Vraagt het Uw tandarts! B IJ VOEGSEL De Plaatsvervanger. v an db BINNENLAND. de staatsco-umjssie voor__ onvolwaardige arreids- krachten. (mbsoxeeli: belasting voor winkeliers e.o. een protestantsciie kraamvrouwenkliniek. stukken voor ben gemeente raad van middelburg. FEUILLETON de a.s. verkiezingen. vis i": Donderdag 6 Juni 1929 No. 131. Mevrouw Bakkcr-Nort heeft aan den den Minister van Arbeid gevraagd, of de Minister niet van oordeel is dal de Staats commissie voor Onvolwaardige Arbeids krachten, die op 22 April 11. werd ge- inslaleerd, onvolledig is, zoolang daarin geen vertegenwoordigers zitting hebben van de landelijke organisaties van be langhebbenden, die reeds jarenlang heb ben gewerkt in het belang van invalide arbeidskrachten; en of de Minister als nog bereid is deze Staatscommissie uit te breiden met eenige vertegenwoordigers van bovengenoemde groepen van belang hebbenden Het Tweede Kamerlid de heet Staal man heefi den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat dooi de vereen. Kon. Nederl. Middenstands bond op ruime schaal onder de leden van de bij haar aangesloten organisaties een circulaire wordt verspreid, waarin wordt gezegd, dat aan het bestuur de zer vereeniging „duidelijk is gebleken, dat het betrekken van winkels, lio-tels en koffiehuizen in deze belasting (per- someele belasting) niet op' de wet steunt m.-a.w., dat dus ten onrechte tot op he den deze belasting geheven wordt voor winkels, hotels en koffiehuizen" en in welkecirculairden leden wordt aan geraden aan een actie mede te werklen om van betaling dezer belasting ont heffing te verkrijgen? Is den Minister eenige rechterlijke beslissing bekend, welke het zenden eener dergelijke circulaire wettigt? Zoo ja, is de Minister dan bereid te bevorderen, datAan belanghebbenden terug wordt betaald, zonder dat de hulp van den rechter behoeft te worden in geroepen, wat door hen tot heden on verschuldigd aan personeele belasting is betaald? Naar het Vad. verneemt heeft de af- deeling 's-Gravenhage van Protestantsch Nederland een reeds lang bestaand en geliefd denkbeeld tot uitvoer kunnen brengen. Zij heeft namelijk in uitgebrei de Protestantsche kringen daar ter ste de medewerking welen te krijgen voor de stichting van een Protestantscbe Kraamvrouwenkliniek. Wl ij z i g i n g b e g r o o t i n g 1 0 2 8. Ter. vaststelling wordt aangeboden de einnwijziging der begrootingen van de ge meente en van de bedrijven over 1928. Door de commissie van financiën wor den naar aanleiding daarvan de volgende vragen gesteld: Deze hegrootingswijzjitpng'gêeft'voor de Gasfabriek bij den post „Onderhoud" een verhooging aan van f 7514.91V?. Volgens een besluit van den Raad is een verhoo- ging toegestaan, voor onderhoud van f 1536. Daar omtrent verdere verhoo gingen door burg. en weth. geen voor stellen zijn gedaan, zal de commissie gaarne inlichtingen ontvangen betref fende deze belangrijke overschrijding van het toegestane bedrag. Soortgelijke vra gen zijn ook gerezen bij de posten „on derhoud' voor bet bedrijf der Water leiding en voor het electrisch' bedrijf. W:at was de aanleiding voor verhopiging der afschrijvingen op het Electrisch Be drijf met f 1490.69, en waardoor moest bij het bedrijf der Waterleiding de post „'bediening machines" f 2384.34 hooger gesteld worden? Is in 1928 het kabelnet zoo toegenomen, dat door het bedrijf een meerdere retributie van f 1418 be taald moest worden? Naar aanleiding van deze vragen mer ken burg. en weth. op, dat de hoogere uitgaaf voor de gasfabriek in hoofdzaak teweeg gebracht werd door belangrijke herstellingen aan het zilverhuis en hét macbinegebouw. Verder aan de laad- en stootmachine, den co keisbreker en den kolentransporteur; vernieuwing van een groot aantal spruitleidingen. Voor de duinwaterleiding kunnen plot seling noodig blijkende herstellingen overschrijding der ramingen doen ont staan. Inzake het electrisch bedrijf wordt er op gewezen dat, als gevolg van de door Ged. Staten vastgestelde rekeningsvoor schriften 1924, de begrooting van geld ontvangsten en -uitgaven moet worden dienstbaar gemaakt voor 'technische be drijven, waar 't juist gaat om baten en lasten, wat geheel iets anders is dan de genoemde, ontvangsten en uitgaven in field. By ten 'bij de bedrijven worden gevormd door de productie, niet door den ver koop. Lasten worden gevormd door ver bruik niet door betalingen van aankoop Bij technische 'bedrijven is een kostprijs raming voor een nieuw te beginnen boek jaar zeer nuttig, doch een bindende be groot ing van geld-ontvangsten en -uitga ven is daar niet op baar plaats. Uit een oogpunt van goede kapitaals- politiek wordt het bedrag der totale af schrijving gelijk gehouden met het 'be drag der aflossingen op de leeningen. De raming dier aflossingen en dus ook van de afschrijving, was 1' 16531. De verplichte- afschrijvingen wareen f 1490.69 hooger, doordat sommige onderdeelen van het stamvermogen uit breiding hadden ondergaan. In aansluiting met het bovenstaande werd mitsdien ook f 1490.69 extra op de leeningen afgelost. Op den post bediening der machines Duinwaterleiding moest meer worden uitgegeven wegens uitbreiding van het aantal pompuren. Het kabelnet van het Electrisch be drijf is met 2932 M. uitgebreid. Bij de behandeling der begrooting 1929 hebben Rurg. en Weth. toegezegd voortaan te zullen ramen naar de ge middelde uitgaaf over de laatste 3 jaar. Of zulks veel zal helpen is evenwel een vraag, waarop Burg. en Weth. niet aan- slolnds bevestigend zouden kunnen ant woorden, aangezien een bedrijfs-begroo- ting practisch nu eenmaal van heel wei nig waarde is. Vervulling vacature hoofdopzichter gemeen tewerken. In verband met het aan den heer P. C. de Does verleende eervol ontslag als hoofdopzichter van gemeentewerken, achten Burg. en Weth. het gewensclll zoo spoedig mogelijk sollicitanten op te roepen. Dit klemt te meer, waar de hoofdopzichter aangewezen is om, bij ontstentenis of afwezigheid, den direc teur te vervangen. De jaarwedde van den titularis werd destijds bepaald èp f 3200, doch het wil Burg. en Weth. voorkomen, dat voor den nieuw' te be noemen hoofdopzichter eene jaarwédöe- regeling met periodieke verhoogingéri gewenscht is. Zij zouden hem willen in- deelen in dezelfde ambtenarengroep als den hoofdcommies ter secretarie, name lijk groep 7 met minimumjaarwedde van f 3000 met 4 tweejaarlijksche verhoogin gen yan f 150 klimmend toft f 3600. Dit is billijk gezien in andere gemeenten, te door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C M G de W 83) „Uw woorden duiden op iets qat ik niet gemakkelijk kan gelooventrouwens net'is niet van zoo heel veel belang, we zullen dal dus maar laten rusten. De ouoe Reginald Talbot was gestorven; ik heb dat bericht medegedeeld aan Per- cival Talbot, en u antwoordde mij, het was uw handschrift en onderteekend met zijn naam. Dat kunt u niet tegen spreken. U heeft de vrijhield op' mijn vragen te antwoorden en hoeft niet bang te wezen voor Bennett." „Ik ben niet bang voor Bennet." Hij zag den bew usten man aan met een uitdrukking op zijn gezicht, die niet meet" van vrees getuigde dat scheen e dikke man te begrijpen. „Neen, nu 'ben je niet bang voor mij. maar straks f j^r- Wilson viel hem in de. rede. „Dat *u w'j later zien. Antwoord op mijn vragen, Barry." „Ik heet niet Barry." Nu barstte mr. Farrell in lachen uit. Ach kom! vertel dat verhaaltje nu maai* niet In mijn tegenwoordigheid, Het i's wel wat al te kras'. Hoeveel jareen heb ik je gekend onder den naam van Jack Barry, generaal." „Net zooveel jaar als ik jou gekend heb1 als een dief." „Kom aan, mijnheer Farrell, ik ver kies niet -- later kunt ge uw hart op halen." Het was geen gemakkelijke taak voor mr. Wilson al die mannen het zwijgen op te leggen. Ieder had iets tegen hem in te brengen en eindelijk zei mr. Herbert: „Ik ben het met u eens' mr. Wilson,- dat al die voorbereidende maatregelen niet noodig zijn. Hij weet im'mers reedis dat wij alles van hem- afweten." „Misschien wilt u zelf de leiding i'n handen nemén, mijnheer Herbert?" De toon van den advocaat was eenigs- zins scherp. Dat de ander het voorstel aannam had liij niet verwacht. „Zeer goed als het u niet schelen kan. Luister naar mij vriend." „Waag het niet u mijn vriend te noe men toonbeeld van eerloosheid." Mr. Herbert wuifde even met de han den, een gebaar waaitmee hij wilde te meer nog wanneer in aanmerking wordt genomen, dat op den nieuwen titularis het wettelijk toegelaten pensioenverhaal van 81/2 pCt. zal worden toegepast. Burg. en Weth. meenen verder dat de benoe ming van den hoofdopzichter gevoege lijk aan hun kan worden overgelaten. Spoedshalve is reeds tot een oproep van sollicitanten overgegaan. Waar de hoofdopzichter in hoofdzaak bemoeienis heeft met rioleering, bestrating, brug gen, kanaal- en havenwerken, en die werkzaamheden over Waterbouwkunde zijn te rangschikken, terwijl de overige ambtenaren minder in waterbouwkunde dan in burgerbouwkunde zijn onderlegd, hebben Burg. en Weth. sollicitanten als aanbeveling gesteld, dat zij het diploma Rijks-Walerslaat pf van de afd. Water bouwkunde eener Middelbare Techni sche school behooren te bezitten. De Commissie van .fabricage vereenigt zich hiermede, doch die van financiën vereenigt zich niet met de voorgestelde wijze van benoemen, zij is van meening, dat deze benoeming behoort te geschie den door den raad. Overigens kan de meerderheid zich wel met het voorstel vereenigen, hoewel een lid der meer derheid het salaris nogal hoog vindt. De minderheid meent, dat volstaan kan' worden met de benoeming van een op zichter eerste klasse en acht het te hoog gemikt om over een personeel van 2 man, een opzichter en een klerk, een hoofdopzichter aan te stellen. Tot he den bestond bij gemeentewerken alleen de titulaire rang van hoofdopzichter, welke rang verleend is aan den tegen woordige tilulairis als blijk van waar- deering voor de wijze, waarop deze zijn taak heeft vervuld. Burg. en Weth. zullen dit rapport mondeling in den raad beantwoorden. Buizennet. Burg. en Weth. deelen mede, dat A. E. de Paauw verzocht heeft zijn woning Seissingel R 238 aan te sluiten op dfe waterleiding. Daarvoor zou het leggen van een 3-dui.nsbui's, kostende f 101 noodig zijn. Burg. en Weth. achten het echter he ter de hoofdbuizen in Seissingel en Lan- geviele singel mei elkander te verhin den door het leggen van een 6-duims- buis over een afstand van 330 M„ waar mede f 2500 gemoeid zal zijn. De hui zen zouden Burg. en Weth. in dezelfd'e sleuf willen leggen als de gasbuizen, die Ier plaatse zullen gelegd worden. De Commissie van Financiën meent, dat dan de kosten voor graafwerk enz. met f 392 kunnen worden verminderd, wat Burg. en Weth. toegeven. Overigens vereenigen beide Commissies zich met het voorstel. Drinkwatervoorziening van 't Zand. Nadat sedert eind 1928 met het ge meentebestuur van Koudekerke- is on derhandeld over drinkwatervoorziening van 't Zand door Middelburg, heeft de raad van Koudekerke zich vereenigjd' met een concept overeenkomst waarop wij nader terug komen, omdat zij nog slechts ten deelc in ons bezit is. Een groot aantal toehoorders wa ren gisteren naar de Schuttershofzaal ge komen om de rede van den heer mr. II. P. Marchant, lid der Tweede Kamer over bovenstaand onderwerp hield. De vergadering werd geopend door den voorzitter van de afdeeling Middel burg van den VTijz. Dem. Bond, den heer W. de Graaf, die wees op het verkiezingsprogram en wel speciaal op het punt „Voor het parlementair kabi net." Spr. ontkent dat het extraparlemen tair kabinet zooveel heeft gedaan, behal ve dan besluiten der Stateii-Generaal ter zijde leggen. Dit kan trouwens ook al leen als hel kabinet is van den volkswil, d.i. zich aanpassen aan de meerderheid der volksvertegenwoordiging. Nadat spr. er op gewezen had. dat de geheele fractie deze week in Zee land lezingen houdt, verwelkomde spr. den heer Marchant en gaf den leider' het woord. De heer Marchant zeide zijn rede kennen geven dat zulk een opmerking hier totaal niét 'hij hoorde, „Ik ben niet van plan u leelijkie naL men le geven en het is mij totaal on verschilliig wat zulk een man van mij zegt. Maar ik 'ben een man van zaken. Er is hier ergens in huis een brandkast We hebben reden te gelooven dat ge daarvan op de hoogte zijt. Ge weet im mers wat een brandkast of safe is?' „Daar heb ik wel meer van gehoord." „Ik durf zoggen, dat gé ook van deze gehoord hebt. Dit is een brandkast van zeer bijzondere constructie. Men kan er niet in komen of men moet weten h.0|e Wij meenen, dat ge niet alleen weet dat er een brandkast is, maar ook hoie hem moet openmaken. Is dat zoo?" „Maak hel: mij wat duidelijker." „Als ge dat noodig oordeelt zal dik het doen, ofschoon ik geloof dat ge onis voor den gek houdt om tijd le winnen. Er is slechts één manier om in die brandkast te komen. Er bestaan twee soorten van sloten. In de eene soort zijn acht sloten', lettersloten ge weet wat ik bedoel. Ze kunnen gezet worden op de een of andere letter en als je de letters niet weet dan kan je er nooit dn komen. Die sloten, en ook de tweede soort, worden geregeld door een tijdwijzer. Dus de heele rij' slo Deze zal U bevestigen, dat voor de verzorging van Uw tanden naast Odol slechts Odol-tandpasta in aanmerking kan komen, want Odol- tandpasta is het resultaat van weten schappelijke studie en van een 30- jarige ondervinding. Odol-tandpasta helpt de substantie van Uw tanden in stand houden, reinigt ze intensief en werkt antiseptisch. Er is geen betere tandpasta danOdol-tandpasta. in twee hoofdzaken te willen splitsen, nmi. het parlementaire stelseel en de ontwapening. Spr. zjel de minder belangstelling in de verkiezingen in de ontevredenheid over de regeerjng en dan slaan zij, die geen uitweg kennen, over tot onverschil ligheid. Als Minister De Geer verklaarde, dat hetgeen de Kamer beslist, de regeer ing niet interesseert, dan moet men terug- keeren naar de juiste democratie, waar bij hel volk uitmaakt hoe het geregeerd wil worden. Alleen met algemeen kiesrecht is "de democratie er niet, als het volk niieit heeft een parlementair kabinet. Meent een regeering, dat de volksver tegenwoordiging niet meer den volkswil weergeeft, moet zij die ontbinden volgens de grondwet. Dit iaat ze niet toe, maar zij schrijft niets voor over een parlemen tair kabinet, zooais de nieuwe Duitsche grondwet wei doet. Van 1868 heeft men in Nederland het parlementaire stelsel echter toegepast. Als bijv. nu het zich uitspreekt voor democratisch bewind, moet dit in het kabinet en zijn daden tot uiting komen. Spr. noemt het optreden van Coiijn in 1925 ais formateur reeds een groole fout. Dit omd'at de Chr. Hist, en de R. K. steeds ontwijkend anwoordden als men vroeg „krijgen wij weer een ka'oinet- Colijn". Zeiden zij ja, dan verloren zij kiezers, 'zeiden zij neen, dan kregen ze ruzie met de anli-rev., die de eenige wa ren, die ronduit op een kabiiiel-Coiijn aanstuurden. En niettegenstaande de A. R. 3 zetels verloren, kwam toch Coiijn naar voren. Spr. herinnert, dan aan de kwestie van het gezantschap, en zet de bekende motieven uiteen, waarom de V. D. voor het amendement-Kersten stemden, namelijk omdat Rolens er het voortbe staan van de coalitie aan verbonden had. Er was tegen het beleid-Colijn aan te voeren: de houding van Coiijn inzake art. 40, de onjuiste opgaven Inzake he- Igrootinigsuitkomsten. Het gebeurde met art. 40 heeft de Christelijke grondslagen van ons volks leven ondermijnd, Het belastingbeleid van het kabinet werd afgekeurd, toen het ging in de richting van verhooging der indirecte belastingen. Men kreeg overschot in- plaals van tekorten, maar men schafte niet af de onbillijke indirecte belasting^ (Maar ^le verdediginigsbelasting II, jdie juist op de groote inkomens drukt. Spr. .noeuit dit niet-cliristelijk om niet te zeggen on-christelijk. De heer Coiijn verklaarde zicli tegen Jouderdomsverzekering omdat hij, die geen premie betaalt, zich schuldig maakt aan de zonde der nalatigheid. Dat is Christelijke politiek! Dat is beter dan het geval inzake 'de internationale ontwapening. Daarvoor is noodig een verplichte arbitrage; en deze zal door Mac Donald weer op den voor grond komen. Coiijn waarschuwt! er te gen dat men het souvereinileitsrecht zal prijs geven. Om le komen tot internatio nale ontwapening moet men eerst de rechtsorde tusschen de staten regelen. Spr. herinnert dan aan de kabinetséri Ingez. Med. sis en aan de „uiterste noodzaak" en wijst op liet elders wel samengaan dér R-K. met de S.U.A.P. "Spr. wendde zich tot de R.-K., om dat die zich makkelijk weten aan te passen. Zij willen geen democratisch be leid, omdat de democraten in dé drie rechlsche partijen niet hun hoofd mo gen opsteken. Zouden de drie recht- sclic weer aan de regeering komen, dan komt er van de democratie niets en aan de andere zijde kan men geen a,emocra- lisch kabinet vormen. Spr. ontkent, dat vroege;* de kiezérs wel e,n nu niet op de keufz'e der can did alen invloed hebben. Velen \\'rillen het extra-kabinet nu maar eens een 20 jaar laten zitten, maar dan is liet afgeloopen mei den volks invloed in Nederland, en de üemocra- cratie is verloren. Spr. herinnert aan het huismanskies- •echt van dr. Kuyper, en het idee van Coiijn, die over een organisatie kjps'- rechl spreekt. Dit zou zijn het kiesrecht van .Mussolini, alleen moetf er dan nog hij, dat die organisaties moeten wonden bestuurd naar zijn idee. Spr wijst dau op de jongste verkie zing in België, waarbij de frontersparLij 11 zetels won, doch juist daardoor maak te, dat dje groole pa;rtijen plotseling ge tuigen, dat de Vlaamsche kwestie nu eens spoedig moet worden opgelost. Als door een aanwinst van enkeje jl&piocra- tische zetels, ook de niet-democraten in Nederland eens een andere richting op izouden gaan, dan was reeds veel be reikt. Thans komende tot de nationale ont wapening, zegt mr. Marchant. dat hoe meer hij de kwestie bestudeert, eni ook de meeningen van tegenstanders on der ae OQrgen ziét hoe. meer hij; van dei noodzakelijkheid van de nationale ont wapening overtuigd raakt. Mac. Donald, ^verklaarde dezer dagen nog in een in terview, dat een klein land zich niet verdedigen kan en verstandig doet zich le ontwapenen. Vooral in Denemarken kap. men weder een ernstige poging tot nationale ontwapening verwachten. Spr. zet dan in den breedte op zijn bekende motieven mogelijk en noodza kelijkheid van nationale ontwapening uit een. Spr. wijst er daarbij op, dat men de V.-D. verwijt, dat zij vroeger niet voor ontwapening waren, .maar dan vergeet pen, dat een partij haar program moet aanpassen aan de wereldgebeurtenissen. In dit geval komjk in dé. eerste plaats naar voren het feit, dat van neutraliteit feitelijk nimmer meer sprake zou kun nen zijp, en dat er dus ook' van "hand having daarvan zooals in 1914-19181 geen (sprake nieer zal zijn. En als deVrij heidsbond en vooral dr. Vos, spreek! van éven'tueele handhaving, dan kan ,spr. alleen toegeven dalt. er sprake van kan zijn als er een oorlog 'kwam tusschen twee niet Volkenbondsleden. Als dr. Vos zegt niet onder den knoet van Rusland le willen komen, denkt hij dan dat ais Rusland èn Polen èi* Düitschland heeft kunnen doortrekken, wij dan in de gelegenheid zullen zijn met ons legertje, die mach't tegen te houden. Men vergeet, ook da't men; als; er oor-* ten kunnen alleen opgemaakt worden op een zeker oogenblik van een pepaald uur. De persoon, die de klok op dat uur gezet lieeft. is de eenige die dat oogen blik weet. De oude Talbot ging zelf over die brandkast; hij regelde de letters en de klok en stierf voordat hij aan iemand dat geheim verteld had. In alles wat zijn zaken betrof was hij' een voor zichtig man en daar het zeeir lastig voor hem geweest zou zijn om den sleutel tot die combinatie te verliezen, is het vrij zeker dat hij het heeft opgeschreven; het kon toch wezen dat zijn geheugen hem in den steek liet. Wij meenden zeker te weten, dat hij dit gedaan, heefl en dat papier in uw handen gevallen iS. Is dat zoo?" „Er is zeker wel iemand uwer,, die een logisch verstand van den hemel ge kregen heeft en bekwaam is in het maken van gevolgtrekkingen. Wiie is het? U, mijnheer Wilson?" Mr. Herbert trommelde op de tafel met zijn vingers. „Antwoord op mijn vraag hebt ge den sleutel tot de combinatie?" „Hoe is iemand op het idéé gekomen dat ik dien hébben zou?" „Dus je hebt hem!" Die woorden werden uitgesproken mét een zucht van verlichting. Mr. Talbot merkte op, dat in de twin tig. paar oogen, die op hem gevestigd werden ,een hongerige blik verschjeen. Dat feit amuseerde hem. Hij kreeg bepaald iets van vroolijkheiid in zijn oogen. v „Ik he'b hem gehad, zeker ik héb hem gehad." Deze bekentenis verbrak eensklaps de stilte van zooeven. Verschillende man nen spraken tegelijkertijd. „Héb ik het jullie niet gezegd?" riep John Eva op triomfantelijken toion. ,,Helb ik niet gezegd dat hij h/em had? Hij mag zoo verstandig wezen als de duivel, mij kan hij niet beetnemen. Ik wist dat hij hem had! Wilson, wat heb ik je gezegd?" „Als hij hem heeft, dan hébben wij hem!" Het was de advocaat, die zoo oor deelde. Met zijn vijven of zessen gingen zij rondom Talbot stdan. Nu was het Herbert's stem, die boven het lawaai uitklonk. „Op zij jullie mannen! Gedraag je niet als een hoop gekken. Lalen we de zaak bedaard aanvatten." Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5