M ETA Ka. 118 Woensdag 2 Mei 1929 172* Jaargang BINNENLAND. TERUGKEER DER KONINGIN. DE KONINGIN EN DE PRINS NAAR GRONINGEN. NEDERLAND EN BELGIE. EBN AMERIK. KRUISER OP DE WESTER-SCHELDE. UIT STAD EN PROVINCIE. Uit Vlissingen. Uit Zuid-Be vel and. DE ONBEWAAKTE OVERWEG TE RILLAND. ponder gevaar KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN «ËE5 Bljji dit nummer behoort een Bijvoegsel. Mei 9, 9. Be Koningin zal a.s. Zaterdag uit Zwitserland terugkeeren en dan eerst voor eenige dagen naar Soestdijk gaan. De Koningin en de Prins stellen zich voor, ter gelegenheid van de aanstaan de lustrumfeesten, een officieel bezoek aam de stad Groningen te brengen en ties* volgende dag eenige belangrijke gedeelten van de provincie Groningen ia oogenschouw te nemen. De Morning Post van Zaterdag be vatte een telegram uit Brussel, volgens hetwelk de Nederlandsche en de Belgi sche r egeering het eens zouden zijn ge worden over de publicatie van de laatste jota's. Volgens dit bericht zou er op het oogenblik zelfs overleg plaats hebben tusschen beide regeeringen teneinde vast te stellen, welke documenten in die pu blicatie zullen worden opgenomen. Te bevoegder plaatse is dat van een en ander in den Haag meegedeeld, nog niets bekend is. Het bericht van de Mor ning Post werd in elk gevil zeer voor barig genoemd. Het Ned. Correspondentie Bureau in Den Haag meldt In de Indépendance Beige van 15 de zer werd vermeld, dat de Amerikaan- scbe kruiser Raleigh zonder verzoek om vergunning aan de Nederlandsche auto riteiten tot doorvaart over Nederlandsch grondgebied, naar Antwerpen zou zijn opgestoomd. Bü navraag werd het Corresponden tie Bureau van bevoegde zijde medege deeld, dat dit bericht onjuist is. De Ame- rikaansclie regeering heeft aan cje Ne- öerlasidsche regeering vergunning ver zocht en verkregen tot het bevaren van de Wester-Schelde ter gelegenheid van het bezoek van den kruiser Raleigh aan Antwerpen. Uit Middelburg. Het is ook gisteren, Pinksteren drie, weer ontzettend druk geweest in en buiten de stad en alom is volop ge noten van het nog steeds weer betere weer. Onder de vervoermiddelen, die het druk hadden, was ook de provin ciale stoombootdienst, en met name op de lijn, VlissingenBreskens zijn heel wat passagiers met de motorveerboot overgezet en ook was het aantal auto's reeds heel groot. Trouwens er zijn tallooze vreemde auto's op Walcheren geweest. Zoo ver namen wij dat er alleen Maandag te Veere over de 350 auto's zijn geweest.: Op de Markt bleek het weer hoe noo- dig het is bij tram en bus krachtig rege lend op te treden en ook nu was dit ten deele onder de persoonlijke leiding van den waarnemenden commissaris van po litie geheel in orde. De afzetting met touwen bij de tram wierp ook nu weer zeer groot nut af. Middelburg is weder een nieu we industrie rijker geworden al is hét er dan ook een van voorloopig niet over grooten onivang, doch in alle opzichten in orde. Wij doelen op de melkfabriek in het van de N. 9. gehuurde deel' van de vrachtgoederenloods op het stations- emplacement, waar de heer R. S. Mei- aen melk bewerkt voor verzending naar Rotterdam en levering aldaar aan de vereenigde zuivelbereiders. Door het af sluiten van een flink aantal contracten kan hier dagelijks ongeveer 15.000 liter melk iD ontvangst worden genomen en 'voor verzending gereed gemaakt door de machines die hier, als in andere fa brieken gereed staan voor dit werk. Per trein van kwart voor twaalf, kan dan de melk in daarvoor speciale Wagons? naar Rotterdam worden verzonden. Waar Wal cheren steeds een productie aan melk heeft, die uitgaat boven de behoefte aan consumptie melk in eigen omgeving kan hier gesproken worden van uitvoer der overproductie. In afwijking met an dere fabrieken wordt hier de taptemelk niet aan de leveranciers teruggegeven Voor het vervoer van de melk is dit ze ker de meest gezochte plaats. Derden Pinksterdag 1929 te 2.30 uur n.m. Pracht zomerweer, de Middel burgers gaan genieten, gaan wandelen. Schietbaan Oude Vlissingsche weg, tot Souburgsche kermis Dus voorbij- het Station Wat zien wij daar voor het Station? De chocoladewagen (celwagen). Zeker moet een groot misdadiger met den trein van 2.45 uur n.m. aankomen. Even wach ten. Enkele personen staan voor het Sta tion. Tot het 2.45 uur is, en '1 publiek is aangegroeid tot 400 a .500 personen. Ieder moet even wachten en de aldaar zich bevindende agent moet zich knap weren om den in- en uitgang vrij te houden. Trein 15 minuten te laat. Men heeft tijd genoeg, 't publiek blijft wach ten. Drie uur, aankomst van den trein. Door de met den trein medekomendie passagiers wordt de agent met de vraag bestormd Wat is er gaande De agent antwoordtTotaal niets, enkel nieuws gierig publiek. Ook het reizigerspubliek blijft even wachten. AgentDoorloo- pen, niet blijven staanThans is de laatste passagier uit het Station. Nie mand meer Neen Dus ook niet voor den celwagen Neen Publiek af. De agent is blijde, dat de ze noodelooze drukte voorbij is Met de Electrische tram Vlissingen —Middelburg zijn tijdens de Pinksteren vervoerd: 1ste dag 7036, tweede 13093, derde 12175, totaal 32204, verleden jaar waren de cijfers 7282, 12005. 11749 en 31036. Gisterenmiddag is door onbekende .oorzaak brand ontstaan in de beplan ting der duinen bij Zwanenburg. Het vuur greep krachtig om zich, doch de wandelaars haalden op de boerde rijen in de omgeving schoppen enz. en wisten met vereende krachten het vuur tot staan te brengen. -Et- Vrijdagavond hield de coöperatieve aankoopvereeniging „Landbouw en Vee teelt te Wolfaartsdijk haar eerste algemeene vergadering. Door den penningmeester werd de rekening der li quidatie medegedeeld van de vorige ver- eeniging „Landbouw en Veeteelt", waar uit bleek dat er een batig saldo was van circa f 400. De contributie zal dezelfde zijn als bij de vorige vereeniging. Beslo ten werd bij toetreding een inleg te hef fen van f 0.50. Aan het bestuur werd machtiging verleend van boetetoepassing en arbitrage tegen een aannemer van kunstmeststoffen Op voorstel van het bestuur werd besloten tot het geven van f 35 voor prijzen bij de rundveekèuring. Mede werd besloten op voorstel van het bestuur tot het verleenen van een garantie aan den Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z. L. M. voor de a.s. landbouwtentoonstelling. De borgtocht van den nieuw te benoemen secretaris penningmeester (de heer v. d. Slikke wenschte niet meer in aanmerking te ko men), werd vastgesteld op f 12,000. Op voorstel van het bestuur werd besloten tot het benoemen van een secretaris penningmeester buiten het bestuur, dus zal niet, zooals voorheen, de secretaris- penningmeester deel uitmaken van het bestuur. Als bestuursleden werden ge kozen de heeren Joh. Lindenbergh, J. L. Goetheer, M. J. Mol, P. de Maker, J. M. Klompe, K. van der Slikke en M. van Strien, welke allen hun benoeming aan namen. Het salaris van den secretaris penningmeester werd vastgesteld op 6 cent per 100 K.G. aangekochte kunst mest, pootgoed enz. Op voorstel van het bestuur werd besloten den heer van der Slikke, die binnenkort zijn 70en verjaar dag hoopt te vieren, namens de vereeni- ging een stoffelijk blijk te geven van ach ting. Wegens het vergevorderde uur kon de verkiezing van 3 leden voor de com missie van toezicht niet geheel worden afgewerkt en werd alleen bij eerste stemming gekozen de heer P. Blok. Uit de rekening van de commissie van aankoop bleek dat er in 1928 aan kunst mest enz. was ontvangen en uitgegeven f69.504.94 en in 1929 f67.547.17 tot op heden. In de op Zaterdag j.l. te Rilland gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van den Reigersbergschenpol- der werd de rekening over het dienst jaar 1928-'29 in ontvang vastgesteld op f22.487.99 en in uitgaaf op f 18.258.77. De begrooting over het dienstjaar 1929-'30 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 22.270.50, terwijl het dijkgeschot evenals in 1928-'29 bepaald werd op f 18.per H.A. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens pe riodieke aftreding van den heer W. F. van Gorsel werden geplaatst de heeren W. F. van Gorsel (aflr.), Jac. Blok Jz'. en Jac. Krijger Jz. In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende het ernstig auto ongeluk bij den onbewaakten overweg te R i 11 a n d-B a th, wordt nog gemeld, dat de machinist van den trein, welke op de auto is gereden, heeft verklaard, dat hij de auto op den weg had zien aankomen. Toen deze achter het sein huisje verdween en daarachter heen niet terstond meer te voorschijn kwam, meende hij, dat de wagen had gestopt. Een oogenblik later zag hij hem echter opnieuw en bijna op hetzelfde moment had de trein hem reeds gegrepen. Een jongen, die op den weg liep, had even te voren aan den chauffeur beduid, dat een trein in aantocht was. De auto minderde daarop zijn vaart, waarom hij aannam, dat zijn teeken was begrepen. Blijkbaar is dit echter niet het geval geweest en heeft men het handgebaar van den knaap mis verstaan. De lijken der vier slachtoffers zijn gisteren naar Antwerpen overgebracht. Uit Tholen. In de 10e algemeene jaarvergade ring van de Coöperatieve Electrische Centrale te St. Maartensdijk waren behalve het bestuur slechts 53 leden tegenwoordig. Door de commissie, belast geweest met het nazien der reke ningen, werd gunstig rapport uitgebracht Mededeeling werd gedaan dat sommige personen het door hen aan de Coöpera tie verschuldigde niet hadden kunnen vol doen, ofschoon zij meermalen daartoe den wensch hadden te kennen gegeven. De oorzaak hiervan was te zoeken in de nalatigheid van den boekhouder. Ge tracht zal worden in deze verbetering te doen aanbrengen. Uit de rekening en verantwoording over 1928 bleek o.m. het volgende: Wegens stroomlevering is over gemeld tijdvak ontvangen 'n som van f 16.665.69. Aan rente wegens geleende gelden enz. is over 1928 betaald een bedrag van f 5494.60. De totale schuld per 1 Januari 1929 bedroeg f 136.126.18. De exploita tiewinst heeft bedragen f 5944.52. Voor aflossing bleek beschikbaar een bedrag van f 8058.52. Aan salarissen is betaald een bedrag van f 2205. Uitgeloot werden de obligaties no. 32 en 75 elk groot f 1000. Als bestuurslid werd gekozen de heer J. L. Geluk. In de vacature van bestuurslid, ontstaan door bedanken van den heer G. J. de Wilde, werd voorzien door benoeming van den heer L. Groe- newege Cz. Herbenoemd werd tot lid van den Raad van Toezicht de heer I. Vermeulen. Gekozen werden tot plaats vervangend bestuurslid de heeren C. van Iwaarden en P. L. Vermeulen. Bij de rondvraag werd door het be stuur de noodzakelijkheid naar voren ge bracht van aanschaffing van een nieuwen motor. Het bestuur was van meening dat met 'n 2den hands motor wellicht zou kunnen worden volstaan. De heer van IJsseldijk zou gaarne zien dat tot spoe dige aanschaffing van een motor werd overgegaan. De heer Kloet vond het ge- wenscht in dezen niet al te haastig te handelen, en liever de algemeene verga dering daarin te doen beslissen. Een 2de hands motor zou een uitgaaf vragen van f 2500f 3000, terwijl voor een nieuwen motor op een uitgaaf zou moeten worden gerekend van f 7000 tot f 8000. Algemeen werd goedgevonden het aanschaffen van een motor aan de uitspraak van een al gemeene vergadering te doen onderwer pen. Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Maandagmiddag werd brand gecon stateerd in de woning der familie V. in de Sassenstraat te Aardenburg. 's Morgens hadden de bewoners de wo ning verlaten en om half drie 's middags werd door eenige buren de brand ont dekt, tengevolge van den rook, die in hun woning drong en die ook door het dak naar buiten kwam. Door spoedig toegeschoten hulp der omwonenden kon het vuur gebluscht worden. Het huisje is van binnen ernstig beschadigd. Men schrijft ons: Hetgeen al lang is verwacht, is dan toch gekomen! Vier dooden! Een jong gezin, twee kleine kinderen! Reeds sedert meer dan een jaar vecht de Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club tegen de autoriteiten die dezen onbewaakten overweg doen voortbe staan. Zoowel in het rapport aan den Minister als voor de Rechtbank te Mid delburg is betoogd dat de schuin achter op rijdende trein den automobilist den tijd niet laat behoorlijk uit te kijken. Proeven genomen vlak voor den spoor weg, hebben bewezen dat als men aldaar stopt en uitkijkt en niets ziet, de trein u toch overrijden kan bij doorrijden. Doch er is nog meer. Komende van Brabant moet men een uiterst smallen weg passeeren, vlak voor den spoorweg liggen groote hoopen zand van den nieu wen weg. De spoorweg is zelf slechts door een smalle opening te passeeren. De automobilist heeft op dat smalle weg getje al zijn aandacht noodig Er staat een vóórwaarschuwingsbord, slecht te zien door de boomenrij; het tweede, of schoon van onpractisch bekend model, is beter te zien. Beide borden zijn voor een deel achterwaarts verbogen. Hebben de slachtoffers de signalen niet gezien? Hebben ze den trein niet tijdig kunnen zien? Wie zal dit weten? Wel heb ik dezer dagen meerdere vreemde toeristen gesproken, waarvan verscheidenen mij verklaard hebben: is dat een onbewaakte overweg? Er komt nu een nieuwe weg naar Zee land en nieuwe overwegen, waarvan een bij Krabbendijke. Zullen de Nederland sche Spoorwegen wederom vergunning krijgen om dergelijke moordende onbe waakte overwegen op den hoofdver keersweg naar Zeeland op te richten? De wegencommissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. is reeds in deze gewaar schuwd, hopenlijk zullen de Zeeuwsche autoriteiten in deze niet stil zitten. voor ontploffing of lekkage is de Meta-Friseerlamp, want zij wordt verwarmd met de Meta-Biokjes, de veiligste en zindeiijkste brandstof ter vervanging van spiritus. BLOKJES EN TOESTELLEN zijn overal verkrijgbaar (lugez. Aled.) Ons werd van andere zijde de vraag voorgelegd, of 't niet zeer gewenscht is op dagen van te verwachten druk auto verkeer als de nu gepasseerde, een rijks veldwachter bij een dergelijken overweg te doen posten. Een vraag die wij gaar ne tot de* onze maken! Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orae van Oranje-Nassau F. B. Visser, voorzitter van de Vereeni ging van Protestantsche Godsdienst-on derwijzers in Nederland, wonende te 's-Gravenhage; dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, bevorderd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. Het aantal gemeenten van de Geref kerken in Hersteld Verband is met één vermeerderd, n.l'. te Santpoort, waar Zondagavond door ds. P. A. E. Sillevis Smitt van Haarlem de gekozen ambts dragers werden bevestigd. Het prov. kerkbestuur'yan Friesland heeft onder nadere goedkeuring der Algemeene Synode de 2de predikants plaats der Nederd. Herv. gemeente te Dokkum opgeheven. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Scheveningen (5e pred. pl.) G. A. Bruins te Ommen. F. H. v. Oosten te Feijenoord en G. Verdoes Klevn te Dordrecht. Geref. Kerk. Beroepen te Wolphaartsdijk ds. C. M. Huizinga te Scharnegoutum. Beroepen te Rotterdam (Katendrecht) ds. Th. Delleman te Giessen Oude- en Nieuwkerk. Beroepen te Batavia ds. C. von Meyen- feldt te Feijenoord, vroeger te Vrouwe pol der-Gapinge. Beroepen te Schoondijke de heer N. J. Hommes, cand. te Nieuw-Buinen. Bedankt voor het beroep naar Nie- wier-Metslawier ds. J. Dijkstra te Grijps- 0 Schotsche kerk en Pre sbyteri- aansche kerk. De hertog van York is benoemd tot Lord High Commissioner van de kerk van Schotland. Deze benoeming is van beteekenis, daar in de gister gehouden algemeene vergadering het eindbesluit zal vallen over de kerk van Schotland met de andere groote Presbyteriaansche kerk, tot een vereenigde vrije kerk. Het schriftelijk gedeelte van "de examens L. O. zal 4 Juli plaats hebben en de mondelinge examens zullen 18 Juli aanvangen. Voor de inspecties uit Ze e- 1 a n d worden zij te Rotterdam gehouden waar de heer A. Smit Jzn. inspecteur L. O in de inspectie Rotterdam voorzitter is. E i n d e x. Kweekscholen. In vSt.-Ct." No. 96 Worden medege deeld de gecommitteerden bij de dit jaar af te nemen eind-examens der Rijks-, ge meentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Derde hoofdinspectie: a. als gecommit teerden C. Wit. inspecteur van het L. O. in de inspectie Middelburg, H. L. J. A. Dufour, voorzitter comrn van toezicht op het L. O., dr. J. van Bruggen, voorz. Raad van Arbeid bei den te Dordrecht; b. als plaatsverv. gecommitteerden: N. J. VerweVj oud-inspecteur L. O in Ned.-Indië., dr. J. Severijn, predikant te Dordrecht, mej. A. F. Houba, school opziener 3de hoofdinsp. te 's Gravenha-I ge, voor de Rijkskweekschool te Mid-| del burg. a. als gecommitteerden: J. N. Pattist, inspecteur L. O. te Den Haag. ds. P. J. Steinz, predikant te Goes. H. G. Fraser, gep. luitenant-kolonel te Oostburg. b. als plaatsverv. gecommitteerden: A. L. van den Berge, oud-leeraar aan de Gouvernements Normaalschool te Bandoeng; mevr. dr. G. M. Kooimanvan Mid dendorp, oud-leerares M. O. te Middel burg, voor de Rijkskweekscholen resp. te Zierikzeeen te Oostburg en de bij zondere kweekschool te Middelburg -o- Examens nijverheidsonder- W ij s De Minister van O., K. en W. maakt bekend dat de mondelinge examens' voor de nijverheidsonderwijsakte N I zullen worden gehouden te 's Gravenhage op 22, 24, 25, 27, 29 en 31 Mei, 3 en 5 Juni, dat de mondelinge examens voor de nijverheidsonderwijsakte N III zullen 'worden gehouden te 's Gravenhage op 27 tot en met 31 Mei, op 1, 3 tol en met 8, 10 tot en met 15, 17 tot en met 20 Juni e.k. Oi Ex. vreemde talen. De Minister van Onderwijs, Kunsten! en Wetenschapjpen bepaald, dat in 192S1: de examens in de Fransche, Hoog- duilsche en Engelsche talen en de in dit jaar eventueel af te nemen examens' in! de Italiaansche en Spaansche talen en1 letterkunde zullen worden afgenomen int nader aan te wijzen gemeenten. In de commissie voor de Fransch'e taal is o.a. benoemd tot lid en ondervoor zitter dhr. S. A. Leopold, leeraar aan de R. H. B. S. te Go e s'; tot lid de heer dr H. de Noo, directeur der R. H. B. Si te Z i e r i k z e e in de commissie voor de Hoogduitsche taal en letterkunde (ak-l te M.O.B.) A is o.a. benoemd tot lid de heer A. Petermeijer leeraar aan de R.[ H. B. S. alhier. De volgende hooger beroepen vér-, den aangeteekend: J. A. de W., 36 jaar, Goes, tegen heil vonnis van .den Kantonrechter te Goes van 19 April j.l., waarbij hij wegenfcl overtreding der Motor- en Rijwielwet i veroordeeld tot f 50 boete of 1 m'nd hechtenis met ontzegging van het rech om motorrijtuigen te besturen voor der tijd van 4 maanden, en betaling van f 4f| schadevergoeding. A. J. v. H., 36 jaar, kassier te Goetël tegen het vonnis van den Kantonrechten te Goes van 26 April jl., waarbij hij ten zake van overtreding der Motor- en Rij wielwet is veroordeeld tot f 15 of 1(| dagen hechtenis. 0. v. S., 51 jaar, chauffeur te Goes'l tegen het vonnis van den Kantonrech ter te Goes, d.d. 3 Mei j.l'., waarbij hi wegens overtreding der Motor- en Rij Wielwet is veroordeeld tot f 3 ioif 3 Idagei hechtenis. J. V., 38 jaar, reiziger Middelburg! tegen het vonnis van den Kantonrech ter te Goes, van 26 April' j.l., waatbiI hij wegens overtreding der Motor- et Rijwielwet is veroordeeld tot f 15 of 1- dagon hechtenis. J. 0. 'de J., huisvrouw M. v. d(. V, 28 jaar, Heinkenszand, tegen het von nis van den Kantonrechter te Goes, vat 19 April 1929, waarbij zij wegens straat schenderij is veroordeeld tot f 1-5 of 1- dagen hechtenis. J. W., 21 jaar, Goes, tegen het vonni van den Kantonrechter te Goes dd. Mei j.l.. is veroordeeld ter zake VaTlj overtreding der Motor- en Rijwielwet to f 10 of 10 dagen hechtenis. Het Gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft ter vervulling van een vaca ture van raadsheer in zijn college opge maakt een lijst van aanbeveling, waaroj

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1