DROSTE PLAATJES-ALTIJD WELKOI tocht^ST?1 6n Z0Uden Vrijdag den BUITENLAND. Wij hebben het genoegen U mede te deelen, dat na langdurige voor bereiding bovengenoemd album is verschenen. Dit fraai gebonden boekwerk, in den tekst rijk geïllustreerd in kleur, formaat 34 x 25 cM., circa 175 pagina's groot, wordt volledig door het verzamelen en inplakken van 144 plaatjes en 6 grootere platen. Deze zijn in kleuren uitgevoerd en evenals de illustraties in den tekst gerepro» duceerd naar origineeleteekeningen, speciaal voor dit album vervaardigd naar voorbeelden uit de zoozeer bekende en gewaardeerde verzame lingen van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Het Album „INDIË", samengesteld door den heer J. C. Lamster, Conser vator aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam, bevat een schat van wetenswaardigheden over gewoonten, leefwijze, beschaving, woningen, enz. van de bevolking van den Oost-Indischen Archipel. De waarde van deze uitgave is gelegen in de populair-wetenschappelijke, belangrijke en betrouwbare wijze waarop de inhoud is behandeld, Tal van onderwerpen zijn behandeld op eene wijze als in geen bestaand werk van beteekenis op dit gebied wordt aangetroffen. Daarbij is de tekst zóó onderhoudend en vlot geschreven, dat zoowel jongeren als ouderen met groote belang stelling den inhoud zullen lezen. BMMvm Over Indië ^eis b-ifémdeps middel* gevonden Southern Cross, ge- 'dwongen geveest door een fout aan den motor tot een noodlanding, waarnij Hitchcock reeds gewond was, doch niet ernstig. De drie volgende dagen hebben zij getracht den motor op gang te brengen maar zij konden geen opstijgingsterrein vinde® en het is waarschijnlijk dat Hitchcock al waanzinnig van honger en vooral van dorst is geworden. De laat ste aanteekening van Anderson van 17 'April was „wij lijden onbeschrijfelijken dorst". Ritchock's lijk lag onder het niet al te gehavende toestel. Anderson werd een 40 meter verder gevonden, tegen n heuvel waarachter hij zich waarschijn lijk nog eenigszins voor de gloeiende zon in dit woestijn-gebied heeft willen be schermen. Hitchcock is waarschijnlijk om dezelfde reden onder de machine ge kropen. De lijken van beide vliegers zijn ter plaatse ter aarde besteld en het vlieg tuig zal er waarschijnlijk gelaten worden om oe plaats aan te duiden. Van den staart hebben de vliegers gisteren een eenvoudig houten kruis gemaakt en op het gemeenschappelijk graf geplaatst. ïEEN DER NEDERL. VLIEGBOOTEN VERONGELUKT. Uit Bagdad wordt gemeld dat gister een der drie Nederl. vliegbooten, die op weg zqn naar Ned.-Indiê, de D 22, is ver ongelukt. Het vliegtuig, dat bemand is door den officier-vlieger 2e klasse P. S. Everts, den sergeant-vliegtuigmaker A. Langeraar en den korporaal J. Symons Kwam in aanraking met de telegraafdra den bij de brug over de Tigris bij Bag dad. Het toestel stortte naar beneden en werd grootendeels vernield. Van de 3 inzittenden werd de bestuurder gedood. Ce beide andere leden der bemanning werden ernstig gewond, maar maken het goed. Omtrent dit treurig ongeval wordt nog he* volgende gemeld: uitenant Everts zou na zijn terug- ud Indië hier te lande worden zaam gesteld als chef-instructeur n trVliegkamP de Mok- H„.6 T"egbooten waren Dinsdag te Bag- aehtir .Batavia voortzetten. Het on wel!."6^ tiidens 0611 proefvlucht, msoertr-c gemaakt om het toestel te over de t™'- machine vloog zeer laag rak JJPJ en kwam baarbij in aan- toot L a telegraafdraden. De pi- de rivier f 6 ,mackill,e io goede orde op tuio dot dalen, maar het vlieg- de niet aanmerkebjke vaart bezat, taxi- groote snelheid over het water (Schi„h'am daarbiï ia botsing met de brui? allgi' Fe Pr°Poller sloeg over de =:rhei. toestel raakt bekneld tus- schen twee pontons. Luitenant Everts werd tegen een balk geslingerd en was terstond dood. De oeide andere inzittenden liepen welis waar ernstige verwondingen op doch <un toestand is naar omstandigheden zeer gunstig. Het verongelukte vlieg- uig, dat begon te zinken is door den gelschen luchtvaartdienst op den wal (gebracht. p Het gansche pez-soneel van dezen dienst zal deelnemen aan de begrafenis van lui tenant Everts, die op Vrijdag is bepaald. Luit. P. F. Everts is 32 jaar oud, offi cier-vlieger tweede klasse, die met de officier-vliegers Eikerbout en Broesder de eenige drie vliegers zijn, in vast dienstverband bij de Marine. In het vlieg kamp De Mok heerscht diepe verslagen heid, omdat men Everts daar kent als een buitengewoon sympathieke, ernstige en rustige figuur. Bij bet verscheiden van Everts komt nog een tragische bijzonderheid: eerst twee weken voor het vertrek van de vliegboot was bij in het huwelijk getre den. Zijn vrouw, die pas haar vader ver loren heeft, bevond zich te Rijswijk en informeerde eenigen tijd geleden trouw naar bijzonderheden, toen een der mo toren van een ander vliegtuig defect bleek te zijn. Zijn echtg'enoote kreeg op tragische wijze kennis van hetgeen in Bagdad was geschied. Zij had nl. met een andere da me, een familielid, in de Bijenkorf te 's-Gravenhage inkoopen gedaan. Toen zij buiten kwam, zagen zij voor de ramen van de Haagsche Courant de bulletins aangeplakt, waarin melding werd gemaakt van het ongeval. Men kan zich haar ontsteltenis voorstellen. Het haar verge zellend familielid oordeelde het ge- wenscht haar in het gebouw van ge noemde courant te brengen, ten einde afthans eenigszins van "den schrik te be komen. Vandaar hebben heide dames zich later naai- het departement van Defensie begeven, waai" mevrouw Everts heeft gesproken met den marine-adju dant van den Minister, luitenant ter zee lste klasse Heydt. Wel was vanwege het Departement gisterenmiddag getracht haar in Rijswijk, waar zij woont, in kennjs te stellen met den inhoud van het Reuter-telegram. Doch dit heeft haai" niet kunnen bereiken daar zij te 's-Gravenhage was. Na het onderhoud op het Departement zijn de dames naar familie in Rotterdam vertrokken. BRIEVEN UIT AMERIKA. New-York, 18 April 1929. Het vlaggeschip der Amerikaansche handelsvloot, de reusachtige „Leviathan" heeft nu zijn eerste „natten" reis ach ter ten rug, sinds het van de regeering gekocht werd door een particuliere maat schappij. Nat en droog beduidt hier het al of niet drinken van sterken drank. Ja ren achtereen joeg dei „Leviathan" met haar zes kleinere zusterschepen van de zelfde lijn over den Atlantischen Oceaan heen en weer, officieel droog en prac- tisch nat. Want de passagiers hadden hun eigeen hartversterking mee aan boord gebracht of wel zij kochten het tersluiks van de hofmeesters, die op die manier 'n aardigen extra duit verdienden. Die ko lossale drijvende hotels deden dus in niets onder voor hun soortgenooten op den vasten Wal of om het in ruimer zin op te vatten, voor heel publiek en parti culier Amerika. Maar al kon men aan zijn verlangen naar een glas wijn of iets pittigers voldoen, de manier waarop was zoo verschillend van het leven aan boord van buitenlandsche schepen, dat het een bedenking bleef voor het reizend pu bliek, dat altijd en in ieder opzicht ver wend wil worden. Om heimelijk een cocktail op den rand van je bed tn de hut te drinken of openlijk in de rook- salons of eetsalons gegarandeerd zuiver brouwsel of stooksel geschonken te krij gen is niet hetzelfde. En zorgvuldige on derzoekingen hebben uitgemaakt, dat het publiek om die reden de voorkeur schonk aan de buitenlandsche stoomvaartlijnen. De regeering te Washington kon moei lijk anders doen dan de landswet toepas sen op de schepen, die onder haar di rectie voeren, ook al benadeelde zij er zichzelf mee. Hoezeer zij in andere op zichten trachtte de reizigers te winnen bleek uit de bepaling, waarvan verschei dene n van mijn kennissen geprofiteerd hebben. Reizigers naar Holland werden in Engeland aan wal gezet, maar kre gen vrij vervoer, cï.i. op kosten van de United States Line, tot Rotterdam. Voor de terugreis gold hetzelfde en men voelt waar de schoen der concurrentie met de Holland—Amerika-lijn wrong. Het vraagstuk der drooglegging is zoo veelomvattend, dringt- zoo in alle lagen der millioenenmaatschappij van dit we relddeel door, dat een lijvig boekdeel, ge schreven door een onpartijdigen onder zoeker, na jaren studie, pas een duide lijk inzicht zou kunnen geven omtrent den balans van voor- of madeel. D© hoofdzaak is hoe op dit oogenblik van schrijven de publieke opinie, zooals die zich uitdrukt in de gedragingen, het schrijven in dagbladen en tijdschriften, de behandeling in hoogste instantie te Washington, er over denkt. Kort en goed dit: de regeering staat op het standpunt van handhaving en wordt daarin ige- steund door een deel van de massa, ter wijl een ander deel om wijziging, zelfs opheffing van de wet roept. Het gaaf] volstrekt niet aan om de Republikein- sche partij, waarvan president Hoover de leider is, als droog, en de Democraten wier candidaat Alfred E. Smith ms voor nat te verklaren. Het democratische Zuiden is droog in politieke beteekenis, ofschoon drijfnat binnenshuis en zoo zijn er tallooze natte republikeinen, een ander hoofdstuk voor het boekdeel. Volkomen eensgezindheid heerscht er dus niet, in tegendeel. Beide kampen hebben een groot aantal volgelingen en het is vol strekt niet het schuim van de natie, dat Fr zijn evenveel mannen bij aan den top roept om afschaffing van de droge wet. van de maatschappelijke ladder als bij de tegenpartij. .Voor bewijzen dient men met cijfers, zwart op wit, aan te komen en het Vei ligst is die te ontleenen aan officieele rapporten en statistieken. En de meest overtuigde geheelonthouder moet dan toe stemmen, dat het drankgebruik sterk toe nemende is. niettegenstaande de maat regelen ter voorkoming en bestraffing hoe langer hoe talrijker en drukkender worden. Met andere woorden, het kwaad groeit tegen de goede idealen -in en wanneer het nog zoo eenige jaren door gaat heeft de koude werkelijkheid de illusie overvleugeld. Aan het eind van het vorige jaar kwam het jaarlijksche rapport van het Departement van Justi tie uit het bureau van Attorney General Sargent, onder wien de drooglegging ressorteert. Daarin staat o.a. dat over het jaar 1928 55.729 gevallen van rechtsingang tegen natte overtreders wer- der verleend of een toename van 15.020 over 11927. Er werd een totaal aan boe ten van 7i/a millioen dollars opgelegd een totaal van 7700 jaren gevangenis straf of wel een toename van bijna vijf tig procent. „Dit is", staat er woordelijk „verreweg "de grootste hoeveelheid straf, opgelegd in een jaar, sinds de droogleg ging in werking trad". De 55.729 straf processen bedroegen meer dan de helft van alle crimineele en burgerlijke rechts verhandelingen, waarin de Amerikaan sche staat eischer was. Een chef van een onderafdeeling deelde mede, dat de dranksmokkelarij over de "Canadeesche grens over de laatste drie jaren met 75 procent was toegenomen. Dit alles zou geweten kunnen worden aan een toene mende verslapping van het openbaar gezag. En de inwijdingsrede van Presi dent Hoover heeft ook 'in 'die richting een waarschuwende noot laten klinken, omdat hij o.m. een onderzoek en een re organisatie van justitie en politie beloof de, indien dat noodzakelijk bleek. Zou den de schroeven nog meer aangedraaid worden, wie kan bevroeden tot welke ontstellende cijfers we dan zouden ge raken. Laten wij nu een officieele stem uit het droge kamp zelf beluisteren. De'Wo- man's .Christian Temperance Union (Christe n-V ro uwen Geheelontho uderv Bond) deelde in j.l. Febr. mee, dat het sterftecijfer veroorzaakt door alcoholis me in 1927 veertig per millioen inwoners was, tegen één per millioen in 1920, het eerste jaar van de drooglegging. Hetzelf de cijfer was 56 voor het tijdperk van 1921 tot 1917 ,dus vóór de droogleg ging De bewering van den Bond dat bij den ouden toestand het cijfer nu veel hooger zou zijn dan veertig, is aan twij fel onderhevig ,omdat in andere landen het drankgebruik vanzelf aan het afne men is tengevolge van allerlei factoren zooals het uitgebreide sports- en amuse mentsleven. Daarentegen is het zeer de vraag of het cijfer veertig wel juist is sterfgevallen door alcoholisme zijn pas in ziekenhuizen en openbare instellin gen officieel vast te stellen. In het par ticuliere leven kan de huisdokter het ook een maagkwaal noemen ,dat staat in ieder geval gekleeder. Officieel be kend stierven er in 129 4372 personen door alcoholisme, hiermede "het totaal sinds de drooglegging op 15.635 bren gend. Het belangrijke In de bovenstaande {Hiededeelingen is het feit van een ge stadige stijging sinds het eerste jaar van de droge wet. Dat jaar was zooals het behoord te zijn en waaraan de droge voorstanders met weemoed terugdenken en terug willen forceeren ten koste van millioenen gouds. Toen de Volstaed Act belichaamd in de 18e Grondwetsherzie ning, in werking trad, stond de verkoop, aanschaf en gebruik van drank stop, omdat er niet meer gemaakt werd en de voorraad op was. Was dat zoo gebleven, dan zou men met recht van een droog Amerika kunnen spreken. In plaats daar van begon men het land binnen te smok kelen .eerst met kleine hoeveelheden en langzamerhand met zulk een omvang, dat een vloot schepen in het gezicht van New-York voor anker lag net bui ten de driemijlsgrens, die zicli door .motorbooten op donkere avonden liet lossen. De grens werd acht mijl zee waarts gebracht, een kustwacht met tor pedojagers werd gevormd en nog werden bijna 700 schepen in 1927 verbeurd verklaard hoewel het December-rapport spreekt van een groote daling in het aantal smokkelschepeu. Hoewel er niet ingerekend worden langs deze uitgebrei de kusten en hoeveel er voor eenige jaren dan aan dat bedrijf mededeelen, valt niet le zeggen. Inmiddels begon men in het land zelf weer te maken. Niet in de grootendeels verbouwde brouwerijen en distilleerd- rijen, maar in het verbogen en, ten slot te is elke keuken met een paar pannen, 'vruchten, suiker en een aantal leege flesschen een mogelijke wijnfabriek. Maar liet is niet wijn of champagne, dat de aanleiding is geweest tot het droge verbod, maar de Amerikaansche voor keur voor „hard liquor", whiskey, bran dy, gin en ander straf goed. De werke lijk reusachtige hoeveelheid drank, die clandestien in Amerika gestookt wordt op liet oogenblik of over de grenzen komt, bestaat dan ook uitsluitend uit bard liquor. En het is een klein kunstje een flesch whiskey van misschien le vensgevaarlijke samenstelling aan te schaffen, maar bijkans onmogelijk een flesch rooden wijn of een glas bier te be machtigen. Van alle kanten wordt er ge wezen op bet gevaar dat men loopt bij het drinken van alcohol, waarvan men niet zelf de herkomst weet. Rijksproe- ven hebben uitgewezen, dat over de 90 procent doodelijk, schadelijk of versne den en gemengd is. Een binnengesmok kelde flesch whiskey verleent smaak en geur aan ettelijke liters door onkundige handen gestookte alcohol. Beide partijen beschikken over hoog staande mannen en vrouwen, vereenigin- gen, documenten en statistieken én het is wel teekenend ,dat zelfs de natten niet de oude kroeg terugverlangen, maar regeeringsdistributie, voornamelijk van bier en lichte wijnen. Daarmede geloo- ven zij een eind te maken aan den toene- menden wantoestand en toch den drank duivel van whiskey en jenever huiten de grenzen te krijgen, die er nu binnen is. De tijd alleen zal het uitmaken, wan neer het oogenblik aangebroken is, de tegenwoordige drooglegging als een suc ces of een mislukking te beschouwen. WOLKENRABBER. Droste's plaatjes „Indië" worden gevoegd bij al onze verpakte Chocolade, Bonbons en Toffees, en kunnen door inruilen van evt. dubbele exemplaren worden gecompleteerd. Het Album „INDIË" wordt na ontvangst van 90 cents franco toegezonden door Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, Afd. „Album" Haarlem. Uw leverancier onzei artikelen kan U op wensch eveneens ons Album bezorgen.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7