iroer: NIJMEGEN. Het bedienen van het toestel Mesten en Partijen Adverfentiën Fa. K. Meertens Jr. GRAAFEILAND, Tel. 483 De Combinatie kan ook in 12 maandelijksche ter mijnen worden betaaldDe prijs wordt dan F. 306.70 DENEVERS FRERES, Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland 1. Pie-nie Blikjes Luxe auto's, autobussen en 20 persoons open toerauto's te huur^ naakt op de ga- Prov, Geld. en Nijm. Courant. Philips „Standaard" Combinatie Prijs fl. 288.25 De bediening van de PHILIPS „STANDAARD" COMBINATIE is uiterst eenvoudig. Men sluit het toestel aan op de lichtleiding en in Uw kamer hoort U een mooi concert, de interessante lezing van een geleerde, U leeft mee in de opwinding van een grooten wed strijd, U verneemt oogenblikkelijk den uitslag van een buitenlandsche verkiezing. THANS UIT VOORRAAD LEVERBAAR wy UW HOTEL te Rotterdai HOTEL „EDEN" teerd". Zelden hebben wij m Belgie een zoo futlooze verkiezingscampagne bijge woond. Er gebeurt eenvoudig niets dat vergeleken kan wordpn bij wat voor den oorlog schering en inslag was bi, dergelijke gelegenheden, afgezien dan van de min of meer bewogen meetings, die door de Vlaamsche nationalisten in de buitengemeenten, ook aan de poor ten van Brussel, worden ingericht, en waar de leden van de fascistische, anti- Vlaamsche, annexionistische „Légion Na-t tionale", die het bekende chauvinistische blad „La Nation Beige" tot orgaan heb ban, heengaan, om herrie te schoppen. De groote optochten, de groote kiesver- gaderingen, de bijeenkomsten in open lucht enz. zijn als uit de traditie en nau welijks merkt men in het groote stads gewoel op dat traagjes langs de "boule vards een reclame-auto voorbijschuift met affiches van „Kiest rood, of blauw of geel!" Slechts voor een enkele mee ting is er waarlijk openbare belangstel ling geweest, deze namelijk waar de so cialistische oud-minister Vandervelde in een openlijk verkiezingsdebat optrad te gen den thans in D*m Haag voor het be stendig internationaal gerechtshof plei- tenden liberalen oud-minister Devèze. Voor het overige is de verkiezing, wat de belangstelling betreft, wat men noemt, een doode boel. De politieke partijen roeren zich noch tans, zij het dan niet in de straten. De partijpers druipt van heftige verkiezings taai en ieder kiezer krijgt toch eiken dag een of ander papier toegestuurd om hem op te wekken zijn stem aan deze of gene partij te schenken. Men zoekt den kie zer zelf op, daar men hem anders niet vinden kan, en hierbij heeft ook de ra dio reeds diensten bewezen, terwijl bo vendien ook de muren met geïllustreer de verkiezingsaffiches worden beplakt. Deze zijn vooral ten behoeve van het vlottende publiek, de voorbijgangers, wier aandacht door een plaat wordt ge boeid, en als zoodanig, typisch. Ze zijn, in den grond, weinig interessant, pn, al les wel beschouwd, bereikt de Belgische „verkiezingstechniek" in dezen vorm van propaganda maar povere resultaten. Men krijgt den indruk dat er hier te lande maar weinig caricaturisten leven die de politieke tegenstanders eens aar dig op hun zwakke plaats weten te tref fen, zooals men dat in Frankrijk kan, met veel talent. Voor een psycholoog is uit deze affiches echter heel wat te lee- ren, omdat zij, in elementairpn vorm, zooals een onderwijzer iets voor onge- letterden op aanschouwelijke wijze dui delijk tracht te maken, uitdrukken wat de verschillende partijen in hun schild voeren, en waarover ten slotte de Bel gische kiezers nu Zondag hun stem zul len hebben uit te brengen. De katholieke aanplakbrieven zijn in de meerderheid, pn alhoewel op gemeen telijk gebied de katholieken zich heel goed schijnen te kunnen verstaan met de socialisten, om een bestuurscartel te slui ten tegen de liberalen, zijn deze vooral, uitsluitend bijna, tegen de socialisten ge richt. Vier jaren geleden troffen de ka tholieken een „slager" met epn affiche die den socialistischen leider Vandervel de voorstelde naar het voorbeeld van 't bekende gramofoonmerk „His Master's Voice"; Vandervelde als het hondje, dat naar de stem van Lenin luisterde. Een dergelijke „slager" is thans achterwege gebleven. Er is wel een affiche die de vier gewezen socialistische ministers van 1925 voorstelt, in een kar die door den communist Jacquemolte wordt voortge trokken, maar deze mist alle effect. Een andere affiche stelt Vandervelde voor als een wielrijder, die vruchteloos tracht een gebarsten band vol te pomppn, met dan het onderschrift; „Onder een socia listisch ministerie is de kas altijd leeg..." Origineel is het niet, vooral als men weet dat nog nooit een socialist minister van Financiën is geweest, en zeker Vander velde niet. Een andere aanplakbrief stelt alweer Vandervelde voor „le pa tron", zooals men hem gemoedelijk noemt, die een koe melkt, met de ver klaring; „Boter voor de leiders en af geroomde melk voor de gesyndikeer- den". En andere; dreigende roode vuist boven een kerk, met er onder; „Geen doopsel, geen eerste communie, geen huwelijk, geen kerkelijke begrafenis meerZoo zijn er meer. Daartegen over hebben de socialisten ook uitge pakt met een serie aanplakbrieven, die op carricaturen moeten gelijken, en waarvan de geest is dat de christelijk- democratische minister Heyman aan den leiband loopt van den katholieken mi nister-president Jaspar, dat het publiek den zesmaandpndienst wil, dat de op heffing van de huishuurwet noodzakelij kerwijze uitdrijvingen ten gevolge heb ben moet, enz Van de Belgische officieele liberalen treft er een affiche; „Een symbool van België wordt aangevallen door drie ge wapende bandieten, die elk hun identi teit hebben: activisme, communisme en de klassenstrijd. Boven de teekening prijkt het dramatische opschrift „Hulp, hulp!" Het geheel is in! den gteest epj den trant van de romantische Raeymae- ckersteekeningen. Daarin vindt men in substantie het liberale verkiezingspro gramma terug, al hebben de katholieken ook voor een aanplakbrief gezorgd in denzelfden zin. De Belgische liberalen eischen bij de kiezers het monopolium op van de vaderlandsliefde, een vader landsliefde van een zeer bijzondere soort natuurlijk, uitsluitend volgens hun opvattingen, en die b.v. radicaal gekant is tegpn alle Vlaamschgezinde rechts- eischen. Een ander thema dat door de drie groote partijen in alle vormen tot in den treure wordt behandeld is dat van de financieele crisis. De verantwoor delijkheid hiervoor en de verdiensten voor de oplossing worden elkander in de schoenen geschoven of betwist. De programma's zelf van de partijen komen bij dit alles min of meer op den achter grond en mpn heeft het gevoel alsof men tegenover een half dozijn concurrenten staat, op een of andere kermis, die allen ongeveer dezelfde waar aanprijzen, maar het publiek trachten wijs te maken dat zij de beste waar hebben, door de ande ren uit te schelden. Een formeele inzet is er, algemeen beschouwd, bij deze par lementaire verkiezingen, niet te bespeu ren, buiten deze dat katholieken en libe ralen, die thans 's lands regeering vor men, alles in het werk stellen om hun coalitie-meerderheid te behouden, en de socialisten alles beproeven om deze meerderheid te doen zwichten. Er is geen pnkel vraagstuk dat speciaal op den voorgrond wordt geschoven, waar rond een scherp omlijnde houding is aange nomen, en waarover de kiezers dan ook uitspraak zouden moeten doen. Men strijdt met algemeene leuzen. Uitzondering dient evenwel gemaakt voor de Vlaamsche gewesten. Hier is immers buiten de drie groote partijen; katholieken, socialisten en liberalen, se dert den oorlog nog een andere partij in het strijdperk getreden, deze van de Vlaamsche rechtseischen in min of meer gematigden vorm voorkomen, met eer biediging van de bestaande eenheidsor ganisatie van den Belgischen staat, en het radicale programma van de Vlaam sche nationalisten. Dit programma eischt zelfbestuur voor de Vlaamsche gewesten, vervanging van alle niet-Vlaamsche rechters, leeraren, officieren, ambtena ren pnz. in het Vlaamsche land door Ne- derlandsch sprekende Vlamingen, volle dige vernederlandsching van de univer siteit te Gent, de handelshoogeschool te Antwerpen, de koloniale hoogeschool, enz., vermindering van de legercredie- ten, van den diensttijd, Vlaamsche leger divisies, opzegging van het geheime Fransch-Belgisch militair accoord, zelf beschikkingsrecht voor de bevolking van Eupen en Malmédy enz. Voor de oplossing van het Antwerpsche verkeers- vraagstuk inzake waterwegen stelt het voor dit vraagstuk te beschouwen als van technisch-economisch karakter met de bepaling dat de waterweg van Ant werpen naar den Rijn korter pn veiliger moet worden. Langs deze zijde beschouwd is er dus wel een inzet voor de verkiezingen in Vlaanderen, en geen enkele partij laat na tegen de Vlaamsch-nationalisten te keer te gaan. Slechts hun meetings heb ben hier en daar, door het gewelddadig en provoceerende optreden van de „Lé gion Nationale" epn rumoerig karakter. De uitslag zal veelbetekenend zijn, in een of anderen zin, voor de stemming m het Vlaamsche land. Als curiosite:t dient nog vermeld dat te Brussel ook een Waalsche lijst is in gediend, en dat in het genaaste Duit- sche gebied EupenMalmédySt. Vith een DuitschgCzinde „heimat-candidaat" optreedt, wiens voornaamste program mapunt is: een nieuw referendum over de annexatie bij België, en die naar men van hieruit kan beoordeelen, veel pijVn op zijn boog heeft. En nu: „Les paris sont ouverts!.... Faites vos jeux, messieurs!.... Mei. 31 Veere, Hofsteedje, v. d. Harst. 30 Vlissingen, Huizen v. d. Harst. Juni. 19 Middelburg Onr. Goederen Itlmann en Blaupot t. Gate. l met 5-jarigen cursus (HOOGERE HANDELSSCHOOL) te Middelburg met daaraan verbonden Middelbare Handelsdagschool met 3 en met 4-jarigen cursus. Aanmelding van leerlingen voor den nieuwen cursus moet monde ling of schriftelijk geschieden bij den Directeur vóór 3 Juli a.s. De 2-jarige onderbouw der 3 inrichtingen is gelijk, na 2 jaar komt de keuze en splitsing. Inlichtingen worden gaarne schriftelijk verstrekt, of mondeling aan schoolDinsdagavond half 9, Woensdagmorgen half elfen Don derdagmiddag kwart over drie De Directeur, W. KOSTEN. LTJNCHTONG 80 cent KIP en HAM j KIP en TONG [55 TONGenHAM OPGERICHT 1800, •«gevers O. A. VIEWEG ZOON *®lk dagblad daar in ai.i.p mngen DE MEERT AFDOENDE publiciteit wordt geboden. bestaat alleen uit bet Philips Ontvangtoestel No. 2514, Philips Luidspreker No. 2007 en Philips Antesneveiligheid No. 4382 (zonder, antenne-aanleg). t h I Indien U belang stelt in ZUIVERE NATUURWIJNEN, drinkt dan liever een glas mindei maar stelt prijs op kwaliteit ei koopt dan in dezen bekende) ouden wijnhandel en Likeurstoker) uwe wijnen: per f! Roode zoete Afrik, wijn 1.2 Witte Italiaansche (zoet)1.2 Zoete Mistellawijn 1.2 Zoete witte Afrik. Missiewijn der Paters van Algiers1.3 Chat. Bellegarde (oude Bord.) 1.2 Montbazillac, zoete witte Fransche wijn 1.3 Advocaat 2.002,2 Boerenjongens op brandewijn 2.- Korenjenever per liter2.7 Korenbrandewijn per liter 2,8 Zoete Schillenbrandewijn2.6 Fransche Cognac 2.7 Cognac fin Bois 3,2 Bols oude Jenever per kruik 3.8 Bi) partij genomen Korting. Gratis gebruik van glaswerk. MIDDELBURG. Wijnhandelaren Likeurstoker Verkrijgbaar voor M1DD ELBURt «n Omstreken bij: J. ALLEWIJb Lange viel# Teèefoon 988, kan alleen zijn Boerensteiger 75 (b. d. Hoofd steeg), Tel, 12865 en 11725. Een heerlijk bed in een gezellig kamer met stroomend warm e koud water. Verrukkelijk eU in een prettige omgeving. L* gies met uitgebreid ontbijt 3.- per persoon.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7