ILlït -"f aatl doen- Je bebt het vo1- TWEEDE BLAD De Plaatsvervanger. Vrijdag 3 Mei 1929 No. 104, UIT STAD EN PROVINCIE. FEUILLETON STOKVIS FABRIKAAT Quderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen R. S. STOKVIS ZONEN J VAN DB ai si Akonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- risgen i 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewoneadvertentiën:30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet groot gr dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer oourant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nor en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. Waar ook in Zeeland meermalen, door ouders, die het ongeluk hebben, een blind kind te hebben, de vraag wordt gesteld wat zij! in het belang van dit kind kunnen "doen en door onwe tendheid het kind dikwijls thuis wordt gehouden, meenen wij goed te doen aan een artikel van den heer dr. Belzjer directeur van het instituut tot onderwijs aan. blinden te Amsterdam, Vossiusstraat 56, .te ontleeuen, dat het allerbeste is om het kind zoo spoedig mogelijk naar een der blindeninslituuten te zenden. In de meeste huisgezinnen kan, men niet voldoende tijd aan het' blinde kind be steden. In de Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide kunnen de kinderen opgenomen worden, zoodra zij' drie jaar zijn. Zij ontvangen daar voorbereidend onderwijs en op hun 12e of 13e jaar gaan ze naar het instituut te Amsterdam, waar zij het verdere lager onderwijs en daarna het herhalings- en volksonder wijs volgen. In het instituut kunnen de kinderen blijven tot ze 18 of 19 jaar oud zijn. Het onderwijs vanaf de prilste jeugd is noodig, omd'ait de zienden zich niet naar de blinden richten, maar de blinden dit naar de zienden moeten doe». Het zou obs te ver voeren meer uit het .artikel over te (némen, maai' wij mee nen dat het bovenstaande voldoende is om de betrokken ouders te doen gevoe len, Wat zij aan hun misdeelde kinderen verplicht zijn en hen op te wekken zich zoo «oodig om nadere inlichtingen tot dr. Belzer te wenden. O TTit Middelburg. Zooals ook bljjkt uit een aan de Ahdijzijde der Eijksgebouwen, waarin het Provinciaal bestuur zijn zetel heeft, aan gebracht bord, is men| begonnen hi die genouwen centrale verwarming aan le door RICHARD MARSH. 1 *1 ®aar bet Engelsch door O. M. G. de W. 08). „Ja toch het voornaamste; ik heb het ik je in een mooien toestand gebracht heb." Ui f?3)1 'S lleel 8ek van je; daar kan on it T gewild; ik zelf wou meegaan, ben al«ei1 1)1'i dat ik meegegaan ben als je m.j maar laat begaan" moeilni-T ang' dat je niet beseft, lioe n, gemaakt zal worden, als o T,a' JV00r^eeW als ik persoonlijk rJdTrmUtSCiing heb met Jolm Eva; din,» 'ZC i''6' da* d< na deze ondervin- te draaien." h6b hem zijn nek 'om ,moet bekennen, dat ik daarbij r genwoordig zou willen zijn en vp 'i° Jez®R hij die gelegenheid niet al te eet iaat bezeeren. Maar daar is het 'oschje en waar is juffrouw Phoebé?" Op haar behoefden ze niet lang te vachten. Zij was, zooals ze gezegd had,, ,eea aI)art paadje langs gekomen en ze ïadaen haar niet gezien, want nu riep ze hun iets toe. De stem kwam achter hen vandaan, nu wat duidelijker, maar brengen, wat in een gebouw als dit met zijn vele gangen en vertrekken zeker een groot werk moet worden genoemd. Ook in de vergaderzaal der Provinciale staten zal de centrale verwarming haar goede diensten gaan bewijzen, maar naar verluidt zal zij daar op een bijzon dere wijze worden aangelegd, zoodat geen radiatoren liet mooie van deze zaal zullen ontsieren. Deze moderne verwarming zal zeker het brandgevaar voor deze uit oudheid kundig oogpunt zoo belangrijke gebou wen tot epn minimum beperken. Gisterenavond werd uitgaande van de afd. Middelburg der Communis tische partij Holland een) vrij druk be zochte openbare vergadering (gehouden op de bovenzaal van de Sociëteit „de Vergenoeging." Na opening dooi" den Voorzitter, den heer G. J. Lambertz, heeft de heer Dar- sono, de verbannen; Indonesiër, T woord gevoerd over „De strijd der Indonesi sche massa's legen het Hollandschc.ini- perialisme." Als tweede spreker trad op het Ka merlid, de heer Louis 41e Visser, met als onderwerp „De beteekenis van den len Mei voor de Hollandsche arbeiders klasse." In zijn uitvoerige rede 'richtte spr. zich telkenmale vrij scherp tegen de S.D.A.P. en haar voormannen. Uit Walcheren. In de Dinsdag gehouden raadsverga dering der gemeente Vrouwepolder deelde de voorzitter o.a. mede dat het aandeel der gemeente in de kosteni van het in orde maken van het laboratorium in het slachthuis te Oostkapelle ten be- vastgesteld op f 149.11, alsmede dat de rijksvergoeding voor het openbaar lager onderwijs voor 1927 is vastgesteld op f 6926.49. Na bespreking werd op voorstel van B. en W. m. a. s. besloten het adres van de gemeente Kerkrade inzake het wets ontwerp tot herziening van de finantieele Iverhouding tusschen rijk en gemeente voor kennisgeving aan, te nemen. Overeenkomstig het voorstel van B. en Wi. werd m. a. s. besloten geen subsidie te verleenen aan de vereeniging van amb tenaren der gemeente-financiën, gemeen te-bedrijven en gemeente-diensten. Na breedvoerige bespreking werd m. a. s. besloten het heffingspercentage op de plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1929'30 vast te stellen op 3 pet. (als v. j.) en daarnaast 50 opcenlen; le doen heffen op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting (als v. j.) Overeenkomstig het voorstel van B. en \V. werd m. a. s. besloten tot goed keuring van de rekening over 1928 van den Vleeschkeuringsdienst Oostkapelle. Mede werd m. a. s. besloten tot goed keuring van de rekening der Gezond heids-Commissie gezeteld te Veere over 1928. Vervolgens werd besloten tot goed keuring van het door B. en W. voor 1929 opgemaakte kohier hondenbelasting tot een bedrag van f 152. Daarna werd m. a. s. besloten de door het bestuur der bijzondere lagere school in de afd. Vrouwepolder over het tijd vak 1926 tot en met 1928 ingevolge de L. O. wet 1920 ter verrekening inge zonden rekeningen goed te keuren. Daar na deelde de voorzitter mede dat het gemeentebestuur van Serooskerke (Wi.) bereid is aan deze gemeente de al daar aanwezige gemeentelijke slacht plaats voor het verrichten van noodslach- tingen in gebruik af te staan voor een jaarlijksche vergoeding van f 125. Na zeer breedvoerige bespreking werd daarna met 5 tegen 2 stemmen besloten, van 1 Mei 1929 tot 30 April 1930 voor te verrichten noodslachtingen van het ge meentelijk slachthuis te Serooskerke (WI) gebruik te maken. Bij de rondvraag werden door den heer Mesn inlichtingen gevraagd inzake het maken van brandputten, terwijl dooi den heer Kesteloo inlichtingen, werden gevraagd betreffende de brandplaats voor toch nog niet hard: „Kom wat verder het bosch in, er zijn overal kijkgaten in het huis je kunt inooi't weten of ze kijken en wat ze zien of hooren." „Wat mij' betreft mogen ze precies zien en hooren wat ze willenwaar ben je bang voor?" „,Voor oom en tante, voornamelijk voor oom." Zij keek angstig om zich heen; er was geen twijfel aan of haar zenuwachtigheid was echt en niet voor gewend. „U kent oom niet. Hij zag' er niets inDe volzin eindigde met een huivering. Ik kan er niet aan den ken wat hij mij 'zou doen als hij! wist dat ik buitenshuis was en met u stond te praten." „Weet hij niet dat je hier bent?" „Denkt u dat ik hier zou wezen als hij het wist?" „Ik zou niet weten waarom niet, en nog minder begijp ik waarom je hang bent voor je oom1." „Dat komt omdat u hem niet kent,, dat zei ik immers al. Het is niet te denken wat hij mij doen zou, als hij wist dat ik iets deed om u te helpen." „Is u het geweest, die dien brief gis teravond op mijn kamer gebracht heeft?" Het meisje schrikte ontzettend. Zij had haar mutsje afgezet, waarschijnlijk om minder in het oog te vallen. 1-Iaar gjelaat was heel wit bij haar donker haar. We der wierp zij angstige blikken om zich varkens in - de afd. Gapinge en door hem nog werd gewezen op herstel van de' schutting tusschen de pastorie en de on derwijzers woning in de afd. Gapinge, ter wijl door hem in overweging werd gege ven den toren ini de afd. Gapinge te doen schoonmaken, hetgeen naar zijn oordeel meer dan noodig is. o- Uit Z u i d-B e v e 1 a ii d. Woensdagavond j.l. vergaderde de coöp. Boerenleenbank te Miss e. Aan de rekening ontleenen wij het vol geilde: Öntv. aan spaargelden f 111.266,45, en aan terugbetaalde voorschotten f8071.06. De ontvangsten in loopende re kening bedroegen f.252676,83. De terug betaalde spaargelden bedr. f71409,36. Dc uitgaven in loopende rekening be droegen f 303794,41. De rekening '28 bedroeg in ontv. en uitg. f 389577,66. Uit de balans bleek (fat de uitstaande voorschotten f 87545,25 bedroegen. Het le goed in loopende rekening was if 91017,96. Het passief bedroeg! aan 'spaargelden f 147071,08 en aan schub in loopende rekening f35848.92 terwijl de winst van dit jaar f 1157,44 bedraagt. Herkozen werden als bestuurslid de heer Joos Mol, als plaatsvervangende be stuursleden de heeren Johs. Jansen en J. A. Ph. Bommeljé. Herkozen als lid van den raad van toezicht H. Niepwenhuize'. 0 Uit No ör d-B e vela nd. Dinsdag werd te Wri s s e n k e r k e ter herdenking van den '20sten jaardag van H .K. H. Prinses JUliana feest gevierd dat ingeleid werd door gewijde tnuziek door Apollo" op de muziektent. Daarna werd een herdenkingsrede in de kerk gehouden door ds. Tonsbeek van Kam perland, afgewisseld door zang van de zangvereeniging „Hosanna" en Wissen- kerk's Mannenkoor en gevolgd door zang der schoolkinderen op het kerkplein en een optocht door het dorp. Voorts hadden volksspelen plaats ioo- als mastklimmen, spfietloopen en ton netje steken. 's-Middags werd een zanguitvoering van Wissenkerk's Mannenkoor en Hosan- ua en een concert van Apollo gehouden. De openluchtbioscoop slaagde goed. Tot slot fakkeloptocht waaraan cloor allen goed ter been zijnden aanwezigen werd deelgenomen. Uit Tholen. De Dinsdag j.l. gehouden vergade ring van den raad der gemeente Poort vliet werd weder gepresideerd door burgemeester W. Dronkers. Wethouder Van der Slikke richtte eenige welwillen de woorden tot hem en herinnerde er aan, dat zijn afwezigheid 19 maanden heeft geduurd. Van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk was bericht ingekomen, dat ter zake van de uilvoering van de Vleeschkeuringswet de gemeente f 493.18 zal moeten betalen. Van den Minister van O., K. en W. was bericht ingekomen, dat de gemeente vrijheid krijgt een onderwijzer met iioofdacte lo benoemen buiten de lijst van wachtgelders; machtiging werd ge vraagd om tot oproeping over te gaan Inzake de electriciteitsvoorziening werd door het Prov. bestuurt de medewerking van het gemeentebestuur verzocht bij de voorbereidende werkzaamheden. Naar aanleiding van den bekenden in houd van het Prov. Blad, waarbij is ge wezen op het gevaar, dat het archief door brand kan vernietigd worden, werd besloten, dat in overleg zal getreden; worden met het Bestuur van den Pol der en met het Algemeen Armbestuur om de mogelijkheid te onderzoeken om voor gezamenlijke rekening een brand vrije kluis te stichten'. Het aangehouden verzoek van A. Coo- mans om ontheffing van hondenbelas ting werd ingewilligd, nu gebleken is, dat hij ten onrechte op het kohier is geplaatst. Aan J. Moerland werd het veel besproken perceel gem'eentegrond in huur gegeven; hij zal de reeds ge plaatste boomen moeten opruimen en heen? „Een brief? Wat voor brief? Ik weet niets van een brief. Ik ik weet ner gens van." „Ook 'niet van het (bezoek hier op Mon- niksland van een mijnheer, Johnson ge naamd?" Haar angst scheen nog, steeds toe te nemen. „U moet niet over zulke dingen spreken; neen, heusch niet. Ik zeg u immers, dat ik nergens van weet." „Ik vermoed, dat je het huis betnt uitgekomen door een deur, waardoor wij kunnen binnengaan." „Dat is niet zoo, er is geen uit/gjgn(g wanneer de luiken gesloten zijn." „Hoe kom je dan hier?" „Ik wist wat ze gingen doen. Toen ben ik naar buiten geslopen, zonder dat ze het wisten. Zij wisten het natuur lijk niet, anders hadden ze mij dadelijk binnengehaald." „Maar waarom hen je naar buiten ge slopen? Om ons een dienst te bewijzen? Of om' ons een poets te bakken, >zooals' Sayers zooeven probeerde?" „Sayers? Joe Savers! Hel is gedeelte lijk ter wille van (hem, dat ik hier ben." „Wat nu? Ter wille ivan hem?" De angst van het 'meisje was eenigs- zins geweken door haar boosheid en toorn. „Oom en tante willen mij met dien Joe Sayers laten trouwen. Ik ik geloof dal oom bang is voor Joe. omdat hij huur moeten bétalen van af den dag waarop het eigenmachtig in gebruik is genomen. De in de vorige vergadering gewei gerde af- en overschrijvingen werden nu toegestaan. Ged. Staten berichtten, dat wel is waar B. en W'. bevoegd zijn her stellingen te doen uitvoeren, maar dat zij do benoodigde gelden tijdig behoo- ren aan te vragen. Een nieuwe instructie voor den,' se cretaris werd vastgesteld; het voorstel Carels om te bepalen dat die ambtenaar op werkdagen zal aanwezig zijn van 9 12 v.m en van 24 uur. n.m. werd aan,- genomen met 4 (stemmen; tegen de Wet houders en de heer Vogelaar. Met dezelf de stemmenverhouding werd ook aan genomen het artikel, waarbij bepaald wordt, dat de secretaris geen bijbetrek kingen mag aanvaarden zonder vergun ning van den Raad. De Voorzitter merkte op, dat zulks in strijd is met de wet. Het voorstel van B. en W( om f 100 bij te dragen in de kosten van liet plaat sen van een ijzeren hek op de erfschei- ding van J. A. Voshol werd aangenomen; tegen de heeren Van Westen, Hage en Carels. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting werd vastgesteld op 1,1; B. en W. wenschten hel bepaald te hebben op 1,2, evenals' ten vorigen ja.re. Na de rondvraag, waarbij de lieer Vo gelaar vroeg het luiden van de klok op den ouden tijd gedurende den zomer tijd, een tapveribod op) den dag' van het festival en waarom de schoolkachels niet gebrand hebben op de koude dagen na de Paaschvacanlie en de heer Van Wes ten nadere inlichtingen wenschte om trent de voorbereidende maatregelen voor de electrificatie las de Voorzitter een uitgebreid stuk voor, mede als ant woord op de woorden van Wethouder Van der Slikke. Bij Biet slot moesten drie raadsleden het duchtig ontgelden. In Dinsdag gehouden gemeenteraad van Scherpenisse waren alle leden tegenwoordig. De mededeeling van Ged. Stalen be treffende de rooilijnen werd ter naleving aangenomen, evenals die betreffende de berging van archieven. Voor kennisgeving werden aangenomen de mededeeling van den Inspecteur te Zierikzee dat de personeele belasting over 1928 bedraagt f 1228.55, dat de vaststelling bijdrage woningbouw over t half jaar 1928-'29 f570.70. Aan II. K. H. Prinses Juliana werd een telegram van gelukwensch gezonden bij gelegenheid hare 20slen verjaardag. Besloten werd aan D. Brand met in gang van 1 Juni a.s. eervol ontslag le verleenen als schoonliouder van het .ge meentehuis, en B. en \V(. le machtigen daarvoor sollicitanten op te roepen Inzake een verzoek van Joh. van Houdt e.a. oin eene bijdrage uit de gemeente kas le verleenen ter tegemoetkoming in de kosten voortvloeiende uit de voorge nomen demping en rioleering van de sloot bij de „Vijfzinnen", werd besloten deze bijdrage testellen op f 60 onder juitdrukkelijke voorwaarde dat de aan grenzende bewoners op eigen kosten hunne perceelen moeten aansluiten aan de te maken rioleering. Vastgesteld werd het kohier honden belasting 1929 op f170. Aan den Baad werd aangeboden het verslag der gemeente over 1928. Besloten werd liet vermenigvuldigings cijfer voor de plaatselijke inkomstenbe lasting even als het vorig jaar vast te stellen op 1.2. Besloten werd liet bouwland in eigen dom behoorende aan de gemeente en lig gende in den Zoutepolder onderhands te verkoopen aan M. Poot Hz. le Poortvliet voor f1150. Met dit bedrag zullen een paar loopende geldleeningen worden af gelost. Besloten werd het overige bouwland aan de gemeente behoorende in het openbaar bij inschrijving le verpachten. AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN r (Ingez. Med.) Ze e u w sc h-V a a n de r e n O. D. Toen Woensdagavond een auto? komende uit de richting Neuzen nabij Driekwart den zijweg van Philippine wil de passeeren, kwam terzelfder tijd uit dezen weg een auto van den lieer M. van Sluiskil. Het gevolg was dat een ge- Kveldige botsing plaats had, waardoor beide auto's voor 'n zeer groot deel wer den verbrijzeld. De glasscherven vlogen meters ver weg, terwijl de auto uit Ter- neuzen komende met groote snelheid te gen 'de afrastering reed en een weg wijzer omverreed. Gelukkig dat deze werd geraakt, anders waren de wagen en bestuurder zeker in liet kanaal te recht gekomen. Proces-verbaal is opgemaakt. le veel weet. Hij heeft geld, dat (is zoo. Maar ik wil niet 'met dien Joe iSayers trouwen, al Iiad hij' een schip vol geld." „Ik moet zeggen, dat ik wat dat be treft aan jou zijde sta en niet aan die van je oom en tante. Als hij innerlijk iejs lijkt op wat hij uiterlijk is, dan is) het geen schoonheid." „Een schoonheid! Het is een duivel. Ik heb gezien hoe u hem daar straks het hek uitzette en en ik genoot! er van." „Het zou mij niet verwonderen als hij eenigen tijd buiten moest blijven." „Neen, neen, er zijn plaatsen w'aar hij binnen kan komen. Niemand weet ze beter dan hij." „Bedoeld je, dat er plaatsen zijn, Waar je het huis kunt binnenkomen wanneer de luiken gesloten zijn?" „Ik weet haast zeker dat hij binnen is." „Maar zei j e dan hiet, dat er* geen enkele deur is waar je in of uit kunt komen?" „Neen, die is er ook niet, maar op een andere manier; ik zal het u laten zien. Dat is de reden waarom ik bui ten gekomen ben. Maar ik geloof, 'dat mijn oom mij zou doodslaan als hij het wist." „Je afkeer van Joe Sayers moet wel heel erg zijn, als het waar is wat je zegt en je je leven in de waagschaal steil om hem onaangenaam te zijn. Hoe' Zeeuwse h-V laanderen W. D. In de Dinsdag te Biervliet ge houden raadsvergadering werd besloten een perceel tuingrond, voor school A gelegen, te bestemmen als speelplaats. Verder bracht de voorzitter verslag uit van de vergaderingen van aandeelhoud sters der N.V. Zeeuwsch-Vl. Waterlei ding Mij., gehouden op 14 Febr. en 23 April 1.1. te Terneuzen. Als afgevaardigde der gemeente lot bijwoning der vergadering van, ingelanden van den Elisabetlipolder werd aangewe zen wethouder W. P. Verplanke Wz. Een subsidie van f 50 per jaar werd toegestaan in de kosten van verbetering van de verbinding tusschen De Ponte (IJzendijke en Pyramide in aansluiting aan-den verbindingsweg tusschen Oost en West-Zeeuwscli-Vlaanderen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten voor het belastingjaar 1929'30 de zelfde heffing' toe te passen als het voor afgaande belaslingjaar, nl. 100 opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelas- ting' en een gemeentelijke inkomstenbe lasting met een heffingspercentage van 2. Het kohier der hondenbelasting voor het dienstjaar 1929 werd vastgesteld tot een bedrag van f 417,50. Ingewilligd werd een aanvraag van liet bestuur der R. K. school om een bedrag van f 154,80 uit de gemeentekas voor de aanschaffing van 8 nieuwe schoolban ken De jaarwedde van den gemeenLebode werd inet f 100 verhoogd en alzoo ge bracht op f 200, zulks met ingang van 1 Jan. 1929. Aan de konijnen- en Pluimveefokkers- vereeniging in die gemeeute werd een subsidie toegekend van f 10 voor een le honden tentoonstelling op 4, 5 en 6 Mei a.s. Besloten werd verder van L. Aarnouts weet ik eigenlijk zelf niet." „Het is niet alleen omdat ik een he kel heb aan Joe Sayers; er zit nog iets raiders achter. Het is misschien heter dat ik hel u maar vertel." „Ja, dat denk ik ook." Het meisje scheen iels op haar hart te hebben, dat haar bezwaarde en waar van zij niet durfde spreken. Mevrouw Talbot had medelijden met haar en deed haar best haar gerust le stellen. „Laat mij je even wat vertellen. Je oom mag een geduchte man wezen en sterk ook, dat geloof ik ook graag, maar ik zeg je. dat hij geen ziertje sterker is dan mijnheer Talbot en lang niet zulk een goede vriend als mijn man voor je wezen zal. En je zult mij mis schien ook nog zoo'n kwade vriendin niet vinden. Ik kan je verzekeren, dat je geen spijt zult hebben over iets wat je voor ons doen zult. Wat wou je ons ons vertellen?" „Iets over den ouden mijnheer Tal bot." „Wat dan?" „Hij hij hield van mij en verleide mij - dingen waar mijn oom niets van wist. Had die het geweien, dan had hij zeker wel een middel bedacht om mij weg te zenden." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5