172" Jaargang Vrijdag 3 Mei 1939 KAMEROVERZICHT BINNENLAND, UIT STAD EN PROVINCIE KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS BUITENLAND Algemeen Overzicht i x —ggafe Kt nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Tweede Kamer. Xitting van Donderdag. Afcloemng van eenige hamerstuk ken, a. de conclusie van het ver slag der commissie omtrent de inlich tingen op het adres van de Coöp. Vee voederfabriek „Zeeland en Westbra- bant" te Goes, houdende verzoek om schadeloosstelling in verband met een door die fabriek met den regee- ringsadviseur voor veevoeder gesloten overeenkomst. Hierop kwam spoedig de krankzin nigen- en armenwet er door, over wel ke beteekenis wij het gister hebben gehad. Toen een wijziging van de Leer plichtwet. Met eenig debat over een amendement-Tilanus om in de wet vast te leggen, dat een kind, dat ze ven jaar leerling is geweest van een lagere school of twee aaneensluitende lagere scholen, waarvan de klassen of gezamenlijke klassen een leertijd van 7 jaar omvatten, en deze zeven leer jaren doorloopen heeft, bij het berei ken van den 13-jarigen leeftijd de school mag verlaten. Het had weinig sympathie maar zooals minister Waszink de Kamer deed slikken „Onderwijswetten schijnen niet zon der discussie te kunnen passeeren." Het ontwerp ging er zonder hoofde lijke stemming door. Op het daarop volgende ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijs wet 1920 met betrekking tot de her plaatsing van op wachtgeld gesteld onderwijzend personeel, waren ver schillende amendementen ingediend door de heeren Zijlstra, Suring en Gerhard. De bedoeling van het amen- dement-Zijlstra, waarop door den heer Suring een sub-amendement was in gediend, was, duidelijker in de wet te laten uitkomen, dat het Rijk voor een zelfde onderwijzersplaats niet te gelijkertijd onderwijzerssalaris en ook wachtgeld betaalt. De Minister nam deze amendementen, die ongetwijfeld een verbetering waren, over. Het zelfde geschiedde met het amende- ment-Gerhard, dat van geheel andere strekking was en betrekking had op het uitkeeren van gelden door een ge meente aan een school, gelegen in een andere gemeente, en welke bezocht wordt door kindereiyuit eerstbedoelde gemeente. Aan ket einde van den middag kwa men nog de drie belangrijke ontwer pen van Minister Donner aan de orde, betreffende het strafstelsel. Het eerste der drie ontwerpen be doelt enkele leemten weg te nemen uit en eenige verbeteringen aan te brengen in de instituten der voor waardelijke invrijheidstelling en der voorwaardelijke veroordeeling. 't Tweede heeft een drieledig doel het beoogt een beperking aan te bren gen in den maximumduur der afzon derlijke opsluiting van veroordeel den ket wil trachten het celstelsel voor de veroordeelden, die daarvoor in aanmerking komen, te verzachten een derde gevolg van de aanneming van dat ontwerp zal zijn, de invoering der jeugdgevangenissen. Het derde voorstel houdt zich in 't bijzonder bezig met straf en reclas- seermg van beroeps en gewoontemis dadigers, Het wil den rechter de be voegdheid geven aan een veroordee ling vaa dergelijke misdadigers een bevel toe te voegen, dat zij na hun straf v«or ten minste vijf of ten hoog ste tien jaren tot beveiliging der maat schappij in bewaring worden genomen. Ontwerpen, die zich voor een groot deel aansluiten bij het advies aan den Minister door het Centraal College voor de Reclasseering. Een mooie stap verder bij de mo derniseering van het strafstelsel. Dat daarbij nog wenschen onvervuld blij ven, spreekt vanzelf. Mevrouw Bakker-Nort (v.d.) zou meer eerbied wenschen in den ar beid der twee lichamen, die den Mi nister over voorwaardelijke invrij heidstelling adviseeren de Gestichts- raad en Reclasseeringsraad, en vond de maximum-duur der celstraf veel te lang. Mr. Van Sasse van Ys- s e 1 t wil jeugdgevangenissen voor katholieken, en achtte hier dan ook noodig een algeheele technische her ziening van het Wetboek van Straf recht. Ook de heer Kleerekoper wenschte den Minister met deze ont werpen geluk. Hij vroeg overleg van dezen minister met zijn collega van onderwijs over de vraag in hoeverre de opleiding der rechterlijke macht ge wijzigd kan worden, zoodat ook aan psychologische kennis aandacht be steed wordt. Ook de vorming en aan passing van het gevangenispersoneel aan zijn nieuwe taak dient te worden voorbereid. Heden voortzetting. Avondzitting. Begrooting van het Wegenfonds. Een traag tempo, vond de heer K r ij g e r, dat de wegenverbetering had. Bovendien weinig systeem in de werkverdeeling. Hij wenscht dus meer eenheid, meer concentratie. Ook voor een spoedige oplossing van 't vraag stuk eener vaste verbinding van Zuid- Holland met Noord-Brabant. Ook de verbinding van de Hoeksche eilanden met het vaste land van Z.- Holland behoeft dringend verbete ring. Hetzelfde geldt voor de ver bindingen met Zeeland via West- Noord Brabant, De prijzen, welke de Rotterdamsche Tramweg Mij. bere kent, voor het vervoer van auto's, mo torrijwielen e. d. met haar veerdiens ten, zijn te hoog, in elk geval behoort de verbinding WillemsstadNumans- dorp te worden verbeterd. In verband met een en ander vroeg de heer DroogleeverFortuyn, dat, wanneer hetere verbinding met de R. T. M. meer offers eischt, die niet alleen van de maatschappij zui len worden gevraagd. De heer F e b e r (R. K.) vroeg o. a. of de verbinding van Willemsstad naar Bergen op Zoom met aansluiten de verbindingen met veren naar de eilanden thans in het rijkswegenplan zal worden opgenomen. Er moet be halve bij den Moerdijk ook een brug komen bij Keizersveer. DE KONINGIN EN PRINS HENDRIK NAAR ZWITSERLAND. H. M, de Koningin en Prins Hendrik zijn gisteravond uit Utrecht naar Zwitserland vertrokken. De Konin gin heeft gistermiddag eerst nog een afscheidsbezoek gebracht aan Prinses Juliana te Katwijk. Vandaar werd per auto naar Utrecht gereden, waar aan 't Centraal Station veel publiek aan wezig was, dat de vorstelijke perso nen hartelijk toejuichte. De reis wordt medegemaakt door jhr. van Swinde ren en graaf en gravin Du Monceau, en gaat over Basel naar Bern, en la ter over Brugge naar Sieze. De directeur van het Kabinet der Koningin brengt ter algemeene ken nis, dat, gedurende H. M.'s verblijf in het buitenland, de aan H. M. ge richte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Ma jesteit, op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of be zorgd bij het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage. WIJZIGING ZUIDERZEE- STEUNWET. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een wetsvoorstel van den heer Duys c, s. tot wijziging van de Zui- derzee-steunwet van 29 Juni 1925. NEDERLAND EN BELGIE. Men bericht uit Brussel aan de N. R. Crt., dat de heer J. C. L. van der Lande, lid der Eerste Kamer, de vo rige week in België besprekingen heeft gevoerd met vooraanstaande politie ke personen over de Schel de-kwestie en de scheepvaartverbindingen tus- schen Schelde en Rijn. JHR. MR. F. X. A. VERHEYEN.f In den ouderdom van rüim 77 jaar is gistermorgen te 's-Hertógenbosch overleden jhr. mr. F. X. A. Verheyen, lid der Eerste Kamer, jagermeester en kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin. HULPREDDINGZUIL. De handelmaatschappij Mercator heeft een eerste hulp-reddingzuil geconstru eerd, waarin een opvouwbare brancard, verbandstóffen, enz. zijn, geborgen. Ze levert en plaatst deze zuilen geheel kos teloos en neemt ook het onderhoud en de aanvulling voor haar rekening. De eerste zuil in Nederland wordt thans geplaatst aan den Leidschen. straat weg bij het viaduct der Electrische Spoor RotterdamScheveningen. De in gebruik- stelling van deze zuil zal Zaterdagmiddag 11 dezer plaats hebben onder de auspi ciën van het Nederl. Roode Kruis en met medewerking van leden der transportco lonne van de afd. 's-Gravenhage van het Nederl. Roode Kruis, die een demonstra tie zullen geven van het doel en de ge bruikswijze van de zuil. Uit Middelburg. Woensdagavond is op de Honings- brug alhier, een wielrijder, die blijk gaf geen voldoende macht over zijn rij wiel te hebben, tegten een autobus aau;- gereden. Het rijwiel werd deerlijk geha vend. Gisterenmiddag werd in de Heerenstr. een vrouw door een wielrijder omver ge reden en in bewusteloozen toestand bij een der omwonenden binnen gebracht. De politie stelt een onderzoek in, of de wielrijder, afkomstig uit Souburg, schuld lieeft aan deze aanrijding. Op den jongsten fotografendag ter eere van het 10-jarig bestaan van de Ned. Fotograaf Patroonsjver.eeniging, waaraan ook een tentoonstelling was (verbonden, heeft o.a. de heer Kees Hel der alhier een eersten prijs behaald in de afdeeling Portretfotografie. Uit Vlissingen. Te Vlissingen is door de poli tie een vrouw aangehouden die met een lijst langs de huizen ging om gelden, bij een te brengen zgn. voor een stichting. Tegen de vrouw is proces-verbaal op gemaakt wegens oplichting en poging lot oplichting. Hedennacht werd in de Vrouwen,- straat te Vlissingen het geroep van moord gehoord. De politie ging er op af, en bleek, dat een paar mannpn ruzie hadden, waarbij een hunner met een mes werd bedreigd. De messentrekker werd ter kalmeering naar het politie bureau overgebracht en na kalmeering weer op vrije voeten gesteld. In de te Haarlem gehouden verga dering van den Nederl. Centr. Bond van Chr. arbeiders en arbeidsters in de be drijnen van Voedings- en Genotmiddelen, werd o.a. tot bestuurslid gekozen de heer Jac. van Soelen te Vlissingen. 0 Uit Z uid-Reveland. Woensdag was het 25 jaar- geleden dat de heer S. Beenhakker als gemeente werkman in dienst der gemeente K a- pelle kwam. In verband hiermede w'erd hij des1 voormiddags ten jgemeentehuize door den burgemeester, in 't bizonder van de wethouders, alle raadsleden, den Secre taris en eenige ambtenaren der gemeen te geluk gewenscht. Tevens werd hem door den Burge meester namens het gemeentebestuur, door den Secretaris namens de ambte naren der gemeente en door den wet houder Zegers een geschenk aangebo den. o Zeeuwseü-Ytasuderen O. D. Met de Staatscourant ,van 2 Mei zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Terneuzensche Scheepsbouwmaatschappij, te Terne u- z e n. Zeeuwseh Vlaanderen W.D. Woensdag werd te B i e r v 1 i e t de vergadering van; ingelanden van den Beukelspolder gehouden. Van de 41 Stemhebbenden waren er 39 aanwezig. Het dijkgeschot, da,t in 1928 f 16 per H.A. bedroeg, werd voor 1929 begroot op f 15. Herkozen werd als gezworene de heer W. P. Verplanke Az. niet 29 van de 39 uitgebrachte stemmen. Men meldt ons uit Aardenburg In verband met de behandeling van het voorstel van B. en W. tot aanslui ting aan de Z. VI. Waterleiding, in de (eerstvolgende raadsvergadering} zal de schrijver van de bekende brochure ,,De voorgenomen Z. VI. Waterleiding een volksramp" notaris H. A. van Dalsum uit Hulst, a.s. Zaterdagavond ..over dit onderwerp een lezing houden. We ver nemen dat ook nog andere tegenstanders de schaduwzijden en eventueel finanti- eele gevolgen eener aansluiting ter spra ke zullen brengen. Voor de enkelingen, die als voorstanders het request aan den raad niet teekenden 'n mooie gelegen heid o mi in debat te treden en o. a. de verplichte aansluiting te verdedigen. (Voer verder Stad en Provincie zie' men het Tweede Blad.) Krishnamurti en de Orde van de Ster. Lady Emily Lutyens, die onlangs in ons land lezingen heeft gehouden, schrijft in het maandblad „De Ster", dat de heer J. Krishnamurti op Zon dag 24 Februari in Bow Baths Hall, een gebouw in Oost-Londen, een re devoering gehouden heeft. De groote zaal was practisch ge heel vol. Het publiek luisterde met in gespannen aandacht, die opmerkelijk was. Na afloop wachtten zij drie kwar tier, een stille, zwijgende menigte, om Krishnamurti te zien vertrekken. Het Sterkamp-Congres te Ommen wordt dit jaar gehouden op het land goed Eerde van Donderdag 1 Augus tus tot 8 Augustus. Een derde kamp-centrum zal wor den gesticht (als wereld-centrum dan); behalve in Ommen en Ojai (Amerika) zal er ook een centrum te Benares in Britsch Indië worden gesticht. In dit groote centrum in het Noorden van Indië zal een school worden ge bouwd, v/aar de jeugd zal kunnen wor den opgevoed in overeenstemming met de principes, door den Wereldleer aar neergelegd. Het land, hetwelk te Benares ver kregen is, ligt op de plaats van het oude Kashi, aan de oevers van den heiligen Ganges en binnen twee mij len afstand van Saranath, waar de Boeddha zijn eerste preek hield. Vólgens ditzelfde bericht, van den heer D. Rajagopal, zullen deze inter nationale kampen voortaan ook voor niet-leden van de Orde openstaan. Bij de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Neede zijn in den grond be langrijke fragmenten van Middeleeuw - sche beelden gebonden, o. a. een levensgroot© lijdenden Christus met de doornenkroon, een figuur waarschijnlijk voorstellende Ilerodus of Pilatus, enz. Telkens komen er weer nieuwe stukken te voorschijn. Ze worden gevonden aan den Dinnenkant van den zuidelijken muur der in 1848 afgebroken pilaarkerk. Het maakt den indruk, dat men indertijd een diepen kuil heeft gegraven, waar men de stukgeslagen beelden in heeft geworpen. Tekstboekjes „Oefeningen Uitspanning'. Ons werd gevraagd waarom de Zang- vereenigiing „Tot Oefening en Uitspan ning" de tekstboekjes van Jupiter Amans niet te voren bij den 'boekhandel be schikbaar stelt. Bij informatie bleek ons, dat deze verkrijgbaar zijn bij de firma's Gebr. Wagenaar, Markt en Van Benlhem Jutting, Lange Burg. Het klokkenspel te Vee re. Men meldt ons uit Vee re: Veere is ook in het bezit van een klokkenspel, wat feitelijk het doodsche in het plaatsje opvroolijkt. Wegens res tauratie aan den Stadhuistoren, is men er echter eenige jaren van torenmuziek verstoken geweest. Bovendien liet de klank voorheen wel wat te wenschen over, zoodat een goed nazien eranv niet overbodig was. Nadat de raad ten vorige jare hier toe besloten had, is dat werk opgedra gen aan de firma Addinks te Amster dam. Deze heeft dit voorjaar dat werk uit gevoerd, door er de noodige (verbeterin gen aan te brengen. Eenige dagen geleden is door den Fer- Werda uit Middelburg de toonzetting op de trommel voltooid, zoodat thans het spel zich dagelijks opi tijd doet hooren, doch met dien verstande dat het spel veel beter, en de klank veel schooiter; is don voorheen. Dat de .aanwezige klokken gegoten zjjn in 1735 en 1790 door de van de Gbjeijns te Deuiven, en deze goede vaklui waren, is alom hekend, doch Vnede mag dit hier ook gezegd worden van de Firma Ad dinks te Amsterdam. De G.entsche' Poort te Hulst. Met de restauratiewerkzaamheden van de Gentsche Poort te Hulst is men thans zoover gevorderd, dat de poort weder voor het verkeer is opengesteld kunnen worden, meldt „Zelandia". De opstand dezer poort, die in elkaar dreig de te vallen, is geheel recht gezet. Ook de vleugelstanden en de door het schu ren van door de poort gereden vrachten ontstane gleuven aan de binnenzijde der wanden van de poort', zijn geheel her steld. itaHll IMI' TBnTTitflWWTilTn-ir-nr Geslaagd te 's-Gravenhage voor cou peuse mej. G. H.Peemam, van de mo de; vakschool Bogardstraat alhier In verband met plannen tot op richting eener R. K. School te Groe- d e, heeft de daar gevestigde afdeeling van Volksonderwijs aan de ingezete nen een circulaire uitgereikt, waarin wordt aangetoond, le. dat de oprichting van een R. K. School voor de godsdienstige vorming der kinderen niet noodzakelijk moet worden geacht 2e. dat bij eventueele oprichting daarvan de geest van verdraagzaam heid en de goede verhouding tusschen Katholieken en niet-Katholieken zeer ernstig gevaar loopt 3e. dat het onderwijs ontegenzeg gelijk voor verreweg de meeste kinde ren achteruit moet gaan en 4e. dat bovendien groote financi- eele lasten èn gemeente èn ingezete nen voor talloos vele jaren zullen drukken. In een uitvoerige toelichting'wordt n.l. berekend, dat de inkomstenbelas ting (die in de begrooting 1928 in to taal opbrengst is geschat op 25.000) met ruim 2500 verhoogd moet wor den, dat is circa 10 pCt. Dat betee- kent, dat hij, die volgens de begroo ting 1928 aan gem. inkomstenbelas ting 100 betaalt, dat bedrag tot 110 zal zien stijgen bij doorvoering 'der R. K. School. Naar het „Hbld." verneemt, is dr. A. Grevenstuk, assistent aan het labo ratorium voor pharmacotherapie te Am sterdam, benoemd tot hoogleeraar in de pharmacologic aan de Geneeskundige Hoogeschool te Batavia. De Ontwapenings-Commissie. Gisterenavond zouden de delegaties van Engeland, Frankrijk, Japan en de Ver. Staten bijeenkomen om als verte genwoordigers der groote zeemogendhe den te beraadslagen over de beste wijze van voortzetting der besprekingen. Men. neemt aan, dat Gibson den overi gen delegaties zal voorstellen, voor 't materieel in dienst de methode der 'di recte beperking te aanvaarden, en wat betreft het opgeslagen materieel toe te stemmen in volledige openhaarheid. Zoo doende zal althans eenïgermate nagegaan kunnen worden .over welke hoeveelhe den oorlogsmaterieel een land beschikt Het is echter duidelijk dat deze oplossing vrij aanzienlijke concessies zal Vorde ren van Frankrijk, Italië en Japan. Thans is uus nee uogenöïTK voor (leze xanOen die nog s leeds geen concessie van eeni ge beteekenis hebben gedaan gekomen om de beloften .die zij na de concessie van Gibson inzake de geoefende reserve spontaan hebben afgelegd gestand te doen. De Schadevergoedingskwestie. Naar aanleiding van de beweringen in Fransche bladen .dat dr. Schacht Imet nieuwe voorstellen naar Darijs zou 'te- rugkeerein wordt van bevoegde zijde Ver klaard ,dat dit oïnjuist is. Er is geen aanleiding om aan te nemen, dat er in den toestand althans voor wat de cij- lers üeirert ,ee,mge verandering zou zijn gekomen. Va,n een spanning tusschen dr. Stre- semann en dr. Schacht kan geen sprake zijn. De geruchten daaromtrent zijn zon der ee.nigen grond. I Relletjes. De relletjes te Berlijji hebben zich niet ibeperkt tot 1 Mei De geheele nacht hebben de gevech-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1