irg. SI No. 134 Maandag ÏO Juni 1929 172* Jaargang t en De Plaatsvervanger. SLECHTE AARDAPPELENS DURE GROENTEN ■EN ;n boer, URG BINNENLAND FEUILLETON UIT STAD EN PROVINCIE. Dan maar liever de voedzame vlug- 1 kokende Ook als toespijs op velerlei wijze te bereiden, ft alweer le wereld heeft, al lil in een eten heeft rika aan- aan, waar rmakelijk- apanschen er onder- het bou- naar het rinsen uit >at in han- n het land aar om de voelt, ter- overniajm, igen. vRABBER. LBURG. der ge lag den 12 2 uur, ter ide zaken. ïraar He- mderwij'ze- etterkunde ►zichter ge-: •isveroirde- ■hoorsteen- )28 van: leiding, c. ïntebegroo- Ind. waterlel ie midden- «-beterings- 1 hoolgelden, en straat-< 28. 9. :er «onderd aar ge- a.8. bg elburg. -12 <6 MIDDELBURGSCHE COURANT DE KONINGIN-MOEDER TE AMSTERDAM. 's Lands hoofdstad heeft Zaterdag middag de Koningin-Moeder, ter gele genheid van Haar vijftig jarig jubileum een grootsche spontane ontvangst bereid. Hoewel het stortregende was 't enthou siasme langs het Damrak en de Dam ge weldig. Na 's middags te half drie door Koningin, de Prinses en Prins Hendrik en de civiele en militaire autoriteiten te izijn ontvangen Werd in de bekende witte open calèche naar het paleis gereden. Hier verscheen de Koninklijke famile op het balcon om een zanghulde aan te hooren, onder leiding van den heer Fred. Roeske. 't Was ondanks den regen een indrukwekkend gezicht al die vaan dels op de Dam. Daarna was er een zanghuldedie niet op het programma stond. Naarmate de politie de tevoren voor de corporaties en vereenigingen uit den optocht gereserveerde plaats vóór - het het Paleis vrij gaf aan 't publiek, drong dit op naar voren, en toen op eenmaal zong iedereen, de jongens en meisjes, de mannen en vrouwen, en ook de aglen- ten deden mee. Verrast en zichtbaar door deze sym pathieuiting van de massa zelf getroffen, verschenen de Koningin-Moeder en de Koningin weer op het balcon, en hoor den idezen waarachtigen volkszang aan. Gister werd onder wederom groot enthousiasme een rijtoer door de stad gemaakt, met prachtig weer. KONINGINNEDAG EN DiE VARA. De verjaardag der Koningin valt dit jaar op Zaterdag en dus zouden wij weer het zonderlinge geval hebben ge kregen .zegt het Hlbd. ,dat op den na- tionalen feestdag der monarchie, de re publikeinen de 'beschikking hadden over den Hilversumschen zender. Dat was velen een doorn in het oog en daarvan heëft, blijkens èen bericht in „Het Volk" de V.A.R.A gebruik g maakt door een ruiling voor te stellen. In plaats van den avond van 31 Aug. krijgt nu de V.A.RA. op den dag vóór de verkiezingen den heelen avond de be schikking over den radio-zender, voor dë roode propaganda. WILLEMSTAD (NED. CURASAO) DOOR EEN RENDE BEZET. Uit New York wordt gemeld, dat een bende uit Venezuela Willemstad (Ned. Curasao) heeft bezet. De gouverneur en de commandant van het garnizoen zijn op een Amerikaansch schip als gijzelaars weggevoerd. Eenige politie-officieren- en manschappen zijn gedood of gewond. De bende is meester der stad. Naar men weet is sinds October 1928 gouverneur dezer koloniën ir. L. A. Fruytier, zoon van den heer P. F. Fruy- tier. oud-lid van Ged. Staten envanProv. Staten van Zeeland. Nader wordt gemeld dat noch het depart, v. buitenl. zaken te Washing ton, noch het gezantschap van Venezuela officieel bericht hebben ontvangen. In 'Amerikaansche officieele kringen is men van meening, dat de bende, die Willem stad heeft bezet, bestaat uit revoluti onairen. die den aanval hebben gedaan om in het bezit te komen van wapens en munitie voor gebruik bij de binnen- landsche onlusten in Venezuela. Hier te lande is nog geen officieel bericht ontvangen die bovengenoemde berichten bevestigen. Naar wij vernemen heeft de directie van den Kon. W. Indischen Maildienst een tweetal telegrammen over de gebeur tenissen te Willemstad (Curasao) ontvan gen. Volgens d eze telegrammen "kwamen Zaterdagavond 200 man uit Venezuela om wapenen 1e krijgen op Curacao. Deze Venezualisten dwongen des nachts om 4 uur het S.S. Maracaibo van de Red D. line naar Cöro te vertrekken, welke plaats in Venezuela ligt. Zij namen den gou verneur en den commandant der mili taire politie en "15 soldaten en ge vangenen mede. Na het vertrek der Venezualisten had de militaire politie de situatie weer in handen Volgens het tweede telegram is he|t s.s „Maracaibo" Zondagmorgen met den Gouverneur en de anderen teruggekeerd. Aan boord was alles wël. Del Venezua listen waren te Cöro geland en hebben daarna het s.s. teruggezonden. De mili taire politie heeft den toestand in han den. EERSTE KAMER. De N. Rott. Crt. verneemt, dat ook de heer Jos. Meijring te 's-Hertogenbosch, die, nu mr. dr. van Best voor een Eerste Kamerzetel heeft bedankt, aan de beurt is om in de vacature-jhr. Ver- heijen tot lid der Eerste Kamer te wor den benoemd verklaard, een benoeming niet zal aanvaarden. UIT DE METAALINDUSTRIE. De besturen van den Aig. Nederl. Me- taalbewerkersbond. zoomede die van de Clir. en R. K. bonden zijn met het be stuur van den Metaalbond tot overeen stemming gekomen over een ontwerp collectief contract, dat aan de leden der werkgevers- en werknemers-organisaties zal worden voorgelegd. Er wordt met kracht voort gewerkt aan de electrificatie der middengroep en met de enkele weken geleden te Middel burg begonnen kibellegging ter voor ziening van de Bevelanden van stroom is men reeds tot een flink eind voorbij 's-Heer-Arendskerke gevorderd. Deze ge meente, waar de raad reeds besloot tot het aanleggen van een onder.grond.sch' distributienet en electrificatie van de straatverlichting, terwijl door de acti viteit van het plaatsëlijk comité reeds een zeer hoog percentage aansluitingen werd verzekerd, zal dus een der eerste kunnen zijn, die stroom- kan betrekken. Moge andere genieenten spoedig dit'mppie voorbeeld volgen. Voor Goes en haar electrificatie is h'et zeker ook verblijdend dat men reeds zoo dicht de stad met den kabel nadert. 0 Uit Middelburg. Het is dan gisteren wel bijzonder mee gevallen met het weer na den regendag van Zaterdag, en daarvan heeft in de eerste plaats geprofiteerd de Abdij uit voering van het Middelburgsch Muziek korps welke van 8 tot 9 in de Abdij plaats had. Waren er aanvankelijk bij den aanvang niet zoo heel veel men- schen, steeds bleven er konten en toen de eerste leden van de N. R. V., die met den extratrein aan het station waren aangekomen, de Abdij inwandelden, was het daar* reeds zeer goed bezet. Toen deze kleine 4C0 menscheu alten waren gekomen een deel had op faiet pas- seeren van een boot door de kanaalbrug moeten wachten was het zeer druk te noemen. door RICHARD MARSH Yrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 86) Hier kwam de advocaat tegen op. «Daar ben ik nog zoo zeker niet van. Ik heb idéé, dat er nog meer achter zit dat onze vriend daarvan afweet. Ik heb hem oplettend nagegaan. Terwijl Eva ons zijn interessante lezing van de zaak ten beste gaf, merkte ik op hoe het onzen vriend amuseerde. Toen hjj aan het werk was, merkte ik!, lijoe het hem steeds meer plezier verschafte, hoe zekerder en meer overtuigend Eva ons alles demonstreerde. Ik vroeg mij zelf af of hij een loopje met ons neemt en waarin dat spelletje bestond. Nu geloof ik, dat ik het begin te be grijpen.'' In eens viel Eva in de heftigste be woordingen uit. „Als wij hem doodranselden dan hgd hij niet meer dan hij verdiende. Als ik denk aan al de kunsten, die hij met mij heeft uitgehaald, dan voel ikMaar waar dient al dat praten voor?" Hij trad een schrede nader. „Wat hfb je met dat papier uitgevoerd?"- De kalmte van den een vormde een allergrappigst contrast met de opgewon denheid van den ander. „Dat heb ik al gezegd niets." „Ik weet wel wat je gezegd hebt. W,at ik weten wou is, wat achter die woorden zit. Aan wien héb- je dat papier laten zien?'- „Aan niemand.' ,jHéb je er nog zoo een? Heb je een ander papier met een anderen sleutel? Wat zat er nog meer in die enveloppe?" „Ik heb geen anderen sleutel; zoo ver ik weet bestaat er geen ander papier Er was niets in die einveloppe?" „•Waar zit hem dan het beidrog? Ik weet zeker, dat er bedrog in het spel is ik zou er een eed opwiltenfloen ik zie het aan je blik, ik ruik hjet. ik hoor het. Zoo zeker als ik leef sta je daar inwendig te lachen, omdat je denkt ons aan het lijntfje te hebben en je lacht ons in je vuistje uit. Ik zeg je nog eens, En al deze menschen hebben aan dachtig geluisterd, al blijven er nog steeds, die wél wat al te veel babbelen tijdens de muziek en genoten van het ook nu weer met zórg gekozen en uitstekend uitgevoerd programma. Hoe aardia klonk ook nu weer „La voix des cloclies", boe indrukwekkend was de „Rêverie" van Vieux temps en hoe heerlijk klinkt in deze omgeving de „Tannhauser". Ook de leden van de N. R. V. hebben volop genoten van deze uitvoering en men kon het ben aanzien hoe verbaasd zij waren in Middelburg een dergelijke schitterende gelegenheid te vinden voor een uitvoering, als de Abdij biedt en die naar wij meenen in geheel Nederland te vergeefs zal worden gezoeht. Dat deze uitvoering op den dag van hun komst op hoogen prijs werd gesteld heeft de leider van den tocht, de heer W. G. Hemerik, voorzatter van de af- deeling Den Haag. met enkele welge kozen wooraen aan den heer Joh!» H. Caro aan het einde vertolkt. Ook hebben de gasten alle h!un waar- neering getoond door de bussen bij het verlaten van de Abdij niet voor bij te gaan zonder hun offer te brengen. De derde uitvoering is bepaald op Zondag 30 Juni van 12 tot 1 uur. Uit Walcheren. Vrijdagavond hield dhr. Slooves, di recteur der P.Z.E.M. 'n lezing in „Reho- both" te Souburg over elect, verlich ting en str'oomleveringen in verband met de electrificatie van Souburg. Er was veei belangstelling voor deze zaak. In den breede ging spr. de voordeelen na van electrische verlichting bij die van gas of petroleum. Als bewijs hoe electrisch licht meer en meer gewenscht wordt deelde spr. me de ,dat 'sinds het begin van de 'levering, een 20 jaar gefecfen, en thans hét ge bruik 20 maal zoo groot geworden is. Gelegenheid werd gegeven door het •opgeven van den naam var£ sympathie met deze verlichting te doen blijken, waaraan door een 70-tal aanwezigen werd voldaan. ,Ook thans "kan men zich voor dit doel nog op de secretarie mel den. Hit Scho u wen-Dui vel and. De bloempjescollecte voor het Mi- nahassageschenk, heeft in de gemeente Haamstede f 25.08 opgebracht. Te Burgh werd voor dit doel f 10.90 in gezameld. droeg hel aantal aangesloten lampen bij de electrische verlichting te Terneu- zen herleid in lampen van 55 Watt op 31 Dec. 9131 (v. j. 8612). Op 31 Dec. 1928 waren aangesloten 119 motoren, gezamenlijk 330.7 P.K., te gen v.j. 124 motoren, gezamenlijk 338 P.K. De onderhandelingen met de N.V. Prov. Zeeuwsche Eleclr. Maatschappij be treffende overneming der Electrische Centrale zijn nog niet geëindigd, doch geven wein.ig vooruitzichtop overeen stemming. Naar wij vernemen is door een Ne- derlandsch-Fransche combinatie te Sas van Gent nabij het spoorwegstation een terrein aangekocht ter grootte van ongeveer I1/2 Hectare To or het aldaar stichten eener textielfabriek. Zeeuwseh-Ytaanderen O. D. Volgens het verslag van de 'Indus- trieele Maatschappij te Amsterdam be- Zeeuwsch Vlaanderen W. D. In de plaats van den heer A. J. A. de Bruijne die als raadslid van Aar de n b u r g bedankt heeft, is "benoemd de opvolgende van de candiidatenlijst mevr R. M. Ancion—van Maldegem, die ver klaard heeft de benoeming te aanvaar den. Zoowel rechts als links hebben thans een vrouwelijke vertegenwoordig ster in den raad. Vrijdagavond liep het ongeveer 4- jarig zoontje van V. te IJ zend ij ke, naast een wagen, geladen met voeder bieten. Het kind schijnt gevallen en on der den wagen gekomen te zijn. Zwaar gewond werd het opgenomen. Het is reeds overleden. MET DE N. R. V. DOOR WALCHEREN. Hoe liet 't zich aanzien, Zaterdag! IGrauwe luchten, grauwere wolkflarden, regen, stortbuien. Hoe werd 't gister:, een stralende zomer-zonnedag. Zóó troffen 't de leden der Haagsche, Rotterdamsche, Leidsche en Dordtsche afdeelingen der Nederlandsche Reisver- eeniging, die met onze stad, met ons eiland kwamen kennis maken. Ruim 350 deelnemers! Een excursie zooals naar ons verzekerd werd, nog nimmer hier was gezien. Wel een be wijs hoe ons eiland ieder seizoen meer in trek komt, ook bij onze'landgenooten. Groot was alzoo de Belangstelling voor dezen Zondag trip, en groot, steeds groei ende werd het entousiasme bij allen. 't Was vroeg dag voor de dames en heeren uit de genoemde plaatsen. Want het ochtendconcert in de Abdij mocht toch zeker niet ter wille van een lateren aankomst worden geofferd. Ergo, was s> i Receptenboebje op aanvraaggratis verkrijgbaar. 6 (Ingez. Meid.). wat zit er achter?" „Maak je toch niet zoo opgewonden voor niets. Er zit geen bedrog achter. Wat je in je woede mooigt veronder stellen, ik héb' alle reden te gelooven dat dit de eenige sleutel is tot de com binatie, die Reginald Talbot heeft na gelaten." ,tWist u dat dit de sleutel was voordat ge ons vanavond het papier hfebt g|e- geven?' Het was Wilson, die deze vraag deed. Wilson, die hem zoo 't kon met nog scherper oogen opnam dan de overigen. Talbot dacht na en antwoordde: „Ja, dat wist ik." „Ge wist, dat dit de -sleutel tot de com binatie was vóór van avond. Ik herhaal- die vraag omdat ik het antwoord dui delijk verstaan wil." „Ik ben bereid, ja ik verlang mij zoo duidelijk uit te drukken als ik kan. Ja, dat wist ik." „Dus u wist, dat er hier ergens in huis een brandkast was?" „Ja, dat wist ik." „Hoe kwam u dat te weten?" „In zeker opzicht was biet John Eva. die het mij vertelde." „Heeft Eva het ui verteld? Is dat waar?" „Het is een leugen, een verwenschte teugen! Hij hangt van leugens aan el kaar. Denkt u dan, dat ik hem zoo iets verteld zou hebben? Ik h(ad hem nog lie ver zijn tong uit zijn mond getrokken." Eva kwam onaangenaam dicht met zijn gezicht bij dat van Talbot. Deze geneerde zich niet hem dat te zeggen. „Ga een beetje verder van mij van daan man; ik houd niet van die nabij heid. Ik ben bereid je vragen te beant woorden en je inlichtingen te geven, maar kom niet te dicht bij mij. Dat is' beter. Wét wou je vragen?" „Wou je zeggen, dat ik je één enkel spiertje inlichting hiervan gegeven heb?" Eva wees naar de deur, het middel punt van al die belangstelling. „Niet met opzet,, dat is lrie gelijk. Ik denk eerder dat je mij liever die aani- wijzing niet gegeven had. Maar bij toe- zal zeker wel." „Wat meen je met 'bij toeval?" „Je "herinnert je dien eersten ochtend (nog wel. toen ik door de 'geheime gang) het huis ben binnengekomen? Ritchard trachtte mij te beletten de kamer binf- 't ook, vroeg, hoewel 'n paar uur later appèl voor de ontvangende afdeeling Walcheren, onder leiding van den vice- voorzitter. den heer Staai, den secretaris den heer v. Leverink, en de leden, die zich als leider of leidster beschikbaar hadden gesteld. Hetzij in een der auto bussen, hetzij voor het contingent dat den voorkeur gaf aan bet rijwiel. Maar eerst dan het concert onder hel groen gebladert onzer schoone Abdij. Waarover elders in dit blad meer gemeld slaat. Na een joyeus inhalen bij het ar- riveeren der extra trein. Het welkom werd alten door den heer Staal toegeroepen in het Schuttershof, de recreatieplaats, vóór den eigenlijken rondrit. De gasten hadden reeds een lan ge reis achter den rug, en dus wèl recht op tweede ontbijt. Maar tegen tienen werden de groepen geformeerd. Eerst de fietsers: een veertig-tal ongeveer; toen de passagiers voor de autobussen. Met eenige limousine s mee 21! Een goede verdeeling eisclit organisatietalent, en al ler medewerking, vlotheidshalve. En 't ging, gesmeerd". Dank zij de zeer te prijzen regeling van het recipieerend be stuur. Het is niet makkelijk een derge lijke tocht „en masse" in beweging te zetten. Er kunnen zoo van die verrassin gen komen, zelfs bij het best geprojec teerd plan. Eenmaal aan 't rijden dan gaal verder alles wel. Hier had dra iedere leider zijn kuddje bijeen, vond iedereen spoedig wagen en plaats. Een vroolijke aanblik op de Markt tusschen Lange Delft en Lange Viele. Wat dan ook veel bekijks had. Zoo kon even kwart voor elf het sein uitrijden worden gefloten. Vooropin drie auto's de besturen en de genoodigde verte genwoordigers der pers, daarachter de bussen, van overal in Zeeland gere- quireerd. Een heele zorg apart, waar den organisator van dit onderdeel, den heer Van Graafeiland zeker een apart woord van hulde voor toe komt. Eerst door de stad, dat spreekt van zelf. Lange Delft, St. Janstraat, de kaaien, Den Dam, via Molstraat, Koe poortstraat en Molenwater, langs den singel naar den Noordweg. Wat was' er op die route al veel t|e zien: de Markt, het Stadhuis, toen 't half elf sloeg op den Stadhuistoren, na tuurlijk de ruitertjes. Bij het langs rijden: de Steenrotse, het Oosjt-Indische huis, het gezicht op den Langen Jan. De vele schoonheden onzer stad, waar- wij zoo dikwijls langsloopen zonder te zien. Die •wij nu a. h. w. herzagen, mét 'die ver rassing van den eersten indruk. Langs den Noordweg door ons eiland in de volop Meien. De bloeitijd van Wal cheren, zooals Zuidelijke Kennemerland zijn bloembollen, en de Betuwe zijn bloe sems heeft. Geen betere tijd had gekozen kunnen worden! j |Wi Langs Serooskërke, door Oostkapelle (wèl een tref, nèt bij kerkuitgang!) tot den Schoonoordschen weg. Daar uitstappen. Waut de Noordweg Iaat nu eenmal een heerlijk gedeelte rechts liggen: de bosschen van Berken bosch. de goudvisschenvijver, Westhoven. Toen heblben we eens met dezen en gene meegeloopen. Wat vindt ge er van? Unaniem was ieders lof, hoe kan 't ook anders. Maar ook een wel karak teristiek: ,,'t Is me zoo meegevallen''. Nu ja, ieder heeft wel eenis 'n an sicht gezien van ons stadhuis, *üe 'Lange Jan ;de Abdij en van de diverse, drach ten. Maar nog niet zoovélen boven "den Moerdijk weten wat Walcheren bieden kan. Van Zonneveld tot Domburg weer per, auto. Een op Domburg, na het Iunch- uurLje, in „Wilhelmina'" kon ieder zich' een oogenfelik vrij begeven, mits om nen te gaan. Toch kwam ik er in. Toen vond ik je hier. Op het oog|enblik dat! ik mijn ueus in de kamer stak, hoordé ik een harden metaalachtigen klank. Je stond hier op deze plaats en er w|a'sl niets te bespeuren dat dit geluid hajd kunnen veroorzaken. Maar ik heb veel plezier in combineeren. Ilc dacht, dat het misschien de moeite waard zou we zen om deze kamer aan een grondig on derzoek le onderwerpen. En ik vond wat dien klank veroorzaakt had; het was de buitendeur. Daarom zei ik, dat' ik de inlichting in zeker opzicht van U' had ontvangen." „Heb je deze deur opengemaakt! Voor den dag er mee! Zeg alles wat je er aani gedaan hebt." „Om je eigen woorden te gebruiken: ik zal er mee voor den dag komen. Je zult op heete koten zitten zoolang je niet weet hoeveel ik er van gezien heb. Ja zeker, ik heb de deur opengemaakt." „En je zag die deur aan den andleren kant?" „Ja, natuurlijk; ik "heb oogen zooalsf iedereen." Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1