VFijiag 31 Mei 1939 172* Jaargang KAMEROVERZICHT BINNENLAND NEDERLAND EN BELGIE. PEST TE BANDOENG. UIT STAD EN PROVINCIE. Besmettel ij ke ziekten. men het Bijvoegsel). de onbewaakte overweg bij rilland1. KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP LEGER EN VLOOT i. 126 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Eerste Kam er. i Zittinig van Donderdag. Een zeer korte zitting. Snel ging er een aantal ontwerpen door Zooals we gister al hebben gezien, kreeg de heer de Gijselaar van mi nister Kan ongeveer de toezegging, van vertegenwoordigers der kaaspro- centen in de commiisfeie i. z. het waar borgen van bepaalde eigenschappen óf hoedanigheid 'van uitgevoerde voortbreng gelen van het landbouw-, veeteelt en zuivelbedrijf; en heeft de heer v. Lan- schot er bij een wijziging der water- staatsbegrooting zijin vreugde over uit gedrukt dat eindelijk recht wordt ge daan aan de bevolking van N.-O. Noord Brabant, die reeds tientallen van jaren overlast had van de Bieersche Overlaat, door dat deze thans opgehoogd zal wor den tot aan dijkshoogte. Hij bracht hier voor een woord van warmen dank aan de ministers van waferstaat en van 'fi nanciën, waarvoor op zijn beurt minis ter v d. Yegte dank zegde. Toen ging de Kamer in comité gene raal voor de huishoudelijke begrooting en daarna voor enkele weken uiteen» In regeeringskringen te Brussel wordt verzekerd, dat de nota van Antwoord der Belgische regeering, waarvan Woensdag in den ministerraad sprake Was en wel ke toen reeds aan den Nederlandschen gezant te Brussel was overhandigd, niet alleen aanvaarding insluit van het Ne derlandsche verzoek om publicatie van de Belgische nota's van Januari en Fe bruari en de Nederlandsche antwoord den op deze nota's., maar ook nog een rechtzetting bevat van zekere, naar Bel gisch oordeel verkeerde opvattingen be treffende de juridische interpretatie van dé tractaten van 1839,, welke in de Ne- cferiarffTscbe antwoorden voorkomen. De Belgische regeering drukt in hare laat ste nota den wensen uit, dat deze recht zetting eveneens zal worden gepubli-? ceerd. De Dienst van de Volksgezondheid heeft, zooalis wij gisteren meldden, de stad met pest besmet verklaard. Drie le den van een Chineesche .familie van twintig personen in het centrum van de stad zijn aan bulhonenpest overle den Twee andere leden van deze familie zijn eveneens door de pest aangetast. De gemeenteraad heeft een bedrag van f 10 000 gevoteerd teneinde de noodige maatregelen tegen 't gevaar te doen tref fen Nog wordt door Aneta meegedeeld: Bij een Chinees is pertinenrt pest ge constateerd. Verder wordt aangenomen, dat een doode Chineesche vrouw1 even eens aan pest overleden is, een. Chi- neesch meisje echter niet, omdat geble ken is, dat 't reeds maanden geledep on gesteld was. In de barakben van het gemeentelijk ziekenhuis zijn n,og 9 per sonen, die met den pestlijder ip contact zijn geweest, ter observatie opgenomen. Zij wonen allen in hetzelfde huis1. Een inlander uit een andere buurt is even eens opgenomen. In het Zendingshospi taal worden twee patiënten geobser veerd. Bij twee hunner is pest gecon stateerd. heer M. van der Vliet, aldaar. Oost burg de heer W. J. Talsma te IJzendijke. Hulst de heer J. L. M. Maertens, aldaar. Neuzen de heer A. E. C. Kruijsse te A)el, terwijl de heer A. Fl G, Kruijsse tevens is aangewezen als voorzitter. Nu men weer naar buiten trekt en geniet van strand enj veld en hosch willen wij nog eens met klem aanraden in de buurt van de bosschen niet te rooken of althans Uiterst voorzichtig te zijn met het wegwerpen van lucifers of eindjes sigaren of cigaretten. Nu men alom hoort van boschbranden, slaat ieder den schrik om het hart, als hiji bedenkt, dat onze prachtige mantelingen/ en bos schen zouden worden beschadigd. Ieder werke daarom mede zulkeen onheil te voorkomen Door den Commissaris der Koningin zijn voor het tijdvak van 1 Juli 1929 tot 1 Juli 1934 herbenoemd tot lid van 'de Gezondheidscommissie, gezeteld te: Middelburg de heer P. Dumon Tak, al daar „Vlisisingen de heer Hj, C. Weslse- ling, aldaar. Tholen de heer Z. v. d. Velde te Scherpenisse. Goes de heer P. Warren te Borsselen. Kruiningen de Uit Middelburg. Door eene andere vergadering kwa men wij Zaterdag j.l'. op de vergadering van de „Vereeniging Ziekenhuisverple- ging" op Walcheren, toen deze al eeni- gen tijd aan den gang was. Dojardoor is niet duidelijk in ons versljag najar voren gekomen, wat de afdeeling Dom burg eigenlijk heeft gevraagd. Wij wil len daarom thans nog mededeelien, dat die afdeeling het volgende had ver zocht ahet daarheen te willen leiden, dat het vervoer der patiënten naar een in richting voortaan zou geschieden, op kos ten der Vereeniging; b. om ook de Chirurgische behande ling er bij op te hemen; c. om meer zelfstandigheid te ver- l'eenen aan de plaatselijke afdeelingen, wat voornamelijk bij spoedeischende ge vallen noodig geacht werd; d. tenslotte vroeg de afdeeling in- 'dien 't hoofdbestuur 't noodzakelijk, bleef achten, dat bij opneming van een patiënt door den behandelenden geneesheer een geteekende verklaring wferd verstrekt deze medewerking dan ook aan hen te vragen. Deze vragen waren het die den voor zitter aanleiding gaven te zeggen, dat men tot het eerste bereid was, dat het tweede in studie zou worden genomen, en dat in sommige gevallen van een dok tersverklaring kon worden afgeweken. De tweede vraag was later zeker me de aanleiding, dat dit punt bij de rond vraag nog eens ter sprake kwam. Dat de secretaris der afdeeling Dom burg, de heer P. Dourleijn, terug kwam op het ziekenvervoer naar de ziekenhui zen, kwam door de cijfers van. den al'- gemeenen secretaris, waaruit bleek, dat van de 100 opgenomen patiënten er slechts 26 van buiten de stad kwamen. Toen vroeg de heer Dourleijn invoering van vrij vervoer met 1 Juli. Ten slotte moet eerlijkheidshalve wor den erkend, dat dé heer Dourleijn bij ,zijn nadere bespreking van de kwestie van het afgegeven van doktersverkla ringen geen naam van een dokter noem de, de naam van dr. Vaandrager wend' door anderen bij de verdere bespreking, die wij' Maandag slechts kort vermeld den, genoemd. Het was wel wat lucht in de Seliut- tershoftuin gisterenavond, toen het Mid- delburgsch Muziekkorps daar zijn eer ste Abonnementsconcert gaf, en het was er dan ook niet druk; trouwens wij zijn op dit gebied de laatste jaren niet ver wend. En men wacht schijnbaar tot het bestuur deze concerten moet opgeven, het korps weer een gevoeligen klapi is toegebracht en tenslotteMaar la ten wij niet denken aan onze stad zon der een goed korps als dit. Degenen, die wel aanwezig waren, hebben weer genoten van een uitstekend programma,, met niet minder dan vier geheel nieuwe nummers, waarvan wij alleen konden bijwonen ,,In a Persian Market"-, een intermezzo met aardige af wisselingen in tempo. Moge de volgende concerten beter be zocht zijn. Wij hopen, doch vragen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der di recte 'belastingen, enz. D. H. Branden burg verplaatst van het kantoor Delft buitengemeenten, naar het kantoor der directe' belastingen enz. te Middel- burg; is de ontvanger der directe belastingen, enz. P. van Keimpenia, verplaatst van Middelburg naar '.s-Grav'enhage, en tijdelijk werkzaam gesteld aan de in spectie der directe belastingen, enz. 2de afdeeling aldaar. Waar wij bemerken, dat velen on- ze aankondiging van een paar weken geleden vergeten zijn, herinneren wij er nog eens aan, dat er hedenavond mu ziek op het Molenwater is. Uit Vlissingen. In de te Groningenj gehouden jaar- lijksche vergadering van den patroons bond in de bouwbedrijven werd tot !be- fstuurslid herkozen de heer W'. Hj. van 'Breen te Vlissingen. Bij de vaststelling van een landelijk collectief contract werd besloten dat Middelburg en Vlissingen in1 de 4e klasse zullen blijven. Uit Z uid-Beveland. De rijksklerk C. Zweemer ten kan tore der directe belastingen te Goes is met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot Adjunct-commies en verplaatst naar de inspectie te Terneuzen. Ook de heer Jac. de Schipper Jacszn. heeft verklaard de benoeming tot lid van 'den Raad der gemeente V H. Arendskerke niet aan te penien. Benoemd* tot gemeente-opzichter te Eindhoven, de heer 0. van Koeveringe te Sc h o re, thans b.g.w1. opzichter bij 's Rijks Waterstaat. Uit Zee uwsch-Vlaanderen W. D. De—raad van 0 ad zand kWaïn Woensdagavond in voltallige vergadering bijeen. Met het door het gemeentebestuur van Sluis aangegeven plan, om in die ge meente, in het huis aan de Hoogstraat het zgn. „Kapelletje" een streek archief te vestigen, werd besloten in principe mee te gaan, al kwam de gevraagde bij drage in de kosten van verbouw en eer ste inrichting ad 25 cent per persoon niet gering voor. Voor kennisgeving werd aangenomen het bekende verzoek van de gemeent|e Stad-Hardenberg om adhaesie te be tuigen aan een adres aan de Tweed© Kamer gericht. Met de firma E. Eijsbouts te Asteta zal een contract worden afgesloten voor de levering van een acht-daagsch toren uurwerk, voorzien van slagwerk, met bijlevering van twee wijzerplaten, waar op uur- en minuutwijzers zijn aange bracht, benevens een badinrichting voor een bedrag van ruim f 1000. Afgewezen wordt het verzoek om sub sidie van den Algemeenen Bond van Po litiepersoneel voor een cursus tot op leiding van politieagenten. Goedgekeurd wordt de rekening van ontvangsten en uitgaven der gezond heidscommissie te Oostburg over 1928. Met ingenomenheid wordt het schrij ven aangehoord, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen 1 Mei j.l. heeft gericht tot de P.Z.E.M., waarin duidelijk is geteekend de luste loosheid, die er in verschillende aan- 'gesloten gemeenten bestaat ten aan zien der verstrekking van etectrischen stroom en waarin ook een weg aange wezen wordt om tot oplossing te komen van het elëctriciteitsvraagstuk. In verband met een schrijven van den Ned. Bond van arbeiders in 'het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf wordt besloten om de toetreding tot het wterk- l'oozenbesluit 1917 met één jaar te ver lengen. Medegedeeld Wordt, dat de Minister van Onderwijs het verzoek beeft afge wezen om met het oog op het aian^l! kinderen, dat thans de openbare school bezoekt, goed te vinden, dat een vierde leerkraccht voor Rijksrekening Wondt be noemd. Na eenige beraadslaging wordt besloten niet over te gaan tot de be noeming van een boventalligen onder wijzer, maar den 'egenwoovdigen kwee- keling te handhaven tot 1 Januari 1930. O Het aantal gevallen yan besmettelijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 Mei in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: St. Jansteen 2, St. Philips- land 2. Diphteritis: Goes 2. In genoemde week zijn geep gevallen van encephalitis na ipenting ter kennisi van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gekomen. (Stscrt.) (Vöör verder FRad en Provincie zie De heer W. Koning Wzn. schrijft aan de N. R. Crt. Het groote ongeluk op Pinksteren- Zondag heeft naar ik verneem verschillende autoriteiten bewogen, om zich ter plaatse van den toestand te over tuigen. En dan vindt' men het uitzicht alleszins v oldoende. Zelfs de familie van de slachtoffers oordeelde er zoo over. Ik kan dat billijken, want het uit zicht schijnt inderdaad voldoende. Niet temin weten wij, autobestuurders uit deze omgeving, dat de toestand voor an deren werkelijk zeer gevaarlijk is en dat schuilt juist hierin, dat het gevaar niet wordt opgemerkt, zelfs al komt men den toestand op zijn gemak op nemen. Ik wil trachten, dit eenigszins duide lijk te maken, maar moet daarvoor wat uitvoerig zijn. De auto kwam van den kant van Brabant. Men rijdt een eind over dén straatweg l'angs'den voet van den spoor weg tot aan den Reygersbergschen dijk. Dit punt veroorzaakt in Hoofdzaak hét straks aan te wijzen groote doch niet opgemerkte gev aar. Men slaat nu rechts af en volgt een eindje den genoemden dijk. Dan rijdt men de oprei af en komt op den fae- ruchten „Derde Weg". Deze is zeer smal en met hoornen beplant. In die rij hoo rnen staat het eerste waarschuwings bord. De weg is te smal, om het anders te plaatsen. Maar aangenomen, dat men het gezien heeft, of dat men wel weet, dat men een onbewaakten overweg na dert, van dit punt af begint het ge- vaar te ontstaan en toe te nemen, dat men den toestand meent te kunnen overzien, terwijl dit toch niet het geval is. De zaak is deze. Op den „Derde Weg" rijdt men laag. Het zooeven bedoelde punt van den Reygersbergschen dijk, waar men den straatweg verliet, is hoog (een oude zee dijk). De gezichtslijn loopt dus over dat punt naar boven. Daardoor kan de trein reeds nabij zijn, zonder dat hij in het zicht komt en daar heeft men geen erg in. Ziedaar het onopgemerkte gevaar. Daar komt 'bij, dat de „Derde Weg5 zeer smal is en de overweg veel te smal, terwijl er dikwijls een druk verkeer is en de spoorweg den Derde Weg met vrij scherpen hoek kruist. Nu denke men zich in de omstandig heid van een voorzichtig chauffeur, die armen en schouders niet mag bewegen', als hij zijwaarts ziet en dit laatste mag hij slechts gedurende korte oogenblik- ken doen. Bij het eerste' waarschuwingsbord heeft hij al links gezien, maar niets opgemerkt. Dicht hij het tweede bord ziet hij nogmaals uit, maar moet nu links achterwaarts zien. Daarom rijdt de chauf feur dus langzaam, te meer omdat hij reeds den te smallen overweg heeftop- gemerkt en ook op voorbijgangers moet letten. Nog heeft hij geen trein gezien. Want men plaatse zich eens bij dat dubbele waarschuwingsbord op den weg en lette dan eens op, op hoe Iqorten af stand de telegraafpalen achter het be doelde punt van den Reygersbergschen dijk verdwijnen, en die- zijn nog aan zienlijk hooger dan den trein. Men heeft er geen erg in, dat de trein zoo nabij kan zijn. Deze is reeds tot op pl.m. 400 meter genaderd, voordat hij 'bij een kortstondig achterwaarts naar links kijken voldoende wordt opgemerkt door iemandi, die dat niet weet. Ik schat, dat hij pas op 500 a 550 M. in 't zicht begint'; te I komen. Het gevaar niet kennende en goed uitgezien hebbende, rijdt men langzaam door, passeert dan nog een spoorweg- woning (Van den vroegeren wegwachter) staande aan de Oostzijde van den Derde Weg, van waar de trein schuins van achteren nadert en als men dat is ge passeerd, is de trein er ook, die met Versnelde Vaart van den hoogen dijk af komt. Een sneltrein zal van het oogen- blik af, dat hij voldoende in hiet zicht is gekomen niet meer dan 30 seconden noodig hebben, om den Derde Weg te bereiken. Nu wordt langs den spoorweg een nieuwe verkeersweg aangelegd en men zou denken, dat daarmee het gevaar op geheven zal zijn. Voor het doorgaande verkeer zal dit ook het geval zijn. Maar voor auto's', die van Brabant af komen en in de dorpen Rilland of Bath moeten zijn wordt dan het gevaar nog groot er. Men moet dan recht achteruit kijken, dus zeer langzaam rijden, dan om de spoorwegwoning heen draaien, zoodat men ten hoogste 5 K.M. kan rijden. In dien tijd is de trein te Voorschijn g komen en heeft den overweg bereikt. Ook voor de overige passage, vooral voor de schoolkinderen uit de Bathpol ders wordt dan de toestand nog véél gevaarlijker. I Deze uiteenzetting moge wat heel uit voerig lijken, ze is' noodiig, omdat het gevaar niet in het oog valt, zelfs al komt men er spéciaal voor, om den toestand op te nemen. Is het niet roekeloos, een overweg te passeeren, als er op een afstand .van 500 a 600 M. een trein nadert? Welnu, op dien afstand is de tre/im nog niet te zien, of Valt althans den onbe kenden chauffeur nog niet in het oog. Uit het bovénstaande moge blijken, dat zelfs de meest opvallende waarschu wingsborden hier geen voldoende veilig heid kunnen geven. Dit is niet anders mogelijk, dan door bewaking. De wach terswoning staat er. Indien autoriteiten mochten goedvin den, mij in de gelegenheid te stellen, een en ander ter plaatse aan te toonen, dan zou mij dat aangenaam zijn. Ik woon dicht 'bij den overweg. (Telefoon No. 3, Rilland). De Nieuwe G e r e fKerk te Vlissingen. Gisterenavond is het Nieuwe Kerk gebouw aan de Paul Krugerstraat in gewijd. In den zomer van 1928 werd met den bouw van deze kerk begonnen. Van het beschikbare terrein ruim plm. 1600 vier kante Meter is bebouwd 1000 vierkante Meter voor kerk en bijgebouwen. In hoofdvorm is deze kerk een kruis kerk, wat ook in de groote gaaif ge-; houden dakvl'akken tot uitdrukking komt. De kruising der dakvl'akken is bekroond met een torentje, dat tevens voor ven tilatie van het gebouw 'dient. Naast den hoofdingang zijn twee zij- ingangen, welke voor de gaanderijen zijn bestemd. De geheele kap met zijn ge bogen spanten is van binnen zichtbaar gebleven. De geheel van baksteen ge metselde ramen zijn in den puntvorm der topgevels gehouden. Zij zijn bezet met eenvoudig glas in 1 loodpaneelen. Van de ruim 1050 zitplaatsen zijn 650 plaatsen in de benedenruimte en 400 op de gaanderijen. Deze gaanderijen zijn te bereiken met brandvrije trappen in de zij-portalen. Het geheele interieur is zeer sober behandeld. Alle muurvlakken zijü in ge kleurd schuurwérk afgewerkt. De kunstverlichting van kerk en bij gebouwen geschiedt door middel van houten lampen, geschilderd in de kleu ren van het glas in lood der ramen. De verwarming van het kerkgebouw geschiedt door warme lucht mechanisch in de ruimte te stiiwen, door middel van een ventilator. In de kerk zijn in de wanden en onder de ramen uitlatingen gemaakt, zoodat de geheele ruimte op een aangename temperatuur gebracht kan worden. Onder het geheele gebouw bevindt zich een fundeering van gewapend beton. •Het gebouwencomplex is een aaneen gesloten geheel en bestaat uit de kerk, kosterswoning met daarachter drie ver gaderlokalen, die door wegschuiven van opvouwbare deuren tot één zaal kunnen worden gemaakt. Tusschen deze hoofd- deelen ligt de kerkeraadskamer. De kleurschakeeringen in de kerk zijn Werkelijk fraai te noemen en hoewel alle luxe is geweerd en soberheid het ken merk is, is toch een schoone aanwinst; verkregen met dit kerkgebouw'. De genoodigden werden verwelkomd door ds. A. II. Wiersinga, waarna ds. P. N. Kruijswijk uit Hilversum, vroeger te Vlissingen de feestpredikatie hield. Doopsgez Gem. 'Bedankt voor het beroep naar IJmui- den door ds F. van der "Visset te Aar de n b u r g. In de vergadering van den Rotter- damschen gemeenteraad, waar het voor stel tot 'bouw van een nieuw museum- Boymans aangenomen is, heeft de bur gemeester mr. P. Droogleever Fortuyn meegedeeld dat een aantal vrienden van Boymans toezegging heeft giedaaa vam belangrijke schenkingen aan het nieuwe museum. De bevolen overplaatsing van den schipper II. D. Holman van het Wacht schip te Vlissingen is ingetrokken. De isergeant-ziekenverpleger G. W. J. Nieuweberg is overgeplaatst Van het ma rine-hospitaal naar het wachtschip 'te Willemsoord en de sergeant-ziekenver pleger P. J. Swiebel van het wachtschip te Vlissingen naar de Hertog Hendrik. Dp Vrijdag 7 Juni a.s. zal te Goes een feestavond voor den Landstorm Mo- tordienst worden georganiseerd. Opdien avond zal de aanbieding vjan de vlag van het Landstormkorps Motordicnst aan den1 commandant van de afdeeling Zeeland plaats hebben, waarbbij' het bekende a Capelle Koor uil Goes haar gewaardeer de medewerking zal verleenen. Tot het programma va:n dien avond behoort ook eeh zeer mooie film. In den namiddag zal een vossenjacht en een schietwedstrijd plaats hebben waar voor de daarvéor beschikbare prijzen 's avonds in de zaal zullen w'orden uit gereikt. De <Jienstplichtigen C. J. Klinke, lichting 1925, te Zie rik'zee en C. L. F. Kinidt, lichting 1928 te Cl in ge zijn bij1 beschikking van den Minister van De fensie voor goed Vrijgesteld van den dienstplicht. Bij Kon. besluit zijn benoemd .,bij het reserve personeel der landmacht bij het wapen der infanterie met ingang van 29 Juni a.s1., tot reserve-eerste 'uit. bij< hun tegenwoordig korps, de reserve tweede luitenants P. F. Goossens. F. Mehlër, J. A. Pieterse allen van het 14e reg. infanterie. Officier Van gezondheid 2de kl. K. J. Breman, van het militair hospitaal te Utrecht, wordt binnenkort beVorderd tot officier van gezondheid 1ste kl. (kapitein).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1