pirin BIJ VOEGSEL Pe Plaatsvervanger. Dfukkendehiüe Vrijdag 7 juni 1929 No. 132 BINNENLAND. LOONEN EN LOONSVERHOUDINGEN IN NEDERLAND. FEUILLETON veroorzaakt licht hevige' hoofdpijn. Neemt dan, als altijd VAN DB VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft gister voor het laatst in dezen academischen cursus de colleges aan de Leidsche universiteit bij gewoond. De Prinses verlaat waarschijn lijk morgen Katwijk om met vacantie te gaan. Zooals reeds eerder gemeld is de Prin ses voornemens, ook nog gedurende een deel van den volgenden academischen cursus een aantal colleges te volgen. In verband met den wensch van Prin ses Juliana om bij het einde van haar Leidsche studiën in enkele vakken een tentamen af te leggen, heeft gisteren ten overstaan van prof. Christensen het eerste dier tentamina plaats gehad. Hel tentamen, dat uitnemend is ge slaagd, betrof de geschiedenis der gods diensten. Vanwege de sub-commissie uit de Commissie voor de Economische politiek is als no. 3 van de Verslagen en Me- dedeelingen van de afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Ar beid, Handel en Nijverheid in Tiet licht gegeven een rapport: „Loonen en loons verhoudingen in Nederland', samenge steld d oor het secretariaat der sub-com missie, hetwelk zich voor dit doel de deskundige medewerking verzekerde van dr. ir. Bölijn te Haarlem. Het rapport concludeert, dat niet te genwoordige arbeidsloon meer dan het dubbele van dat van vóór den oorlog is Het gemiddeld indexcijfer voor net loon (1913-'14 100) is op 4 verschillen de wijzen berekend resp. 215, 211, 217 en 216. Neemt men daarbij det stijging van de kosten van levensonderhoud in aanmerking, waarvan het indexcijfer tus- schen 150 en 170 ligt, dan blijkt, dat de arbeider met zijn tegenwoordig loon on geveer 25 pet. meer kan koopen dan vóór den oorlog het geval was. Dan wordt herinnerd aan de andere niet di re-1 in geld uit te 'drukken regerin gen, waardoor Tiet totale inkomen'der arbeidersklasse zéker meer dan 25 pet. hooger is dan vóór den oorlog. De stijging van he loon der arbei ders kan verder grooter geacht wor den, dan die van het inkomen der ove rige groepen van de bevolking. Sinds 1920 is het arbeidsloon gemiddeld met 15 pCt. gedaald. Er is echter een sterke differentiatie bij de bedrijfstakken; het minst daalden de loonen in de gemeen te- en de z.g. beschutte bedrijven, het sterkst die in 'de bedrijven, welke hel meest den invloed van den oorlog on dervonden (landbouw, visscherij, koop vaardij, mijnbedrijf). Het verschil tus- schen de loonen der geschoolde en ge oefende arbeiders bedraagt in de par ticuliere industrie gemiddeld 12 pCt.; tusschen die der geschoolde en onge schoolde arbeiders gemiddeld 25 pCt. Deze verschillen komen ook voor bij het spoorwegpersoneel en de rijks werk lieden bij het gemeentepersoneel is het verschil in het algemeen kleiner. Tusschen de groote plaatsen en de midden-groote plaatsen bestaat een ver schil in loonpeil van ongeveer 69 pCt. Het verschil tusschen de groote en kleine plaatsen is ongeveer 12—18 pet. Bij sommige bedrijfstakken is het ver schil echter veel grooter. door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door 0. M. G. de W. 84) eirvfL rirnnc'n tr°kken zich een klein J' ru& zoodat Talbot tenminste v e®halen. De spreker ging tot riU" 6 .ga toc> dat je den sleutel tot die geheime sluiting bad?" „Waarom het woord ...reeft toe". televen ™7 aa,ngeTiamer dan u inlichting te geven. Zooals u zegt, ik had den sleu tel in myn bezit." denIkH-aeb °1PgTerkt' dat ge den verle- J gebruikt; is dat met opzet?" Zooals u het verkiest op te nemen." ,,Meen je dat je den sleutel had of dat je hem .ïebt." v Talbot scheen te aarzelen met voorbedachte ondeugendheid. Al die man- tehanoeï811 be§6erte Mn zijn lipp€D „Men zou zoo denken naar de wijze waarop u die vraag stelt, dat ik een slimme vos van een advocaat was, die Belangrijke verschillen bestaan tus schen het loonpeil in de onbeschutte, de beschutte en de gemeente-bedrijven. Ge middeld kan men aannemen, dat hel loonpeil in de gemeentebedrijven door vaklieden 16 pet., door ongeschoolden 20 pet. hooger is dan in de onbeschutte bedrijven. In de beschutte bedrijven is het loonpeil der vaklieden gemiddeld 7 pet. hooger dan in de onbeschutte bedrij ven. Daarnaast genieten de*arbeiders in de overheidsbedrijven en bij de spoorwe gen hoven die in de particuliere bedrij ven verschillende voordeelen, die onge veer 15 pet. van het arbeidsloon bedra gen. Van deze 15 pet. wordt bij het Rijk en de Spoorwegen echter 81/2 pet. door het personeel zelf als storting voor pen sioen gedragen. Bij het gemeenteperso neel is deze pensioenstorting echter reeds in het berekende arbeidsloon ver werkt. De vergelijking met het buitenland toont aan, dat het loonpeil in Neder land relatief hoog is en dat het in Europfa slechts wordt overtroffen door dat in Engeland en Scandinavië. Zwit serland staat vrijwel op gelijke hoogte, terwijl het loonpeil in Duitschland in de laatste jaren geregeld stijfgt en het verschil met Nederland steeds geringer wordt. Het loonpeil in de andere lan den is echter aanmerkelijk lager. lngez. Med. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Drinkwatervoorzie ning van 't Zand. Thans zijn alle voorwaarden betref fende de watervoorziening van 'tZand in ons bezit en blijkt dat reeds bijna alle in de jongste raadsvergadering van Koudekerke zijn piedegedeeld. In het kort zij dan nog medegedeeld, dat Mid delburg buizen zal aanleggen in den straatweg van Middelburg naar Koude kerke en wel tot en met „Vijvervreugd" er. in den Breeweg tot perceel D 157. Dat minstens 10 jaar voor de betrokken perceelen het tarief van Middelburg in rekening zal worden gebracht met een piinimum van f 10 en behoudens het recht van Middelburg om bij algemeene voorziening van Walcheren hetzelfde ta rief te heffen als voor het overige platteland. Koudekerke zal door Middelburg 10 brandkranen doen maken tegen f 70 per stuk en f 15 per stuk en per jaar on derhoudskosten. Voor het leggen, heb ben en onderhouden van de benoodigde buizen zal Koudekerke een kostelooze vergunning aan Middelburg verstrekken. Na elk opbreken van bestrating, die bij Koudekerke in onderhoud is, zal de her- bestraLing plaats hebben ten genoegen van het gemeentebestuur van Koude kerke. Bij eventueele geschillen zal een arbitragecommissie van 3 personen uil- spraak doen, ieder der gemeenten zal dan een arbiter benoemen en deze sa men den derde. De kosten der uitbreiding van het buizennet worden geraamd op f 8500. De kosten der aansluit-leidingen zullen worden gedekt door de volgens de Mid- delburgsche verordening verschuldigde huur en kunnen dus buiten beschouwing blijven. Het minimum-abonnementsbé- drag van f 10 per jaar verzekert, een jaarlij,ksche opbrengst van f 691.50. Voorts zal Koudekerke 10 brandkranen hebben aan te brengen en daarvoor f 150 per jaar in totaal aan Middelburg heb ben te vergoeden. Alzoo is op f 841.50 per jaar te rekenen, zoodat de gebrui kelijke 10 pet. per jaar mag worden ge dekt geacht. Bij de geraamde nbonnements-op- brengst is verder niet gerekend op aan sluitingen voor closets en dergelijke, zoo dat, waar die toch zeker te verwachten zijn, evenals een toeneming van het aan tal aansluitingen (geraamd zijn 56, ter wijl 165 kunnen 'worden aangesloten de uitbreiding zeker rendabel 'kan worden genoemd. B. en W. stellen ten slotte voor in de som van 8500 tloor een leening ten laste van de Duinwater leiding te voorzien. De Commissie Financiën deelt mede, dat zij zich met het voorstel vereenigt. Zij merkt evenwel op, Mat niet is aange geven door wie eri voor rekening van wie de herbestrating zal plaats hebben. B. en W. zeggen dat dit zhl ge schieden vanwege en voor rekening van hét waterleidingbedrijf. De meerderheid van de Commissie van fabricage vereenigt zich met het roorstel, de minderheid wenscht izich fiaar stem voor te behouden, omdat dit lid door uitstedigheid niet in de gelegen heid was het voorstel grondig te be- studeeren. Electrificatie Middengroep. Door het Dag. bestuur der P.Z.E.M. werd d.d. 7 Jan. 1929 aan B. en W. verzocht te mogen beschikken over de door hen opgemaakte plannen tot elec trificatie van Walcheren en de voorberei ding der electrificatie alsmede opgaaf te mogen ontvangen Tan de daarvoor en voor eenige andere, met de stroomle- vering der Middengroep in verband staande punten, door de gemeente ge maakte kosten, terwijl het tevens de zienswijze vroeg te dier zake en no pens eene eventueele samenwerking tus schen Provincie en gemeente 'bij de voor genomen electrificatie der Middengroep kenbaar te maken. Bedoelde samenwerking kwam B. en W. voor, onder de gegeven omstandighe den, in het belang der gemeente te zijn, meer in het bijzonder, omdat daardoor wellicht voor langen tijdsduur de elec- triciteitslevering door Middelburg in dee- len van andere gemeenten met name Koudekerke en St. Laurens zou kunnen worden geregeld. Deze leveringen steu nen tot heden op tot wederopzeggens toe door Ged. Staten verleeendc vergun ningen, bij welke is bepaald, dat, in ge val van opzegging de aangelegde werken en inrichtingen binnen 6 maanden moe ten worden opgeruimd, tenzij binnen dien termijn eenige overeenkomst nopens overneming dier werken en inrichtingen door anderen zou worden tot stand ge bracht. Voorts brengen B. en W. onder de aandacht, dat bet nieuwe gemaal van den Polder Walcheren zal verrijzen op terrein, gelegen binnen het destijds toegewezen vergunningsgebied. en dat uit den aard der zaak een leverings-overeen- I komst met een grooten afnemer als dien Polder zeker niet zou kunnen tot stand komen op basis van een steeds opzegba re vergunning. Anderzijds was de door Ged. Staten ge vraagde kostenopgaaf moeilijk te geven, waar een deel van de werkzaamheden van het personeel der gemeente bij d© voorbereiding der plannen voor de elee trificatie van Walcheren geschiedde in gewone denisttijd, terwijl ook moeilijk precies is na te gaan, welk deel der bouwkosten van de hoogspannings-scha- kelinrichting aan den Poelendale-singel moest geacht worden te komen voor re kening van de electrificatie van Wal cheren. Op dien grond stond B. en W(. dadelijk een transactie voor oogen, waar- Dij voor het Electriciteits-bedrijf eenige voordeelen werden oedongen in ruil te gen eenige door B. en W. te verlecnen faciliteiten en het afstaan der plannen Op 28 Feor. werd over een én ander een conferentie gehouden en een voor- loopige overeenstemming bereikt. Dk overeenstemming is thans vastgelegd in een conecpt-overeenkomst tusschen P.Z. E.M. en gemeente. Ged.'Staten hebben de P.Z.E.M reeds tot het aangaan dier overeenkomst gemachtigd. B. en W. stél len nu den raad voor tot het aangaan van die overeenkomst te besluiten. In het concept wordt o.a. bepaald, dat de P.Z.E.M. haar rechten inzake electrifi catie overdraagt aan de gemeente, voor zoover zij betreffen de gebieden, waar thans vergunning voor is verleend. Dit zijn een gedeelte der gemeente St. Lau rens ter weerszijden van het aan die ge meente behoorende deel van den Noord- expres woorden gébruikt waar men alles uit kan opmaken." „Wat ik van je denk komt er niets op aan. Heb je dien sleutel nu?" „Veronderstel ik zeg alleen ver onderstel dat ik zei dien sleutel ver loren te hébben of dat er een ongeluk mee gebeurd was. Wat zou er dan ge beuren?" „Je geeft toe, dat je den sleutel ge had hebt, maar dal je hem nu niet meer hebt. Je kunt hem nog niet lang kwijt zijn. Waar is hij?" „Niet zoo vlug. Ik héb niet gezegd dat ik hem niet had?" „Antwoord. Heb je hem gekregen?" „Ja.' r „'Waar is hij Mijnheer Herbert h,ad wel lust over tafel naar hem toe te springen. „Waar is hij? U vraagt waar ik hem vandaan haal?' „Als je nu niet regelrecht op mijn vragen antwoordt, dan zal ik de woorden uit je keel halen.' „Dat zou 'blijken wel wat lastig te zijn.' „Wil je nu antwoorden op mijn vraag? Wiaar is de sleutel?' „Hier." Met een air van de grootste onver schilligheid, alsof er geen moordlust sprak uit de oogen van al die mannen, haalde hij uit den linker buitenzak van zijn jas een enveloppe een lang werpige, 'blauwe enveloppe. Wel twaalf handen strekten er zich, naar uit, maar hij was vlugger dan zij; voordat de eige naars van die handen wisten lip© het was geschied lag de enveloppe in mi- Herbert's handen. „Blijf staan!" riep die heer, toen men zich rondom hem wilde verdringen. „Hebt ge niet gehoord dat ik zeg: 'blijf staan! Hoe kunnen wij de zaak afdoen, als jullie zulke gekken bent? Ik zal jullie alles over aie enveloppe vertellen en wat er in is, maar je moet een oogenblik geduld hebben." Zij gingen een weinig achteruit, maar niet ver; al die mannen schenen geheel oog en oor. Ze luisterden met al hun zintuigen. „Om te beginnen, buiten op de enve loppe staat iets geschreven, lipt is het handschrift van den ouden Talbot, op 't oogenblik kan je dat zelf zien. In den eenen hoek staat: Deze enveloppe af te geven aan Percival Talbot indien hij 'ooit den moed heeft een voet op Monniksland te zetten. Dus ge ziet, de oude heer wist heel goed, zooals wij weg van de grens van Middelburg af tot K.M. paal 2 en ter diepte en van de aan dal wegsgedeelte gelegen perceelen met hun aanhoorigheden, en een deel der gemeente Koudekerke. Dit gedeelte is hetzelfde als burg. en weth. indertijd bij Middelburg hadden willen zien gevoegd. Verder zullen de gemeente en de P.Z.E.M. zich naarma te zulks noodig wordt, onderling ver staan over de levering van electrischen stroom in de niet tot het grondgebied van Middelburg behoorende en niet val lende in bovengenoemde, gedeelten van een gebied, dat /begrensd wordt door een cirkel, met een straal van 2.5 K.M. getrokken met het midden van de Groenmarkt te Middelburg als middel punt. Bij dit overleg tal het belang der meest economische electriciteitsvoorzie- ning den doorslag geven. De gemeente tal de levering van stroom in die gedeel ten vandaar haar grondgebied welke bui ten genoemden cirkel liggen aan de P.Z, E.M. over laten. De gemeente zal in de overgedragen gebieden geen hoogere Jarieven toe passen dan door de P.Z.E.M. op het platteland van Walcheren worden ge lieven. De gemeente zal elke gegadigL de in dit gebied het verkrijgen van stroom waarborgen en geen andere ver goedingen of garanties vragen als van eigen ingezetenen in overeenkomstige gevallen De gemeente zal aan den Polder Wal cheren stroomlevering voor de bemaling leveren volgens het door de P.Z.E.M. aan den Polder aangeboden ontwerp- contract. De gemeente koopt van de P.Z.E.M. de 3000 volt-kabels gelegen tus schen den Abeelschen weg en het hoog- spalnningsgebouw voor een som van f 3587. Zij draagt aan de P.Z.E.M. kos teloos de plannen der electrificatie van Walcheren over. "Zij zal de P.Z.E.M. zooveel mogelijk tegemoet komen bij die electrificatie en haar kosteloos -het me degebruik garandeeren van de hoog- sjpafcuüngs-schakelinriehling aan den Poelendal© Singel; en van de hoog spanningsstations in de Giststraat en aan de Korte Heerengracht. De gemeente zal haar ten dienste van de gemeente lijke waterleiding langs den Noordweg aangelegde telefoonlijnen verwijderen en vervangen door een telefoonkabel te leggen in de sleuf, waarin de P.Z.E.M. haar kabels langs den Noordweg zal leggen. Bij verschil over den uitleg dezer be paling beslissen drie scheidslieden in hoogste instantie. Deze overeenkomst zal loopen tot 7 September 1962. De meerderheid der Com. van Eabr vereenigt zich met het voorstel, de min derheid behodut zich 'haar stem voor omdat ait lid door uitstedigheid niet in de gelegenheid was het voorstel grondig te bestudeeren. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorste, doch merkt op dat hoewel er bij deze overeenkomst factoren gelden, die niet in cijfers zijn aan te geven, het toch' gewenscht zou zijn wanneer burg. en weth. konden geven, al is het dan bij benadering, een kostenopgave van het maken der plannen voor de electrificatie van Walcheren en tevens welk bedrag gerekend moet wor den als vergoeding voor het medegebruik zich met het voorstel doch merkt op hoogspanningsscli.akelinricliting. met daar bij komende onkosten vo.or schoonhou den verlichten enz. Kan dat medegebruik niet tot ongewenschte wrijving leiden aldus vraagt de commissie. Het rapport zullen burg. en weth mondeling in den raad beantwoorden V er beterings werken D cfinwaterleiding. De Gezondheidscommissie vereenigt zich met het enkele weken geleden ver melde voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een crediet van f 39180 voor de voortzetting van de verbeteringswer- ken der Duinwaterleiding. De commissie van fabricage vereenigt zich ook met het voorstel, omdat zij geen reden heeft aan de urgentie er van te twijfelen en zij niel twijfelt aan het rap port der deskundigen. Slechts zag zij gaarne beantwoord enkele vragen. De begrooting 1929 wijst van het wa terleidingbedrijf een tekort aan van allen weten, dat de echte Percival er niet den moed toe zou hebben, om ver schillende redenen." f Mr. Herhert keek den man aan, die hem den brief had gegeven. „Wie heeft u dien brief gegeven?" „Niemand ik heb bpm gevonden.' „Gevonden? Wat meen je daarmee Waar heb je hem gevonden?" „Wat doet er dat toe? Ga voort. Nu is u het die talmt. Wat zit er in de enveloppe?' Het was de heer Farrell die dit zei. „U heeft groot gelijk, Farrell, groot geüjk; we zullen voortgaan. Op den anderen hoek staat, ook door den ouden man geschreven: „Aan Percival Talbot Bekijk deze enveloppe nauwkeurig; in dien een van de zegels verbroken is of er aan geknoeid is, draai John Eva dan den nek om, als je dat durft, voordat hij jou den nek heeft omge draad." Hoort ge dat? 'tis of je den ouden man hoert spreken, 'hij vertrouwde niemand, schimpte op iedereen.' „Ga voort met den inhoud van de enveloppe.'- Het was weder de stem van Farrell. „Hier is de inhoud van de enveloppe een blaadje papier, waarop, al weder door den ouden man zelf geschreven, Lef op den oranje band en hef Bayerkruh. Prijs 75 cfs. CIngez. Med.) f4892. Eene leening van 160.000 eischt ongeveer f 7200 aan renle, wat* het te kort doet stijgen tot rond f 12.000, zoo dat verhooging der tarieven daarvan ge*: volgd zal zijn.. Maar volgens het raDport betreffende de drinkwatervoorziening in Walcheren is tariefsverhooging niet noo dig indien de waterleverantie zich be perkte tot Domburg, Oostkapelle, Aagte- kerke en Vrouwepolder. Zouden al dus de commissie, deze gemeenten aansluiting wenschen en daardoor moge lijk worden, dat tariefsverhooging ach terwege kon blijven? Kunnen B. en W. mededeelen of gezien het toenemend wa terverbruik o.a. door aansluiting van ,,'t Zand", deze uitbreiding voldoende is om voor een aantal jaren in de be hoeften te voorzien?' Wat betreft de financieele zijde ware te overwegen of eene leening op langeren termijn eenige verlichting zou kunnen geven. Een dei- leden, hoewel overtuigd van de noodza kelijkheid der meerdere kosten betreurt, dat de uilgaven vroeger niet hooger ge raamd zijn. De ontworpen uitbreiding is, naar het oordeel van B. en W. voldoende om voor een groot aantal jaren in de behoeften- te voorzien. Het toenemend verbruik mag hoogere inkomsten doen verwachten. Voor hel overige meenen B. en W. zich voorloopig, omtrent de eventueele finan cieele voorzieningen, die door de uit breidingswerken noodig zullen zijn, eene beslissing te moeten voorbehouden tot tijd en wijle vast staat, hoe groot de kosten zullen zijn en in hoeverre 'de wa tervoorziening van Walcheren tot stand zal komen. De Cojpmissie van Financiën zegt, dat het voorstel van 'belangrijk verdere strekking is dan voor Middelburg alleen. Wel zeggen B. en W„ dat de nieuwe fil- teraanleg is geprojecteerd als aanpas send bij de watervoorziening uitsluiLend voor de gemeente Middelburg, doch te vens mogelijkheid biedend opi zonder (bezwaar te kunnen dienen bij een "cen trale drinkwatervoorziening. Daar evén- wei "in het rapport van de heeren Boe len en Roelants is aangegeven, Sat de behoefte aan duinwater voor Middel burg en Westelijk Walcheren, behalve Vlissingen zich verhoudt als de cijfers 5 8, is het duidelijk "dat de behoefte, aangegeven door 8 een andere en meer dere voorziening vraagt dan die uitge drukt door het cijfer 5. Indien met* de voorgestelde werken de centrale water voorziening kan plaats vinden, vermoe- idelijk bij het ook in het rapport ge noemde drie ploegenstelsel, dan is de commissie van meening dat, bij toepas sing van datzeirde stelsel, de kosten aan watervoorziening voor Middelburg alleen niet onbelangrijk lager zoduen kunnen zijn Daarom zou de commissie willen we ten of B. en W. de overtuiging heibben, dat de Centrale watervoorziening van W. Walcheren binnen betrekkelijk korten ,Hjd door Middelburg zal geschieden. Bjj ae uiteenzetting van de oorzaken, waar door de tegenwoordige raming de vorige met f 39180 overtreft, zeggen B,. en W. o a. bij Grondverzet", 'dat in den oor- spronkelijken opzet niet is gerekend op aanleg van den bouwput in werkver schaffing. Verder dat voor het grond verzet bij aanbesteding vermoedelijk f0.60 per v'ierk. M. zou zijn betaald of in totaal f 900Ó. terwijl nu op f 5180 ihoogere uitgaven gerekend moest wor den. Wanneer evenwel de Commissie na- te lezen staat: „Het Roovershol". Zie zoo, nu hebben wij biet; ge weet wel hoe bij altijd sprak van het Roovershol. „Sesam, open u.' Wat be teekent dat?' Niemand trachtte inlichting te geven omtrent het ouae verhaal. „Nu komen wij er nog dichter bij. „P-e-r-c-l-v-al. Percival een twee, drie, vier er staan acht letters. Daar hebben wij den sleutel tot het letterslot; dat was geen kwaad idee van den ouden man. En hier is de sleutel tot de klok, eindelijk! „Middag! Ziezoo, mijnheer Wilson, hee ren, dit is de sleutel tot de combinatie, de brandkast is ons, al de schatten van het Roovershol. Eva, waar is die sleutel?" „Geef mij dat stukje papier eens, laat mij eens kijken?" Die vraag kwam van John Eva; 't papier werd hem toegereikt. Hij be- stuaeerde het met aandacht. „Ja, zoo is hel! Duidelijk genoeg Wat een handige oude kerel! Uit den weg, laat mij er aoor, en' ars dé deur open is, jongens, dan handen thuis. Als de deur open is .gaat niemand bin nen behalve ik. Ik zal in bjet volle licht blijven staan, ge kunt zien dat ik geen kunsten uithaal. Maar aan dezen kant van de deur blijven, als je blieft." Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5