Bij en Openbaar Optreden BIJVOEGSEL De Plaatsvervanger. Woensdag 5 Juni 1929 No 130 BINNENLAND. FEUILLETON UIT STAD EN PROVINCIE KUNST EN WETENSCHAP KERKNIEUWS ONDERWIJS VAN DS *c VAN ZENDVERGUNNING VOOR RADIO AMATEURS. De Minister van Waterstaat heeft de voorwaarden vastgesteld, waarop aan Radio-amateurs een zendvergunning kan worden verleend. Om een machtiging te verkrijgen moet men den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en voldaan heb ben aan een in te stellen onderzoek omvattende kennis van de beginselen van magnetisme, electriciteit en radio techniek voorts kennis van de Neder land sche wetgeving op radiogebied en van het Verdrag en Algemeen Regle ment van Washington (voor zooveel be treft de bepalingen omtrent zendver gunning aan amateurs), terwijl verder nog bedrevenheid wordt geëischt in sei nen en opnemen op het gjehoor van tm or seteekens met een snelheid van 8 woorden per minuut. De kosten van deel neming aan dit onderzoek bedragen f 5. Het onderzoek zal worden afgenomen door een daartoe in te stellen examen commissie. De Nederlandsche Vereeni- ging voor Radiotelegrafie en de .Ned. Vereeniging voor Internationaal Radio amateurisme zullen hierin een werkzaam aandeel nemen terwijl de genoemde com missie in hoofdzaak uit leden dezer bei de vereenigingen zal worden samenge steld. In bijzondere gevallen kan vrij stelling van dit onderzoek worden ver leend. De amateur moet aan den Direc teur-Generaal der posterijen, telegrafie en telefonie kennis geven dat hij de ver leende machtiging onder de daarbij ge stelde voorwaarden aanvaartlt, en voorts den datum mededeelen waarop de in richting voor gebruik gereed is1. De in stallatie moet voor ae Ingebruikneming schriftelijk worden goedgekeurd. De daar toe aangewezen ambtenaren moeten >steeds in de gelegenheid worden ge steld de installatie te controleeren. In grijpende wijzigingen mogen daarin zon der voorkennis niet worden aangebracht. De inrichting mag niet ten gebruike aan derden worden afgestaan, tenzij aan dezen de bevoegdheid tot bediening daarvan is verleend; het medegebruik door derden is niet aan leeftijdsgrenzen gebonden. De gebruiksmachtiging is bestemd voor het doen van proefnemingen voor een louter persoonlijk doel, zonder (geldelijke overwegingen. De uitzendin gen moeten betrekking hebben op de inrichting, te nemen proeven e.d.; in geen geval mogen valsche of bedriege- lijke noodseinen worden overgebracht of verspreid. Heruitzending van omroep programma's is zonder voorafgaande ver gunning niet toegestaan. Correspondentie mag slechts plaats vinden met gelijksoor tige stations, voorzien van een desbe treffende machtiging. Uitzendingen mogen plaats vinden op golflengten van 5-5.35, 10-10.7, 20.8-21.1, 41-42.8. Meter en voorloopig ook van 75-85 Meter en met 'n zendvermogen van maximum 50 Watt. Gebruik van gedemp- te, oi gedempt-ongedempte golven alsme de van z.g. werk- en rus'tstroomen is verboden. Behalve de zendinrichling moet de machtigingho-uder nog bezitten een ont vangtoestel, een frequentie- en een stroommeter en zoo noodig een span- (ningsmeter; bovendien moet in of na bij het perceel waar de zender geplaatst is, een telefoonaansluiting aanwezig zijn, door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door 0 M G de W 82) HOOFDSTUK XXVII Een s li e u tel tot de oplossing Aller oogen werden nu op den heer Talbot gevestigd alsof allen hem nu aan den tand gingen voelen. Hij verdroeg dat onderzoek zeer goed. Niemand kon aan hem merken dat hij pas een paan- harde slagen tegen zijn hoofd gehad had; hij hield zich kaarsrecht, een zorge loos lachje speelde om zijn lippen. Men zag dat hij zich niet veel om hen be kommerde, ofschoon ze met hun twin tigen tegen één waren. De afspraak was waarschijnlijk dat de advocaat de leiding van de zaak op zich' zou nemen1. Hij1 zat in zijn stoel geleund, evenals op zijn kantoor, met de 'beenen over el- nfr en doppen van zijn vingers tegen elkaar. Hij sprak gemaakt bedaard, een- oonig, alsof hij zooveel mogelijk zijn belangstelling in het geval wilde ver bergen. „Toen u mij korten tijd geleden een door middel waarvan berichten aan den machtiginghouder kunnen worden door gegeven. 1 Als vergoeding van de kosten van con trole en administratie is een bedrag van f 10 per jaar verschuldigd. Aanvragen om een zendvergunning kunnen reeds thans tot den Minister van Waterstaat Worden gericht. DE KONING VAN SI AM NAAR JAVA. Volgens de laatste berichten, wordt de koning van Siam eind Juli op Jjava verwacht. Hij zal met koninklijke hon neurs, met plechtigheden, uitgebreider dan bij het bezoek van Pasquier, worden ontvangen. Uit Middelburg. Zondag a.s. zal door de afdeeiingen Den Haag, Dordrecht en Rotterdam \e;n enkele andere van de Nederlandsche Reisvereeniging met ongeveer 350 leden een 'bezoek worden gebracht aan het eiland Walcheren. De deelnemers ko men met een extra trein des morgens om 8 uur te Middelburg aan, wor den daar ontvangen door leden van de afd. Walcheren en brengen onder leiding van deze allereerst een bezoek aan de Abdij, waar door de zeer gewaar deerde welwillendheid van ®bcl Re- stuur van het Middelburgsch Muziek korps een uitvoering van gewijde nxuziek wordt gegeven. Vandaar wordt gewan deld naar het Schuttershof, terwijl om 10i/2 uur met auto's wordt vertrokken voor een tour over Walcheren. Gereden Wordt over den Noordweg tot aan Schoonoord waar wordt uitgestapt en door de bosschen een wandeling wordt gemaakt, waarvoor ook zeer welwillende toestemming werd verleend. De auto's worden weder bestegen bij „Zonneveld en de tocht vervolgd naar Domburg aL- waar geluncht wordt. Vervolgens wordt de tour voortgezet over Westkapelle, Zoutelande enz. naar Vlissingen, waar op hel Beursplein de auto's worden ver laten en gewandeld wordt over den Bou levard naar het Grand-Hote! „Britannia" alwaar om 6 uur een gezamenlijk diner plaats vindt. Na afloop daarvan wordt om pl.m. 8 uur met extra trams ver trokken naar het station Vlissingen, waar om pl.m. 9 uur de extra trein weder ver trekt. Indien het weer medewerkt, be looft dat een schitterende tocht te wor den. Het bestuur van de afd. Walcheren hoopt levens dal deze tocht mede moge bijdragen tot meerdere bekendheid voor het vele schoone, dat het eiland biedt en voor veie leden aanleiding moge wor den om nog eens terug te komen en dan voor langeren tijd om daarvan rustig te^Jainnen genieten. Aan het vorenstaande kan tenslotte nog worden toegevoegd, dat een aantal deelnemers den tocht door Walcheren per rijwiel zullen maken. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. -1 1 '(lagez. "Medt) Uit Walcheren. Maandagnamiddag vergaderde tie raad van Arnemuiden in voltallige zitting. Tegen de gewijzigde vastgestelde om schrijving van de bebouwde kom be staan, volgens bericht van Ged. Staten, geen bedenkingen meer. Van de gemeente Middelburg w'as een opgaaf van verschuldigde bijdragen in gekomen ingevolge de Nijverheidsonder wijswet over 1928 lot een bedrag van van f 764,95 benevens f2.16 aanvullen de bijdrage over 1926. Eveneens van de gemeente Amersfoort over 1926 ten bedrage van f 32.88. Ingekomen is een bericht van de ver eeniging van Ned. gemeeenten omtrent de door de Tweede Kamer genomen be slissing inzake de navordering krachlens art. 104 der L. O. wet, hierdoor is het niet meer mogelijk om vorderingen in te stellen over jaren voor 1928 voorzoo ver de rekening over die jaren voor 1 Jan. 1928 zijn vastgesteld. Deze 'bepaling levert derhalve geen bezoek kwam brengen op mijn kantoor en u zelf introduceerde als Percival Tal bot, de neef van den ouden Reginald, was ik getroffen door het feit, dat 11 volstrekt niet de persoon was dien ik verwacht had te zien. Maar het leek mij zulk een vermetelheid dat een bedrieger in de gegeven omstandigheden zou tracla- ten zijn voordeel te doen met mijn licht- geloovigheid, dat liet niettegenstaande mijn verbazing niet in mijn hoofd op kwam dat u een ander kon weizen dan de persoon die u voorwendde te zijn." Toen de advocaat sprak van zijnlicht- geloovigheid, Verscheen er een ironisch glimlachje op het gelaat van meer dan één toehoorder „En toch, wat ik zelfs niet vermoed had 'blijkt de waarheid te zijn. Ge zijt evenmin Percival Talbot als ik. Dat u ooit zooiets beweerd hebt, bewijst een zeer groote. mate van onbeschaamdheid om op dit o-ogenblik van niets anders te spreken ,een onbeschaamdheid -zoo. ko lossaal, dal men ze haast ongelooflijk zou kunnen noemen. Nu op dit oogenblik weet ik niet alleen dat ge de man niet zijt wiens naam ge hebt aangenomen. Ik weet ook wie ge zijt en alles omtrent u." De advocaat nam een papier in de hand dat voor hem op tafel gelegen had. „Uw1 naam is Barry John Barry. Ge hebt eenige jaren van uw leven in resultaat op voor deze gemeente, daal de voi-deringen reeds zijn voldaan, al thans als de bedoeling dezer bepaling niet van dien aai'd is dat de in 1928 alsnog betaalde Vorderingen daaronder vallen. Hieromtrent zal een onderzoek worden ingesteld. Het bekende verzoek om adhaesie van het gemeentebestuur van Stad-IIarden- bei-g aan een adres inzake opheffing belastingkantoren ten plattelande werd voor kennisgeving aangenomen. Het ophalen van huisvuil en faecaliën is voor een jaai-lijksche vergoeding van f 430 en de mestspecie aangenomen dooi den heer M. de Hollander, aldaar. Gedurende deze droogteperiode zijn vanwege het gemeentebestuur reeds 7 waggons drinkwater beschikbaar gesteld aan de inwoners. Dat voor deze gemeente waterleiding een groote uitkomst zou zijn is ongetwij feld juist, doch volgens een mededeeling zou een eventueele aansluiting op het vvaterleidingsnet vanaf de Zuid-Beven- landsche leiding en verdeeling in de ge meente, aan 'buisleiding een bedrag van f 50.000 reeds vragen. Ook deze mededeeiingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingewilligd wordt een voorstel van B. en "W. om aan het bezwaar van de P..Z, E M. (het plaatsen van een gratis licht punt op het transformatorhuisje in deze gemeente) tegemoet te komen Verder besloot dei raad geen ouder- gronclsnet voor de electrische verlich ting te doen aanleggen, daar de kosten hiervan voor deze gemeente f 8000 hoo- ger 'zouden zijn. De straatverlichting zal niet de gas lantaarns worden voortgezet. Op voorstel van B|. en "W. komt de raad terug op zijn besluit tot het geven van vergunning aan A. de ViSser voor den bouw van een varkenshok. Een voorstel lot rioleering van de sloot langs Hen spoorweg ontmoet bij den raad groot financieel bezwaar. Het wordt ver worpen, alleen de wethouders Voor. Een schrijven van de Oudercommissie wordt in handen van Bi. en !W. gesteld, I11 de woning van hfet hoofd der open bare school in d<e kom dezer gemeente zal electrische verlichting worden aange legd. De huur zal later met de rente der kosten van aanleg worden verhoogd, zoo mogelijk moet de aanleg der gasver lichting blijven liggen. Bij de rondvraag- vraagt de heer Schuit waarom geen water uit den re genbak van de openb. school voor de bevolking beschikbaar is gesteld. De voorzitter zegt, dat dit uit een voorzichligheidsoogpunt niet is gebeurd, daar dit voor de school noodig is. Noor d-R eveland. Maandag vergaderde de gemeen teraad van Wissenkerke. Afwezig de heer S. J. de Regt. Ingekomen is een schrijven van de verschillende polders dat zij de subsidie aan het onderhoud van den weg hand haven. Een verzoek van de Oudercommissie te Kamperland om 't landbouwYerlof voor schoolkinderen op andere tijden te stel len werd na door verschillende leden besproken te zijn aangehouden. Een verzoek van den heer FlikWeerd en den heer Luik om vergoeding voor standplaatsen voor woonwagens werd in gewilligd. De heer Abrahamse wil dat bij vertrek der woonwagens door den reini gingsdienst de standplaatsen worden ge reinigd. Een verzoek van de Oudercommissie te Kamperland tol het aanstellen van een vierde leerkracht werd verdedigd door den heer van Nieuwenhuize. De voorzitter wijst er op dat de andere scholen ook met een dergelijk verzoek konden komen en dat bij inwilliging de Amerika doorgebracht en hebt daar „g leefd v&n wat ik zoo beleefd ben te noe men van uw werk, maar het ging u slecht. Ook hebt ge een tijd in Klondvke doorgebracht om naar goud te zoeken, ,maar u hebt dat niet gevonden. Daar 'hebt ge kennis gemaakt met Percival Talbot, die zich daar schuil hield; daar had hij redenen voor. U is daar ün zeker opzicht zijn kameraad geworden en ge hebt u in zijn vertrouwen gedrongen Hij verleide u waarschijnlijk van zijn rijken oom, wiens eanilg bloedverwant hij was. U schijnt daar dadelijk plannen gemaakt te hebben naar aanleiding van hetgeen hij u verteld heeft. Een plan schijnt wortel geschoten te hebben in uw hoofd, zooals blijkt uit de vermetel heid die u hadt den ouden Talbot uw portret te sturen en te beweren dat het portret was van zijn neef." „Dat is een leugen.' Dit zeggende, begreep hij, dat hij den woedenden aanval van den dikken man achter zich te duchten had, en draaide hij rond als een tol zoodat liiij den slag die voor hem bestemd wais ontweek; de slag zou immers een straf wezen omdat hij gesproken had; hiji maakte zich dus gereed den aanvaller met ge lijke munt te betalen en sloeg hem een, twee, zelfs drie maal, met zulk een snelheid en juistheid dat de vent, al> kosten niet te overzien zouden zijn. Op voorstel van B. en W. werd afwij zend beschikt. Een verzoek van, de afd. Wissenkerke van Volksonderwijs en van de afd. N.- Beveland van het N. O. G. om het schoolgebouw te Geersdijk geheel voor het bijz. L. Onderwijs af te staan en een nieuw gebouw voor het openb. on derwijs te bouwen of bij een nieuw ge bouw voor het bijz. onderwijs het oude weer geheel voor het openb. onderwijs te bestemmen werd na door alle leden besproken te zijn, wegens de hooge kos ten niet ingewilligd. Naar aanleiding van het verzoek om adhaesie van den gemeenteraad van stad Hardenberg tegen opheffing der belas tingkantoren op het platteland werd door den voorzitter medegedeeld dat door de burgemeesters van N. Beveland reeds een adres aan den Minister is gezonden 0111 de belastingkantoren op 't platteland te behouden. De lieer Schippers stelde voor ilat de Raad zich in dien geest ook uitsprak. Aldus besloten. Met het voorstel van B. en W. om dit jaar den Veerweg te Kamperland te ver- breeden en den aanleg van het trottoir uit te voeren en voor dat trottoir tegels te bezigen, informeert de heer Noord- hoek naar de wijze waarop de reeds vroeger geplaatste afheiningen terug ge plaatst moeten worden. De voorzitter zegt dat dit geschiedt ten koste der ge meente en ten genoegen der rechtheb benden. Vele leden bespraken het voor stel dat aangenomen werd onder bepa ling dat het tijdstip van uitvoering woreït bepaald voor het bietenvervoer. Het voorstel tot verkoop van de oude brandspuiten te Kamperland en Wissen kerke werd bestreden door den heel de Boer, die het voorstel niet verant woord achtte in geval van stagnatie met de motorspuit. De heer Kramer wilde de oude spuiten opruimen. Besloten werd om de spuiten op te ruimen. Het voorstel van B. en W. tot het aanschaffen van een hekwerk voor de begraafplaats te Wissenkerke 0111 de reeds vroeger geplante Qlmeveeren langs den ingang te kunnen aanbinden werd aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Schippers naar de vorderingen mét het wegenplan. De voorzitter zegt dat met eigenaren van den dijk nog contracten gemaakt moe ten worden, maar er is toch voortgang in. De heer Buize w'enscht op de haven- een gedeelte te bestraten met oude keien die aldaar aanwezig zijn. Dit wordt goed gekeurd. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). nes een rede, waarin hij: de Noord-Ne derlanders namens het gemeentebestuur van Antwerpen van harte welkom heette. Spr. is bijzonder verheugd dezèn Nedér- landschen oudheidkundigen kring te kun nen ontvangen op dit stadhuis, dat het middelpunt is van ons prachtig verleden. Gij No order broeders, minnaars van de kunst van vroeger eeuwen en wij, wij willen hetzelfde. Wij' doen daarmee prachtig werk en betreuren slechts, dat er nog niet meer oudheidkundigen zijn. Spr. brengt dan hulde aan de Noord- Nederlanders als Alberdingk Thijm, die de vaders waren van de liefde voor oud heidkunde en 'die de beweging in het leven riepen tot bescherming van ide kunstwerken onzer voorvaderen. Schepene Junes hoopte dat de be trekkingen met de Noord-Nederlandsche oudheidkundigen steeds de beste zouden zijn en dat zij nog dikwerf op het stad huis van Antwerpen zouden terugkeeren, want het is ons steeds zeer aangenaam wanneer Noord-Nederlanders hier op dit sfaadhuis met ons komen spreken. Hij uitte, ten slotte den wensch dat de bloeiende kring van Hulst en omgeving het volgend jaar een bezoek zou brengen aan de groote tentoonstelling van oude kunst. De voorzitter der „Vier Ambachten", de heer R. Wilking, dankte schepene Ju- lies voor de hartelijke ontvangst en voor het feil dat het stadsbestuur een boot ter beschikking had gesteld. Het bezoek aan de prachtige stat Antwerpen zal, al dus spr. onze belangstelling zeker nog vergrooten. "Spr. hoopt dat de vriend schapsbetrekkingen mogen bestendigd blijven en dat de bloei van Antwerpen, welke gedurende den laatsten tijd zoo zeer is toegenomen, moge voortduren. Vervolgens werden onder leiding van uschepene Junes en den heer Sahbe de verschillende merkwaardigheden van het stadhuis bezichtigd. Ces namiddags had een boottocht plaats door de havens, waarna de oud heidkundige kring weer naar Zeeuwsch- Vlaanderen terugkeerde. Dr. H. L. A. 'Feykes, Ned. Hew. tired, te C o 1 ij n s p 1 a a t, herdenkt he den den dag, waarop hij, vijf en twintig jaar geleden, in zijn tegenwoordige standplaats intrede deed. Voordien stond ds. Feykes te Marken (1897—1901) en te Arnemuiden (1901—1904). De Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Scheveningen heeft den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Sche veningen voorgesteld, gezamenlijk een bidstond te houden, in verband met den strijd, die thans in het visschersbcdrijf zooveel tweedracht teweeg brengt. 'Studiereis Oudheidk. kring van Hulst naar Antwerpen. De Antwerpsche correspondent dei- Maasbode meldt dt. 1 Juni: Vandaag heeft de oudheidkundige kring van Hulst en omgeving „De Vier Ambachten" onder leiding 'van de heeren R. Wilking, Voorzitter, J. Adriaanse, ar chivaris en R. Lambooy, secretaris, een studiereis gemaakt naar Antwerpen. De groote groep van dames en'heereii' leden bracht allereerst een bezoek aan het Plantinmuseum, waar conservator M. Sabbe hen rondleidde. Vervolgens begaf men zich naar de O. L. Vrouwekerk. Op hel middaguur werd het gezelschap officieel ten stadhuize ontvangen. Nadat de lieer Sabbje de gasten had voorgesteld, hield de Antwerpsche sche pene van schoone kunsten, de heer Ju- De heer W. Tavenier, vroeger (wo nende le Middelburg, thans1 onder wijzer te Leerdam, is benoemd tot on derwijzer aan een openbare school te Rotterdam. soluut onvoorbereid op den aanval, niet tegenstaande zijn lengte en dikte tegen den grond gesmakt werd. Daar volgde een heele drukte op. Met hun twaal ven zouden ze op dien eene zijn aan gevallen. Maar de stem van den advocaat klonk luide 00ven al 't lawaai uit; was oat niet het geval geweest, dan had het er leelijk voor hem uitgezien. „Heeren! heeren!' riep de lieer Wiil- son, „houdt u bedaard, als je blieft. Was de afspraak niet dat er niets van dien aard zou plaats hébben voordat het juiste oogenblik gekomen was." Vloekend en dreigend stond de dikke man op. „Laat mij met hem afrekenen; ik zal hem tot. moes slaan!" Maar Wilson stond op zijn stuk: „Ben nett, ik verbied het je !Doe wat je wilt totdat ik mei hem afgedaan bieb, maar zoo lang zult ge hem niet aanraken." De advocaat sprak op een toon van gezag. De dikke man had geen lust om te gehoorzamen. „Denkt u dat ik me zoo laat behande len, mij op den grond laat gooien alsof ik een zwijn was evenals hij. Neen, neen, dat niet." Maar de advocaat hield vol. „De af spraak was dat ik gehoorzaamd zou wor den en dat zal gebeuren. Je kunt hem later alles nïet interest terugbetalen maar we hebben nu al tijd genoeg vermorst O p 1 e; i d i 11 g tot r a d i o t e 1 e— gr a f i s t aan de „De Ruyter- s c h o o 1." Zooals bekend mag worden veronder steld is tegenwoordig een groiot aantal der Nederlandsche koopvaardijschepen uitgerust met inrichtingen voor draad- looze telegrafie. Deze installaties zijn evenwel niet hel eigendom der reede rijen die de. schepen exploiteeren, zii behooren toe aan de Nederlandsche Të- legraafmaatschappij „Radio-Holland" le Amsterdam, die ze in huur verstrekt ik héb geen tijd mieier." John Eva fluisterde hem iiets toe;de woeaende vent luisterde naar hem1. Hij mompelde nog iets en hield zijn gebalde vuisten tegen ziich aan, maar hij liet den advocaat zijn gang gaan. Voordat hij verder ging begunstigde- h;ij den heer Talbot met enkele woorden die als waar schuwing bedoeld waren. „Tenzij u onverstandiger is dan ik vermoed, zult u zoo iets niet weer pro- beeren, want dan zou ik u laten vastbin den op uw stoel en Bennett zijn gang laten gaan." Toen nam de heer Wilson weer plaats. Op denzelfden zeurigen toon ging hij voortI „Ik zei zooeven dat u uw portret aan den ouden Talbot gezonden hadt en nu zegt ge dat het een leugen is?" „Hel is een leugen." „Wal was dan uw doel loen u hem dat portret hebt gezonden?" „Ik heb er nooit een gezonden." „Wie heeft hét dan gedaan?" „Dat kan ik u niet zeggen. Ik had het portret nooit gezien voordat ik liét bij 11 op tafel zag liggen, en ik wist ook niet dat het bestond." Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5