derde blad PUROL Baard VAK 4 - Zaterdag 4 Mai 1929 No. 105 RECHTZAKEN BIOSCOPEN. NEDERLAND EN BELGIE. RIJKSWEG PRINCENHAGE— THOLENSCHE VEER. UIT STAD EN PROVINCIE TIMMERMAN - Beüamypark, hoek Kerkstraat, Vlissingen. Pijn, eelt daar? K. J. A. G. BARON COLLOT D'ESCURY. f KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP .VAK DB Vervalsching van koop mansboeken en ver duistering. Voor de rechtbank alhier werd giste ren nog behandeld de zaak tegen J. S. de B., 37 jaar, koopman wonende te Middel burg, aan wien blijkens de dagvaarding was ten laste gelegd verduistering van een bedrag van 2750.—, toebehooren- de aan J. de Baar, welke gelden ver dachte als waarborgsom voor depotgóe deren, die hij aan de Baar had afgedra gen, van dezen had ontvangen, door zich dat geld wederrechtelijk toe te eigenen en vervalsching van koopmansboeken, doordat hij in 1927 en 1928 te Middel burg, als firmant van de firma Maas en de Groot, zijn koopmansboeken valsche- lijk heeft opgemaakt of doen opmaken of heeft vervalscht, door daarin posten van verkoop te vermelden, die niet hadden plaats gehad, althans dat hij door mis bruik van zijn gezag als patroon, opzet telijk heeft uitgelokt dat hij personen die in zijn dienst waren gelastte die gefin geerde debiteuren te boeken, alles met 't oogmerk om die aldus valschelijk opge maakte koopmansboeken als echt en on- vervalscht te gebruiken. Verdachte was verschenen. Als eerste getuige in deze zaak were gehoord Mr. van Deinse te Middelburg curator in verdachtes faillissement, die verslag uitbracht omtrent zijn bevindin gen bij het onderzoek van verdachtes boekhouding. De tweede getuige, J. de Baar, mole naar te Ovezande, zeide, dat verdachte in 1927 bij hem is gekomen in gezelschap van zekeren van Dalen. Verdachte kwam met een voorstel, om bij getuige een depot voor meel enz. te vestigen. Getuige had daar wel zin in en van Dalen maakte toen de overeenkomst op. Getuige zeide 2000 als waarborg som te hebben gestort. Hij zou daarvan 6 pCt. rente ontvangen. Overeengeko- pien werd, dat verdachte dat geld niet mocht gebruiken in zijn zaak. Eenige da gen nadien heeft getuige het geld gestort. Verdachte moest die gelden bij een bank instelling deponeeren. Dit laatste was een voorstel van verdachte zelf, zegt ge tuige, waaraan hij nog toevoegde want als het met mijn zaak eens misloopt, dan krijg jij toch altijd het geld terug. Getuige zegt 2750 te hebben gestort. President Verdachte, waar ben je met al dat geld gebleven 7 Verdachte Dat heb ik in mijn zaak gestoken. President Dat mocht u toch volgens het contract niet doen En waarom heb je dat geld niet in je ,ak geboekt De curator in je faillissement kan daarover in je boeken niets terug vinden. Verdachte blijft hierop het antwoord schuldig. President U hebt toch tegen de Baar gezegd, dat hij ten allen tijde de waar borgsom zou kunnen terugkrijgen De getuige A. Bernard, kantoorbe diende te Middelburg, door den Presi dent ondervraagd, zegt bij verdachte boekhouder te zijn geweest. Verdachte was eenig firmant. In 1927 en 1928 zegt deze getuige, werd mij door verdachte opgedragen in de boeken te knoeien. President Waarom heb je toen niet gezegd dat doe ik niet Getuige Ik heb daar niet op doorge dacht. President En als je patroon dan tegen je zegt ga eens stelen, doe je dat dan ook Getuige Neen, meneer de President, maar als ik het niet gedaan had, dan had ik mijn ontslag gekregen. Ik heb toen, zegt getuige, verschillende personen als debiteuren geboekt, ofschoon ik wist, dat zij geen debiteur waren. Het betroffen posten van 500 a 600. Later heb ik ze teruggeboekt en ik deed dat op eigen houtje, zegt getuige. President En kon u die comedie vol houden Getuige antwoordt Ja, ik moest het wel doen. Deze valsche boekingen, zegt getuige, hadden omstreeks September plaats. Op een vraag van den verdediger, of deze valsche boekingen niet gebeurden bij het opmaken van de balans, zegt ge tuige zich dat niet meer te herinneren. Wel weet hij, dat er ook met valsche data gewerkt is. De getuige L. Tevel, reiziger te Mid delburg, verklaarde, indertijd ook bij verdachte in dienst te zijn geweest. Er moesten op een keer valsche posten ge boekt worden en getuige zegt daartoe de opdracht te hebben gekregen van ge tuige Bernard. Getuige zegt te hebben geweten, dat dit alles comedie was. Het liep ongeveer over een maand. Die vervalschingen hebben plaats ge had in 1927 en 1928. Naar deze getuige zich meent te herinneren, geschiedde dit telkens tegen het opmaken van de balans. De getuige F. Wijtman, kantoorbe diende te Middelburg, eveneens destijds in dienst van verdachte, zegt belast te zijn geweest met het inboeken der fac turen. Hij zegt de namen van de z.g. debiteuren niet meer te weten, doch wel, dat die inboekingen in verschil lende maanden plaats hadden. President U wist toch, dat dit val sche posten waren Getuige antwoordt hierop bevesti gend. President Dan moet ik u raden daar mede in den vervolge voorzichtiger te wezen. De Officier van Justitie, zijn requisi toir aanvangende, zegt, dat verdachte verduistering en valschhqid in geschrif te is ten laste gelegd. Een verduistering groqt 2750 ten nadeele van de Baar. Deze de Baar zou verdachte's depothou der worden. Logisch is, dat voor die depotgelden rente is bedongen. Getuige ontving een zeer geringe provisie. De overeenkomst luidde, dat de gelden als waarborgsom werden gestort, het eigen dom van de Baar bleven. Spreker acht de verduistering wettig en overtuigend bewezen. Ook de valsohheid in geschrifte acht spreker bewezen. De bedienden van dezen verdachte, zegt de Officier, zijn louter machines geweest. Verdachte's oogmerk was, om die valsche boekin gen als echt en onvervalscht te gebrui ken en daardoor kon nadeel ontstaan. De balans moest worden opgemaakt, en waarvoor dienden die gefingeerde pos ten Voor deze feiten verdient deze verdachte, zegt spreker, een ernstige straf. Zijn schoonvader heeft zoo wat al les aan hem verloren. Ook getuige De Baar en anderen zijn door hem ernstig benadeeld. Verdachte leefde op veel te grooten voet en ging zich aan grove verteringen te buiten. Op grond van een en ander eischt het O. M. een gevangenisstraf van 6 maan den. De verdediger van verdachte, Mr. A. H. Kuipers, vangt zijn pleidooi aan met te zeggen, dat de Officier met onbeken de personen en feiten schermt. Spreker zegt, dat deze strafzaak het einde is van een drama. Verdachte, zegt spreker, bekleedde vroeger een rang in het le ger en was daaruit door omstandighe den in het burgerleven teruggekeerd. Toen kocht hij zich in een koopmans zaak met geld van zijn schoonvader, of schoon verdachte nooit koopman ge weest was. Verdachte's handelwijze is inderdaad een handelwijze met een luchtje, zegt verdediger. Maar nog nimmer, :zegt plei ter, is in Nederland iemand veroordeeld, wegens verduistering van gelden, wan neer men voor het verstrekte geld rente bedongen had dit is handelsrente. Wanneer die gelden van hand tot hand zijn overgegaan, is dat geld ter vrije be schikking van den houder. Waarom is hier anders een opzegtermijn bedongen van drie maanden en waarom zou men rente moeten betalen van geld, dat men niet gebruiken mag. Hoe onaangenaam het optreden van verdachte ten deze is geweest, meent pleiter met gerustheid het oordeel van de rechtbank te mogen tegemoet zien. De valschheid in de koopmansboeken is niet te brengen onder de strafwet. Daarvoor had verdachte die boeken als echt en onvervalscht moeten gebruiken. Ze zijn gebruikt om een balans op te maken, maar die balans is aan niemand vertoond. Misschien aan verdachte's schoonvader, maar die had toch al een strop aan hem. De eenige menschen die bovendien benadeeld konden worden, waren de naamdragers van de gefin geerde posten. Deze menschen zijn even wel nooit gemaand. Als deze posten nu nog in de boeken voorkwamen, was dit wat anders. Dan zou de curator in ver dachte's faillissement het waarschijnlijk die menschen moeilijk kunnen maken, maar die posten waren voor het faillis sement al weggewerkt. Ware deze ver dachte destijds niet failliet verklaard, dan had hij zijn boeken misschien nog eens vervalscht. Doch dit is niet straf baar. Het zou dat wel zijn in een N.V., doch deze verdachte dreef zaken voor eigen rekening. Spreker verzoekt de rechtbank dan ook verdachte voor beide feiten vrij te spreken. De Officier van Justitie, repliceerende, blijft er bij dat naar zijne meening de feiten wel degelijk bewezen zijn. Het geld voor het depót bleef het eigendom van de Baar, dit is in de akte van over eenkomst duidelijk vastgelegd. Ver dachte zelf voegde er bij de vaststelling van de overeenkomst nog aan toe, dat de Baar toch zeker bleef van zijn waar borgsom, ook al zou verdachte's zaak misgaan. Verdachte's voornemen was de ver- valschte boeken als echt en onvervalscht aan te wenden, Hij gaf ze zoo aan zijn accountant Zandstra. Hieruit kon dus nadeel ontstaan. Wanneer verdachte's schoonvader de juiste balans gezien had, dan zou deze wellicht zijn opgehouden met geld voor te schieten, en was diens strop waarschijnlijk niet zoo groot ge weest, als deze nu geworden is. Uitspraak 15 Mei a.s. Bij het scheren van den meest harden baard en ook bij een gevoelige huid, geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. (Ingez. Med.) El o ra. De aloude opvatting van de geldkwes tie in een huwelijk is nog altijd: „je moet 't er niet om doen, maar je moet 't er wel om laten." Ter vermijding van alle verdriet der ziel en moeilijkheden des 'dagelijlcschen levens. Bij Judith Wi- chels en Ronald Mackane is aan liefde geen gebrek, maai' des te meer aan contanten. Natuurlijk komt van haar kant het practisch voorstel: voorloopig niet trouwen, wat natuurlijk bij hèrn Verontwaardiging wekt, waarop de jon gelui kwaad uiteengaan. Een „rijke vriendin" weet echter raad, even doel treffend als bedenkelijk. Beiden zijn dra „Welgesteld", beiden staan dra voor 't outer; maar heel gauw voelen beiden ook de waarheid van een ander oud! gezegde, dat voor weelde sterke beenen waarheen de" Koningin 's middags uit Bern vertrokken is. De Koningin heeft in de ochtenduren in de straten der Zwitsersclie lioofdstaidi gewinkeld. Koningin Wilhelmina was vergezeld van een hofdame, terwijl zij op eenigen afstand gevolgd werd door Bernsche po litieambtenaren in hiu'ger. die haar, waar dit noodig was, als ridderlijke be geleiders terzijde stonden. In verschil lende winkels, die de Koningin niet haar bezoek vereerde, werd zij herkend. Kort voor den middag maakte H.MJ. een auto-tocht door de stad en ide oim!- streken. i Zij bezocht o.m. de berenkuil, die de levende soortgenoolen van de dieren op het 'Bernsche wapen herbergt. In verband met het bericht van ,,DÖ Tijd" in zake de Nederlandsclie nota als antwoord op de beide Belgische no ta's, meldde de correspondent van het Hbld. te Brussel, dat, blijkens in offici- eele Belgische kringen ingewonnen in formaties, daar nog geen nota ontvan gen is. In fiet verslag betreffende het wiets- pntwerp inzake onteigening' voor den aanleg van een rijwielpad en een voet pad langs den Rijksweg Princenhage— Tholensche veer en over verflauwing van een hoclit van dien weg wordt op ispoedige uitvoering dei' voorgenomen Werken aangedrongen; de onderhande lingen hebben naar eenige leden meenden te weten een zestal ja^ein in beslag genomen. Een goede oplossing zou naar de niee- ning van sommige leden eerst worden verkregen, indien ook aan de andefre zijde van den weg een verbreeding tot stand zou komen, gelijk aan die welke thans aan één zijde wordt voorgesteld. Ter voorziening in de opengevallen betrekking van directeur-hoofdredacteur, door het overlijden van den heer J. II. Deibei, werd in de Zaterdag j.l. gehou den vergadering van Vennooten in de N.V „de Middelburgsche Courant" be noemd, de heer S. S. Smeding, Redac teur aan de Zulphensche Courant te Zutphen. Uit Middelburg. Woensdagavond hield de Chr. Mid- denstandsverceniging alhier een open bare vergadering, welke door den voor- Worüt plaatselijk door de leden f 100.000 verloond, dan wordt een afdeeling opge richt, welke plaatselijk de zaken regelt en uitvoert, natuurlijk' onder controle van 't hoofdbestuur, welke verantwoor delijk is voor den goeden gang van zaken bij de regeering. Spr. wekt de aanwezigen op om zich aan te sluiten, en wijst er voorts op, dat, waar men dikwijls vraagt wat hebben we aan een Middenstandsvereeniging, men nu tastbare financieele resultaten kan plukken, welke de contributie die men betaalt ver te boven gaan. De voorzitter dankte den spreker voor zijn leerrijk referaat, waarin uit alles blijkt dat hier een deskundige aan 't woord was, en geeft tijd tot bespreking waarvan druk gebruik gemaakt wordt. Hierna sloot de voorzitter de verga dering en eindigde de heer Altema met dankzegging. Naar aanleiding van het artikel over een sanatorium voor Longlijders en een ziekenhuis voor de Minahassa, meldt men ons, dat het kringcomité om vat. de gemeenten Middelburg, Aagteker- ke, Arnemuiden, Domburg, Grijpskerke, St. Laurens, N.- en St. Joosland, Seroos- kerke, Oostkapelle, Veere en Vrouwen polder. De burgemeesters der evenge- noemde gemeenten hebben allen zitting in dit kringcomité, en hebben zich be reid verklaard, ieder in zijn gemeente zorg te dragen voor de inzameling dei- giften Hedennacht om half drie werd brand ontdekt in het gebouwtje op het voetbalveld achter de Meelfabriek ,a 1- liier, waarin het buffet en de kleedka mers zijn gevestigd. De politie spoedde zich met een minimax er heen en ook personeel van gemeentewerken met een slangenwagen begaf zich derw,aarts. Zoo als le verwachten was is echter het ge- heele houten gebouwtje een prooi der vlammen geworden. De politie steil een onderzoek naar de oorzaak in. Verze- vering dekt de schade. Gisterenavond werd door de politie alhier een man aangehouden, die in staat van dronkenschap de orde ver stoorde en het verkeer nelemmerde Bij de politie is aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel, dat onbe heerd buiten was blijven slaan. Het zij een waarschuwing voor anderen voor zichtig te zijn met hun karretjes. Uit Vlissingen. Men zal zich herinneren', dat en kele weken geleden de Provinciale Mo torveerboot Koningin Wilhelmina na aan vrage namens een Fransch automobilist op Zondag een extrareis deed van Vlis singen naar Breskens om dezen auto- zeer veel werkgevers (niel-leden) als mede het college van B. en W. In totaal hadden 110 aan we:-; gen de presentielijst geteekend. De Voorzitter, de heer W. Brand, nie- Imoreerende in het kort het actieve deel dat ook dit fonds had gehad in de actie gevoerd om de plaatselijke kas',sen er kend te zien als uitvoeringsorgaan de'r Wet. De heer P. Dourleijn bracht daar na op duidelijke en overzichtelijke wijze Verslag uit van de protestvergadering in Utrecht gehouden, als onderdeel van de ze actie. Hierna zette de heer M. Reijn- houdt Jr., secretaris dei' vereenlging in een met enthousiasme uitgesproken rede het nut van het fonds uiteen, De heer L. J. van Voorthuijzen, bur gemeester, bracht aan den spreker den dank over der vergadering voor diens duidelijke en nauwkeurige uiteenzetting, besprak tevens met Sympathie het werk der vereeniging ook in verband met dc naaste toekomst en spoorde de aan wezigen aan, de voordeelen hen door de plaatselijke kas geboden' met beide han den aan te grijpen. l „,X cj 7 *"0 k-"' 8U"JJ de met de opbrengst fier Gemeentelijke Inkomstenbelasting, welk bedrag voor namelijk door middenstanders en ar beidersbevolking moet worden op gebracht, 'terwijl vele perceelen buiten de kom niet aangesloten zullen worden; 3e de verplichte aansluiting. Verder maken adressanten de opmer king, dat Zeeuwsch-Vlaanderen te dun bevolkt is voor de exploitatie van een waterleiding, zoodat de kosten te hoog worden, en wijzen verder op den toe stand in O. Z.-Vl., waar vele gemeenten spijt hebben van hun overijld besluit tot toetreden. Uit Zuid-Be vel a n d. Het bestuur van de veilingsvereeni- ging te K ape 11 e-B ieze 1 inge en om geving benoemde tot Directeur-keurings- meester de heer A. J. Gerritsen te Zet ten (Geld.) Keeuwsch Vlaanderen W..D„ Men meldt ons uit Breskens: Het feit, dat met ingang van 1 Mei j.l. de Kijkuit officieel bij Breskens gekomen is, is voor de bewoners van dat gedeelte niet ongemerkt voorbij gegaan. Een com missie, bestaande uit eenige heeren, be woners der Kijkuit, heeft Zaterdag in het gemeentehuis van Breskens den bur gemeester, wethouders en raad dank ge zegd. Na afloop hiervan gingen allen, gevolgd door het muziekgezelschap „Uit het VolkVoor het Volk" naar de Kijk uit, waar door den burgemeester het bij dergelijke plechtigheden gebruikelijke lintje dat over den weg gespannen was doorgeknipt Werd. Men meldt ons uit Aardenb ur g: Aardenburg neeft weder eens een kwestie; dezen keer is het echter geer gekibbel van de verschillende partijen onderling, doch thans werken alle par tijen eendrachtig samen, om de voorge stelde aansluiting aan de waterleiding, waar, naar het schijnt, de meerderheid der raadsleden voor wil stemmen, te trachten te voorkomen. Gedurende de vorige zittingsperiode van den raad, werd met overgroole< meerderheid door een volksreferendum uitspraak gedaan, zoo dat toen van aan sluiting niets kwam. Thans wordt, al of niet met drang van hoogerhand. een poging gedaan door het dagelijksch be- Coöperatieve Suikerfabriek in Nederland binnen liaar grenzen zag verrijzen was ook te danken aan zijn initiatief en zijn doorzettingsvermogen. Hij leidde die fa briek nu reeds 30 jaar als voorzitter. De groote verdiensten van den, heer Collot zijn op andere wijze erkend door zijn benoeming tot Officier der Orde van Oranje-Nassau en der Huisorde van Oranje, benevens tot ridder van het Le gioen van Eer, officier der Kroonorde van België en commandeur 'in, de orde van Leopold II van België. De begrafenis zal plaats hebben te Kloosterzande op morgen, des middags te twee uur. I 1 Het adres voor Uw Schoeisel en Het adres voor het laten behan delen van Uwe voeten. Wij kunnen U talrijke attesten van Heeren Doktoren en dank bare klanten laten zien. Het was slechts met enkele regels dat wij Zaterdag melding konden maken van het overlijden van een zeer bekend Zeeuw, een Zeeuw, die ook buiten de grenzen onzer Prövinjeie, en ook bui ten de landsgrenzen, hekend stond en daar den naam van Zeeland heeft hoog gehouden. Wie, die zich bewoog in het open bare leven, kende den jovialen, maar tevens genialen, baron; Collot d'Escurv niet. Wie voet aan wal zette te Wal- zoorden, wist te Kloosterzande 'iemand te vinden, die speciaal het land van IIulsl en Axel door en door kende ejn steeds op de bres stond, als het betrof het behartigen van de belangen van dat deel van Zeeland. Hij deed dit als bur gemeester van Iiontenisse, wtelk ambt hij Het provinciaal kerkbèstuur van Zeeland heeft goedkeuring verleend op het besluit van het classicaal bestuur van Middelburg lot opheffing van de zesde predikantsplaats te Middelburg, A'elke op 1 Januari 1929 vacant was geworden na het eindigen van een gratie-jaar, In de morgeilgodsdiehstoefening 'heeft ds. J. II. van 't Hoff te St. Lau- rens Zondag zijn 45-jarige ambtsbedie ning herdacht. Tot tekst van zijn daarop gevolgde predikatie had hij gekozen Ps. 23: „De Ileere is mijn Herder." Op har telijke wijze werd hij daarna toegespro ken door ouderling Abraliatnse, op wiens verzoek de gemeente den leeraar staan de toezong Ps. 121 vs. 4. D,s. Van( 't Hoff dankte hiervoor in gevoelvolle woorden en bad Gods zegen over zijn gemeente. Ned. II e r v. Kerk. Beroepen te Sleeuwijk ds. W. J. van Lindonk te Hoedekenskerke. Chr. G er e f. Kerk. Tweetal te Vlissingen ds. C. v. d. Zaal te Deventer en ds. A. Zwiep te Zeist. Gerei. Kerk. Beroepen te Metslawier-Niawier, ds. J. Dijkstra te Grijpskerke. Bedankt voor het beroep'naar Scha- rehdijke door J. M. Kroes, cand. te Zeist. Ir. G. A. van Steenbergen, vroe ger alhier woonachtig, ingenieur bij de Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken, is op 2 Mei j.l. via Siberië, naar China vertrokken. Het Trianon-Theater "in Den Haag heeft een z.g. „tooneelregen"-installatie gekregen meldt het Hand., welke bij 't uitbreken van brand op 't tooneel in

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 9