META No, 437 Donderdag 13 Juni 1928 172* Jaargang BINNENLAND ponder gevaar UIT STAD EN PROVINCIE. ff dit nummer behoort eed Bijvoegsel Abonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis singen f 2.30 elders f 2.50 j weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- Jen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE OVERVAL TE WILLEMSTAD j (CURASAO). Staat van beleg. Zooals wij gister in een nagekomen bericht nog konden melden is gister te .Willemstad de staat van beleg afgekon digd. Voor meer bijzonderheden moeten wij dus wachten tot volledige gegevens door den landvoogd zijn verstrekt. Tot dusverre weten we niets naders dan hetgeen kapitein H. E. Morrys heeft meegedeeld over het in bezit nemen van zijn schip de Maracaioo, door de Vene- zolanen. De inbeslagneming van de Maracaibo. Het schip kwam Zaterdagavond 10 uur uit Maracaibo (Venezuela) te Willem stad aan, aldus meldt de United Press. In den nacht kwamen eenige personen aan boord van zijn schip en verzochten 'hem opstandelingen naar Corn te vervoeren, hetgeen door kapitein Morrys werd ge weigerd. Binnen enkele minuten bevon den zich echter reeds 400 gewapende mannen aan boord van het schip die den gouverneur van het eiland Curasao in hun midden hadden. Deze adviseerdje den kapitein geen tegenstand aan de re- volutionnairen te bieden. Morrys werd door twee bandieten met de revolver in de hand met den dood, be dreigd, indien hij weigerde aan hun be velen le voldoen, terwijl andere revoluti- onnairen de stokers bewaakten, alsmede den loods, zoodat zij het geheele schip in hun macht hadden. Korten tijd later werd het hoofd der politie aan boord gebracht en door de rebellen gevangen gehouden. Zij eischten dat de stoomfluit van het schip tien stoo- ten zou geven, waardoor him aanhangers aan wal het sein ontvingen, dat het schip in hun macht was. -Vlug achtereen arriveerden toen vrachtauto's beladen met munitie en le vensmiddelen, die uit de kazerne van fort Amsterdam waren weggenomen. De munitie werd aan dek' van het schip geladen en nadat alles gereed wias beva len de bandieten „Vooruit naar Caracas". „Niemand kan ons tegenhouden". Het schip moést direct vertrekken en de re bellen namen de plaats in van eenige leden der bemanning, die ontbraken. Op drie mijl afstand van Coro moest Het schip de ankers uitwerpen en ge durende het lossen der door de rebellen ingeladen goederen gingen drie booten verloren. Een onder houd met den Min. van Koloniën Een medewerker aan het Vad. heeft een- onderhoud gehad met den Minister van Koloniën dr. J. C. Koningsberger. De Minister deelde daarbij o.m. mede, dat hij zelf Zondagavond spoedig na liet ontvangen van de eerste berichten in overweging heeft g'egeven den staat van beleg af te kondigen, daar deze op ver schillende manieren het overzien en he- heerschen van den toestand vergemakke lijkt. Er is geen enkele aanwijzing, dat na het aftrekken van de bende de rust opnieuw bedreigd is. Men weet alleen met zekerheid, al- Öus de Minister, dat de aanslag Zaterdag avond om half tien is begonnen. Het moet om dien tijd stikdonker geweest zijn. Men neemt aan, dat de kern van de bende van Urbina kort voor den aanslag, bijvoorbeeld in den loop van Vrijdag en Zaterdag, op Curacao is aangekomen. Er is tussehen Curacao en de omliggende eilanden en Venezuela een zeer levendig passagiersverkeer. Onder dezen zullen de hoofdlieden van den aanslag ver moedelijk wel gezeten hebben. Een gedeelte van de bende is waar schijnlijk afkomstig uit de ingezetenen van Curasao zeif, waar vele buitenlan ders, ook vele Venezolanen in het petro leumbedrijf werkzaam zijn. 'Men moet wel aannemen, dat generaal Urbina en zijn helpers onder dezen het complot voorbereid hadden. Waarschijnlijk hebben de van buitenaf gékömenen de bondgenooten van het eiland op de bovenbedoelde afgelegen plaats ontmoet. De wapens zullen daar in ontvangst genomen zijn en is- men naar Willemstad opgerukt. Zeker is, dat daarbij o.a. gebruik is gemaakt van een tweetal vrachtauto's, die dus ook wel gekaapt zullen zijn. Omtrent hetgeen er verder gebeurd is, weet men nog niet meer bizonderheden dan reeds gepubli ceerd zijn. De aanslag is in elk geval met succes bekroond. Het eerste bericht omtrent den aan slag is Zondagochtend kwart voor zes door den gouverments-secretaris verzon den. Dit telegram kreeg de Minister eerst Zondagavond, om negen uur. Het heeft er dus, ook als men met het tijdsverschil rekening houdt extra lang (zeven uur) over gedaan. Het was1 een kabeltelegram, de draadgcmeenschap was dus iflet afge sneden. Voortdurend is er na dien tijd ook langs den draad met Willemstad getele grafeerd. Toen het bericht ontvangen werd, was de Minister van buitenland- sche zaken uit de stad. Onmiddellijk heeft dr. Koningsberger zich in verbin ding gesteld met den Minister van de fensie, die aanstonds de bevelvoerende officieren van de marine heeft opgeroe pen. Reeds aanstonds is toen ook het bevel tot vertrek van de „Kortenaer" gegeven. Dit schip heeft in het gterieel 160 man aan boord, die kunnen vech ten. Naar de Minister aannam, zal dit echter in het geheel niet hoodig zijn. De aanwezigheid van een oorlogsvaartuig zaj wel het beste middel zijn om nieuwe on lusten te verhoeden. Etat major Hertog Hendrik. "De état major van Hr. Ms. Hertog Hendrik die vandaag van Nieuwediep naar Curasao vertrekt, bestaat uit kapi tein ter zee J. Bosma, commandant; luit. ter zee le kl. H. Spits, le officier; id. E. E. B. Lacomblé; luitenants ter zee 2e kl. F. T. Burghard, jhr. H. A. van Foreest, A. Molenaar, J. A. Rauws, M. Schoo en H. van Schreven; le luitenant der mari niers L. C. M. Jansen; officier M. S. E'. le kl. J. A. de Veer; id. 2e kl. J. M. Buitink, P. J. Drijver en J. C. Hamilton; officier van administratie le kl. J. Oos- terhuis; id. 2e kl. J. W. B. Buijkes; of ficier van gezondheid le kl. F. C. Swart. De practisch-bruikbare vaart van het schip is 11 mijl (van de „Kortenaer" 20 mijl). Er gaat niet de „Hertog Hendrik" geen detachement mariniers of kolonia len mee, zooals was vermeld. De duur van de reis is' naar schatting 20 dagen. Houding van Venezu- e 1 a. De zaakgelastigde a.i. van Venezuela deelt mee, van den gezant, die zich met vertol te Caracas bevindt, opdracht te hebben ontvangen, aan den Minister van buitenlandsche zaken mee te deelen, dat geheel zijn land opkomt tegen de hande lingen der op Curacao opgetreden ban dieten. De heer Clemente heeft zich gis termiddag van die opdragt bij jhr. Bee- laerls van Blokland gekweten. De meening van een deskundige. De oud-zeeofficier M. W. Etty Leal schrijft aan de N. Rott. Crt. over een onderhoud, dat hij dezer dagen heeft gehad met den heer J. M. L. Maduro een bekend persoon op Curasao. In dit onderhoud roemde deze zeer de politie- troepen die in 1928 onder leiding van kapitein Borren, luitenant Berger (af komstig van Middelburg) naar Cu racao zijn getrokken. Zij zijn echter on voldoende in aantal. Op Curasao bevinden zich twee groote petroleumraffinaderijende Eagle van de Bataafsche en de Lago van de Standard Oil. Deze raffinaderijen hebben eeïi groot personeel in dienst en de employe's1 zijn voor het meerendeel Engelschen en Amerikanen; het werkvolk bestaat groo- tendeels uit Venezolanen en zooals het in Deli gaat, gaat het ook hier: wat emi greert om als koelie te werken 'is ge woonlijk het uitvaagsel der maatschappij. Zoo bevinden zich cnder dat werkvolk zeer vele ongewenschte elementen. Zij zijn in de eerste plaats geen geheel onthouders en wanneer zij een flink kwantum drank op hébben zijn zij tot al les in staat. Nog kort geleden hebben zij een politiepost hij een van de raffina derijen overvallen. Men kan dus op het Plein niet zeggen„Deze overval was niet te verwachten", want in de eerstf plaats hadden zoowel Koloniale Raad als de handel een waarschuwende stem laten hooren, en in de tweede plaats hadden de gebeurtenissen, die aange haald zijn, den Minister van Koloniën een waarschuwing moeten zijn. Wij staan echter in het teeken der bezuiniging en zoo kon gebeuren, dat de overval plaats had, die ons tot de risée van de heele wereld en Nederland als koloniale mo gendheid belachelijk maakt. De heer Maduro heeft van zijn familie telegrafisch bericht gekregen, dat er geen schade is geleden en alles rusllig is. De heer Maduro kwam tot de volgen de conclusies: 1. Er moet een oorlogsschip in de Caraïbische Zee blijvend gestationneerd worden. 2. Het garnizoen politietroepen is ten eefnenmale onvoldoende, wJant voor Cu rasao is het te klein .en voor Arubai moeten ook meer troepen beschikbaar zijn. 3. Op de Boven windsche eilanden en Bonaire is het rustig en daar zijn geen vreemde werkkrachten, dus die behoe ven geen extra bewaking. 4. Sommige berichten gew'agen van een telegram dat de Ai erikaansche consul, mr. Voetter naar zijn land heeft gezonden, met verzoek, om voor de be scherming van de Amerikaansche belan gen van Panama uit oorlogsschepen te zenden. Dit ligt slechts twee dagen stoo- mens van Curasao, en het is zeer wtel mogelijk, dat de Amerikaansche oorlogs schepen er zullen zijn voordat de Kor tenaer ter plaatse is, iets wat het Ilof- landsche prestige geen goed zal doen. 5. De beurs reageerde in Het ge heel niet, ook niet voor petrolëumaan- deelen,. en ik leid hieruit af, dat men den toestand in handelskringen bevre digend acht. 6. Er is een kans, dat Venezuela een protest zal doen Hooréb, als grief aan voerend, dat Het mogelijk is geweest, dat van Curasao uit een opstand in Ve nezuela ontketend wordt en dat-dit kon gebeuren wegens onvoldoende waak zaamheid en onvoldoende militaire macht te Curacao. De heer Maduro meende, dat de opstandelingen echter weinig kans zullen hebben en al heel gauw overmeesterd zullen zijn. DE KONINGIN-MOEDER IN DE HOOFDSTAD. Na de enthousiaste aubade voor 't Pa leis op den Dam, bezocht de Koninklijke familie gistermiddag het Regentessespel in 't Stadion. Met deroode galakoets, he spannen met vier paarden. Het spel ein digde met een groote apotheose voor de Koningin-Moeder, haar toegezongen door 2000kinderen. Tenslotte zongen allen het Wilhelmus. En daarop een feestelijke om megang. Voorop duizenden jongens en meisjes, gevolgd door de Nederlandsche Maagd op haar zegewagen, getrokken door vier witte paarden. Daarachter de talrijke historische groepen, en ook weer groote groepen kinderen, die bloemen meedroegen en met uitgestrekten arm hun groet brachten. Op den terugrit werd nog even stilge houden voor 't gebouw der Joodsche In valide aan de N. Achtergracht. De Ko ningin-Moeder werd een groot kussen aangeboden. H. M. is gisteravond om 8 uur per auto naar Soestdijk vertrokken. De ontelbare vele bloemstukken, Haar bij dit bezoek aangeboden, werden alle medegenomen, De Koningin legt heden nog eenige be zoeken af en vertrekt vanavond naar Het Loo. NEDERLAND EN BELGIE. Naar uit Brussel wordt gemeld, is het Grijsboek, waarin de documenten zijn op genomen, welke tussehen de Nederland sche en Belgische regeeringen zijn gewis seld, thans verschenen. Het zal Zaterdagavond of uiterlijk Maandagmorgen worden gepubliceerd. DE WERF TE HELLEVOETSLUIS. Het Tweede Kamerlid Hiemstra heeft den minister van defensie gevraagd of het juist is dat tijdens of na de bespre kingen met de directeuren van de Rijks werven en den directeur van scheeps bouw, vermeld in het antwoord van den minister op door hem op 28 Mei 1929 ingezonden vragen, door deze directeu ren een schriftelijk rapport aan den mi nister is uitgebracht, waaruit zou moe ten blijken, dat de werf te Hellevoet- sluis wel rendabel is te maken, en of de minister bereid is de Kamer met dit rap port in kennis te stellen. DE BRUG OVER HET KEIZERSVEER. De minister van Waterstaat zegt in de Memorie van Antwoord op de begroo ting van het wegenfonds voor 1929, dat de plannen voor de brug over het Kei- zersveer zoover gereed zijn, dat binnen korten tijd met de uitvoering van dit werk kan worden begonnen. TROPENKOLLER. V.D.-Aneta seint uit Magelang: De luitenant der infanterie O. A. J. v. d. B. ,die tijdens een patrouilletocht in Het Tarakangsche den dood van een 'dwangarbeider veroorzaakte door hem met het hoofd om laag op te hangen, omdat de arbeider uit de veldvlesch van den officier had gedronken is door den krijgsraad tot drie jaar gev. straf ver oordeeld. voor ontpfoffing of lekkage is deMeta-Friseerlamp, wanl f zij wordt verwarmd met de Meta-Blokjes, de veiligste en - zindelijkste brandstof tpr vervanging van spiritus. BLOKJES EN TOESTELLEN zijn overal verkrijgbaar (Ingez. Med.) Uit Vlissingen. Blijkens het jaarverslag van den Vlissingschen Bestuurdersbond is het aantal léden in 1928 vermeerderd van 1278 tot 1631 leden. Het grootste aantal telden dé metaalbewerkers, nl. 905. Het aantal af deelingen is ook toege nomen, hetgeen zijn oorzaak vindt in die toetreding van de afdeeling Koudekerk© der Ned. Vereen, van Spoor- en Tram wegpersoneel en de afdeeling Vlissingen van den Bond van Ned. Onderwijzers) Het aantal aangesloten afdeelingen be draagt thans 13. Wat de financiën betreft, gaf het kas saldo op 31 December j.l. een bedrag aan van f 201.38. Het financieel resul taat wordt bevredigend genoemd vooral wanneer men in aanmerking neemt, de groote uitgaven die zijn gedaan. Hjet conflict aan „de Schelde" bracht even eens verschillende extra-uitgaven mede. Uit Schouwen-Duivelané. In de raadsvergadering van Zie- rik,zee op Woensdag,, werd de rekening van het Burg .Armbestuur gesteld in lijn den van de heeren Panny, Quant en van Schelven. Eervol ontslag werd verleend aan mej. J. Snellen als onderwijzeres aan de O. L. school B. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot opneming van een bepa ling in de verordening als bedoeld bij de Woningwet tot verplichte aansluiting hij de waterleiding. Eveneens werd aan genomen een wijziging in de verordening op het havengeld, om' van visschers* schepen, die ook vracli^ vervoeren, van elke vracht gewoon havengeld te vor deren. In behandeling komt h^t voorstel van B. en W. om aan het comité, gevormd uit de vereeniging „Volkswoningen', kwijt te schelden een som van f 3260.46, te vinden door minder aankoop p£> het groothoek en af te lossen in jaarlijksche termijnen. Bedoeld bedrag was ontstaan door 't slordig beheer van de vereeniging Volks woningen, die rechtspersoonlijkheid ver kreeg 8 April 1918, kot het bouwen van woningen met Rijkssteun, waarvan er 22 werden gebouwd. Uit het rapport bleek, dat aan de woningen meer on derhoudskosten werden besteed dan het wettelijk maximum van f 35 per woning, dat de huurinnmg veel verdrietelijkheden met zich bracht en enkele woningen totaal werden uitgewoond, doordat de overleden voorzitter bijna iedereen in deze woningen toeliet ter bewoning. On danks de protesten, die tegen den voor zitter werden gericht, bleef dezelfde slor dige gang van zaken heerschen, zoodat de woningen, die nu op de balans voor komen, voor een bedrag van f 142.930.51 aan de gemeente wegens te weinig ont vangen annuïteiten 't bedrag aan schuld opleverden van f 3260.46. Het comité, uit de vereeniging ge vormd, was bereid het beheer van deze woningen op zich te nemen en beter te voeren dan de voorgaande bestuurders, indien de Raad accoord kon gaan met de kwijting waardoor de vereeniging op gezonden financieelen grondslag kwam te staan. De heeren Gerritsen en Catshoek oefenden critiek uit over de slordige wijze, waarop met het gemeentebelang was omgesprogen, zoodat nu zoo'n hoog bedrag was le betalen door de gemeente. De heeren Koopman, Panny en Doele- man wierpen do schuld van deze geschie denis op den overleden voorzitter, doch meenden le kunnen zeggen, dat de ge heele opzet nu was verbeterd, zoodat voor een debacle niet behoefde te wor den gevreesd. Nadat de heer v. d. Kwast een verde diging van zijn houding in die vereeniging had gegeven, werd het voorstel van B. en W. aangenomen, nadat de heer Cats hoek had aangedrongen op tijdige waar schuwing, als de zaken niet liepen zoo als het moet. Voor het hebben van antennes óver ge meentegrond zal in het vervolg f 0.50 per jaar moeten worden betaald. Ingekomen was een rapport over het maken van een keersluis in de Nieuwe Haven, waarvan de voorstellers verbete ring verwachtte van de scheepvaart. Het voorstel van B. en W., om daarop niet in te gaan, daar de plaatsing geen voor deel zou oüleveren, werd aangenomen. Na omvraag ging de vergadering in be sloten zitting. Maandagavond heeft de heer J. J. Jagtenberg, chef van de afd. propaganda der Siemens Schuckertwerke (Duitsch- land) te Bruinisse een lezing gehouden over het gebruik van electrici- teit in de huishouding. Spr. werd namens de P. Z. E. M. inge leid door den heer H. Everwijn, die o.a. mededeelde dat het in de bedoeling ligt een vastrechttarief in te voeren, waarbij het gebruik van electriciteit voordeeliger wordt. Er zou per maand een vast recht, indi vidueel vast te stellen, moeten worden betaald, waarna de eerste 10 K.W.U. ver bruikte electriciteit a 10 ct. zou worden berekend, de overige K.W. a 8 ct. enz. De heer Jagtenberg, daarna aan het woord komende, heeft daarna op zeer onderhoudende wijze, met behulp van 'n serie lichtbeelden, gewezen op het ge not, het gemak, het practische en het voordeelige van het algemeen electrici- teitsgebruik in de huishouding. De ver gadering, waartoe alle aangeslotenen wa ren uitgenoodigd, was goed bezocht, evenals de Dinsdagmiddag gehouden de monstratie, waar alle toestellen en appa raten in werking waren te zien. Dinsdagmiddag brak te Seroos- kerke _(Sch.) brand uit in een stapel stroo, staande in een z.g. kapschuur op de hofstede van P. A. L. in den Schelp- hoek. Door ijlings toegeschoten hulp werd getracht met emmers water den brand te blusschen, welk werk de ont boden brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was en dadelijk water kon geven, kon overnemen. Dank zij de spoedige hulp, bleef de brand beperkt tot een Stapel stroo en schade aan de kapschuur, welke schade door verzekering gedekt is. Omtrent de oorzaak kon niets zekers worden medegedeeld. (Z. Nwsb.) Met de Staatscourant van 12 Juni zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende de Coöp. Roojmbo ter fabriek „Eensgezindheid" U. A., te IJzendijke, gemeente IJ z e n d ij k ede Coöp. Ver eeniging Kolenbond Brouwershaven U. A. te Brouwershaven. Zeeuwseh-Ylaanderen O. D. Volgêns opgave van den directeur der Arbeidsbeurs staan deze week als werkeloos ingeschreven 12 fabrieksarbei ders en 6 losse arbeiders, dit te Sas van Gent. De bloempjesverkoop ten bate der t. b. c. bestrijding van Herwonnen Le venskracht, die Zondag te Sas van Gent werd gehouden heeft f80.29 op gebracht en wel f 71.55 voor Sas van Gent en f 8.74 voor de wijk Zandstraat. Zeeuwsch Vlaanderen W.D. In de Dinsdag gehouden buitenge wone vergadering van stembevoegde in gelanden van den polder Bewesten Eede Benoorden St. Pietersdijk, bracht wegens overlijden van den dijkgraaf, den lieer P. Beun Az. te Sluis, de waarnemend dijkgraaf een woord van hulde en dank uit op den vorigen dijkgraaf voor de wijze waarop hij steeds de belangen van den polder behartigd had, gedurende een 20-tal jaren. Met 25 stemmen werd de heer J. M. Breijaerdt tot dijkgraaf ge kozen, die verklaarde de benoeming aan te nemen, en dankte voor deze eervolle benoeming. Hierdoor moest voorzien worden in een vacature van gezworene. Bij de hiervoor gehouden stemming, verkreeg de heer L. O. de Bruyckere 15 stemmen en de heer A. Lako 10 stem men, zoodat eerstgenoemde verkozen werd verklaard. Vór de stemming be toogde een der aanwezigen de wensche- lijkheid, om ook de minderheid een stem in het bestuur te geven, de meerderheid bleek echter van tegenovergestelde mee-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1