PINKSTERDAGEN KEES HELDER GEOPEND Ra, 116 Zaterdag 18 Mei 1989 172- jaargang zijn de Fotografische Ateliers den geheelen dag KAMEROVERZICHT BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE. Onze vele bekroningen zijn u borg voor de artistieke kwaliteiten van de door ons vervaardigde foto's ter- wijl onze prijzen zeer billijk zijn. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP m dfifc MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. MAANDAG, TWEEDEN PINKSTER DAG, VERSCHIJNT DE MIDDEL BURGSCHE COURANT NIET. Daar wij Dinsdag, dea 3den Pinkster dag, rroeger ter perse hopen te gaan, z allen advertentiën voor dien dag NIET LATER DAN HALF ELF van, kun nen worden aangenomen. Tweede Kamer. Zitting van. iVrijdajg. Eerst de gister onder de laatste be richten gemelde stemmingen. Toen de wijziging der Zuiderzee-steunwet (wets- entwerp-Duys). Na het betoog van xnr. v. d. Vegte, eergisteren, was er slechts een korte bespreking aan gewijd, en de kwestie spoedig beslist. Verwerping met 60 tegen 20 st._, alleen de S.D.AJP. en de heer Arts voor. Door de heeren y. d. Bilt, Snoeck Hen- kemans, Duymar van Twist en Bijle- 'Veld is het voorstel bestreden, omdat de voorgestelde regeling onvoldoende was en omdat verschillende rigoureuze bepalingen in het voorste! gehandhaafd «ja. Het voorstel zou bovendien nooit wet worden, omdat er bepalingen in staan, omtrent waardevermindering, die geen enkele regeering ooit voor haar verantwoordelijkheid kan nemen. Het standpunt van de voorstellers, die zich bewust waren, dat dit voorstel, een maal wet geworden, op tal van punten verbetering zou behoeven, wat door den heer Duys nog eens uitdrukkelijk be vestigd werd, deed dan ook wel vreemd aan. Replieken werden niet eens gehouden. Het ontwerp tot wijziging der L. O.- Wet. betreffende het schoolgeld, werd van de agenda afgevoerd, zoodat de Ka mer te tien over half vier tot naderfe bijeenroeping uiteen kon gaan. ■«■■■■UlUJIWlJaiCgrvr..... DE TERUGKEER DER KONINGIN UIT ZWITSERLAND. De terugkeer van H. M. de Koningin uit Zwitserland zal hoogstwaarschijnlijk 28 dezer zijn. H. M. zal dan haar verblijf op Ifet Loo vestigen. NEDERLAND EN BELGIE. De berichtgever van het Hbld. te Brus sel meldt: De „Soir" meent te weten, dat de Bel gische regeering bereid is, in te stemmen met het voorstel der Nederlandsche re geering om de tusschen Brussel en Den Haag gewisselde nota's te publiceeren. Vanzelfsprekend zou, aldus zegt de „Soir", de publicatie zich niet beperken tot het memorandum, dat de Nederland sche gezant onlangs aan Minister Hy- mans heeft overhandigd. Het geheele standpunt der beide regeeringen moet bekend gemaakt worden. Voor het ove rige zullen de Belgische en de Neder landsche kabinetten het eens moeten worden over de documenten, die bij de publicatie zullen behooren, alsook naar oud gebruik, omtrent het tijdstip en de modaliteiten der publicatie. ^ÏSSCHERSSTAKING TE SCHE- H VENINGEN. i s\uit om de volgende week de staking ook - voor treilvisschers te pro- c i .eeren, is genomen door de bestu ren van eide organisaties, de christe- r'k^verle^s m° Tne' na <=emeenschappe- j^^iomen van Japonnsn I.. .?n*omermante!s. fê.y. Ververij HOEKSENIA MHmrg, L. Burg C 111, Tel. 121 LVlissingen, Walstraat 51. Aflevering in 3 a 4 dagen. (ïngez. Med.) Uit Middelburg. Naar aanleiding van het Dinsdag door ons vermelde bericht uit Bors sele betreffende waterlevering van hiei aan di« gemeente is door den hoofddi- rectew der gemeentebedrijven alhier aan den burgemeester van Borssele een schrijven gericht, waarin hij er op wijst dat hij met den inhoud van bedoeld be richt geenszins accoord gaat. Heeft Bors sele geprofiteerd van het verstrekken van water door de gemeente Middelburg aan de buitengemeenten 'in dit droge voorjaar, zoo is dit abusievelijk geschied, daar deze hulp uitsluitend is bedoeld voor die gemeenten welke op geen an dere wijze van water kunnen worden voorzien, en dus sepciaal voor Walche ren, zoolang voor de drinkwatervoor ziening aldaar geen beslissing is ge nomen. Waar Borssele bijtijds had geholpen kunnen Worden: indien het zich bij de Zuid-Bevelandsche "Waterleiding Mij. had doen aansluiten en, daarvan is de heer Boelen overtuigd, zich nog kan doen aan sluiten, meent hij dat er voor de gemeen te Middelburg geenerlei aanleiding is Borssele thans! uit den nood te helpen, en van water te voorzien. Uit den aard der zaak kan een wa terleiding niet bestaan om slechts! in tijd van nood water aan andere gemeenten te leveren, hetgeen de heer Boelen, meent niet nader te behoeven uiteen te zetten, daar dit door den directeur der Zuid-Bevelandsche Waterleiding Mij. zal zijn toegelicht, en moet zoodanige levering dan ook slechts tot hooge uit zondering beperkt blijven. De heer Boelen meent dan ook in overweging te moeten geven zich tot genoemden directeur der Waterleiding Zuid-Beveland te wenden om zoo spoe dig mogelijk tot overeenstemming te ge raken tot het doen aansluiten van Bors sele aan genoemde Mij. Met medeweten van B. en W. van (Middelburg moet de heer Boelen dan ook mededeelen, dat voortaan geen wa ter, bestemd voor Borssele meer zal worden afgegeven. Het verwondert hem ten zeerste dat noch 'de burgemeester, noch B. en W. zich tot hem of het ge meentebestuur van Middelburg heeft ge wend met de vraag of de verstrekking van water mogelijk zou zijn. De heer Boelen is er vau overtuigd dan men een ontkennend antwoord zou hebben ontvangen. De opmerking in de Middelburgsche Courant dat men té Middelburg wordt geholpen en men daar naar de directeur (zegt, „hoe meer Koe 'liever verkoopt", is dan ook onjuist voor wat de gemeen te Borssele betreft. lo. Is de verleende hulp per abuis (geschied tijdens de hulp "welke thans aan de vele gemeenten van Walcheren wordt geboden. 'Zo. Is en zaf nimmer door den hoofd directeur worden gezegd dat hij hoe meer hoe liever wafer aan buitenge- <m een ten levert zoolang zij niet aan de waterleiding definitief zijn aangesloten. Verschenen is de zomerdienst van 1929 van den bekenden Walcherschen Zakgids van de firma R. M. Smits a 1- h i e r en ook nu is deze weer uitgebreid en wel met de autobusdiensten Kamper landWissekerkeKortgene, en Ter- neuzenSas van Gent, Tholen en het Veer Katsche VeerKats. Verder is ingesloten de extra dienst regeling op 20 Mei. O Uit Walcheren. Dinsdag 21 Mei (3e Pinksterdag) zal door niet minder dan 40 ruiters aan de Ringrijderij te Koudekerke te paard worden deelgenomen. Gisteren vergaderde de gemeente raad van Oost Kapelle. Tegenwoor dig 6 leden. Afwezig met kennisgeving de heer A. P. v. Nieuwenhuize. De Voorzitter deelt mede dat bij de gehouden aanbesteding „vervoer van straatklinkers" was ingeschreven door A. de Kam, a f 3.50 en W. Wonder gem h f 3.80 per 1000 stuks. Gegund aan den laagsten inschrijver. Het eenige punt der agenda: Het wij zigen der verordening van de Warenwet zoodanig dat ook melkveehouders hier onder vallen, wat iu vorige vergaderin gen reeds druk besproken en geen meer derheid had kunnen vinden, had ook nn een zoodanige discussie, dat deze vergadering met zijn korte agenda toch lang duurde. De inspecteur der Waren wet hiervoor overgekomen, kon met al twelsprekendheid niet verhinderen, dat er eenige wijziging in genoemde veror dening kwam. Met 5 tegen 1 sj:em, die van den heer Maas, werd besloten de verordening te laten zooals ze de eerste "keer is vast gesteld. Uit Schouwen-Duivelanü. Vrijdagmorgen is te Zierikzee gearriveerd het vaartuig „K.P.I." van 't corps torpedisten te Dordrecht, om het in den Oudenweg bij Zierikzee over den kop geslagen militair vliegtuig 540 te demonteeren en te vervoeren. 'Naar de Zs. Nwsb. van1 bevoegde zijde verneemt, waren door het gemeen tebestuur van Zierikzee met den gem.-bouwmeester reeds voorloopige maatregelen getroffen, ten aanzien van de aanvoering van drinkwater, vóór dat de motie der S.D.A.P. het gemeentebe stuur bereikte. l Zooals bekend, wordt water aange voerd per R.T.M. en Prov. boot, terwijl de bewoners der buitenwijken der stad drinkwater kunnen bekomen aan d« tankwagen, die langs de huizen zal rij den. Uit Zuid-Beveland. Nu H. M. de Koningin heeft mede gedeeld dat zij geen gevolg zal geven aan het verzoek om de Landbouwten toonstelling te Goes te bezoeken, stelt hel tentoonstellingsbestuur pogingen in 't werk om Prinses Juliana en Prins Hen drik naar Goes .te doen komen. Zeeuwseh-Viaanderen O. D. Woensdagavond speelden eenige kinderen aan de buitenhaven te Ter- neuzen. Er schijnt over een prenten boekje ruzie te zijn ontstaan tusschen een 7-jarig knaapje en een 5-jarig zoon tje van den heer 0. van den B., met het resultaat dat eerstgenoemde het 5-jarig jongetje een duw gaf waardoor deze van den s'teilen muur te water tuimel de en in een groot gevaar verkeerde. Gelukkig kwam op dat oogenblik daar W. Geensen aangewandeld, die het ge beurde opmerkte en zonder aarzelen te water sprong om te trachten het ijl ge vaar verkeerende kind te redden. Het gelukte hem het knaapje op het droge te brengen, doch "het ventje had "bij dit onvrijwillige bad reeds zooveel water binnengekregen, dat zijn toestand niet zonder bedenking was. Naar de Tern. Crt. verneemt, was de toestand gisteren redelijk. Een machinist van het Duitsche mo torschip „Hermine" geraakte op reis naar Gent beklemd tusschen den motor. Zijn geheele arm werd versplinterd en onmiddellijke opname in het ziekenhuis te Sluiskil was dringend noodzake lijk. O Uit ZeeuwsckVlaanderen W. D. Men schrijft ons uit Aarde n<- burg: Als de voorteekenen niet 'bedriegen, beloven de feesten te Aardenburg in Juli a.s. een algemeen karakter te zullen Uitebben. De commissie, die met lijsten rondgaat voor het inzamelen van gelden voor het te houden feest, onder vindt allerwegen steun. Spontaan wordt door alle kringen der bevolking zonder uitzondering een bijdrage gegeven, waar toe niet weinig bijdraagt, een pamfletje, dat door een onbekend individu ver spreid is, doch juist de tegenoverge stelde gevolgen heeft dan de anonieme schrijver beoogde. Vrijdag herdacht de heer J. de Leeuw, het feit, dat hij vóór 60 jaar ini dienst kwam als tuinman bij de R.K. Kerk te Aardenburg. Door eenige vrienden was boven de deur zijner wo ning een bloemversiering met een Vers! aangebracht. (Ingez. Me<ï.) als het stokje en het dopje bij Charlie Chaplin. Hij acteert er mee, en hij be haalt komisch effect op komisch effect. Hoe, dat is zijn geheim, zooals dat bij zijn grooten collega. Bij Lloyd niets vari het (melancholische element, 't Is van het begin tot het eind alleen maar dwaas. Maar dan ook zóó, dat we er onzen le ver van kunnen laten schudden. Hij heeft ook niet het droge van het Deensche duo, noch het burlesque, 't Is niet te qualificeeren, en onder geen, genre te brengen, 't Is Harold, met de goedige berusting van den door het noodlot ach tervolgden Jan-ongeluk. Hij slaat een „figuur" en laat figuren slaan. En' de zaal davert telkens van den lach. Voor wie in deze dagen zich eens recht van harte amuseeren wil! BU ZIEKE VROUWEN. bewerkt het gebruik van het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater een ongehin derde en gemakkelijke lediging van den darm, waarmede vaak een buitengewoon weldadige terugwerking op de zieke or ganen gepaard gaat. Schrijvers van klas sieke ieerboeken over vrouwenziekten verklaren, dat de gunstige werkingen van het „Franz-Josef-water ook door hun onderzoekingen gestaafd worden. BIOSCOPEN. Flora. Een mooi pinksterprogramma! Films, die de aandacht ten volle verdienen! Om te beginnen „Sorrell en Zoon", naar War wick Deeping's boek. Wie leest, kent 't per sé, en vindt 't mooi. Waardeerde deze roman van een vriendschap tus schen vader en opgroeienden zoon, later man. Zonder eenige holle pathetiek of zoetelijke sentimentaliteit. Maar een waarlijk steunen op en vertrouwen in elkaar, dat weldadig aandoet. Een goed boek, én een góede verfilming. De types, zooals wij ons die (vooral de Vader Stephen Sorrell, en de „Kit) ook in derdaad bij de lectuur hebben voorge steld. En heel die écht Engelsche en- ètourage, zoo in dit werk gekarakteri seerd. Dat lazen we toen, dat zien we nu, en ze leefden weer voor ons, die scherp geteekende echt menschelijke fi guren! We bevelen een bezoek zéér aan! Van Vrijdag tot en met Zaterdag bo vendien een Loet Barnstijn in De Lafaard, Cliton Philbrook, het verwaan de millionairszoontje, met de on mannelijke reputatie van laf te zijn, tot dat die laakbare eigenschap van betrek kelijke realiteit blijkt. \V]at een branie achtige clubgenoot tot schade en schande ondervindt! Maandag en Dinsdag: „De dorpsdok ter" met Rudolf Schildkraut in de hoofd rol, ongetwijfeld dus een knap spel, waar we veel goeds van vernamen. Electro. Harold Lloyd, de importeur der Ka- reltjes brillen. Maar waar die bij een ander niet anders zijn dan een montuur a la mode, zijn den hoornen rand, en de l strooien hoed bij dezen pracht-comi De heer P. Brakman, cand. te Hil versum, zal 26 Mei zijn intrede doen bij de Ned. Herv. Gem. te Surhuisterveen na te zijn bevestigd door ds. F. H. Bruins te Leeuwarden. - Cand. S. van W'ouwe van Vlissin- gen, werd Zondag j.I. bevestigd als pre dikant der Geref. Kerk te Arum door ds. Fr. Tollenaar van Den Helder, die tot tekst had Joh. 21 1517, en deed zijn intrede met een predikatie over Rom. 1 1112. Na de verschillende toespraken werd de nieuwe leeraar toe gezongen Psalm 122:3 en Psalm 121:4. „Wereldeinde en wereldgerecht" door prof. dr. A. M. Brouwer e. a. Tot leden van de spoed-commissie wor den benoemd de heeren Bloem en mr. Cost Budde tot hunne secundi de heeren Van Dijk en Bolt. Deze zelfden worden ook benoemd tot leden en secundi van de commissie van toezicht op de administra tie van den quaestor-generaal'. Bij de rondvraag stelt de vice-presi dent, de heer Van Paassen voor, aan de Synode te verzoeken, dat zij eene com missie voor de geestelijke belangen van de veenstreek bijzonderlijk in Drenthe benoeme, analoog aan die welke sinds vele jaren voor de Mijnstreek in Limburg bestaat. Besloten wordt aan het voorstel te voldoen en als taak van die commissie aan te duiden, dat zij er naar zal streven, de ondersteuningen van de Synode zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn. Ook zal aan de Alg. Synode worden ge vraagd eveneens op voorstel van den vice-president eene commissie te be noemen, die het groote stadsprobleem 'zal bestudeeren, met de kerkeraden van de groote gemeenten in overleg zal treden, om daarna, zoo mogelijk, advies te geven. De president, dr. Weyland, richt eenige afscheidswoorden tot den heer J. Barbas, die, evenals de heer Edenburg (gisteren voor het laatst aanwezig) in Juli ophoudt lid der Synodale commissie te zijn. Daarna wordt de voorjaarsvergadering gesloten. ~a- Alg. Syn. Comm. der Ned. lerv. Kerk. Vervolgens wordt kennis genomen van het verslag der legerpredikanten, dat, ge tuigt van gezegenden arbeid. De gods dienstige Samenkomsten met militairen zijn geregeld gehouden. Ook besprekingen met de leerlingen van de scholen voor reserve-officieren, de depots van het wapen der koninklijke marechaussee en het corps politiefroepen, over verschil lende onderwerpen. Geschriften, brochu res en evangeliën werden verspreid. Voor de lichte brigade, welke in Limburg een oefeningstijd had, zijn met mede werking van de plaatselijke predikanten godsdienstoefeningen gehouden. Er wer den comité's opgericht, welke zorgden voor ontspanning, en waar geen pro- testants'che kerkgebouwen waren, beeft de roomsch-katholieke geestelijkheid met de grootste welwillendheid patronaatsge bouwen ter beschikking gesteld. Het ver slag roemt de medewerking van den comm andant van het veldleger en brengt dank aan den minister van defensie. Ook wordt dank betuigd aan de synode voor baar steun, in het bijzonder ten behoeve van den „leiddraad" ten behoeve van dienstplichtigen. De heer Barbas is bereid de algemee- ne synodale commissie te vertegenwoor digen op de synode der Belg. staats kerk. Besloten wordt aan den tijdelijken plaatsvervanger van den heer Sanders te Duisburg toe te staan den arbeid te blij ven verrichten tot 1 Juli. Bij de Algemeene Synodale Commissie zijn verschillende geschriften en boek werken ingekomen, waarvoor dank is be tuigd. Hiertoe behooren o.a. „De Clas sis van Amsterdam" door prof. dr. A. Eekhof „de Gereformeerde (gemeente van De zaak d s. Van Duyi. Donderdagavond is te Hilversum een vergadering gehouden, uitgeschreven door het voorlopig comité, dat zich voor de 'zaak van ds. Van Duyl beijvert. De heer Valeton, die de bijeenkomst geleid heeft, verklaarde tot zijn leedwe zen genoodzaakt te zijn, voor te stellen een nieuwe vereeniging te vormen. In de eerste plaats omdat men ds. Van Duyl, in wiens zaak men partij had ge kozen, niet aan zijn lot kan overlaten; in de tweede plaats, omdat, volgens spr., wij noch onze kinderen kunnen leven zonder geestelijke verzorging. Het naaste meer beperkte doel is godsdienstoefe ningen te organiseeren met ds. Van Duyl en anderen als sprekers. Het verder lig gende doel is catechisatieonderwijs te doen geven en het hebben van een ei gen predikant. i De naam van de Vereeniging zal lui den: Vrijzinnig religieuze gemeenschap. Tot deze vereeniging zijn staande de vergadering 120 leden toegetreden. In verhand met het aantal sympathiebe tuigingen hoopt men dit aantal spoedig verdubbeld te zien. Verschillende leden hebben meege deeld, dat zij hun bijdrage aanzienlijk zullen vermeerderen als men ds. Van Duyl tot voorganger aanstelt. De opgravingen in de Ned. Herv. kerk te Neede, die op last van het Rijks bureau voor de Monumentenzorg gedu rende de geheele vorige week zijn voort gezet, hebben weinig belangrijks meer opgeleverd. Slechts is de neus van het Christusbeeld gevonden, hetgeen op zich zelf wel een belangrijke aanwinst ge noemd kan worden, benevens stukken van het kleed van Maria. Jammer is_ ech ter, dat haar hoofd niet gevonden is. Te midden van de tallooze schedels en beenderen van menschen, zijn ook eeni ge gedeelten van paardenskeletten aan getroffen. Grafmonument voor Jan T o o r o p. Door eenige vrienden van den over- Ie'den kunstschilder Jan Th. Toorop is het plan opgevat op zijn graf een monu ment op te richten waartoe zich, een comité heeft gevormd. Het ontwerp voor het monument is, in overleg met wijlen

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1