BANANEN TWEEDE BLAD De Plaatsvervanger. Dinsdag 14 Mei 1929 No. 112 BINNENLAND. FEUILLETON UIT STAD EN PROVINCIE N.V. ELDERS FYFFES' ALGEMEENE AGENTUUR- EN H AN DEL-MIJ, ROTTERDAM l VAM! DB VAN Abonnement» prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- «ngen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Ge wone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- '5g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet drooler dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ken geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bqreau dezer courant 10 cenjj extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in oas blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE VERBINDING AMSTERDAM— BOVEN RIJN. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van het IXe hoofd stuk voor 1929 inzake de verbindinjg] van de hoofdstad met den Boven-Rijn door een nieuwen scheepvaartweg, als mede omtrent een daarmede samenhan gende wijziging en verbetering van het Merwedekanaal. De verbetering', welke de minister op bet oog heeft, kan worden verkregen volgens het plan, dat indertijd is opge maakt door de commissie-Ramaer, n.I. dat even ten zuiden van, de overbrugging van het Merwedekanaal in den spoorweg "UtrechtGouda een nieuwe kanaaltak zal voeren naar een bewesten: Vreeswijk te maken nieuwe sluis. Deze oplossing biedt o.m. de voor- üeelen: dat het peil van Amstelland over den geheelen vaarweg tusschen de Lek eai de sluizen bij Zeeburg in het IJ kan worden gehandhaafd: dat niet Langer in Utrecht zal behoeven te wor den geschut en de bestaande bochtige vaarweg met zijn vele beweegbare brug gen wordt vermeden. Het werk wordt geraamd op 9.000.000 Iguïden alles voor rijksrekening; f 10.000 wordt gevraagd voor het ma ken van voorbereidingen.' RADIO-STORINGEN EN HINDERWET De „N. Haagsche Crt." vestigt de aan dacht op een paar Koninklijke beslui ten, die voor den luistervink van be- teekenis zijn. In twee gevallen werd he slist, dat de radiolieïliebbor die wordlt gestoord in zijn genot door elecTische toestellen van hinderlijke stroomf-equen- tie zich kan beroepen op de Hinaerwet. De directeur-generaal van den Arbeid had in zijn advies te kennen gegeven, door RICHARD MARSH. .Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 65) „Dat heeft hij ook gezegd." „Niet waar, niet waar Het zou mij niet verbazen als dat ook de waarheid was. Hij is een meesterstuk van de schepping! Zeg eens -- hij vertelt dat u zijn vrouw bent hoe lang is u al getrouwd „Hoe lang Sedert eergisteren." ..Hoe laUg heeft u hem gekend „Niet niet heel lang." „Daar staat hij u ziet hem d af staan. Vraag hem in mijn tegenwoordig heid, of hij de Percival Talbot is, de neef van den ouden heer Percival Tal bot van Monniksland'van dit huis." John Eva was onnatuurlijk opgewon den. Het was duidelijk dat die opgewon denheid niet alleen echt was, maar ook dat het haar onaangenaam aandeed. Zij scheen niet Dest te welen wat zij doen moest. Zij keek nu eens' naar Eva, dan naar haar man, die steeds in dezelfde houding zich niets van de zaak scheen aan te trekken. Eva drong er weder! op aan. i Vraag het hem in mijn tegenwoordig dat hier niet aanwezig was hinder van ernstigen aard in den zin der Hinder wet. Al wilde deze ambtenaar den liinler niet beperken tot de gevallen, die de wet met name vermeldt, tocli inoesl z.i. scherp onderscheid worden gemaakt tus schen ernstigen hinder, die woonhuizen ongeschikt maakt ter bewoning 'en een normaal gebruik van ziekenhuizen, ker ken, scholen enz. onmogelijk maakt en een geval als het onderhavige. Verder werd gewezen op de omstan digheid dat wanneer de Kroon het be lemmeren van radio-ontvangst als ern stigen hinder zou gaan beschouwen, de tadio-luisteraars op grond van die be slissing zouden eischen, dat alle radio storingen, door electrischen stroom ver oorzaakt, worden verboden. Ten slotte zou het niet mogelijk zijd den te verwachten hinder weg te nemen, wijl daarvoor nog geen toestellen in den handel zijn. Met dit betoog kon de Kroon zich niet vereenigen. Gewezen werd op l{e!t feit dat de voor beelden van hinder, in de wet genoemd, niet eng moeten worden opgevat, doch enkel zijn te verstaan als illustratie van den wetgever op het begrip „hinder", dat moeilijk te definieeren was. De slotsom was, dat met eenige wij ziging in den inhoud de strekking van het bestreden besluit gehandhaafd werd. Voor de electrotechnici ligt hierin een (nieuwe aansporing om hun toestellen zoo te construeeren, dat zij een onge stoorde radio-ontvangst mogelijk maken. Nu de luistervinken aldus <ien steun kregen van de hinderwet wordt daar door aan den anderen kant hun verplich ting anderen niet te hinderen des te zwaarder. Dat mag, vooral nu het sei zoen der open ramen weer aanbrak, nog wel eens zeer uitdrukkelijk worden 'vastgesteld, het radiogenoegen van u zelf ■mag geen hinderlijke plaag worden voor de buren In enkele plaatsen bestaan reeds be palingen in de politieverordening die dat verhinderen. Tenzij de luistervinken zelf toonen hun belang te begrijpen zullen dergelijke verordeningen wel overal te groote me dedeelzaamheid van muzikaal genoegen binnen de ^perken moet houden. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. De Utrechtsche gemeenteraad heeft in dertijd een besluit genomen tot instelling van een gemeentelijke Commissie die een onderzoek zou moeten aangeven tot bestrijding daarvan. Het thans door deze commissie onder voorzitterschap van wethouder H. A. Rekker uitgebrachte rapport is versche nen en ter kennis van den Raad ge bracht. De commissie komt hierin tot de vol gende conclusies Er worde in het leven geroepen een stichting tot de oprichting waarvan bo nafide particuliere instellingen die reeds werkzaam zijn op het gebied van voor- sdhotverleening, organisaties van werk gevers en -nemers, de Stadsaalmoeze !n ierskamer en de gemeente zouden moeten medewerken. De stichting heeft tot taak: a. te bewerkstelligen dat op betere wijze, dan tot nu toe, zal kunnen wor den voldaan aan werkelijk bestaande be hoeften tot het leenen van betrekkelijk kleine geldsommen, zonder kapitaab krachtige borgen. b. het publiek van' voorlichting te dienen in zake credietverschaffing dooi' middel van een overeenkomst van geld- leening en bij het zich verschaffen van goederen op afbetalings- of huurkoop- contract. Als zoodanig zal ze in het bijzopder lichtvaardig leenen en koopen trachten tegen le gaan. Er worde propaganda gemaakt voor het sparen. Vastgesteld worde een gemeentelijke strafverordening tot bestrijding van den woeker. heid Vraag het hem -nu." Zij zag haai' man aan met iets dat °P ee;v glimlachje moest gelijken. „Ik weet natuurlijk dat wat. hij van mij verlangt bespottelijk isimaar je hoort wat hij zegt. Het kgn geen kwaad als je mij in zijn tegenwoordigheid ver zekert dat je be,nt wie ik wist dat je bent. Zeg het hem dus maar." „Wat verlang je eigenlijk dat ik aan hem vertellen zal Eva gaf de verklariug aan het jonge vrouwtje alsof er nog een verklaring noodig was. Ge waagt hem in mijn tegen woordigheid te zeggen, dat hij Percival Talbot is, de neef van den ouden heer Reginald Talbot. Dal moet hiji u zeggen.'? „Ik weet zeker dat je er niets legen zult hebben die vraag te beantwoorden." „Indien ik rekenschap te geven heb aan John. Eva, dan zal ik dat op mijn eigen houtje doen. Is het aan hem of aan jou Is dat een vraag van je zelf De toon van den jongen man was nog vriji opgewekt, maar toch' was zijn tooij een weinig koud. Dat scheen zijn vrouw op te merken. „Wat doet het er toe wie het va-aagt? In ieder geval is de vraag gemakkelijk te beantwoorden." „Een vraag die van hem komt be handel ik zooals hij verdient maar een vraag van jou is wat anders1." Het was of John Eva haar wou aan zetten het vragen vooral vol te houden. Uit Walcheren. De afdeeling R, i 11 h e m van de vereeniging Tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland hield Maandag avond haar algem. jaarvergadering. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd in orde bevonden. De heeren B. J. de Meij en II. M. v, d. Putte werden als bestuursleden her kozen. In de vacature A. Osté, die over leden is, werd gekozen als bestuurslid de heer M. Barenlsen en in de vacature A. Jobse, die tut de gemeente is vertrok ken werd gekozen de heer A. Tange. Tot afgevaardigden naar de algem. vergadering werden gekozen de heeren M. Barentsen en C. Wisse, tot secundi de heeren Ds. H. van Oyen en H. M. v. d. Putte. Het bestuur zal voor Ritthem een spreker nitnoodigen. Tot "afgev .namens de afdeeling paar de algem. vergadering van het suppletie fonds werd benoemd de heer M. Barenl sen, tol secundus de heer H. Mi v. d. Putte. Uit Z uid-JBeveland. Wegens vertrek uit 's H. Arends- kerke van het raadslid den heer W{. S. de Vlieger, is als zoodanig benoemd verklaard de heer C. Philipse. o Uit Noord-Beveland. In de Vrijdagmiddag gehouden ver gadering van ingelanden van den Oud- Noordbevelandpolder te Colijnsplaat waren 39 van de 47 ingelanden tegen woordig of vertegenwoordigd. Aan de gemeente Kats werd vergun ning verleend een gedeelte sloot te dem pen en te rioleeren, terwijl een verzoek van de weegbrug „Oesterput" om een bestrating op den oprit van de haven Oesterput voor ïkennisgeving werd aap- genomen. De rekening 1928'29 werd vastge steld in ontvang op f90.603,48 en in uitgaaf op f 15.758,60%. s Besloten werd in het Ipopende dienst jaar de waterleiding, loopende van den zeedijk (bij Zuijdweg') tot aan den Mo lenweg, en lie daaraan sluitende Val lekreek zoo noodig, te verbreeden en verdiepen en voorts een scheidinjgssloot van den Zuidlangen weg tot den Eme- Iissendijk te verbreeden en verdiepen. De begrooting 1929'30 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op een be drag van f 81.426,87i/2 met een post van onvoorzien van f 18.434,331/2. Het dijkgeschot bleef bepaald op f 32 per H.A. Verder werd besloten de z.g. achterste Valle te verpachten, den staat van wa terleidingen te wijzigen en tegen den inlaagdijk van 1829 bij gebr. de Regt een oprit aan te legden. De heer I. P. van der Weele werd herkozen als lid van den dij.kraad van den Cal. Leendert Abrahampolder. Uit Tholen. Zaterdagmiddag hield de afd. T li o- I e u enz. van het G. G. voor Kinderher- slellings- en vacantiekolonies hare 21e jaarvergadering te Stavenisse. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er in 1928 ontvangen was f 510.58% en uitgegeven f 439.14% zoo dat er een goed slot was van f71.44, wat vermeerderd moet worden met 35 gulden na 1 Januari als subsidie ont vangen van de afd. Tholen der Mij. tot Nut v. 't Algem. Van de afd. Tholen van het Gr. Kruis was f 190 ontvangen om daarvoor 3 Tlioolsche kinderen uit te zenden, yoor 1929 is voor dat doel we derom een crediet van hoogstens f 200 verleend. Er werden in 1928 een '5 tal kinderen uitgezonden; naar de Steeg en Ellecom. De resultaten waren zeer gun stig. Voor dit jaar zijn ook' reeds plaat sen toegezegd in het vernieuwde kolonje- huis le Ellecom, 'thans genaamd „Velu wezoom". Als bestuursleden werden her benoemd de heeren Buijze ''voorzitter) en F. W. O. Wiskerkc, terwijl benoemd werden als bestuurslid de heer J. P. Roozemond te St. Philipsland (vac. mej. Jansen) en mej. M. v. Nieuwenhuijze te Poortvliet (vac. dhr. Messelman). „Hij begint er om heen te pralen. Dat dacht ik wel. Hij durft niet en hij weet dat ik hem dit portret" hij; hield het portret omhoog „kan v.ast zetten. U doet de vraag alsof die uit u zelf komt. Laten wij eens zien .hoe hij u behandelt Laat mij u nog wat anders vertellen. Indien hij* de man is die hij u wil doen gelooven dat hij is, dan heeft hij gezondigd tegen de wet want: Percival Talbot is al getrouwd. Zijn hu wel ijk is gesloten in de Manaccan-kerk, precies hier Duiten 't landgoed. Er is een afschrift van de acte hier in huis' aanwezig, ik kan het u laten zien als u wilt e.u hem ook. En zijn vrouw is in leven en hier algemeen bekend. Vraag hem maar eens wat hij hierop te zeggen heeft." Het jonge vrouwtje toonde warmer be langstelling in de zaak dan zij' tot nu toe gedaan had. Niet alleen dat haar hou ding wat stijver werd, ook haar toon) werd minder levendig, meer bevelend dan tot nu toe. i ,;Is dat waar „Is u het die mij zulk een vraag doet „Ja dezen keer ben ik het." „Dan spijt het mij wel. Ik hoop dat ge toegevenheid zult toonen, maar ik vrees dat dit niet het; geval zal wezen' Het spijt mij, dat ik zoo ruw moet wezen maar het kan niet anders; ik weiger ant woord te geven op die vraag." Met den naam „FYFFES" wordt niet een nieuw soort banaan bedoeld, doch het is de naam, welk® in het vervolg door de Firma Elders Fyffes Limited, gebruikt zal worden voor hare welbekend® en populaire Westindische.bananen. Een meer dan dertig-jarige ervaring en onver* deelde aandacht voor den bananenhandel gaven, haar het recht te beweren dat Fyffes' bananen de beste zijn en dat de naam Fyffes kwaliteit, bediening en reputatie waarborgt. (Ingez. Med.) -hO- Zeeuwsch Vlaanderen W.B. Zondag hield de Bond van Muziek gezelschappen in West Zeeuwsch Vlaan deren vergadering te Schoondijke bij den heer J. van Roosevelt. Afwezig waren vertegenwoordigers van de gezelschappen St. Kruis, Retranche- ment en Waterlandkerkje. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van den| "landelijken bond van muziekgezelschappen in Nederland. Finantieele bezwaren belfetten aansluiting. Het jaarverslag werd goedgekeurd en getuigde van een opgewekt leven. De stichting eener muziekschool zal echter blijken een mislukking te zijn. Slechts een 7 tal leden gaven zich daarvoor op. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd!. Er is een te kort van f 48.02. In de verschillende gezelschappen, te samen tellende 336 leden, zal worden besproken de vraag om de twee jaar een solistenconcours te houden. De voorzitter richtte aan het slot der vergadering nog eenige opwekkende woorden om den conooursdag te Aar denburg op 28 Juli a.s. goed te doen slagen. De gemeenteraad van Aarde u- lmrg besloot met 4 tegen 3 stemmen om aan ie sluiten bij de N.V. Z. VI. wa terleiding. Tegen stemden de R. K. le den. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). ISTUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Verhuur van grond. Door de N.V. Lompen- en metaalhan- del M. L. Polak en Zoon was verzocht ongeveer 1200 vierk. meter gemeente grond liggende vóór de vroegere melkfa briek aan de Loskade, in huur te mogen verkrijgen voor opslag van oude ma terialen, zulks gedurende denzelfden' tijd als waarvoor de grond, op welke be doelde fabriek slaat, in erfpacht is uit gegeven, d. i. tot Mei 1940. Tegen ver huring van een zoo groote oppervlak te daar Ier plaatse hadden B. en W;. ver schillende bezwaren; nadere onderhan delingen met de Vennootschap hebben 'er toe geleid dat zij bereid is genoegen te nemen met verhuring van ongeveer 630 vierk meter. Verder komt hel B. en W,. raadzaam voor, dat de verhuring geschiedt tot 1 Febr. 1934 de datum, waarop ook de huur eindigt van onge veer 570 vierk. meter gemeentegrond reeds in hum- afgestaan aan dezelfde vennootschap. Bescherming docu menten tegen brand gevaar. In de vergadering van 27 Februari (.1. werd door den Voorzitter medegedeeld, dat door B. en Wl. werd overwogen ver schillende ten Stadhuize aanwezige do cumenten nog beter tegen' brand le be veiligen dan nu reeds het geval is, dat een desbetreffend voorstel den raad na der zou bereiken en dat, als eerste voor- zorsmaatregel, reeds een 3-tal minima- xen waren aangebracht. Bedoelde mi- nimaxen zijn geplaatst in het vertrek tegenover de woonkamer van den bode- concierg'e (benedenverdieping in de bo denkamer (bovenverdieping) en in de zoogenaamde Blauwe gang vlak bij de Secretarie (bovenverdieping B. en W;. meenen dat het zonder meer duidelijk zal zijn, dat zij zich bij 't voor stellen tot het nemen van. beveiligings maatregelen tegen brand de noodige Zelfbeperking moeten opleggen. Immers de omvang der adminisiratiën, welke ten Stadhuize gevoerd worden, en van het zoogenaamd oud-archief is van dien aard dat een speciale bescherming van alle daartoe behoorende documenten vele duizenden guldens zou vorderen- Daar enboven zou zij een gemakkelijke toe gankelijkheid dier documenten op ernsti ge wijze belemmeren. Meenen B. en W. derhalve, dat in het algemeen kan worden volstaan mét de beveiligingsmaatregelen, zooals zij nu in gebruik en in toepassing zijn, voor een aantal, hierna te noemen onderdeelen der administratiën achten zij afzonder lijke voorzorgen noodzakelijk. Deze zul len hierin dienen le beslaan, dat de be trokken documenten, bij afwezigheid van personeel, niet onmiddellijk met vuur in aanraking kunnen komen en derhalve in volkomen brandvrije ruimten worden opgeborgen. Voor zoover Bic documenten op de bovenverdieping worden bewaard en hun opberging in losse, niet in een hiuur bevestigde bergplaatsen is gedacht, zal aan die bergplaatsen de eisch moeten (worden gesteld, dal zij volkomen val- vrij zijn en mitsdien, wanneer b.v. de vloeren mochten doorbranden, niet be schadigd worden. Met inachtneming van het vorenstaan de laten B. en W. eene opsomming vol gen van de speciaal te beschermen docu menten. "I. Secretarie (beneden): 18 registers van den Burgerlijken Stand (registers van loopende en 't vorige kalenderjaar), met enkele bijlagen; 39 deelen van het „Wat weigert ge te beantwoorden? Ge hebt een bepaald feit liooren ver melden. Ge kunt niet wenschen zulk een beschuldiging niet tegen te spreken." „Ge zijt mijn wouw,, daar kunt ge zeker van zijn." Hij glimlachte ditmaal scheen zijn glimlach haar niet aangenaam aan te doen. „Ik zie niet in dat ik je vrouw ben,! wanneer het waai* is wat hij zegt!'! Hij zweeg, ofschoon zij even wachtte, om hem gelegenheid le geven iets ie zeggen. „Hebt ge niets te zeggen?" Zij sprak op strengen toon. Zijn glim lach Werd meer geprononceerd en gaf den indruk, zooals zijn glimlach dikwijls deed, dat hij er inwendig om lachen moest, een indruk die niet in den smaak viel van de jonge mevrouw. „Ik ben in een moeilijke positie.": „Dat begin ik te begrijpen." „Zoudt ge het onderwerp niet willen laten rusten totdat die positie wat minder moeilijk is geworden? „Wat bedoelt ge daarmee?" „Dat juist is zoo moeilijk te verkla ren." John Eva begon er zich ook mee te Demoeien. „Hij zoekt uitvluchten,, dat heb ik u wei gezegd. Dring op een antwoord aan. Zij scheen niet dankbaar te wezen voor dien raad tenminste zij antwoordde op bitsen toon „Wilt u zoo goed zijn niet tegen mij te spreken als' ik u niets vraag. Ge hebt dingen gezegd waar ik geen woord van geloofnu wilt u de zaak misschien wel aan mij overlaten?" Nu richtte zij hei woord weder tot haar man: „Mij dunkt het is heiter, dat wij ergens naar toe gaan waar w'ij alleen zijn. Zou dat de moeilijkheid waarvan ge spreekt kunnen oplossen „Dat zou mij niet verwonderen. Als hij alleen met u is dan kan hij net vertellen wat hij wil en u zult hem Imisschien gelooven, dat "heeft hij al' eens meerklaargespeeld. I! moet ant woord krijgen op uw vraag in mijn tegen woordigheid. Gelukt u dat niet, dan be wijst dit alleen hoe gemakkelijk bet voor mij is aan te toonen dal hij een leuge naar is." „Eva, wees voorzichtig met je woorden. Denk aan mijn vriendelijke waarschu wing." Het was TalDot die dit; zeide. John. Eva tartte hem: „Het spelletje is nit vriendje; jouw spelletje bedoel ik. Als ik je een vriendelijke waarschu wing mag geven, maak dan dat je dit huis uitkomt, en het, land ook, zoo lang je daar nog kans toe ziet." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5