Klaverblad's Karnemelkzeep BEURSNOTEERING WEERBERICHT HOOG WATER KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS. TpLKE VROUW wenscht lang jong en mooi te blijven. Niets zal zij onbeproefd laten om dat ideaal te bereiken. En toch boe feenvoudig zijn de middelen Frisselie lucht, water en vormen samen datgene voor de vrouw hetwelk haar levenslust en jeugdige bekoring schenkt. Zeepfabriek „Het Klaverblad" HAARLEM NAGEKOMEN BERICHTEN LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN LEGER EN VLOOT Verkeerswezen, Post en Telegrafie Handel, Nijverheid en Visscfaerij i AMSTERDAM,, 7 Mei (Slotkoers))'. Het eerste getal geeft dein slotkoers van gister ,hlet tweede dien van heden. 6 pet Ned. '22 1 0334—103%. 5 pet. Ned. '18 IOH/2— 101%. 41/2 pet. Ned. '17 991/2—99 vijf zfest. 21/j. pet. N. W„ Schuld 63%—63%. 3 pet. do. Oblig. 757/s— 76. 3 pet. do. Certif. 753/4i75?/». Cert. N. H. Mij. I871/4—187%'. A. N. I. Hamdelsb. 166—165%. A. Kol. Bank 238—238. Kon. Petrol. A. 394-396%—394-396 Amsterd. Bank 190190. Cult. Mij. Vorstenlanden 162%161%. Handelsv. Amsterd. 626-630627-6295. Javasche Cultuur 386-391388. A. Deli Mij. 412-415—410-415. Amsterd. Rubber 257%-261-260-262. N. Amerika vaart 65%65. Ned. Scbeepv. ufnie 220%—220. Kon. Holl. Lloyd 14i/212%. Koin. TV. St. mij. 90i/2—90. A Paketvaart 248i/2—298i/2. aBnk Asssociatié 66i/2—67. Gouda A. 406—407. Philips A. 758-786—753-764. Anaconda 237—233-234. 3 Steels 183—1801/4. Erie 73i/2. Union Pacific 2181/2219%. Common Marine 65 dertien zest. Prefered do. 4645i/2. Maxwell rG. C. v. A. 3i/2;3. Prolongatie 6—6. Russen: Obl. 1880 1 negen zest. Consols 23/s. Hope 1%1 dertien zest. Markt sluit goed prijshoudend. Wisselkoersen: Londen 12.07i/8—12.07. Berlijn 58.99—59.01i/2. Weenen 34.92i/2—34.95. Parijs 9.721/2—9,72. BBrussel 34.54—34.544. Dollar Cable _.483/t<2.48%. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Metr. Instituut te De Bilt, Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Mei. Hoogste barometerstand: 763,9 te Yanmayen. Laagste barometerstand: 739,1 te Lerwich. Verwachting van den avond yau 7 Mei tol den avond van 8 Mei. Meest krachtige Z. tot W|. wind. Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen. Regen buien, weinig verandering in tempera tuur. 1 Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 55 gr., 12 Uur 60 gr% 3 uur 65 gr. Woensdag 8 "Mei. Zon op 4.18, onder 7.36. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 8.06. Maan op 4.04 v.m., onder 6.45 n.m. Nieuwe maan 9 Mei. Vlissingen. Woensdag 8 Mei 12.54 Donderdag 9 13 28 Vrijdag 10 14 05 Zaterdag 11 14.46 Zondag 12 15 34 Maandag 13 16 23 Dinsdag 14 17.20 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis- aingen). zag de landbouwer twee zakken kunst mest, ieder 100 K.G. wegende, op den grond liggen, die bij nader onderzoek uit een op het erf staand wagenhuis bleken te zijn ontvreemd. Te Stoppeldijk is de ar beider C. P. door onbekende oorzaak in een waterput geraakt en verdronken. Zeeland als touristenland." Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Zaterdagavond had te Aarden burg de aangekondigde lezing plaats van notaris H. A. van Dalsum, uit Hulst. Spr. zeide te willen aantoonen, dat de heele waterleidinggeschiedenis zui ver volksbedrog is. In hoofdzaak gaf spr. den inhoud weer, vervat in de door hem geschreven bro chure, waarin aan dc hand van het rap port der Rijkswaterleidingcommissie door de hierin vervatte argumenten kon aangetoond worden, dat de waterwin- plaats te St. Jansteen nooit voldoende water zou kunnen leveren in tijden van droogte, en dat na verloop van enkele jaren het water brak zal zijn. Als bewijs dat de deskundigen zelf ook hieraan twij felen, noemde spr. het feit, dat de moge lijkheid onder het oog werd gezien, om het water, door een zinkbuis door de Schelde, uit Brabant te betrekken. Uit het feit, dat de argumenten nooit door een deskundige werden tegengesproken, meent spr. te mogen concludeeren, dat hij het bij 't rechte eind heeft. Men wil hier van hoogerhand een waterleiding aan de bevolking opdringen, die niet ge- wenscht wordt. Door zeer hooge perso nages zijn vele raadsleden en burge meesters om medewerking verzocht, zelfs zijn er personen voor hun medewèr king betaald geworden. De 20 gemeenten die zich in den be ginne aansloten, aldus spr., hebben dit gedaan toen vastgesteld was, dat er steeds voldoende water zou wezen, dat de aansluiting niet gedwongen zou we zen, en dat de gemeente geen financieel nadeel zou lijden. Later toen de Maat schappij opgericht was, zijn hun eerst de oogen open gegaan. De heer v. d. W e r f f uit Sluis, in de bat tredende, zeide meer vertrouwen te stellen in het rapport van deskundigen, dan in 't beweren van notaris van D. en somde de voordeelen en 't belang van goed drinkwater op. Ook de vorige directeur van het waterleidingbureau, aldus notaris van D., had verklaard, dat er bij St. Jansteen niet voldoende water te vinden is. Hierna verkreeg de heer 't Gilde, raadslid te Axel, het woord, die de ont binding der N. V. een moreele noodza kelijkheid noemde. Hij beschuldigt de pers van partijdigheid, daar ze de oppo sitie dood zwijgt. Aan de hand van brie ven en rapporten lichtte hij een grooten tip op van den sluier, die over de aan besteding ligt, die later niet is doorge gaan. Uit deze correspondentie bleek duidelijk de voorliefde van mr. P. Die- leman voor een Fransche fabriek, hoe wel die hooger had ingeschreven dan een der grootste Duitsche firma's op bui zengebied. Nog verscheidene staaltjes gaf spreker, waaruit de belangen bleken, die hoogere personages bij de waterlei ding hebben volgens zijn meening. Onder de talrijk opgekomenen waren ook een aantal personen uit gemeenten, die nog niet aangesloten zijn. BRAND TE ROSSUM. Het Geldersche dorp Rossum ïss Maan dagmiddag door een hevigen brand ge teisterd. Omstreeks 2 uur werd hij in de 'boerderij vain T. H. de L„ aan den dijk ontdekt. In een minimum van tijd breid de het vuur, aangewakkerd door een fievigen wind, 'zich uit. Een vonkenre gen kwam neer op de rieten daken der nabijgelegen woningen ,die oogenblikke- lijk in vlam stonden. Binnen het uur lagen tien kleine huizen tegen den grond. De brandweer van Rossum alleen ver knocht weinig tegen het vuur uit te rich ten. De hulp van de brandweer uit de omtrek werd daarom ingeroepen. De groote motorspuit van Den Bosch arri veerde om 4 uur op Ihet terrein van den brand. Het vuur had zich toen reeds zoodanig verspreid, dat ruim twin tig woonhuizen en schuren een prooi der vlammen waren geworden. Om 6 uur kon men zeggen het vuutr in bedwang te hebben. Een ernstig ongeval overkwam mëj. de L. Zij had haar brandende woning reeds verlaten, toen zij er weer in terug snelde met het oogmerk eenig geld te redden. Zij raakte in brand èn met ernstige wonden overdekt is zij naar het Prot. Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch vervoerd. Haar toestand was Maandag avond zeer zorgélijk. De burgemeester van Rossum, M. ba ron van Randwijck, herdacht juist Maan dag den dag waarop hij vóór 40-jaar lot burgemeester van het dorpje werd be noemd, doch had zich aan alle huldebe toon onttrokken door op reis te gaan. Ook het postkantoor heeft even ge brand. Van de R. K. kerk was de sacris tie aangetast ,maar daarbij greep de de Bossche brandweer met succes in. In totaal blijken vijf en twintig hui zen te zijn verbrand. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Nieuw-Weerdinge door ds. .T. W. Ver schoor te Poortvliet. Geref. Kerk. Beroepen te Schoondijke H. Kakes cand. te Zaandam Oefening en Uitspanning. Men verzoekt ons nog eens de aan dacht te Vestigen op de uitvoering van de Zangvereeniging „Oefening en Uit spanning' hedenavond: dr. Johan "Wa- genaar's Jupiter Amans, en anTfere wer ken van dien componjist. De groote re petitie gisteravond had zéér veel suc ces! Geslaagd voor het voorloopig ma chinisten diploma de heer J. A. Tazelaar de Vlissingen. Benoemd lol onderwijzer aan de Chr. School te Sleeuwijk, de heer P. J. de Wolf te Vee re (De Z.) Geslaagd te Utrecht voor het exa men Rijkshoefsmeden de heer J. A. van Oers te Krabbend ij ke. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Breskens aan school I aldaar, piej. Jansen van Roosendaal, woneinde te Nieuwvliet. a (Ingez. Med.) DE MOORD TE GROOTEGAST. Be rechtbank te Groningen heeft he den IJ. "W. wegens moord op de vier veldwachters te Grootegast tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, (overeenkomstig den eisch. AUTO-ONGELUK. Vermoedelijk door het springen van een band, is hedenmiddag nabij den Sloedam een luxe auto, afkomstig uit VI i s s in gen, met bestemming voor Hilversum, en waarin zich vier personen [bevonden, tegen een dijk gereden en twee maal over den kop geslagen. Naar •wordt vernomen, is alleen de bestuur der verwond. De auto werd in beslag genomen. MARKTBERICHT. GOES, 7 Mei. Op de graanmarkt was de aanvoer klein, de handel flauw. De noteering was Tarwe f 11.5012.10, Goudgerst 11.2511.50, Kookerwten 16.0016.50, Kroonerwten 17.0019.00, Bruine Boonen 30.0035.00. VERDRONKEN. Men meldt uit Deventer: Hedenmorgen is het 4-jarig zoontje van de familie K. spelenderwijs in het Over- ijsselsch Kanaal geraakt en verdronken. DE GASCORRUPTIE. Het gerechtshof te 's-Gravemhage heeft (heden bevestigd het vonnis van de Haaigsche rechtbank waarbij aan de ge wezen gasdirecteur A. v. d. S. te Apel doorn, ontzegd is een vordering tot ver nietiging van het besluit van de verga dering van de Nederlandsche Vereeni- ging van gasfabrikanten, waarbij hij op voorstel in verband met 65 tegen 11 ■stemmen van het lidmaatschap werd ^intzet Ln verband met aannemen van steekpenningen. Het hof besliste dat het besluit .reglementair is genomen. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 7 Mei. 3 uur. Handel niet omvangrijker. Margarine Unies wederom zeer vast en flink avance. Van Berkels iets beter. Aniens eveneens iets hooger. Kunstzijde-aand. goed gedisponeerd. Handel Van kleine afmetingen. Van buitenl. soortenArokken; Keuchen- meister de aandacht en Fordaand. in herstel. Prolongatie 6 pet. DE AANSLAG OP WOLDEMARAS. KOWNO, 7 Mei. V. D. Naar aan leiding van den aanslag op Woldemaras wordt nog gemeld, dat de kleeren van mevrouw Woldemaras door twee kogels werden doorboord, doch zij zelf bleef on gedeerd. De toestand van den adjudant van den minister is zoo ernstig, dat men voor zijn leven vreest. Het neefje van den Minister is in den afgeloopen nacht geopereerd. De advocaat-generaal heeft gecon cludeerd tot vernietiging van een vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis is veroordeeld P. J. S., directeur van de Alg. bouw- en exploitatie-maatschappij De Witte Stad te Amsterdam, wegens overtreding van de loterij wet b.ij heit, uitgeven van premie-obligaties. Fraudeleuze invoer. Voor de rechtbank alhier heeft he denmorgen terecht gestaan P. J. F-, 22 jr., schipper, wien ten laste was gelegd, dat hij op 7 Oct. 1928 als schipper van het schip „Neeltje" van België op Ne- derlandsch grondgebied heeft ingevoerd 1760 L. spiritus, zonder daarvan aan gifte te doen, en deze hoeveelheid ver voerd te hebben binnen de gemeente Kruinlngen. Verd. was niet verschenen. De rijksadvocaat eischte een boete van f 55.873.55 en verbeurdverklaring van 't schip, de officier van justitie 'n gevange nisstraf van ten hoogste 1 jaar. Steekpenningen. De Hooge raad heeft behandeld een cassatieberoep van den vroegeren direc teur van het gasbedrijf te Nijkerk, die wegens het aannemen van giften van leveranciers, hetgeen hij als ambtenaar niet mocht, tot één maand gevangenis straf is veroordeeld door het Hof te Arnhem. Mr. Taverne rapporteerde. Uit diens rapport oleek, dat Dij een onderzoek bij enkele firma's aan het licht kwam, dat deze duizenden Desteedden voor giften aan gasdirecteuren. Zoo was er één van f16.000 en één van f45.000. Mr. S. v. Oven Destreed het arrest. Conclusie O. M. 22 Mei. De advocaat-generaal Dij den Hoogen Raad, mr. van Lier, concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep Van den secretaris der gemeente Wychen, die wegens het aannemen van giften als amDtenaar, die hem gegeven werden met de bedoeling; d$t hij' iets zon doen of nalaten in strijd niét zijn bediening, was veroordeeld door het Hof te Arn hem tot een geldboete van f 30©. L..1— De sergeant-kok J. Bak wordt over geplaatst van de „Brinio" naar 't wacht schip te Vlissingen. De torpedomaker-majoor W. T. H. Berndsen is bevorderd tot opper-torpe- domaker en de sergeant-torpedomaker J. C. L. de Rechteren van Hemert tot tor pedomaker-majoor en de bootsman G. Laijendecker tot schipper. Op Hemelvaartsdag zullen de aid. uit Zeeland van den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel het 10-jarig bestaan van dien Bond fees telijk herdenken in het Slot „Ostende" te Goes. De Vlissingsche Postfanfare verleent hare medewerking. Oesterverzending. De oeslerverzending uit I e r s e k e in <le maand April bedroeg: Nederland95.771 België198.690 Duitschland 144.750 Engeland 982.519 Diversen8.525 Totaal 1.430.255 In April 1928 bedroeg het aantal 880.816. De geheele verzending dit seizoen is ongeveer drie millioen hooger dan 't vo rige. 0 Garneerwedstrijd voor bakkersleerlinge*. De uitslag van den wedstrijd in gar- neeren, gehouden voor de leerlingen van den garneercursus op 2 Mei 1.1., onder leiding van den leeraar, den heer A. Buijsse, en met medewerking van den Zeeuwsch-Vlaamschen Rakkersboad te Oostburg in café De Eenhoorn, is als volgt: Voor de 2e jaars cursisten: van der Linde te Breskens le prijs benevens eer volle vermelding; Wesdorp te Breskens 2e prijs. Voor de le jaars cursisten: Sturm te IJzendijke le prijs; Dingemanse, Schoon dijke, 2e prijs; J. Cijsouw te Zuidzande 3e prijs; Cornelisse, Oostburg, 3e prijs. 0 De Schelde Dieselmotoren. Van een lezing over Sulzer Diesel motoren gehouden op Vrijdag 3 Mei j.I. in Hotel Britannia te Vlissingen door ,den heer P. C. Matzinger, 'ingenieur hij ,dè Kon. Maat. „De Schelde" stuurt men ons een uitvoerig technisch ver slag waaraan het volgende is ontleend. Na een kort historisch overzicht van de ontwikkeling van den scheepsdiesel- ,motor, waarbij naar voren kwam, dat aan de Nederlandsche fabriek „Werk spoor" 'te Amsterdam, de eer moet wor den toegekend, de eerste handels- isdheepsdieselmotor in het M. S. „Vul- canis", ongeveer in het jaar 1909 te hebben geplaatsts werd een grafiek ver toond, waaruit de groei van een scheeps idieselmotor bleek Sedert half 1927 is een grooter aantal schepen, gerekend' volgens de bruto-registertonnenmaat, in aanbouw met dieselmotoren, dan met stoommachines. En volgens dezelfde maatstaf zijn ca. 28 pel. van alle in bouw zijnde motorschepen met sulzer- machines uitgerust. Hierna overgaande tot een a?gemeene beschrijving der Schelde-Sulzermachines, ^00als deze voor groote vermogens te Vlissingen gebouwd worden, bleek uit den opbouw dezer werktuigen, dat meer naar een stabiele machine, dan naar de uiterste lichtheid was gestreefd, zoodat trekankers door de kolommen "kunnen worden gemist, en de geheele stangen- druk zionder meer door de gietijzeren, fundatieplaten, en kolommen wordt op genomen. Behandeld werd de kolommen, lie cy linder, de zuigers, het nut van het toe passen van zoetwater bij het afkoelen der zuigers. Hierna 'de aandacht bepalende ian 't drijfwerk der machines, werd geruime tijd stilgestaan bij de constructie van kruis- en krukpenmetalen. Aan de hand van lichtbeelden werd de nieuwste con structie van kruishoofd, kruispenmetalen en drijfstang getoond. T,oen op de eerste reizen van het M. S. „Indrapoera" van enkele zuigerklep- pen de ribben bleken te breken, werd, na bestudeering dezer aangelegenheid, na bestudeering dezer aangelegenheid, de H-vormige doorsnede dezer ribben!, met behoud van hun doorsnede, ver anderd in eèn vierkant. Hierdoor na men de warmtespanningen zeer aanzien lijk af en daardoor wordt bedoelde ave rij, zooails de praktijk van, nu alweer enkele jaren, heeft aangetoond, met ze- [kerheid voorkomen. Na vergelijking van het nieuw cy- dinderdeksel, bestaande uit een eenvou dige ronde schijf, aangedrukt door een losse ring ,met het toch al zoo eenvou dige deksel dea- „Indrapoera", een be spreking van het turbo-spoelpompen te genover aanhangende spoelpompen en

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2