No, 138 Vrijdag 14 Jural 1929 W Jti 172* Jaargang hv- BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE. T!7" dit nummer behoort eon Bijvoegsel. sl ier >st »1- len 'ij len, id- ion- |fir- I» ea t« sek 'er Sfit laa. Izoo |ea, hn»g 1 'be- »n- krn- |uis ens- Shs Jleze |peh dfc tand Boor Fado do lérk- lniiet sen. én héb- Jdajj ring d# lain- |iger d* •ge en sids- gea- JiiOld- loon- |eerd op was •be- tstér- véh aan 'gè!- tÖid- York iiirti, i-uto- Iwaar .fea »n ia Bit; Abonnement! prij.sp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis singen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet f rooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA> TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE OVERVAL TE WILLEMSTAD (CURASAO). Reizigers, die te Caracas uit Willem stad zijn aangekomen,, hebben medege deeld, dat de vrijbuiters den gouver neur van Curasao in zijn slaap hebben verrast en gevangen genomen, aldus de United Press. Zij dwongen hem zich snel aan "te kleeden en presten hem daarna een 'bevelschrift te teekenen voor den kapitein van de „Maracaibo" om hem naar Venezuela te vervoeren. Naar de meening Tan deze reizigers hebben verbannen revolutionnaire lei ders uit Venezuela gedurende eenigen tijd reeds den een of anderen overval in den zin gehad en voorbereid. Gemeld wordt, dat de aanvallers geen verliezen geleden bij het fort Amsterdam; de po litie in de andere wijken echter poog de weerstand te bieden aan de opstan delingen, hetgeen tot gevolg had dat er bij de politie eenige dooden en .gewon den vielen. Het vertrek van de. „Hertog Hendrik". Gistermorgen 11 uur is de „Hertog Hendrik", slechts enkele dagen na de „Kortenaer" onder groote belangstelling van de burgerij vertrokken voor de reis naar Curasao. Biji de „Kortenaer" was een belangstelling zoo groot als nog nimmer tevoren bij; vertrek van eenig oorlogschip was aansschouwd. Zeer ze ker heeft het buitengewoon-fraaie weer en het uur van vertrek hierop invloed gehad. "Want nu de „Hertog Hendrik" wederom in de morgenuren zeewaarts ging en dus de meesten op hum werk waren was de belangstelling "dan ook merkbaar minder. Hetgeen niet weg neemt, dat het publiek, zoowel bij' het schip als bij het havenhoofd, een com pacte massa vormde. Te half elf verscheen vice-admiraal Quant aan boord vergezeld van den chief van den marinestaf schout-bij-nacht mr. J. C. Jager en eenige andere hoofd officieren. Toespraak vice-admi- raal Quant. Vice-admiraal Quant hield daarop een toespraak tot de bemanning. De vice-admiraal zeide o.a. „Alvorens u, commandent order te geven uwe opdracht op te volgen en u met den meesten spoed te begeven naar onze West-Indische wateren, wil ik u en allen opvarenden een goede reisl en een t.z.t. behouden terugkomst in het vaderland toewenschen. —Ik ben overtuigd dat u allen volkomen het ernstige van lietoogenblik zult be seffen. Dit toch is mij duidelijk geble ken, in de enkele spannende, drukke da gen, die achter ons liggen door de groole voortvarendheid waarmede gij allen hebt 'medegewerkt om dit vertrek zoo spoedig te doen plaats hebben. Particuliere belangen weken overal, terwijl het mij voldoende bekend is, dat v oor meerderen onder u het onver- wachtsche vertrek wel heel ongelegen 'moet zijn gekomen. De marine is altijd ook al is zij op 'de komende gebeurtenissen niet extra A-oor- bereid, ïn zeer korten tijd voor haar taak gereed. Het feit, dat dit pantserschip, dat «p Zondagavond nog te Amsterdam lag ter opluistering van de feesten aldaar en daarom eerst Maandagmorgen hier heen kon vertrekken thans reeds ge dokt, vol victualiën en "kolen en met vele matrozen, die drie dagen geleden nog aan boord Hr. Ms. „Jacob van „Heemskerck" in het Engelsche Kanaal voeren gereed is om; zijn eervolle op dracht te gaan vervullen stemt tot groo te vreugde. Dat gij allen uw plicht zult doen als zulks v an u zal worden gevraagd, staat ,bij mij zóó vast ,dat ik zelfs op dit gewichtige moment het niet noodig acht idaarop nog eens afzonderlijk een be roep te doen. Het Nederlandsche volk volgt u met veel belangstelling. Het groote enthou siasme waaronder Hr. Ms. „Kortenaer" deze haven heeft verlaten en waarmeclp ook u nu weer uitgeleide wordt gedaan, moge u de verzekering geven, dat aller oogen en hoop op u gevestigd zijn en ^blijven opdat zoo spoedig mogelijk mede door uw verschijnen en uwe aanwezig heid in de wateren van onze West- Indische bezittingen de beleediging, die daar aan onze vlag is aangedaan, on middellijk zal vervagen en naar wij wil len hopen zal worden vergeten en her steld. Moge God verhoeden ,diat u ooit ge noodzaakt zult zijn met gebruik der wa penen de eer der vlag hoog te moeten houden ,doch wanneer zulks van u ge vraagd zal worden ,doet dan uw plicht tegenover Koningin en vaderland." De vice-admiraal eindigde met een Leve de Koningin! wat de bemanning mei een driewerf hoera beantwoordde. Tijdens de toespraak cirkelde een aantal vliegtuigen van de marinevlieg- diensten boven het schip en te 5 minu ten voor elf verliet de „Hertog Hen drik" de haven onder de tonen der mu ziek van het „Stedelijk Muziekkorps". De aan' wal staanden 'riepen den opva renden 'n spontaan hoera toe, dat van 't schip werd beantwoord. Telegram van H. H. de Koningin. De Koningin heeft een telegram naar de „Hertog Hendrik' gezonden van den volgenden inhoud: „Bij uw vertrek naar Curasao wensch ik commandant, officieren en bemanning een voorspoedige reis toe in de overtui ging, dat het hooghouden van de eer van onze vlag ten volle aan u is toevertrouwd Post voor de „Hertog Hendri k". Evenals voor de „Kortenaer" is een regeling getroffen, waarbij de correspon dentie voor opvarenden van Hr, Ms. „Hertog Hendrik" van 14 dezer af in afzonderlijke brievenmalen naar Cura sao zal worden gezonden, met dezelfde booten, waarmee de gewone mail voor Curasao vervoerd wordt. Zooals bekend is, moet de correspon dentie volledig gefrankeerd zijn en voor zien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. De opstand in Vene zuela. Beuter meldde nog gisteravond uit Cu rasao: Uit Coro aan de Venezolaansche kust wordt gemeld, dat de Venezolaansche re- geeringstroepen er in geslaagd zijn de op standelingen, die Zaterdag j.l. een aan slag op Willemstad hebben gedaan, ver der te verslaan. De Venezolaansche com mandant is er in geslaaagd een groote hoeveelheid munitie en wapens van de opstandelingen te veroveren. Deze wer den verslagen, toen zij een poging de den Coro in te nemen. Een groot aantal opstandelingen werd gevangen genomen. In Willemstad is het op het oogenblik volkomen rustig. Het leven op het eiland gaat zijn gewonen gang. HET KON. BEZOEK AAN DE HOOFD STAD. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik hebben gisterochtend een be zoek gebracht aan de werven der N. V. Nederl. Scheepsbouw Maatschappij in 't W. havengebied. De directeuren, de hee- ren D. en H. Goedkoop, leidden de Kon. familie rond. 's Middags werd de opleidingsschool voor Christelijken Maatschappelijken Arbeid (O. C. M. A.) bezocht. De lessen in de school gingen tijdens het bezoek haar gewonen gang. De vorstelijke per sonen werden hier rondgeleid door den voorzitter van het bestuur, mr. dr. C. F. Schoch en mej. W. Klinkert. Bij beide bezoeken, zoowel als tijdens den rit er heen was het enthousiasme weer zeer groot. Met den trein van 17 u. 51, waaraan het Kon. salonrijtuig was gekoppeld, zijn de Koningin en de Prinses vertrokken naai' het Loo, uitgeleide gedaan door de civiele en militaire autoriteiten. Op den Dam en langs het Damrak werd de Kon. familie hartelijk toegejuicht. Prins Hen drik bleef dineeren bij burgemeester de Vlugt. De Koningin-Moeder heeft vanuit Soestdijk den burgemeester verzocht Haar hartgrondigen dank over te bren gen voor de indrukwekkende en groot sche hulde Haar tijdens het verblijf in de hoofdstad gebracht. DE TWEEDE KAMERVERKIE ZINGEN. In de opgave der volgorde van die cajididatenlijsten, voordea.s. Twee Ka merverkiezingen, dient de rev. soc. par tij (Sneevliet) onder no. 26 geschrapt. Deze partij staat voor den kieskring Mid delburg no. 1. In een afzonderlijk bijvoegsel van de Staatscourant van Donderdag 13 Juni worden openbaar gemaakt de lijsten van candidaten, ingeleverd in de verschillen de kieskringen. NEDERLAND EN BELGIE. In zijn te Brussel gehouden rede over de verstandhouding tusschen Nederland en België heeft de heer J. C. van der Sande, Lid der Eerste Kamer, de bewe ringen van Rolin Jacquemyns weerlegd als zou Nederland gehouden zijn tot on- derhouds- en verbeteringswerken van de Schelde. Zij worden door den heer v. d. L. afdoende bestreden en wel door te wijzen op de door België sedert honderd jaar laaan vaarde interpretatie van de be palingen die hierop slaan. Hij haalde verder de uitspraken van de Duitsche en de Engelsche experts aan, die het voor het Kreekrak in de plaats gegeven kanaal van Hansweert als vol equivalent, een ten minste even ze ker ,even goed en even gemakkelijk vaarwater noemden. „Maar België wil nu eenmaal geen ver betering in den weg via Hansweert zien; die weg moet nu eenmaal slecht zijn, al hoewel hij goed is," zoo ging de heer v. d. Lande verder. Hij wil zich dan ook hieromtrent verder geen moeite geven, maar vindt het grievend te moeten hoo- ren, dat Nederland door oponthoud in dit kanaal Antwerpsch handel zou be dreigen, terwijl doodgezwegen wordt 't enorme oponthoud, dat de schipperij in Antwerpen zelve ondervindt. De beteekenis van den grooten sta- in-den-weg bij het passeeren van het ka naal van Hansweert, n.l. de brug bij Vla- ke, is door den heer v. d. L. nagegaan, en hem is gebleken, dat het gesloten zijn van deze brug per schip een gemiddelde vertraging van pl.m. 25 minuten geeft. Daarover wordt een spektakel gemaakt, alsof hiermede Antwerpen voorgoed ge nekt wordt. „En ga nu eens na," zoo ver volgde spr. welk een onnoodig opont houd een schip in de Antwerpsche dok ken heeft De heer v. d. Lande wees er op, dat niettegenstaande de slechte outillage en de treurige expeditie in zijn haven Ant werpen de laatste drie maanden op een hooger tonnage kan wijzen dan Rotter dam en Hamburg. De heer van der Lande besloot zijn redevoering met de volgende woorden: „Wanneer van Nederland geen afstand van rechten geëëischt wordt, wanneer Nederlands bestaande rechten erkend worden, wanneer van Nederland niet het aanvaarden van nieuwe verplichtingen zonder equivalent gevraagd wordt, wan neer geen vermeende verplichtingen voor Nederland geconstitueerd worden, dan zal naar mijn persoonlijke meening gaar ne de toegestoken hand gedrukt worden. Aan billijke verlangens zal dan voldaan kunnen worden. Vrede en vriendschap moeten in beide landen hoofddoel zijn." DE DIRECTEUR DER JAVASCHE BANK. De directeur van de Javasche Bank, de heer Th. Ligthart, heeft heden een operatie ondergaan, noodig wegens een acute blindedarmontsteking. Zijn toe stand is goed. STEUNFONDS SPOORWEG PERSONEEL. Naar het Handbl. verneemt, heeft de directie der Nederlandsche 'Spoorwegen een steunfonds voor spoorwegpersoneel in het leven geroepen, waarvan het ka pitaal in hoofdzaak wordt gevormd door schenkingen van de spoorweg-maat schappijen en het batig liquidatie-saldo van het „Centraalspoorfonds." De stichting heeft ten doel het ver- leenen van onderstand aan spoorweg personeel in Nederland, gepensionneerd spoorwegpersoneel, alsook weduwen en minderjarige kinderen van spoorwegper soneel en van gepen sionneerd spoor wegpersoneel. De onderstand wordt verleend in den vorm van giften, geldleeningen of anders zins. DE VOLKSRAAD. V.D. Aneta meldt uit Batavia: Benoemd tot lid van den Volksraad P. F. Dahler, oud-lid van den raad, en met ingang van 15 Juni de heer Loa sel Hi, oud-lid van den gemeenteraad van Batavia. Morgen Zaterdag, zal er op straat en langs de huizen, gecollecteerd worden omdat het alom in de lande is de Zon nestraaldag. Eeeds heeft de heer arts D. N. van Gelderen in ons nummer van Woensdag gewezen op het mooie doel, dat deze dag beoogt. Onzerzijds willen wij ook nog eens op wekken een steentje bij te dragen om de gelegenheid te bevorderen, onbemid delde, herstellende t.b.c.-patiënten, door toepassing der Arbeids therapie in het Sanatorim „Zonnestraal" te. Hilversum weer te maken tot menschen, die door arbeid in het onderhoud van zich en hun gezinnen te kunnen voorzieW. Wij weten wel, dat er veel wordt ge vraagd; maar voor de lijdende mede- menschen zal ieder wel denkend mensch gaarne een offer brengen. Dat ieder naar zijn draagkracht, dit indachtig zijn. In het raadsverslag in Ons nummer van gisteren, is bij de begrootingswijzi- ging een cijfer van de opmerking van den heer Jeronimus foutief afgedrukt, De bedieningskosten voor het oppom pen van water zijn niet met 5, doch met 50 pet. verhoogd, de geldelijke opbreng sten stegen met 2 pet. en de opgepompte hoeveelheid water met 12 pet. Gisterenavond heeft op den hoek van de Lange Delft en de Segeerstraat alhier een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's, die goed is afge- loopen, doordat beide wagens kalm re den. Wij zouden daarover dan ook niet berichten, als wij even later ter plaatse komende, niet een theorie hadden hoo- ren verkondigen, die ons met verbazing vervulde en die o.i. weder een bewijs is boe weinig sommige rijders over de vei ligheid van zichzelf en anderen naden ken. In het betrokken geval was een der auto's de andere gepasseerd, maar reed toen plotseling de Segeerstraat in. Een der inzittenden verklaart met zijn hand te hebben aangewezen, dat men daartoe plan had. Niet met de richtingsaanwijzer, want die was niet aan den wagen. Als excuus komt dan de mededeeling, dat de wagen nieuw is en voor verkoop be stemd. Dus zoolang maar de moreele eischen der veiligheid op zijde gezet. Want een richtingaanwijzer is niet wet telijk verplicht. We begrijpen niet, hoe in dezen tijd, dat men dagelijks van allerlei ongelukken leest, nog een automobilist durft te rij den, zonder dat alle denkbare en beken de voorzorgsmaatregelen tegen ongeluk ken zijn genomen. i 0 Uit Vïisslngon. De harmonie „St. Caecilia", direc teur de heer André J. Geysen, geeft Zon dagavond 8 uur een concert in de tent op den strandboulevard te V 1 i s s i n- g e n. e Uit Noord-Beveland. De te Wissenkerke gehouden collecte voor Minahassa heeft opgebracht de som van f 79.58. Uit Schouwen-Duiveland. Gistermiddag had teBruinisse de 16-jarige J. K. het ongeluk van het mosselvaartuig Bru 21 in het water te vallen. Hij kon nog slechts met moeite door een der opvarenden van het juist voorbijkomende mosselvaartuig Bru 142 worden gered. Zeeuwse h-V i a n e r e n O. D. Woensdagnacht omstreeks 12 uur ontstond tijdens het onweer brand in de tandbouwschuuv van den heer Fr. P. te St. Jansteen. De schuur brandde tot den grond af doch bet woonhuis is door het optreden van de Steensche brandweer nog be houden kunnen worden. Tijdens het onweer, dat Woensdag avond om ongeveer. 10 uur boven de ge meente G r a a u w woedde, is de land bouw schuur van den heer Th. de B. in den van Alsteinp older in vlammen op gegaan. Er is geen verlies van beestiaal te betreuren. Zeeuwsch Vlaanderen W.B. De te Zuidzande gehouden col lecte ten behoeve van de MinahasSsa, heeft ruim f 40 opgebracht. (Voor verder .Stad en Provincie zie I men het Bijvoegsel). EXCURSIE „HANDELSBELANG". In ons blad van Woensdag j.l. heb ben wij reeds eenige oiededeelingen ge daan over de excursie welke de Vereeni- ging Handelsbelang 'dien dag naar Dordrecht heeft gemaakt. Hierop kunnen wij thans uitvoeriger terugkomen. Zooals reeds gemeld werden de on geveer 100 deelnemers aan deze excursie te Dordrecht aan het station verwel komd door de lieeren: J. G. van Niftrik en C. de Jonge, resp. voorzitter en secre taris van de Zeeuwsche vereeniging, al daar. Onder leiding van deze heeren werd een korte wandeling door de stad gemaakt, terwijl beiden ook verder de excursie medemaaklen. Om 10 uur had de ontvangst op het Stadhuis plaats, waar de raadszaal mét planten versierd, in een ontvangzaal her schapen was. Daar werden de Bestuurs leden door den heer van Niftrik voorge steld aan den burgemeester, een der wethouders en den gemeente-secretaris! waarna de burgemeester, de heer P. L. de Gaay—Fortman de Vereeniging wel kom heette. Hij vergeleek Dordrecht en Middelburg met elkander zoowel wat ligging als wat historie betreft en wees erop dat er zeer veel overeenkomst tus schen heide steden bestond. Het was hem bekend dat de vereeni ging Handelsbelang elk jaar een ex cursie van dezen aard organiseert en hij stelt het zeer op prijs ,dat ditmaal de stad Dordrecht daarvoor uitgekozen was. Het strekt de vereen.'tot eer, dat zij op deze wijze den blik harer leden tracht te verruimen, terwijl hij vertrouwt dat de zeer belangrijke industrie, waar van de bezichtiging voor dien dag op het programma stond, een goed denk beeld zou geven van hetgeen de nijver heid van Dordrecht vermag. Na nog gewezen te hebben op de schoonheid van Middelburg en het steeds toenemende vreemdelingenverkeer aldaar, eindigde spr. met den wensch dat de vereeniging op dezen weg steeds moge voortgaan, tot heil van de leden niet alleen, doch van geheel Middelburg. De voorzitter, de heer G. van Neder- veen beantwoordde deze rede. Spr. bracht in tie eerste plaats dank voor 't hoffelijk gebaar om allen in het aloude gemeentehuis te willen ontvan gen, en wees er op "dat de naam'die Gaay Fortman voor de Zeeuwen van eenigszins gevorderden leeftijd lang niet onbekend klinkt Herinnerende aan het doel der ex cursies wees spr. er op, dat verleden jaar burgemeester Van Cauwelaert van Antwerpen dit den sleutel vait ^Fe Ne- aerianciscne veivaaïT noemete. Dit jaar werd het aloude Dordrecht gekozen, omdat het in den laatsten tijd zoo schitterend op den voorgrond treedt in den rei van steden die beschikken over een actief bestuur der gemeente omdat hier heerscht een aanstekelijk ani mo een opvallende eenstemmigheid van geest en een sterke wil om "Dordt als Industrie zoowel als havenstad groot te maken. De stad is de oudste stad van ons land en al is het geen wereldstad toch heeft zij iets uitgesproken grootsteeds zooals zij daar ligt aan vier rivieren, De Merwede, De Noord, De Kil en de Oude Maas. Als voornaam punt van de binnen vaart is' Dordrecht sinds onheugelijke tijden een steeds groeiend product van deze zich nog steeds ontwikkelden tak van scheepvaart. En wat wordt niet gedaan tot ont wikkeling van de zeehaven en'tot ontwik keling van de scheepsbouwriijverheid? De gunstige ligging van Dordrecht voor het spoorwegverkeer waardoor snelle verbinding met alle gedeelten van Nederland en door het passeeren en stoppen van de groote Expresse trei nen ook met het buitenland bevordert ten zeerste zoowel het passagiers- als het vrachtvervoer. Wij zullen, aldus spr., rijden door het uit moeras tot uitstekenden grond gemaakte land der voormalige Bies- bosch, tevens bezichtigen een der voor naamste industriën en ik twijfel geens zins of de sympathie voor Dordt waar mede men er naar toe reisden. z5I zich' bij het vertrek nog dieper hebben ge worteld en den wensch die allen nu reeds bezield nog doen versterken, dat het oude Dordt onder krachtig en wijs' bestuur steeds meer in welvaart en in groei moge toenemen tot heil, niet alleen voor deszelfs inwoners doch ook tot trotsch van het geheele land. Nadat op voorstel van den heer Stof- koper een driewerf hoera uitgebracht was op de stad Dordrecht en haar Be stuur, werden ververschingen rondge diend. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Groote Kerk. Met het spelen van het Zeeuwsche Volkslied werden de le den begroet, terwijl gedurende dit bezoek

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1