waar de minister van openbare werken in een volle Staatsvergadering verklaarde dat alles in orde is. Wat wij daarop ook zouden antwoor den de Nederlandsche openbare opinie zou er niet door veranderd worden, wijl deze er van overtuigd is, dat wij de waar: heid verdraaien en dat wij ongelijk heb ben, en wij hebben ongeluk, constateert het blad, de onderhandelingen zijn op een dood punt gekomen en het is niet de be lachelijke documenten - historie van Utrecht, die vooral voor België belache lijk was, welke ze op den goeden weg heeft geleid. De Nederlanders manoeuvreeren han diger en met beter doorzicht dan wij. Wij zijn bang, dat, indien de aangelegen heid der Nederlandsch-Belgische proble men voor een internationale jury zouden komen, de Nederlanders het proces zou den winnen. Hqt blad eindigt met te zeggen, dat de heeren Baels en Melotte niet langer in hun functie op hun plaats zijn. HET BIOSCOPE-CONFLICT IN HET ZUIDEN. In de gemeente Waalwijk zijn Vrijdag de bioscopen gesloten geworden, zoo- dat thans reeds 6 gemeenten, de vo rengenoemde alsmede Maastricht, Ven- lo, Sittard, Eindhoven en Tilburg in het bioscoopconflict betrokken zijn. In deze 6 gemeenten zijn in 'totaal 18 bioscopen gevestigd, die nu alle ge sloten zijn, deels op last van de resfr». gemeentebesturen, deels ingevolge het besluit van den Nederlandschen Bios coopbond. Uit Middelburg. Hedenmorgen hebben wij een kijk je genomen in de Gemeentelijke Z\vem-< jnrichting, welke heden aldaar is ge opend, en ons overtuigd van de nette en practische inrichting daarvan. Een flin ke trap werd vanaf den Havendijk naar de inrichting, waar men eerst links aan treft het kantoortje van den zwemmees ter, den heer Cornelisse, Waar men of het verschuldigde van één keer moeten betalen of wel zijn ook bij hem ver krijgbare maandkaart moet toonen. Rechts van het bureau ziet men dan dé heeren-afdeeling: waar zich een tien tal nette hokjes met kapstokken en zit gelegenheid bevinden, verder een flink plankier met een trapje om in 't water te gaan. Aan de linkerzijde is de dames-afdee- ling, waar een viertal hokjes zijn ge maakt. Gedurende de uren, dat de in richting alleen voor vrouwen geopend is, kunnen ook de heeren kleedkamers door haar worden gebruikt. Aan beide zijden is een W.C. bij ge bouwd en op beide plankiers is een wip plank aangebracht. Voor het plankier is in het water een cemente vloer gemaakt, welk deel door palen en touw van het diepe-kanaal is afgesloten en waar dus veilig gezwom men kan worden. Maar goed geoefend'en kunnen vanaf de inrichting verder het Water ingaan. Een boot komt bij dé in richting te liggen, voor gevallen, waar in hulp noodzakelijk is. Mocht de inrich ting te klein blijken, dan is er geliege! heid tot uitbreiding links van de dames- afdeeling. Alles is keurig afgewerkt en geschil derd, en het is te hopen, dat allen, die van de inrichting gebruik willen ma ken, zullen medewerken om het netjes te houden. Trouwens daarop zal dooi den zwemmeester streng worden toe gezien. De Vrijdag wegens het- onweer uit gestelde Molenwateruitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps is thans be paald op Vrijdag a.s. Het programma voor het tweede abonnementsconcert van het Middel burgsch Muziekkorps alhier te geven op Woensdag a.s. in den tuin van het Schuttershof, onder leiding van den heer Joh. H. Caro en aanvangende te 8.15 uur, luidt als volgt: 1. „Marche des Snobs", Fern. Rous seau; 2. Ouverture van de opera „Die lustigen Weiber von Windsor", O, Nico- laï; 3. „Les Sirénes", valse, Em. Wald- teufel; 4. Groote fantaisie over motieven van de opera „Le Trouvère",G. Verdi; 5. Grande Marche et Cortège de Topéra „La Reine de Saba", Ch. Gounod; 6. a. „Aubade a Ninon", Paul Lacombe; b „Entr'acte-gavotte, E. Gillet; 7. Zwei ele gische Melodiën, a. „Herzwunden", b „Letzter Frühling", Edv. Grieg; 8. „Bal let-Divertissement", H. Blatterman. No. 2 wordt voor de eerste maal in deze concerten uitgevoerd. Nrs. 1, 3, 5 6a, 7 en 8 allereerste uitvoering door het Middelburgsch Muziekkorps. Moge dit nieuwe programma door groote belangstelling worden beloond. Woensdag 10 Juli a.s. wordt al hier de jaarvergadering gehouden van den Nederlandschen Bakkersbond. Des morgens te 10 uur heeft de officieele ontvangst ten Stadhuize plaats, waarna te 11 uur in de Concert- en gehoorzaal de algemeene vergadering aanvangt. Voor de vrouwen der leden worden des mid; dags op de BEKTEMII in het Schutters hof onder leiding van den heer Ch. J. Mazure dansen in boerenkleeding ge geven, welke na het gemeenschappelijk diner, dat in de Sociëteit St. Joris plaats heeft, worden herhaald. Donderdag 11 Juli wordt met een der booten van den Prov. Stoomboot dienst een tocht naar Blankenberghe ge maakt. Voor den handel bij de Fa. GEBR. KAAN, Middelburg. (Iagez. "Med.) De Zonnestraalcollecte heeft a 1 - hier Zaterdagmiddag f 590.29 -opge bracht. Van uit Gorcum is op verzoek van den commissaris van politie alhier overgebracht J. v. B., die zich hier aan verduisteringen van galanterieën ten na- deele van een inwoner heeft schuldig ge maakt. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel, dat vermoedelijk gestolen is. Hedennacht wilde een der opva renden van een aan den Kinderdijk lig gend schip een behoefte doen over de railing van het schip, hij verloor zijn evenwicht en viel in de Kade. Een voorbijganger wist hem te redden De Zomerdienst van Wegëling's Reiswijzer, uitgave van de Drukkerij de Lange Jan a 1 h i e r geeft een overzicht van treinen, trammen, boot- en autobus- diensten in geheel Zeeland. De uren van vertrek zijn van na het middaguur om gezet in de voor vélen blijkbaar hog gemakkelijker benamingen, van één tot 12 -uur. Wij dachten echter dat de door telling tot 24 uur, nu reeds voldoende was ingeburgerd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag ontwaarden een drietal personen, die van Veere naar Middelburg kwamen, op dien weg zekeren N. en zekeren V., die met elkaar over den weg aan het rollen waren en het blijkbaar niet eens met el kaar waren. Het drietal scheidden de vechtenden en raadden N„ die aan dien weg woont, naar huis te gaan, terwijl zij V. mede namen naar de stad. Toen zij aan het einde van den weg waren, hoor den zij plotseling een schot achter zich afgaan. Zich verspreidende, spoedden zij zich verder en gaven van een en ander kennis aan de politie. Deze ging onmid dellijk op onderzoek uit en kwam vast te staan, dat N., die als landstormer een karabijn in huis heeft, daarmede een schot had gelost. Het onderzoek of met een scherpen of een lossen patroon is geschoten, was gisteren nog niet ten ein de. Vermoedelijk heeft N. in ieder geval in de lucht geschoten en was het hem maar te doen om de vier mannen te doen schrikken. Het onderzoek wordt voort gezet. -m- Uit Vlissingen. Zaterdagmorgen reed een 15-jarige jongen per fiets uit de Wagenaar Straat de Walstraat te Vlissingen in, juist toen de electrische tram naderde. Waar de jongen te veel vaart had, kon hij niet spoedig genoeg remmen en kwam! hij in aanraking met de tram. Zijn rijwiel werd vernield, terwijl hijszelf aan een der polsen ernstig werd -verwond. La ter bleek deze te zijn gebroken. De jon gen werd ter verdere behandeling naar het gasthuis overgebracht. De schuld van de aanrijding ligt aan den jongen, die den gevaarlijken hoek op onverantwoordelijke wijze heeft ge nomen. i I 1 lil Hedenmorgen is op het vliegveld te Vlissingen een Duitsche vliegma chine wegens defect aan den motor ge daald. Te Vlissingen heeft de collec te van Zonnestraal f 670 opgebracht. Niettegenstaande het gisterenmor gen zeer regenachtig was, al klaarde het weder ook na den middag goed op, is het druk geweest in de omgeving van 't strand te V 1 i s s i n g e n, maar dit al leen doordat een zeer groot aantal Bel gische dagjesmenschen een bezoek aan de stad brachten en met hun muziek en vaandels heel wat leven in de brouwerij brachten, o Uit Walcheren. De opbrengst der Zonnestraal-col lecte, voor het eerste te Souburg ge houden door een 16-tal dames, bedroeg f 90.08. Het voorloopig comité besloot een vast comité voor „Zonnestraal" op te richten, bestaande uit 2 leden van Souburg, aan gesloten bij den Vlissingschen Besturen bond, 2 leden van „Het Groene Kruis", 2 leden van den Chr. Besturenbond, 1 lid van den landarbeidersbond te Rit- them. Zaterdagavond werd op den weg Koudekerk eM iddelburg een vrachtauto, waarop een rund met twee geleiders, door een passeerende Ford auto aangereden legen het voorwiel, waardoor de chauffeur een oogenblik zijn stuur niet meester w'as', en tegen een boom aanreed, die belangrijk beschadigd werd. De Eord, waarvan het nummer bekend is, reed door. De politie stelt' een onderzoek in. Aan mr. J. Loeff is op zijn verzoek mei ingang van 29 Juni 1929 eervol ontslag verleend als notaris te Koude kerk e. De collecte voor de Minahasisa bracht te Rit them op f 17.22. Te Serooskerke (W.) werd Donderdagavond onder groote belang stelling een vergadering gehouden, w'aar- in de Directeur der P.Z.E.M., de Electri- ficatie der gemeente pp bevattelijke wij ze heeft uit eengezet, wat ten gevolge

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1