Zaterdag 85 Mei 1889 Zenuwstillend BINNENLAND. UIT STAD EN PROVINCIE. MIJNH&RDT'S zenuwtabletten KERKNIEUWS. LANDBOUW M Dit tuxmmpjr bestaat uit TWE£ Bladen. EERSTE BLAD. Abannements prijap. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- singen 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentién worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentién: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels {2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentién niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentién onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cenjj extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentién moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA. TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque- en Gironummer 43255. öifa KONINGIN Uil ZWITSERLAND* TERUG. De Koningin zou hedenmiddag half- vqf aan het Centraal Station te Utrecht «it Zwitserland aankomen en gaat dan per auto naar Soestdijk, waar H. M. en kele dagen zal vertoeven. DE RADIO-ZENDER TE HILVERSUM. Naar het dagblad „Het Volk" meldt, zal Hilversium voorloopig niet van golf lengte veranderen. De radio-conferentie te Praag heeft, naar men weet, aan Nederland twee exclusieve golflengten toegewezen, een van 1875 en een van 298 meter. De tegenwoordige gelflengte van Hil versum, die van 1070 meter, is toegewe zen aan Noorwegen. Dat land heeft, al dus „Het Volk", aan deze golflengte voorloopig geen behoefte, zoodat Hilver sum de oude golflengte kan blijven be zetten totdat zij door Noorwegen wordt opgevraagd. Uit Middelburg. Men verzoekt ons te melden, dat de inzameling van gelden, voor steun aan de Minahassa, waarover in ons nummer van 4 Mei uitvoerig werd geschreven, aanvangt op Dinsdag 28 Mei a.s. Men zal zich herinneren', dat ver leden jaar in verschillende plaatsen, ,van on& land door een gezelschap officieren van de Djiguiten Kozakken voorstel lingen gegeven zijn,, waarbij hunne weer- galooze vlugheid bij het berijden van hunne vurige paarden de algemeenle be wondering opwekte. Thans zijp zij weder in Nederland. Onder leiding van de Ver eeniging tot bevord. v. h. Vreemdelingen verkeer in Walcheren zullen ze o.a. te Middelburg eene voorstelling geven op a.s. Donderdag 30 Mei in den na middag. Wij verwijzen daarvoor naar achterstaande advertentie. In verband met de morgenmiddag te houden Abdij uitvoering, herinneren wij er aan, dat in de Abdij geen rijwielen fcVorden toegelaten en men deze dus in de daarvoor beschikbare ruimten dient te stallen. De inspecteur der recherche te 's Gravenhage H. J Melse, vroeger al hier, is door de Portugeesche regee ring benoemd tot ridder in de mi litaire orde van Christus. Uit Walcheren. In de voltallige vergadering van den gemeenteraad van V e e r e deelde de voorzitter Vrijdag mede, dat een dankbe tuiging was ontvangen van H. K. H. Prinses Juliana voor den Haar gezonden gelukwensch ter gelegenheid van Haar 20sten verjaardag. Daarop herdacht spr. met enkele woorden het overlijden van den vroe- geren burgemeester Jhr. van Panhuys en deelde mede dat door hem een tele gram van rouwbeklag was gezonden aan de weduwe en dat deze haren dank betuigde voor de deelneming. Deze me- dedeeling werd staande gedaan en aange hoord. Van den secr. generaal van het Mi nisterie van O. K. en W;. was eeq voor schot ontvangen voor het onderwijs over 1929 van f 4660. Van de gemeente Middelburg was een verzoek om te mogen ontvangen, voor het onderwijs van 4 leerlingen der ambachts school f253,91, voor 5 leerlingen der avondschool voor N. O. f 44,96 en voor vier leerlingen der industrie- en huis houdschool f 47.55, hetgeen wordt goed gekeurd. Ingekomen was een verzoek van de wed. Contant om goedkeuring op het plan tot den bouw van een nieuw woon huis en om eenige meters grond van de gemeente te mogen koopen. Na uitvoe rige besprekingen wordt aangenomen een voorstel om het verzoek te stellen in handen van B .en W. om advies. Door het overlijden van den heer A. Volkers is een vacature ontstaan in het College van zetters. Teneinde daarin te voorzien bicden B. en W. een voor dracht aan den Raad: "A. P. Wouters en F. J. Castel. Na toelichting van den voor zitter dat de wet niet spreekt van een aanbeveling of voordracht wordt be noemd de heer P. L. Botier. Goedgekeurd wordt een wijziging der begrooting voor 1928 en een voor 1929. Daarbij deelt de voorzitter mede, dat indertijd voor herstel van den toren van het raadhuis f 4500 was toegestaan en dat bij vergissing dit bedrag 'twee maat op vorige begrootiugen was geplaatst, zoo dat nu een berag van f4500 nog dispo nibel was, waarom hij voorstelt dit als volgt te besteden: aflossing f3000 der leening voor de 'bestrating, idem lee ning slachthuis f 145.71, herstel stadhuis f 500 en eenige andere noodige werk zaamheden. Dit wordt goedgekeurd. Bij dq rondvraag zegt de heer Bolier met genoegen te hebben gezien en gele zen, dat een antieke gevel op de kade is behouden gebleven en vernieuwd. De (voorzitter zegt, dat B. en W. bij de her stelling den eigenaar hebben gewezen op het feit, dat de gevel voorkwam op de lijst der commissie voor monumen tenzorg en dat met den steun van par ticulieren den gevel op een waardige wijze is hersteld. De heer v. Beverelö beveelt aan hij dergelijke gelegenheden ook steun van gemeentewege te geven. De voorz. merkt op, dat de aanvragen om herstel altijd bij de gemeente inko men, zoodat de raad daartoe steeds in de gelegenheid is. De voorzitter toont aan de leden twee foto's van het raad huis, waarop de indrukwekkende schoon heid ©n de tegenwoordige staat van verval duidelijk uitkomen; hij zou deze foto's willen toezenden aan alle leden der Eerste en Tweede Kamer om hun, steun te verkrijgen op het manifest, dat hun zal worden toegezonden; dit wordt goedgekeurd. e Uit Zuïd-Beveland. Daar de heer C. Philipse voor zijn benoeming tot raadslid te 's- H. A r e n ds- kerke heeft bedankt, is1 nu benoemd verklaard de heer C. Schippers, die ook weer bedankt heeft. In de Donderdag te 's' Grave n- polder gehouden vergadering van het Waterschap 's Gravenpolder waren 15 stemgerechtigde ingelanden aanwezig. De rekening 1928'29 werd vastgesteld in ontvang op f 6820,421/2, uitgaaf f5724,295 De begrooting 1929'30 werd in ontvanjg en uitgaaf vastgesteld op f 5832,02i/2 waarbij een post voor onvoorziene uit gaven van f 1010,52. Het dijkgeschot werd met f 1 ver hoogd en alzoo .gebracht op f 14 per H.A. Tot gezworen werd herbenoemd de heer L. W. Woutersen. —o Uit Scho u wen-Du i vel and. Men meldt oiri uit Zierikzee: Door de langdurige droogte heerscht alhier een algeheel gebrek aan drinkwa ter. Van gemeentewege wordt thans wa ter aangevoerd per Prov. boot van Wol- faartsdijk en per Rotterd. tram van uit de duinen bij Renesse terwijl Vrijdag avond de Rotterd. boot eveneens water meebracht. Het water is dan tegen 2 cent per emmer te bekomen. Reikhal zend wordt uitgezien naar de voltooiin'g van den watertoren voor de waterleiding, waardoor dan de ingezetenen van die mi sère verlost worden. A.s. Donderdag 30 Mei zal in de consistorie der Ned. HeVv. Kerk te Haamstede een tentoonstelling wor den gehouden, tevens met verkoop, van handwerken, vervaardigd dooi' de Chr. Imeisjesvereenigingen „Trvfena" en „Ly- dia". benevens een collectie öhineesche handwerken, vervaardigd dooi" adellijke Chineesche dames. mmmmmmssaBc De voordracht ter benoeming van een gemeente-ontvanger te Drei- schor vacature-A. Verjaal, bestaat uit: 1. p. S. van Dongeen 2. J. J. Verjaal. Uit Tholen. De heer P. Blaas Jr. te Tholen, tot \oor eenigen tijd geleden, tijd. ambt. ter secretarie te Poortvliet, is tbana als adj. commies ter secretarie te Katwijk aan Zee benoemd. Men schrijft ons uit Tholen: In het jachtveld van jhr. J. van Vre- denburch is een patrijzeailegsel gevon den met 16 eieren. Nu doet zich het zonderlinge verschijnsel voor dat een wilde eend geregeld haar eieren in liet patrijzennest komt deponeeren, hoewel men in het belang van .iet patrijzenleg- sel, de eendeneieren steeds wegneemt. Het opmerkelijke van het geval ligt hierin, zooals men van deskundige zijde mededeelt, dat de wilde eend ondanks het wegnemen van haar eieren, steeds doorgaal met het leggen in het patrijzen- nest. 0 Zeeuwse h-V i a a n d e r e a O. D. Door de Marechaussee te Ter neuzen is aangehouden en ter be schikking van de Justitie gesteld een persoon afkomstig uit België, die er van verdacht wordt ten nadeele van een vriend met wien hij in een hotel te Terneuzen was, een koffer inhoudende geld, benevens eenige goederen, te heb ben ontvreemd. Met de Staatscrt. van "25 Mei zijn verzonden afdrukken van Me statuten betreffende de Sociëteit Harmonie, ge vestigd fe 'Teraettzëii. Te Hulst is een verbod uitge vaardigd om stoepen, ramen enz. met water te reinigen, als gevolg van het gebrek aan water, dat steeds nijpender wordt. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De plannen tot oprichting van een Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Breskens beginnen paar de Bresk. Crt. verneemt vaster vorm aan te nemen. Een voorloo pig comité is reeds in wording. Vanwege het watergebrek is het heden verboden te Breskens de stra ten te schuren. WrfWrttgHMMMEayHI BIOSCOPEN. Electro. Thérése Raquin: Emile Zola's wrange dramatiek, waar we in dezen tijd wèl wat nuchter tegenover staan. Behalve dan in wat 't heeft te zeggen: de stem van het geweten, niet tot zwijgen! te brengen in werk of afleiding, nergens te ontloopen, steeds dreigend, tenslotte noodlottig. De haast tot waanzin uitge groeide hartstocht, die Thérése Raquin en Laurent tot moord drijft, is' noodlot op zich zelve zooals ook hun nimmer te kalmeeren onrust na het bedrijven van den daad, en heel de navrante ellende daarna, tot het weder ontwaken der vroegere liefde, tevens het einde van hun beider levens. Er zou over ze kere tegenstrijdigheid tusschen dit nood lot en geweten, nog wel een en ander te schrijven zijn, maar daarvoor is deze rubriek' niet de plaats. Voortreffelijk gespeeld is 't over de ge- heele bezetting! Vooral Gina Manès én Wolfgang Zilzer! De eerste vooral ttföbt zich hierin een knap actrice voor deze zoo zwaren rol. Jacques Feyder heeft eenige uit stekende regievondsten (de interieurs bij de Raquins!) In het bijprogramma het démasqué der filmsterrenparade cm rm mÉ w* nu \~m mu Flora. Een duivelachtig complot. Een "kapi taalvorming door zeven vrienden (ieder zal jaarlijks f 1000 storten), te verdeelen onder wie hunner nog leeft, na veertig jaar. Even een rekensommetje, en men ziet, dat het een zeer begeerlijk bedrag is geworden. Drie vrienden zijn nog over, die hun derde part' komen opeischen, in het oud kasteel Bleak Island, waar destijds ook de afspraak beklonken Werd. Een niet-modeme,, maar des te roman tischer entourage; bovendien een ge liefde verblijfplaats voor samenzweer ders, roovers en lieden van dergelijk al looi. Zoodat de verdeeling bovenbedoeld ook allesbehalve met moderne vlotheid verloopt; en het er zelfs een oogenblik veel op lijkt, dat geen van zeven meer in leven zal zijn, en de nalatejnsichap aan een bandietenconsortium zal vallen. Per saldo geschiedt dit niet, dank zij eenige gestes van een scherpzinnig jong- mensch, die via groote belangstelling voor de dochter van een der vrj©pden, ook interesse voor deze zaak kreeg. Jane Novak en James Rennie spelen met en- train de hoofdrol in deze film vol be- hagelijke romantiek. Tweede 'hoofdfilm: De rempLayant. Frissche sensatie, door Harry Carey uit stekend gespeeld; en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drog (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGl N. In de jongste vergadering werden door de heeren Rorije c.s. eenige amende menten ingediend op het ontwerp^ ambte narenreglement. Waar gevraagd wordt art. 10 aan te vuflen met de bepaling, dat na 3 jaar tijdelijken dienst als regel vaste aan stelling volgt, meenen burg. en weth. dat dit overbodig is, omdat het art. zegt, dat aanstellling van ambtenaren als regel geschiedt in vasten dienst. Aanstelling in tijdelijken dienst kan plaats hebben voor één jaar, en ten hoogste met een jaar worden verlengd. Als voor een bepaald werk tijdelijke hulp noodig is, is het niet gewenscht dat dit personeel automatisch tot het vaste korps overgaat. Waar art. 15 de bevoegdheid toekent, om in geval van staking in een parti culier bedrijf, de daarvoor in aanmer king komende gemeenteambtenaren op te dragen den gestaakten arbeid op te vatten, doch alleen indien het in het belang van de openbare veiligheid of gezondheid is, of indien het in andere gevallen van gemeentebelang beslist nood zakelijk is, achten burg. en weth. niet noodig een amendement aan te nemen, waarin dit nog scherper wordt omlijnd en wordt 'bepaald, dat in geval van ernstige schade aan '.iet gemeentebelang van te voren en in elk geval zoo spoe dig mogelijk overleg wordt gepleegd met de betrokken vakvereenigingen. Burg. en weth. handhaven liun bepa ling, dat alleen opheffing van het ge heimhouden van ambtelijke schade tegen over het scheidsgerecht mag plaats he'b- ben als burg. en weth. dit goed vinden. De goede gewoonte om den verjaar dag yan het hoofd van den staat als een feestdag 'beschouwd te zien, wen- schen burg. en weth. te handhaven, en daar de le Mei niet onder de offioieele Zon- en Feestdagen kan worden gerang schikt bestaat er bij hen bezwaar ook dien dag daarin op te nemen. Burg. en weth. achten het niet noodig voor werk na 10 uur des avonds 100 pet. meer te betalen, nu is dit reeds voor overvvera 25 en voor Zondagswerk 100 pet. Men kan vergoedingen wel steeds opvoeren. Voor verlof is aangenomen 15 dagen toit 18 voor de hoogiste ambténaren. Te lezen na 10 jaar dienst, ieder "jaar één dag meer wordt gegeven tot 21 toe, zooals bij amendement wordt voor gesteld, achten 'burg. en weth. het schep pen van onbillijkheden. Burg. en weth. willlen handhaven, dat geen buitengewoon verlof wordt gegeven met behoud van wedde, als de afwezig heid van den ambtenaar het gevolg is van diens schuld of nalatigheid. Ten slotte zien zij niet de noodzake lijkheid in den termijn voor beroep bij het scheidsgerecht te verlengen van 3 tot 7 dagen cn sluiten zich gaarne aan bij den door de vakorganisaties van amb tenaren geuiten wensch het ontvverp- reglement ongewijzigd te aanvaarden. Overeenkomstig den wensch van den Directeur van den Keuringsdienst voor waren te Goes en het gunstig advies der gezondheidscommissie, stellen burg. en weth. voor in art. 48 der politie ver ordening op te nemen, dat voor het venten van ijs een leur vergunning noodig is, zulks om betere controle uit te oefenen. Voorgesteld wordt in 't gedeelte van het schoolgebouw aan de Hendrikstraat, in bruikleen gegeven aan de Vlissing- sche Schoolvereeniging, de verlichting le laten verbeteren, nieuwe stoelen te ge ven voor de leslokalen en aanschaffing van een aantal boeken voor het zeven de leerjaar goed te keuren. Overeenkomstig het verzoek stellen B. en J¥- voor aan de Ver. „Openhaal; leeszaal en bibliotheek" over 1929 een extra subsidie van f 500 toe te kennen 'voor het inrichten van meerdere bi- blio theekr uimte De aannemer van het vverlc aan de (nieuwe keersluis,, de heer C. van Leeu wen, verzoekt zijn aanslag in de zake lijke belasting op bet bedrijf te vermin deren, omdat naar zijn schatting over dit jaar slechts 40 personen er werkzaam tzullen zijn. B. en W. zeggen, dat de aanslag 1929 is gegrond qp den toestand! van 1928 en dus de schatting voor 1929 builen aanmerking blijft. Voorgesteld wordt, dat door de ge meente wordt gegarandeerd rente en aï- lossing van een ieenipg lot 85 pet. vain de kosten van bouw van 19 woningejn aan de Irislaan door de Ver. tot ver betering der Volkshuisvesting, welke lee ning in principe door de Rijksverzeke ringsbank is toegezegd. De 'vereeniging heeft gemeld voor de overige 15 pet. geen hulp van de ge meente te behoeven. De kosten van den bouw zijn geraamd op f 76.000 en dus de leening op f64.600. Voorgesteld wordt om van genoemde vereeniging in eigendom over te nemen de gronden, waarop zich bevinden de bestrating, rioleering en plantsoenen van het door haar gebouwde tuindorp aan den Boschjesweg. Op 15 Febr. werd voor het herstellen van het rondeel, gelegen in de Wester- of Koopmanshaven, f 14.500 uitgetrokken, het is gebleken, dal het beter was het iwerk op andere wijze uit le voeren, wat f 15.500 zal kosten en stellen B. en W. voor het reeds verleende crediet tot dat bedrag te verhoogen. Voorgesteld wordt aan de firma B. Stofkoper en Co. 22.75 vierk. M. aan de Wijnbergsche kade te verhuren tot 1 Jan. a.s. voor f8 75. Dit perceeltje be hoort tot den grond die voer de Schel de kan worden onteigend en de direc tie heeft tot 1 Jan. a.s. geen bezwaar tegen de verhuring. Voorgesteld wordt perceel Oranjestr. nr. 2 te verhuren voor f 4.75 per week tot en met 30 April 1930, daar op dien datum ook de huur van perc- 4, 6 en. 8 eindigt. Ten slotte wordt Voorgesteld aan "de Kon. Mij. de Schelde 10 vierk. M. grond aan de Lampsensstraat te verkoopen voor f 50 en de grootte van het d.d. 19 April aan Joh. Loois Hz. qq. verkochte perceel grond aan den Koudekerlcschen weg nader van 158 op 162 vierk. M. te brengen, waardoor de koopsom' met f 50 wordt verhoogd. V r ij v. H e r v. in Zeeland. tiezer dagen is alhier de jaar- lijkschè vergadering van de Provinciale Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden in Zeeland gehouden. Voorzitter was de waarn. voorzitter penningmeester J. 0. Paap van Vlissingen. Onder de ingekomen stukken was de motie Hoorn inzake de V.P.R.O., als mede de bestrijding van de Prov. Vereen. Groningen, waarbij Zeeland zich aan sloot. De uitslag van de verschillende stemmingen en verkiezingen was, dat herkozen werd als bestuurslid de heer J. Frelier van Krabbendijke, aftredend, benoemd werden in 2 vac., één wegens bedanken, de ander door vertrek de heeren .A. Mijs notaris te Oostburg en ds. H. J. Kastein, voorganger afd, Vrijz. Herv. te Middelburg. Laatstge noemde werd bovendien aangewezen als lid van het hoofdbestuur en als diens plaatsvervaner ds. H. J. Barnouw te Aardenburg, secr. der Prov. Vereeni ging. Naar de algemeene vergadering te Leeuwarden op 19 Juni e.k. werd afge vaardigd ds. H. J. Barnouw. In dp afloop gehouden bestuursiver- gadering werd m. a. st. ds. D. A. Hoek stra te Zierikzee tot voorzitter gekozen. Donderdagavond vergaderde cfe Veilingsver. „E, M. M." te Krabben- d ij k e onder voorzitterschap van den heer Jac. Welleman. Door den penning meester werd rekening en verantwoor ding gedaan, waaruit bleek, dat een goed slot was van f 81,40. Door den administrateur werd ver slag uitgebracht van het afgeloopen boekjaar. De verlies- en winstrekening sluit met een klein nadeelig saldo. Na ruime afschrijving op enkele rekeningen werd de balans vastgesteld in debet en credit voor een bedrag van f 16602.44. In 1928 bedroeg de omzet f51575,39. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de plaats van "de heeren M. Sentse en M. Wabeke Czn. werden1 gel- kozen de heeren Th. Vogelaar en J. D. Meloen, die hun benoeming aannamen. Daarna kwam het bekende voorstel in behandeling betreffende het veiliiigsper- centage voor hen, die' zich verplichten al het door hen geteelde klein fruit te doen veilen, en voor'hen, die zich niet verplichten. De voorzitter gaf in over weging dit voorstel aan te nemen met het oog op de besluiten van de andere zus'tervereenigingen. Met algem stemmen: werd het voorstel aangenomen. Nadat nog een lange discussie werd

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1