BEURSNOTEERING WEERBERICHT HOOG WATER 12 KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP NAGEKOMEN BERICHTEN LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS LANDBOUW RECHTZAKEN „Eiken dag één Glaasje NU F 4.- PER KRUIK Handel, Nijverheid en Visscherij AMSTERDAM, 6 Juni. (Slotkoers). Het eerste cijfer is de slotkoers: van [gisteren, het tweede dien van "heden. 6 pet. Ned. '22 1037/8—10 35/8. 5 pet. Ned. '18 102 een zest.102 een zestiende. 41/2 pet. Ned. '17 99?/8—100. 21/s pet. N. W. Schuld 64s/8—64. 3 pet. do. Objig. 767/s—763/4. 3 pet. do. Certif. 763/J765/s. Tiert. N. H. Mij. 1703/4—172. a. N. I. Handelsb. 1711671/4. A. Kol. Bank 238—236. Kon. Petrol. A. 402i/2-406—402i/a- 4(141/2. Amsterd. Bank 1863/8—1861/8'. Cult. Mij. Vorstenlanden I6I1/2 'Handelsv. "Amsterd. 662;670—658-664. Javasche Cultuur 354—3551/2. A. Deli Mjj. 410-4131/4—413-414. Amsterd. Rubber 260-262—259-260. Ned. Amerik vaart "65. Ned. Scheepvaartunie 218i/2-219V2 2I8V2. Kon. „Holl. Lloyd 93/4—81/2. "Kon. N St. Mij. 893/8 A, Paketvaart 2451/2245s/4T. Bank Associatie 68—68Vs- 'Gouda A. 500—520 Philips A. 802-810—813-824. Anaconda 2IO1/2—211i/!>. "Steels 17H/2—170. Erie 77—vo»/-.. Union Pacific 225i/2—223. - Common Marine 5—4 dertien zest. Prefered do. 41i/241. Maxwell *Gr. C. v. A. 2$fi2z]£. AiexweTl L. C. v. I. B. Cg/8—8. Prolongatie 53/453/4. Russen: Consols li/4 Markt sluit prijshoudend. "Wisselkoersen: Londen 12.073/8—12.08. IBerlijn 59.373/4—59.40i/2. WWeenen 34.97i/235.00. Parijs 9.731/2—9.74. Brussel 34.57—34.59i/2. Dollar Cable 2.49—2.49i/8. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Juni. Hoogste barometerstand 763.4 te La Corona. Laagste barometerstand: Verwachting 739.4 te Hernoesand. Zwakke tot matige Z- totZ.W. wijnd. Meest zwaar bewolkt tot betrokkejn. Waarschijnlijk eenige regen. Wleinig ver- Waarschijnlijk eenige regen. Wieinig ver andering in temperatuur. Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 58 gr., 12 uur 61 gr., 3 upr 63 gr. Vrijdag 7 Juni. Zon op 4.42; onder 9.13. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.43. Maan op 4.13 v.m.; onder 9.44 n.m. Nieuwe Maan 7 Juni. Trgdag Zaterdag Zondag Maandag- Dinsdag Woensdag Donderdag 13 Vlissingen. Z o m e r t ij d. 7 Juni 8 13 58 14.43 15.31 16.19 17.14 18.16 6 55 (Het tijdstip van hoog water te D o m- bnrg valt 9 minuter na dat te Vlis- a&ngen). 9 10 11 ting aan de waterleiding te meer, daar deze gemeente niet tot de toeg|elredè- men behoort tot de Zeeuwsch Vlaam- sche Waterleiding Maatschappij. Ook werd het hoogtepeil le hoog gevonden. Kortom de R,aad meende dat deze ver ordening niet past voor een platteland streek, iniettegienslaande zij er speci aal voor ontworpen is. Zij is te duur en te groot van opzet voor den wjej'ïk- mansstand. Een der leden spreekt bij de gebruike lijke rondvraag de wenschelijkheid uit om de ondergrondsche bak welke zich bij den nortonput bevindt te vergrooten door er bijv. een ,bak bij te plaatse|ni. Dit draagt de goedkeuring van alle le den weg. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over-de week van 26 Mei tot en met Juni in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Middelburg 1, Sas van Gent 2, Vlissingen 1. In genoemde week werd een geval van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op dc Volksge zondheid gebracht. (St.Crt.). bez DE FINNEN OP WALCHEREN. De Finsche Volkenbondsleden, die thans een rondreis door Nederland ma ken, kwamen heden (Donderdag)morgen te 11 uur te Vlissingen aan, waar aller eerst de nieuwe havenwerken werden bezichtigd, en daarna in „Britannia" de lunch werd gebruikt, aangeboden door het gemeentebestuur van Vlissingen. Vervolgens werd naar Middelburg ge reden, waar de drukte op marktdag in oogenschouw werd genomen. Te onge veer 3 uur werden de gasten ten stad- huize ontvangen en daarna op het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Toen stond nog een autorit naar Westkapelle op het programma en van daar naar Vlissingen terug. Met den mailtrein zouden de heeren onze provin cie weder verlaten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem ds. H. J. Dijck- meester le IJmuiden. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam (als geestelijk zorger van „Eudokia") ds. G. Elshove le Rotterdam, die dit beroep aannam. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Utrecht door ds. A. Verhagen te Middelburg. In de muren, die den reusachtigen koepel van de St. Pieter te Rome schra gen, heeft men onlangs scheuren ont dekt. Ze hebben zich al danig uitgebreid en op sommige plaatsen is de steen zoo ver vaneen gespleten, dat men er gemak kelijk de hand in kan steken. Het spreekt vanzelf, dat men de noo- dige voorzieningen wenscht te treffen om verdere schade te voorkomen. Men is reeds bezig de scheuren met cement te dichten. Bij het verrichten van werkzaam heden bij den aanleg der rioleering zijn te Elsloo bij Beek (L.) in een weide een drietal hutkommen, waarin zich over blijfselen van aardewerk en vuursteenen bevonden, aan de oppervlakte gebracht. Dr. Beckers, oudheidkundige te Beek, zal een onderzoek naar deze oudheidkun dige vondst instellen. Eeuwfeest van T oonkunst. De Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst, viert deze week ter gelegen heid harer honderdjarig bestaan te Am sterdam. Men weet dat deze maatschappij vele afdeelingen in den lande telt. De feeste lijkheden werden geopend met een rede van den voorzitter jhr. dr. E. van Bere- steijn, in de aula der Universiteit. Des avonds had een groot feestconcert in het Concertgebouw plaats. Uitgevoerd wer den het praeludium op het Wilhelmus, van dr. Mengelberg, Te Deum van Die- penbrock en Beethoven's' negende. Zon dagmiddag wordt het tweede feestcon cert gegeven, de achtste symphonie van Mahler. Ter eere van deze gelegenheid zijn be noemd tot ridder in den Nederlandschen Leeuw de heer J. Dudok van Heel, voor zitter van de afdeeling Amsterdam en van de feestcommissie; tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heeren Sem Dresden, directeur van het Conservato rium der Maatschappij te Amsterdam, en Hugo Nolthenius, die 50 jaar lang zijn krachten aan de Maatschappij heeft ge geven, en tot ridder in de orde van Oran je-Nassau, de heer dr. Paul Cronheim, algemeen secretaris van de Maatschap pij. De jury voor de prijsvraag van een compositie heeft dr. Rudolf Mengelberg- den prijs van f 2500 toegekend. Het be kroonde stuk is een cantate voor tenor solo met koor. Er waren 169 inzendin gen. 1) Verdubbeling van geslachts- kerne 11 j Naar hel Handelsblad verneemt, is het dezer dagen aan dr. "Wl. E. de Mol, den erfelijkheids-onderzoeker gebleken, dat het door experimenteel handelen mogelijk is bij Hyaeintlius romanus en Hyacinlhus Wébbianus (resp. Bellevallia romana en B. Webbiana) stuifmeelkorrels te doen ontstaan, die twee- en viermaal zoo groot zijn, als de gewone. Dien tengevolge worden dan tevens de foe- vruchtingskerneu dubbel of viermaal zoo groot, hetgeen berust op liet feit, dat de aantallen chromosomen verdubbeld, resp. verviervoudigd worden. Dit feit is hierom van zooveel be- teekenis, omdat geexperimenteerd is met onverdacht wilde planten. Dr. De Mol heeft deze planten reeds jaren zelf in cultuur. Het argument, dat men dikwijls tegen De Mol's proefnemingen met hyacinthpn, tulpen, narcissen, enz. heeft ingebracht, n.l. dat gewerkt was met objecten, die reeds eeuwen in cultuur zijn en die dan geen zuiver 'beeld geven van den omvang en de beteekenis, welke De Mol er aan toekent, wordt hierdoor geh(eel of zoo gansch geheel ontzenuwd. De verdubbel de en de verviervoudigde stuifmeelkorrels zijn uiterlijk in niets te onderscheiden van normale, enkelvoudige, dan in af metingen. Talrijke kruisingsproeven, in de eerste plaats met hyacinthen verricht, hebben herhaaldelijk aan het licht gebracht, dat de grootere stuifmeelkorrels in slaat zijn, te bevruchten. Er behoeft dus geen twij fel te bestaan, dat er langs dezen weg een middel ontdekt is, om stelselmatig tot nakomelingen te komen, gekenmerkt door een liooger aantal chromosomen in de celkernen. Deze nakomelingen zijn door gaans veel grooter en steviger en geven na verdere geslachtelijke vermenigvuldi ging tot grootere verscheidenheid aan leiding. 1 UIT DE STAATSCOURANT. Bij gon. besluit is tijdelijk: benoemd tot leerares aan "de R.HJBüS. te Hel mond, mej. M. Rivière le Middelburg EERSTE KAMER. Naar wij vernemen is de Eerste Ka mer bijeengeroepen op Dinsdag 18 Juni a.s„ des namiddags om 2 uur. Het ligt in de bedoeling alsdan o.a. af te doen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 April 1928 te Berlijn gesloten verdrag tusschen Nederland en Duitschland om samenvoeging van de douanebehandeling aan de grens en het scheepvaartverkeer op den Rijn en het wetsontwerp tot wij ziging der Ziektewet. HET KERKELIJK CONFLICT TE TIENHOVEN. De Vijfde Kamer van het Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in het conflict tusschen Ds. Smelik en zijn kerk en de Geref. kerk te Tienhoven, Het conflict tusschen dr. Smelik en de classis Breukelen kwam hierop neer, dat hij niet gedwongen kon worden om te verklaren, dat men over Genesis 3 geen andere opvatting kan hebben en nooit zou kunnen krijgen, dan dat de boom, de slang en het spreken van de slang zintuigelijk waarneembaar waren. De rechtbank te Utrecht besliste dat de kerk die tegen ds, Smelik procedeerde, de juiste voortzetting van de Geref. kerk te Tienhoven was, en zij wees op dien grond de vordering tot ontruiming der pastorie toe. Ds. Smelik en zijn kerk gingen in hooger beroep. De Amsterdam- sche rechtbank heeft thans het vonnis der Utrechtsche rechtbank bevestigd. DE INDISCHE MAIL. De Indische Mail via Genua wordt a.s. Vrijdag te 12 uur te Amsterdam] ver wacht. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud.) f 15000: 622 f 1000: 7547 13936 f 400: 4195 9834 1755 12952 13860 19690 f 200: 95 1857 11588 12388 12704 f 100: 520 2988 4902 5139 6909 "7164 7281 12221 14536 14835 15715 BEURSOVERZIGHT. AMSTERDAM, 6 Juni. 3 uur. Vast verloop. Opening op ongeveer slotkoersen van gisteren, daarna een op- waartsche richting. Philipsaand. druk verhandeld en flinke koerswinst, die niet geheel behouden bleef. Calvé Delft stegen tot boven vorig peil. Keuchenmeists goed gedisponeerd. Kunstzijde-aand. lieten zich van hun goeden kant kennen. Lager ingezet, maar later naar boven. Drukke affaire in Boetons, die uit de markt werden genomen. Alg. Exploraties goed van toon. Koninklijken op hoogste prijzen van gisteren. Tabakken: Zenemba's wat hooger ge noteerd. RETHY. f PRAAG, 6 Juni. V.D. De bekende schaakmeester Réthy is hedenmorgen in het sanatorium Lieben bij Praag over leden. MAC DONALD BIJ BALDWIN. LONDEN, 6 Juni. V.D. De nieuwe pre mier Ramsay Mac Donald, vergezeld van Philip Snowden en Thomas, die beide belangrijke functies in het nieuwe kabi net zullen bekleeden, bracht hedenmor gen een bezoek bij Baldwin in diens ambtswoning, waar de leiders een on derhoud hadden met den premier. DE UITBARSTING VAN DE VESUVIUS. ROME, 6 Juni. V.D. In de omgeving van Terzigno heerscht thans rust. De ter assistentie gezonden troepen kunnen thans eenigszins van de vermoeienissen van het reddingswerk uitrusten en heb ben slechts patrouille te doen. In totaal zijn tot nog toe 75 boerderijen geheel of gedeeltelijk vernield. Hoewel de schade nog niet te overzien is, voert het bestuur van Terzigno met de autoriteiten reeds besprekingen over den wederopbouw der vernielde gebouwen. NAPELS, 6 Juni. V.D. De lava massa, die aan twee zijden door den kra ter stroomt, heeft niet meer dezelfde snelheid van gister en niet meer de licht krans als in het begin van den afgeloo- pen nacht. Dit alles wijst er dus op dat de lava aan het afkoelen is. Men hoopt dat de uitbarstingen geen verdere schade meer zullen aanrichten. Geslaagd le Utrecht voor het can- didaatsexamen theologie de heer II. W. Waardenburg te Bruinis se. De heer J. Boogerd geb. te O o s- Ierland, thans onderwijzer aan de Chr. school te Wemeldin'ge, is benoemd aan een der Taborscholen te Scheveningen. Aan de Bijzondere school te Bar- woutswaarder is tot onderwijzer be noemd de heer W. van Pijlen, thans tijd. te T ho len. Geslaagd te Amsterdam voor Be kening-Courant-Boekhouder Steno-typist (10-vinger systeem), de heer L. C. Rib- bens te Ter neuzen. De heer R. Stouthamer, onderwij zer aan de Chr. School te Sluiskil is benoemd in gelijke betrekking te Rijk (Haarlemmermeer). Dinsdagavond j.l. hield de vereeni- ging tot bevordering van tuinbouwonder- wijs op Schouwen en Duiveland onder leiding van haren voorzitter, den heer W. G. Boot Jz. een algemeene goed bezochte ledenvergadering te II a a m- stede. De voorzitter deelt mede dat de vereeniging hoogstwaarschijnlijk van Rijkswege over 1929 een subsidie van f 500 voor den proeftuin zal ontvangen. Daarna brengt spr. verslag uit van den toestand en de werkzaamheden der thans 221 leden tellende vereeniging van hare oprichting af tot heden. De vereeniging is op den goeden weg voor het stichten van een lagere tuin bouwschool. De exploitatierekening sloot met een nadeelig saldo van f 305.01, dat echter naar alle waarschijnlijkheid wel gedekt zal worden door een paar belangstellen de corporatie's De aftredende bestuursleden, de heeren H. v. Toledo en M. L. J. Muste worden bij acclamatie herkozen. Beslo ten wordt aan de directie der Rotterdam- sche Tramweg-Mij. dank te betuigen voor haar zeer billijke vrachtregeling, die den tuinbouw ten goede komt; toe te treden als lid der Coöp. veilingsvereeniging „De Zuid-Hollandsche Eilanden" en te trach ten bij de coöp. boerenleenbank „Haam slede" het hypotlieekcrediet te verhoo- gen van f 6000 tot f 8000. De heer Brandenburg zag gaarne een warenhuis op den proeftuin geplaatst benevens een verwarmings-installajie, vooral met het oog opliet voorkweeken van tomatenplanten voor tuinbouwers in de omgeving. De heer v. Toledo zegt, dat het voor kweeken van tomaten de rentabiliteit van den proeftuin zal verhoogen. Het bestuur zal in de volgende algemeene vergadering met plannen enz. voor een eventueel te bouwen warenhuis komen, terwijl de kwestie der verwarming in de toekomst wel een punt van overweging zal uitmaken, maar wegens de beduiden de kosten voorloopig wordt aangehou den. De heer J. Fokker zag gaarne in de toekomst tuinbouwproeven op de zeer lichte gronden in de omgeving, wat naai de meening van den voorzitter momen teel wegens moeilijkheden voor den tuin baas moeilijk uitvoerbaar is, maar toch t. z. t. onder de aandacht zal komen. -O' Fruit ui t Florida. Het Journal du Havre maakt melding van een plan lot opening van een fruit- lijn van Florida op Europa. De heer Harry di Cristina, een fruitexporteur, uit Jacksonville, zal zich naar Europa inschepen, teneinde aldaar den toestand plaatselijk te bestudeeren. Het plan zou zijn om een dienst te openen van Jackson-ville op Noiord-Euro- peesche havens, met schepen welke van koelinrichtingen voor fruitvervoer zijn voorzien. Men hoopt in. Duitschland Frankrijk en Nederland een markt te vinden voor perziken, sinaasappelen en pompelmoezen van Florida. De Rozente 11 toonstelling ie Den Haag. Naar de Maasbode verneemt hebben de 's-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeni- ging en de 's-Gravenhaagsche Bloemisten patroons resp. Bloemenwinkeliersver- eenigingen dit jaar geweigerd hun steun en medewerking te verleenen aan de door „Nos Jungurit Rosaé" te houden rozententoonstelling in den Dierentuin van 19 tot 21 Juli a.s. Ook hebben de besturen dier vereenigingen hun leden geadviseerd individueel geenerlei steun of medewerking te verleenen. Naar het blad verneemt, moet het be zwaar der vereenigingen daarin gelegen zijn, dat zij meenen dat „Nos Jun- gunt Rosae" niet de goede richting uit gaat om haar tentoonstellingen op peil te houden. Voor de Utrechtsche rechtbank stonden terecht drie gewezen spoorweg beambten ter zake verduistering van plaatsbewijzen ten nadeele der Neder- landsche Spoorwegen. Twee der ver dachten waren op vrije voeten gesteld, de zaak tegen den derde zou thans ver loop hebben. Echter noemde het O. M. de aangelegenheid zóó ingewikkeld, dat ze thans nog niet in haar geheel kon wor den overzien. Daarom verzocht het O. M. uitstel der behandeling tot 25 Juni Mr. Ch. Witlox pit 's Hertogenbosch, verdediger van verd., kwam tegen en kele opmerkingen van 'het O. M. (als zou deze verdachte gechicaneerd zijn) op en bepleitte invrijheidstelling. Hiertegen maakte het O. M. bezwaar. De rechtbank ging in raadkamer, en (Ingez. Med.) deelde na lang beraad mede, dat zij geen termen tot invrijheidstelling aanwezig achtte. De zaak Liebermann. In de zaak-Liebermann werd gister middag voor de Amsterdamsche recht bank na de pauze gehoord J. J. Wialt- man, die o.a verklaart dat het nieuwe bestuur der Veendammer Hypotheek bank en Liebermann na de overdracht de beschikking hadden over de brand kast. L. heeft enkele dagen na den vijf en twintigsten de door de Incassobmk gestuurde effecten meegenomen. Lieber mann zeide hierop een deel daarvan te hebben verkocht en de opbrengst te heb ben goedgeschreven op rekening van de Veendammer. Dan wordt lang been en weer gespro ken over het kassierscontract en over de financiering van den Veendammer, waar voor Waltman nog tot f 30.000 had voor geschoten. Dan verklaart getuige Waltman dat bij een bespreking met de Nederlandsche Bank, die de pandbrieven niet in belee ning wilde nemen, gezegd werd dat als de zaak zoo doorging (d.w.z. als de koers voor de pandbrieven zoo gedrukt zou worden) de aandeelhouders of het be stuur spoedig millionairs zouden zijn, wijl zij in de gelegenheid waren de pandbrie ven tegen een lagen koers in te koopen. Deze uitspraak had Waltman ook aan Liebermann meegedeeld. De volgende getuige, de accountant A. Smith, herhaalde zijn verklaringen, afge legd bij de behandeling van de zaak te gen de W. S. voor de rechtbank en ver haalde hoe hij en wanneer hij het eerst de transacties had afgeraden. Bigamie. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan een bankwer ker, die een dubbel huwelijk had geslo ten. Verdachte was getrouwd te Hilver sum. Dit huwelijk was niet gelukkig en op een zeker oogenblik besloten de echt lieden van elkaarte gaan. Toen is de man te Utrecht voor de tweede maal ge trouwd met een vrouw, die reeds twee kinderen had, en die na haar huwelijk met verdachte een derde kind ter we reld bracht. De officier van justitie wees op den ernst van het feit. Spr. meende dat hier streng moest worden gestraft en eischte drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger verzocht de onmiddel lijke invrijheidsstelling van verdachte. De officier van justitie verzette zich daartegen, z. i. was ontvluchting te vree zen. De Oestercultuur. Naar de N. R. Crt. verneemt zijn één dezer dagen op de Yersche Bank een paar excemplaren van een diersoort ge vonden, die vooral in Engeland groote schade aan de oesters teweeg (brengt. Dit oorspronkelijk uit Amerika stam mende dier, in het Engelscli, Slipper Limpet, wetenschappelijk Crepidula for- nicata genoemd, behoort tot de slakken. Het slakkenhuis is evenwel in sterke mate platgedrukt, zoodat de spiraal van het huis bijna niet te onderscheidén is en de schelp den vorm van een nap heeft. De lengte is ongeveer 3—5 cM., de breedte iets geringer. De slak hecht zich steviig vast aan de oesterschelp, bijna steeds komt een aantal dieren op één oesterschelp voor en wel zoo, dat het eene aier op den rug van zijn voor ganger zit, doch niet geh|eiel centraal zoodat de gevormde, keten niet recht doch gebogen is. De schade, die ze aan de oesterteelt teweeg brengen, wordt daardoor veroor zaakt. dat ze hetzelfde voedsel als de oester gebruiken, dus voedselconcurren- ten zijn en daarbij verzamelen ze veel slik en vuil. Hun werking is dus te vergelijken met die van mosselzaad. Bestrijding kan alleen plaats vinden door vernietiging van de exemplaren, die op- gevischt zijn. Het is thans in de eerste plaats van belang, te weten, hoe algemeen deze Slipper Limpet reeds op de Oosterschelde verspreid is; inededeelingen dienaangaan de worden gaarne tegemoet gezien door dr. B. Havinga, rijksinstituut voor Vis- scherijonaerzoelc. Droogbak la, Amster dam. Daar de Slipper Limpet met geen enkel ander schelpdier uit de Zeeuwsche Stroomen te verwarren is, zal de her kenning aan de handt van boven staande korte beschrijving wel geen moei lijkheden bieden. Ned. Zijdeteeltvereeniging op gericht. Op initiatief en met medewerking van den heer A. van Itallie, te Den Haag en in samenwerking met de Ned. Heide Mij. te Arnhem is tot stand gekomen en opgericht de „Nederlandsche zijdeteelt vereeniging." Het terdag draagt delburjl dijk, TI Den T| De cies 4 weg, r| Het Singel Het

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2