Sezoekt Lochem en Barchem No. 139 Zaterdag 15 Juni 1929 172* Jaargang SPAARBUSJE RENTE 4.08 °j. BINNENLAND B ANK-ASSOCIATIE Wertheim Gompertz 1834 en Credi tvereeniging 1853 N. V. GEVESTIGD TE AMSTERDAM. KANTOOR MIDDELBURG, VLASMARKT K 145 is gratis ter beschikking voor houders onzer SPAARBOEKJES UIT STAD EN PROVINCIE MIDDELBURGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Abonnements prijsp. kwartaal voor Middelburg en agentschap Vlis- ïingen f 2.30 j elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiên worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiên: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- i e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiên niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe sen geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiên onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiên moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. POLITIEKE PRUTSERIJ. Men kan het vaak in velerlei kringen hooren: het is mis met onze politiek, heit parlementaire stelsel heeft afgedaan, de Tweede Kamer bestaat uit honderd praatjesmakers, die slechts tijd en geld verknoeien en.... ja, wat dan? Revolu tie, communisme, fascisme, 'n klein Mus- solinitje dat zijn zoo de met groojt misbaar aangeprezen of schuchlertjes aanbevolen mogelijke geneesmiddelen. Nu valt het waarlijk nog wel' wat mede. Onze politiek hééft ontegenzegge lijk haar heel eigenaardige kanten, b.v., om er zoo maar eens één te noemen, de starre band om de conservatieve en democratische elementen in de R. K. Staatspartij, maar zij is nu over 't al gemeen, zoo al niet beter, toch oo[k waar lijk niet zoo veel minder dan in de zoo hooggeprezen dagen van weleer. Het parlementaire stelsel zou afgedaan hebbeh? Onzin: het is nog steeds en dat waarlijk niet alleen naar liberale op vatting de juiste vorm van een zuiver democratische staatsinrichting. AI wil daarmede weer niet gezegd zijn, dat dit in beginsel uitstekende stelsel niet nog beter zou kunnen werken, dan het nu doet. De Tweede Kamer bestaat zeker niet uit de beste en knapste honderd mannen en vrouwen van Nederland, maar er zijn den Plattelandersbond dan uitge zonderd onder de vertegenwoordigers van alle partijen wel' goeden en uit do grootere partijen stellig een aantal po litici van den eersten rang aan te wijzen, mannen, die een sieraad van ons par lement zijn. Neen, zulk een afkeurend oordeel over de huidige politiek in het Koninkrijk der Nederlanden kan slechts op onvoldoen de inzicht en kennis van zaken, of o(p napraterij berusten. Onze politieke zeden kunnen, wat zuiverheid betreft, den toets der vergelijking met andere naties zeer wel doorstaan en voor wie den gang van zaken dagelijks volgt is die politiek zelve, zeer in 't algemeen gesproken na tuurlijk, noch zoo onbelangrijk, noch zoo ondeugdelijk, als men het wel' eens wil doen voorkomen. .Van wat er echter in des Nederlanders politieke doen en laten stellig niet deugt, is d i t wel eeu van de, 't meest op den voorgrond tredende, factorenhet ut ons dikwerf overdreven individualisme voort spruitende separatisme, onze wanhopige lust tot betweten, tot afscheiden, tot vor men van anders-genuanceerde groepen en groepjes. c Engeland, met zijn ruim! 600 parle mentsleden, kent slechts drie groote par tijen met zes of zeven eenlingen in het Lagerhuis; België heeft op de 187 leden van zijn Tweede Kamer slechts 4 par tijen en 2 wilde leden, maar Nederland met gelukkig slechts honderd Ka merleden heeft het bij de verkiezingen van 1925 weten te brengen tot 7 poli tieke partijen van eenigen omvang en dan nog 4 eenlingen, waarvan 2 ook nog weer een eigen politieke richting vertegenwoordigen. In totaal zijn wij dus op de 100 Ka merleden van elf, soorten voorzien. Maar, en dat is de grootste gruwel: het totale aantal candidatenlijsten, dat in 1925 op het stembiljet voorkwam, was drie en dertig en dat totale aantal is in 1929 nog gestegen tot ze s endertig! Ziet, in deze kleine politieke prutserij komt ons (in andere opzichten nog wel eens te prijzen) individualisme en gebrek aan bescheidenheid en zelfken nishelaas op bedroevende en be schamende wijze tot uiting. En dan zijn we nog zoo hardleersch! Hoe heeft kieskring XII, Middelburg, omvatlende de geheele provincie Zee land, zich in 1925 in dit opzicht gedra gen? Van de drie en dertig in gansch Ne derland ingediende candijatenlijsten wa ren er in onzen kieskring twee en twintig ingeleverd. In totaal zijn daarop toen uitgebracht 105.721 geldige stemmen. Slechts 12 van die 22 lijsten kregen verbonden met die uit andere kieskrin gen voldoende stemmen om een of meer candidaten tot Kamerlid verkozen te ^rijgen. Het waren, met cle behaalde stemmencijfers erachter, de volgende: Ant.-revol. 20.401 Chr.-hist. 16.554 Communisten 328 Herv. Ger. St. 466 Plattel. Braat 1.745 R. K.-Staatsp. 18.817 R. K.-Volksp. 523 S. D. A. P. 12.175 Staatk.-geref. 8.948 Vrijheidsbond 10.597 id.-Staalman 1.525 Vrijz.-Dem. B. 7.494 Totaal 99.573 Daartegenover zijn weggeworpen, ver knoeid en slechts tot vertroebeling van den stembusuitslag meegewerkt hebbend, de stemmen op de volgende tien lijsten uitgebracht. Actualisten 105 Bezuinigers 1.531 Chr. Democraten 309 Democr. P. 347 Plattel.-De Boer 1.641 Prot. Volksp. 264 Rev. Arh. Com. 130 Soc. Partij 705 Vad. Verb. 682 Vrijdenkers 434 Totaal 6.148 Ruim zesduizend van de in Zee land uitgebrachte geldige stemmen zijn dus naar de maan geweest! Dan zijn nog te noemen de volgende partijen die, ondanks hun kleinheid, niet eens de moeite namen een lijst in kies kring XII in te dienen: Grofndpartij, Landbouw'partij, Middenstandsp., Nieuwe Nationale Partij, Pensioentrekkers, Sitaats- pensioenpartij, Rapaljanen, Rentetrek kers. Sportpartij, Vrijz. Christenen en Wilden. Doordat zij in enkele of slechts in een kieskring een lijst indienden, dis- qualificeerden zij zich reeds bij voorbaat tot vrTjbuitertjes. De Vrijzinnige Christe nen b.v. behaalden in heel het land maar 134 stemmen, de Rentetrekkers 206. En dat bij een kiesdeeler 30.858! van Wij hébben het volste respekt voor anderer politieke overtuiging, maar dat hebben wij niet voor de, ook' dit jaar weer lustig bedreven onwaardige po litieke lijstenprutserij, <jie zoo'n kwar taal voor den verkiezingsdatum ontstaat. Dat is een niet genoeg te laken gruwel! Niemand late zich ditmaal dan ook wederom beetnemen; niemand denkè, ge- Ioove of hope, dat de lijstaanvoerder van zulk een kleine-kleuterpartijtje, al hebbe hij nog zoo'n roemruchtigen naam als Floris Vos, ook in 1929 maar een schijn van kans zou héoben, de Kamer binnen te kuieren anders dan als toehoorder op het hooge publieke tribunetje. Voorzoover het redelijke wenschen be treft, welke die prutspartijtjes heeten voor te staan, de voorziening daarin kan niel beter bevorderd worden, dan door kloek op de liberale lijst te stemmen! DE OPSTAND TE WILLEMSTAD. Nadere b ij z o n d ,e r h e d e n. Vanwege het Ministerie wordt nog me degedeeld, dat uit de gister ingekomen nadere berichten van den Gouverneur gebleken is, dat de overval van het militair kampement te Willemstad door een bende Venezolanen, onder leiding van Urbina zeer goed was voorbereid en met groote snelheid is uitgevoerd. De aanvallende bende was plaatselijk gevormd; de aanvalstroep. de verster- kings- en de afzettings-afdeelingen tra den elk afzonderlijk op. De aanvalstroep bestond uit meerendeels vreemde ele menten, die kortelings op dergelijke pas sen te Willemstad waren aangekomen, de aanvulling van deze kern vond ver moedelijk nxede plaats lilt in Curapao gevestigde Venezolanen, die te Willem stad een kolonie van ongeveer 2000 per sonen vormden. Bij de recherche waren geen berich ten omtrent het gesmeed comiplot bin nengekomen, zoodat bijzondere veilig heidsmaatregelen niet w'aren genomen Zaterdagavond tegen half tien reden drie groote autobussen vol personen met verborgen wapens met groote snelheid op de wacht bij het Waterfort in. De inzittenden, ongeveer 80 in getal, split sten zich in drie groepen, sloegen in. en kele seconden de wacht neer, omsingel den het in het fort aanwezige 24 man tserke piket militairen en bezetten het arsenaal ter plaatse. Bedoelde militairen Hebben zicK van Kun revolvers bediend voor hun verdediging, maar konden niet aanvallend optreden tegen de met auto matische geweren, karabijnen, pistolen en klewangs gewapende bende. Dat de autobussen vol personen zich in de omgeving van het fort bevonden, was niet opvallend, daar dit dit Zater dagsavonds meer gebeurt. Binnen een kwartier na den overval was de bende meester van het fort. Daarop kwamen onmiddellijk' van alle kanten aanhangers aanzetten, die zich van wapenen voorzagen of hun bewa pening aanvulden uit de daar geroofde voorraden. De groepscommandant had zich dade lijk nadat 'hij gealarmeerd Was, per auto naar het fort gespoed; bij de wacht ge komen, viel hij in handen van de bendie. De in .de stad dienstdoende politie- militairen, die op dat oogenblik niet over geweren de beschikking hadden, begaven zich na de alarmeering snél naar het fort, doch bevonden de toe gangen tot het centrum der stad. alwaar zich het fort bevindt, reeds afgezet door halndlangers van de bende. De Gouverneur ir. Fruytier kreeg spoedig bericht, doch bevond de telefo nische verbinding verbroken. Nader ontving de Landvoogd de mede- deeling van den troepencommandant in persoon, dat hij gevangen was, dat de Venezolanen de macht in handen had den en dat zij op den wapen- en] mu- nutievoorraad beslag hadden gelegd. Zij hadden hem medegedeeld', niets tegen Curacao in den zin te hebben, daaren tegen zoo spoedig mogelijk met het stoomschip Maracaïbo te willen vertrek ken, met medeneming van de door hen buitgemaakte wapenen en munitie. Zou tegenstand worden geboden, dan zouden zij de stad plunderen en de Werkplaat van de Curacaosche Petroleum Indu strie-Maatschappij in brand steken. De Gouverneur zag ?ich gedwongen den agent van de reederij, Waartoe de ^laracaibo" behoort te verzoeken Zajh medewerking te verleenen om het schip te doen uitvaren. Hoeveel verliezen er zijn geleden, is onbekend gebleven. Tien jJersonen zijn gearresteerd, verdacht van medeplich tigheid. De overvalende Vol kenbond. De Nederlandsche gezant te Madrid W. H. D'. baron van Asbeck h'eefft het secretariaat-generaal van den Volken bond ingelicht omtrent de incidenten op Curasao en door de regeeiring ter zake genomen maatregelen. De stappen te Caracas. Naar aanleiding van het gister gemeld telegram van de „Ünited Press", nopens de nota-wisseling tusschen Nederland en Venezuela vernam het Nederl. Corres pondentiebureau nog nader op het Dep. van Buitenl. Zaken dat de Nederland sche regeering er zich ten deze toe heeft bepaald, den tijdel. zaakgelastigde te Caracas telegrafisch in den nacht van 9 op 10 dezer In kennis te stellen met de uit Curasao ontvangen berichten en hem op te dragen de Venezolaansche regeering daaromtrent aanstonds in te lichten. Koloniale reserve. A.s. Dinsdag zal naar men uit Nij megen aan het Hbld. meldt van die koloniale reserve een detachement van pl.m. veertig militairen, odder bevel van den eersten luitenant L. T. WVeSjerman naar Curasao vertrekken. En wel per s.s. ..Amsterdam" van Amsterdam. Ir. N. A. M. v. d. THOORN f Donderdag is te Den Haag overleden, 77 jaar oud. de heer N. A. M. van1 d'enl Thoorn, in leven oud-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. Ir. N. A. M. v. d. Thoorn werd' ge<- boren 17 Juni 1851 te Zierikzee en behaalde het diploma van civiel-ingeni- eur aan dé Polytechnische school te Delft in 1874. Hij was van 1882—1890 arr.-ingenieur te Goe s, waar hij de uitwateringssluis van den Damespolder bouwde. Daarna was hij sectie-ingenieur voor den aan leg van het Merwedekanaal te Amster dam, welke functie hij bekleedde lot het kanaal gereed was in 1894. Vervol- DIT (Ingez. Med.) gens was hij ingenieur van den Rijks waterstaat resp. te Leeuwarden en te 's-Hertogenbosch en in 1907 volgde zijn benoeming tot hoofdingenieur-directeur als hoedanig hij Werd geplaatst te 's- Gravenhage. In deze functie werd ir. v. d. Thoorn in 1916 gepensionnjeerd In 1909 werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Hij was buitengewoon lid van dien Octrooiraad, in welke functie hij be noemd werd in 1919; ook is hij lid' ge weest van de commissie van onderzoek inzake het spoorwegongeval bij Weesp op 13 Sept. 1918. Hij heeft indertijd dé iwiaterstaatskaart gemaakt en eenige ja ren vóór den oorlog werd hij door 'de Servische riegeering uitgenoodigd om het ontwerp te maken voor een aantal ha vens en andere werken in Servië. DE A.V.R.O. LID VAN DE UNIE. Naar de Radio-Bode meldt, iis de A. V.R.O. toegelaten als lid van de inter nationale Radio-unie, welke haar zetel heeft te Genève. De consequenties van deze toelating zullen waarschijnlijk zijn: terugkeer van Baron Tindal in de Uniekringen en recht- streeksche uitwisseling van de program ma's der buitenlandsche Omroepstations met die van de A.V.R.O. en niet mlejer zooals, eenzijdig tot dusver via de N.S.F. NEDERL, DEELNEMING AAN DE ANTWERPSCHE WERELD TENTOONSTELLING. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel schrijft, heeft de Neder landsche regeering laten weten, dat zij op de in 1930 te Antwerpen te houden 'wereldtentoonstelling van koloniën, scheepvaart en Vlaamsche kunst gaarne over een plaatsruimte zou beschikken dubbel zoo groot als eerst Was voor zien. De stad Rotterdam zal o.m. mjet de reuzenmaquette van de Rotterdam- sche haven uitkomen. Amsterdam zal van zijn kant meer speciaal de aandacht vestigen op zijn diamanthandel en in dustrie. De Nederlandsche firma's die aan de ze tentoonstelling deelnemen, zull|en haar stands hebben in de internationale hallen, waar ieder land een aparte af- deeling krijgt. ■B Inlichtingen verfraaïingsgezelschap H (Ingez. Med.) Uit Middelburg. De Langedelft is weder een geheel vernieuwden winkel rijker geworden door de opening op heden van het si garenmagazijn van den heer F. van de Putte, onder den voor het betrokken pand' historischen naam„In de twaalf Uren". De winkel is geheel verbouwd en keurig ingericht en ook het uiterlijk is door het aanbrengen van verschillende veranderingen zeer verbeterd. Te zaak zal zeker veler belangstel ling trekken, wat reeds direct bij de opening op hedenmorgen het geval was'. 0 Uit Walcheren. Gister vergaderde de raad der ge meente O. e n W. Souburg. Nadat de notulen der vorige vergade ring ongewijzigd waren vastgesteld, wer den eenige ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. Daaronder bevond zich een verzoek van den ophaler van huisvuil en faecaliën- tonnen, om verhooging van zijn inschrij vingssom met f1200 of zijn ontslag. B. en W. achten het te kort doen aan de waardigheid van den raad om dit adres in behandeling te nemen. Het komt B. en W. voor, dat de ophaler, die zelf het adres niet heeft geschreven, doch wel onderteekend en daardoor de volle ver antwoording er van draagt, zich heeft la ten leiden door iemand die minder faire bedoelingen heeft gehad en het met de waarheid niet nauw neemt. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Jobse tegen. Daarna heeft de beëediging van den heer J. 1 de Keijzer plaats als gemeente ontvanger. De voorzitter wenscht den heer de Keij zer geluk met diens benoeming en hoopt dat hij tot genoegen van den raad en B. en W. werkzaam zal mogen zijn. Tevens spreekt de voorz. een woord van dank tot den heer P. Zeegelaar die op stipte wijze het ontvangersschap zoolang tijde lijk heeft waargenomen. Wederom staken de stemmen over het voorstel Cijsouw tot drooglegging der kermis en volksfeesten, zoodat het voor stel wordt geacht niet te zijn aangeno men. De heer Jobse onhield zich van medestemmen door de vergadering te ver iaten. Het verzoek om vergoeding reiskosten voor schoolkinderen wordt aangehouden tot de begrooting 1930, nadat de heer Janssen den wensch heeft uitgesproken dat B. en W. met een voor adressanten gunstig verzoek zullen komen, terwijl de heeren Cijsouw en Jobse het tegendeel hopen. Het eerste voorstel van B. en W. tot overname in onderhoud en beheer van den Ritthemschen weg over de geheele lengte, voor zoover die weg in de ge meente Souburg ligt, wordt verworpen met 7 stemmen. Er voor stemden de hee ren Janssen, Leenhouts, de Priester en Melis. Het tweede voorstel, om het gedeelte over te nemen liggende in de kom der gemeente, wordt daarop aangenomen met alleen de stem van den heer Jobse tegen. Beide voorstellen ontlokten geen discussie. Alsnu wordt m. a. st. besloten de no tulen van de besloten vergaderingen in afschrift aan de raadsleden rond te zen den. Op voorstel van B. en W. wordt daar na m. a. st. besloten de aan de Zuid- Nederlandsche Radio Maatschappij verleende vergunning voor den aanleg op Souburg in te trekken, omdat die maat schappij, die geen rechtspersoonlijkheid bezit, de gemeentelijke vergunning niet heeft aanvaard, daar slechts één vennoot die aanvaarding heeft geteekend inplaats van vier, waardoor geen verhaal zou zijn te maken bij eventueel aan te richten schade. Hierna ging de vergadering over in eene met gesloten deuren. Om half vier was de vergadering afgeloopen. In de vergadering van den gemeen teraad, Vrijdag te Veére gehouden, werd nader behandeld het verzoek van G. J. Contant om pl.m. 9 vierk. M. grond van de gemeente te mogen koopen voor den bouw van een woonhuis. Tengevolge van de staking der stemmen in voltal lige zitting, was het verzoek afgewezen. Van den secretaris van den Raad van Sta te was' een oproeping van gemachtigden in het geschil over aanschaffing schoolbehoeften met de vereeniging voor Geref. onderwijs. Besloten werd geen ge machtigde te zenden. Van de gemeente Hardenberg was een verzoek om betuiging van adhaesie bij haar aares aan de Regeering om de Rijks ontvangers op het platteland te handha ven, welk verzoek wordt ingewilligd. Het congres van geneeskundigen te Middelburg zal op den Iaatsten dag der bijeenkomst een bezoek brengen aan Veere. De voorz. stelt voor namens de ge meente op gepaste wijze de heeren te ontvangen en vraagt daartoe een klein crediet, hetgeen wordt toegestaan.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1