BANANEN Teekenplaatje. Raadselhoekje. Om op te lossen. Handel, Nijverheid en Visscherij Verschillende Berichten N.V. ELDERS FYFFES' ALGEMEENE AGENTUUR- EN HANDEL-MIJ, ROTTERDAM Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voer grooteren. Voor kleineren. Voor grooteren. Voor kleineren. behandeld, ook wat betreft de diensten op de Boven Schelde en die der Ooster Schelde. Ook aan den vorm der exploi tatie is een groot deel in het werk gewijd en aan de dienstregelingen. In 1882 werd tusshen Vlissingen en! Breskens tweemaal per dag, en Vlissingen en Neu zen tweemaal per week gevaren. Op het traject VlissingenBreskens in April 1866 nog iederen weekdag tweemaal, in den winterdienst van 1927 was dit iedere weekdag reeds acht-maal! Vlissingen Neuzen in 1866: iedere weekdag één maal in 1925 is dat voor de weekdagen viermaal. Om slechts een paar voorbeelden te noemen. Belangrijker n/og is het hoofd stuk over de booten. Van de eerste af, d© Schelde, tot de wèlbekende ferryboot Koningin Wlilhelmina. Van allen ('t zijn er in den loop van de eeuw 160 is een teekening tusschen den tekst, en een plaat buiten den tekst. De vaste inrichtingen, tot de dien sten behoorende, de aanlegplaatsen, de steigers, de diverse gebouwen, worden! allen in het werk nader beschreven. Iïet (hoofdstuk over het vervoer van perso nen en goederen toont merkwaardige (cijfers. Zoo gingen in 1828 van Vlis singen naar Breskens of omgekeerd reeds 5757 mensc'hen over; van Vlissin gen naar Neuzen of omgekeerd slechts! 270. De jaren van de oneenigheid met België zijn vette jaren voor den stoom- bootdienst geweest. In 1833 wa shet to taal aantal voor Vlissingen-Breskens1 12.683. Boven de 12.000 werd eerst be reikt in 1865. In dat jaar was 't tus schen Vlissingen en Neuzen nog maar 5177. In 1927 waren die cijfers resp. 205.578, en 52.792. 43.157 voor Neuzen-Hoedekenskerke- Hansweert, 62.155 voor Hansweert-Wals- oorden. De grafische voorstelling wijst een vrij geregelde stijging aan in het aantal pas sagiers. De opbrengst bedroeg in 1866 f1165, in 1927 f 95523. Op den O. Scheldedienst was het ge tal passagiers in 1866, 2629, in 1927, 47.103. De grafiek toont hierbij enkele sprongen, zoo in 1869 een groote ver hooging. Gevolg van de opening van den spoorweg GoesBergen op Zoom. En in 1890-'91 een kleine inzinking door de felle vorst, in 1914 een inzinking door den oorlog enz. Aangaande de financieele uitkomsten wordt er op gewezen, dat een zuiver overzicht niet te geven is, daar de ad ministratie niet altijd op dezelfde wijze is gevoerd. Toch zijn duidelijke tabellen van de provinciale en rijkssubsidies op genomen. Bovendien grafieken van (het passagiersvervoer en de financieele uit komsten. Bij de platen zijn nog de portretten (van de leden van de commisïsie van toezicht, in den loop der jaren, Van mr. P. M. van Visvliet tot het jongste lid mr. R. M. van Dusseldorp, en van de secretarissen, de 'heeren H. J. G. Hart man, en A. J. van Luijk', voorts van de ■directeuren van den dienst op de (W. Schelde en van den directeur van de O. &<5heldedienst ,de beer P. de Bruïjne. Voofts foto's van de 'diverse aanleg plaatsen enz. enz. Tijd en plaatsruimte noodzaken ons tot de beperking van deze enkele gre pen. We iiopen echter den indruk te fiejbben gegeven van het groote belang van dit boek dat een nauwkeurige be studeering zoo ten volle waard is. Waarvoor wij gaarne een woord van fhuTde Jrrengen tot den schrijver, 'den beer Hartman, tot het college van Gëd. Staten, van wie de uitgave 'is uitgegaan. Alsook tot de technische bewerkers, de drukkerij G. W. den Boer alhier, den lieer M. Bolf, die de "teekeiiingen en ver sieringen in den tekst vervaardigde, en den uitvoerder van den band, de N.V. v.h. J. Gillay en Zoon te Dordrecht. Het klooster Ter A pel. Het ligt in het voornemen, het in 1464 gestichte klooster Ter Apel, waarvan de kerk en twee van de drie om een. pandhof gebouwde vleugels van de woongebouwen, e enigs zins geschonden, nog bestaan, te herstellen. Blijkens de door den ingenieur der stadsbëzittingen in overleg met en onder bijstand van den architect voor rijksmonumenten, ge maakte raming zal deze restauratie on geveer f90.000 kosten. De comissie hoopt deze som te vinden door bijdragen van rijk, provincie en gemeente Groningen (de laatste is eigenares© van het kloos- ster), de gemeente Vlagtwedde, de sy node der Iierv. Kerk en particulieren. Het Kijk heeft het belang van instand houding van dit klooster, dat 'behoort tot de merkwaardige gebouwen in Ne derland, erkena door op de staatslbe- grooting voor 1929 een post als eerste termijn uit Ie trekken, voorloopig op 40 pet. der kosten gesteld. De com missie heeft aan de Provinciale Staten van Groningen een bijdrage van f 25.500 gevraagd. Dit bedrag achten Gep. Staten te hoog, 'en zij meenen, dat 20 pet. dei- kosten of 1 18.000 ruimschoots in over eenstemming met het provinciale be lang is. Zij stellen den Staten voor, deze som 'beschikbaar te stellen. De Ansjovisvangst. Men meldt aan de N. R. Crt.: De verrassing in de weervisscherijen in de Zeeuwshe Stroomen is dus weer gekomeneen goede ansjovis vangst en de hoop op een mooie teelfl is nog niet verkeken. Blijft de vangslt, die in de Zuiderzee reeds jaloersthheid wekte, aanhouden, dan is het voor de vissehers niet zoo erg al mislukte in dit seizoen de haringvangst, het wil er bij sommige vissehers nog in, naar het schijnt, dat een slechte haringvangst een goede ansjovisteelt voorspelt. Hoe het zij1 er blijkt toch weer voldoende uit, dat nóch het drukke scheepvaartverkeer Wemeldinge—Zijpe, nóch het drukke be werken van de schelpdierenperceelen part of deel hebben aan wegblijven of verschijnen van het heerlijke vischjeen kan het „Bergsche ansjovis je" met ge- renommeerden naam weer druk worden verkocht, terwijl bovendien nog een aan tal handen werk vinden aan het knip pen en zouten er van. Met den naam „FYFFES" wordt niet een nieuw soort banaan bedoeld, doch het is de naam, welke in het vervolg door de Firma Elders Fyffe# Limited, gebruikt zat worden voor hare welbekends' en populaire Westindische bananen. Een meer dan dertig-jarige ervaring en onveK deelde aandacht voor den bananenhandel gaven; haar het recht te beweren dat Fyffes' bananen de beste zijn en dat de naam Fyffes kwaliteit*, bediening en reputatie waarborgt. (Ingez. Med.J Op 10 Mei heeft een dame uit Bloe- niendaal een koffer verzonden uit Nizza, met bestemming Haarlem. De koffer be vatte een groote waarde aan bonten kleeding. Op den 15en van deze maan>c( kwam de koffer te Haarlem aan, maat er ontbraken een bontmantel', een zilver vos en ©en stola van een bisam-bont, ter gezamenlijke Waarde van f 3500. Dé (koffer was niet verzekerd. De politie te Bloemendaal stelt een onderzoek in Ml! 'i L'; De 24-jarige werkmap L. T., die Donderdag door het ontploffen van vuur werk in de loods van de firma Kat té Leiden ernstig was gewond, is Vrijdag middag overleden. Op de Mooksche baan onder Mai den bij Nijmegen is de wielrijder G. uit Mook door een auto gegrepen. De chauf feur was verblind door den neerslaaif- den damp van de juist passeerende stoomtram. De auto stuurde recht op den wielrijder aan, die een eind werd meegesleurd. De ongelukkige werd ern stig aan hoofd, borst en handen gewond. Het rijwiel werd geheel vernield. De auto kwam tegen een boom terecht en zwaar beschadigd. Een boer te Anbagne (Z. Frankrijlkj) kwam dezer dagen na een kprte afwezig heid op zijn boerderij terug en vond daar een bende bandieten, bezig alle» wat los en vast was uit het huis op een auto te sleepen. De man, die onge wapend was, werd gemakkelijk door een der roovers met een revolver in be dwang gehouden terwijl de andere lin nengoed, geld en andere dingen van waarde in den wagen borgen;. Ten slotte verdwenen zij met hun buit. Wiel hebben gendarmen later de boeven ach tervolgd maar daar dezen over een snel le auto beschikten had deze poging geen succes. In vele steden en dorpen in de Boven-Palts is volgens berichten uit Re gensburg een ernstige m'azelen-epidemie uitgebroken. Te Fischbach zijn reeds acht kinderen aan de ziekte bezweken. Velé anderen verkeeren in hoogst ernstigen toestand. De Parijsche correspondent der Maasb. meldt Bezoekers van de „Comedie des Champs Elysées hebben een ongewone programverlenging genoten. Terwijl twintig personen met de lilt wilden afdalen, raakte deze onklaar en de bezoekers zaten gevangen. Met geen mogelijkheid heeft men de lift weer in beweging kunnen brengen. De liftkooi bevond zich bovendien tusschen de inge metselde ruimte van twee verdiepingen, zoodat het niet mogelijk was de gevan genen te bereiken. Om hen te verlossen heeft men de hulp van de brandweer ingeroepen, die even min iets aan de installatie kon verrich ten om de kooi te verplaatsen. Ten ein de raad besloot de brandweer de over kapping van de lift te vernielen en de gevangenen een voor een naar boven te hijschen om hen te veroorloven te gaan soupeeren. Er waren er echter velen, wien de lust daartoe vergaan was. Kort geleden keerde de afgetreden Lettische gezant te Moskou, de heer Osohl, naar Riga terug. De Lettische douaniers vonden het verdacht, dat de oud-gezant veel koffers (50 stuks) bij zich 'had. Zij wendden zich tot hun chefs om instructies en kregen bevel, de kof fers aan te houden en na te zien. Het ingestelde onderzoek leverde onverwach te resultaten op. Reeds de eerste kof- lijk liep ze naar boven, met den pot in haar arm. „Hoe kom je aan die mooie bloe men?" vroeg Moeder, die voor Aneke's bed zat. „Die heb ik voor Anke gekocht, 't zijn echte Pinksterbloemen." En Tineke zette de bloemen vóór het bed van haar zusje. „O, wat zijn ze mooi!" zei 't zieke ding. Ze hield zooveel van bloemen! „En je kunt ze later in je eigen tuintje planten, dan bloeien ze elk jaar weer." Dat vond Anke nog aardiger. „Maar," vroeg Moeder, ..hoe kwam l'e aan 't geld?" i „Ik heb toch gisterenavond van Vader ïen gulden gekregen." „Maai" die wa» voor de reis," meende Vloeder, „Ik ga niet op reis," zei Tineke beslist. „Niet naar Arnhem?" vroeg Moeder verwonderd.*' En Anke zat met open nond te luisteren. „Neen, 'k wou graag bij Zus blijven ;n verbeeld u, dat Ik' 't ook eens ireeg!" „En Tante dan?'* „Ik heb het telegram veranderd en jeseind, dat Vader alleen komt. Dan ian die alles vertellen." OÏ Moeder boos was, dat Tineke dat naar zoo eigenmachtig gedaan had? Veen, hoor. Ze trok' haar meisje naar zich toe en pakte haar eens flink ,Schat", zei ze zachtjes aan haar oor. „Dus je" blijft bij me?' 'vroeg Aneke ip eens blij, alsof ze 't nu pas- begreep. „Ja, hoe vind je dat?" „Fijn natuurlijk. Maar vind jij '1 niet akelig?" „Neen, hoor. En nu ga ïk je wat voorlezen.'' Toen de dokter eersten Pinksterdag kwam, was hij erg tevreden, 't Was wat -oode hond en lieelemaal niet gevaar lijk. En omdat ze geen koorts had, mocht het patiëntje wel naar, beneden op den Jivan, als ze maar uit den tocht bleef. Nn werd 't toch nog een feest, want Mike kon best aangekjleed worden. En hatuurlijk mochten ze de feestjurken aan met de rose bloemeljfes'. 1 „Daar gaan de Pinksterbloemen," zei ^Moeder, toen de meisjes vooruit de trap afgingen, terwijl ze zelf volgde met de bloemen van Anke. G Anke werd gauw op de rustbank ge ïnstalleerd en de anderen) gingen gezel lig bij haar zitten. Tineke verzon aller lei leuke spelletjes en haalde heel wat vergeten dingen boven' uit haar kastje, "waarmee ze nu weer opnieuw plezier hadden. 1 Ze waren niet uit, maar hadden njet tegenstaande Anke's roode hond, loch leen gezellig Pinksterfeest. 2 J. II. BRIN'KGREVE— i ENTROP. 1. Vuur, land; Vuurland. 2. Jacob Cats. 3. Ridderspoor. Rood, speer, doos, pier, Dieppe. 4. E Z E L Z O D E E D E N L E N G Ook Jocko, liet verstandige aapje, dat bij meester Grijphand in de klas zoo goed leert, heeft Pinkstervacantie en geniet volop van zijn vrije dagen. Natuurlijk besleedt Jocko ze zóó, als hij het preltigst vindt en is hij met zijn schommel heel hoog geklauterd, even hoog als.... het haantje van den toren, waartegen hij nu vriendelijk grijnst. Zijn schommel heeft hij' ergens in de wolken vastgemaakt en aan 't puntje van zijn staart heeft hij twee voorwer pen vastgebonden. Dat zijn een luchtbal lon, die hem natuurlijk geholpen heeft .gemakkelijker te stijgen ,en een lan taarntje waarvan hij het kaarsje heeft aangestoken, wanï hij is vaif plan pas als het al lang donker is, van zijn hooge zitplaats neer te dalen. Wal moet het een grappig gezicht zijn daar hoven in de 'lucht voor de menschen en kinderen, die beneden op de aarde zijn! We zullen hel aardige plaatje eens netjes naleekeu en kleuren. De grootereu onder jullie zullen het wel op ruitjes-papier kunnen natee- kenen. De kleineren trekjken het op dun, doorzichtig papier over en laten daarbij de ruitjes weg. Staat de teekening goed op het pa pier, dan gaan we haar kleuren. Vak, waarin Vroolijk Pinksteren slaat licht, blauw. Vak daaronder licht rose. Lucht lichtgeel. Haantje op den toren rood. Torenspits blauw. Jocko muts rood jas groen broek blauw gezicht, ooren. handen en staart bruin. Lantaarntje groen. Kaarsje fr.ood. Luchtballon lila. Ci. E. d. L. B. 1. Steen, teen, een, en;, n. 2. We houden van paling en Moeder trakteerde ons dus. (Linge). De nieuwe eg is gekomen, maar voor eggen is het u nog te vroeg (Aar en Regge). In de vacantie heeft Bob er kelder luiken geschilderd. (Berkei), Betsy of Hans. walmt de lamp nog? (Swalm). 3. Bever, beer. 4. Een stoel. i. Mijn geheel is' een bekend spreek woord, dat met 3 woorden of 19 Hetters geschreven wordt. 4, 16, 17, 18, 19, 2, 3 is een plaats in Friesland. Een 3, 6, 7, 8, 9 maakt deel uil van een etmaal. Een 1, 2, 3, 4 is een zwemvogel. Een 10, 2, 14, 1', 5 is een lengte maat. De 15, 11, 12, 3 is een hemel lichaam. Een 13, 1, 2, 9 is een houten ge bouwtje of loods. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de- naam van een plaats in: Drente. X X X X XXXXXXXXX X X X X lo rij een medeklinker. 2o rij een diepte. 3o rij een Keizerrijk' in Azië 4o rij een plaats in Limburg. 5o rij 't gevraagde woord. 6o rij een kleine pruim. 7o rij een academiestad in ons land. 8o rij een dorp» in Gelderland, 9o rij een klinker. 3. Mijn eerste .heb je aan je hand. mijn tweede houdt je in je hand en mijn geheel heeft een timmer man Wj de hand. 4. Maak eens bloemen vanr Koepel ma fier Mol buur me rest A Kop los ra Hoes tin ar 1. Mijn lichaam is' hard, maar toch t-an ik nergens tegen!. Loopen of zitten kan ik niet, maar wel liggen, staan en zelfs rollen. Wie weet, hoe 'k 'heet? 2. Mijn eersie en tweede vormen sa men een vogelnaam, mijn derde is een vruchtje en mijn geheel een bloeiende boom, die meestal niet heel groot is. 3. Verborgen bewoners van verschil lende landen. Knoei toch niet zoo mei asch, Ottot Heeft Hans aan de voordeurbel ge trokken, Jan? Zijn vader moet Urk nog bezoeken. Het spijt me wel, maar u schijnt me niet te' willen begrijpen." Neen Jan, oorwormen hoore.nl hier niet thuis. (2) 4. Als 1 een klinker, 2, 3, 4, 5 een gevlochten voorwerp en '6, 7 een lengtemaat is, welk gedroogd vruchtje is dan een 1', 2. 3. 4, 5, 6, 7.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6