Donderdag Mei 1029 No. 103 172* Jaargang KAMEROVERZICHT BINNENLAND. UIT STAD EN PROVINCIE. Untstoken Keel? N eem KERKNIEUWS. ONDERWIJS. OURANT. M| dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnements prij.sp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- iingen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin gen M cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Het is zeker, dat a.s. Vrijdag het wets ontwerp over de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten zal worden aangenomen. Door al die wijzigingen en amendementen is- 't vrijwel on-overzien- baar geworden. Gister werd nog een amendement v. d. Tempel door de re geering overgenomen over de uitbrei ding der bevoegdheid van de Commissie van Advies. Een amendement-Schouten, dat een re geling wilde treffen voor gemeenten' die na 1 Januari 1929 en voor 1 Mei 1931 buitengewone hulp van het rijk ontvan gen (en waarvoor dus deze hulp nog niet is vastgesteld) werd vervangen door een nieuwe regeeringswijziging, die on geveer dezelfde strekking had Evenzoo werd aanvaard een amende- ment-Smeenk gister abusievelijk als ingetrokken gemeld). Thans is de moge lijkheid voor de gemeenten geopend om de opcenten op de fondsbelasting tot 100 op te drijven, ook indien geen gebruik is gemaakt van de bevoegdheid om progres sieve opcenten te heffen. Ook ih dit geval moeten de overige heffingen tot rede lijke bedragen zijn opgevoerd. Hierop gingen spoedig drie ontwerpen onder de hamer door: n.l. om de ver plichting te doen vervallen de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen elke twintig jaar te herzien; een ontwerp, dat verbiedt kippen- en eendeneieren in te voeren, waarop geen stempel het land van herkomst verraadt, met ..Nederland'' mogen geen eieren worden afgestempeld, niet uit Nederland afkomstig. Eenig be zwaar rees even tegen de speciale re geling, die getroffen is voor eieren uit het buitenland, en in koelhuizeu worden opgeslagen, in afwachting van wederuit voer, doch dit werd spoedig door den Minister ondervangen. Voorts werd nog aangenomen een wetsontwerp tot het waarborgen van bepaalde eigenschappen van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zui velbedrijf. En daarop werd een begin gemaakt met de behandeling van een ontwerp een wij zigi n g in de krankzinni genwet om zooveel mogelijk te voor komen, dat in krankzinnigengestichten personen worden of blijven opgenomen, wier geestestoestand dat niet noodig maakt. Tot dusver kon iemand, die nog njiet hersteld verklaard kon worden, alleen worden ontslagen, met medewerking van degenen, die om opneming van den pa tiënt hadden verzocht. Dat is uit, als dit ontwerp wet wordt, de patiënt zelf krijgt het formeele recht een aanvraag te doen, om te worden ontslagen, en daardoor kan de medewerking' van de justitie en de hulp van deskundigen worden inge roepen. Het ontwerp heeft in de Kamer in al- gemeenen zin instemming gevonden. Al werd op bezwaren gewezen. De heer Vos (V.B.) b.v. zou wenschen, dat de rechterlijke macht zooveel mogelijk werd uitgeschakeld en misbru.iken wer den gekeerd door het aanstellen van moer inspecteurs bij het krankzinnigen wezen En de heer v. S c h a i k (R.K.) diende een amendement in, dat de aan wijzing der deskundigen door de re geering tengevolge zal hebben. Hij vond hierbij steun bij mej. mr, Fr. Kiitz. Doch de Ministers Kan en Do n> n e r vonden het amendement ongewenscht. Vandaag stemming over het gelicele. ontwerp. Ongetwijfeld heeft 't succes. Het aantal dwanginterneeringen der 1-T.ank zinnigen zal zeker veel vermindei VACCINATIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer I, H. J. Vos, betreffende het tijdstip van verschijning van het rap port der commissie ter bestudeering van het encephalitis-vraagstuk, 't aan moedigen en het maken van propagan da voor vrijwillige vaccinatie tegen pokken van kinderen in het eerste le- "vensjaar, heeft de Minister van Arbeid, H. en N. o.m. geantwoord dat het rap port der commissie nog niet gereed is. Op dit oogenblik kan het tijdstip der vermoedelijke verschijning nog niet wor den vastgesteld. De minister acht het feit dat zich in Engeland een aantal pokkengevallen hebben voorgedaan, geen voldoende aan leiding om vrijwillige vaccinatie tegen pokken aan te moedigen. REGELING GELDSCHIETERS- BEDRIJF. De heeren Van den Bergh c.s. hebben een voorstel van wet ingediend betreffen de een wettelijke regeling van het geld schieter sbedrijf. In de memorie van toe lichting geven de voorstellers een uit voerige uiteenzetting van het kwaad en den omvang van den, woeker. De voor stellers geven de voorkeur aan een sa menstelling van preventieve maatregelen, zooals die in het Eugelscli Amerikaan- sche systeem van wettelijke woekerbe strijding te vinden zijn. Het ontwerp houdt onder meer admi nistratieve voorschriften in betreffende de toelating van particuliere geldschiet- banken, analoog aan de Pandhuiswet. Een der artikelen bevat het beginsel dat mondelinge overeenkomsten niet geldig zijn. Er wordt in het algemeen een maximum rente percentage vastge steld van 12 pet. per jaar. Cessie van loon wordt uitgesloten. Een der artikelen maakt een einde aan het euvel dat het in de acte als' uitge- leend vermelde bedrag hooger is dan de werkelijk verstrekte geldsom. DE FINANCIEELE BETREKKING TUSSCHEN HET RIJK EN INTER COMMUNALE TRAMWEGEN. De ministers van waterstaat en finan ciën hebben ingesteld een commissie tot onderzoek van de vraag of en in hoe verre financieele betrekking tusschen het Rijk en intercommunale tramwegen, wel ke in het belang van het verkeer in stand moeten worden gehouden, behoort te worden gewijzigd. PROF. MR. M. W. F. TREUB TERUGGEKEERD, Gistermiddag is prof. mr. M. W. F. Treub, die, zooals bekend, als voorzit ter van den Indischen Ondernemersraad een reis van eenige maanden naar Ned. Oost-Indië heeft gemaakt, met den Pa- rijschen trein teruggekeerd. rSloomen van I Japonnen en Zomermantels. N V Ververij H0EK3EMA. M'burg, L. Burg C 111, Tel, 121. I Vlissingen, Walstraat 51. 5 Aflevering in 3 a 4 dagen. (Ingez. Med.) Uit Walchere n. Naar wij vernemen zal door de di rectie der N.V. P. Z. E. M. a.s. Zaterdag avond in de openbare school te Arne- muiden eene uiteenzetting worden ge geven, omtrent de weldra te verwachten electrificatie dezer gemeente. Maandag a.s. vergadert de gemeente raad van Koudekerke, des namid dags te I1/2 ure. Punten van behandeling: 1. Ijngjekomcn Stukken. 2. Vaststelling bebouwde kom in verband met opdooi van wegen. 3. Ontslag lid Commissie tot Werinigj van schoolverzuim. 4. Benoeming 2 leden idem. 5. Benoeming lid Commissie van 'Toezicht op hel Lager Onderwijs: Voorschot vergoeding; Bijzondere Sclio len. 7. Comptabiliteit Burgerlijk Armbe stuur. 8. Idem gemeente. 9. Bepaling! per centage Gem-. Ink. belasting}. 10. Water voorziening 't Zand. 11. Verharding .Braamweg en gpd. Breeweg. 12. Mach tiging voor aanleg Radio. 13. Aanvulling stembureau. 14. Verhuring van grond achter het gemeentehuis. 15. Vaslstel- ling Kohier hondenbelasting. 16. Toestaan gelden art. 72 L. O. wet. In de Woensdag te St. Laurens igehouden raadzitting heeft de heer van 't Hoff namens de leden van den raad den secretaris, den ambtenaar t.s.. den 'burgemeester gelukgewenscht met zijn jaardag, welke juist op den, dag van de raadszitting valt, waarvoob de burge meester allen dankt. Op voorstel van B. en W. worden de adressen inzake gëTijke^ electriciteits- prijzen, die voor 'liet platteland als voor Goes zullen gelden en van het gemeen tebestuur van Kerkrade betreffende be zwaren tegen het wetsontwerp van de financieele verhouding van rijk en ge meenten .voor kennisgeving aangenomen. Daarna bieden B. en W. het gemeente verslag <o|ver 1928 aan. B. en W. stellen voor het vermenigvul- digingscijfer voor de gem. ink. belasting voor het belastingjaar 1929/'30 vast te stellen op 0,85 (v.j. 0,8) en geven daar voor onderstaande toelichting: Het bedrag van de G.I.B. op de be- igrooting 1929 is f 12.400. Van de op brengst van den dienst 1928/'29, zijnde f 11.200 komt ten goede aan de be boeting 1929 f 4700, zoodat over 8 maanden van den dienst 1929/'30 moet worden opgebracht f 7700. De geheele opbrengst van den dienst 1929/'30 zal dus moeten bedragen 2/3 m. f 7700 is f 11.555. Bij een factor van 0,8 is de opbrengst vorgens opgaaf van den inspecteur der belastingen over den dienst 1929/'29 *11.200. Voor het belastingjaar 1929/'30 zal dus, aannemende, dat bet belastbaar inkomen ongeveer gelijk blijft, het ver- menigvuldigingscijfer moeten zijn 11555/ 11200 m. 0,8 is 0,85. Aangezien de begrooting voor "het jaar 1930 zal moeten worden verhoogd in 'verband met den bouw en inrichting van een nieuw schoollokaal,, dat noódig is door de bepalingen van de leerplicht wet en de eventueele verharding van den Golsteinschen weg, achten B. en W. het gewensebt als factor 0,85 te nemen. Z. h. st. wordt dit voorstel aangenomen. Alsnu kwam aan de orde het verzoek van de commissie tot verharding van den Golsteinschen weg om een bijdrage van de gemeente van de volgens de begroo- ting nog ontbrekende gelden! en om bet onderhoud voortaan voor rekening der gemeente te nemen. De begrooting be draagt f 8350, de belanghebbenden heb ben zich verbonden ruim f 4100 bij te dragen indien de polder Walcheren 20 pet. bijdraagt zou er nog pl.m!. f 2500 moeten betaald worden. De commissie verzoekt dit bedrag~^oor rekening der gemeente te nemen. B. en W. zijn bereid 'steun te verleenen aan wat bier het particulier initiatief heeft tot stand ge bracht en waar bij een nadere bespre king de commissie zich bereid heeft verklaard zich garant te stellen voor 50 pet. van de kosten stellen B. en Wi. voor van gemeentewege 30 pet. fan 'de kosten bij te dragen. De beer Kwekkeboom juicht dit voor stel toe en betreurt 't dat enkele belang hebbende particulieren onwillig zijn in 't geven van een bijdrage; misschien vallen de kosten wel mee, de aangelanden zul len zelf den overtolligen grond vervoeren. Ce beer van Laugevelde spreekt zich uit voor openbare aanbesteding van bet ver voer van steenen en zand. De heer Boon vreest dat de begrootiing wat laag is, op het vervoer zal de toestand van den weg invloed hebben. Hij' zou gaarne zien dat de vrijkomende palen van het voetpad in een anderen weg zullen wor den gebruikt. De beer Simonse zal met B. en W. meegaan, doch zou gaarne: zien ,dat een maximum bedrag werd vast gesteld waarvan de gemeente 30 pet. zal geven ,b.v. f 9000. M. a. st wordt het voorstel van B. en W. met het door den heer Simonse genoemde max. bedrag aangenomen evenals bet voorstel om de uitvoering der werkzaamheden aan B. en W. over te laten. De rekening van het Burgerlijk arm bestuur over 1928 wordt accoord be vonden. De ontvangsten bedroegen f 592.91 ,de uitgaven f 122.02, alzoo een goed slot van f 4:70.85. Z. h. st. wordt besloten het school bestuur een bijdrage te verleenen voor de aanschaffing van nieuwe schoolban ken in verband met de toename van het aantal leerlingen. Goedgekeurd wordt bet voorstel van B. en W. om t.z.t. het gemeentehuis en de woning van de concierge aan het elec- trisch liehtnet aan te sluiten. Bij de rondvraag spreekt de heer Boon de wenschelijkheid uit om de boompjes aan de Kerklaan tegen vernielzucht der jeugd te beveiligen do-or latwerk met prikkeldraad evenals op den Noordweg is geschied. De voorzitter zegt toe, dat zulks zal geschieden. De heer Simonse vraagt hoever de plannen voor bet tweede gedeelte van de rioleering reeds zijn gevorderd; eeni ge spoed is wel gewenscht, aangezien hét thans de beste tijd is met het oog op verschillende werkzaamheden. De 'voorzitter licht hem in, dat B. en W. reeds met de voorbereiding bezig zijn. Op een vraag van 'den beer Kwekke boom wanneer met het leggen van een trottoir te Brigdamme wordt begonnen deelt de voorzitter mede, dat hierover met den polder wordt onderhandeld. Hierna wordt op verzoek van een der leden in geheime zitting overgegaan. Na «heropening noodigt de voorzitter de raadsleden uit tot bijwoning van de a.s. Vrijdag te houden vergadering inzake de electrificatie der gemeente, waarna -Ihij de vergadering met dankzegging sluit. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Men meldt ons uit Goes: Dr. Jenny Weijerman zal plm. 23 Mei e.k. per s.s. „Nickerie"' uit Suriname terugkomen om half October weer daar heen te vertrekken. Nu Iiij het vroeger ïiooit geweten feit heeft bewezen dat voor Parimaribo goed gjrondwater te lcrij gen is en de plannen voor de water leiding aldaar rijp zijn voor uitvoering, is hem! verzocht geworden! qm ditzelfde ook voor andere deelen dpr Kolonie (Nickerie, Coronie, Albina en Verschillen de plantages) te onderzoeken. Dit 011 derzoek zal ongeveer een jaar in beslag! nemen. De Taad van Goes vergadert a-.s. Vrijdag over het verzoek van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij om beschikbaarstelling van gemeentegrond voor den bouw Van trans form ajoranhuisjes. Uit Scho u wen-Duivel and. Dinsdag j.l. kwam de gemeenteraad van Haamstede in spoedeisehende voltallige vergadering bijeen aangaande een verzoekschrift van eenige land- en tuinbouwers uit de gemeenten Haam stede en Renesse om den grootendeels bedolven weg, een voormaligen verbin dingsweg tusschen den Hoogen- en La gen Zoom, zoodanig te restaureeren, dat deze als verkeersweg in gebruik kan ge nomen worden, meldden B. en W. adres santen in overweging te hebben gegeven deze zaak met de aangrenzende eige naars te regelen. Betreffende het verzoek van Ged. Sta ten voor brandbeveiliging van archief stukken, wordt besloten aan genoemd college mede te deelen, dat door doel- matigen bouw van het nieuwe gemeente huis zooveel mogelijk met deze kwestie rekening gehouden is, en dat zich ter secretarie een flinke stalen kast bevindt voor archiefberging. Bovendien is deze kast zoodanig geplaatst, dat zij bij even- tueelen brand van buitenaf door de brandweer gemakkelijk koel te houden is. Thans komt aan de orde benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school wegens vertrek van mej. Wagemaker. Daar de lijdelijk 'benoemde onderwijzeres mej. M. J. Rotte kans heeft elders een vaste benoeming te krij gen, hebben B. en W., door urgentie ge noodzaakt, enkele dagen geleden in overleg met den Inspecteur van het La ger Onderwijs en het hoofd der school, een voordracht voor vaste benoeming opgemaakt. M. alg. st. wordt alsnu be noemd mej. M. J. Rotte, No. 1 der voor dracht. Een verzoek van het gemeentebestuur van Burgh om vermindering van het in rekening gebrachte bedrag aan vergoe ding voor de bijzondere school, in welke h. i. een abuis geslopen was, wordt aan gehouden tot men in deze nader advies bekomen heeft. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten namens het gemeentebestuur 'n telegrafischen gelukwensch te zenden aan H. K. H. Prinses Juliana ter gelegenheid Harer 20sten verjaardag. De heer van Galen uit de wenschelijk heid van de vaststelling eener- verorde ning van gemeentewege tot geneeskundig onderzoek der leerlingen vóór hun toela ting tot de lagere school, teneinde even tueele besmetting op een of andere wijze te voorkomen. Wethouder Gilijamse zegt dat hij in dezen tot dusver geen klach ten of opmerkingen van het onderwij zend personeel heeft vernomen. Mocht eenigerlei besmetting gevreesd worden, dan kan de geneesheer tijdig gewaar schuwd worden, die tevens wel in voor baat zal zijn in voorkomende gevallen een waarschuwing te geven. Wil men een geregeld onderzoek der schoolbe volking, dan dient een schoolarts aan gesteld, wat, ook naar de meening van LAKEROL-PASTILLES 50 ct. p. dtoos* Bij alle Apothekers en Drogisten Ingez. Mei. den heer van Galen, te duur uitkomt. Toch oordeelt deze, dat controle af en toe door den plaatselijken geneesheer ge wenscht zou zijn, daar hem een paar ge vallen, die geneeskundig onderzoek eischen. bekend zijn. De voorzitter zegt dat ook te Noordwelle en Renesse door den plaatselijken geneesheer gecontro leerd wordt. Besloten wordt deze zaak in handen te stellen van B-. en W. om praeadvies. Nadat nog door den heer Bolle in overweging gegeven is geen vergunning te geven om stapels e. d. aan smalle verkeerswegen te plaatsen, wordt, de vergadering door den voorzitter geslo ten. 0 Uit Tbolen. Benoemd tot tijdelijk opzichter bij den Rijkswaterstaat in het arrondisise- menl Breda, de heer Jac. Geluk te Thö- len. I In den raad van O.-V ossemeer werd Woensdag besloten de voormalige ambtswoning van het hoofd der O. L. School te verbouwen. Aan den heer Wis- kerke werd op verzoek ontslag verleend als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Na behandeling van nog enkele zaken, werden de leden benoemd die de stembureaux zullen vormen bij de verkiezing van leden der Tweede Ka mer. Uit St. Philip sl and. Benoemd' met ingang van 1 Juni a.s., tot buitengewoon waterbouwkun dig opzichter bij de Zuiderzeewerken, ter standplaats Kolhorn, de heer J. M. Aarnoudse te Anna Jac o b a p o 1- de r. Ze e u w s ch-V t a a n de r e n O-D. J.l. Maandag is de nieuwe ophaal brug over de midden sluis tc T erneu- zen voor het land verkeer in gebruik ge steld. Het is een mooi werk en thans!, nu men de voertuigen elkaar f zonder onderbreking der vaart op de brug ziet passeeren, terwijl de verhoogde zijpaden gelegenheid bieden voor de voetgangers, blijkt welk een' reusachtige verkeersver- betering deze brug tegenover de oude smalle rolbrug Diedt. (Tern. Crt.) In jde Groote Kerk die go'ed 'bezet was, heeft ds. L. J. van Leeuwen, uit Haarlem gekomen. Woensdagavond in trede gedaan bij de _IIerv. gjem. van 's-Gravenhage. Na het lezen van 'de geloofsbelijdenis, waarop de gemeente gpzang 3 3 zong, werd voorgelezen 1 Corinthe 15 :111. In zijn voorwoord zeide spr., dat hij' aanvankelijk voor de groote stad .gehui verd had, maar God heeft hem naai de stad geleid, eerst naar een provincie hoofdstad, en thans naar de groote stad. Enkele toespraken volgden. Tot ds. Weiter zei spr., dat bet hem een groote eer is in zijn vacature beroepen te worden, want ds. Weiter beeft zijn ambt met groote waardigheid gedragen en dit zal spr. steeds als een voorbeeld voor oogen blijven. Na bet uitspreken van den zegen werd toegezongen gezang 91 3. Door de vereeniging voor Handels onderwijs alhier is een boekje uitge geven, dat een uiteenzetting inhoudt over de geschiedenis, de inrichting, het doel en de resultaten van de aan de vereeniging toebehoorende H. B. S. A met vijfjarigen cursus, Middelb. Han delsdagschool met 3- en 4-jarigen cur sus en de Middelb. Handelsavondschool met 2- en 3-jarigen cursus. Tot welke betrekkingen en verdere opleiding de diploma's der scholen recht geven, wordt duidelijk aangegeven. Het werkje, dat door de firma G. W. de Boer op de bekende goede wijze is verzorgd, is verlucht met enkele foto s van het uit- en inwendige van het school gebouw op den Dam.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1