13Ö Dinsdag 11 Juni 1929 172* laargang UIT STAD EN PROVINCIE. 3<* 1.85- ïeren 1.76- 1,59- j ioori: -1.20, 1— K.G. geen jen aan mers. aan 1.80, 3,5- agd raar len. raar BI. lijf dit nummer»behoort ©en Bijvoegsel. f BINNENLAND DE OVERVAL TE WILLEMSTAD (CURASAO). Naar aanleiding van den overval der Venezolaansche bende op WilLemstad in Ourapao heelt de Minister van Defensie de heer Lambooy in aansluiting op het regeeringscommuniqué van gister mede gedeeld: Hr. Ms. torpedobootjager Kortenaer vertrok 7 Februari j.I. uit Paramaribo naar Nederland, aangezien de aanwezig heid van dien bodem in de West-Indi sche wateren niet meer noodzakelijk ge oordeeld werd en aan "dat schip bepaal de diensten hier te lande moestén wor den opgedragen. Het schip keerde 8 Maart te Nieuwe diep terug en werd verder gereed gehou den om bij mogelijke verwikkelingen in West-Indië zoo spoedig mogelijk naar Willemstad gezonden te worden. Thans zal die torpedobootjager uit Nieuwediep vertrekken binnen 21 uur nadat de order daartoe is gegeven. "De état Major van de „Kortenaer" is' als volgtp (Lujit. t. z. Ie Jd. J. Lagaay, commandant; luit. t. z. 2e kl. H. T. Hoffmann, oudste officier; luit. t. z. '2e 3d. A. de. Booy, J. E. A. Post Uitervveer; id. 3e kl. J. F. van Deelen; off. M. S. D;, le kl. C. van Leijden; id. 2e kl. G. W. J. Massa; id. 3e kl. L. Stans; off. v. adm. 2e kl. L. A. van Honte; off. v. gez. 2e kl. P. S. Walma van der Molen; le luit. d. mariniers P. J. van Gijn. Stappen Ned. reg. Aan een hooggeplaatst regeeringsper- soon heeft het Ildbld. nog de vraag ge steld, of de Nederlandsche regeering de zaak erbij laat. „De Nederlandsche re geering iaat het er natuurlijk niet bij", was het antwoord. „Op het oogenblik worden toebereidselen getroffen voor het doen van stappen bij de Venezolaansche regeering inzake den overvail. Zoodra die voorbereiding is beëindigd, zal de regeering mededeeling van haar stappen doen." Het blad meent te weten, dat de stap pen, welke de Nederlandsche regeering voorbereidt bij de Venezolaansche re geering, niet zullen betreffen de aanspra kelijkheid voor den overval zelf, maar wel de aansprakelijkheid van de Venezo laansche regeering voor de bestraf fing van de daders. De Venezolaansche gezant heeft een bezoek gebracht aan 'het departement van buitenlandsche zaken. De secretaris van het Venezolaansch gezantschap heeft vertegenwoordigers van de bladen o. a. de N. Rott. Ort. ont vangen. Vooral is van belang wat hij zeide over de politieke beteekenis. Toen hem dit gevraagd werd luidde djirect het ant woord: dat men hier uitsluitend te doen had met een bandietenonderneiriing, wel ke in geen enkel verband met eenige po litiek kan gebracht worden. De z.g. ge neraal Urbina is trouwens een oude be kende van de politie van Venezuela. Een goed jaar geleden heeft hij samen met een anderen generaal van dezelfde soort, het bandietenhoofd Fossi, een aanvai gedaan op het douanebureau te La Vela. Die aanslag mislukte. Er vielen 5 of 6 dood en en de leiders wisten te ont komen. Zij vluchtten naar Curacao, maar zijn daar blijkbaar zeer korten tijd gebleven want spoedig daarop werd hun aanwe zigheid in Columbia gemeld. De Venezo laansche autoriteiten hebben toen te Bo gota de uitlevering van de bandieten aan gevraagd. De onderhandelingen daarover zijn waarschijnlijk nog niet eens geëin digd, nu Urbina plotseling weer op het tooneel verschijnt. Doch hoe de generaal aan een derge lijke groote troepenmacht kwam (waar door het karakter van den overval wel eejnigszinss verandert), wist de heer Cle mente niets mede te deelen. Nadere berichten moest ook deze heer nog afwachten. Wel zeide hij, dat de Venozolaansche regeering al 't mogelijke zal doen om de schuldigen te straffen. Weliswaar, voegde hij er bij, zijn die bandieten, in een weinig bevolkt deel van Venezuela geland, maar de regee ring beschikt over voldoende middelen, om ook in uithoeken van het land zich te doen gelden. In verband met het samentreffen van deze groot-scheepsche bandietenonder neming en de belangrijke politieke ge beurtenissen, welke in de laatste da gen in Venezuela hebben plaats gehad, namelijk het aftreden van president Go mez en het aan het bewind komen van president Perez, verklaarde de heer Cle mente nadrukkelijk, dat deze heele on derneming volstrekt geen politiek ka rakter heeft. De presidentswisseling te Caracas beteekent allerminst een ver andering in het regime of in de politieke richting van Venezuela. Integendeel, al dus de gezantschapssecretaris, de ver kiezing van Perez is veeleer een beves tiging van het regime, dat sinds 1909 in Venezuela heerscht en Waaronder het land zich sinds 25 jaar rustig heeft kun nen ontwikkelen, dank zij een krachtig gezag, hetwelk de financiën en het aan leggen van belangrijke Wegen bevordert. De wijze, waarop Gomez bij zijn heen gaan door de wetgevende en besturen de lichamen gehuldigd is," zijn een af doend bewijs van den vasten wil om in de door hem aangegeven richting door te gaan. Gomez 'zou dan ook alleen zijn afge treden om rust te nemen. ""Verklaring min. Beelaerts. Minister Beelaerts is gisteren door de journalisten in de wachtkamer van het Ministerie van Koloniën opgewacht en toen hij uit de kamer van zijn ambtge noot van Koloniën kwam a.h.w. „bele gerd", zooals 't in Frankrijk in dergelij ke gevallen pleegt toe te gaan. „Er is geen denken aan een conflict tusschen staten. Het gaat hier alleen om revolutionairen, die zich op ons ge bied van wapens hebben willen meester maken, om hun eigen regeering te kun nen aanvallen. Het geldt hier een „Putch" van onverantwoordelijke men- schen", aldus de Minister. Een regeering kan ook niet verant woordelijk worden gesteld voor een daad van opstandelingen tegen een an dere regeering gericht. De Hertog Hendrik en 'de Heemskerk. Men schrijft uit Den Helder aan de N. Rolt. Crt.: Hr. Ms. Hertog Hendrik', die tijdens het bezoek van de Kon. familie te Am sterdam vertoefde, is Maandagmiddag in de haven van Nieuwediep teruggekeerd en zal met den meesten spoéd voor het vertrek naar West-Indië worden klaar gemaakt. Vermoedelijk zal deze bodem Donderdag van Nieuwediep vertrekken. Ilr. Ms. Heemskerck, die van Bor deaux onderweg was naar Nieuwediep heeft opdracht gekregen, met den meesjt mogelijken spoed naar Helder terug te keeren. Hel bericht betreffende de bezetting van Willemstad kwam' Zondagavond bij de directie der Marine binnen. Direct werden toen maatregelen genomen 'tot het gereedmaken van den torpedojager. Tal van mannen moesten van hunne woningen worden gehaald, en de werf te Willemsoord ontwikkelde een koorts achtige haast om alles tijdig gereed te hebben. Er moesten nog kleine repara- tiën geschieden, officiersverblijven inge richt, overplaatsingen geschieden, ook proviand en munitie worden ingenomen. Hoewel alles in groote haast geschiedde, was het verloop der werkzaamheden re gelmatig en Maandagavond 10 uur was' de „Kortenaer" voor het vertrek gereed. Kenners van Guraao. Kenners van de Curapaosche toestan den verzekerden aan de N .R.-Crt.., dat men in Den Haag reeds eenigen tijd wist^ dal er op Curasao en van den Venezo- laansclien kant iets broeide. Curasao telt vele uitgeweken Venezolaansche burgers zelfs Castro heeft er in zijn jeugd ge woond die voortdurend relaties met hun vaderland onderhouden en de op roerige elementen aldaar op de hoogte stellen van "de toestanden op Curasao dat slechts op drie a vier uur stoomens afstand van de kust vah Venezuela ligt. De groote fout van regeeringswege gemaakt, achten ook de zegslieden van de „N. R. G." de vermindering van het garnizoen op Curacao. Vandaar dan ook de vragen van den heer Colijn, die in een gedeelte van on zen vorigen oplaag nog zijn opgenomen. (Zie onder nagekomen berichten.) De slachtoffers. Door het departement van. Koloniën is, naar de Tel. verneemt, aan den bur gemeester van de gemeenten waar fa milie woont van de slachtoffers van den overval te Willemstad, bericht gezonden, ten einde de familie in te lichten. Die namen van 'de gesneuvelde onderoffi cieren zijn sergeant-majoor Vaas, wiens familie te Dronrijp woonachtig is en bri gadier Van Zuilen, familie woonachtig te Utrecht. De naam van den zwaar ge wonden sergeant is Marcussen, wiens familie te Wissekerke Woont. De g ij zeiaars. Reuter bericht nog, dat de per s.s. „Maracaibo" naar Venezuela terugge keerde aanvallers eenige mijlen benoor den Lavela landden. De „Maracaibo" keerde Zondagavond te Willemstad terug; den Nederland- schen autoriteiten was geen leed ge schied, terwijl zij geen ernstige gevolgen hadden ondervonden van hun plotselin- reis naar zee als gevangenen. Persstem m e n De blamage van Curapao noe'mt bet Hbld. de gebeurtenissen van Zaterdag nacht. Het blad schrijft o.a. „Er was wellicht geen materiaal. Dat is, bij de manier, waarop marine- aangelegenheden bij ons behandeld wor den, zelfs waarschijnlijk. Maar dan is de ze blamage van Willemstad toch wel een afdoend bewijs, van welke portee dti verzuim is, dat kan leiden tot groote wrijving met de Venezolaansche repu bliek en ine! de mogendheden wier be langen door Venezolaansche opstande lingen op Nederlandsch grondgebied blij kens hetgeen nu geschied is, op ernstige wijze kunnen worden geschaad. Wij stellen aan den gouverneur van Curasao geen anderen eisch, dan dat hij der missie daar welgevallig is 'en wij la ten hem zonder de noodige middelen om de orde te handhaven in een haven, waar reeds thans een grooter schee psbe weging dan in Amsterdam is, dank zij de groote petroleumonderneming, op een "eiland, waar duizenden en duizenden vreemde lingen te werk zijn gesteld in onderne mingen, waarbij een zeer groot deel der wereld belang heeft. Nu is daarbij nog gekomen de even snelle en Amerikaansche ontwikkeling van Aroeba, waar behalve de concern der Koninklijke (de Mexican Eagle in dit geval) ook dat der Standard Oil (de Lagos in casu) belang heeft bij handha ving der orde en bescherming van den eigendom. Indien er dus ooit en ergens voor eenig land aanleiding was èen marine vaartuig met een landingsdivisie te sta tioneeren, dan was het in dat deel der woelige wereld". HET HULDEBLIJK VAN AMSTER DAM AAN DE KONINGIN-MOEDER, Gisternamiddag te half vijf is ten pa- leize te Amsterdam aan Koningin Em'ma het huldeblijk van Amsterdam aange boden, bestaande zooals men weet uit 32 aquarellen van Amsterdamsche stadsgezichten, vervaardigd door Amster damsche kunstenaars. De plechtigheid droeg een zeer intiem karakter. Alleen de uit zeven personen bestaande com missie voor de aanbieding van het hul deblijk was daarbij tegenwoordig. Mr. G. Vissering hield bij de aanbie ding een rede, die door de Koningiu- M-oeder werd beantwoord. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WA TERLEIDING-MAATSCHAPPIJ, De heer A. Th. 't-Gilde, lid van den gemeenteraad van Axel, tevens lid der com'missie van'! onderzoek van de Zeeuwsch-Vlaamschie Waterleiding-Maat schappij, heeft in een adres aan den mi nister van arbeid de volgende vragen ge daan: le. Wil uwe Excellentie kennis nemen van het feit, dat dezer dagen door Het raadslid Janssens uit Graauw, aan meer dere leden der dus genaamde oppositie" tegen de Zeeuwsch-Vlaaimsche Water leiding-Maatschappij, ten verkoop zijn aangeboden een partij brieven telegram men, en postwisselstrookèn, respectieve lijk ontvangen van den voorzitter dezer Waterleiding-Maatschappij en van den voorzitter der com-missio van onderzoek, den heer J. G. van Niftrik, waaruit zou 'blijken een doel, om genoemden Janssens o.a. tegen betaling te bewegen, zich dienstbaar te stellen bij de tot stand- ko'ming dezer waterleiding? 2e. Wil uwe Excellentie een onder zoek bevorderen naar de feiten bovenge noemd en doen nagaan of aan genoemden Janssens volgens diens bewering werkelijk ter teekening is aangeboden een bewijs van uitbetaling van een bedrag groot f 200 wegens doior hem gemaakte onkosten of verrichte werkzaamheden, betrekking hebbende op biet in de eerste vraag gestelde doel? 3. Wil uwe Excellentie voorts doen onderzoeken of ten deze door leden van het bestuur individueel, dan wel collec tief opdrachten aan genoemden Janssens zijn verstrekt, en waarin die opdrachten hebben bestaan? 4e. Wil uwe Excellentie nagaan, of de aan genoemden Janssens uitbetaalde bedragen voorkomen onder de specifi catie der reeds gemaakte onkosten en onder welke benaming? 5e. Acht uwe Excellentie het niet zeer afkeurenswaardig en voor de tot stand koming -der waterleiding ten hoogste na- deelig en ongewenscht, dat èn de voor zitter der (nota bene met een onpartijdig onderzoek belaste) commissie zich, 'het zij collectief, inlaten met dergelijke prak tijken en het hiervoor te meer noodzake lijk is, dat de commissarissen dezer Waterleiding Mij. zich ingevolge den een parig uitgedrukten wensch der commissie van onderzoek uit het 'bestuur terug trek ken en hunne mandaten ter 'beschikking stellen? (Iagez. "Med.) WATERLEIDINGBEDRIJF GEOPEND- V.D. Aneta, meldt uit Bandoeng: Hedenmorgen is het waterleidingbe drijf van Tjimahi geopend, op zeer fees telijke wijze in tegenwoordigheid van tal van geuoodigden en belangstellen den. De burgemeester van Bandoeng jhr, J. E. A. von Wolzogen Kuhr, de leger commandant en t(al van officieren en autoriteiten van de politie. Er werden veel redevoeringen gehouden. Uit Middelburg. Gaarne wekken wij allen, die een versiering van de gevels hunner wo ningen deden aanbrengen of dit alsnog van plan zijn, op, deel te nemen aan den wedstrijd, uitgeschreven door „Uit het VolkVoor het Volk", en de strook van het inschrijvingsbiljet ten spoe digste te doen bezorgen bij den heer 0. W. D'huij, Lange Burg C 98. Uit Vlissingen. De heer Tilanus, lid der Tweede Kamer heeft Maandag voor de Christe lijk Historische Kiesvereeniging te V1 i s singfen gesproken over -de Kamerver kiezingen. Bij het -débat werd litem door twee der aanwezigen gevraagd hoe hjj staat tegen over het gezantschap 'bij den Paus, nu deze een wereldlijk vorst is geworden. De heer Tilanus erkende, dat de toe stand zeker veranderd is, doch dat hij niet kan zeggen wat verder zal gebeuren. Dat zal van de regeering afhangen en deze kwestie moet zakelijk behandeld worden. Het zou misschien wel mogelijk zijn dat de gezant te Rome tevens gezant bij het Vaticaan werd en dat zou dan geen geld kosten. Spr. wil maar zeggen, dat op de g stelde vragen thans geen definitief ant woord is te geven. Men dient een (af wachtende houding aan te nemen. Zondagavond, toen de extra tram met leden van de N.R.V. bij het Badhuis te Vlissingen zou vertrekken, be gaven zich daarop twee personen uit Middelburg, die niet tot het gezelschap behoorden. Toen zij zich op bevel van het trampersoneel met wilden verwij deren, kwam de politie er aan te pa(* en ook toen verzetten de beide personen! zich, waarna zij naar het bureau wer den overgebracht, waar bleek, dat een hunner een valschen naam had opgege ven. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Gisterenmiddag reed op den Prins Hendrikweg te Vlissingen een van de Schelde komende jongen tegen een steen aan en viel met zijn fiets vlak voor een auto. De auto vernielde de fiets en de jongen kreeg een duw1 valu het spatbord, maar kwam overigens met den schrik vrij. 0 Uit Walcheren. De Raad der gemeente O. en W. Soubturg vergadert op 14 Juni a.s. des namiddags twee uur. Aan de orde lis 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. B.e- eedigmg nieuw benoemde Gemeente-ont vanger. 4. Stemming over voorstel droog legging kermis en volksfeesten. 5. Reke ning Burgerlijk Armbestuur 1928. 6. Aan bieding verslag toestand gemeente 1928 7. Verzoek A. Hoogesteger e.a. om ver- goeaing reiskosten schoolkinderen. 8. Overneming iin onderhoud en beheer Rilthemscheweg. 9. Notulen besloten ver gaderingen (voorgesteld wordt ook deze den leden in afschrift toe te zenden, be halve die waarvan geheiilmhoudinfj is op gelegd). 10. "Wijziging begrootinjg 1928 en 1929 begrooting Woningbedrijf. Bij punt 8 werd de volgende toelich ting gegeven: ln verband mét het van biet Gemeente bestuur van Ritthem ingekomen verzoek om het onderhoud en beheer van den Ritthemschen weg voor rekening der ge meenle Souburg te nemen, wordt op de moeilijkheid gewezen, dat bedoelde weg niet bij Souburg in onderhoud is, wat zich ook bij het uitvoeren van b.v. rio leeringswerken steeds al bezwaar laat gevoelen. 1 Bovendien verkeert de weg bijna steeds in onvoldoenden staat van onderhoud, waarom overname B. en W. wel gewenscht voorkomt. De overname kan in twee voorstellen worden, gedaan n.l. le. de geheele weg voor zoover die in deze gemeente ligt (lengte 1145 M.); 2e. het stuk gelegen in het bebouwde gedeelte van den weg zijnde de Rit- themsche straal (lengte 375 M.). Alvorens echter de weg wordt over genomen moet deze eerst op kpistem van de gemeente Ritthem geheel opnieuw bestraat worden met door den Gemeente opzichter dezer gemeente goedgekeurd materiaal en onder diens loezicht. Bij overname van de geheele lengte zal Ritthem verplicht zijn jaarlijks f 166.25 aan Souburg uil te keeren zijnde de' helft van het rentebedrag ad. f 332.50 'sjaars van het kapitaal wegens afkoop van tollen op Walcheren. Bij overname van het gedeelte meer gelegen in de kom der gemeente (lengte 375 M.) zal een evenredig gedeelte van het eerstgenoemd bedrag verschuldigd zijn. Wanneer de weg over een lengte van 1145 M. wordt overgenomen nadat deze geheel in orde zal zijn gebracht zullen de jaarlijksche onderhoudskosten o. g. f 300.bedragen- wanneer een lengte van 375 M. wordt overgenomen zullen deze kosten f 100.— bedragen terwijl er dan in de eerste jaren natuurlijk weinig of geen kosten aan besteed zullen be hoeven le worden. Worat lot overname besloten- dan zal de gemeente Ritthem of het geld beschik baar moeten -stellen aan Souburg om het straatwerk zelf uit te voeren of Ritthem moet het straatwerk zelf uit voeren on der toezicht en goedkeuring, van Souburg. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Tot lid van den Raad der gemeenfie 's-Heer-Arendskerke (vacaturede Vlieger), is benoemd verklaard, de heer H. Goedegebure Lzn. Een dezer dagen kwam de landbou wer V. te 'sHeer A ren d s ker ke tot de ontdekking dat het water in een op zijn erf staanden regenput, totaal on bruikbaar was geworden, doordat daarin een hoeveelheid petroleum was gewor pen. f Mej. zuster N. Quellhorst, Groene (kruiszuster van Baarland en Hoe- dekens kerke, heeft tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag aangevraagd. Uit Schouwen-Duxve 1 and. Zaterdagavond j.I. sprak in Hotel Bom te Haamstede voor de afdeeling „Hjaamstede-Burgh" der S.D.A.P. de heer A. 0. de Paauw, lid der Prov. Sta len van Zeeland. Spr. behandelde de a.s. verkiezingen en stelde in 't licht, hoe in 't bijzonder de Vredesgedachte door, de sociaal-democraten gediend: wordt. In dit verband wees hij op den uitslag der En'gelsche verkiezingen en het op treden van het ministerie-Mac. Donald, waardoor over de geheele wereld nieu we hoop -is gewekt om tot ontwapening te komen. i -*■ 1 i t I -I Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Zondagavond hield de afd. Bier vliet der Liberale Staatspartij, „De Vrijheidsbond", in de Oude school een -openbare vergadering, waarin als spre kers optraden de heeren Groenewout en mr. J. Erasmus. De eerste hi-eld een causerie, over geestelijke en economi sche vrijheid en den vrijhandel, zooals die door den Vrijheidsbond worden voor gestaan, terwijl de tweede stilstond bij internationale, ontwapening en premie- vrij staatspensioen. Hierbij vond hij te vens gelegenheid huld-e te brengen aan den vroegeren leider der Liberalen, mr. Dresselhuijs en te wijzen op h-et sclioo- ne verleden der Liberale partij. De heer Pruijssen dankte heide spre- voornoemde punten hadden belicht, en kers voor de klare wijze, waarop zij, sprak nog de hoop uit, dat Nederlanjdl bewaard moge blijven voor een coalitie kabinet Colijn, waaraan, na de oplossing der -schoolkwestie, elke reëele grondslag o(ntbreekt. Met een aansporing om 3 Juli a.s. te stemmen op de lijst der Li-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1