cuxci; No. 120 Vrijdag 24 Mei 1929 172s Jaargang BINNENLAND. DE NEDERLANDSCHE SPOOR WEGEN. HET LEIDSCHE STADHUIS. UIT STAD EN PROVINCIE. Uit Middelburg. KERKNIEUWS. Verschillende Berichten CATZ& ZOON VAN PEECËLA.j Bq dit nummer behoort eon Bijvoegsel. Het reizigersvervoer op 4e Nederl. Spoorwegen is op de Pinksterdagen, zoo meldt het Hdbl.., drukker geweest dan1 ooit te voren, zoodat het geheele wagen park in gebruik genomen moest worden, met uitzondering natuurlijk van het voor reparatie uitgeschakelde materieel. Maatregelen waren genomen, dat vóór de Pinksterdagen al het materiaal twee de klasse, dat voor verandering tot der de klasse in aanmerking komt, tot dat doel was gereed gekomen, zoodat het volledige derde-klasse-materieel in dienst gesteld kon worden. In verband met de toeneming van het reizigersvervoer zullen de spoorwegen 50 groote W. C.-derde-klasse-wagens la ten maken, die plaats bieden aan' onge veer 100 reizigers. De bedoeling is, deze 50 nieuwe wagens het volgende seizoen in gebruik te stellen. De Senaat der Leidsche Universiteit heeft in zijn zitting van Woensdag een motie aangenomen, aangaande den her bouw van het Leidsche Stadhuis. De Senaat meent, dat alleen wanneer de Rijkscommissie voor Monumentzorg tót de conclusie komt, dat zij wederopbouw zou aandurven en bereid is daartoe lei ding of advies te geven, men het volle recht moet laten wedervaren aan "net groote gewicht van Leiden's historische traditie, de onschatbare waarde, die Lei den in zijn Stadhuis bezat. DE VLUCHT NAAR WEST-INDÏË. Sinids eeiügen tijd bestaan er plan nen voor een vliegtocht naar West-Indië. Het geld, een bedrag van f 20.000, is nu bijeen en daarmee: heeft de verwe zenlijking een grooten stap vooruit ge daan. Het comité, 'onder leiding van ge neraal Snijders, zal alles doen, om nog bestaande of sindsdien gerezen moei lijkheden uit den weg te ruimen. Lukt dit, dan zou "tegen December de vlucht ondernomen worden. klaai'd. Moge de verdere maatregelen f van de uitvoering der plannen nu spoe dig kunnen worden genomen. Wel zal het nog een jaar of vier duuren eer tdfe geheiele weg is, zooals hij wezen nloet, maar het staat nu vast dat de verbete ring komt. Minder goed kunnen wij begrijpen, dat er leden klaagden over het werken met 'de sproeiwagens, waar juist ons opgevallen was, dat zoo direct het war mer en droger weer wejrd, de sproei wagens naar buiten kwamen en bijv. ook op tierden Pinksterdag reeds heel vroeg reeds aan het rijden waren. Wij hebben ons juist verheugd' over de aanwezigheid dezer wagens, over de aanschaffing, waarover indertijd is ge-, lachen, en over de goede leiding van den Reinigingsdienst die overziet wanneer fèder onderdeel in functie moet wortlen gebracht. Het schijnt ons wel gewenscht er nog eens aan te herinneren dat Zondag a.s. van 12 tot 1 uur, de eerste [muziek uitvoering van het Middelburgsch Mu ziekkorps in de Abdij zal plaats ben. Thans is de afsluiting van de te- vernieuwen brug over den Watergang aan het einde van den Poelendalensingel een feit geworden en voor een paar» (maanden kan dus langs die zijde de stad niet worden verlaten of ingeredetn of gewandeld. Het verkeer is nu in de eerste plaats aangewezen op de Langeviele bui- tenbrug. Ln verband hiermede zal nu het ver keer tusschen binnen- en buiten Lange- Vielebrug in één richting worden geleid}. De stad verlatende moeten voertuigen, het Domburgsch Schuitvlot nemen en de stad inkomende moet door de Zand straat worden gereden. Dit moet lan'g- fcaam geschieden in verband met het' ggvaar een 'tram juist op "den hoek te ontmoeten, moge ook dé wagenbestuur ders rekening houden met het tijdelijk Keker veel drukkere verkeer. Uitgenoodigd door den Statenkring Middelburg der Chr. Hist. Unie[, sprak Donderdagmiddag in de Bogard- .zaal alhier, de heer J. M. Krijger, lid der Tweede Kamer over het onderwerp: „Onze beginselen en onze organisatie." Eerst werd de spr. ingeleid door den voorzitter van den Statenkring mr. W., E. E. baron Van der Eeltz'. Bij: de Chr. Hist. Unie gaat het niet om de macht, maar om de begijn selen. De hoofdlijhen dezer beginselen zette de beer Krijger nader uiteen. Tot beter begrip stelde spr. eenige beginselen van apdere politieke partijen er tegenover. Hierbij- kwam hij niet alleen tot de be kende scheidslijn: links en rechts, maar ook wees hij heel nauwkeurig het ver schil aan tusschen de Chr. Historischen en de Anti-Revolutionairen. Om' de Chr. Hist, beginselen meer na tionaal te doen worden, dient de organi satie verbeterd en versterkt te worden. Van de gelegenheid om met den spre ker van gedachten te wisselen werd door eenige personen gebruik gemaakt. Het heeft ons groot genoegen ge daan, dat de overgrootie meerderheid' van den gemjeenteraad alhier zich IWoensda gvoor den steun aan 'den weg Middelburg—Westkapelle heeft ver- Uit Walcheren. De gemeenteraad van R i 11 h e m hield Woensdag een openbare verga dering. Goedgekeurd werd een schrijven van de gemeente Middelburg over een bijdra ge aan 't Gymnasium van één leerling ad f 396.15. Evenzoo 'n schrijven van da gelmnente Vlissingen dat van 't nadleelig saldo over 1928 in den Vee- en Vleescli- keuringsdienst door Ritthem moet wor den betaald f 13.03. Met algemeene stemmen werd beslo ten over 1929 f 5 subsidie te geven aan den Algein. Bond van politiepersoneel in Nederland. Het verzoek van de afd. Souburg Ritthem der Chr. wijkverpleging om evenals 't vorige jaar f 120 subsidie te ontvangen werd aangehouden. Aan het bestuur der Chr. school zal op zijn verzoek f 100 toegestaan worden volgens art. 72 der L. Onderwijswet. Afgewezen werd een verzoek van de afdeeling Chr. Landarbeidersbond om bij werkloosheid het weekloon der georga- niseerden met f 2 te verhoogen en een kindertoeslag van f 0.50 per kind boven de 3 kinderen uit te betalen. Het voorstel van den heer P. J. de Pagter om den kin dertoeslag uit te keeren werd niet ge steund. Goedgekeurd werd de voorloopige op gave voor nijverheidsonderwijs groot f 263.91 en ten behoeve van de gemeente O. en W'. Souburg voor gewoon L. O. een bedrag van f 94.27. Het percentage Ink. belasting wordt vastgesteld op 4,5. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening wordt besloten van den heer P. J. Cornelis' 5 A. 52 c.A. bouwterrein aan te koopen voor een gemeentelijk slachthuis. Een geldleening igroot f 8000 zal bij de Coöp. Boerefnléeni- bank worden aangegaan;, met een af lossing van f 400r 's jaars. Een perceel tuingrond, groot 16 roeden zal voor een jaar worden verhuurd. Een voorstel van den voorzitter om' het salaris van den gemeente-secretaris met f 200 te. verhoogen, daar 'dat salaris niet in evenredigheid is met het salaris van den gemeenteveldwachter wordt met algemeene stemmen verworpen. Op voorsiel van den heer H M. v. d. Putte wordt aan B. en W. opgedragen in de eerstvolgende vergadering met een nieuwe salarisregeling voor den gemeen tesecretaris te komen. De heer G. Polderman (a.r.) heeft voor zijn benoeming lot lid van den raad van I e r s e k e bedankt. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. In de Raadsvergadering te Waarde van Woensdag waren de heeren J. Pie per en M. Waterman afwezig. Besloten werd eene geldleening aairi te gaan van ten hoogste- f 11.000, t. b. v. eene uitbreiding van de gasfabriek ,,Oostemde" te Krabbendijke, in verband met de toetreding van Kruiningeu en Schore. i I t Het heffingspercentage op de inkom- i&ttelnbelaisting wordt vastgesteld op 2,2 (v.j. 2,4). Te Scheveningen heeft de oprich- fi lugs vergadering piaats| ge vonkten van- den Bond van N.S.F.-agenten (Nederl, Seïntoestellenfabriek) Als voorzitter is gekozen de heer P. Geervliet Jr. te Amsterdam. In het be stuur heeft o.a. zitting de heer J. M). Polderman te Goes. Men meldt ons uit Schore: In de hoofdbuis van de Waterleiding, liggende in het kanaal nabij' de Schoi'e- bt'ug, is een lekkage ontdekt. Men is thans met de voorbereidende werkzaam heden, van dit moeilijk te herstellen euvel begonnen. Het is voor Westelijk Zuid-Beveland van groot belang, dat eertijds (ter plaatse) een reserve-buis is aangebracht. Uit Schouwen-Duiveland. In de te Haamstede gehouden voltallige gemeenteraadsvergadering on der voorzitterschap van Jhr. L. van Cit- ters werd gelezen een dankbetuiging van -ti. K. H. Prinses Juliana aan den ge meenteraad voor den Haar gezonden gelukwensch ter gelegenheid van Haar 20sten verjaardag. Bij de bespreking van het meerdere werk voor de gedeeltelijke vernieuwing Jder havenbeschoeiing te Burghsluis deel de de voorzitter mede, dat door den aannemer volgens bestek 70 eikenhou ten palen zijn geleverd, doch dat vol gens den ouden toestand voor ïle te vernieuwen 70 M. 87 palen verdeeld wa ren. Waar het nu de bedoeling was om hel nieuwe werk uit te voeren overeen komstig den ouden toestand, zijn, er dus 17 palen te weinig, waarvan de prijs f 675 bedraagt. De opzichter heeft even wel verklaard, dat het geen bezwaar kan opleveren, wanneer over de bedoel de lengte 70 palen worden verdeeld. Na uitvoerige discussie werd besloten met 6 tegen 1 st. (tegen dhr. Blom) alsnog 17 palen aan te schaffen. Aangaande het verzoekschrift der ver- eeniging voor Gereformeerd schoolonder wijs te Haamstede om gelden voor een hulpkracht aan de bijzondere school, zeide de voorzitter dat aan de o. 1. school drie -vaste leerkrachten verbon den zijn en 1 boventallige ohderwSjker, met een totaal aantal leerlingen van 122. Elke leerkracht dezer school heeft dus een gemiddeld aantal leerlingen, van 30,5. De bijzondere school heeft volgens de daarvoor geldende regeling recht op 2 vaste leerkrachten, daar deze school 58 leerlingen telt, dus gemiddfeld 29 per leerkracht. B. en W. stellen dan ook voor op genoemd verzoek niet in te gaan. Bij de discussie stelt dp heer Braam voor een vergoeding aan de bijzondere school uit te keeren naar het aantal leerlingen aan beide scholen, waarbij de heer Blom opmerkt, dat er toch ook éénmansscholen zijn, waarbij alle klas sen voor één leerkracht komen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Braam, Goudzwaard eni Vis.) 'Op een verzoek van het gemeentebe stuur van Bursh om reductie op de vergoeding in verhand met art. 104 der L. O.-wet wordt af vijzend beschikt. Medegedeeld wordt dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld ngar de droogplaats der brandspuitslangen; zij oordeelen deze voldoende, tevens, dat de weg de z.g.n. „gebroken hofstede" bijna geheel in orde is. Op voorstel van den heer Bolle wordt besloten aan de landbouwers, die hier aan meegewerkt hebben namens den gemeenteraad dank te betuigen. De heer Goudzwaard zag gaarne, dat vpor het effenen van wegen, en voetpa den een vasten termijn bepaald werd, Aldus werd besloten. De heer Braam klaagt over den slech ten toestand van den grachtkant achter de bewaarschool, waarop de heer Bolle toezegging doet voor verbetering te zul len zorgdragen. -ö- U i t Zee uw s c h-V laanderen W. D. In de gister te Aardenburg ge houden jaarlijksche algemeene verga dering van stembevoegde ingelanden van den Isabellapolder, werd het dijkgeschot evenals vorig jaar vastgesteld op f 8.50 per H.A. In plaats van den periodiek af tredende gezworene den heer L. Ver sprille 'die 13 stemmen verkreeg werd de heer R. Lannoye gekozen met 16 stemmen. Besloten werd een onderdijk ter lengte van 400 M. te verharden. wees spr. er op, dat de afdeeling Vlis singen 5 jaar bestaat. Namens de Coöperatie „T)e Broeder band"' sprak de voorzitter de heer Nieuw dorp woorden van welkom, terwijl me vrouw Straalman-Crcmer namens den Centralen Bond Van verbruikscoöperaties sprak. Na het uitbrengen Van varschilllende verslagen werden tot leden Van het hco'd (bestuur herkozen de dames Romeijn- Tuckermann, Van Biema-Heijmans, Tol huizen-Martin en Ivoolhoven-Vellekoop. Besloten werd het houden van een najaarsvergadering facultatief te stellen. Het Hoofdbestuur kan beslissen maar moet op verzoek van een bepaald aan tal afdeelingen er een houden. Een voorstel van de afdeejing Winkel- Nieuwe Niedorp om de contributie te verhoogen lokte vrij langdurige discussie uit, maar werd tenslotte met 24 tegen 16 stemmen verworpen. Door het hoofdbestuur werd voorge steld zich af te scheiden van den Natio- nalen Vrouwenraad, omdat bij dien raad enkele gebruiken traditie zijn geworden, in strijd met de principes van een groot deel der leden van den Vrouwenbond. Dit voorstel werd na ampele bespre king aangenomen met 28 tegen 12 stem men. De voorzitster wekte op tot viering van den Cooperatiedag. De commissie voor bestudeering van de mogelijkheid een eigen orgaan uit te geven deelde mede, dat dit voor f 800 kan als het een maandblad wordt. De afdeelingen zullen dan ieder lid abonné moeten maken voor 50 ct. per jaar, terwijl ieder lid 25 cent zal moeten, geven om een stamkapitaal te vormen. De afdeelingen zullen binnen twee maan den melden hoe zij over dit voorstel denken. Besloten werd de jaarvergadering in 1930 te Winkel te houden en in 1031 te Deventer. Bij de rondvraag werd o.a. besloten een adres aan den Volkenbondsraad te zenden, waarin op ontwapening wordt aangedrongen. Des avonds werd door de Broederhand een feestavond aangeboden, terwijl he den (Vrijdag) morgen een autotocht door Walcheren werd gemaakt. Voor het kerkelijk voorbereiden,d examen is le ULrecht geslaagd de heer G. E. Voorhoeve le Vlissingen. Te Bergen op Zoom is' ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Dr. H. A. van der Heulen, in leven emerituss- predikant der Ned. Herv. Gemeente. Vele belangstellenden waren aanwe zig, o.W. de kerkeraad, kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Gemeente, Vertegenwoordigers van de classis der Ned. Herv. Gem. Breda, Roosendaal, Os- spmdrecht en Tholen. De zoon van den overledene, Mr. J. H. van der Meulen, deelde toen (de kist in de geopend© groeve was neergelaten, mede, dat het de laatste wensch van zijn vader was geweest, dat aan dit graf geen toespraken zouden worden ge houden en dat alleen een kort gebed door den oudsten predikant der Ned. Herv. Gemeente, Ds. Lolcama, met wien de overledene vele jaren heeft sam'en- gewerkt, zou worden gedaan. Nadat de aanwezigen bloemen op de kist hadden gestrooid, verlieten de vele belangstellenden diep ontroerd den doo- denakker. Een schat van bloemien en krsaffiisen dekte de kist. -o- Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 12 tot en met 18 Mei in de provincie Zeeland be droeg: i Eebris typhoïdea (buiktyphus)IJzen- dijke 1, (geïnfecteerd in België), Rood vonk: St. Philipsland 1, Retranchemietnt 1, Diphteritis: Vlissingen 1. In genoemde week werd één geval van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op 'de Volksge zondheid gebracht. Een nader onderzoek naar dit geval is ingesteld. (Stcrt.) NEDERLANDSCHE COÖPERATIEVE VROUWENBOND. Donderdag werd te VIis'sin gen de jaarvergadering gehouden van bovenge- noemden Bond onder voorzitsterschap van mevrouw L. Romeijn-Tucbermann, die er in haar openingswoord op wees, dat de Bond in ledental is toegenomen, dat het streven van den hond is, dat allle leden zullen koopen bij coöperaties. Nog -O- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waterlandkerkje ds. H. Huizinga te Marum. De vacature bestaat reeds ruim 7 jaar. Bedankt voor het beroep naar 's-Gra- yenlhage door ds. J. W. Swaan te Dom burg. Bedankt voor het bea-oep naar Ove- Izainü—Driewegen door ds. D. SSeme - link te Gasselter-Nijeveen. Op het drietal te Arnhem komt o.a.. voor ds. W. A. B. ten Kate te Enische!- dé, vroeger te Vlissingen. Donderdagavond heeft een felle ,bra|nd gewoed in een loods van den' handel in bouwmaterialen van den heer P. J. van Doorne aan den St. Jobóvyk^j: te Botterdam. Het vuur vond, behal'vle in de opgje-t 'slagen materialen gretig voedsel in de geheel uit hout opgetrokken loods. Na korten tijd restte er nog slechts "n ver Ikoold geraamte van zware balken. De brand heeft zeer snel gewoed, zoodat de geheele loods in een half uur tïjd's was uitgebrand. geeft geuren smaak aan uw glaasje. QWONiNGËN Lngez. Med. Tijdens den hrand waaiden branden de vodden van de zakken, welke in dje Joods waren opgeslagen, over het ter rein van den St. Jobsvv|eg, een. aamfiej' (biels, die op eenige tientallen inëterfc' van de brandende loods waren gelegen, begonnen le rooken,, zoodat men ook/ Seze moest nat houden. Behalve het bouwmateriaal bevonden zich nog twee vrachtauto's in de loods. Alles is verbrand. Verzekering dekt de schade. Donderdagmiddag le ongeveer half drie toen de 'boekhouder van de firma van O. aan den Groenendaal te Rotter dam even zijn kantoor verlaten had, is een onbekend gebleven man dit kantoor binnengeloopen en heeft 'n bedrag van f 252.50 dat op de lesse naar van den boekhouder lag, wegge nomen. Toen de boekhouder weinige se conden later 't kantoor weer in kwam, zag hij jujst den kerel wegloopen. Aan vankelijk vermoedde hij! niets kwaads, doch de man, die lie'm voorbij moest gaan pakte hem beet, smeet hem tegen den muur en holde weg. Het rumoer werd opgemerkt door twee knechts, die den vluchteling achterna zetten. Zij kon den slechts een vaag signalement van hem opgeven. De kerel moet heimelijk het kantoor zijn binnengeloopen en eenigen tijd gewacht hebben totdat hij zijn slag wist te slaan. De expediteur K„ te Delft, deed Donderdag aangifte, dat zijn knecht, W.„ aan wien hij f 500.had meegegeven om deze te Rotterdam te betalen, niet was teruggekeerd. De politie wist W. 's'avonds nog in Rotterdam op te sporen, terwijl hij goe den sier van het geld maakte. Een bedrag van f 475.werd nog op hem bevonden. De man is in arrest gesteld. Een 8-jarig meisje, dat achter een auto vandaan kwam, Is op de Ooster- dokskade te Amsterdam tegen een Van den anderen kant komende auto ge- loopen. Het meisje, dat een wiel over het hoofd kreeg, was op slag dood. A. B., de broeder van den eersten verdachte inzake den mooraanslag op den veldwachter te Zegge, is op zijn aanvankelijke ontkenning teruggeko men en heeft thans een, volledige be kentenis afgelegd. Hij verklaarde op den rijks/veldwachter wraak te hejb'ben willen nemen, omdat deze/ hem' en zijn broer reeds meermalen had bekeurd. De dader is naar Breda overgebracht en ter beschikking van de justitie ge steld. Zijn broer, J. B., is voorloopig in vrijheid gelaten. De toestand van het slachtoffer- is nog steeds ernstig. Bij de Nederlandsche Sein toestellen Fabriek (Radio N.S.F.) te Hilversum is een dezer dagen de tweeduizendste ar beider aangenomen. In de Kalfjeslaan, te Nieuwer Am- stel, is Woensdagmorgen een bediende van een magazijn uit Amsterdam', door zijn zwaar beladen transportfiets gee-akt en met een schedelbreuk opgenomen. Een eetservies, hetwelk in een mand op het rijwiel werd vervoerd brak in duizend stukken. De veenbrand laat zich te Emmer- erfscheiderveen thans minder ernstig aan zien dan 's middags. Woningen loopen geen gevaar. De hoeveelheid verbrande turf is ongeveer gelijk aan die. welke Zaterdag cn Zondag verloren giug. Het werk ligt nu stil voor zoover de ma chinale turf betreft, hetgeen voor vele arbeiders' een schadepost beteekent, daar zij' nu geen uitkeering ontvangen. Mej. de wed. J. v. d. Ml uit Mid- delgaast is bij het op hol gaan van het paard van den wagen gestort en aan de gevolgen van een schedelbreuk over leden. Op de Humensoord Heide en Bosch te Nijmegen zijn ongeveer 15 hectare hooge heide en struiken afgebrand. Het 4-jarig zoontje van den heer N. teBriltil, dat Dinsdag door een melkkar is overreden, is Woensdagmid dag aan de .gevolgen overleden. Woensdagavond reed op den Naipo- leonweg te Neer (L.) een auto uit

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1