spaart DERDE BLAD De Plaatsvervanger. door Zaterdag 15 Juni 1929 ffo 139 DE AANBOUW EN VERBOUW VAN HET GASTHUIS. FEUILLETON Standard Motor Oil te koopen! Vraagt naar de echte, zuivere, onvervalsclite Standard Motor Oil, dan geeft U Uw motor het beste wat er te krijgen is. Deze wordt door dui zenden automobilisten, motorrijders en garage houders bij voorkeur gebruikt. STANDARD van Uw carterolie telkens als U stopt om A.P.C. Motor Spi rit bij te taden. Ëischt dan de echte Standard Motor Oil. Deze zal U in alle opzichten tevreden stellen. American Petroleum Company, Gebouw Pe- trolea,s-Gravenhage VAN DB VAN Gisterenmiddag is de aanbouw van t Gasthuis, die zoo goed als gereed is, in gebruik genomen met een bijeenkomst van het bestuur, directrice en verder personeel van de Godshuizen en t Gast huis, en vele genoodigden, o. w. wij op merkten den heer mr. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten, den burgemeester, wet houder Onderdijk, meerdere raadsleden en de gemeentesecretaris, leden van het Burgerlijk Armbestuur, van de Gezondh.- commissie en van het bestuur der Veree- niging tot verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging. Van den Commissaris der Koningin, van wethouder mr. De Veer, van dr. Schoute, van den heer Woldringh van der Hoop en enkele anderen was bericht van verhindering ingekomen, terwijl mevrouw Willink, de oud-directrice een telegram Szofnd van verhindering met de beste wen- schen voor den bloei van het Gasthuis. De voorzitter van het college van re genten der Godshuizen, de heer Mr. G. J. Sprenger, riep allen een hartelijk welkom toe. In de eerste plaats de leden van Ged. Staten, met welk college het bestuur in nauwe relatie staat, omdat voor werken, die duurder zijn dan f 200, goedkeuring van Ged. Staten noodig is en de laatste jaren ging het om wel wat hoogere bedragen dan f 200. Dat Ged. Staten steeds gunstig op de vragen be schikten, is een teeken geweest, dat zij overtuigd waren, dat het bestuur nim mer iets onnoodigs of onredelijks vroeg en steeds de grootst mogelijke zuinigheid betrachtte. Dit blijk van vertrouwen is naar waarde door het bestuur geschat. Tot burgemeester, wethouders en le den van den gemeenteraad zegt spr., dat hij begrijpt men de controle op de huis houding met nauwkeurigheid wilt voe ren, nu de gemeente moet opkomen voor de tekorten der godshuizen. Dat zou tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven, maar zal dit niet doen, want uit de ge voerde briefwisseling heeft spr. de vaste overtuiging, dat wederzijds alles wordt gedaan om wrijving en moeilijkheden te voorkomen. De kracht ligt in samenwer king en wederzijdsche waardeering. Een goed ziekenhuis is een gemeentebelang van de eerste orde. Dat dit veel geld kost is niet te ontkennen, maar dat is onvermijdelijk en het mag nooit een doorslaand argument zijn om verbeterin gen en aanvullingen tegen te houden mits slechts de noodzakelijkheid vast staat en de noodige zuinigheid worde be tracht. Spr, hoopt ook in de toekomst medewerking te mogen ondervinden. Zich wendende tot den heer Herman Snijders, zegt spr het allen bijzonder vee genoegen doet hem hier te zien en spr kan zich voorstellen dat de heer Snij ders er prijs op gesteld heeft tegenwoor dig te zijn. Onder zijn leiding toch is de voorbereiding en een deel van het werk zelf tot stand gekomen. Het lezen der stukken heeft spr. de overtuiging gege ven, dat de heer Snijders daaraan vee werk heeft gehad en dat het hem hee wat hoofdbreken heeft gekost, om uit dien chaos van plannen den kosmos te scheppen, die belichaamd is in den nieuw bouw. Het zal den heer Snijders steeds een groote voldoening zijn terug te den ken aan zijn arbeid en het bereikte re sultaat. door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M G. de W 91). Hij ging voort: „Eindelijk, na allerlei avonturen, die ik je misschien eenmaal vertellen zal „Ja, zeker, daar zal ik wel voor zor gen." „Bevond ik mij in de streek' van Klom dyke bij de gouddelvers. Be rijkdom aan goud was voorbij: ik trof hel niet, jk had haast niets gevonden. Eens op een nacht viel er iets tegen de deur van mijn hut aan. De hut en de claim had' den behoort aan iemand' anders, die- het zaakje al lang had opgegeven, in "wanhoop. Het lag wat afgelegen, die claim; er kwam zelden bezoek. Toen ik naar buiten ging, om te kijken w'at het was, struikelde ik over een man, die vlak voor den drempel op den grond lag: hij was dronken, smoordronken Hoe hij het aangelegd had om zoover te komen was mij een raadsel, dat hij nooit heeft kunnen oplossen. Ik nam hem op en hield hem dien nacht in de hut." Spr. uit dan zijn spijt, dat de ruimte niet toeliet meerderen uit t.e noodigen en vooral ook dat men de dames niet kon medevragen. Spr. deelt mede men de da mes gaarne a.s. Maandag te 3 uur zal rondleiden. Voor het gasthuis is het een dag van groote beteekenis, het bestuur toch heeft iets te laten zien, waarop het meent trotsch te kunnen zijn en waarmede het voor den dag kan komen. Spr. vertrouwt dat allen bij den rondgang die trots zul- en billijken en de voldoening van het bestuur begrijpen, dat het eindelijk dit resultaat heeft bereikt Ettelijke jaren van voorbereiding wa ren noodig. Meerdere plannen werden gemaakt en grondig overwogen om ten slotte weer te worden weggelegd, of om dat ze niet gaven wat noodig was, of omdat ze ver boven de financieel® krachten gingen. En dan moest weer 'n nieuw plan worden ontworpen, waarin overeenstemming werd verkregen tus- schen het noodige en de financieele draagkracht. Dat die overeenstemming ten slotte werd verkregen, dankt het be tuur in een voorname plaats aan den architect, den heer Jansen, die steeds weer bereid was de plannen om t.e wer ken. Spr. brengt hem gaarne daarvoor een woord van dank. Reeds lang was het ieder die in het Gasthuis werkte, duidelijk, dat dit in 't geheel niet meer voldeed aan.de eischen, die men in alle bescheidenheid aan een ziekenhuis mag stellen. Wat geen won der is, als men bedenkt, dat het gebouw dateert uit de 60ger jaren van de vorige eeuw en dat ongeveer alle verbeteringen en aanvullingen, die waren aangebracht, geklemd Waren in dat zelfde oude ge- jouw. Men moest de vleugels uitslaan suiten de bestaande muren. Om nu niet te ver terug te gaan, me moreerde spr. dat in 1921 van de zijde der medici werd aangedrongen op bete re werkgelegenheid voor de artsen, be tere poliklinieken en op aanvulling der gelegenheid tot klasseverpleging. Het bestuur kon deze behoefte be zwaarlijk tegenspreken en verzocht in 1922 aan Dr. H. P. Bosscha een rapport te willen uitbrengen over het Gasthuis, zooals het toen was en verbeteringen aan te geven Dit rapport, hoe welwillend ook gesteld, was vrijwel een doorloopen de afkeurende kritiek op de inrichting. Dit gaf de medici aanleiding andermaal bij het bestuur op verbetering aan te dringen en na bespreking werd door de heeren Dr. Schoute, Orbaan en Martens aangeboden een plan over te leggen, waarin zij zouden neerleggen, wat zij noodig achtten. Dit plan werd in October 1923 over gelegd en gaf aan een aanbouw, aanslui tende aan den rechtervleugel aan de zuidzijde van den tuin en loopende onge veer tot het Molenwater. Tevens waren in dit plan verbeteringen in de keuken en huishoudelijke afdeeling gedacht. Het zou ongeveer 2 tot kosten. Over dit plan is het oordeel gevraagd van Dr. Wortman en den toenmaligen ar chitect der Godshuizen, den heer Brou wer. Hunne meening was niet gunstig Verschillende bezwaren werden naar vo ren gebracht en ook werden de geraam de kosten te laag geacht. Beide heeren meenden, dat de 2 ton ver zouden wor den overschreden. Op deze gronden meende het bestuur dit project niet te moeten volgen en zij droegen aan Dr. Wortman op een nieuw project te maken. Toch komt het spr voor, dat niet moet worden onderschat, de verdienste van het werk der drie heeren Doctoren waarin voor het eerst werd gegeven een afgerond plan van verbetering. Dr. Wortman legde in Februari 1924 een lijvig ontwerp over. De oplossing was door hem gezocht in een gehee nieuw gebouw aan de zijde van het Mo lenwater en aan het oude gebouw ver bonden door een gang. Alles v/at de verpleging en verzorging der zieken betrof, zou dan uit het oude gebouw verdwijnen en dit alleen worden gebruikt voor administratieve doelein den en misschien voor kinderafdeeling „Was het een vreemdeling?" „Ja, hij zag er lang niet aantrekkelijk uil; ik heb nog nooit zoo'n afzichtelijke vent gezien, vuil, slordig, met heel vie ze kleeren. 's Morgens vertelde hij mij dat hij White heette. Een paar maal was hij weer dronken en zijn geheugen speelde hem parten, w'ant zei hij, dat hij Carter heette. Hij had allerlei na men als *je hem gelooven wou, n^aar men hoefde niet zoo heel snugger te zijn om te begrijpen, dat hij zijn echten naam nooit genoemd had. Je kunt er om lachen, maar we werden een paar kameraden." „Bus dan Was hij toch zoo heel kwaad niet?" Het gebaar dat hij maakte, Was mis schien bedoeld een overtreffende trap uit te drukken. „Mijn eerste indruk was duizendmaal beneden de waarheid. Hij was in alle opzichten een van de ergste soort die ik ooit ontmoet heb." „Hoe kwam je er dan toe kambraad met hem te Worden? Was je sonils eenigszins een verwante ziel?" „Ik heb altijd voorliefde gehad voor kreupele honden. Want er zit al tijd nog wel iets goeds in de mienschen die de lduts zijn kWijt geraakt. Ik heb den man ronduit de waarheid gezegd telkens weer als ik hem ontmoette; mfeer Beschouwt men dit plan, dat berekend was voor 124 bedden, dan komt men sterk onder den indruk, dat hier een des kundige aan het woord is, die gezocht heeft niet alleen maar de beste en meest rationeele oplossing, maar die tevens ge tracht heeft hij zegt dat trouwens zelf om de kosten zoo laag mogelijk te doen zijn. Wat niet wegneemt, dat de kosten, alles bij elkaar genomen, toch nog zeker de 4 ton zouden overschrijden. Maar daarvoor zou men dan ook een eer ste klas ziekenhuis hebben gehad en dat in den duursten tijd van bouwen. Intüsschen, die 4 ton maakten het plan voor Middelburg onuitvoerbaar. Het bestuur droeg toen aan den heer Brouwer op een meer eenvoudig en be scheiden plan te maken. Dit bevatte eigenlijk niet anders dan een verbetering van de gelegenheid tot opereeren met ijbehoorende vertrekken, waartoe de architect zich dacht een aanbouw in den tuin tegenover de voordeur en rechthoe kig staande op den achtergevel. M'en heeft dat wel genoemd ,,de derde tand" (eigenlijk is het de middelste) van de ork, die het g^heele complex vormt. Een luchtphoto zou duidelijk maken, dat dit beeld inderdaad wel juist is. De staf der gasthuis doctoren, aan wie het ont werp ter beoordeeling werd gezonden, was voor die zending erkentelijk, maar mot het nlan niet ingenomen, als zijnde dit niet voldoende. De staf had destijds noodig geacht: Nieuwe werkruimte voor de chirurgie; idem voor den internist; uitbreiding klas se afdeeling En in het ontwerp was alleen aan het lste punt tegemoet gekomen. Maar de staf verdient de hulde, dat hij het niet bij deze klacht liet, maar tevens aangaf de oplossing, waardoor aan de drie wen- schen kon worden tegemoet gekomen, op een wijze die niet te kostbaar zou zijn. Spr. stelt er prijs op te vermelden, dat het vaderschap van deze oplossing toekomt aan Dr. Koch, waarop hij voor al daarom zoo trotsch kan zijn, omdat het eigenlijk de eenige en tevens de een voudigste oplossing was, om in alle wen- schen van den staf te voorzien. Dat plan-Koch dan was de verbinding lusschen den ouden tanidi en dea nieuw te bouwen derden tand! met een vijftal klas sekamers, een badkamer en een werkge legenheid voor den internist. Wilde men in beeldspraak blijven, dan zou men kun nen spreken van het ei van Columbus, geklemd tusschen twee tanden van een vork. En zoo is ten slotte in hoofdzaak de vernieuwing van het medische gedeelte tot stand gebracht. Maar er was meer. De keukenafdeeling voldeed al sinds lang niet meer aan de meest eenvoudige eischen. Deze inrich ting, in 1865 misschien haar tijd vooruit, kon niet meer voldoen aan wat op het stuk van voeding van klasse patiënten noodig was en de beschikbare ruimte was beslist onvoldoende. Men moet dit niet gering achten. In een ziekenhuis is een goede en'hygiënische inrichting van keuken, v/asch- en huisdienstvertrekken van niet minder belang dan goed geoutil leerde lokalen voor de medici. Spr. zou haast durven zeggen, dat zij daarmede zeker in belang gelijk staan en gelooft dat geen dokter hem dat zal tegenspre ken. Spr. zal van de nieuwe keuken inrichting niet veel zeggen. Men zal zich zelf kunnen overtuigen van het doeltref fende en hygiënische er van. Maar nog een derde zaak vroeg de aandacht van het bestuur, en ook deze verdiende alleszins grondige overweging. Spr. bedoelt het onderdak brengen van de zusters. Een deel er van was onderge bracht in het gasthuis en zelfs op den zol der; een ander deel in het huis naast het gasthuis, ouderwetsch en hokkerig en bij de uitbreiding van het getal zuster moest zelfs voor een niet onbelangrijk deel woning gezocht worden in de stad hier en daar verspreid en zeer kostbaar. Het zal niet speciaal gezegd behoeven te worden, dat dit een allerminst ge wenschte toestand is. Daarom werd boven de nieuwe keu kenafdeeling een zustersafdeeling ont- dan eens heb ik hem om zijn ooren ge slagen en toch verdroeg of duldde ik hem; hij was zulk een ongelukkige, lro- pelooze vent! Ik kon zoo'n medelijden met hem hebben, dat ik haast van liem begon te houden." „Het lijkt mij onbegrijpelijk; ik geloof dat de smaak van een mensch som even merkwaardig is als zijn manier van doen." „Hij was meestal doodsangslig. En dan bedronk hij zich weer om dien angst te vergelen. Dag en nacht was hij bang voor iets. Maar ik kon hem niet laten merken dat ik dit begreep en hij liet er nooit iets van los tot op een ziekeren avond." De spreker zweeg; liet was of hij al les weer voor zich zag en alsof hij zich de gebeurtenissen in goede volgorde wilde herinneren. Bettv keek naar hem Op dat oogenblik zat zij boven op haar voeten -op den stoel. Hij stond bij de deur, vlak tegenover haar. Men kom zien dat zij levendig belang stelde in het ver haal. „Ik had een kwaden dag gehad, in derdaad verscheidene kwade dagen, ja zelfs kwade weken. Ik was bepaald van plan de zaak op te geven en het ergens anders te gaan beproeven. Zoover ik het beoordeelen kon, zat daar geen goud voor iemand, en voor mij zeker niet. Ik Waarborg 9 U kunt standard $fö* tor Oil uit dé bekende flesschen of^ in (Jè 'nieuwe verzegelde bussen - naar verkie-' üzing van 2, 5 of 20 Liter - met het volste- vertrouwen koo'pen. Proeven bewijzen de voortreffelijke kwaliteit Standard Motor Oil heeht controleer den stand /"•X Bewaakt Uw motor zich langer aan het metaal J zij waarborgt een sterk en gaaf oliefilm, dat alle kost» bare wrijvende deelen beschermt. De fabrikant van Uw auto heeft U voorge schreven Uw olie regelmatig te ververschen. Houdt U aan deze voorschriften en r-1 zZemZZXSXBA -JLJlBZggX&X ïHOEËffiR (Ingez. Med.). worpen, waar plaats zou zijn voor een negental zusters en de huishoudster, ter wijl later nog plannen zijn gemaakt en goedgekeurd voor een tweede stuk van deze afdeeling, waar nog 10 zusterka- mers worden ingericht, benevens een badkamer. Behalve dat men daardoor 't geheele verplegend personeel bij elkaar zou hebben in het gebouw, is ook de woon gelegenheid qualitatief belangrijk verbe terd en spr. gelooft te mogen zeggen, dat de zusiers tevreden kunnen zijn mei hunne nieuwe kamers. Men zal er zelf 'n oordeel over kunnen vellen. De dames zijn zoo vriendelijk geweest hare kamers ter bezichtiging te stellen. Ten slotte moest het lijkenhuisje wor den omgebouwd en een ordentelijke wachtkamer gemaakt voor de lijkdie- naars, die vroeger in de gang moesten wachten. Daar voor den nieuwbouw een belang rijk stuk van den tuin in beslag moest worden genomen, moest deze geheel nieuw worden aangelegd. Toen al deze plannen na lang wikken en wegen waren vastgesteld, was de ra ming der kosten f 106 000. Het bestuur meende verantwoord te zijn dit bedrag voor den bouw te besteden. De Rijks verzekeringsbank verklaarde zich bereid die som te leenen, onder garantie van de gemeente Middelburg. Deze verklaarde zich daartoe bereid, waarvoor spr. den Raad nogmaals een woord van hartelij- ken dank brengt. Alleen vreest de heer Sprenger, dat niet te sterk moet worden vastgehouden aan het bedrag van f 106.000. Bouwen en inrichten vallen nooit mee. Er zijn altijd tegenslagen en noodige aanvullingen. Spr. wijst hier slechts op de uitbreiding van zat mijn pijp te rocken en na 'te delnkén wat ik nu eens probeeren zou, toen hij binnen kwam. Ilij was nuchter voor zijn doen. Hij was nooit heelenïaal nuchter, maar nu toch beter dan ooit. ,,Jack"j zei hij, „hoe zou je het vindfeu, als ja eens over een heelc stapel gekt Ie be schikken had, niet van die beetjes, zoo als die gekken hier stapels noemen, maar een massa, honderden, duizenden?" Ik lachte. „Als je wteer een dollar van mij te leen komt vragen, dan spijt hlet mij wel, ik kan het niet doen de bajnh. is gesprongen.v' „Waarom zou ik jou een dollar te leen vragen ik' heb glenoeg, kijk maar." Hij liet mij enkele stukjes papier zien, die mij bepaald een raar gevoel gaven. Het waren banknoten op do Bank van Engeland. „Daar lieb je vijf honderd pond, 't is voor jou." „Voor mij? Wat bedoel je daarmede?" Toen begon hij het mij te vertellen. Talbot moest wel twee of drie maal de kamer op en neer loepen, voor Dij bedaard genoeg was om het verhaal voort te zetten. Betty zij niets; daar het 'niet gemakkelijk was hem op zijn wan delingen goed te volgen, ging zij op de armleuning van den stoel zitten. „Hij deed mij dien eersten avond een vreemd verhaal en ik kon hem niet ge looven, tenminste niet voordat hij mij de woongelegenheid voor de verpleeg sters, die niet in het oorspronkelijke plan was begrepen. Maar die levert ten slotte weer voordeel op omdat daardoor de kosten van kamerhuren in de stad zijn vervallen. Het bestuur vertrouwt, dat, als eenmaal de definitieve streep onder de rekening is gezet, het niet te vergeefs bij de gemeente zal aankloppen, als dit noodig mocht zijn. Aan den heer Hollema te Middelburg werd voor een bedrag van f 91.260 het werk gegund en in September 1927 kon de eerste spade in den grond worden ge stoken. In den beginne had men te kampen met tegenslag doordat de fundeering van een oud gebouw voor den dag kwam, wat het grondwerk vertraagde Toen deze hinderpaal uit den weg was geruimd, wat ruim f 10.000 had gekost, kon de betonfundeering worden gelegd en daar op de muren worden opgetrokken. En daarna werd de bouw geregeld voortgezet. In het vroege voorjaar van 1928 was zooveel van den bouw gereed, dat men zich een denkbeeld kon vormen, van wat het eenmaal zou worden en ter ge dachtenis daaraan werd den 10 Maart 1928 de gedenksteen onthuld door Di rectrice Willink met inscriptie, dat deze uitbreiding was tot stand gekomen onder het voorzitterschap van den heer Her man Snijders. Bij een bouw en inrichting van een be langrijk deel van een gasthuis met cen trale verwarming, speciale soorten van terrazo en andere vloeren, lichtinstalla- tiën, huistelephoon, een nieuwe lift en nog zooveel meer, is het geen wonder, dat niet altijd alles even vlot loopt. De een moest vaak op den ander wachten, bewijzen gegeven had en toen geloofde ik nog niet alles. Met hem w'as 't moei lijk te weten wat leugen en wat waar heid was. Hij zei dat hij mij een ver keerden naam had opgegeven, maar dat was niets; niemand gaf daar zijn waren naam op. Ilij zei dat hij Talbot heette, Percival Talbot en hij liad een oom, die in Cornwallis woonde op een buitengoed, Monniksland genaamd. Een moo:c plaats, zei hij, met een groot huis en iallerllei wonderlijke dingen. Zijn oom was gestorven dit bleek uit de brie ven, die hij mij liet zien, o.a. een van een advocatenkantoor in Londen. Die oom had hem al zijn geld nagelaten. Ook daarvan leverden de brieven het bewijs. 'Het vreemde gedeelte kwam later." Weder zwteeg hij, alsof hij poogde zijn denkbeelden goed te regelen, in juiste volgorde. Uit haar groote aandacht zag men duidelijk, dat Belty's belangstel ling niet verminderd was." „Het is niet gemakkelijk alles te ver tellen precies zooals het gebeurde, met die oiogen va,n jou, die mijn hart doen bonzen." Wordt vervolgd. 11 0 s 1

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 9