No. 110 Zaterdag 11 Mei 1929 HEERENBAAI 172* Jaargang Dit «uMner bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD, BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIE. DE VEREEN1GING OOST EN WEST, DB NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. DE HERZIENING DER TELEFOON TARIEVEN. FINSCH VOLKENBONDSBEZOEK. UIT STAD EN PROVINCIE. -■o- KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS. (Ingez. Med.J RECHTZAKEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. OURANT. De correspondent van de N. Rott. Crt. meldt: De ministerraad, die kennis zal nemen van de Nederlandsche antwoordnota en Maandag zou plaats hebben, is uitge steld tot Woensdagmiddag. Dg te Breda te houden jaarlijksche al- gemeene vergadering der vereeniging „Oost en West", uitgeschreven tegen Za terdag 8 Juni, is uitgesteld tot Zaterdag 22 Jimi. Vrijdag heeft de Nederlandsche Reis- vereeniging haar jaarlijksche vergade ring gehouden te Eindhoven. De deel nemers vereenigden zich' aan een noen- fcnaal, waarna een excursie werd ge maakt naar de Karei I-sigarenfabrieken, 's Middags werden de afgevaardigden ten Iftadhuize ontvangen. Om 8 uur opende de algemeene voor zitter, mr. M. J. van der Flier, de ver gadering. In het jaarverslag deelde de secre taris mee, dat de vereeniging thans 72.675 leden telt. Het aantal kinderen dat in het vacanliehuis te Dioorn werd 'opgenomen hedroeg 153, tegen 63 in 1927. Co huizen in het eigen land wer den Verhuurd aan 101 gezinnen en in het 'buitenland aan 44 gezinnen. Er wer den '27 voetreizen gemaakt, waaraan 412 personen deelnamen en 12 jeugdreizen met 279 deelnemers. De commissie voor de reizen met de Rijndam verschafte aan 2000 leden een zeereis. In het geheel werden 479 reizen gemaakt met een totaal aantal deelnemers van 18.100 bij 1927 vergeleken een vermeerdering van 61 reizen en 2700 deelnemers. Noor wegen trok 930, Zwitserland 3960, Duitschland 3242 en Frankrijk 3097 le den. p Na discussie werd het jaarverslag feonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Het 'voordeelig saldo over 1928 is (f 2518.33%, wat gedeeltelijk aan af- sch rij ving en aan uitbreiding van inven taris <zal worden besteed. Op de vragen van den heer Briët in zake het uitbrengen van advies over te- lefoonstreeknetten, heeft de heer van der Vegte, minister van Waterstaat, het volgende geantwoord: Dat het hem bekend is, dat verschil lende organisaties, die haar zienswijze kenbaar maakten naar aanleiding van een haar medegedeelde beschouwende nota van de Rijksadministratie betreffen de de aanhangige herziening van de lo cale en interlocale telefoontarieven, en andere belanghebbenden aanvankelijk aangenomen hadden, dat de streeknet- ten, zooals men die hier te lande nu kent, behouden zouden blijven en tot vestiging van nieuwe zou kunnen wor den overgegaan. Ook de nadien gevormde inzichten van vorenbedoelde organisaties met be trekking tot dit vraagstuk zijn den mi nister voldoende bekend, zoodat hij voor het nemen van een beslissing nader ad vies harerzijds niet noodig acht. Het Finsche Volkenbondsbezoek, dat op uitnoodiging van de Nederl, vereeni ging voor Volkenbond en Vrede ons land komt bezoeken, zal zijn samengesteld uit minister Enckell, die vele malen Finland in den Volkenbond heeft vertegenwoor digd, raadsheer Pekkala, de professoren Hirn, Brotherns en Gotenfelt, mevr. Hai nan, voorzitster van den Vrouwenraad, dr. Gummerus, raadsheer Zitting, presi dent Tallquist en den secretaris-generaal van de Finsche vereeniging Pro Jure Na- tionuaa Fudeer. De aankomst zal op 1 Juni te Olden- zaal plaats hebben. Het Finsche gezelschap zal 10 dagen hier te lande vertoeven en ook, naar wij vernomen hebben, een bezoek brengen aan Zeeland. De Moederdag, die men thans ook in onze omgeving wil trachten in gang te doen vinden, bestaat reeds een vijftal jaren, o.a. in Amerika en is ver leden jaar ook in enkele groote plaatsen van ons land gevierd. De bedoeling is op een bepaalden datum, waarvoor 20 Mei is gekozen, speciaal de moeders te eeren door haar een attentie te bewij zen in den vorm van bloemen, van een versnapering of wel van een blijvend souvenir. Bij het Leger des Heils, dat zïch pok zeer voor dezen Moederdag in teresseert, bepaalt men zich niet tot de nog levenden, jjïaar brengt men ook bloemen op het graf van haar, die reeds voor eeuwig rusten na de dikwijls zoo zware, doch lang niet altijd voldoende gewaardeerde, taak als moeder te heb ben volbracht. Wij twijfelen niet of ook in onze om geving zullen velen zich geroepen ge voelen aan deze hulde aan de moeders mede te werken. N Voor hen, die nog twijfelen over den datum van invoering van den zomer tijd in ons land, zij gemeld, dat de klok ken in den nacht van Dinsdag op Woens dag een uur vooruit worden gezet. Men denke daarom Dinsdag vóór het naar bed gaan en zette dan reeds de uurwer ken een uur vooruit. Uit Middelburg. Gisterenmiddag reed de ongeveer 17-jarige Ch. D. alhier door de Lange Delft in de richting van de Markt, toen van de andere zijde ongeveer ter hoogte van den winkel der firma de Gruyter, een vrachtauto van A. B. te Kapelle aan kwam rijden. Deze auto moest voor een stilstaande auto eenigszins naar links komen. D., die volgens getuigen slechts één hand aan het stuur had, reed tegen den wagen aan, viel achterover en werd bewusteloos en met een groote wonde aan het hoofd opgenomen en bij de ge noemde firma binnengedragen. Per bran card werd de jongen naar het gasthuis overgebracht. Gisterenavond was hij bij kennis gekomen, doch de toestand blijft ernstig. De vrachtauto was voorloopig in be slag genomen, maar is later, toen rem men enz, in orde bleken en van schuld wel geen sprake zal zijn, weder vrij ge geven. Naar wij vernemen zullen Komman- dant en Mevrouw Vlas, beiden van het Leger des Heils in Nederland, Maandag a.s. een bijeenkomst leiden in de Leger des Heilszaal alhier, Vele officieren uit Amsterdam, Rotterdam en Zeeland zullen aanwezig zijn. Des avonds zal een optocht gehouden worden, die om 7 uur van de Leger des Heilszaal vertrekt, langs de volgende route: Hoogstraat, Gravenstraat, Lange Delft, Dam, Lange Giststraat, St. Pieterstraat, Wagenaar- straat, Noordstraat, Markt, Gorlsiraat, Varkensmarkt en zoo terug naar de Hoogstraat. Door de politie alhier werd he dennacht een meisje op straat aange houden. dat de ouderlijke woning te Goes was ontloopeti. Het is heden naar die plaats teruggebracht. 1@ Uit Vlissingen. Op de algemeene begraafplaats te Vlissingen had gisterenmiddag de teraardebestelling plaats van wijlen den heer H, J. Voorloop. Aan de geopende groeve schetsten de heer Th. de Meester als oud-directeur en presid.-commissaris, en de heer jhr. W. Boreel namens de huidige directie Win. Muller en Co., de groote verdien sten van den overledene, vooral in het belang van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland. Uit Walcheren. De raad van W| e s t k a p e 11 e be sloot in zijn gisteravond gehouden ver gadering met 4 tegen 3 st. tot niet toe treding bij het werkloozenbesluit 1917. Uit Z uid-JB.eveland. Donderdag is tegen 'twaalf winke liers te Goes proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding' der verordening op fde winkelsluiting (sluiting der winkels op Hemelvaartsdag). (de Z.) Gistermiddag is de 2-jarige A. G. te Heinkenszandj bezig met bloe men te plukken, in een put gevallen en verdronken. Vrijdagmiddag kwamen op de begraafplaats te 's Heer Arends- kerke samen de familieleden van wij len dr. van Iwaarden, een commissie, be staande uit den Burgemeester, de pre dikanten van 's Heer Arendskerke en 's Heer Hendrikskinderen, de voorzitters van de twee werkliedenvereenigingen en een particulier van 's Heer Hendrikskin deren en een van Baarsdorp en eenige belangstellenden. Nadat allen bij het graf van dr. van Iwaarden waren samenge komen, herinnerde de burgemeester aan het overlijden van dr. van Iwaarden, on geveer een half jaar geleden. Na het verlaten van de begraafplaats hadden ds. de Voogd en spr. het plan opgevat om de herinnering aan hem te doen voortleven door een steen op het graf te leggen, waarvoor al zijn patiënten zouden kunnen bijdragen, ©aartoe was een commissie gevormd en werd met een lijst gecirculeerd. De opbrengst hiervan heeft het comité in staat gesteld 'n steen te doen ontwerpen. Dè commissie had thans de familie uitgenoodigd tegen woordig te zijn om aan haar den steen over te dragen, overtuigd als ze is, dat dan voor een goede verzorging zal wor den zorg gedragen en in de hoop, dat zij hierdoor bij het vertoeven op dit kerk hof steeds zal herinnerd worden aan het groote verlies, dat de patiënten hebben geleden. Hierna verwijderde spr. het doek van den steen. Nadat ook nog ds. de Voogd de familie had toegesproken, dankte de heer C. M. van Iwaarden na mens de familie. De minister van waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij bij den aanleg en verbetering van de rijkswegen in het arrondissement 's-Gra- venhage den heer F. J. "Warres te iBorssele. 0 Uit S ch o u wen-D ui ve 1 and. In de Woensdagavond gehouden algem. vergadering van het Nutsdeparte- ment Zierikzee, werd de heer T. J. Sikkens, die als bestuurslid aftrad, her kozen. Tot bestuurslid der Nutsspaar- bank werd gekozen de heer Ir. H. Swa- ters. Naar de dis'triclsvergadejring te Goes pp 11 Mei werd de heer J. J. de Bruijne afgevaardigd. Bij de rondvraag werd den leiders van Ihuiswerkcursussen door het bestuur (machtiging verleend tot het houden van een kleine tentoonstelling op Woensdag 22 Mei a.s., waar verschillende voor werpen, door de kinderen, die de liuis- iwerkcursussen volgen, gemaakt, zullen worden geëxposeerd. Vanwege de afdeeling van het Gr Kruis te Kerkwerve is tot wijkver pleegster benoemd mej O. P. v. Zijp— Bijto, (c Den Haag. Zeeuwseh-Vlaanderen W. B. In de gisteravond gehouden vol tallige raadszitting van Oostburg werd besloten voor gemeenterekening een mu ziektent top het marktplein te zetten. Aan dr. D. H. de Groot werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente geneesheer. De benoeming van een opvolger werd, na een besloten zit ting, uitgesteld, niettegenstaande er twee opvolgers 'waren. Tot boekhouder bij de bedrijven werd benoemd de heer M. W. Sterrenburg. Met 5 tegen 2 st. werd be sloten te stemmen tegen de ontbinding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding Mij. Het reglement van de werk- loozenkas der werkliedenivereeniging „Volksbelang" "is ministerieel 'goedge- keui'd, zoodat deze in het genot komt van rijkssubsidie. BIOSCOPEN. Electro. Iwa.n Mosjoukin -roemden we meer malen als den groot en acteurnooit/ zullen we b.v. zijn Michael Strogoff ver geten. In „de President" is liet niet alleen zijn dramatisch talent welk een veelzijdigheid toont hij hier niet in Het komische, het „knockerige", als vele zij ner Amerikaansche kunstbroeders. En toch domineert dóór alles heen een me lancholie. dan plots omslaand in he vigheid zoo bij de. ontvangst der dele gatie uit zijn geboortedorp en aan tiet slot, als hij eindelijk de liefde der con tessa heeft gewonnen Mosjoukin is hier meer de hoofdper soon in een verhaal, dan de eerste fi guur, de „ster". Door zijnspel, maatr niet uitsluitend door het Lijne wordt deze roman van Ludwig von Wólil een letterlijk jnlioud-rijke film. Wel heel ty pisch een scenario naar een boek Maar naar een interessant boek, dat boeit en bezig' houdt, zeven lange aclen. Van den luien nietsnut met slechts één ta lent een oratorisch waar hij' 't mee weet te brengen tot den hoogsten rang op zijn eiland. Er worden toestanden in gehekeld, die óók elders worden aange troffen Susan Vernon is een charman te contessa. Een hond-acteur doet braaf zijn plicht. Flor a. Een scenario, naar Somerset Maughan Gloria Swan son en Raoul Walsh in" de hoofdrollen, met den laatste tevens als, regisseur een trio, dat een uitstekende film waarborgt Gloria Swanson nog I steeds (als we ons tenminste niet Ver gissen 't is liaast exceptioneel) Mar kiezin de la Ealaise, 'met haar eigen aardige charme en talent, dat geen equi v.alent heeft gevonden. Een sympathiek en zoo_ goed acteur als Walsh (en re gisseur tevens en een werk van den zoo populairen schrijver. We zullen den inhoud niet vertellen, dat is überhaupt ongewenscht bij verfilmde boeken, 't Is hier piet noodig ook. Ieder kent er toch w<el een paar van hem. weet dat Mau gham puteur is van onderhoudende ont spanningslectuur van de goede soort. Zoo ook„Regen" Er was wel eean knappe regie noodig ter oplossing van veel moeilijkheden. Walsh is er uitne mend in geslaagd. „,,üc spoorzoekers van Portersville' voert ons weer eens even in den tijlö van Aimard, dien liet huidig jongere geslacht niet meer leest. De strijd van de Indianen tegen de invasie der „bleek gezichten" zooals zij, tegen de bescha ving, zooals wij 't graag plegen te noe men Door de leden der Ned. Herv. ge meente te 's-Gravenhage is binuen 3 maanden de 5 pet. leening van f 740.000 voor de tiende kerk volleekend. De nieuwe kerk zal Bethlehemkerk heeten. Te Kethel is overleden pastoor W. H. de Groot, sinds een drietal maanden pastoor dier parochie. Op 18 Februari 1922 werd hij benoemd tot pastoor telersekeen tenslotte op 16 Februari j.l. tot pastoor van Kethel. Sl Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waarde ds. J. C. C. Tril- laard te Zwijndrecht. Bedankt voor het beroep naai1 Berg- geijk (N. Br.) door ds. J. W'. Drost te Wemeldinge. G e r e fKer k. Beroepen te Niawier c. a., ds. J. Dijk stra, te Grijpskerke. Alg. Syn. Commissie N. H. Ker k. De Synodale Commissie heeft behan deld de aanvragen om steun uit liet Fonds noodlijdende Kerken en personen, hel Fonds ter voorziening in de geeste lijke behoeften en het Fonds tot verbe tering der schraalste predikantslrakte- menten. Thans is het Studiefonds aan de beurt. Indien uit de baten van den Ver volgbundel f 750 wordt overgeschreven en weder mag worden gerekend op f 400 nit het Fonds Racer-Tak, zal f 1520 voor nitkeering beschikbaar zijn. Dit is geen groot bedrag met liet oog op dq 27 ingekomen verzoeken om steun. Ver sterking van de middelen van het Studie fonds zou wel zeer noodig zijn. Het overige gedeelte van de derde zit ting wordt besteed aan de verzoeken om steun uit de Generale Kas, ingediend door meer dan 85 gemeenten en 80 personen. In 1928 bedroegen de ontvang sten (w. o. ruim f 6283 rente en f 10Ö0 aflossing van een leening) f 71,856.211/2, terwijl uit het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen een bedrag van f 8546.20 werd teruggeboekt. De bijdragen waren f 5966.56 minder dan in 1927. Zij beliepen (tezamen met de nagekomen bijdragen"! f 56.026.04. Voor uitkeering is in 1929 beschikbaar f 68,522.571/2. De behandeling van de aanvragen zal in de 4e zitting worden voortgezet en ten einde gebracht. De Vereeniging voor vreemdelingen verkeer „Algemeen Belang" voor Velp en Rosendaal heeft aan den raad van Rhe- den verzocht om te bevorderen, dat te Velp een openluchttheater worde in gericht. De raad heeft het verzoek in handen van B. en "Wl. gesteld om advies. 0 H e t p"ë rsbureau V a z D i a s. Heden is het 25 jaar geleden, dat het bekende persbureau Vaz Dias (V. D.) werd opgericht. Benoemd aan de Cbr. school te Zoutelande als onderwijzer de heer flfac. Dekker werkzaam aan de Herv, fchool te Goes. Aan mej. J. Beenhakker is op haai' verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres in de handwerken aan de O. L. school B te Goes. De hee'r M. Beneker te Rotterdam heeft zijne benoeming tot onderwijzer aan Re O.L. school A te Goes aangeno men. ECHTE FRIESCHE Jrtplaals van geu/one laBaJtf Benoemd tot tijdelijk ouderwijzere» jaan de O. E. school te Schore, mej. A. C. Kaboord te Wolfaartsdijk. Geslaagd te Utrecht voor het the oretisch tandheelkundig examen tweede gedeelte,, mej. M. J. Pols te Ierseke voor het theor. tandheelkundige examen eerste gedeelte, de heer J. H. A. van Doorn; bevorderd tot semi-arts de heer A. F. F. Janse. Op een proefschrift, getiteld: Scle rosis Annularis Valvularum, promoveer de heden aan de Universiteit te Gronin gen, tot doctor in de geneeskunde, de heer G. G. Geerling, geb, te Zierik zee. 'Benoemd tot onderwijzer aan de (Landbouwschool te Schoondijke de heer A. J. van Lare te Kruisdijk. De vierde kamer der rechtbank le Amsterdam heeft Uitspraak gedaan in de zaak tegen den 33-jarigen metselaar J. v. d. G., den 28-jarigen timmerman; K. A. J. H. en den 30-jarigen brochure handelaar H. W'. S., die zich le verant woorden hebben gehad ter zake van de berooving op 8 Maart 1926 gepleegd in de Liunaeusstraat op een' 78-jarigen looper van de Spaarbank der Stad Am sterdam. De metselaar en de brochurehan- delaar werden vrijgesproken, de timmer man werd wegens diefstal in vereeni ging gepleegd veroordeeld Tot 2 jaar gevangenisstraf. Kantongerecht te Middel burg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 1 Mei veroordeeld we gens: rijden met een rijwiel aan de linker zijde van den weg: A. K., Vlissingen, A. H. en G. N.. te Middelburg, A. v. L., O. en W. Souburg, allen f 3 of 3 d. h., J. M, te N. en St. Joosland'f2 of 2 d. h.; rijden met een rijwiel zonder licht: P. R. te Koudekerke, f5 of 5 d. h.; rijden met een motorrijtuig zonder be hoorlijk zichtbaar nummer met letter: L. H. te O. en W, Souburg, f3 of 3 d. h.; straatschenderij: F. A. v. D., L. v. E., J. B-, J. E. O., C, J., J. J. J- v. d. D::, L. M. K. en A. R., allen te Vlissingen, berisping Straatschenderij bij herhaling: J. W. te Vlissingen, f 10 of 1 maand tuchtschool; loopen op grond die ter bezaaiing ge reed is: W. R. te Vlissingen f 5 of 5 d. h. overtreding Loterijwet: P. v. d. M. te Domburg, tweemaal, ontslag van rechts vervolging. 0 "Kindermoord. Op 22 Dec. van 'tv orig jaar werd een kinderlijkje gevonden in een tochtsloot van -den Bovenkerkerpolder onder Nieu wer Amstel. Aangehouden werd later een Hl-jarige dienstbode, die eerst be kende, /doch later een man aanwees, die het buitenechtelijk kind zou heb ben verdronken. Vrijdag stond de dienstbode terecht (voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam. De vrouw ontkende. De psychiaters verklaarden verdachte voor minder toerekenbaar vatbaar, ech ter is zij volgens hun oordeel geen psy- chiate. Het 'O. M. hield daarop requisitoir. Rekening houdend met de omstandighe den, eischte de officier voor verdachte, wegens moord 4 jaar gevangenisstraf. Be verdediger pleitte voor de opne ming van de vrouw in een psychiater gesticht. Benoemd tot referendaris bij de posterijen, _lelegrafie en telefonie F. v. Houwelingen, thans adjunct-inspecteur op het inspectiebureel te Middel burg, H. A. Pabbruwe, directeur vhn het post- en telegraafkantoor te Neu zen, en L. W. van Hellemond, directeur Van het post- en telegraafkantoor te Hulst. De 66e algem. vergadering der schippersvereeniging „Schultevaêr" zal op "Woensdag 15 en Donderdag 16 Mei a.s. in Hotel Centraal te Geertruiden- berg worden gehouden, daarin zullep

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1