Na. 113 Woensdag IB Mei 1999 172* Jaargang WIENER Co, B» dit nummer behoort eed Bijvoegsel. Daar wij Dinsdag, den 3den Pinkster dag, vroeger ter perse hopen te gaan, zaSen advertentiën voor dien dag NIET LATER DAN HALF ELF v.m. kun nen worden aangenomen. KAMEROVERZICHT DE REORGANISATIE VAN HET BELGISCHE LOODSWEZEN, NOODWEER IN HET BINDJEISCHE. MIDDELBURG. Costumes Manteis Mutsen Schoenen (Ingez. Med.). UIT STAD EN PROVINCIE. BINNENLAND DE„MIDDENPARTIJ". 'N WEEK-END IN BELGIE. BUITENLAND Algemeen Overzicht De Schadevergoedingsconferentie. Het Sulkervraagstuk. Beknopte Mededeelingen a m MAANDAG, TWEEDEN PINKSTER DAG, VERSCHIJNT DE MIDDEL- BURGSCHE COURANT NIET. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Sr moet nog veel worden afgedaan, deze week! Want Vrijdag wil de Kamer pa* sé klaar komen. Ter voorbereiding rata de verkiezingen. •Do wijziging der ouderdomswet kwam tot een eind-discussie, toegevoegd met enkele amendementen. Het regeeringsvoorstel om het maxi mum der rente van 20 tot f 10 per week terug te brengen vond in het oog der Kamer geen genade en zelfs het tus- schenvoorstel van de heeren Kuiper c.s, om dit bedrag op f 15 te bepalen verviel toen op voorstel van mr. Sannes de Oude limiet gehandhaafd werd. Meer isueces had de heer Kuiper met zijn /amendement op art. o, dat bedoelde een weduwenrente van f 10 per week iaogelijk te maken, terwijl de minister (had voorgesteld ,de limiet op f6 te (stellen. Be heer v. G ij n had hij amendement twee van de allerbelangrijkste wijzigings voorstellen van den minister weer uit het ontwerp willen "halen, n.l. de moge lijkheid om bij de V.O.V. een pensioen' verzekering te sluiten ,met restitutie van de premies voor het geval de verzeker de overlijdt voor het ingaan zijner ver zekering, en de noviteit der verzekering van een weduwenrente. Hij had daarmee geen succes. Trou wens geen enkel amendement meer be stel van den heer Beumer. Vrijdag eindstemming. Be Kamer heeft nog een Wijziging in de Armenwet behandeld, in het bij- Zonder van die bepalingen ,die de sa- tsamenstelling en den arbeid van de Armenraden 'betreft. Tegelijk is hierbij Voorgesteld een verandering der bepa lingen ,die het verhaal der kosten in be paalde gevallen regelen. Er waren eenige redevoeringen, waar in voldoening werd uitgesproken over 't geen dit ontwerp biedt, en tegelijk de laan dacht werd gevestigd op het feit, 'dat er nog minstens evenveel te wen- ischen overblijft, Éls hetgeen dit ont-i werp geeft. Zoo wensebt de AmsterdAimsche libe- rfale ex-wethouder dr. Vos meer zeg genschap aan de burgerlijke autori teiten in den Armenraad en voorziening te,gen het voortdurend afvloeien van armlastige personen naar de groote ste den. De heer Snoeck Henkemans wees er bij 't eerste op, dat de jgef- jmeenteraad toch zeggenschap over de ibegrooting van den Armenraad heeft, en dien daarmede binnen zekere gren zen ban houden. Van de amendementen kwam niet veel terecht. De meeste werden na be strijding verworpen. Heden eindstem ming en stemming over twee amende- sneöten-Vos. Het «?ene bedoelt ,dat ten hoogste de helft der bestuursleden van den Ar menraad door B. en W. mogen aangewe zen De regeering had voorgesteld ten hoogste een derde. Het andere is dat op art. 57, dat be doelt de verplichting tot het geven 'van «inlichtingen te leggen op degenen op wien de kosten van ondersteuning kun nen worden verhaald. Avondzitting. 5s Avonds wijzigingen der begrooting van het Zuiderzeefonds o.a. verhooging der uitkeering. Waarbij de heer Duy- maer v. Twist op spoedige indiening der Zuiderzeewet aandrong. Dat had hij liever dan een initiatief voorstel-Duijsj. Be heer Krijger vroeg andere groo te waterstaatswerken niet door de Zui derzeewet in bet gedrang te laten ko men. In geen geval vertraging, zei de heer Drop hierop en hij vroeg betere ^arbeidsvoorwaarden voor de werkne mers. Betreurd werd de overschrijding der ramingen. De heer K r ij g e r wilde dien aangaande betere inlichtingen. partij is de naam veranderd in „Mid denpartij voor stad en land" en zijn de candidaten gesteld voor de a.s. Twee de Kamerverkiezing. No. 1 is de heer Flor is Vos uit Maar den, welbekend uit de Muidertolkwestie. Het program van de partij vermeldt o.a.: Verhooging van het welvaartspeil; slechts in uiterste noodzaak overheids- beheer; vrij ruilverkeer; beperking van het aantal ambtenaren en betere bezol diging van de intellectueele krachten on der hen; vereenvoudiging der sociale wetgeving. Voorts: afschaffing van het invoerrecht op thee en verlaging van de suiker- en vleeschaccijns; wijziging o.a. van de wet op de personeeïe be lasting, drankwet, tabakswet, zegelwet, wegen verbetering en tolopruiming; po litiek uit den xadio-omroeppremie vrij staatspensioen; internationale ontwape ning. In regeeringskringen te Brussel wordt bevestigd dat, in den loop van dezen zomer, nogmaals een deel van het per soneel van het Belgische loodswezen van Vlissingen naar Oostende Zal worden overgeplaatst. Tegen den winter pS 'dan slechts nog een derde van dit personeel te Vlissingen verblijf houden. Beweerd wordt dat, daar het salaris der lood sen te Oostende in francs in plaa&s van in guldens wordt uitbetaald, de Belgische islchatkist aldus jaarlijks een besparing van frs. 1.200.000 zal heb ben, wat het departement van Zee wezen in de mogelijkheid stelt, het ma terieel te modemiseeren en viernieuwe zeekotters aan te schaffen. Verder heeft dit departement nog drie nieuwe motor booten voor den dienst op de reede van Vlissingen en twee snelvarende boo ten, bestemd om de loodsien van de schepen naar den vasten wal te bren gen, besteld. MEDAN, V -D Aneta. Storm en slagregens hebben het Bind- jeische geteisterd. Talrijke boomen zijn Ontworteld. Op de onderneming van de Celi-Belavia Tabakmaatschappij zijn 21/2 millioen tabaksplanten ernstig bescha digd. richting bij elkander te brengen, werd eene commissie gevormd, die dit doel zal trachten te bereiken, door het plaat sen ran rentelooze aandeclein en Het bijeenbrengen van giften. Hieruit volgt, dat er voor de leden der Jonge Mannen- vereeniging, een tijd van hard werken zal aanbreken vooral ook om het moge lijk te maken, dat ten zijner tijd de aan- deelen weder worden afgelost. Dit zal naar de meening van het bestuur een goede prikkel zijn waardoor de leden hun beste krachten zullen geven en de geestdrift, waarmede het grootste deel van hen is nezield, doet met grond vermoeden, dat zij zeer veel zullen be reiken. 0 üit Vlissingen, Met ingang van 27 Mei zal bij de N. V. Kon. Mij „De Schelde" te V1 i s- s i n g e n de 48-urige arbeidsweek wor den ingesteld. Er zal gewerkt worden van Maandag tot en met Donderdag van 7 tot 12 en van half twee tot kwart over vijf, Vrijdag van 7 tot 12 en van half twee tot kwart voor zes en Zaterdag van 7 tot 12. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). Onze collectie in is compleet en samengesteld uit de nieuwste creaties op dit gebied. Zie Etalages. de onder voorzitterschap van den heer Abr. Staalman gehouden huishou delijke vergadering van de Middenstands Uit Middelburg. In dit nummer komt een adver tentie voor betreffende afsluiting van een deel der waterleiding alhier op morgen van 9 tot 12 uur. In de 1.1. gehouden vergadering van de Chr. Jonge M aim e n - Ver een iging Rom. 1 lfia die tot mu toe haai* ge- gebouw heeft gehad in de Spanjaardstlr. E 69 werd besloten tot aankoop van een nieuw pand, teneinde dit in tie richten tot vereenigingsgebouw. In het algemeen was men van meeining, dat het oude gebouw niet meer voldoeil;, zelfs al stelt men zeer bescheiden ei- scheu, vooral in verband met de op vattingen van dezen tijd. Nu de kans zich voordeed om vooiC een zeer matig bedrag het pand Singel straat N 182 te koopen mocht hier mede niet langer worden gewacht, tie meer waar de vereeniging mieende door den verkoop van het oude gebouw, dat onbezwaard haar eigendom is, het groot ste deel van de koopsom van het nieuwe huis beschikbaar te zullen hebben. Echter moeten er nog zieer veel on kosten worden gemaakt, wil men van het huis een eenvoudig, maai' goed en ge zellig vereenigingsgebouw maken met za len, die voor de leden der hoofdveree- iiighig en die hare aïdeelinge tot aan gename verblijven dienen en die zoo mogelijk kunnen worden verhuurd. Om te trachten de gelden voor het aan de koopsom ontbrekende bedrag en die voor de allernoodzakelijkste verhouding en in (Van onzen specialen medewerker.) De evolutiën des tijds, die ons maat schappelijk wezen beheerschen, hebben niet nagelaten, hun invloed tevens te doen gelden op onze particuliere aspi raties. Deze culmineeren veelal in den wensch naar ontvlieding van den dage- lijkschen sfeer, die onze werkkring pleegt te scheppen, en in het verlangen om op gezette tijden voor de zorgen en ver moeienissen van ambt, beroep of vak vergetelheid te zoeken in eene omge ving, waar Moeder Natuur regeert éil waar verflauwde lust of getaande werk kracht binnen enkele dagen in nieuwe geesteskracht en herleefd physiek wordt omgezet. De tijd, waarin alleen de welgestel de burger zich een vacantiereisje kon permitteeren, is voorbij. Een gezonde democratische geest heeft zich van het menschdom meester gemaakt en zoo zien we het thans gebeuren, dat in breede lagen onzer samenleving het verlangen naar een reisje of uitstapje niet tot de gfdeeling „vroome wenschen" blijft behooren, doch, binnep het bestek' der middelen, die uitvoering van dit ver langen vraagt, tot werkelijkheid maakt. Twee factoren plegen daarbij een voornamen rol te spelen, n.l. de be schikbare tijd en de staat der financiën!. Buitenlandsche reizen vergen "tijd en geld en het is als vanzelfsprekend, dat niet elk sterveling' vele dagen en zelfs weken zijn arbeip! in den steek kan laten of groote bedragen kan uittrekken voor langdurige uitstapjes. Gelukkig heeft ook dit probleem niet lang' op oplossing be hoeven te wachten, want het verkeers wezen heeft zich in den loop der jaren zoodanig weten aan te passen aan de tijdseischen, dat tijd en geld nauwelijks meer een beletsel kunnen vormen om een uitstapje te ondernemen:. Tal van reisagentschappen en, autocar ondernemingen hebben zich ontwikkeld tot onmisbare aders in het toerisme en zich toegelegd op het scheppen van gelegenheden om het „Elck wat wils" te respecteeren. Ons eigen land is mooi en verdient ongetwijfeld eene plaats in de rij der gebieden, die- zoowel door landgenoot als door vreemdeling behooren te worden gewaardeerd. Maar het verlangen vail den Hollander reikt verder dan de lieve piekjes en de schilderachtige natuur van eigen land. Het vraagt naar bekendheid met streken, die berijden Neerland's grenzen zijn gelegen en naar aanschou wing met eigen oog van datgene wat zoowel in de pers als door overlevering' als schitterend en wonderlijk-mooi wordt gekwalificeerd. En dan is Holland, en meer in het bijzonder de provincie Zee land, grootendeels aangewezen' op Bel gië, dat op gemakkelijke en snelle wijze voor onze land- en provinciegeuooien is te bereiken. Om het reisgrage Nederlandsche pu bliek te kunnen voorlichten en, op grond van eigen ervaring, een 'trip door België te mogen aanbevelen, hebben wij, mits gaders enkele andere Zeeuwsche journa listen, dezer dagen de uitnoodiging van het „Reisagentschap Mandaad", geves tigd te Antwerpen (38 Bouwenstraat Bor- gerhout), om een week-end in de Arden nen door te brengen, aanvaard. Vooraf mogen wij vastleggen, dat dit Reisagent schap eene gevestigde reputatie geniet in België en over eene collectie auto cars en luxe-auto's beschikt zooals waar schijnlijk geen tweede onderneming be zit. De heer Mandaat sleklc een fraaie Buick-wagen te onzer beschikking en plaatste zichzelf achter het stuurrad, zoodat we bij voorhaal van deskundige voorlichting verzekerd konden zijn. On ze verwachtingen zijn niet weinig over troffen door het genot dat deze toer en het daarmee gepaard-gaande ver blijf in de Ardennen heeft geboden, welk genot onevrdeeld hetzelfde blijft, wan neer de reis1 in een der luxe auto-cars van het Reisagentschap Mandaat wordt ondernomen. Ook buiten de comfort, die de luxe auto ons bood moet de reis naar de Ardennen, in een der Mandaat autocars een werkelijk genot zijn, omdat bij laatstbedoelde reiswijze de gezicht- sfeer der toeristen nog: aanmerkelijk ruimer is dan vanuit de luxe wagen, die door zijne afdeeling en portier-rui ten het uitzicht kan belemmeren. De heer Mandaat heeft ons gezelschap eene juiste weergave gebracht van de Ardennen-trips, waarop hij zich speciali seert en die reeds duizenden Nederlan ders, die van zijn reizen gebruik maak ten, in verrukking heeft gebracht. Wij hebben dezelfde hotels bewoond en de zelfde menu's verwerkt, die in het pro gramma der door den heer Mandaat georganiseerde reizen zijn opgenomen en hebben mitsdien dezelfde gewaarwordin gen doorleefd, die reeds velen ten deel vielen en die zich zullen meester maken van hen, die in de as., reismaanden zul len willen profiteeren van de goedkoope en aangename tochten naar en het ver blijf in de Ardennen. Via Mechelen, "Waver, Namen, Di- nant, Beauring' en Wellin hebben wij op ^Zaterdagmorgen 8 uur vanuit Antwerpen de reis per auto gemaakt naar Han. De onvergelijkelijke vèr-gezichten, de schitterende en schilderachtige panora ma's en de wonderbaarlijke speling dei- natuur, vooral in het land vaq' Namen, Dinant en Rochefort, tarten tSks be schrijving". En aan als einddoel het lieve dorpje Han met zijn vriendelijke be woners, zijn gezellige en landelijke hotels én last not least zijn wereldbe roemd grot! Het punt „Oity de Frijer", vanwaar- men een uitzicht op de Maas het dal en de natuurlijke weiring van deze vvonderstreken heeft, de Citadel van Namen, de sombere muren, waarte gen honderden Belgische vrouwen en mannen gefusilleerd werden, de grot van Han en de steen- en rots wonderen langs de boorden van de Maas, zij vormden even zooveel bezienswaardige als onver getelijke punten gedurende dezen toer. Het „Hotel de la belle Vue et de la Grotte" te Han, waar ruime frissche kamers, heerlijke bedden en uitstekende maaltijden tot een verblijf van vele we ken zouden nooden, stond 'ons en staat ook den onder het agentschap-Mandaat reizenden ter beschikking'. In de terug tocht werd aangename variatie aange bracht door oe route over Leuven te nemen, waardoor thans den anderen Maas-oever en deszelfs schilderachtige omgeving zich in onze gezichtsfeer scha kelden. Elk onzer was'vol lof over deze week-ena, die ons vertrouwd heeft ge maakt met de fraaiste streken, die het zoo bij uitstek voor toerisme geschikte België biedt. We zeiden reeds, dat de geldkwestie nauwelijks meer een beletsel kan vor men om een dergelijk week-end te on dernemen. De bovenomschreven toer, waarin zelfs is begrepen het avondmaal en logies in Iiotel Triton te Antwerpen aan den vooravond van den dag, waarop de eigenlijke tocht aanvangt, kost van,af en tot Antwerpen de somma van frs 325, of-te-wel nauwelijks twee-en- twintig Rollandsche guldens. Werkelijk hebben wij ons afgevraagd, of dit ge ringe bedrag wel een equivalent vormt voor hetgeen men er voor krijgt en voor hetgeen men er voor 'krijgt en ziet -------- - a 'f Een ander voorbeeld moge ónze vèr- WChdèring nog bevestigen. De heer Man daat organiseert van 21 tot en met 2é Mei a.s. eene vijfdaagsche reis naar de Belgische Ardennen e.nj liet ons het volgende progarmma zien: Eerste dag: Aankomst te Antwerpen rond den middag; lunch in Hotel Triton, vervolgens over Mechelen, Leuven, St. Truiden, Tongeren naar Luik, alwaar avondmaaltijd en logies. Tweede dag': Van Luik door de vallei der Ourthe, Tilf, Esneux, Hotton, Je- melle, Rochefort, naar Han-sur-Lesse, al waar lunch, des middags bezoek dei- grot, avondmaal en logies. Derde dag: Naar Laroche, bezoek' aan de beroemde Hérou, lunch, des middags schitterende autotocht in de prachtige omgeving, avondmaal en logies te Han,. Vierde dag: Naar Bouillon, bezoek aan het kasteel, lunch, des middags' pun teren (met den bergstok!) op de Semois, tegen den avond over Neufchateau naar Han, alwaar avondmaal en logies. Vijfde dag: Van Han, via Beauring, door de Vallei der Maas naar Dinanf, langs de boorden der Maas naar Namen', vervolgens naar Brussel, waai- geluncht en gewinkeld wordt en daarna over Me chelen naar Antwerpen'. Deze vijfdaagsche tocht, alles inbe- Wat een plezier kan men later toch dikwijls hebben van eigen portret ten op verschillende leeftij den. Daarom is het zoo ge- wenscht dat men zijn kinderen 't liefst op geregelde tijden laat foto grafeeren door een goed vakman. (Ingez. Med.); grepen is te maken a raison van frs 575 of-te-welveertig gulden. Als we aan deze voorbeelden toevoe gen, dat de heer Mandaat, behalve over uitstekend en keurig materieel, over een staf van bekwame chauffeurs beschikt en zijn naam heeft weten te vestigen door reizen en toeren op elk gebied, naar alle landen van Europa, en dat hij specialiteit is in het kader der Arden nen-reizen, dan behoeft het nauwelijks meer betoog, 'dat wij opzettelijk eene on opgesmukte lezing over ons week-end in België aan het papier hebben toever trouwd en wij met waarachtige overtui ging en uit eigen ervarin'f eene ™ïiuv'. veling durve.q Idnceerea voor het Reis bureau Mandaat, dat in staat is, voor elke beurs een tocht te ontwerpen, 'die even leerzaam als genoegelijk en on vergetelijk is. Naar de Temps uit Brussel verneemt, zullen de Belgische deskundigen weige ren hun goedkeuring aan het rapport van de commissie te hechten, wanneer de cijfers, die Owen Young voorgesteld heeft, niet worden verhoogd. Men legt er den nadruk op, dat op de basis van het geallieerde memorandum België een jaarlijksche betaling ontvangt van ruim f 5.3 millioen als eigenlijke oorlogsscha devergoeding, buiten een jaarlijksch 'be drag van 1.5 millioen gulden voor de tijdens de Duitsche bezetting uitgegeven marken. Zelfs wanneer men dit laatste bedrag voegt bij het door Owen Young voor België uitgetrokken bedrag, acht men te Brussel dit bedrag onvoldoende. Echter heeft geen der geallieerden af gevaardigden Owen Young verzocht tot der Schacht het verzoek te richten, de bedragen te verhoogen. De vergadering van een drietal des kundigen op het gebied der beetwortel cultuur met een delegatie van het Eco nomisch Volkenbondscomité is -gisteren gesloten. Na de algemeene discussie over de beetwortelcultuur werd besproken de mogelijkheid, de beetwortelcultuur door andere cultures te vervangen, zonderden landbouw in het algemeen te Schaden, gesproken is over de verbetering, die in de beetwortelcultuur aangebracht zou kunnen worden, en over de mogelijkheid jbeetworteleu als veevoeder te gebrui ken. In verband hiermede is gesprokeif over den invloed, die van een verlaging 7~r» uên $uikerace»«£ Je verwachten zou zijn. Tenslotte hebben de deskuudigêü' hun meening gezegd over het nut van beschermende rechten voor de beetwor- telcultuur en over de wenschelijkheid van een Volkenbondsactie ten behoeve van het suikervraagstuk. Uit Ver. Staren. Het Britsche voorbeeld volgend zal een groep Amerikaansche zakenlieden, onder de auspiciën van de Amerik aan sch il uss is che Kamer van Koophandel, de zen zomer naar Rusland gaan ter be studeering van den economischen, com- mercieelen en industrieelen toestand. De groep zal 15 Juli uit Berlijn vertrekklen en er 16 Augustus terugkeeren. Het vertrek van de „Graf Zeppe lin" voor de tweede tocht naar Amerika is uitgesteld. De voornaamste voorwaarde is, dat de Eransche grens tusschen 7 en 9 uur 's morgens gepasseerd moet worden. Daarvoor zou men op zijn laatst om 5.30 uur te Eriedrichshaven moeten op stijgen. Door het late uur was het gisteravond niet meer mogelijk de werfarbeiders he denmorgen tijdig aanwezig te doen zijn. Als het weer op de Noordelijke route

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1