Het gebruik van I No. 117 Dinsdag 21 Mei 1929 172* Jaargang Plaatsvervanger, es BINNENLAND. het geschenk wer NE»EREAN»w sou: trouwen AAN DE KONINGIN moeder. de vaargeulen in de wester- schelde. NEDERLAND EN BELGIE. DE DORNIER WALVLIEGBOOTEN NAAR NED. INDIE. FEUILLETON het a vr o-petitionnement. DE STAKING DER HARING- VISSCHERS. ALGEMEENE STAKING IN DE VENEN. BEGRAFENIS Jhr. W. C. v, PANHUYS. neeft de volgende uit werkingen tot resultaat: ten li: Grondige zuivering en duurzame desinfectie van mond en tanden; ten 2i: Opwekking van het zenuwstelsel; ten 3=: Verwijdering van iederen on- aangenamen reuk uit den mond en het verwekken van een zui veren, frischgeurenden adem. UIT STAD EN PROVINCIE, smaakt a/s mom 4 e Men*. Van Leeuwen—Waller, presi dente van het comité voor het huldeblijk der Nederlandsche vrouwen aan de Ko ningin-Moeder, ontving gisteren, van de Kon.-Moeder het volgende telegram: hedenmiddag voor mijn zomerverblijf op Soestdijk' teruggekeerd zijnde vond ik mijn eetzaal door de liefde der Ne derlandsche vrouwen op de meest smaak volle en prachtige wijze geheel ver!- inienvrd en hedena vond reeds schonk mij ahe* electrisch licht een eerlijk genot en vooruitzicht van zeer veel ge riefelijkheid. Geheel onder den indruk vaia dit zoo uitstekend geslaagde en buitengewoon fraai en doelmatig uitge voerde, schitterende geschenk, voel ik itnij gedrongen u en allen, die mij deze vreugde bereid hebuen, mijne ingeno menheid en hartgrondige dank te be- Suigeai.* een contact van een electrische looplamp met dien voorraad, waarschijnlijk tijdens het bijvullen van benzine. Twee Inlanders liepen ernstige brand wonden op, en een Europeesch marine- schepeling werd licht gewond. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, hebben de bevoeg de Belgische diensten geconstateerd, dat de toestand in de vaargeulen van Val- kenisse en Santvliet, waar, het vorige jaar, de diepte der Wjesterschelde, bij lage tij, van 8 M. op 8 M. 50 is ge bracht, zeer bevredigend moet worden geacht. Hetzelfde geldt voor de geul te Bath, waar, reeds twee jaar geleden, gelijksoortige werken zijn uitgevoerd en thans niet meer moet worden gebaggerd dan toen de diepte 8 M. bedroeg. meldde 19 dezer uit Antwerpen: De Belgische minister van buitenland- sdhe zaken heeft aan een banket van de vesreeoiging der Belgische pers gezegd: £«j de onderhandelingen, die wij met Nederland voeren, vestigen onze gedach te* zich op het lot van Antwerpen. Het is ons doel ^ian die haven gemakkelijke en veilige verbindingswegen met den Rijn en met de zee te verzekeren. Onze ver bindingswegen met den Rijn zijn bijzon der onzeker en ongemakkelijk. De mi nister kan niet begrijpen, waarom ver betering van de toegangen tot Antwerpen de haven van Rotterdam zou moeten schaden. De belangen van de BeLgische en de Nederlandsche havens zijn met elkaar in strijd en strooken met het al gemeen belang van handel en scheep vaart. DE EERSTE HOLLANDSCHE HARING VOOR DE KONINGIN*. De eerste HoIIandsche haring, aange bracht door de ,jPrins Hendrik der Ne derlanden" van de loggermaatschappij te .Ylaardingen, is gisteren per vliegtuig naar Zwitserland gezonden om aan H. Mij. de Koningin te worden aangeboden. Bij het departement van defensie is te legrafisch bericht ingekomen, dat de bei de Dornier-Wal - vliegboo t en 18 Mei om 4 uur middelbare tijd Java te Tand- jong Priok zijn aangekomen. De bemanning der vliegboolen, werd bij haar aankomst verwelkomd door tal rijke autoriteiten en het geheele consu laire corps. De commandant der zee macht in Ned. Indië, schout bij Nacht A. ten Broeke Hoekstra huldigde de beman ningen voor haar prestities. Een tele gram van den Minister van defensie waarin gemeld werd, dat de Nederland sche regeering de hoogste waardeering voor de bemanning heeft, temeer, n.u het moreel der bemanning ongeschokt bleek, niettegenstaande het droevig ongeval te Bagdad. Ook de deken van het Consulair corps, Sir Josiah Crosby sprak een woord van hulde en memoreerde even eens den officiervlieger Everts, die in 'den strijd is gevallen. Tengevolge van een ontploffing van den benzinevoorraad aan; boord, is de D 23 geheel uitgebrand. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door O. M. G. de W. 70) Mevrouw Talbot en Phoebé stapten ilrnk door. De laatste keek met een soort verlichting naar de Doornen en neggen, die haar oekend voorkwamen. - t ee? gevoel", zei ze, „of ik iets doen ga dat ik niet doen moet. Er zijnoogenolikken geweest, dat ik er aan twijfelde mijn voeten ooit; buiten dat hek te zetten.' „Wou uw oom u niet ontvangen?" „O, dat heb ik ook dikwijls gedacht. Eens heb ilc in negen maanden geetn voet buiten het landgoed gezet.' „Wou je oom' 'je niet uit laten gaan;? Wat een verrukkelijke oom schijnt die man te wezen!" „Het was niet alleen de schuld van mijn oom, doch ook die van den ouden Zaterdag is ten departemente van Wa terstaat den Minister het petitionnement der Algem. Vereeniging Radio Omroep aangeboden. De commissie van aanbieding bestond uit de heeren dr. H. Molhuizen, baron G. Tindal, J. 0. E. baron van Lynden,, dr. P. Westerling en W. Vogt. Deze com missie reed in den optocht voorop, daar na volgden de vrachtauto eu de begelei dende motorrijtuigen. In het petitionnement verzekeren de onderteekenaars de regeering dat zij zoo met den cultureelen arbeid van de A. V.R.O. zijn ingenomen, en deze als een zóó groot geestelijk bezit beschouwen, dat zij daaraan het recht ontleenen te verlangen, dat de pogingen van anderen, tot verkrijging van zendtijd die een historisch geworden bezit van de A. V.R.O. is zullen worden .afgewezen, doch integendeel aan de A.V.R.O. ver dere gelegenheid wordt gegeven om! zich te ontplooien, waartoe noodig is een zendtijd van een volle week, op een eigen zender op de beste omCoepgol'f. Bij" de aanbieding hield de voorzitter der commissie, dr. Molhuizen, een rede, waarin hij zeide dat de A.V.R.O. geen reden heeft om te twijfelen aan den oprechten wensch van den minister om de rechtvaardigheid te betrachten, ook tegenover de wenschen en de hoop der A.V.R.O. Dr. Molhuizen wees daarbij' op de 450.000 handteekeningen op het request. Ongeveer 100 personen van de A. V.R.O. zijn geregeld in haar dienst. Ruim een millioen gulden heeft de organisatie van Nederlandsche Radio-luisteraars Van alle gezindten bijdragen ontvangen. Alleen in 1929 mag Worden gerekend' op een totaal van een half millioen gul den. Het officieel orgaan heeft thans een oplage van ruim 170.000 exemplaren waarbij kan worden opgemerkt, dat iede re betrekker van het blad dezen omroep steunt, zoodat men mag zeggen, dat het aantal van de ingeschreven aanhangers ruim! 170.000 heeft. Minister van der Vegte antwoordde dat hij zich' welhaast genoopt zou zien, bij supletoir begrooting gelden aan te vragen voor uitbreiding Van archiefruim te in fri'et dejpartem'entsgebouW om de Collectieve handteekeningen te bergen. Hij vond het voor het aangeboden exem plaar, dat zoo keurig verpakt en verze geld was gelijk een kgstbare koek, bijna zonde om het open te maken. Na intusschen het doosje te hebben geopend en zich overtuigd' te hebben dat de handteekeningen werkelijk'als zoo danig op de adres-exemplaren waren neergeschreven, zeide de minister op 't oogenblik nog geen besluit te kunnen nemen, daar hij eerst den Radioraad wil hooren. Daarop gaf de minister machtiging om de overige 456 doozen in het departe ment binnen te brengen. Nog vertelde de •minister, gaarne op den Radio-salon te Scheveningen kennis te zullen nemen van den A.V.R.O.-stand, daar hem bij de opening van dezen salon dezer da gen de tijd had ontbroken om rustig te bezichtigen wat daar alles aanwezig was. De Reedersvereeniging „Scheveningen" deelt mede, dat de oorzaak van het con flict in liet haringvisscherijbedrijf te Scheveningen ligt in den eisch van de bonden der visschers om het loon der opvarenden der baringschepen te ver- hoogen van 24 pet. tot 26 piet. over dje geheele besomming en nog eenige klei nere eischen. Deze bonden hebben medegedeeld, dat zij deze eischen stellen, omdat ,zij mee- nen, dat de resultaten van het vissche- rijbedrijf in het laatste jaar deze ver hooging billijken. De reeders stellen hier tegenover, dat de visschers het laatste jaar reeds een zeer belangrijke loons- verhooging hebben genoten, doordat de ,Sc!hevenmgsche visschersvloot voor het grootste gedeelte, is gemoderniseerd, waardoor de besommingen belangrijk zijn gestegen. Ten bewijze, dat de resultaten van het bedrijf niet zoo rooskleurig zijn als men wel zou deuken, is door verschillen de reeders aangeboden de boeken der reederij open te leggen voor Rijksaccoun tants. Te Valthermond is Zaterdag onder de veenarbeiders een algemeene staking uit gebroken. AUe machines staan stil. De staking omvat zeshonderd man. Onder zeer groote belangstelling had Zaterdag te NoorGwijk de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van jhr. IW'. C. van Panhuys, in leven burge meester dier gemeente. Ten huize van den overledene werd een korte lijkdienst gehouden onder lei ding van prof. Knappert, waarbij fa milieleden cn eenige genoodigden aan wezig waren. Hierna volgde de begrafenis'. De baar was gedekt door een schat van bloemen. De geheele gemeenteraad, alle hoofd ambtenaren en het gemeentepersoneel volgden in den stoet. Op het kerkhof werd gesproken door den loco-burge meester, den heer J. G. van Eedejn, namens het dagelijlsch bestuur der ge meente, door den heer M. Gooi, na mens het gemeentepersoneel, door den heer C, W. Alkemade namens den Raad. Velen voerden verder nog het woord. Een zoon van den overledene be- danüte de sprekers1. De belangstelling was, zooals gezegd zeer groot. De commissaris der Konin gin was bijl de plechtigheid aanwezig. heer. Ik weet liet rechte er niet van maar hij' had iets aan de hand met mijn oom samen; het was een rare boel. Ilc geloof, dat hij! de menschen in de waan wou brengen, dat iedereen hier in huis dood was', of iets dergelijks. Soms waren de luiken dagenlang dicht in het heele huis. Alleen nachts moch ten wij! onzen neus duiten de deur ste ken. Ilc geloof, dat er overdag menschen loerden of er nog leven in huis was." ,,'t "Was een vroolijlke tijd voor je!' „Er zijn rare dingen gebeurd op Monnikslaud, dat weet iedereen hier in de buurt, en als ik mij: niet vergis' zalj er nog wel wat ergens gebeuren." Mevrouw Talbot keek achter zich, alsof ze plotseling door een hevigenj schrik was aangegtrepen. Stil, zoo moet je niet praten! Hoe ver woont ze hier vandaan?" „Voorbijl het dorp, op een plaats die Penance genoemd wordt. Het was vroe ger een mooie pachthoeve; haai* familie woonde daar honderden jaren. Ik hoor dat zij al' armer en armer geworden; zijn. Het kerkhof van Mahaccan ligt vol voorouders van haar. De naam Lus- (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) Uit Middelburg. De gemeenteraad van Middelburg staat morgen voor een o. i. belangrijke beslissing, namelijk het al of niet steu nen met 6000.van de verbetering van den weg MiddelburgWestkapelle. Wij kunnen niet verheelen, dat wij met verwondering kennis namen van de mededeeling in het desbetref fende voorstel, dat er in B. en W. nog een lid was, die zich met het voorstel niet kon vereenigen. Ook trof het ons, dat de beide raadscommissies, d'e over het voorstel moesten adviseeren, niet, of althans niet in hun geheel, met het voorstel konden medegaan. De vraag komt bij ons op of deze le den niet voelen, van welk een belang ook voor Middelburg goede wegen aan alle kanten der stad zijn. Het vreemde lingenverkeer zoowel als de komst der landbouwers naar de stad, wordt er ten zeerste door bevorderd en dit zijn toch twee der voornaamste bronnen van be staan voor vele neringdoenden. Gezien wat andere gemeenten en ook de Polder reeds deden, begrijpen wij niet dat Middelburg de eenige zou moeten zijn, die weigert. Wij hopen van ganscber harte, dat de voorstanders van den steun morgen de meerderheid zullen blijken te hebben, en dat binnen afzienbaren tijd met de zoo hoog noodige wegsverbetering Izal kunnen worden aangevangen. Het is met de beide Pinksterdagen gegaan, zooals met Hemelvaartsdag, na het slechte koude weer van de vorige week, zijn ook deze beide- dagen zeer prachtig geweest en er is volop ge noten, van de verschillende uitgangen. Sommigen strekten hun reizen verder uit, maar het verkeer op Walcheren zelf is ontzettend groot geweest, vooral gisteren. Bij de duizenden bewoners, die zich verplaatsten en het te Domburg, Vlissingen, Zoutelande enz. gezellig en voor de betrokken zakenmenschen wel kom druk deden zijn, waren er ook zeer vele vreemdelingen, die een of meer dagen op ons eiland vertoefden' om te genieten van het vele, dat wij vreem delingen kunnen bieden. Ook nu weer werd niets vernomen, dan groote be wondering van ons natuur- en steden schoon. Moge hel een voorbode zijn voor een zeer druk zomerseizoen, voo moge lijk nog drukker, dan wij de laatste jaren reeds gewend zijn. Gisterenmiddag hadden enkele jeug dige personen van buiten de onvoorzich tigheid een drietal rijwielen te plaatsen tegen een paal bij het begin van de Pot- tenmarkt alhier. Toen even later een tram aankwam, reed deze tegen een der rijwielen aan en alle drie werden deerlijk gehavend, zoodat de jongens op een an dere wijze moesten zien de thuisreis te aanvaarden. tl e :1 -O- cullion staat op een mas'sa grafsleenen." „En is zij de laatste van haar ge slacht?" „Dat zeggen ze; er moet nergeWsi meer een Luscullion over zijn be halve op het kerkhof daarginds Zij liepen een eind voort. Mevrouw Talbot bleef plotseling istaan en juich te Van verrukking toen zich plotseling een prachtig landschap voor haar oogen vertoonde. Phoebé wees verschillende punten van het landschap aan. „Dat is Heiford, aan de overzijde ligt Passage, dat daarginds is Durgan. Daar komt mijn jongen vandaan 't is een neste jongen, wel twaalf Joe Sayersen waard. Hijl isl arm, omdat zijn vader ziekelijk is en hij met vis'schen 't gezin moet onderhouden en er is niet altijd veel visch. Daar ginder ligt Mahaccan. TT kunt de kerktoren juist zien, daar bijl die boomen. Penance ligt links, u kunt het huis gauw zien. Het duurde niet lang of zij waren er; een huis met een verdieping er op, een flink huis met rieten dak en dakvensters. Zonder twijfel was het een maal een bloeiende hoevfe geweest, maar het was nu vervallen. Het verval was zoo erg, dat herstel onmogelijk scheen te wezen. Het beste zou zijn het omver te halen en een nieuw te bouwen. Zij liepen den voormaligen tuin door, waar nu niets meer groeide dan onkruid', en kwamen bij' een half openstaande deur, omdat het niet. gemakkelijk was die te sluiten, daar de deur aan één heng sel hing. Toen zij naderbij kwamen, verscheen er een gedaante op den drem pel; men moest een oogenblik goed kij ken of het een man of een vrouw was Haar lange, roode haren hingen tot aan haai* schouders'; verwarde haren, die in dagen niet gekamd of geborsteld wa ren. Over het bovengedeelte van haar lichaam droeg zij een oude mannenjas; of het een hemd of een rok was, dat de rest van haar lichaam bedekte, was niet gemakkelijk uit tc makten. Zij had kousen noch schoenen aan; de twee ge noemde kleedingstukken was' het eenige wat zijl aan had. Toch zag zijl er niet leelijk uit. Ze stond flink en kloek op haai" voeten niettegenstaande haar slechte kleteren had ze een mooi figuur. Een fijn, blank Uit Walcheren. Zaterdagmorgen had de landarbei der L. te Aagtekerke het onge luk door over een sloot te springen zijn rechterbeen te breken. 0 Uit Z ui d-Be vel an d. - Zooals we reeds Zondagavond iaat met een bulletin konden melden, heeft Zondagmiddag bij wachtpost 20 A on der R i 1 1 a n d-B a t h een zeer droe vig ongeluk plaats gehad. Uit de rich ting Brabant kwam naar Bath toe rij den de heer F. J. de Pril uit Antwer pen met zijn vrouw en twee kinderen van resp. ongeveer 4 en 3 jaar. Juist kwam ook de trein, die te 16.42 van Rilland-Bath in de richting Goes vertrekt, aanrijden en het schijnt, dat de heer P. gedacht heeft nog te kunnen passeeren, want het uitzicht ter plaatse is volgens automobilisten daar niet slecht vooral met helder weer als Zondag. Hoe het zij, de auto werd van achter aange reden en een 200 M. medegesleept voor de trein tot stilstand kwam. Mevrouw de Pril en de beide kinderen waren op slag dood en deerlijk verminkt. De heer de Pril was ook zwaar gewond en werd naar het wachthuisje gedragen, waar hij spoedig aan de verwondingen overleed. Nog denzelfden avond stelde de justitie uit Middelburg een onderzoek ter plaatse in, terwijl zij Maandag opnieuw naar Ril land Bath kwam, waar door dr. Hulst uit Leiden sectie op de lijken werd verricht. De heer de Pril was 30 jaar, zijn vrouw 26 jaar oud. Begunstigd door prachtig zomerweer werd te Kruiningen op 2en Pink sterdag het 11e concours gehouden van gezichtje met zomersproeten, die dikwijls samengaan met rood haar, witte handen s en een mooi gevormden mond. Haar, i oogen, vroeger het mooiste wat zij bezat, i stonden zoo innig droevig: men kon j zien dat zij: niet goed 'bij hoofd was, ii Zijl zag de twee personen aankomen, Zonder eenig bewijs' van belangstelling gj of nieuwsgierigheid te geven, ofs'choott x vreemdelingen en vooral menschen, die 4 haar kwamen bezoeken, een zeldzaam- :J heid waren. I „Dag Judith", zei Phoebé, „ik heb een vriendin meegebracht, die je een bezoek komt brengen". p „Een vriendin? Ik heb geen vrienden" n Dit antwoord, waarschijnlijk zeer waar, t klonk nog droeviger door den onver-1 schilligen toon waarop het werd uitge sproken, alsof het haar onverslchillig j I was of zij vrienden had, ja of neen7 I „Mogen wij binnenkomen?" il 1 - t '(JWordt vervolgdj» ?l

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1