modern Landhuis No. 107 Dinsdag 7 Mei 1929 172^ Jaargang Bit nimmer bestaat uit TWEE Bladen, EERSTE BLAD. DONDERDAG A.S., HEMELVAARTS- DAG, ZAL DE MIDDELBURGSCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. BINNENLAND TWEEDE KAMER-VERKIEZING. De candidatenlijst van de Hervormd Gereformeerde Staatspartij voor alle kieskringen luidt: 1. ds. C. A. Lingbeek, Den Haag; 2. G. Nieuwenhuijsen, Den Haag; 3. drs, Jac. J. Woldendorp, Groningen; 4. ds. L. C. W. Ekering, Amsterdam; 5. ds, A. C G. den Hertog, Rotterdam; 6. K Eelderink, Den Burg (Texel); 7. B. G. Peereboom, Den Haag; 8. G. J. Prins Jbzn, Oldebroek; 9. Jac. van der Pol, Veen (N. Br.) en 10. J. W. Audi er, Den Haag. DE WINKELSLUITING. NOTARIAAT. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIE. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BERGEN OP ZOOM. Maandagmiddag is mr. drs. P. A. F. Blom als burgemeester der gemeente Bergen op Zoom, geïnstalleerd. Aan het station werd hij in de wacht kamer fe klasse verwelkomd door een raadscommissie. Burgemeester Blom was vergezeld van zijn echtgenoote en zijn 3 dochters, ter wijl ook eenige familieleden w.o. jzijn 82-jarige vader naar daar waren geko men om de installatieplechtigheid mede te maken. In open rijtuigen werd van het station naar het raadhuis gereden. Daar werd de brugemeester ontvangen door enkele raadsleden. De waarn. voorzitter, wethouder Ju ten, opende de vergadering en hield daarna zijn installatierede. Het raadslid de heer Vriens sprak namens den raad. Burgemeester Blom, hierna het woord nemend, wees op het indrukwekkende van het moment. Hij hoopte met allen te kunnen samenwerken, wat hij ook noodig acht om vruchtbaren arbeid te kunnen leveren en hoopte dat de be langen van de gemeente bij hem veilig zouden zijn. Hiermede verklaarde hij het bestusr der gemeente te hebben aan vaard. Om half vier had een receptie plaats in de feestelijk versierde trouwzaal. Bui tengewoon velen namén aan de receptie deel. Des avonds om half acht defileerden de vereenigingen voor het stadhuis. V an 8 tot 10 uur had op de Markt een EEN BLOEMENZENDING VOOR DE KONINGIN. UIT STAD EN PROVINCIE Men schrijft ons: Op de eerstvolgende jaarvergadering van. den Zeeuwschen Polderbond, die dit jaar 10 jaar bestaat, hoopt Prof. Mr, Scheltema, de bekende deskundige in ons waterschapsrecht, te spreken over „Beperking van den eigendom, vooral in waterschapsaangelegenheden". Het is een hoogst belangrijk en ac tueel onderwerp, door een bekwaam man te behandelen. De Bond zal onge twijfeld bij de herdenking van zijn 10- jarig bestaan, ook mede om dit onder werp, op een zeer groote vergadering kunnen rekenen. Nu wij weder midden in de polderver gaderingen zitten, is het toch te hopen dat meerdere polders of waterschappen eindelijk ook eens lid worden van den bond. Zij hebben daarvan ongemeene voordeelen: lo. werken zij met anderen samen en kunnen de steeds opgewekte en leerrijke vergaderingen bijwonen; 2o. krijgen zij al de administratiefrechterlij- ke adviezen die zij behoeven gratis, evenals technische voorlichting; 3o. kun nen, als er nog meer leden komen, krin gen gevormd worden, voor samenwer king, bij inkoop van materialen, onder houd van wegen door wegwals of waar voor ook; 4o. krijgen zij medezeggen schap in de door den Bond opgezette organisaties, w.o. een weiencommissie voor de tertiaire, dat is meestal de pol derwegen; 5o. helpen zij gezamenlijk mede hun zelfstandigheid en karakter te bewaren bij de overheid waar de Bond voor haar belangen pleit, en zoo zijn er tal van voordeelen meer, terwijl de con tributie geen bezwaar mag zijn. Deze wordt berekend naar de grootte van het omslagplichtig gebied en bedraagt voor den polder of het waterschap van min der dan 50 H.A. f 2,50; van 50 tot min der dan 100 H.A, f 5; van 100 tot min der dan 300 H.A, f 10; van 300 tot min der dan 500 H.A, f 15; van 500 tot min der dan 700 H.A. f 25; van 700 tot min der dan 1000 H.A. f40; van 1000 tot minder dan 1500 H.A. f 60; van 1500 tot minder dan 2000 H.A. f 80; van 2000 tot minder dan 3000 H.A. f100; van 3000 en meer f 125. Mogen vele polders van 't jaar tot den Bond toetreden. Het is hen destijds en al meermalen reeds gevraagd. Men krijgt dan ook nog het orgaan, tegenwoordig „De Zeeuwsche Polder" gratis. Ook per soonlijke leden worden zeer gewenscht. Ook die krijgen het orgaan gratis en be talen f 3.50 per jaar contributie en heb ben dezelfde rechten als leden-polders. Te Vlissingen is op 62- jarigen leeftijd overleden deheer H. J. Voorloop, die gedurende 43 jaar in dienst is geweest bij de Mij „Zeeland". Op 1 Juli 1910 werd de overledene chef van den machinedienst en sedert 1 April ''026 is hij adviseur der directie. De heer Voorloop was Ridder in Je Orde van Oranje Nassau. De teraardebestellng heeft Vrijdag plaats. De raad van Arnemuiden vergaderde Vrijdag in voltallige zitting. De voorzitter deelde mede, dat door P. J. Snoep, pachter van het veer over 't Arnekanaal, thans 3 maanden pacht vooruit wordt betaald. Door den burgemeester is ingevolge art. 70 der Gemeentewet vernietiging gevraagd van het besluit pan den raad van den 4en Maart 1929, waarbij aan A. de Visser vergunning is verleend tot den bouw van een steenen varkenshok op zijn perceel. Dit besluit is inmiddels: bij Kon. besluit van 26 Maart 1929 ge schorst. Een mededeeling van Ged. Staten, dat over 1928 ten behoeve van den leer ling P. Schoonenboom voor bezoek van 't Gymnasium te Middelburg verschul digd is ƒ369.15. Door de Gezondheidscommissie is medewerking verzocht om de mogelijk heid onder het oog te zien om met de overige gemeenten beoosten het Ka naal gezamenlijk water te betrekken van de Zuid-Bevelandsche waterleiding. Door B. en W. is medegedeeld, dat zij in be ginsel bereid zijn daaraan mede te wer ken. Evenwel was door B. en W. tevo ren reeds omtrent deze afgelegenheid in overleg getreden met de directie van genoemde waterleiding, welke Mij 'n onderzoek naar de mogelijkheid daar van in bewerking heeft. Aangeboden werd het gemeentever slag over 1928. Z. h. st. werden o. ade volgende voorstellen aangenomen Vaststelling der voorwaarden voor den aannemer van den ophaaldienst inzake huisvuil en faecaliën. Het plan tot den bouw van een brandvrije archiefkluis. Vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der in komstenbelasting (voorgesteld wordt 2, evenals het vorige jaar). Tot vaststel ling van het kohier hondenbelasting op 86.25. Vaststelling besluiten inzake verkeersregeling in de kom te Arnemui den, waarbij verschillende straten alleen in een bepaalde richting mogen worden bereden, terwijl het verboden is om met eenig voertuig zich langer in de straat op te houden dan noodig is tot het la den en lossen. Vervolgens worden als staanplaatsen voor de verschillende voertuigen aangewezen het Marktplein, Havenplein en het Stationsplein. Een voorstel van B. en W. tot subsi- dieering van het werkloozenfonds der visschers, omdat voortaan ook de schip pers zich tegen werkeloosheid kunnen verzekeren, lokte eenige bespreking uit. De voorzitter lichtte het voorstel als volgt toe Tot heden zijn de schippers van deze verzekering verstoken geweest, omdat het Rijk niet bijdraagt in een ver zekering van werkgevers, thans zal de bijdrage, die anders het Rijk per verzekerde bijdraagt, uit de kas van den Chr. Zeeliedenbond worden betaald voor de gemeente blijft de bijdrage voor hetzij een matroos, hetzij een schipper, hetzelfde bedrag. Algemeen was men van gevoelen, dat bij algemeene deelname het voortaan niet meer noodig zijn zal en het ook niet gewenscht is, om later rechtstreeks steun uit de gemeentekas aan de onge organiseerden te verleenen, daar nu ieder zich verzekeren kan. De heer C. van de Ketterij zegt, dat hij de menschen op de vergaderingen van den Chr. Zeeliedenbond hierop ge wezen heeft. De heer A. Schuit zegt, dat als de heer v. d. Ketterij dit namens den raad gezegd heeft, hij dan te ver is gegaan. Men weet niet welke omstandigheden zich later nog kunnen voordoen, men mag de menschen niet dwingen om zich te organiseeren. De heer v. d. Ketterij zegt alleen de menschen nog. eens duidelijk te hebben gezegd, dat het hun plicht is zelf ook te helpen zorgen, want dat voor de ge meente aan rechtstreeksche steunver- leening groote bezwaren zijn verbonden en dit op den duur niet kan. Een voorstel van B. en W. om ook in beginsel deel te nemen aan de actie van het Zuid-Bevelandsche comité, in zake de prijsregeling van electriciteit op het platteland, werd goedgevonden. Van de N.V. P. Z. E. M. was een ver zoek ingekomen om gemeentegrond in erfpacht voor den bouw van een trans formatorhuisje. Dit wo rit t zonder h. st. verleend. De raad wil dit evenwel lie ver achter het hek in den tuin van het hoofd der openbare school geplaatst zien, dan zoo onmiddellijk in de nabij heid van den toegang tot de speelplaats van genoemde school. Verder zal bij den prijs van 8 cent per M.2 erfpacht één lichtpunt daar ter plaatse worden bedon gen. De voorzitter zegt, dat het delven der sloot langs den spoorweg zoover de be bouwde kom hiertegen grenst, steeds meer bezwaren met zich brengt. Hij zegt dat B. en W. de meening van den raad wel eens willen hooren om die sloot daar te rioleeren. De heer Schuit zegt dit een verkeerde politiek van het college te vinden vin den B. en W. het noodig dat daar gerio- leerd moet worden, dan hebben zij niets te doen dan een uitgewerkt voorstel ter tafel te brengen, dan kan de raad oor- deelen, wat er mede te doen. De voorzitter zegt, dat B. en W. eerst de meening van den raad wilden weten, is die er in beginsel voor, dan zal er werk van worden gemaakt, zoo niet, waartoe dan al die moeite. De heer Schuit moet er aan denken, dat in dit geval overleg met de N. S. moet plaats hebben. De heer B. Franse begrijpt niet hoe er politiek kan zitten in het rioleeren van een sloot; hij zou gaarne de meening van den raad eerst weten. De heer Schuit hoopt, dat de raad zijn meening niet te kennen geeft voor er een uitgewerkt plan ter tafel is. De heer L. Puijpe sluit zich bij den heer Schuit aan. Hij zou evenwel er voor zijn, dat B. en W. eens een plan met kos tenberekening maakten. Ook de heer van de Ketterij laat zich in dien geest uit. De heer Franse zegt, dat B. en W. nu genoeg van de meening van den raad weten. Zij zullen nu alles zoo volledig mogelijk voorbereiden. Bij de rondvraag brengt de heer Schuit de watervoorziening ter sprake. Hij'zou gaarne een commissie instellen om deze zaak voor te bereiden. De voorzitter verwijst naar het punt onder de mededeelingen wat er ten op zichte hiervan reeds al aan 't werk is. Uit de besprekingen blijkt, dat de raad niets voelt voor een commissie, B. en W. wordt opgedragen in deze verder ook actief te zijn en zoo mogelijk de zaak te helpen bespoedigen. De heer Schuit wil nogmaals aandrin gen bij den Minister van Onderwijs, dat deze terug komt op zijn besluit, en als nog terugwerkende kracht verleent aan het artikel 104 4e lid der Lager Onder wijswet, dat de genoten schoolgelden door de gemeenten, waar onderwijsinrich tingen gevestigd zijn, die bezocht wor den door leerlingen van buitengemeen ten, dat de schoolgelden dier leerlingen in mindering worden gebracht van de te heffen bijdragen uit die buitenge meenten. De heer Schuit vindt de argu mentatie van den Min., waarbij dit ge weigerd is, zoo aanvechtbaar, dat we nog wel eens een poging kunnen wagen. De voorzitter zegt die argumentatie zelf ook aanvechtbaar te achten, hij verwacht evenwel niet dat er door Z. Ex. op dit besluit zal worden terugge komen. Na gehouden bespreking wordt beslo ten nog eens een poging te doen. De secretaris, de heer J. J. Huijssen, zegt van een en ander omtrent de vraag van den heer Schuit op de hoogte te zijn geweest en heeft nu maar direct een ver zoek opgesteld zooals door den heer Schuit zal zijn bedoeld. Na voorlezing wordt besloten dit adres aan den Minister, de 2de Kamerleden en aan al die gemeenten die een vorige maal adhaesie (met het verzoek om te ruggaaf dier gelden) aan ons adres heb ben betuigd, te zenden. Verder zal de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten een afschrift word- den toegezonden. Nog vraagt de heer Schuit inlichting inzake herstel van den Zuidwal. De voorzitter zegt dat spoedig na Pinkste ren de straatmaker beloofd heeft te ko men. Wenscht men rustig, en in de aller mooiste omgeving onzer stad te wonen? Laat dan een bouwen aan de Seissingel, op het wei land, naast de Villa Overdamme, tuinen circa 80 X 20 meter. De Bouwondernemer, L. F, GROOSMAN, Korte Delft. (Ingez. Med.) Maandag vergaderde de gemeente raad van Kr u i n i n g e n. Afwezig de heeren J. Kostense, C.Minnaar en v, d. Borght, de eerste wegens ongesteldheid, de laatsten wegens verhindering. Medegedeeld wordt o.a. dat het bou wen van een leslokaal bij de O. L. school te Kruiningen is gegund door B, en W, aan den laagsten inschrijver J. A. Po- leij aldaar voor f 7568. Door den Min. van O., K. en W. is dispensatie verleend om uit de wachtgelders te benoemen in de vacature van onderwijzer met hoofd akte aan de O. L. school te Kruiningen. De voorz. deelde mede dat reeds drie maal een oproeping in de bladen daar voor gedaan is, doch bijna geen solli citanten komen, zoodat nogmaals een advertentie zal geplaatst worden. Na eenige vragen en opmerkingen over dit laatste worden alle mededeelin gen voor kennisgeving aangenomen. Voor een te leggen zinker door het kanaal en de verbinding der gashouders Kruiningen-Hansweert met 6 duimsbui- zen, wordt voorgesteld een geldleening van f 25000 aan te gaan, mede met het oog op de combinatie der gasfabrieken. Met 6 tegen 2 stemmen wordt dit aan genomen. Tegen stemden de heeren Burkink en Visscher. De bestaande over eenkomst met Schore omtrent de gas- voorziening wordt met algemeene stem men ontbonden, wanneer de continatie der fabriek met Krabbendijke tot stand komt en Schore daaraan deelneemt. Het voorstel om de opc. op Ide Rijksinkomsten- belasting te verlagen van 125 op 115 en die op de vermogensbel. van 100 op 75, wordt afgekeurd door de heeren Vis scher en Burkink, daar de lagere inko mens daarvan niet genieten. De heeren Elsman en Francjoys vinden verlaging van het percentage der gem. belasting billijker. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de hee ren v. Hootegem en Sinke. Uit Scho u wen-D ui ve 1 and. Voor de betrekking van directeur der Waterleiding Maatschappij Schou wen-D ui veland hebben zich 40 sollici tanten aangemeld. Maandagmorgen verscheen boven Z i e r i k z e e een vliegtuig van Waal haven en landde kort daarop onder deze gemeente, teneinde terreinopnemingen te doen in verband met de plannen, on langs besproken, om te komen tot een geregelde verbinding tusschen Rotter dam en Zierikzee. De opbrengst der Emmabloemcol- lecte te Eikerzee, Ellemeeten Duivendijke bedroeg gezamenlijk f 84.45. Z> e e u w s c h-V 1 a a n d e r e n O. D In den avond van een dezer dagen werd de landbouwer P. te St. Ja n- steen, die zich reeds te bed had be geven, gewekt door het blaffen van zijn hond. Hij stapte onmiddellijk het bed uit en door het zoldervenster zag hij twee personen, die ieder een zak droe gen, welke zij plotseling lieten vallen, en wegvluchten, in de richting van de Belgische grens. Buiten gekomen zijnde, Het lid der Tweede Kamer, die lieer Staalman, heeft aan den Minister van 'Arbeid, Handel en Nijverheid gevraagd of deze bereid is 't concept-Werktijden- beshiit voor winkels te publiceeren, op dat de belanghebbenden en hun orga nisatie® in staat zijn critiek te Laten hoo- ren, alvorens het besluit wordt uitge- vaardfigö. Bii de regeering bestaat het voorne men «m in de gemeente Tilburg één en in de gemeente Eindhovén twee nieuwe notarieele standplaatsen te vestigen. Uit Den Haag wordt aan het Volk gemeld Wij hebben reden om aan te nemen, dat ee» nota van de Nederlaqdsche aan de Belgische regeering, in verband met de onderhandelingen over een verdrag, binnenkort zal worden1, aangeboden en dat de Nederlandsche regeering aan de Belgische zal vragen, oT zij bezwaar heeft tegen publicatie van die nota, als mede van de Belgische nota, op welke de Nederlandsche het antwoord is. Naar aanleiding van een, 'dezer dagen gepubliceerd bericht van de Tijd meldt men aan de N. Rott. Crt. uit Brussel, dat aan het departement van buitenland- sche zaken aldaar wordt verzekerd, dat men lot nu toe geen Nederlandsche antwoord-nota. heeft ontvangen. concert plaats. Gisterochtend is per eerste vliegtuig van de K.L.M. naar Zwitserland een spe ciale teloemenzending voor de Koningin verzonden. Deze attentie is aangeboden uit naam van de vereenigin'g van snij bloemenexporteurs te Aalsmeer, dei Zwit- sersche Luchtvaart-Mij. Balair en de K. L. M. De Minister vau Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te •weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der direc te belastingen te Brouwershaven f 13.08; te Hulst f 258.50; bij den in specteur der directe belastingen te Mid delburg f 494.78; f 402.80; te T e r- ine uzen f 201.20; den 'inspecteur der registratie en domeinen te Middel burg f 4.14. Uit Vlissingen. Uit Walcheren. De heer Schuit ziet hier niet anders in als een verantwoordelijk stellen van den raad, het is een verkeerde politiek. Maandagmiddag kwamen le Wiest- k a p e 11 e de eigenaars van landerijen, gelegen aan den Schooneweg en Dom- burgschen weg, onder de gemeenten Weslkapelle en Domburg, in „Tram- zicht" in vergadering bijeen, waarin, hel comité een uiteenzetting gaf van, de kos ten, voor het verharden dier wegen be- noodigd. Daaruit bleek, dat het benoo- digde bedrag met enkele honderden gul dens de concept-begrooting overschrijdt. Na eenige bespreking Werd door de aanwezigen besloten het te kort geza menlijk bij te leggen, en het comité te machtigen de gemaakte plannen, uit te doen voeren. Slechts één der aanwezigen bleek geen luslt le hebben tot een even redige bijdrage voor door hein in den laatslen tijd gekochte perceelen, gelegen aan den te verharden weg. De bedoeling is, zoo spoedig mogelijk met liet werk te beginnen, daar men graag zou zien, dat de weg nog vóór den oogsttijd verhard was. Nog werd goedgevonden, dat de bijdragen dienen gestort te worden binnen 3 weken bij het comité. Uit Z uxd-Be vel au d. Volgens de nieuwe bepaling der politieverordening te Goes zullen voor het eerst op Hemelvaartsdag en verder op alle Zondagen de winkels gesloten moeten zijn. De secretaris van V. Y. V. te G o e sl zal Donderdag voor de A. V. R. O. te Hil versum een lezing houden over: „Mooi Zaterdagavond j.l. trad in openbare vergadering in Hotel Bom te Haa m ste de als spreker op de heer 'Joh. Pik van Zierikzee met het onderwerp „Staatspen sioen". Spr. schetste hoe dat d.a.p. van af 1897 in de Tweede Kamer den strijd voor het staatspensioen gevoerd heeft en hoe in later jaren door aanneming van het amendementD uij s de 70—jarigien direct het staatspensioen kregen. Daar op volgde behandeling van ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, waarbij ispr. aantoonde, dat het resultaat daarvan is kweeken van onvoldoende rentebe dragen. Vandaar dan ook. dat eenigen tiid3"geleden in de Tweede* Kamer is' be handeld een voorstel der S. D'. A. P. bij monde van mr. Sannes, deze rentebe- idragen aan 'te vuTlen met een behoorlijk staatspensioen, immers de reeds ver kregen renten door zegelplakken behoo- ren hiel op zij gezet te worden, maar 'aangevuld. Dit voorstel werd verwor pen met tegensTemmmg <?er recntsche partTjen en Vr ijfteidsbondersSpr. eindig de zijn rede met opwekking bij de a.s. "Verkiezingen op "de S.D.A..P. als pracfi- sche partij te stemmen. "De collecte voor het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze heeft in de gemeenten Haamstede en Burgh gezamenlijk f 117,50 opgebracht. Gedurende de winkelweek, welke van 8—13 Mei aanstaande te Sas van Gent wordt gehouden zal de oude brug, die de Oost- met de Westkade verbindt des avonds worden verlicht. Hierdoor kan een zeer tooverachtig aspect worden geschapen.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1