BEKROOND, KEES HELDER, Ateliers alle Feestdagen geopend. le" No. 108 Woensdag 8]Mei 1929 172* Jaargang 9 lagen. PEUR. OONj I7. :happlj Vee, jiboot IA". 1. Rott. VOS. DONDERDAG A.S., HEMELVAARTS DAG, ZAL DE MIDDELBURGSCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. slburjfc KAMEROVERZICHT BINNENLAND DE R. K. STAATSPARTIJ. DE VLIEGONGEVALLEN VAN DEN LAATSTEN TIJD. MINISTER WASZINK BURGE MEESTER VAN NIJMEGEN NEDERLAND EN BELGIE. DE RADIO TIJDENS DE VERKIEZINGEN. UIT STAD EN PROVINCIE Opnieuw hoogste onderscheiding, ditmaal afdeeiing Portret-Foto grafie, op de Foto-tentoonstelling Amsterdam, April 1929. MIDDELBURG, DüTftftR A IP VLISSINGEN, Lange Delft. D UlUtrliAAr. Bellamypark. KERKNIEUWS DE BEGRAFENIS VAN BARON COLLOT D'ESCURY. MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 45 40 7.15 25 7 15 6.50 05 6.40 terdsH lei. loe.UK Int om »varen. |te |rt- ea lenung Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Hervorming van het strafstelsel. Gister was dan Minister Donneraan het woord, ter beantwoording der di verse wenschen. Voor hij de eigenlijke ontwerpen be sprak maakte de Minister eerst eenige algemeene opmerkingen. Aan verbetering van het gestichtspersoneél wordt volle aandacht geschonken, maai' thans moet hij werken met de krachten die hij heeft. Wat de reclasseering aangaat, maakte de Minister de opmerking, dat men wel kon pleiten, zooals de dames Meyer en Katz gedaan hadden voor meer financieelen steun, maar waar de Kamer de vorige week 20 millioen njt de Rijksfinanciën had gegeven aan de gemeenten, daar kon men wel begrijpen, dat er op de komende begrootingen njet veel geld voor andere doeleinden kon wdrden ge bracht. 1 1 Volgens het inzicht van den Minister werd door zijn ontwerp, waarbij de rech ter een deel der straf onvoorwaardelijk en een ander deel voorwaardelijk kan opleggen, een nitbreidng gegeven aan het instituut van de voorwaardelijke ver oordeeling. De bedoeling is dat deze ver oordeeling slechts toepassing zal vinden bij ernstige feiten, waarbij algelieele voorwaardelijke veroordeeling den rech ter 'n onbevredigd gevoel zou geven. Hij had dan ook hoop, dat de rechterlijke macht deze aanwijzing zou volgen. Voor den heer Schokking bleef het toch een bezwaar en hij wenschte zelfs te worden beschouwd als hebbende tegen het arti kel in dit ontwerp te hebben gestemd. Een belangrijke wijziging bracht de Minister aan in het ontwerp betreffende de teruitvoerlegging der straf, door de bepaling uit het ontwerp van; 22 Nov. 1928, waarbij de mogelijkheid tot het inrichten van open luchtgevangenissen werd geopend in deze wet over te bren gen. - j T. o. v. het ontwerp betreffende de bewaring van beroeps- en gewoonte-mis dadigers heeft de Minister gewijzigd „indien dit noodig is ter voorkoming van misdrijven". Het werd na enkele replieken een, succes voor Minister Donner. De wets ontwerpen werden aangenomen, doch het laatste betreffende de bewaring kreeg nog 13 tegenstemmers. Spoedig ging er ook door het wetsont werp betreffende de ouderlijke macht en de voogden. Het ontwerp beoogt een voorziening te treffen om te voorkomen, dat door wet tiging van een kinid steeds van rechts wege de voogdij van een derde zou worden vervangen door de ouderlijke macht der wettigende ouders. 's Avonds: wegenfondsbegrootiug, die tot een eind kwam. Diverse locale wenschen van wegsverbeteringen, enz. Doch de heer Kortenhorst vroeg of al de gelden voor de wegsverbetering wel op de meest economische wijz& worden besteed, en ook de heer v. D ij k vroeg naar een definitief plan, en om een betere verbinding met Zeeland. De heer v. d. IViaerden mist ook nog een centrale leiding. Minister v. d. V e g t e wees er op "dat een definitief plan Natuurlijk eenigen tijd vordert. Intusschen is, omdat de wegen verbetering dringend ingrijpen vereisch- te door het geheele land, het vooi-loopige Plan als leidraad voor de eerste werk zaamheden aangenomen. De wensch om het vlugger te doen zit ook bij hem voor. Doch voorzichtig heid met toezeggingen is geboden ent in twee jaren is door den rijksdienst voor de wegenverbetering al veel werk ver zet. Bet onderzoek inzake het definitieve Plan, dat van alle kanten moest worden bekeken, is thans zoover, dat het plan in schema ongeveer gereed is. Wanneer het plan in alle instanties is bekeken en ten slotte vastgesteld, dan kan aan de uitvoering van dit plan kvorden' begon nen. Dit neemt niet weg, dat ook dan nog. wijzigingen noodig kunnen blijken, die door de practijk worden aangetoond. Ernstig wordt gestreefd naar een op lossing voor een goeden verbinding van Zeeland en W. Noord-Brabant met Rot terdam. De brug over het Hollandsch Diep M bereidende behandeling; daaraan wordt gewerkt. Ten aanzien van, 'de verbinding Am sterdamDen Haag is overeenstemming voor het gedeelte AmsterdamZuider Haarlemmermeer. Wanneer de weg dan aansluit bij Sassenheim op den weg naar Den Haag, dan is zonder al te veel kos ten vooreerst een behoorlijke verbet er in van de verbinding AmsterdamDen Haag verkregen. Wegen verbetering in het Westland is in onderzoek. Zoo nam de Kamer ook de wegenfondsbegrooting aan'. Eerste Kamer. 'Zitting van Dinsdag. Gisteravond was de Senaat in een korte zitting bijeen. Eerst een oogenblik van eerbiedige herdenking van' 'het on langs overleden lid Jhr. Verheyen. Over de regeling der werkzaamheden was nogal 't een en ander te doen! Mor gen over een week zullen de beide wets ontwerpen betreffende België behandeld worden. En de volgende week komt de nieuwe finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten in de afdeelingen, na dat het voorstel-Wibaut om dit uit le stellen tot later was verworpen. Hierna verdaging tot Dinsdag 14 Mei, 's avonds half negen. Volgens de officieuze uitslag van het referendum, zal de candidatenlijst der R.. K. Staatspartij voor den kieskring den BoschZeeland als volgt zijn salnen- gesteld 's-Hertogenbosch—Zeeland: 1. A. N. Eleskens te Geldrop; 2. mr. dir. L. N. Deekers te 's Gravenhage; 3. E. Th. Lockefeer te Hulst; 4. mr. E. C. C. J. M. Teulings te 's-Hertogenbosch; 5. E. Th. H. Uyen te Eindhoven; 6. J. C. van Beek te Deurne; 7. Th. F. M. Schaepman te 's-Gravenhage; 8. J. A. M. Lamber- mont te Middelburg; 9. M. Krijgsman te Den Bosch; 10. K. L. H„ v. d. Putt te Eindhoven. Als no. 1 in de overige lcieskrinjgen zijn voorts gekozen: jhr. mjr. Oh. J. B. Ruijs de Beerenbroack, A. 0. A. van Vuuren. dr. L. E. Kortenhorst, prof. mr. P. J. M. 'Aalberse, mr. J. A. H. va.n Schaik, ir. L. J. M. Eeber, J. G. Swing, mgr. prof. dr. W. H. Nolens. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Boetzelaer van Dubbeldam, heeft den Minister van Defensie gevraagd, of de Minister eenige verklaringen kan geven van de talrijke, ongetwijfeld ook ten zeerste door hem betreurde ongevallen, die de laatste maanden hebben plaats gehad bij de vliegdiensten van leger en vloot. Is de Minister niet van meening, dat een al te g'roote beperking van het aantal vlieguren het personeél in den weg staat om een voldoenden graad van geoefendheid te verkrijgen en dien, daar na te behouden? Is de Minister over tuigd, dat bij de opleiding der laatste jaren voldoende gelegenheid wordt ge boden om zich te oefenen in het be dienen der moderne vliegtuigen? Vreest de Minister niet dat de jongere vliegers ook al worden zij bij de K. L. M. aan genomen, niet over de noodige routine zullen beschikken om de zeer verant woordelijke taak, waarvoor zij dan ge roepen zullen zijn, naar behooren'te ver vullen? Naar de Ivath. „Residentiebode" van zeer goed ingelichte zijde verneemt moet Minister Waszink ernstig in aan merking komen in Juli a.s., na de ver kiezingen, wanneer hij moet aftreden voor burgemeester van Nijmegen. De huidige burgemeester van Nijmegen, de heer Schaeck-Mathon, die reeds 76 jaa,r is, had reeds geruimen tijd geleden het (voornemen te kennen gegeven om af te treden, althans zich in 1929 niet tte laten herbenoemen. De Tel. meldt: Gister is het antwoord der Nederland- sche regeering op de in Januari j.l. door de Belgische regeering aan onze regee- ring overhandigde nota, waarin het Bel gische standpunt ten aanzien van de tus schen ons land en België hangende aan gelegenheden was uiteengezet, aan de regeering te Brussel door onzen gezant ter hand gesteld. De gezant had daarbij opdracht te vragen of de Belgische re geering bezwaar heeft tegen publicatie door de Nederlandsche regeering van alle, sedert de wederaanknooping van de besprekingen, gewisselde stukken aan de Staten-Generaal. Blijkens een mededeeling in het Christ. Tijdschrift voor Radio heeft de Radio- raad de- medewerking van de zend' vereenigingen ingeroepen voor de volgen de regeling omtrent het omroepen van verkiezingsredevoeringen 1. Verkiezingsredevoeringen zullen al leen worden omgeroepen in het tijdvak van 12 Juni2 Juii a.s. 2. Ten einde het normale programma zoo weinig mogelijk te hinderen, zal dagelijksch met uitzondering van den Zondag, de zender te Huizen op de even dagen van 6.557.25 en op de oneven dagen van 6.557.10 nam. en de zender te Hilversum op de even dagen van 77.30 en op oneven dagen van 7:15—7.30 nam. beschikbaar worden gesteld. 3. In het geheel zijn dus neschikbaar 54 kwarticruren. 4. De verdeeling van dezen tijd over de partijen is Roomsch-Katholieken 11 kwartieruren Ant Revolutionairen en Chr. Historischen tezamen 11 S. D. A. P. 11; Vrijheidsbond 6 Vrijz. Democr. Bond 6 Plattelandersbond 1 Christen- Democraten 1 Ds. Lingbeek 1 Ds. Kersten 1 Mr. Arts 1 Communisten 1 ;t beschikbaar 3 kwartieruren. 5. De drie eerstgenoemde partijen zullen over Huizen en de S. D. A. P. over Hilversum uitzenden. Op den zen der te Huizen blijven dan nog 5 kwar tieruren en op dien te Hilversum 16 voor andere partijen ter beschikking. 6. Op grona van een door den Radio- raad te houaen loting worden de dagen der maand aangewezen op welke elk der partijen kan uitzenden. 7. Aanvragen voor zendvergunnig moeten vóór 15 Mei bij den Minister van Waterstaat zijn ingekomen. 8. Indien een partij geen gebruik maakt van den haar toekomenden tijd, valt deze terug aan de organisatie, die er gewoonlijk over beschikt. De verdeeling der partijen in de Tweede Kamer is: 30 r.k., 13 a.r., 11 c.h., 24 s.d., 9 lib., 7 v.d. 2 Staatkpndig- Geref. (Kersten), 1 herv. ger. (Lingbeek, r.k. Volksp. (Arts), 1 plattel, en 1 comm. De Ned. Chr. Radio-Vereeniging h'ad den wensch te kennen gegeven om bij voorkeur geen verkiezingsredevoe- ringen door den zendegr te Huizen ctmj te roepen en alleen en voor zoover daartoe door andere partijen werd over gegaan een overeenkomstig aandeel daar aan te nemen. Doorzitten bij j y* Tg» Wie; rijden, i "LfilUJU (Ingez. Med.) Bij Kon. besluit zijn de heeren Ca rol H. Poster en Egmont C. von Tires- ckow opnieuw erkend en toegelaten als consuls van Amerika te Rotterdam, bei den voor de provinciën Zuid-Holland, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. Uit Middelburg. Op verzoek herinneren wij er aan, dat hedenavond, evenals op Zaterdagen de winkelsluiting alhier niet geldt en men dus kan sluiten zoo laat men wil. Uit Vlissingen. Plet badstoelenterrein op het strand te Vlissingen wordt morgen geopend. Uit Walcheren. De opbrengst van den te Bo/im- burg gehouden bazaar ten behoeve van 't ivereqn igin gsl o k a a 1 heeft f 1085.15i/o op gebracht. Maandag had eene algemeene ver gadering plaats der Vereeniging „Het vGroene Kruis" te Souburg, onder lei ding van dr. Plugge Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene ver gadering der Prov. Zeeuwsche Vereeni ging „Het Groene Kruis" op Dinsdag 21 Mei te Breskens, werden gekozen de heeren W. M. Verkroost en J. P. Jacques. Verder werd de algemeene be.sell rij vingsbrief der algemeene vergadering behandeld. Behandeld wordt een voorstel van den heer Baljé om conlributie-verhoo ging van f 1 tot f 1.50. li rii F In-p wanrnm Hoogste onderscheidingen op vele binnen- en buitenlandscha Vaktentoonstellingen. CTugezMed.) Bestuur in zijn geheel er tegen is. Het voorstel wordt verworpen. Behandeld wordt een bestuursvoorstel om een obligatieleening aan te gaan in aandeelen van f 2.50., f 10 en' f 25 voor verbouwing van het gebouw „Groene Kruis" tot een maximum van f 4500. Aangenomen wordt een voorstel van den heer de Peijter om een obligatielening aan te gaan a 4 pCt., inocht deze niet toereikend zijn, dan voor het overschot een hypotheek te sluiten. Tenslotte wordt met algemeene stem men een bestuursvoorstel goedgekeuild om het huis in de Ritthemsche straat te verkopen, tegen September. De héér De Bruijn doet een beifoep op de aanwezigen, om lid te worden van de afdeeiing „Kinderherstellings- en Va- ca(ntiekolonies." Medegedeeld wordt, dat ook in Sou burg de „Zonnestraaldag" zal gehouden worden en wel op Zaterdag 15 Juni Betreffende het auto-ongeluk op den Sloe d}a m. vermeldt _,,de Zeeuw" nader dat dit betrof den heer H. J. M. van Raalte te Vlissingen, die op weg was naar Hilversum, hij reed tegen de Verhooging van den spoordijk, waarbij de auto omsloeg en ernstig beschadigd werd. De lieer Van Raalte bekwam Her- schillende kwetsuren aan het hoofd en moest zich deswege te Nieuwland onder doktersbehandeling stellen. De heer v. d. Grift uit Utrecht en de 3 kinderen van den heer Van R., die mede in de auto zaten., bekwamen slechts lichte kwetsu ren. Allen konden zich zonder hulp uit de benarde positie verlossen. De heer v. d. G. en de kinderen war den door den heer P. J. Gastel uit Vee- re, die daar juist met zijn auto passeei-- de, (meegenomen naar Goes, van waaruit zij li un reis per trein konden voortzet ten. U Uit Schouwe n-D uiveland. Morgen wordt te Ellemeet een festival gehouden, uitgaande van den Bond van Muziek- en Zanggezelsohap- pen op Schouwen en Duiveland, waaraan 9 Muziekgezelschappen en 4 Zangver- eenigingen deelnemen. Uit Tholen. Benoemd tot opzichter der polders op Goeree en Overflakkee, standplaats JMiddelharnis. de heer N. M. Steur, Wa terbouwkundig ambtenaar bij den pol der Poortvliet c.a. -n- Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Benoemd tot ambtenaar ter seöre tarie van Terneuzen, de heer J. Versprille te Schoondijke, thans ambt ter secret, te Oostburg. Een dezer dagen verscheen bij een hotelhouder te A x e 1 eer persoon, die den hotelhouder verzocht eenige dagen bij: hem te kunnen logeeren. Aan het ver zoek werd voldaan en na een paar dagen in pension te zijn geweest, ver trok de man evenwel zonder zijn reke ning te voldoen. Door de politie werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat de man, zekere W„ afkomstig uit: Rotterdam, doch thans zwervende, bij [Verschillende hotelhouders -Te Breskens en Groede dezelfde truc had uitgehaald! en na aldaar eenige verteringen te hebben gemaakt, en gelogeerd te hebben is vertrokken zonder te betalen. W. is thans ter beschikking van de Justitie gesteld. Waren saamgekomen. Dit was niet te verwonderen, aangezien het hier betrof, een der meest vooraanstaande figuren in Zeeuwsch-Vlaanderen, die door zïjn groote werkkracht, ten dienste gesteld voor zeer vele algemeene belangen ook ver buiten die streek talrijke en vriend schappelijke connecties had verworven. Bij de groeve werd de overledene als rentmeester van het Kroondomein sinds 35 jaar herdacht door Jhr. H. J. Repelaer van Driel, administrateur, die hem roemde om zijn doorzicht en zijn doortastend optreden, hetgeen zeer te stade was gekomen in verschillende moeilijke tijden die hij met de pachters van het Kroondomein had beleefd. De Commissaris der Koningin Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford had bij hooge uitzondering zich geroepen gevoeld de begrafenis van een burgemeester bij te wonen, omdat het hier een burgemeester betreft die veel heeft gewerkt, voor de openbare belangen van zijn gemeente en van Zeeuwsch-Vlaanderen, het was een reuzenfiguur, een stoer werker, het geen blijkt uit het vele dat hij tot stand wist te brengen. De heer Jac. de Waal, oudste wet houder bracht namens den raad en de gemeente een laalsten groet: aan den overleden gewaardeerden burgemeester. De héér P. Stallaert deed dit namens de pachters van het Kroondomein (dia ook de baar naar de groeve hebben gedragen). De heer G. Vogelvanger onder-voorzit ter van de coöperatieve Suikerfabriek Sas van Gent sprak namens die instel ling en dhr; W. H. de Vos te Borc!<recht namens den Bond van coop, suiker fabrieken, welke zoozeer van de werk zaamheid van den overledene hebben geprofiteerd. Namens de. Werkgevers Ri- sicobank, de F. N. Z. en het Ned. Comité van den Internationalen zuivel- bond en de afd. Nederland van de In ternationale Landbouworganisatie' sprak Dr. E. E. Posthuma, namens de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, de Zeeuwsch-Vlaamsche tram en de tram Hulst-Walsoorden de heer Mr. I'. Dielé- man. Louis van Waesberghe sprak namens de onderlinge verzekeringsmaatschappij van vee en hagelschade, B. A. Th. Truffino, burgemeestelr van Hulst kwam den overledene eeren als een groote figuur uit hun kring, die zich op een juist standpunt wist te plaatsen. De heer H. M. Baron Collot d' Escury, een broeder van den overledene, sprak namens de familie, de heer P. Voet als voorzitter van het muziekgezelschap dal steeds den steun, van den overledene ondervond, en generaal Panthaleon baron v. Eek namens de vrienden in Hólland, die hem zoo gaarne in hun mïéden ontvingen wanneer hij in het centrum des lands zich na de werkzaam heden bij lien kwam verpoozen. De oudste zoon de heer W. Baron Collot d' Escury bracht namens zijne moeder, zusters en nroeder woorden van dank aan alle sprekers en aan de velen die blijk van belangstelling gaven bij het verlies en het bewijzen der laatste eer aan zijn vader. De menigte verliet ge roerd de begraafplaats sterk onder clen indruk dat hier inderdaad een groot man aan den schoot der aarde was toevertrouwd. Gister had op de algemeene be graafplaats te Hontenisse de ter aar de hestelling plaats van den Zaterdag plotseling overleden burgemeester IC. J. A. G. Baron Collot d'Escury, onder een treffende belangstelling van velen, die Tot pastoor te Schipluiden is be noemd de heer J. M. H. IJ. Morelj vroe ger kapelaan te Vlissingen. Zondagmoi'gen heeft ds. H.-J. ICas- teijn, de pas in dienst getreden 'voor ganger der Vrijz. Herv. te Middel burg, zijn leerlingen in de Groote Kerk te Bergen op Zoom bevestigd. Hiermede is de toestand teruggekeerd van vóór 4/XiOA

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1