Maandag 13 Mei 193» Ma. ill 172* Jaargang FIRMA L. GABRIÉLSE BINNENLAND. PROF. VERAART EN DE KAMER VERKIEZINGEN. ROODE KRUIS-ZUILEN. HET VRAAGSTUK DER WATER VERONTREINIGING. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING, DE SEIS VAN HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. '0 UIT STAD EN PROVINCIE. IJit Middelburg. KUNST EN WETENSCHAP KERKNIEUWS ONDERWIJS LANDBOUW Handel, Nijverheid en Visscherij SPORT HHH ÏM§ Uit ttttaner befakwrt een Uq voegsel. Masu' „Het Centrum" verneetat, heeft üJrof mr. Veraart tot het partijbestuur ider B.KL. Staatspartij het verzoek ge richt ran de camdidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen! te worden afgevoerd, daar hij daarop geen plaats ais plaatsvervanger wenscht. Baterdagmiddag is op de Leidsche- Btraat even voorbij het viaduct bij den Haag nan het gemeentebestuur van Was- atenaar de z.g. Roode Kruis-zuil over gedragen. Deze zuil is vervaardigd door de N.V. Handel Mij. Mercator,- zooals reeds gemeld, ligt het in de bedoeling, op verschillende drukke punten in ons land (zuilen te plaatsen. De zuil, die «enige (meters hoog is, bevat een op vouwbaren brandcard en verschillende Verbandtrommels, welke noodig zijn bij het verleeneu van eerste hulp bij on gelukken. De Haagsche afd. van het Ned. Boode Kruis heeft de zuil onder haar zorgen genofben en zal Sen fnhoud regelmatig controleeren. Zatdrdag is te Utrecht in een verga dering, belegd door de Nederlandsche Heide Mij. de kwestie der waterveront reiniging besproken. De voorzitter reide in zijn openingswoord geen oplossing van 'deze vergadering van dit vraagstuk te verwachten doch 't alleen de bedoeling .was objectief na te gaan of voorkoming van verontreiniging dan wel reiniging van het vuile water practisch mogelijk en uitvoerbaar is. Achtereenvolgens wer den daarop behandeld: de waterveront reiniging besproken. De voorzitter zeide visscherij, door den heer A. B. Brouwer, inspecteur der visscherij, de landbouw en de zuivering van het afvalwater door ar. S. L. Louwes, het standpunt der in dustrie tegenover deze kwestie, door mr. P. Cort v. d. Linden, secretaris van het herbond van Ned. Werkgevers. Door al len werd aangedrongen om bij het ne men van maatregelen rekening te hou den met de belangen resp. van vissche rij, landbouw en industrie. Vijfde inleider was Mr. H. Smeenge, Voorzitter van „Schuttevaer" die op de groote noodzakelijkheid wees van goed iirinkwater voor de schippers. ©ij de hierop volgende beraadslaging weird er op gewezen, dat, wanneer de Regeering niet spoedlig ingrijpt, de vis scherij binnen afzienbaren tijd ten onder zal gaan, terwijl de Heide Maatschap pij verzocht werd zich "tot de Regeering te wenden in dezen'. Bovendien werd nog gewezen op het nadeel toegebracht aan de oestercultuur 'door tiet afvalwater der fabrieken te Bergen op Zoom. Tif 3e' Zaterdag te Eindhoven voort gezette jaarlijksche vergadering van de Nederlandsche Reisvereaniging zijn de Voorstellen der afdeelingen aan de orde gekomen. Op voorstel van de afdeelingen Den Haag en Rotterdam werd met 292 stem men besloten, een commissie' te benoe men om een ingrijpende statutenwijzi ging voor te bereiden. De commissie zal bestaan voor de helft uit leden van het hoofdbestuur en voor de andere helft uit gewone leden. Het voorstel van de afdeeling Haarlem Öm het aantal reizen te verminderen, .werd aangenomen. De motie van Haar lem om het reisbureau der N. R. V. op te' heffen, als zijnde niet in overeen stemming met het ideëele doel der N. R. (V., werd met groote meerderheid Verworpen. kV. D. Aneta seint uit Batavia: Graaf en gravin de Réthy, de Belgi sche kroonprins en kroonprinses zijn heden uit Sabang vertrokken aan boord van de „Tjerimai" van de Rotterdam- sche Uoyd. Zij keeren naar België te rug. Hun verblijf in Ned. O. Indië Heeft [6 maanden geduurd. WIJ EÏP0SEE8EN ZEI ESGELSCHE EETKAMER, (814 finish) a EES ZITKAMER EES SLAAPKAMER Prima afwerking Zie onze etalage, vraagt prijs Langeviele K 388-389 MIDDELBURG (Ingez. Med.J Het komt ons niet ongewenscht ■voor, er nog eens aan te herinneren, dat toestemming is verleend om de brug over den .Vlissingschen Watergang, aan het einde van den Poelendalesingel in verband met den bouw van een nieu we brug af te sluiten van 15 Mei tot 1 Augustus. Gedurende dien tijd, zal men dus, noch te voet, noch met een rij- of voertuig daar kunnen passeeren. Een der gevolgen zal o .i. zijn een toename van hèt verkeer door de Langeviele en wat nog gevaarlijker is door Zandstraat en Domburgsch Scbuitvlot. Het is te hopen, dat ook meerdere, vooral ook automobilisten, de voorkeur zullen geven aan den singel en de Seis- brug, om de stad te bereiken of haar te verlaten. In vervolg op bet Woensdag ver melde voorstel van B. en Wi. inzake een deel van de Noordvest tusschen Noord en Koepoortbrug in gebruik af staan aan de IJsclub Middelburg, kunnen wij thans melden, dat B. en W|. volgens de concept voorwaarden van plan zijn. de vergunning te verleenen gedurende het Winterseizoen 19291930, tegen een]e betaling van 10 gulden, en onder de vol gende voorwaarden 1. dat het vermelde .Vest-gedeelte met daaraan grenzende graskanten alleen voor ijssport mag worden gebruikt ge durende den tijd, dat de water-opper vlakte is dichtgevroren en geschikt óm er ijsbanen op aan te; leggen alsmede er op te rijden, een en ander ter beoor deeling van B. en W!.; 2. dat de afzetting van bet in ge bruik gegevene en het opslaan of plaat sen van tenten als anderzins op de graskanten dient te geschieden' in over leg met de gemeente-politie en den di recteur van gemeentewerken en tot vol komen genoegen van B. en Wi.; 3 dat van de vergunning niet eerder zal mogen worden gebruik gemaakt dan nadat door de IJsclub is overgelegd een op zegel gestelde, door bet Bestuur van den Polder Wlalcheren en, den pach ter van het vischwater der Vèsten on der teekende verklaring, blijkens welke zij zonder eenig' voorbehoud genoegen nemen met het gebruik van het meerge noemde Nestgedeelte door de IJsclub. 4 dat B. en Wi. ten allen tijde en zonder voorafgaande opzegging de ver gunning zullen kunnen intrekken onder uitdrukkelijke bepaling, dat de IJsclub daaraan nimmer en in geen enkel geval het recht zal kunnen ontleenen op scha devergoeding wegens eventueel door haar gemaakte kosten als anderzins1. Zaterdagmiddag werd de 63-jarige de K., die zich van het verhoogde ge deelte van de Markt naar de Langedelft wilde begeven en wiens uitzicht belem merd werd door een kist met bloemen, die hij op een schouder droeg, door een autobus aangereden. Een wiel ging hem over een schoen. Letsel scheen de man niet te hebben bekomen, wan/t hij kon zijn weg te voet vervolgen. Het komt den laatsten tijd weer meermalen voor dat personen worden aangehouden wegens overtreding der rij wielbelastingwet. Men zij gewaarschuwd en ga niet zonder belastingplaatje uit rijden. 1} IJit Vlissingen. Zaterdagmiauag omstreeks 5 uur daalde op het vliegveld te Vlissingen 't groote Duitsche vliegtuig Aurora D. 1090 mechaniciens op weg was haar Enge- met 6 passagiers ,een piloot en twee van de Grosse Luftfarth Hansa, dat land. Van de drie motoren was de' rechtsche defect en daarom moest deze inoodlanding worden gemaakt. Na anderhalf uur Was reeds een En- jgelsch vliegtuig aanwezig om de pas sagiers verder te brengen. De Duitsche machine werd in den hangar gereden en werd de defecte motor verwijderd in afwachting van een nieuwe. Uit Wlalcheren. De verkoop van het Emmabloempje heeft te Westkapelle opgebracht f 41.631/2. 0 Uit Zuid-Beveland. Tot waterbouwkundig opzichter bij de gemeentewerken van Eindhoven zijn benoemd L. A. van Bers, geb. te Kloe- tinge en C. Kosten, afkomstig uit W e- meldin.ge, beiden thans opzichter aan de Zuiderzeewerken te Kornwerder- zand. Donderdag j.l. reed een auto, waar in de heeren v. L. met hun gezinnen ge zeten waren, op den straatweg tusschen *s-G ra venpolder en Goes. Een wiel rijder feed in dezelfde richting aan den linkerkant van den weg, de bestuurder wilde hem passeeren. Maar juist op dat moment stak de Wielrijder zonder om te zien of den arm uit te steken, den weg dwars over naar rechts. De bestuurder kon niet voorkomen dat de man aangereden, en op den grond geworpen werd, echter zonder noemens waardig letsel te bekomen. De wagen botste evenwel tegen een boom, maar na tot stilstand gekomen te zijn, gleed hij langzaam op zij de sloot in. De acht inzittenden wisten er met eenige moeite uit te klauteren en kwe- men met den schrik vrij. G. Th. van Beusekom te Ierseke, ds. H. C. J. Hoogendijk, N.H. pred. te Oats, ds. I. J. Vasseur, Vrij Evang. pred. te Ierseke, ds. A. van Kooien, N.H. pred. te Rotterdam, ds. J. K. F." Mantz, N.Hj- pred. te Wolfaartsdijk. Bij ongunstig we der is het kerkgebouw' der Ned. HerV. Kerk toegestaan. Medegedeeld wordt, dat er in het eiland Tholen, in overleg met de clas sis Zierikzee, een subcommissie wordt gevormd van enkele predikanten, kerk voogden en notabelen, voor het Zuider- zeefonds. Uit Tholen. In een onbewaakt oogenblik ge raakte het bijna 3-jarig zoontje van D. v. 't H. te Strijenham gem. Poortvliet in een diepen put in de nabijheid der ouderlijke woning. De moeder zag het lichaampje drijven en haalde het uit het water. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten helaas niet meer baten. -o- Zeeuwse h-V I a a n d e r e n W. B. Ter gelegenheid van het 28 Juli te Aardenburg te houden Muziekcon cours, ter herdenking van Bet 60-jarig bestaan der Kon. Muziek Sociëteit „Aar- denburgsche Panfaren" en de daarmede gepaard gaande plaatselijke feesten op 27 en 29 Juli, zal, naar we vernemen, een internationale konijnenten toonstel ling aldaar gehouden worden, gehouden vergadering van den Biezen- In de Vrijdag te Aardenburg polder, werd het dijkgeschot van f 6 op f 9 per H.A. gebracht, zonder dp,t nieuwe verharding kan plaats hebben. Twee desbetreffende nieuwe aanvra gen werden niet toegestaan. Het presentiegeld werd afgeschaft. Een voorstel tot afschaffing van het jaar- lijksch maal. dat door nog enkele inge landen gesteund werd, werd met alge- meene stemmen verworpen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen M. Rodts in de plaats van E. Buzeijn, die wegenis hoogen ouderdom niet herkiesbaar was. In de Zaterdag te Aardenburg gehouden vergadering van den Grooten Boom polder is het dijkgeschot evenals! Vorig jaar vastgesteld op f 3. In plaatd van den heer J. Cysouw die wegens ge vorderden leeftijd moet aftreden, werd gekozen met 8 van de 14 stemmen de heer A. de Smet-Bonte. Besloten werd een gedeelte weg van 500 jM. te ver harden. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). Alhier werd de jaarvergadering gehouden der Evangelische Vereeniging voor Zeeland .Aan verschillende vèreerii- gingen op Evangelisatiegebied werd door de vereeniging een subsidie toegekend. In het bestuur werden herkozen de heeren jhr. Van Doorn te Souburg, J. Uackenberg te Middelburg en ds'. de Voogd te Vlissingen. De Zendingsdag vanwege de Geref. Kerken, classis Goes, zal te Goes wor den gehouden op de weide van den heer J. de Bokx. Sprekers zijn: Ds. A. Mef- kelyn, missionare predikant in Mage- lang, de heer P. Berghmijer, burgemees ter van Almkerk en ds. A. Wiersinga te Vlissingen. Men deelt ons mede, dat den 2|en Pinksterdag a.s. het 20e Zendingsfeest van het Sangir en Talaud Comité voor Noord- en Zuid-Beveland te Ierseke zal gehouden worden op een wei van mej. de wed. Wisse. Het muziekgezel schap „Hosanna" te Goes verleent me dewerking. Als sprekers werden uitgenoodigdDs. Tot lid van de commissie voor de Publicatiën der Vereeniging „Het Ne- derlandsch Economisch-Historische Ar chief is benoemd de "heer dr. !W. S. Unger alhier. Een .V. D.-bericht uit Londen meldt 'dat de schilderes, mevrouw Kate Pe- rugin, de eenige overlevende dochter van Charles Dickens Donderdag 89 jaar oud, te Londen is overleden. Nieuw museum te Brugge. De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt, dat te Brugge de ee'rste steen is gelegd van het nieuw stedelijk museum, dat aldaar in den Van den Eeckhoute-tuin, vlak bij de Önze-Lieve- Vrouwkerk en Gruuthuuse zal worden gebouwd. De plechtige inwijding van dit mu seum, waar vele der thans over de stad verspreide kunstwerken van Vlaamsche primitieve en andere meesters zullen worden bijeengebracht, zal vermoedelijk in den zomer van 1930 plaats hebbent Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor G. L. O. A no. 28 te Rotterdam zijn ge plaatst no. 2 de heer W. A. P. de Kra mer te Ellewo utsdijk, no. 3 de heer J. van Nieuwenhuize te Breskens. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Oude Tongfe mej. M. van de Velde te Scherpe- n i s s e. De voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school te Aardenburg luidt als volgt: A. de Klerck, Zuidzande, J. de Maréc, Aardenburg, J. Aarnoudt- se te Groede en J. Buijsse te Aarden burg. Benoemd tot onderwijzeres bij het O. L. O. te Leerdam, mej. J. P. de B^rt, te Aarden burg. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te St. (Kruis de heer Alb. Klaaijseni 'te Aardenburg. In een goed bezochte vergadering van aanvoerders der coöp. veiling „De Z.-Hollandsche Eilanden" is te O o ster- land opgericht de tuinb.vereen. „Oos- terland en Omstreken", met aanvankelijk 40 leden, als onderafdeeling der boven genoemde veiling. Als voorzitter werd benoemd de heer Joh. Dorst Mz., als secr.-penn. de heer H. J. Hage, als ge wone bestuursleden de heeren 'J. H. Flohil en A. Steenpoorte, allen te Oos- terland. Het doel dezer ver. is, om meer contact te verkrijgen met bovengenoemde veiling. Ook stelt de ver. ten doel de teelt van tuinbouwproducten aan te moe digen en zoo mogelijk uit te breiden. Zij tracht dat doel te bereiken door het geven van lezingen en het houden van cursussen. F aillis semen ten. Door de Ari'ond. Rechtbank alhier zijn heden failliet verklaard L. L. Fiere t, werkman te Br es kens. Rechtercommissaris mr. Th. Portheine curator mr. G. Tichelman te Terneuzen; W. Walraven, aannemer te St. L a u- rens. Rechtercommissaris mr. J. H. By- bau, curator mr. J. Adriaanse; E. P. de Paauw, koopman te Middelburg. Rechtercommissaris mr. Th. Portheine, •cur. mej. mr. A. Bolle; L. J. v. d. Have, laatst winkelier te Kapelle thans te Ierseke. Rechtercommissaris mr. J. W. Zijlstra, cur. mr. J. Wi Goedbloed. De „R ij n d a in" naar den slooper. De Rotterdamsche correpondent van liet Handbl. schrijft Het staat thans vast dat het stoom schip „Rijndam" van de Holland-Ame- rika lijn, dat, naar indertijd is gemeld, is verkocht aan Prank Rjjsdijk's Indu- strïeele Onderneming te Hendrik Ido Ambacht, gesloopt zal worden. Zoodra het schip, dat 14 Mei te Rotterdam ver wacht wordt, gelost is, zal het in haai den van den slooper overgaan. De „plannen om de „Rijndam" in te richten als moederschip voor een wal- vischvaart onderneming onder Neder landsche vlag, hebben haar beslag niet gekregen. Het kapitaal is nog niet ge fourneerd. Uiteraard hangen deze plan nen niet samen met de aanschaffijng van een bejiaald schip, zoodat uit de stooping van de Rijndam" vooralsnog omtrent dit plan niets naders te con- cludeeren valt. Voetbal. Promotie-wedstrijd VlissingenStaats mijn Emma. 25. De eerste wedstrijd voor de promotie, die gister te Vlissingen voor een talrijk publiek heeft plaats gehad, was wel eenigszins verrassend. Vlissingen liet vóór de rust enkele op gelegde kansen onbenut. De halflinie van de thuisclub trad te veel verdedi gend op, waardoor de voorhoede, vooral in de eerste helft, te weinig steun on dervond. Toen Kokelaar een kwartier na de hervatting met van Gelder van plaats verwisselde, ging het wel wat be ter. Toch was de voorhoede der thuis club dezen middag weinig gevaarlijk. Van den nieuwen linksbuiten ging hoe genaamd geen kracht uit. De keeper be ging eenige malen de fout bij het nemen van hoekschoppen zich voor in zijn doel op te stellen, wat zijn club één keer een doelpunt kostte. Het elftal van Staats mijn Emma vormde een beter geheel. In de voorhoede bleek daar de linkerwing het gevaarlijkst te zijn. De backs leken ons gemakkelijk passeerbaar. De keeper was wel voor zijn taak berekend en nam zelfs eenige malen het leder van de schoenen der tegenpartij weg. Scheidsrechter v. d. Wïjgerd kon ons niet bekoren. Over bet spelverloop het volgende: Tilly wint den toss voor zijn club en Verhulst trapt af. Het leder komt bij Mares, die een corner forceert, welke wordt weggewerkt. De gasten breken gevaarlijk door en de midvoor komt voor Cats te staan, doch deze houdt het harde schot op de juiste manier. Bij een vrijen trap hoog op het Vlissingen-doel, loopt Cats te vroeg uit, zoodat de bal over hem gaat, doch de Buck staat op de doellijn en werkt het bruine monster het veld in. Verhulst schiet dan een vrije schop op het doel juist naast. Als Verhulst daarna goed doorgeeft aan Kokelaar, plaatst deze het leder naar Mares, wiens schot de keeper slechts ten koste van een corner kan redden. Deze hoekschop brengt wel eenig gevaar voor het doel, doch wordt ten slotte toch weggewerkt. De gasten trekken daarna weer ten aanval en de Buck en Quel- lerie moeten alle zeilen bij zetten om onheil te voorkomen. Een corner wordt op het doel der Vlissingers genomen en brengt angstige momenten voor de thuis club, doch daar blijft het bij. Plotseling een snelle aanval van Vlissingen. Ver hulst rent met het leder op het vijande lijk doel af en geeft echter nog van te grooten afstand een schot, dat jammer lijk te zacht is om doel te treffen. Het zijn de gasten, die kort daarop de lei ding veroveren door een schot van hun. rechtsbuiten. 01. We denken de thuis club direct daarop gelijk te zien maken als Kokelaar het leder voor zijn voeten heeft, doch deze kans gaat verloren, want de keeper der gasten is hem te vlug af. Beurtelings worden beide doelen gevaarlijk bedreigd, doch de verdedigin gen weten het gevaar te keeren. Een tweede doelpunt kan bij Vlissingen niet uitblijven en als na 5 minuten spelen de linksbuiten der gasten, Disko, een kans krijgt, laat hij deze niet onbenut. 0—2. De aanvallen van Staatsmijn Emma zijn en blijven gevaarlijker. Uit een hoek schop op het Vlissingen-doel, kunnen de gasten er gemakkelijk 03 van maken. (Hierbij beging Cats de reeds omschre ven fout door zich vóór in zijn doel op te stellen). Nog 8 minuten zijn te spelen en eindelijk ziet de thuisclub haar wer ken beloond als van Peenen het leder van rechts krijgt en hoog inschiet. 13. Er volgen dan nog eenige aanvallen .op beide doelen; bij één daarvan wordt de keeper der thuisclub ten vierde male het nakijken gegeven. 14. Bij een voorzet van rechts op het doel der gasten kopt v. Peenen in, doch de keeper is op zijn post en de rechtsback Jole werkt den bal verder het veld in. Dan treedt de rust in. Na de hervatting is het spel er niet mooier op geworden. Het wordt een saaie vertooning. Na tien minuten brengt

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1