Sln^Aag 4 Juni 1929 De mondverzorging met Odol 129 172* Jaargang 0jj dit nummer behoort eon Bijvoegsel. BINNENLAND de eerste kamer. NOTARIAAT. de beetwortelsuikerindustriie» DE VISSCHERSSTAKING TE SCHE- VENINGEN. RADIOBEELDTELEGRAFIE. UIT STAD EN PROVINCIE. circus carl iiageinbeck. is in één woord een weldaad. De rottingsprocessen in den mond, die de tanden langzamerhand ver woesten, worden met zekerheid ge stuit, en na iedere spoeling met Odol verspreidt zich een verkwik kende frischheid in den geheelen mond.WanneerU de tanden daaren boven nog met Odol-tandpasta borstelt, blijven ze wit en glanzend. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN VOOR DE PLATTELANDSGE MEENTEN VAN DE MDDENGROEP. JUBILEUM DER KONINGIN-MOEDER» Zaterdagmiddag heeft de koningin moeder ten paieize Soestdijk een noen maal aangeboden aan het uitvoerend co mité en de eere-voorzitters van het co mité, dat zich indertijd heeft gevormd om haar het geschenk der Nedenand- sche vrouwen, ter gelegenheid van haar jubileum aan te bieden. Het noenmaal werd gegeven in de eetzaal, welke door het geschenk der vrouwen zulk een belangrijke verfraai ing heeft ondergaan. Hel Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Eerste Kamer heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Fren- cken voor zijn benoeming tot Eerste Ka merlid in de vacature-Verheijen, tot lid van de Eerste Kamer 'benoemd verklaard mr. J. van Best, vroeger te Eindhoven, thans verblijf houdende in België. Bij Kon. besluit is aan P. Wi.* Maas, op zijn verzoek, met ingang van den dag van beëediging van zijn opvolger als notaris, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Tilburg. De K. v. Koophandel en Fabrieken voor W;. Noord Brabant heeft een adres gericht aan de Eerste Kamer om het wétsontwerp-v. d. Heuvel c.s. tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuikerindustrie, te bekrachti gen, opdat de beetwortelteelt en de beeft- wörtelindustrie voor ons land behouden blijven. De Kamer acht deze zaak van het grootst belang, daar de productie in ons land zeer belangrijk is. De productie bedraagt 30.450.000 gulden, en dit be drag zal door vervanging van de beet wortelindustrie door andere cultuur nooit gecompenseerd kunnen worden. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de burgemeester van 's-Gravenhage mr. Pa- tijn, die optreedt als bemiddelaar in het Scheveningsche visschersconflict. gister een voorstel gedaan aan beide partijen. De ledenvergadering van de Reeders- vereeniging heeft gistermiddag het voor stel reeds aanvaard. De werknemers ziil- len vandaag hierover een beslissing ne men. Aneta meldt uit Bandoeng d.d. 1 Juni. Ofschoon er reeds geld op de be grooting voor was gevpteerd, is voors hands afgezien van de aanschaffing van een zender voor radio-beeldtelegrafie voor_ het verkeer tusschen Nederland en Indië, omdat de stand van de proefne mingen in Europa geen voldoende waar borgen geeft, dat de kostbare installatie een nuttig, rendabel effect zal hebben. De opening der eerste gewone zit ting der Staten van Zeeland/ is vastge steld op Dinsdag 25 Juni a.s. des namid dags te half acht uur. buister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig 'betaalde belastingen naar 'inko men en-of vermogen (gewetensgeld), is ontvangen bijden inspecteur der directe belastingen te Terneuzen f 19313- den inspecteur der registratie en domei nen te Middelburg f 25.22 Uit Vllssingen. Blijkens het verslag van de Ver- eeniging tot verzekering tegen Zieken- huisverpleging te VI is sin gen is het ledental gestegen tot 6324 met een maandelijksche contributie van f 1036,18. Tot 1 Mei is aan contributie ontvangen f2987,70. Door den gunstigen toestand der financiën werden enkele wijzigingen in het reglement aangebracht. De wachttijd voor nieuwe leden werd van 6 op 3 maanden teruggebracht; de uitkeering zal niet eerst na drie dagen maar onmiddellijk aanvangen, Tiet maxi- fuum aantal verpleegdagen vervalt en wordt gelezen, dat voor klasse A en Bi resp. tot f 112,50 en tot f 75 zal wor den uitbetaald. 'Ten slotte zal ook het gebruik der operatiekamer worden ver goed. Uit Walcheren. Gisterenavond sprak in het café Dorpszicht te Souburg de heer A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer voor de Vrijzinnig Democraten over de a.s. Ka merverkiezingen. Spr. behandelde voor de pauze o.a. het verschil tusschem de S.D.A.P. en de V.-D. om na de pauze in het bij zonder bet programma der Vrij'z. Dem. toe te lichten. Er volgde eenig debat, waarbij werd gevraagd hoe het komt, dat waar de Vrij'z. Dem. zulke warme (voorstanders der openb. school zijn, er toch Vrijz. Dem. hunne kinderen naar een bijz. zij het dan ook neutrale school' zenden. Maandag hield de gemeenteraad van Serooskerke een openbare Ver gadering. Ingekomen is een adres van B. en W. van Vrouwepolder dat de raad hunner gemeente besloten heeft de voorwaarden te aanvaarden (zijnde f 125 per jaar) te betalen aan de gemeente Serooskerke voor het mogen gebruikmaken van het slachthuis voor noodslachtingen voor het zelfde tarief dat is vastgesteld voor 'Se rooskerke. B. en W. hebben een voorstel om de asclibelt en puinplaats in de Vlasstraat te doen herstellen. Ze hebben kosten opge vraagd. Dit zou zijn met hout f 80, met steen f 120, waar vrijwel de voorkeur aan werd gegeven. De heer Iz. de Buck vindt dit be drag 'hoog. De heer Jobse zou in over weging willen geven de bak op te rui men, aangezien er nu een puinplaats in de zandput is, welk voorstel na lang durige discussie met 6 sstemmen, tegen 1 voor (van den heer "W. Jobse), ver worpen wordt. 'Zonder stemming wordt nu besloten in steen te herstellen. Aangaande een schrijven van A. Seijs, dat hij eervol ontslag vraagt als gemeen tebode tegen 1 Juli a.s. stellen B. en W. voor dit te verleenen. Zij vragen machtiging voor het oproepen van solli citanten voor die betrekking op een sa laris van f 125, na een wijziging Jn de 'instructie. Een schrijven van den Chr. Landarbei- dersbond om evenals in het vorig jaar een bijdrage uit de gemeentekas tot ;3/4 van het normaal loon uit te betalen bij "werkloosheid 'Be heer Goedbloed stelt voor 'dat loon te bepalen op f 12. Alzoo besloten, waar bij de heer Iz. de Buck aandringt op (goede controle. B en W. stellen voor den heer J. de Graaf eervol ontslag te geven als onder wijzer tegen 1 Augs. a.s.'in verband met zijn benoeming te Ellewoutsdijk. Zij1 vra gen machtiging voor het oproepen van een nieuwe leerkracht in zijn plaats en wel naar aanleiding van verkregen in lichtingen, een onderwijzeres. Na bespre king 'heeft de raad geen bezwaar deze' machtiging te verleenen. De voorzitter deelt den raad mede, dat op Donderdag 13 Juni a.s. 's' av. 8 uur een vergadering zal worden op geroepen in het vergaderlokaal waar de heer Slooves zal spreken over de lelec- trificatie der gemeente. Het zal aange plakt wörden aan het gemeentehuis en liet plakbord. Bij de rondvraag zegt de heer P. Me lis, dat de aangelanden niet bereid zijn klinkers aan te koopen voor een rijwiel pad in het gedeelte met keien bestraat, aangezien zij meenen, dat het meer een persoonlijk belang is. Tevens doet hij een verzoek om een paar z.g.n. wissels aan te brengen in dat gedeelte, omdat daar moeilijk gepasseerd kan worden. Hierop volgde een langdurige bespre king, waarbij de heer Goedbloed dit voorstelt, als de aangelanden het vervoer op zich namen van klinkers', keien en zand. De heer W. C. Allaart zal er zijn 'stem niet aan geven. Wie de luxe wil' hebben van een klinkerpad door den keiweg, moet zelf de klinkers aanschaffen. De heer Iz. de Buck sluit zich hierbij aan. De voorzitter brengt in stemming of er een klinkerpad v!an 5 d.M. breed in gelegd zal worden, bij de bestrating als de aangelanden de steenen en zand kos teloos vervoeren. Dit wordt Verworpen met vier tegen drie st. Voor de heet. ren Goedbloed, Jobse en P. Melis. u - -ff- Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Maandag speelden op de hofstede van den landbouwer K. D., aan den Baan- dijk te Neuzen, waar een driewielskar opgeklapt stond, eenige kinderen. Tijdens het spel sloeg de kar neer, en trof een 7- en een 5-jarig knaapje, met heCI gevolg, dat de eerste zijn been brak en de ander een beenkneuzing beliep. Vrijdagmiddag had de werkman a. L. te- N e uze n, Werkzaam bij' de N.V. „De Hoop", het ongeluk, met zijn linker hand beklemd te geraken tusschen een knijper van een loskraan tengev olge waar van hem eenige vingers gedeeltelijk wer den afgeknepen. Zondagnamiddag gaven de Djigui- ten Kozakken te Sas van Gent op het middenterrein der Wielerbaan een voorstelling, waarvan de Verschillende nummers zeer in den smaak vielen. Door onbekende oorzaak ontstond Zaterdagmiddag brand in het in aan bouw zijnde huis van de - Wed!. S. t© Sas van Gent. Een zoldering brand de uit. De brandspuit, die onmiddellijk gealarmeerd werd, kon uitbreiding voor komen. De werklieden van de Beetwortelsui kerfabriek Sas van Gent, die ont slag zijn aangezegd geworden en nog geen ander werk hebben, hebben thans .aanzegging gekregen, dat zij nog een veertiental dagen werkzaam kunnen blij ven,, teneinde de werkzaamheden aan de -o3 ajsioo.iS jajj uoSfi.Tq aj .reBiq qauqBj deelte is inmiddels elders aan het Werk. Maandagmorgen sloeg het paard van den kolenhandelaar V. uit West- d o r p e, dat voor een wagen was ge spannen plots op hol en rende met dol le vaart in de richting Sas van Gent. De groote brug was juist voor het ver keer te land gesloten. De afsluithekken werden door het dier in zijn vaart open- gestooten, terwijl de snelheid van den wagen thans dermate was,, dat paard en wagen, met daarop zich bevindend rij wiel in het kanaal terecht kwamen. Eiets en wagen gingen naar de diepte, terwijl het paard zich aanvankelijk al zwem mende boven wist te houden, doch niet bijtijds den wal kon bereiken en ver dronk. De plaats, Waar de wagen in het kanaal terecht kwam, is zeer diep. De Z. Koerier meldt: Voor rekening van de nieuwe Amo- niakfabriek te'Sluiskil zullen op hare terreinen een 28-tal heerenhuizen ge bouwd wörden. Naar gemeld wordt zal de molen vroeger eigendom van den heer A. Bal te Lamswaarde door den tegenwoor- digen eigenaar worden gesloopt. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). Ter doen gebruikelijk hebben wij gis terenavond de eerste der vijf voorstel lingen bijgewoond, die het zulkeen goe den naam hebbende circus Hagenbeek hier deze week geeft, en laten wij be-» ginnen met te constateeren, dat 't geheel op zeer hoog peil staat. Reeds de ruime tent, flink verlicht, maakt op den bin nentredende een zeer goeden indruk en men vergeet altijd werkelijk in Middel burg te zijn. Terwijl het goede muziekgezelschap zich doet li oo-ren, nemen de toeschou wers, die vooral op de beste rangen gis- teren nog veel' te veel plaatsen hadden opengelaten, hun stoelen en andere zit- of staanplaatsen in. Precies te 8 uur kör nten de eerste gedresseerde dierénn.l. een vijftal gevlekte pony's no. 6 be vond zich in de kraamkamer in de arena en geven onder leiding van den heer Gautier zeer goede dresseeroefe- ningen te zien. Nog nimmer zagen wij dit hier van zulk een klein paarden- soort. Niet minder nieuw' was' het nummer waarin een zestal gedresseerde Zebra's worden voorgebracht -door den heer Gin- di. Deze Zuid-Afrikaansche dierensoort zagen wij tot nu toe slechts' in een die- reinluin. maar de heer Gindi is er in ge slaagd hen als paaiden tot een mooi nummer te brengen. Dezelfde dresseur geeft dan nog blijk een Guanaco in zijn macht te hebben en te toonen, dat dit dier een zeer goed' springer is. Voor hen, die dit didr soort niet kennen, zij gemeld, wij eerst dach ten aan een lama, en wij' vernamen dan ook, dat het een wat fatsoenlijker uit gave van deze bergbewoners is. De dresseur wordt nu vervangen door een uitstekende luchtacte, waarbij de twee gezusters Princess zich onver schrokken acrobaten toonen. Wederom komt nu de heer Gautier in de manége en ditmaal met zes Trakehner heng sten, waarmede hij op het gebied wan massa-paarden dressuur iets brengt, dat ook heel goed is afgewerkt. Dan roept de acrobatiek weer. ditmaal door komische oogenblikken afgewisseld aller belangstelling opw'ekkend, als de vier Cleos zich heen en weer werpen, alsof een mensch een vangbal was. De komiek van dit gezelschap geeft wer (Ingez. Med.) kelijk niet het minst inspannende te ziein. Onder de nummers, die in een „paar denspel" steeds rustig, maar daarom niet minder imponeerd moeten worden genoemd, neemt zeker het hoogeschool rijden een eerste plaats in en wat de heer Siegfried Baron von Redwitz dit maal op den Hongaarschen roodschim- mel „Nena Sahib" te zien gaf stond al op een zeer hoogen trap. Het was keurig wat dit mooie dier op de maat van d!e muziek te zien gaf. Een typische afwisseling brengen de Somalis, een troep inboorlingen uit Afri ka, die op den maat van primitieve mu ziek door de vrouwen gegeven, hun krijgsspelen te zien geven. Het is voor Middelburg een ongekend iets, deze zwarten hier te hebben in hun witte kleedij en reeds dit is een attractie op zichzelf. De vijf groote Indische olifanten ge ven, gedreseerd door den heer Neuffer (verschillende aardige, maar ook belang wekkende oefeningen om ditmaal is in een turnterm te schrijven te ge nieten. De oogenschijnlijk logge dieren, die echter in den natuurstraat groote vlugheid kunnen ontwikkelen, gehoorza men op voorbeeldige wijze aan de com mando's Behalve deze 5 zijn er nog een tweetal, doch dit ;z ijn de werkolifanten, die bij op- en afbouw zulke goede dien sten bewijzen. fn de nu volgende pauze is gelegen heid de stallen te bezichtigen en wij' wekken op daar ook in groote getale ge bruik van te maken, om dat de stallen keurig zijn en men hier de paarden en de vele soorten van dieren nog eens meer van nabij in oogenschouw kan hemen, het is een diergaarde in het klein, die te bezichtigen is en dit is ook overdag tegen ëen billijk entree moge lijk. Als 'het orkest het einde van de pauze aankondigt staat alles in het circus weer gereed voor een acrobatisch num mer en wel van de drie Dragas, die werkelijk ook iets heel goedlst in lucht- acrobatiek brengen. Het aantal jockey- rijders verminderd steeds en het mag dan ook wel als een bijzonderheid wor den genoteerd, dat de N.V. Hagenbeek, want de exploitatie van dit circus is! te genwoordig een Nederlandsche N.V., bij het volgende nummer niet minder dan drie van deze lenige mannen brengt, de gebrs. Reimsch, die eerst ieder op een paard, later te samen op één paard heel wat presteeren op dit gebied. Daarna is de arena geheel gevuld met paarden althans de omtrek, want niet minder dan 16 paarden, alle mooie die ren worden dan tegelijk door den heer Gautier voorgereden en ook bij dit num mer toont deze pikeur zijn groote kracht over de viervoeters, die wat men op een bal zou noemen polonaises uitvoeren en ten slotte twee aan twee dansende de manege verlaten om de stallen weder op te zoeken. Het was geheel „af". Nog een drietal steigerende poney's vormden het laatste van hetgeen de heer Gautier dezen avond van zijn dressuur deed genieten. Met een kleine afwisseling in het pro gramma kwamen nu eerst nog weer eens 10 acrobaten, aangediend met den naam Asgards, doen bewonderen, wat deze 2 dames, eenige heeren en een paar jon gens, (door gestadige oefening en met behulp van één of twee -wipplanken we ten te brengen. Het lijkt zoo eénvoiiidig, maar het grenst bij even nadenken aan het ongeloovelijke. Verder bleef het nu bij dressuur num mers en dat wel het eerste van een vijf tal Zeeleeuwen, waarvan vooral 2 uitste kende jongleurs bleken. De heer Ostmann zal zeker ook met de nog minder geleer de voortgaan met de studie, tot dat alle vijf dezer minder oogenlijke dieren een brevet van bekwaamheid kunnen me devoeren. De ijzeren hekken, die na dit nummer op zeer vlugge wijze, trouwens alles gaat met een onberispelijke vlugheid en nauwkeurigheid werden opgesteld, toonden, dat men nu tot de roofdieren geklommen was, dank zij den goede cli max, die in het programma is gebracht. Het waren dan eerst de ijsberen en bruine heren, van den heer Doksansky, die him opwachting maakten en die in dansen en standen veel bewonderings- waardig lieten zien. Een waardig slot vormde de heer Al fred Kaden, die te gelijkertijd 3 leeuwen, twee leeuwinnen, twee zwarte beren en twee tijgers in de manege bij zich heeft en die, al heeft Pascha, een leeuw het blijkbaar niet geheel naar zijn zin, met dit 9-tal buitengewoon veel weet te be reiken. De groepen, die hij met een deel en ten slotte, met allen vormt, moge wel als de clou van dit nummer worden geboekstaafd. Wij zouden zeer onvolledig zijn als wij onvermeld lieten, dat de clowns, Ba'busio en hoe zij verder mogen heeten, bijzonder goed op dreef zijn en al was er wel een nummertje van ouderen da tum, toch ook met origineele num'mers voor den dag komen. De muziek doet de mensehen uitge leide met den marsch „Ga je mee naar Hagenbeek?" Mogen duizenden dezen vraag met „ja" beantwoorden, niemand zal zich zijn gang betreuren. Door de Commissie aangaande da electrioiteitstarieven voor de plattelands gemeenten der middengroep is het vol gende adres verzonden aan den Raad van Beheer der P. Z. E. M.: Zooals aan Uw college bekend zal zijn, is er naar aanleiding van een officieele bijeenkomst van Uwe zijde met de Pro vinciale Pers en de daarop in de bladen vermelde prijzen voor licht en kracht voor de Middengroep, door den Raad van 's-Heerenbroek een motie aangenomen, waarin geprotesteerd werd tegen de ab normale verschillen oor licht en kracht voor Goes en v!oor de dorpen. Deze motie is met verzoek olm ad hesiebetuiging verzonden aan de Ge meenten der Middengroep. Tegelijk was door 's-Heerenhoek daar bij een verzoek gericht, tot het houden van een bijeenkomst der Dag. Besturen van de Plattelandsgemeenten in de Mid dengroep, om daarop te bespreken de middelen, die er toe zouden kunnen leiden, om gelijkstelling te verkrijgen van de prijzen van licht en kracht voor de dorpen. De vergaderingen, die hiertoe zijn ge houden te Goes en te Middelburg, heb ben tot resultaat igehad, dat er een Com missie is gevormd, beslaande uit Burge meester Welleman te Krabbendijke, als Voorzitter, Burgemeester van Nieuwen- huizen te Schor e als Vice-Voorzitter, A. Menheere, Raadslid te 's-Heerenhoek als Secretaris, en als leden: Burgemees ter Richel te Borssele, Burgemeester Stute te Colijnsplaat, Burgemeester van Voorthuysen te Domburg, Burgemeester Ilorninge te Arnemuiden, Burgemeester Bakker te Iioudekerke, Burgemeester van Teijlingen te Oostkapelle en P. van 't Westeinde, Wethouder te 's-Heer Abts- kerke, L. de Jonge, Gemeente-Secretaris te Oyezande en J. van Meerendonk, Gemeente-Secretaris te 's-Gravenpolder. Op voornoemde vergaderingen is ons gebleken, dat op een enkele uitzondering

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1