No. 125 Doiidepdag SO Mei 1929 172* Jaargang BINNENLAND HET JONGSTE VERBLIJF VAN DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. DE DROOGTE EN HET BRAND GEVAAR. NEDERLAND EN BELGIE. RAAD BERGEN OP ZOOM. DE RIJKSWERF TE HELLEVOET- SLUIS. ALG. TECHN. VER. BEETWORTEL- SUIKERFABRIKANTEN EN RAFFINADEURS. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Ee „Tribune de Lausannè", schrijft naar aanleiding van de 'terugreis van Ko ningin Wilhelmina, dat de Koningin drie weken lang in het Golf Hotel te Cransi boven Sierre gebleven is, langer dan zij ooit in Zwitserland heef! Tertoefd. Tiet blad verklaart, dat de Koningin bij de geheele bevolking der streek een onuit- wisbaren imdrük heeft achtergelaten. Zij heeft op "de meest beminnelijke wijze afscheid genomen van "haar gaslheeren te Thans en tlaarbij in het bijzoifder haar voldoening er over uTtgesprökeii, dat zij 'iederen dag zonder eenige moei te met'haar familie in Nederland heeft kunnen spreken, aangezien er een eigen telefoon met eigen nummer in haar ap partementen was aangelegd. De Koningin heeft talrijke uitstapjes ondernomen en was bijna iederen dag in de onmiddel lijke omgeving van het hotel aan "het schilderen te zien, 'Zij heeft dagelijks AI- penbloemen naar Nederland gezonden: blauwe gentianen, rose primula veris, witte anemonen en andere. In verband met de langdurige droogte heeft de Minister van Defensie bepaald, dat, met het oog op brandgevaar, de on derdeden der landmacht in bosch- "en heideterrein geen schietoefeningen meer mogen houden met losse patronen en met 9ein- en lichtmunitie. De correspondent van de N.R.Grt. te Brussel meldt: In de Woensdagmiddag gehouden bij eenkomst van den Ministerraad heeft de Minister van Buitenl. zaken de heer Hijmans, aan zijn collega's meegedeeld, dat hij aan den Nederlandschen gezant te Brussel het Belgische antwoord op het verzoek der Nederlandsche regee ring om publicatie van zekere diploma tieke documenten betreffende de herzie ning van de tractaten van 1839, heeft overhandigd. De Belgische regeering aan vaardt deze publicatie, welke zij' gaarne gelijktijdig in beide landen zag geschie den. Aan de Nederlandsche regeering heeft zij een breeder opgevatte open baarmaking voorgesteld, naar het heet met het doel, de publieke ojilnie zoo volledig mogelijk 'in te lichten. De raad heeft in zijn jongste vergade ring óór de behandeling van de ge- meentebegrooting een wijziging van de begrooting van de gezondheidscommissie goedgekeurd, terwijl de rekening voor 1928 van die commissie een batig slot van f 480.13 vertoonde. Wegens het zeer laat indienen van de begrooting hebben enkele leden liet be leid van B. en W. becritiseerd, vva.arop de voorzitter namens B. en W. heeft meegedeeld, dat hij tien raad beloofde voor het volgend dienstjaar zorg te dragen, dat de begrooting tijdig kan woraen ingediend. Bij het punt onderhoud aan de ge meentelijke gebouwen vroeg de heer Wal- der waar de gelden door verschillende personen in de gemeente samen gebracht voor restauratie van den voorgevel van het stadhuis die thans berusten bij het dagblad de Avondster, gebleven zijn. De voorzitter antwoordde dat de raad moet verklaren voor restauratie te \ijn, waar door dan gesteund met subsidie en wel licht met de bijeengebrachte gelden, de voorgevel van het stadhuis in zijn ouden toestand zou kunnen worden hersteld. In principe is besloten een brandvrij archief te bouwen. Namens den burge meester is medegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt den raad voor te stellen te benoemen een inspecteur van politie le klasse en een dito 2e klasse terwijl de functie van adjunct-inspecteur dan zal komen te vervallen. Besloten is den post havengelden niet te verlagen, niettegenstaande de coöpera tieve suikerfabriek dit jaar niet werkt. Het lid der Tweede Kamer, de beer Hiemstra heeft den Minister van De- ensie gevraagd of 't juist is dat door t>f vanwege den Minister met particulieren onderhandeld wordt over den 'verkoop van de rijkswerf te Hellevoetsluis en hier uit moet worden afgeleid, dat de Mi nister niet bereid is uitvoering te ge ren aan de mo'tie-Hiemstra waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat nog nader zal worden onderzocht of op heffing van de werf te Hellevoetsluis voorkomen kan worden. Gevraagd wordt of de Minister bereid is, als een on derzoek is ingesteld het resultaat daar van ter kennis van de Kamer te brengen. De Algemeene Technische Vereeniging van Beetwortelsuikerfabrikanten en Rafii- nadeurs heeft naar 2e algemeene ver gadering na de afgeloopen campagne te Den Haag gehouden, onder leiding van haar eere-voorzitter den heer M. G. Hummelinck. Deze memoreerde in zijn openings woord het belangrijk verlies dat de suikerindustrie geleden heeft door het overlijden van baron Collot d'Escury, waarvan de verdiensten door den voor zitter in warme bewoordingen werden herdacnt Door dr. Prinsen Geerlings werd het bijeenroepen van de commissie voor unificatie der analyse-methode ter spra ke gebracht. Prof. Herzfeld, die tot voorzitter voor het leven benoemd was geworden, is intusschen overleden, zoo- ciata een nieuwe voorzitter gekozen zal moeten worden. De campagnebesprekingen, die op de vorige vergadering afgebroken waren, worden door den voorzitter beëindigd, waarbij nog verschillende bijzonderheden genoteerd werden. Op de middagvergadering hield Ir. Hirschfelder uit Berlijn een lezing met lichtbeelden over de behandeling van het afvalwater onzer suikerfabrieken en het rationeele transport van de modder uit de bezinkvijvers. Met behulp van een groot aantal licht beelden verduidelijkte ir. Hirschfelder de installaties, zooals zij reeds daadwerke lijk in gebruik zijn genomen. Zijn lezing vond algemeenen bijval. Morgen zal, daartoe door de be slissing van den Kroon gedwongen, de autobusdienst van de N.V. „de Nieuwe Onderneming" voor den laatsten dag worden uitgeoefend. Met een enkel woord, willen wij, wetende uit naam van duizenden bewoners van Walcheren te spreken,dit verdwijnen van ëen dienst die gedurende meerdere jaren op zeer prijzenswaardige wijze is uitgevoerd, vastleggen en daarbij dank brengen aan de leiders der onderneming en hun per soneel. Met groote voorzichtigheid is de dienst steeds uitgeoefend en alle betrok kenen hebben zich de symphatie der rei zigers verworven. Moge dit eenige troost zijn in deze dagen nu het hen hard moet vallen een bedrijf door hen zoo goed verzorgd, te moeten opgeven. Bovenstaande was reeds geschreven, toen wij het volgende schrijven ontvin gen: „Nu met 1 Juni a.s. de N.V. „de Nieu we Onderneming" hare autobusdienst MiddelburgDomburg beëindigt, mag nog wel herinnerd worden aan de goe de en coulante wijze waarop deze dienst in de belangen van het verkeer geduren de eenige jaren heeft voorzien. Het uit stekende materiaal dat deze dienst bezat en dat steeds meer werd vernieuwd om op de hoogte van den tijd de blijven, de manier waarop zooveel mogelijk met de wenschen van de reizigers werd rekening gehouden en de prettige wijze waarop het personeel steeds het publiek hielp bezorgde haar een groote populariteit. Een woord van dank voor wat zij deed voor hare passagiers en ook voor .de vlotte wijze waarop zij bereid bleek steeds bij concerten, voorstellingen enz. extra bussen te doen loopen mag haar zeker wel gebracht worden door de be woners der dorpen aan den Noordweg." Uit Middelburg. Met eenige verbazing hebben wij. vastgesteld, dat de jaarlijksche paarden markt alhier dit jaar samenvalt met de belangrijke landbouwtentoonstelling te Goes. Heeft men dit niet bemerkt? Aan opzet van een of andere zijde kunnen wij niet denken. Moge het mogelijk blijken het een of het ander alsnog te wijzigen. Gisteravond sprak in de kleine zaal van het Schuttershof alhier mevrouw Dr. A. E. J. de VriesBruins, lid der Tweede Kamer over: „De vrouw en de verkiezingen." Na een kort openingswoord van den voorzitter en declamatie van een lid der A. J. 0. mej. de Jong, (Der Vrouwen moed) zeide mevrouw de Vries—Bruins. dat eigenlijk haar bedoeling was pro paganda te maken bij de vrouwen, en niet zoozeer om te spreken uitsluitend over die punten van het partijprogram die alleen van beteekenis zijn voor de vrouwen. Zij wil zich richten tot mannen en vrouwen beide. Spr. wil eerst een overzicht geven van de standpunten der andere partijen. Zij noemt dezen verkie zingsstrijd ietwat eigenaardig, in 1925 had men een „hoofd van Jut", n.l. de denkbeelden van Minister Colijn. Het ging er om Colijn weg te krijgen, wat niet is gelukt, al is zijn regeering spoedig na haar optreden verdwenen. Want de meerderheid, waarop de regeering steun de was wel heel zwak. Van het gemeen schappelijk ideaal dor rechtsche partijen komt in de praktijk niets-, dat bleek ook toen in November 1925. Er volgde toen een extra parlementair kabinet. Deze Ministers zijn los van de partijen, dus ook deze kunnen| "niet bij een verkiezingsstrijd worden aangevallen Spr. zal zich daarom bepalen tot de hou ding der partijen die in de kamer verte genwoordigd zijn. In het kort behandelde spr. de klei ne partijen. Daarop de Ckr. Historischen en Anti-Revolutionairen^ zij zijn en blij ven conservatief. De Vrijheidsbonders en de vrijz. democraten staan dichter bjj de s. d. a. p. in de practische politiek. De v ,d. verwijten de V. b. dat ze hoe langer hoe meer naar rechts gaan: de laatste verwijten de eerste dat ze steeds meer naar de Soc. Bern. gaan. Spr. ge looft dat inderdaad de v. f>. steeds con servatiever wordt, wat spr. breedvoerig aantoont door hun houding op onder wijsgebied, o.a. bij het zevende leer jaar. Ook t. o. v. de ontwapening gaan, ze gèheel mee met rechts, ook deden ze dit hij de subsidie aan de burgerwachten, toen Minister Kan die bij de begrooting van 1928 wilde verminderen ten behoeve van meer steun aan het landbouwonder wijs. En is dan ook hunnerzijds uitge sproken, dat een samengaan met rechts zeer wel mogelijk was. Een dergelijke versterking der recht sche elementen is ook voor "de vrouwen van veel belang, o.a. t. o. v. de-huwelijks- wegeving. Loopen de v. d. achter de soc. dem. aan, zooals de v. b. de v. d. en ook hun eigen partij genooten verwijten? In de practische politiek stonden zeker de v. d. en de s. d. a. p. in veel op zichten dicht bij elkaar. In 1925 was er zelf een kwestie van coalitie. Doch de laatste jaren is er een zekere geprik keldheid tusschen heide: de v. d. loopen de s. d. a. p. telkens tusschen de ben nen. De v. d. geven verschillende voor beelden, dat de s. d. a. p. het standpunt der democratie verlaten. O. a. t. o. v. de kwestie van de Marinewerf te Helle voetsluis. Spr. gaat deze kwestie nader na, en concludeert dat dit voorbeeld in bet geheel niet opgaat. Een samengaan van v. d. en s. d. a. p. zou op het oogenblik wanneer dit werd voorgesteld, haast niet mogelijk zijn Het noodwendig gevolg is, dat de v. d. dik wijls door de zelfstandige politiek die ze willen voeren, conservatiever zijn, dan ze zouden willen. Ze willen een beetje minder ver gaan dan de s. d. a. p., waarvan wij de uitingen der laatsten tijd telkens vinden. Van toenadering is veel minder sprake dan vroeger. De R. K. is de sterkste partij wat het ledental betreft, niet wat hun invloed aangaat. Er is wel een sterke discipline daarom 1 ij k t er wel een eenheid, doch innerlijk is die er niet. Spr. is overtuigd, dat ÉAf innerlijke verdeeling zal blijven. Zij wijst op de democratische strooming zoolang die er is, is er van eenheid geen sprake. Eenig initiatief is in de laatste parlementaire periode vrijwel nooit van hen uitgegaan. Er is ook nog de R. K. Volkspartij, die echter geen leider van beteekenis heeft, zoodat die weinig invloed heeft. Tenslotte de communist, de heer de Visser, die tegenover de s. d. zeer vijan dig staat, de s d. wel bestrijdt met woor den, doch niet tegen durft te stemmen:. Na de pauze zei spr. le meenen dat de s. d. a. p. zeer sterk staat voor deze verkiezingen. Zij wijst op de twee groote punten nationale ontwapening en de ver zorging van ouden van dagen, in het al gemeen om de onzekerheid voor het be staan van het arbeidersgezin weg te ne men. In de afgeloopen jaren heeft de ka merfractie ook telkens deze twee groote punten in de Kamer verdedigd. Zoo heeft de s. d. a. p. wat de ontwa pening betreft ook getracht die in de Kamer te verwezenlijken. Dat dit niet lukte lag aan de meerderheid der Kamer. Van groote beteekenis is hoe de nieu we regeering t. o. v. de ziektewet en de verzorging van ouden van dagen staat. De ouderdomsrente f 3 per week van thans is absoluut onvoldoende. Ook wor den lang niet overal geregeld zegeltjes geplakt, waardoor de wet ook onvol doende werkt. Daarom moet er ook komen premievrij staatspensioen, èn voor niet-loonarbeiders, die het noodig hebben. Dat zou, naar een deskundige berekening kosten 25 millioen gulden, t eerste jaar, 't volgende iets meer. Dit is een hoog bedrag, doch gebleken is dat veel meer is bezuinigd, dan noodig is. Daarmee gaat de s. d. a. p. de ver kiezingen in. Spr. gaat na hoe de an dere partijen tegenover het staatspen sioen staan. De v. d. willen staatspen sioen, zonder de f 3 ouderdomsrente, de v. b. hebben er zich heel eigenaardig in gehouden, en de rechtsche partijen heb ben zich fel gesteld tegen staatspensioen, zij noemen dit pensioen vernederend. Spr. is echter overtuigd, dat een re ferendum. zoo dat gehouden werd, zeker een meerderheid zou vinden. Spr. zegt dat de s. d. a. p. gerust de toekomst tegemoet gaat. Er wordt ge klaagd over de weinige belangsteling bij de verkiezingsactie, doch de s. d. a. p. 'is best tevreden. Zij gaat voort met haar actie, en hoopt op 3 Juli tenminste evenveel zetels te krijgen als thans. Nadat mej. de Jong het bekende „Te Wapen" van Adama van Schellema heeft voorgedragen, sloot de voorzitter de ver gadering, na een krachtige opwekking propaganda te maken voor de eischen der s. d. a. p. en óp 3 Juli zijn stem uit te brengen op de lijst der partij. Hedenmorgen schrok een paard, ge spannen voor een wagen met melkbus sen, op den Kinderdijk en sloeg op hol. Met den wagen achter zich holde het dier langs Kinder- en Korendijk, Koningsbrug en zoo van de verboden zijde de Segeerstraat in, stak de Lange delft over en holde verder de Oude Kerkstraat in, aan het einde waarvan de wagen achter den ijzeren paal bleef vastzitten en "het paard door een politie agent kon worden gegrepen, die nog een trap op zijn voet kreeg van het paard Eerst had een burger het paard be reikt en de teugels gepakt, trouwenjs meerdere burgers hielpen aan het ach terhalen van het paard. Wonder bovenwonder is het daarmede afgeloopen, want het paard vyist alle gevaarlijke punten zooals tusschen twee voertuigen in zonder ongelukken te nemen. Wel is uit de bussen veel melk her- en derwaarts geslingerd en was de wagen beschadigd. Door de politie werd gisteren aan gehouden een man, die enkele malen in het Algemeen politieblad gesignaleerd stona omdat hij nog hechtenisstraffen moet ondergaan en tevens omdat de Commissaris te Baarn zijn opsporing ver zocht. Daar de man zich "tegen zijn aan houding verzette, moest assistentie wor den ingeroepen, waarna de aangehoudene naar het bureau kon worden overge bracht. Hedenmorgen is hij aan den amb tenaar van het O. M. voorgeleid. Het onverantwoordelijke harde rij den per fiets door de Langedelft heeft gisteren weer eens een ongeluk ver oorzaakt, waarvan een hond de dupe werd, aie een groote wonde op liep en onder vee artsenijkundige behande ling moest worden gesteld. o Uit Walcheren. Voor de A. R. kiesvereeniging te St. Laurens trad Woensdagavond op het Tweede Kamerlid de heer J. J. C. van Dijk. Spr. stelde de vraag waarvoor wij' ons in den verkiezingsstrijd negeven, dat dit niet is met het doel om een coaliti^- regeering te krijgen, ook niet voor be houd van het tegenwoordige extra-par lementair kabinet, waarmede de Anti- Rev. niet tevreden kunnjen zijn. In het program van actie wordt met nadruk aangegeven, dat de verkiezingsstrijd voor de A. R. is een strijd om de beginselen, beginselen welke ontleend zijn aan Gods woord. Spr. verklaarde die beginselen nader en wekte allen op daaraan trouw te blijven en er ijverig propaganda voor te maken. Nadat enkele vragen waren gesteld, die door den spreker werden beantwoord, eindigde de heer Van Dijk met dankzegging. De gemeenteraad van B igg eker- ke kwam Dinsdagmiddag 'in Voltallige zitting bijeen. Van Ged. Staten was bericht ingeko men, "dat de tijdelijke diensttijd van den gemeente-ontvanger mede-telt voor het toekennen zijner periodieke verhoogin gen. De raming door den inspecteur der directe belastingen van de opbrengst der gem. inkomstenbelasting bedraagt f 7700 en van de opcenten der rijksinkomsten belasting f 2000 Door Ged. Staten is aanmerking ge maakt op de in het besluit tot verleening der bijdrage voor verbreeding van den weg MiddelburgWestkapelle gestelde voorwaarde 'tot het beschikbaarstellen der oude steen, aangezien "dit een baat is welke eigenlijk den geheelen weg ten goede komt. B. en W«. stellen evenwel voor deze voorwaarde te handhaven, aangezien dit aanvankelijk beloofd is. en er bij de verdere behandeling van dit punt steeds rekening mede is gehouden, bovendien is de steen voor de gemeente jjieel wal waard, terwijl ze voor de groote wegsverbetering weinig waarde heeft. Besloten wordt Ged. Staten jn dien geest te antwoorden en het besluit onveranderd le laten. Door den Pensioenraad is de inkoop som voor K. Melis als keurmeester, graf delver e n los Wegwerker vastgesteld op f 833 in 15 amuïteiten te betalen. Aan de gemeente Koudekerke is ver schuldigd een bijdrage van f6814 voor alhier wonende kinderen, die aldaar een bijzondere school bezoeken. Ee bijdrage aan de gemeente Mid delburg voor alhier wonende leerlingen der ambachtsschool bedraagt f 330.45. Het aandeel in het nadeelig slot van den Vleeschkeuringsdienst Ylissingen 'be draagt f 14.18. Opheffing openbare school. Gelezen wordt het gister gemeld ver zoek van de vereeniging voor Chr. Volks onderwijs om gelden toe te staan voor stichting eener bijzondere school of de openbare school ter beschikking van de vereeniging te stellen. B. en W. stellen mitsdien voor de openbare school met ingang van 16 Nov. a.s. op te heffen, zulks behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aan H. M. de Koningin afwij1- king te vragen van de verplichting tot het instandhouden eener openbare sch. en in overleg te treden met het bestuur der vereeniging en den inspecteur van het lager onderwijs omtrent het beschik baar stellen der openbare school. Z. h. s. worden deze voorstellen aangenomen. B. en W. stellen voor het percentage der pl. inkomstenbelasting voor 1929 '30 te handhaven op 2.8 pet., doch in verband met het besluit inzake de bij zondere school, acht de voorzitter het gewenscht, 'dit percentage te verlioogen. Hoewel nog niet bekend is wat een en ander zal kosten, kan met zekerheid worden aangenomen, dat kosten zullen moeten worden gemaakt, waarom eenige verhooging wel gewenscht is. Besloten wordt het percentage te be palen op 3.25 pet.. De pensioensgrondslag voor mej. Ris- seeuw wordt met ingang van 1 Novem ber 1928 vastgesteld op f 1785. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur in ontvangst op f 4205.86, in uitgaaf op 2012.571/» De voorzitter rapporteert, dat de trap over de duinen bij Groot-Valkenisse Is hersteld en in goeden staat is gebracht, zoodat de toegezegde subsidie van f 25 kan worden uitgekeerd, wat wordt goed gevonden. Aan B. en W. wordt een crediet toege staan voor eventueele te nemen maatre gelen, wanneer verzoeken binnenkomen om te voorzien in de behoefte van drink water. In de rondvraag wijst de heer Cop- poolse op den slechten toestand van den Molenweg, waarop de voorzitter toezegt zoo spoedig mogelijk verbetering te doen aanbrengen. De heer Janse vraagt wie onderhouds plichtige is van de z. g. „Kaasboerbaan" waarop de voorzitter antwoordt, dat dit rust op de belanghebbende grondgebrui kers. Voorts wijst de heer Janse op een boom in het dorp die vermoedelijk aan iepziekte lijdt, waarop de voorzitter een onderzoek toezegde. De heer Janse wijst op de sloot in de stationstraat, die zoo vol zit, dat wateraf voer niet goed mogelijk is. De voorzitter belooft in B. en W. dezen toestand te bespreken en maatre gelen te nemen tot verbetering. o Uit Z u i d-E e v e 1 a n d. Hedennamiddag werd te K I o e t i u- ge bij- de Wed. N.'een begin van brand ontdekt, welke door buren bijtijds werd gebluscht. De oorzaak hiervan was een stoof met vuur welke aan het branden was gegaan. Eenig huisraad verbrandde. In de Maandag j.l. gehouden raads vergadering van K a 11 e n d ij k e werd besloten adhaesie te betuigen aan een brief aan stad Hardeniberg, dat geen Rijksbelastingkanforen ten plattelande opgeheven zullen worden. Een besluit tot wijziging der veror dening op de heffing van schoolgeld voor het vervolgonderwijs z z. buitenwet telijk vervolgonderwijs werd genomen. Toen het besluit van niet ontvanke lijkheid van G. van Huisstede in zake reclame hondenbelasting Werd medege deeld, genomen 'door den Raad van Be roep, en de heer Felius mededeelde, dat dat anders was, als van Huisslede hem bericht had, noemde de heer Hunders- marek n iet-ontvankelijk, op de vraag van den Voorzitter, afhankelijk, wat niet be-' grepen werd door de leden. Voorzitter en Wethouders werden zeer.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1