I BE Gids ff BEURSNOTEERING WEERBERICHT HOOG WATER KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS RECHTZAKEN LANDBOUW LAATSTE BERICHTEN. AFLOOP VERKOOPINGEN Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie LEGER EN VLOOT Verschillende Berichten 3 fit! i i AMSTERDAM, 14 Juni (Slotkoers). Het eerste getal geeft den slotkoers van gisteren, het tweede dien van heden. 6 pet. Ned. '22 1 037/8—1037/8. 5 pet. Ned. '18 10l7/8—102. "41/2 pet. Ned. '17 993/,*—"9 97/g. 21/2 pet. N. W. Schuld 647/8—64ys. 3 pet. do. Oblig. 76s/8— 76s/8. 3pcd. do. Certif. 76 negen zest.761/2 Cert. N. H. Mi}. 168-169—1683/4. I A N. I. Handelsb. 170—1703/4- A. Kol. Bank 229—230. "gon. Petrol. A. 409i/2-412—407i/3- '409. Amsterd. Bank 186—1861/2- Cult. Mij. Vorstenlanden 155. Handelsv. Amsterd. 635-639—637-644. Javasche Cultuur 344-342-345. A. Deli Mij. 398-404—390-398. Amsterd. Rubber 261-263—262-264i/2 Ned. Amerik. vaart 661/2—66. Ned. Scheepv unie 22l3/4—221. Kon. Holl. Lloyd '81/4. Ron. N. St. MyÜ 88 A. Pi keivaart 245/4—265»//. 'Bank Associatie 681/4—68»/8. Gouda A. 440—475. Philip sA. 770-783—8 63-87334'. Anaconda 208i/2—211. Steels 169—1751/2-1755/s. Erie 78i/2. "TJnion Pacific 225 "Common Marine 41/4—41/4. Prefered do. 41i/2-42. Maxwell Gr. C. v. A. 25/8—2'3//. 1 duaxwei L. C. v. I. B. 7^—81/4. Prolongatie 51/4-51/2—5. Russen: Obl. 1880 ls/s-1^4?l5/s Hope 2. Markt sluit voor tabak, suiker en olie ©p de middenprijzen, de rest op de laag ste prijzen. Wisselkoersen: v "'Londen 12.07 elf zest.—12.07i/2. Berlijn 59.37i/2—59.37i/2. Weenen 35.00—35 00. Parijs 9,733/4—9.733/4. Brussel oi.o4)i/2—J4.58. fcdllar LH Die ^.4Tji/8—2.49i/8. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Juni. Hoogste barometerstand: 768.0 te La Corona. Laagste barometerstand: 740.1 te Thorshavn. Matige tot krachtige Z. tot W. wind Meest zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 63 gr., 1 uur 67 gr. 3 uur 69 gr. Zaterdag 15 Juni. Zon op 4.40, onder 9.20. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.50. "Maan op 2.12 n.m., onder 1.56 v.m. Volle maan 22 Juni. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 19 Donderdag 20 Vrjidag 21 Vlissingen. Z o m e r t ij d. 15 Juni 16 17 18 9.10 10.13 11.16 12.10 12 56 12 37 14 14 (Het tijdstip van hoog water te Dom- fesrg valt 9 minuten na dat te Vlis- tóngen). de organist op het prachtige orgel meer dere nummers ten gehoore bracht. Bij den rondgang door deze van rijk beeldhouwwerk voorziene kerk, een ju weel van architectuur, werden o.a. ook getoond de gouden doopvont en het gouden avondmaalservies, bestaande uit een schenkkan met drie schotels, liet ge heel van onschatbare waarde, destijds gezonken door Mattheus Caddeus en .Theodatus: deze laatste is naar men zegt in een weeshuis te Dordrecht op gevoed en later als vermogend man uit Indië te Dordrecht teruggekeerd. Hierna werd de rondwandeling door de oude stad voortgezet om nog eenige interessante gebouwen, waar historie „gemaakt" werd, te aanschouwen. De lunch werd gebruikt in het restau rant „Americain". Hoewel deze geen officieel karakter droeg, meende de voorzitter er op tc moeten wijzen, dat de vereeniging zicli als liet ware op „eigen grond" bevond., omdat in deze zaal steeds de bijeenkom sten van de Zeeuwsche vereen, gehouden worden. De passende versiering wélke in die zaal aangebracht was, behoorde aan die vereeniging. Hij bracht thans reeds hulde aan Voorzitter en secretaris voor deze bijzondere attentie. Om ruim 1 uur kwamen de auto's voor 0111 de stad en voornamelijk de nieuw ingepolderde Biesbosch te bezich tigen. De heer Vis, secretaris' der ver. „De Biesbosch" heeft hierbij zijn zeer gewaardeerde voorlichting gegeven, ter wijl de leden zich reeds van le voren van üe belangrijkheid van deze inpoldering hadden kunnen overtuigen door de ver spreiding onder hen van een geschrift van zijn hand over dit onderwerp. De geheele polder werd rondgereden, waar van reeds een belangrijk' gedeelte in cultuur gebracht is. Juist door de bezich tiging van het nog in primitieven toe stand verkeerende deel kon men zich een denkbeeld vormen welke -werkzaam heden verricht moeten worden om een land als dit in bouw- en weiland te her scheppen. Precies op het bepaalde uur kwam men aan de fabrieken van de firma Lips, waar een der directeuren, de heer Eras, de leden opwachtte. In groepen werd men door de fabrieken geleid eerst daar waar de sloten gemaakt worden en daarna door de brandkastenafdeeling Hier werd getoond welke bewerkingeèn noodig zijn om van ruw* metaal een be hoorlijk en aan de eischen voldoend „Lipsslot" te maken. De meest moderne machines geven reeds direct door per sing vorm aan het metaal, doch tallooze behandelingen zijn noodig voor de vele onderdeelen, alvorens een slót voor 'de verzending gereed is. Ook de hrandkas- tenafdeeling wekte de bijzondere belang stelling van de leden. In alle stadia kon men deze aanschouwen, van af de ruwe platen tot de geheel voor het gebruik ge reed zijnde kasten, en kluisdeuren. Ten- slolte werd nog een respectabele ronde kluisdeur van enorm gewicht getoond, die met één hand open en gesloten kan worden. Voor deze interessante en leer zame 'bezichtiging üetuigde de voorzitter den heer Eras warmen dank, vooral om dat het hem bekend is, dat de directie slechts zelden oezoeken als deze toestaat. De inmiddels toegenomen warmte, die in de fabrieken nog eenige graden I100- ger was, deed verlangen naar een ver- frissching. Dit werd verstrekt in den vorm van een boottocht, aangeboden door de gemeente Dordrecht. Men scheepte zich in op twee mooie booten van den havendienst, die dicht bij de fabriek gemeerd lagen en bezich tigde de vaart op de Merwede en een deel der havenwerken. Men werd aan land gezet bij de pont, juist daar waar dezen winter een „weg" over de Mer wede geweest is. Als laatste punt op het programma stond nu de gebruikelijke gemeenschap pelijke maaltijd. De voorzitter opende de tafel met 'n welkomstgroet aan de gas ten, in de eerste plaats den burgemeester den heer P. L. de Gaay Fortman en vervolgens1 de heeren L. de Lange eu H. de Grq^f, vice-voorzitter en sercetaris van de kamer van Koophandel en Fa brieken te Dordrecht, J. G. van Niftrik en C. de Jong, Voorzitter en secretaris der Zeeuwsche Vereeniging, mr. P. Die- leman, rechtskundig adviseur van Han delsbelang, D. Alewijnse, eerelid hier van, mr. H. Doorenbos, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. Daarna werd de gebruikelijke hulde aan het Vorstenhuis gebracht. Vervol gens bracht de Voorzitter in het bij zonder den heer Burgemeester dank voor zijn tegenwoordigheid en wjjddje een dronk aan he't heil van de gemeen te Dordrecht en haar Burgemeester. De burgemeester beantwoordde met er op te wijzen, dat hij vroeger ook een deel van zijn jeugd in Zeeland heeft doorgebracht e;n hij zich gelukkig prees onder de rasechte Zeeuwen te zijn. Nog vele andere speechen "volgden, waarvan nog vermeld dienen te wor den een van den Voorzitter, waarbij hij bij zondereu dank bracht aan den vol- ijverigen secretaris, den heer Stofkoper, voor al hetgeen Rij ook voor deze ex cursie heeft verricht. Niemand die dit niet van nabij weet, beseft hoeveel er verricht moet worden om een goed ge heel te krijgen, zoodat alle leden te vreden zijn. Langdurige toejuichingen be wezen dat alle leden met deze zoo ver diende hulde instemden. Na een parelende aan historie rijke rede van den heer Dieleman, nam tegen het einde van den tafel de heer H. d)e Graar het woord, om met een geestige rede den Voorzzitter van den Kamer van Koophandel te verontschuldigen voor zijn afwezigheid. Hierdoor rustte op hem de taak om op initiatief van dien Voorzitter oen ïdbine verrassing uit te doen reiken. Deze bestond uit doosjes echte „Dordt- sche Lieverkoekjes", bestemd voor de dames der leden. Deze zoo origineele at tentie werd ten zeerste op prijs gesteld. Tegen 9 uur moest de Voorzitter de tafel opheffen, hoewel de stemming van dien aard was, dat velen noode daarvan scheiden konden. De terugreis werd aanvaard. Hiermede was deze leerzame tocht weder ten einde en aan de opge wekte stemming die er heerschte kon men bemerken, dat allen hierover vol daan waren; de grootste belooning voor het Bestuur. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING MAATSCH. Donderdag werd te Terneuzen gehou den een vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsch Vlaamsche AVaterlei- ding-Maatschappij ter behandeling der conclusies van het Rapport der Com missie van onderzoek. Tegenwoordig wa ren afgevaardigden van 19 aapgesloten gemeenten, uitbrengende 76 stemm|sn. De conclusies der commissie wterden alle aanvaard, behalve die betreffende beperking van het aantal commissaris sen en der leden van den Raad van Toezicht. Nadat het College van Commis sarissen zich daarop had beraden werd meegedeeld dat, met uitzondering van den heer Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent, en Vael, lid van den ge meenteraad van St. Jansteen, allen hun mandaat ter beschikking van de aan deelhouders telden. Eeue motie, Welke ke werd geopperd en ten doel had ver trouwen uit te spreken in het bestuur en de afgetreden heeren uit te noodigen hunne zetels weer in te nemen, kwam niet in behandeling. In eene nader te beleggen vergadering zullen aandeelhou ders worden uitgenoodigd de open zijn de vacatures van commissaris aan te vullen. Ook werd een proefstemming ge houden, betreffende een door een dei- vertegenwoordigers in opdracht van zijn gemeenteraad uitgesproken wensch om te komen tot ontbinding der vennoot schap. Om aaangenomen te worden mote ten zich twee derden der stemmen daar vóór verklaren. Ter vergadering waren er 37 stemmen voor en vermbedelijk zouden er 40 van de 79 vóór uitgebracht zijn, indien de afwezige gemeenten, te samen uitbrengende 3 stemmen, tegen woordig waren geweest. Er is dus geen uitzicht, dat een dergelijk voorstel de inoodige meerderheid verwerft. Naar verluidt was van wege de op positie eene vóórvergadering belegd in een andere lokaliteit, Waar een der voQrmannen, het raadslid Claessens van Axel tegenwoordig was, doch waar be halve iemand uit Hengstdijk geen be- la/ngstellenden verschenen. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat Prijs 75 ets (Ing. Me dj Museum te Delfzijl. Binnenkort zal te Delfzijl een museum wórden geopend, dat hoofdzakelijk zal zijn een permanente tentoonstelling van nationale producten op het gebied van scheepvaart, handel, landbouw en nij verheid. Tal van inzendingen van scheepsmo dellen, transport- en hjjschwerktuigen, machines, bewerkte producten etc. zijn reeds gedaan of toegezegd, terwijl ook de Oost- en West-Indische producten goed Vertegenwoordigd zijn. -wiis*ieaaeeiaz5aï»*w=w«~ Zaterdag en Zondag, a.s. houdt de Ned. Montessori-Vereeniging haar alge- meene vergadering te Zwolle. Geslaagd voor 't examen akte L. O. aan de Rijkskweekschool te Oostburg mej, E. W. Risseeuw te Oostburg, en de heeren A. F, C. Bleijenberg te Clinge; J. A, Boidin te Oostburg; L. Broere te Walsoorden en P. J. Millenaar te Hulst. Eén afgewezen. o- Examen nuttige en fraaie handwerken. De examens voor huis- en schoolon derwijs in de nuttige handwerken zullen voor 1929 aanvangen 16 Juli. De examens voor huis- en schoolon derwijs in de fraaie handwerken voor 1929 zullen eveneens aanvangen 16 Juli. Zij, die zich aan die examens wenscht te onderwerpen, behoort zich voor 22 Juni aan te melden bij den voorzitter der examencommissie. Zij, die het examen in beide vakken wenscht af te leggen, behoort dit voor nemen te doen blijken aan ieder der bei de voorzitters, bij wie zij zich aanmeldt. De voorzitters der commissiën zijn: Voor nuttige handwerken: te Rotter dam mej. A. F. Houba, schoolopziener 3e hoofdinspectie, 's-Gravenhage. Voor de fraaie handwerken te Amster dam: mr." P. W. H. Truijen, hoofdinspec teur L. O. eerste hoofdinspectie, Roer mond. Door P. B., 40 jaar, molenaar en koopman te S t o p p e 1 d ij k, is cassatie aangeteekend tegen 't vonnis der Recht bank te Middelburg, d.d. 7 Juni 1.1., Waar bij hij ter zake van het verkoopen van een mengsel veevoeder, terwijl op de verpakking de samenstelling niet duide lijk zichtbaar was vermeld, in hooger beroep is veroordeeld tot f 60 of 60 d.h. Naar het „Volk" verneemt, heeft de rechtercommissaris het psychiatrisch iojnderzoek gelast van den .musicus O. de 0., die, naar men zich zal herinnerjeinj onlangs in de Adx-iaan GoekooplaaJn in Den Haag den moord pleegde op mej. B. Hit onderzoek, dat thans in vollen gang is, geschiedt door de geneesheeren dr. Scholtens, directeur van het Rijks Psychopatenasyl te Leiden en dr. Ger ritsen, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht Oud Rozenburg. De hietenvlieg. De plantenziektenkundigen dienst te Wageningen meldt ons in aansluiting met het gister geplaatste artikel over de be strijding van den hietenvlieg: In 1928 werd met goed gevolg gespoten met de volgende oplossing: 0,4 K.G. kiezelfiuoor- natrinm en 2,5 K.G. suiker (ruwe suiker is 't goedkoopst). Het is niet noodig het geheele veld te hespuiten, een strook sproeien, een strook overslaan enz. is voldoende. Per Ii.A. heeft men ongeveer 250 L. vloeistof noodig. Toe te passen op hetzelfde tijdstip, 't Komt me voor dat voor Zeeland het gunstigste moment vroeger zal vallen dan eind Juni, vermoedelijk van 13 tot 20 Juni. Abonnementen en Ad verten tiën voor de Middelburgsche Courant kunnen voor Vlissingen worden aangenomen door Boekhandel F. LANDSMAN, St. Jacobstraat. morgen te 5 uur heeft men het laatst bericht ontvangen omtrent de „Gele Vo gel", nadien heeft men niets meer van het vliegtuig vernomen. DE OVERVAL TE WILLEMSTAD. In een persconferentie heeft de mi nister van Koloniën heden medegedeeld nog niet in staat te zijn tot een aaneen geschakeld verhaal van de gebeurtenis sen op Curasao, die in het duister en onder paniek zijn voorgevallen. Wel blijkt de overval uitstekend georganiseerd te zijn geweest door generaal Urbino. De gouverneur werd bedreigd met plunde ring en in brand steken van Willemstad en de établissementen daarbuiten, wan neer de overvallers niet ongehinderd met de wapenen en munitie konden vertrek ken. De weermacht is door het gebeurde niet verzwakt en heeft voldoende wape nen en munitie. Er zou zeker in de toe komst een vaartuig in de West gestati- onneerd moeten zijn, om in de toekomst paraat te zijn, CARACAS, 14 Juni. (United Press Tel.) De Nederlandsche legatie heeft aan de Venezolaansche regeering een nota overhandigd, waarin te kennen ge geven wordt, hoezeer de Nederlandsche regeering het betreurt dat de jongste re bellie in Venezuela haar oorsprong vindt op Cura9ao. In de nota wordt aan de Venezolaansche regeering het leedwezen der Nederlandsche regeering uitgespro ken over den dood van gen Gabriël Lacle, commandant van 't garnizoen van Lavela en Coro. Het stuk vervolgt met er op te wijzen, dat,zooals reeds op 10 Juni werd verklaard, de Nederlandsche regeering er snel in geslaagd is den toe stand op Curasao weer meester te wor den. Nog wordt in de nota gemeld hoe de gebeurtenissen te Willemstad zich heb ben afgespeeld. De Venezolaansche regeering heeft in antwoord op deze Nederlandsche nota haar leedwezen uitgesproken, dat het ge beurde te Willemstad zulk een tragischen nasleep op Venezolaansch grondgebied heeft gehad en dat daardoor een oogen- blik de vriendschap tusschen Venezuela en Nederland dreigde verstoord te wor den, zoozeer, dat een notawisseling noo dig was. In de nota wordt de hoop uit gesproken, dat de autoriteiten op Cu- racjao een deugdelijk onderzoek zullen instellen en haar bevindingen zullen me- dedeelen aan de Venezolaansche regee ring, opdat aldus beide partijen de ver antwoordelijkheid. zullen vaststellen en voorzorgsmaatregelen kunnen nemen. DE ZAAK-LIEBERMANN. Op den 5den dag van "het strafproces tegen 'Salomon Liebermann wordt het eerst gehoord mr. Spaargaren advocaat- en procureur te den Haag. Het verhoor gaat over het contract met P. en de onverkoopbaarheid van de pandbrieven der Veendammer. Get. geeft toe op een vraag van den president dat Liebermann 'de Discontohank en de Veen- dammer eigenlijk één waren. Op een vraag van Liebermann of get. ook iets wist omtrent de gegoedheid van Van den Toorn zegt getuige dat v. d. Toorn als zeer rijk bekend stond. De volgende ge tuige is de heer Meinema, zonder be roep thans te Parijs verblijvende. Get. verklaart door P. te zijn aangezocht om directeur der Veendammer Ie wor den. Get. Meinema is tweemaal tot direc teur der Veendammer benoemd, ik heb den indruk gekregen, fc eide deze get. dat mijn directeurschap maar schijn was. I kwas de strooman, die alles op mijn rug nemen moest, maar de heeren heb ben zich vergist. BEURSOVERZICHT. AMSTEERBAM, 14 Juni, 3 uur. Ondernemingslust niet groot. Over het geheel genomen handel van matige pro porties; de tendenz lusteloos. Op meeste afd. een uitgesproken nei ging tot terugloopen. Boetons nog al wat beweging en koer sen wat hooger. Onverwachts vormde zich een hoek in Mexikaansche waar'den. Vroiongaïïe 51/4—51/2 pet. Door notaris Blaupot ten Cate •werd Donderdagmiddag in „De Vergenoe ging" alhier publiek verkocht 5 H.A., 38 A. of 13 G. 213 R. weiland te Ritthem, aan den Groenen weg. Kooper der massa de heer mir. J. A. Heijse alhier qq. voor f fO.ÖOO. Het Noorsc-he stoomschip „Merijl",. dat te Vlissingen een lading mlelas- se voor Bergen op Zoom in lichters heeft gelost, is naar Rotterdam vertrokken. De oestercultuur e.a. Men schrijft ons uit I e r s e k e De groei der uitgezaaide oesters is (an dere jaren meegerekend) niet onaardig te noemen, vooral op de Ierseksche Bank is die goed; meer naar beneden is 't iets minder, maar daar liggen de meer zwaret waaraan altoos minder groei in 't eerst van het seizoen is te constateeren. De mosselen beginnen ook langzamer-- hand vol visch te schieten, de eerste za ken worden daar ook in gedaan. Het eerste deel van de kreeftenvangst is ook weer afgeloopen en de wensch wordt uitgesproken, dat het tweede deel beter zal zijn dan het eerste, daar dit zeer slecht was. Met de uitzaai van kok- hanenschelpen wordt nog druk voortge gaan. Geregelde aanvoer van Zuiderzee en de Zeeuwsche stroomen doet meni- gen schipper en werkman een aardig stuk brood verdienen, waaruit blijkt dat bij een bloeiende oestercultuur menig an der ook een goed stuk brood kan ver dienen. Het lichtschip Schouwenbank wórdt 24 Juni a.s. binnengehaald en tij delijk vervangen door een lichtbrulboei, rood met witten band, toonende een wit ojnderbroken licht, elke 6 sec. helder 5 sec. De sergeant-machinist Ch. J. Re- mijn is overgeplaatst van de onderzee- dienstkazerne naar de Hertog Hendrik; de sergeant-schrijver J. Monter van de Hertog Hendrik naar de Marine Kazler- ne en de sergeant-hofmeester T. W. Rietbergen van het wachtschip Willems oord naar de Hertog Hendrik. Officier-vlieger 2e kl. D. Barends is bestemd voor den dienst in Oost-indië. De overplaatsing van officier van administratie 2e kl. T, R. Deelder, van de Ille afd. A van het departement van defensie, naar Hr. Ms. torpedobootjager Kortenaer, is ingetrokken. Luitenant ter zee le kl. H. Vreeden- berg, commandant van Hr. Ms, politie- kruiser Trion, wordt eervol van dat be vel ontheven en overgeplaatst als le of ficier aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Overgeplaatst van Weltevreden naar Long Nawan de officier van gezond heid der tweede klasse R. Weeda. Grenadiers en Jagers. De Koningin is voornemens een ge deelte der a.s. jubileumfeesten der gre nadiers en jagers bij te wonen. DE VLUCHT VAN DE „GELE VOGEL." NEW YoRK, 14 Juni. V.B. Heden- De 9-jarige J. F. P. is in de Ooster haven te Rotterdam bij het zwemmen verdronken. De Oosterhaven is kort ge leden uitgebaggerd en daardoor bevin den zich langs den kant diepe plekken. Men vermoedt dat het jongetje in een van deze diepten is geraakt. Op den Ugelschen weg te Apel doorn werd gistermiddag het 10-jarig zoontje van W. door een kolenwagen overreden. Het knaapje had de onvoor zichtigheid gehad achter aan den wagen te gaan hangen; het viel er af en een der achterwielen ging over zijn lichaam. De dood trad spoedig in. Donderdagmorgen geraakte in de rijstfabriek „De Unie" te Wormer de 50- jarige gehuwde machinist H. M. te Wor- merveer tijdens zijn werkzaamheden door tot nu toe onbekende oorzaak tus schen een machine. Met versplinterde beenen en ingedrukte borstkas werd de ongelukkige naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij ter verpleging is op genomen. Zijn toestand is hoogst ernstig. De directeur van het Algemeen In disch Dagblad „De Preangerbode", mr. C. W. Wormser, vertrekt dezer dagen, in gezelschap van den nieuw aangestel- den redacteur van zijn blad, mr. W. J. De den mail, rijs iu •Juchtv dat de wordt cutta cutta Mr. de ee Ned. ZAT LA]

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2