H-0 gebakken het allerfijnst Sgirtiaienfal 8 IJ V O E G S F I De Plaatsvervanger. HAVFRMOUTKOEKJES •raagd. dzaaS. T, schappij rt en Vee« 9.— 9. dt Womim orgene on g gevarecj en ie i idernemin| G. VOS* 10RN. tERHOUR ITENHE» Woensdag 22 Mei 1929 No. 118 BINNENLAND HET SUIKERWETJE. FEUILLETON 71) PROVINCIALE ZEEUWSCHE VER- EENIGING HET GROENE KRUIS. Omdat Havermout H-0 nu eenmaal de allerbeste soort is, zijn ook de van er week. Uf OSS, ïarkt. SM1DS- n, AD, efamid, jse. i uur lapelle. or eohtp. ÜNiNG. eau dezer f 1.20 f 0.95 f 0.90 ïarkt. .MAN vr. ;egea 15 kunnende Dam 96. Rotterdca aaiies. alonbool MINA"Ï Mei. v. Rott. vin. 9 IJ 57 ïsport- kerij diddelbtfr* VAN DE VAN DE T1VEEDE KAMERVLRKIEZl> Behalve de gister reeds genoemde zijn nog de volgende candidatend'ijslen in den kieskring Middelburg, in den loop van den dag ingediend: Communistische Part ij Hol land: (Sectie van de Comm. Internati onale): 1. L. L. H. de Visser. 2. Darsono. 3. L. Seegers. 4. Moeso. 5. H. van der Glas. 6. Alimin. 7. J. van Wlijngaardert. "8. H. van Zelm—van den Berg. 9. G. J. P. Schalker. 10. W|. H. Reuderink. 11 H. Nab. 12. T. Kranendonk. 13. J. A. N. Knuttel. 14. H. van Wjelzen. 15. J. R. Schaap. 16 P. Bergsma. .17. L. van Lakerveld. 18. G. J. van Munster. 19. E. Sip. Communistische Part ij Hol land (G. P. H.-Centraal Comité): 1. D. Wijnkoop. 2. ,G. van Burink. 3. J. Brommert. 4. G. Sterringa. 5. A. J. Frederiks. 6. G. Roorda. 7. J. C. Ceton. 8. R. Stel-Vos. 9. L. van der Veen. 10. T. de Blauw. 11. A. de Rooy. 12. H. Wöelders. Federatief Verband: 1. H. J. ter Hall. 2. I. A. Alkema. 3, C. Booij. 4. Antoinette van Dijk. 5. F. W. Langhorst. 6. Chr. W. F. de Vos). 7 .Wi. Wessel. 8. B. Niewold. 9. J. den Hollaa 10 K. A. Pronk. 11. P. Bfrasser. 12. IA Bekkering. 13. H. van Woudenberg. 14. C. F. Nassette. E. K. Volkspart ij: 1. Mr. P. M. Arts'. 2. Felix A. C. Don ders, 3. P. M. Beyerbergen van Hene gouwen. 4. W. C. Setteur. 5. Mevr. E M. H. Robertde Wolff. 6. J. Houtsma. 7. G. J. Bowman. 8. J. Eykiag. 9. J, W. van den Berg. 10 P. J. Goes. 11. P Mulders. 'Nationale Boeren- en Tuin- dersbond: 1. M. Speelman. 2. J. E Lindenbergh. 3 D. v. Beek. "4 Aj. V. a Hoven. 5. A. Niemandsverdriet. In totaal zijn 18 lijsten ingediend met samen 205 candidaten. Voor de verkie zingen in 1925 waren deze cijfers resp. 22e en 259. Over het geheele land hebben in to taal nu 36 onderscheidene politieke partijen of groepen candidatenlijsten in geleverd. In 1925 hebben 32 partijen en groe pen aan de verkiezing deelgenomen. Aan elf dezer mocht het gelukken eene ver tegenwoordiging in de Tweede Kamer te verkrijgen. Tegen het wetsontwerp tot het ver- leenen van tijdelijken steun aan de beet- wertelsuikerindustrie hier te lande zijn in de afdeelingen der Perste Kamer ver schillende bezwaren te berde gebracht. In de eerste plaats voelde men in het al gemeen bezwaar tegen initiatiefvoorstel len als 't onderhavige; maatregelen als de thans voorgestelde, meende men moesten van de regeering uitgaan, die over de noodige voorlichting en gege vens beschikt die in zaken als deze nood zakelijk zijn. Voorts verklaarden vele le den in beginsel ernstige tegenstanders te zijn van maatregelen als de thans voor gestelde; zij achtten dergelijke steunver- eeningen „lapmiddelen" die in den regel toch niets uitwerken. Óok werd door vele door RICHARD MARSH Vrij naar het Engelsch door 0. M. G. de W. Tot antwoord ging zij op zij. Zij traden binnen en kwamen in een kamer die er tegen hun verwachting heel zindelijk uit zag De meubels waren zeer eenvoudig, piaar voldoende, en alles was zeer neijes. „Wet, wel Judith",, zei Phoebé, „er is in het heele dorp geen kamer, die eir netter uitziet dan deze." ,',Ja, ik houd het huis netjes: tegen de thuiskomst van mijn man. Phoebé keek Betty aan, alsof zij haar attent wou maken op de woorden v,an deze vrouw. „O ja, komt je man thuis?" „Vroeg of Iaat zal hij wel thuiskomen, dat kun je nooit welen. Soms deuk ik iSnachts dat ik zijn voetstappen hoor in de laan; dan ga ik naar buiten en ik roep, maar hij1 is er niet. Ik meen hem het imeest te hoonein aankomten wanneer er fwind is op het water; misschien komt hij wel thuis als het stormt." i i I leden ontkend dat hier van een noodtoe stand sprake zou zijn en werd betwijfeld of dit wetsvoorstel wel geschikt is om aan het beoogde doel te beantwoorden. Het gevaar bestaat dat de steun zal worden aangewend voor een doel, waar voor die in geen geval is bestemd, t. w. om de niet coöperatieve 'suikerindustrie te schaden. Verder werd o.m. betoogd dat, blijkens een mededeeP.ing van de di rectie van den landbouw aan, het Inter nationaal Landbouwin&tituut te Rome de uitzaai van bieten in Nederland dit jaar mSl 15 en 20 pet. zal worden ingekrom pen. Nu aldus de vermindering van den uitzaai een feit is geworden, is, meende men, de ratio van dit wetsvoorstel ten eenenmale komen te vervallen,. Door de voorstanders van het wetsontwerp werd tegenover deze critiek volgehouden dat hulp hier noodig en gerechtvaardigd is, dal inderdaad van een noodtoestand sprake is enz. Hoewel de tegenstanders meenden dat de ratio van het wetsvoor stel is vervallen, drongen zij toch op aanneming daarvan aan om daardoor de regeering duidelijk te maken dat de Staten-Generaal van oordeel zijn1, dat sleunverleening aan de suikerindustrie noodzakelijk is en dat bij niet-bekrachti- ging van dit wetsvoorstel de regeering de verantwoordelijkheid draagt. Gisteren had in het Hotel de Vuijst te Br es kens de jaarüjksche algemee- ne vergadering plaats van bovengenoem de vereeniging onder voorzitterschap van den heer dr. O. E. Plugge, die er in zijn openingswoord op wees dat het met het schoolartsen instituut niet is ge gaan, zooals men had gehoopt, maar er is toch iets goeds van gekomen. De Com missie voor de kinderhygiëne wenscht de verdere stappen voor het instituut zelf voort te zetten om te trachten tot een meer positief resultaat te komen. De afdeelingen der Prov. Vereeniging zul len toch goed doen er propaganda voor te blijven maken, waar genoemde com missie toch een onderafdeeling van de vereeniging blijft. Spr. wees dan op de belangrijke al- gemeene vergadering welke de Neder- laudsche Vereeniging op 21 Juni te Utrecht houdt en waar o.a. een nieuwe quotum regeling aan de orde zal ko men, terwijl de opening van Harsthulst- oord te Den Dolder dan zal plaats heb ben en ook de inrichting van het nieu we tehuis te Utrecht zal worden be sproken. Spr. voegt een en ander ter na dere behandeling aan de agenda toe. Na er op gewezen te hebben dat volgend jaar onder leiding der Nederlandsche Vereeniging in ons land een interna tionaal Groene Kruiscongres zal plaats hebben, heette .«jpr. speciaal welkom :den heer D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens en stelde zijn aanwezigheid op hoogen prijs. Aan het vervolgens door den secre- taris^ den heer M. Nieuwenh uijse, uitgebracht jaarverslag over 1928, ontlee- nen wij het volgende Zooals reeds in het vorig jaarverslag werd verwacht, traden de vereenigingen te Retranchement en Stavenisse tot de Prov. vereeniging toe en brachten haar 400 leden ajin, waardoor het ledental thans de 20.000 overschrijdt en het aan tal afdeelingen 53 bedraagt. Tegenover deze winst staat echter een verlies van de afdeeling 's Heerenhoek, die ophield te bestaan en plaats maakte voor een afdeeling van het „Wit-Gele Kruis". Het hoofdbestuur behandelde o. a. de actie om te geraken tot een vereeniging tot verzekering van onkosten bij de zie- kenhuisverpleging. Het hoofdbestuur was van meening, dat deze pogingen verdie nen krachtig te worden gesteund. Ook in West Zeeuw'sch Vaanderen is kans op verwezenlijking van dit doel. Twee leden van het hoofdbestuur had den een conferentie bij Ged. Staten van Zeeland naar aanleiding van het verzoek der Wit-Gele Kruisvereeniging betreffen de subsidie voor wijkverpleging; deze besprekingen vielen niet ten nadeele der vereeniging uit. Een verzoek van het bestuur der Alg. Ned. Ver. om' verhooging van Jiet quo tum, werd in den breede besproken. Vervolgens wordt stil gestaan bij de 15e Algemeene vergadering te Goes op 29 Mei 1928. Enkele mededeelingen worden ten slot te gedaan naar aanleiding van de ver slagen der afdeelingen, voor zoover die zijn ingekomen. Na goedkeuiring van het jaarverslag werd medegedeeld, dat de keuring voor de uitzending van kinderen naar de Va- cantiekolonies weer op de oude wijze zal plaats heben. De heer Francke vroeg hoe het komt, dat een groole vereeniging als Middelburg niet vertegenwoordigd is. Hierop werd geantwoord, dat Middel burg zich vrijwel beperkt tot het be schikbaar stellen van verplegingsmateri- aal. De heer dr. S o m m e r s uit Groede meende, dat de cijfers van het ledental der afdeelingen wel wat geflatteerd zijn, daar sommige personen van meer dan een afdeeling lid zijn. De voorz. meende, dat dit toch de vereeniging ten goede komt. De rekening van denbeer N ien wen- hu ij s e als penningmeester, aanwijzend in ontvang f 1850.80 eq in uitgaaf een be drag van f 1675.63, alzoo een goed slot van f 175.17 werd onveranderd goed gekeurd, op advies der afdeeling Groede, die de rekening heeft nagezien. Aan de orde was nu het voorstel van het hoofdbestuur om de volgende alge meene vergadering te Goes le houden, waartegenover een voorstel-Bruinisse stond om te Zierikzee te vergaderen, tot dit laatste werd na eenige discussie met 36 tegen 12 stemmen besloten. Daar geen tegencandidaten waren ge steld, werden de heeren H. G. Fraser te Oostburg, ds. D. Gerretsen te 's Graven polder en J. Padmos te Duivendijke als bestuursleden herkozen. De beide eerste namen de herbenoe Receptenboekje op aanvraag verkrijgbaar. Ingez. Med „Hoe lang heb je al op hem ge- waclit?" Er was oneindige smart in het ant woord van de vrouw: „Dat kan ik niet zeggen jaren en jaren lang; het schijnt wel of ik mijn halve leven op hem gewacht heb, maar hij' komt niet. Maar hij zal éénmaal komen. Hij zei somtijds, dat hij oude vrouwen niet kon uitstaan: ik hoop dus dat hij' komen zal terwijl ik nog jong ben. Ik ben nog maar negen en twin lig ik schrijf het op mijn kalender, al die jarenlang dat hij weg is." „Hoe heet uw man?" vroeg mevtrouw Talbot. „Hij heet Percival." Betty beèt met haar kleine tandjeis in haar lip. „Percival, en hoe nog meer?" „Percival T albot. Iedereen kent den naam van mijn man en weet alles van hem af. Het is een heer en hij' woont in het groote huis. U kunt het huis zien als u den heuvel opgaat, heel duidelijk. Het huis heet Monniks'landik stond daïi op den heuvel, om een signaal van hem af te wachten dat hij kwam. Wij zijn getrouwd in de Manaccan kerk hier; niemand wist er iets van. Het was een regenachtige dag, ik weet het; nog' heel goed. Hij heeft den geestelijke een goede fooi gegeven, opdat hij zou zwijgen. Nie Een rendabel gebruik van de Vracht-luto is slechts dan mo gelijk wanneer de banden tegen volle belasting en groote snelheid bestand zijn Wanneer men de exploitatie-kosten verminderen wil, dan ntme men bij voorkeurden Continental Cushion Band waarvan de taaie rubber op slechte wegen den iangsten levensduur bereikt. 11 Verkoopcentrale voor Zeeland FIRMA GEBRs. KAAN, Lange Delft 25, Middelburg. ming aan, terwijl den laatstgenoemde kennis zal worden gegeven, De concept-begrooting 1930, aanwij zende in ontvang en uitgaaf f 2912.77, werd onveranderd goedgekeurd. Daarbij werd er opgewezen, dat de subsidie wijkverpleging der provincie ad f 1000 er alleen voor den vorm op staat, omdat alleen gegeven wordt als de ver eeniging tekort komt. Dit is nog slechts een maal het geval geweest voor een be drag van ongeveer f 300. Door de afdeeling Souburg en Rit- them werd voorgesteld dat het hoofdbe stuur een verslag opmaakt van de alge meene vergadering en dit aan' de af deelingen toezendt. Het hoofdbestuur heeft geen bezwaar tegen aanneming mits de bedoeling is het opmaken van een beknopt verslag, dat dan in den loop van den zomer zal worden toege zonden aan de afdeelingsbesturen. De voorz. zeide dat het eenige be zwaar kan zijn dat men dan wellicht geen afgevaardigde zendt. Verschillende leden verklaarden zich voor, andere vonden gezien de persver slagen en ook de geringe moeite om aan- teekeningen te maken, het gevraagde niet noodig. Na eenige discussie werd besloten een tusschenweg te bewandelen en te zorgen, dat iedere afdeeling een Middel burgsche Courant mét verslag toegezonden krijgt, Voor zoover vertegenwoordigd door toe zending aan den afgevaardigde, anders aan den secretaris. De secretaris had er nog op gewezen, dat hij zijn notulen maakt aan de hand van de persverslagen met een kleine aanvulling hier en daar. Thans nam de burgemeester, de heer v. Z u ij e n het woord, omdat hij de vergadering moest verlaten en nog 4 ver gaderingen moest bijwonen. Spr. brengt dank «oor de woorden van welkom aan 'hem gewijd. Toen hij las, dat deze vergadering te Breskens zou worden gehouden, was zijn ijdelheid toch wel wat gestreeld. Spr. hoopt ,dat Breskens een goeden indruk op de aanwezigen 'zal maken en zij het nog wel eens) r-eer ?uyen willen bezoeken. Spr. kent de vereeniging reeds lang en is er zelf hoofdbestuurslid van geweest. Hij ein digt met den wensch ,'dat zij1 sttee'ds in' bloei zal mogen toenemen en zij" haar goede werk 'in Zeeland nog lang zal mogen voortzetten (Applaus). Vervolgens kwam nog een voorstel fóouburg— Ritthem aan de orde en wel dat het hoofdbestuur het jaarverslag 'minstens 4 weken voor 'de algemeene vergadering aan alle afdeelingen zal toe zenden en een tijd van 6 weken aan de afdeelingen stelt om haar jaarverslag in le zenden. Het hoofdbestuur kon zich hiermede Vereenigen, mits de termijn van inzen ding der jaarverslagen op uiterlijk '15 Fcbr. wordt gesteld. Boor de afdeeling Wolfaartsdijk' was er schriftelijk op gewezen, dat 15Febr. moeilijkheden met zich brengt, omdat dan niet alle rekeningen binnen zijn en Voor 1 Maart de rijkssubsidie voor de t.b.c. bestrijding moet worden aange vraagd. De voorzitter meent dat men met dit laatste toch ook niet tot 't uiterste moet wachten en het beter is dit ook Voor 15 Febr. le doen. Rekeningen, die Iaat komen, moet men maar tot het volgende jaar laten wachten. De heer Francke meent, dat dan nog meer afdeelingen het verslag te laat zullen inzenden. De voorzitter meent, dat het toch goed js dat ook het jaarverslag in de afdeelingen kan worden onderzocht. Bezwaren worden ingebracht, o.a. dat de af deeling,svergadering 14 dagen van te Voren moeten worden belegd. Na nog eenige bespreking wordt be sloten, dat de jaarverslagen gefljk met den beschrijvingsbrief zullen worden toe gezonden en dat de termijn voor inzen ding der afdeelingsverslagen op 8 Maart zal worden Vastgesteld. In verband hiermede wordt In art. 10 van het Huishoudelijk reglement „in de maand Maart" veranderd in „voor "8 iMaarl." Hierna wordt gepauzeerd en na de pauze krijgt mej. Tie me ij er, verte genwoordigster van de Ned. Centr. Ver. ivoor Pensioenverzekering van maat schappelijke werkers te Amsterdam, het woord om te spreken over: „Verzekering van 'het personeel der wijkverpleging legen fciekte, invaliditeit en ouderdom.' Spr. herinnert er aan hoe in 1925 3 verschillende vereenigingen gingen zoe ken naar een goede regeling voor pen sioenverzekering voor maatschappelijke werkers. Het waren de vereeniging van secre tarissen van Armenraden, de Cento. Ver. het Groene Kruis en de Nederl. Vei*, voor bestrijding der t.b.c. De eerste stond afzonderlijk, de beide andere werkten samen en een rapport werd door eene benoemde commissie uitgebracht. Na overleg ook met den voorzitter van de Verzekeringskamer Is men tot de overtuiging gekomen, dat onderlinge ver zekering niet aan te raden was, en aan sluiting bij een soliede maatschappij is te verkiezen. Men krijgt vooral door vrouwen slechte risico's en zoo is men gekomen tot aansluiting van de Pensioen Centrale bij de Eerste Nederlandsche te 's Gravenhage, die als een soliede maat schappij bekend staat. Reeds velen heb ben zich aangesloten en reeds is er 2i/2 ton aan rente en f 70.000 aan kapitaal verzekerd. Toen hebben Pensioen Centrale, Groe ne Kruis en T.b.c. Vereeniging samen gezocht naar een goede verzekering te gen ziekte en invaliditeit. Men kwam tot de onderlinge vereeniging „Verzekering van maatschappelijke werkers tegen ziek ten en invaliditeit". Meerdere maatschap pijen willen geen vrouwen boven 40 jaar verzekeren, omdat deze voor inva liditeit een slecht risico zijn. Men heeft voor de onderlinge regeling het voor beeld genomen van d.e doktoren, cn op de premie voor de zekerheid 15 of 23 pCt. opgezet. In tegenstelling met vele 'maatschappijen worden alle ziekten, er in opgenomen. Bij ziekte kan men het eerste jaar 60 dagen uitbetaald krijgen, bij niet gebruiken het tweede jaar 120 het derde 180 en'z, Is de 15 of 21 pCt. niet noodig, dan komen die terug aan de vereeniging. Als alle vereenigingen me dewerken dan kan het goed slagen. Voor f 600 pensioen op 55-jarigen leef- mand wist er iets' van, totdat het kind geboren werd; toen moest ik het wel zeggen. Hij werd er erg boos om. Ze zeggen, dat zijn oom hem het huis uit stuurde; toen is hij weggegaan." Alsof zij vermoeid was keerde zij zich om. Zoo lang zij had gesproken, had zij' er onverschillig uitgezien; het was alsof zij een van buiten geleerd lesje opzei, dat haar geen belang inboezemde. „En heb je hem nooit veergjezicjpl sedert dat oogenblik." „Alleen in mijn droomem; maar ik zal hem weerzien." „En het kindje, leeft dat nog." „Dat is dood en begraven,, het ligt hier op het kerkhof; 'twas een aardig jongetje. Ik denk dat zijn vader wel teruggekomen was om hem te komen zien als hij was blijven lev'en, ofschoon hij heel boos was toen hij hem voor het eerst zag." „Heb je een portret van je man?" „Ik heb er geen noodig?" „Lijkt dit op hem?" Betty liet haar een portret kij'ken. Zij keek er onverschillig naar, alsof het haar in het geheel niet interesseerde. Toen liep zij stil zwijgend naar de deur. Betty keek haar ina en herhaalde haar vraag. „Herinnert dit portret je niet aan je man?" 1 i Zij lette er niet op, alsof de vraaig haar niet aanging. En tot Phoebé voegde zij er bij: „Denk je dat ze mij begrijpt? Laat jij het haar eens zien en tracht ant woord van haar te krijgen." Phoebé ging naar den ingang van hei huis met de pholografie in de hand. „Judith, kijk eens, zeg me of het op je man gelijkt. De dame denkt dat zij hem kent en zal je misschien kunlien zeggen waar hij is. Is dit een portret van hem?" Nog steeds onverschillig bekeek zij het portret; toen ging ze naar huilen. Haar antwoord kon moeilijk meer raadsel achtig geweest zijn. „Het kan zijn dat hij het is hef kan ook zijn dat hij het niet is." „Dat was alles wat men uit haar kon krijgen. Toen het meisje haar het portret teruggaf kon Betty van haar standpunt beschouwd, niet anders' zeg gen dan„Het is een vrouw waar je wanhopig van wordt." Judith begon op zingenden toon te herhalen, als het ware een versje, dat zij' van buiten geleerd had, deizelfdle verklaring, die zij hun reeds gegeven had. „Zijn naam is Percival Percival Talbot. Iedereen kent dein naam van mijn man eu weet alles van hem' af. Hij is een heer en woont in het grooffle huis; je kunt het zien als je op dein heuvel gaat staan heel duidelijk kun je liet zien. Het heet „Monniksland."' HOOFDSTUK XXIX. De Markies van P o 1 h u rsl tjo n. En voordat de drie kwartier om was had Talbot het 'liek opengemaakt; en stond te wachten op zijn vrouw en het dienstmeisje. Hij ging het hek uit en keek naar links en rechts alsof hij' niet recht wist van welken kant zij zouden komen. Toen ging hij eens iels' probeer enHij stak den sleutel in het gat en trachtte hem om te draaien. Toen hij' zag dat heL gelukte trok hij het hek te hard dicht, zoodal hij zich zelf buitenge,sloten had. Hij stak den sleutel er weer in en heil hek ging open. Dus het resultaat van de proef was bevredigend. „Ik zou niet weten hoe ze mij er huiten kunnen houden, wanneer ,ik: er in wil komen, zoolang ik dezen sleu tel heb, tenzij zij het sfl.ot verminken. Maar het slot is zoo uitstekend gemaakt en het is zoo vernuftig in het soliede staal bevestigd, dat ze daar vleet moeite mee zou hebben. Ze moeten een barri cade opwerpen, of mij met geischut ver welkomen, ander,s hen ik heer en mees ter van den toestand, zoolang ik dezen looper in mijn bezit heb." fWordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5