ELECTRO BIOSCOOP DE YERWOSPELIÜG, 172* Jaargang No. 100 Maandag 29 lpi»il f929 DE KONINKLIJKE TWINTIG-JARIGE. BINNENLAND. GRONDVERKOOP IN TERNEUZEN. Zoomen van Tapijten. Motvrqmaken. g N V Ververij HQEKSEMA, Mburg, L. Burg'Clll, Tel. 121. 8 vlissingen, l^alstraat 51. aJ UIT STAD EN PROVINCIE. Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten VEREENIGING VOOR ZIEKEN - HUISVERPLEGING OP ZUID- EN NOORD-BEVELAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP Nog slechts 4 dagen de buitengewone film in de hoofdrol LON CHANEY. RECHTZAKEN. §5j dit nummer behoort eenl Bijvoegsel. 't Is morgen een dag van blijde ver heugenis. Voor het heele land. En voor Zeeland, óók door de eigenaardigheid van het gewestde hij'zondere viering van een kroon jaardag. 'Onze Prinses twintig jaar! Dezen dag in 1927 schreven we 't "gold Haar intrede in de periode van zelf standig leven „We zien eeg vorsten kind toch heel graag ook eens gewoon menschelijk". En hu twee jaar later nu denken we hóe inderdaad „gewoon menschelijk" Prinses Juliana zich steeds onder de menschen, en dan vooral onder de jonge meisjes liarer Leidsche studie jaren, zich beweegt, en "hoe zelden of- ficieele verplichtingen Haar tijd nog in beslag nemen. Gewoon meisjes-studentje mèt de meisjes-studentjes mee, waar en zoolang dit mogelijk is. In studie 't geldt immers 'n zware, veraritwoorlijke toekomst èn in „pleziertjes", in al die leut, nu eenmaal inhaerent aan dat le ventje "W.elk een voorrecht voor een Prinses, waar zoovele van Haar rang en jaren vroeger geen anderen intiemeren omgang mochten kennen, dan den eigen èngeren kring van „ebenbürtigen", en het prae- 'dicaat „Koninklijke Hoogheid" de bar rière bleef voor ieder „gewoon men schelijk" contact met de buitenwereld. En welk een voorrecht voor déze Prinses, dat die ongedwongen omgang nimmer zijn ifrischheid verloor voor Raarzelve in de eerste plaats, en toch ook voor ons volk, door indiscrete uit latingen in woord of geschrift. Zoodat 't in den waren zin van het woord „on gedwongen" blijven kan. Zooals 't sinds Haar* jonge jaren ge weest is. "We denken dan óók aan de beide be zoeken aan onze proviqcie: onofficieel in September 1921 ter gelegenheid van de tentoonstelling in Souburg: onze Prin ses. toen nog ons Prinses j e, na de uit voering der Zeeuwsche reien in de Abdij, spontaan een spelletje meespelend met 'de Westkappelaartjes. Officieel in 1924: onze Prinses bij het bezoek aan Goes in Bevelandsche dracht Zeeuwsche jonge vrouw als de Zeeuw sche jonge vrouwen. 't Zijn slechts een paar fotografieën uit onze herinnering. Zeeland vergeet ze niet Gelijk Zeeland ook niet vergeet, dien z'onnigen 6den Augustus van datzelfde jaar, het plechtig oogenblik hier op het Molenwater: de eed van trouw, aan de Koningin èn het Huis van Oranje vast en trouw verbonden, Oranje en Nederland! Zoo zal 'l clan morgen, als in vele andere plaatsen óók hier feest zijn. Met véél muziek, gelukkig! Zal t feest zijn ter eere van het kroonjaar onzer kroon prinses. Die geniet van Haai- jonge leven, èn Die zich met ernstige studie voorbe reidt, tot de taak, die Haar eenmaal, zij t na vele, vele jaren zal zijn opgelegd! Iieil U, Prinses van Oranje! Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van den onderhandschen ver koop aan de wo n ingbo mwereeniging „Werkman sbelang" te Terneuzen van grond, gelegen aan de N. J. Hartestraat aldaar, groot 11.10 aren Ivoorj f 12500. (Ingez. Med.) Uit Middelburg In dit nummer komt een advertentie voor waarin enkele uitslagen zijn opge nomen betrekking hebbende op onder- deelen van den bazaar voor het orgel fonds der Luthersche gemeente. Bij Kon. besluit zijn benoemd, met ingang van 1 Mei tot plaatsvervangend hd-jdaatsvervangend voorzitter van de" den raad van beroep voor de directe be Iastingen: te Middelburg de heer mr. H. F. Lantsheer en "tot secretaris de heer mr. A. J". van der Weel, beiden alhier. Zaterdagavond heeft het muziek korps van'den Houthandel Walcheren in, de goed bezette Schuttershofzaal een uitvoering gegeven van muziek èn too- neel, die als altijd goed geslaagd mag worden genoemd. "Het korps stond ditmaal door ziekte van den directeur, onder leiding van den heer A. Calatz, die zijn sporen op op dit gebied ook heeft verdiend. 0 Uit Walcheren. De in de afgeloopen week te D o m- burg gehouden bazaar ten, bate van het vereenigingslokaal, heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen. Er werd veel verkocht. Ook werd een druk ge bruik. gemaakt van in de zaal geplaatste vermakelijkheden. De muziek- en zang- vereenigingen benevens de mandoline club hebben het hunne er toe 'bijgedra gen om de gezelligheid te verhoogèp. De laatste avond werden eenige schilder stukken en andere artikelen verloot,4 waarna het o vergeblevene voor de helft van den prijs werd verkocht. Van de in den tuin geplaatste scherfkeuken, werd door de jeugd een 'druk gebruik gemaakt. Ook dit bezorgde vroolijke o ogenblikken. Toen Zaterdag-avond alles was aïge- loopen, kon het comité met voldoening op haar Werk terugzien, daar het door dezen bazaar in s taat gesteld wordt een aardige som ten behoeve van het ver eenigingslokaal af te dragen. De heer J. Maas Johz. dankte allen voor de ruime medewerking. Ook werd daarbij een woord van lof niet vergeten aan den heer S. Frank en diens gezin, die belangloos hebben medegewerkt, als mede voor het gratis afstaan van zijn groote zaal. De opbrengst zal later worden bekend maakt. In de voltallige zitting van den gemeenteraad van Veere op Vrijdag j.l. legde de voorzitter over het verslag en de rekening over 1928 der gezondheids commissie de rekening bedroeg in ont vang f2149.57 en in uitgaaf f 1085.40. Van den heer Theri was een verzoek ingekomen om de woning, door het vo rige hoofd der school bewoond, te mo gen huren voor eenzelfde bedrag als deze, f 300. Het lid Poppe stelt voor f 350, wat wordt aangenomen Ook van de vereeniging Het Groene Kruis te Veere en Gapinge met 280 leden was ingekomen het verslag over 1928, benevens een verzoek', om een subsidie van f 350 als aandeel in het salaris der verpleegster, bedragende f1200. Besloten wordt aan de vereeniging het verzoek te richten, om nader 'te worden ingelicht omtrent den financieelen toestand. Van Ged. Staten was terug ontvangen de begrooting van het loopende dienst jaar met de mededeeling, dat naar hun meening te weinig was begroot voor het onderhoud van het stadhuis. Na uitvoe rige bespreking wordt aangenomen, dat een bedrag van f 500 zal worden toege staan voor het herstel van den Ooste- lijken schoorsteen op het raadhuis, die gevaarlijk bouwvallig is. Verder besluit de raad met het oog op de omstandig heid, dat de gemeente onmachtig is de groote kosten, die de noodtoestand van het stadhuis eïscht, op te brengen, een verzoek te doen aan het Rijk, om het stadhuis in eigendom over te nemen, on der voorwaarde, dat de gemeente het als gemeentehuis zal mogen blijven gebrui ken. Evenals het vorige jaar wordt beslo ten het percentage op 4 te oepalen voor de gemeentelijke inkomstehelastïng. Nu door den raad aan Van Oorschot is toegestaan op 1 Sept. a.s. de woning te ontruimen, stellen B. en W:. voor een inschrijving te houden tot verkoop van die woning en vragen daartoe machtiging. Deze wordt verleend onder voorbehoud, dat de gunning blijft aan den raad. Vastgesteld wordt inplaats van de zeer verouderde, een nieuwe instructie voor het personeel der openbare school. Een voorstel van B. en Wi. om vroe ger dan anders, in het helang der ge bruikers, de verpachtingen van land te houden, wordt goedgekeurd. Ten slotte zegt de voorzitter, dat nog een stemming gehouden moet worden over het voorstel der commissie, door den raad ingesteld, inzake de kwestie van Holthuysen. HetH voorstel 'wordt aangenomen met 3 (tegen 2 stemmen. -O Uit Scho uwen-D ui vel and. De verkoop der Emmanloem heeft in de gemeenten Haamstede eh Burgh gezamenlijk f52.25 opgebracht. Vrijdagavond j.l. werd te Haam stede een algemeene ledenvergadering gehouden der 'afdeeling „Haamstede— Burgh" van de vereeniging het Groene Kruis. Behandeld werd het jaarvefrslag 1928, waaruit bleek, dat het lededital' der afdeeling steeds toeneemt. De re kening der penningmeesteres werd na gunstig uitgebracht rapport der finan cieele commissie door de vergadering goedgekeurd. Daarna bracht de wijkver pleegster, mej. Kwaak, verslag uit van hare werkzaamheden van af 1 Mei, den datum barer indiensttreding, tot en met 31 December Door haar werden in dit tijdvak bezocht 47 gezinnen met 2929 bezoeken, 10 t.ö.c.-gezinnen met 386 be zoeken in 9 gevallen werd verloskun dige hulp en oij 3 ongevallen eerste hulp verleend. De werkzaamheden van mèj. Kwaak worden ten zeerste door de inwoners van beide gemeennten ge waardeerd Uit het rapport der commis sie tot controle van het materiaal bleek, aat de toestand van het magazijn, dank zij de goede zorgen van den magazijn meester, uitstekend is. Van de verple-. gingsartiLelen wordt een druk gebruik gemaakt. De heer L. M. Blom zag gaarne af en toe oefening in de behandeling van den zuurslofüoffer, die in de onmiddellijke nabijheid van het strand is opgeborgen de voorzitter nelooft hierover met den geneesheer te zullen spreken. Iks heer J. van Galen stelt voor, dat de afdeeling het initiatief neme voor het uitzenden van zwakke en ziekelijke kin deren dit voorstel wordt ondersteund door den heer J. A. Hubregtse. In een bestuursvergadering is deze zaak reeds besproken en oordeelde men het beter bij genoegzame deelneming voor dit doel een celfstandige vereeniging op te rich ten, zooals dit geschied is in enkele na burige gemeeenten. De heer v. Galen zal nu trachten een dergelijke vereeniging lot stand te bren gen. 0 Uit Tholen. De heer G. Mj. van den Ende te Oud Vos seme er welke op 1 Dec. j.l. als hoofd der O. L. school met pen sioen afscheid ham, is thans op 61-jarï- gen leeftijd, na het ondergaan van een opera'tie overleden. Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. 't ,Bestuur der Kon. Muzieksoc. ,,Aar- denburgsche Fanfare" opgericht in 1869, had de ingezetenen van Aardenburg tegen Vrijdagavond j.l. per circulaire in het gymnastieklokaal der O. L. School bijeengeroepen, teneinde uit de burgerij een feestcommissie te benoemen, die met genoemd bestuur en met het bestuur van den Bond van Muziekvereenigingen in "W. Zeeuwsch-Vlaanderen de feesten zal regelen en organiseeren ter herden king van het 60-jarig bestaan van het Aardenburgsche Fanfarengezelschap, op 27, 28 en 29 Juli 1929. Besloten werd uit 'de vergadering een drietal personen aan te wijzen, om een 'voorloopige commissie te .vormen, die onder leiding van het bestuur van het Fa,nfarengezelschap zal uitgebreid wor den tot 7 leden. Tot leden van de voorloopige commis sie werden gekozen de heeren Augs. Jo- Tivet, 0. M. van den Broecke en Pi. de Bruijne Az., die hunne benoeming aan namen. met Verstopping of moeilijken, tragen ea onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. 'Ingez. Med.) Zaterdagmiddag hield bovengenoemde vereeniging onder voorzitterschap van den heer mr. Mes te Heinkenszand haar eerste jaarvergadering in het Schutters hof te Goes. De secretaris, de heer A. de Lange te Goes, bracht het jaarverslag over het eerste boekjaar (1 Juli31 Dec. '28) uit Spr herinnerde eerst aan hetgeen vooraf was gegaan aan de oprichting der ver eeniging en aan de oprichtingsvergadering van 10 Mei 1928 en kon verder getuigen vah den sterken groei ent verblijdenden bloei der vereeniging. Op 1 Juli 1928 werd het boekjaar aangevangen met 3628 ingeschrevenen (waarvan 3014 be- talenden) en op 31 Dec. werd het afge sloten met 5454 ingeschrevenen (waar van" 4 724 betalenden), terwijl er in. 1929 reeds afdeelingen tot stand kwamen, te Borsselen, Kamperland en Wissekerke en ook nog propaganda is gevoerd in Ril- land-Bath, Kortgene en Nieuwdorp. Aan 45 ingeschrevenen werd vergoe ding voor ligging in een. ziekenhuis ver leend met een totaal aantal verpleegda- "hen van 709 (700 a f 2.50 en 9 a f 2.) Hel bestuur vergaderde zes maal. De actie voor het Wit-Gele Kruis be lemmerde niet den groei der vereeniging. Ze beperkte zich slechts tot enkele plaatsen. Ernstiger dreigden, de moeilijkheden met het pas opgerichte Ziekenfonds der doktoren, dat zich voor een deel ging bewegen op het terrein der vereeniging. Na een tweetal conferenties werd echter een bevredigende regeling getroffen, die hierop neerkomt, dat de doktoren de contributie voor hun fonds met een even redig percentage zullen verlagen voor die leden, welke van beide corporaties lid zijn, zoodra ook de Vereen, voor Zic- kenhuisverpleging een deel der zieken huiskosten gaat vergoeden. Aan hel verslag van den penning meester, den heer J. H. Klooster te El- lewoutsdijk is ontleend, dat de inkomsten bedroegen f 4857,94 en de uitgaven (waarbij kosten van oprichting en op zet der administratie) f 2484,50, zoodat er een batig saldcj is van f 2373,44. Be sloten werd dit geheel in 'het reserve fonds te storten. Eenige discussie werd gevoerd over de verhouding tusschen Centrale vereeni- gingen en onder-afdeelingen. Waar hier over een principieel verschil bleek te be staan, zegde het Bestuur toe 'deze Jcwestie in studie te fcuilen nemen en zoo noodig in een volgende algemeene ver gadering met voorstellen te zullen ko men. Als bestuursleden werden herkozen de heeren mr. Mes te Heinkenszand en M. Scheele te Ierseke, terwijl gekozen werd in een vacature de heer M. Maas te Schore. Als lid der controle-commissie werd gekozen de heer A. Tollenaar te Krab- bendijke. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om in 1929 te vergoeden: a. 90 pet. van den in rekening georachten verpleegprijs tot een maximum. ;van( f .2.50 per deg en f 62,50 per jaar en per ziekte geval (tot welk jaar het ziektegeval be hoort, wordt besiist door den dag van op name in het ziekenhuis en, b. 50 pet. van alle bijkomende ziekenhuiskosten tot een maximum van f 20.) In 1929 wordt dus aanmerkelijk meer vergoed dan in 1928, terwijl het bezwaar van de verschillende tarieven der zieken huizen is ondervangen. Aangenomen werd ook een voorstel- Kapelle en 's Heer Arendskerke ten op inwonende dienstbode, indien deze door hun werkgevers als lid zijn opgegeven, den wachttijd van drie maanden niet toe te passen. De begvooting werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op f 10628,40. Na rondvraag volgde sluiting. Ned. IIerv. Kerk. Beroepen te Groningen (10e predi kantsplaats), ds. L. D. Poot, te Haar lem. Op het drietal te Vlaardingen (4e pre dikantsplaats) komt voor ds H. J. Hak te Alkmaar. Beroepen te Nieuw Weerdinge, ds. J. W. Verschoor te Poortvliet. Zeeuwsch.Gé noot schap der W. etenschappen. De volgende aanwinsten werden ver toond in de jongste algemeehe vergade ring Een door J. I.ouwerse geschilderd por tret van den kinderschrijver P. Louwer- se, geschonken door de heeren P. H. en J. Louwerse scneepjesschelling West friesland, 1678, gevonden te Domburg, geschonken door mejuffr. R. M. Wi- chers Wierasma te Aagtekerke prijs- penning van het Zeeuwsch Genootschap te Vlissingen, 1772, geschonken door N. N. Engelsche zilveren groot, 2c helft der 15e eeuw, gevonden op het kerkhof te Kapelle, geschonken door den heer G. Lepoeter aldaarrijksdaalder met den halven man, Zeeland, 1652, in 1655 te Moskou van twee stempels voor zien, waardoor het stuk in Rusland ga'ng- baar werd, Zeeuwsche Rijksdaalder met stempelglans, 1775, Zeeuwsche Unierijks daalder met de zes wapenschilden, 1586, halve Unierijksdaalder, met de zes' wa pens, 1593, gouden ducaat van Zeelahd, 1756, bronzen gedenkpenning op het 50- jarig verblijf van H. M. de Koningin- Moeder in Nederland, 1929, alle aange kocht. o De Kleine Lord. Ensemble 'Jac. Sluyters. Schouwburg. Er zijn van die enkele kinderboeken, die geliefd blijven alle generaties door. Zoo Little Lord Fauntleroy, De Kleine Lord. Al dragen onze jeugdige knapen, lords of geen Iprds, dan geen fluweeleh MAK KT. Ingez. Med. Norfolkijes met kanten kraag meer, en zou geen enkele zich graag vertoonen met lange blonde lokken, in Cedric Er- rol is iets van het ideaal van flinkheid, rondborstigheid en ridderlijkheid, dat el ke jongen zich stelt, al zou hij ,eii tnis- schien niet voor uit willen komen. Daar om heeft een opvoering nog steeds veel belangstelling, en wordt het boek dat veel méér charme geeft aan de verschil lende figuren, en ook deh hoofdpersoon veel aantrekkelijker maakt dan het too- neelwerk nóg veel gelezen. En zoo volgde een aandachtig, geboeid, vrij talrijk jeugdig publiek gistermiddag eerst Cedric Errol's vriendschap met den kruidenier Hobbs, en den schoenpoetser Dick later hoe hij door zijn zonnige verschijning zelfs zijn jichtigen, versja- cherijnden grootvader weer wat levens blijheid brengt. Het ensemble Jac. Sluyters gaf over het algemeen er een goede opvoering van, al denken wij! oins toch een anderen kleinen Lord, dan Tilly van Vliet ervan maakte. Gerard Arbous was zeer goed als de oude Graaf Dorincourt, evenzoo Truus Post als mevrouw Errol en vooral Marie Braakensiek als de bedriegster Minna. i j De Kruidenier Hobbs had nogal eens een lachsucces. Bij Kon. besluit is benoemd bij de rechtbank te 's Gravenhagc tot vice pre sident mr P. W. J. Bijnen, thans rechter van gemeld college. Door P. S., koopman de O u d e - lande is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Goes van 12 April j.l. waarbij voor noemden S. wegens overtreding der wo ningwet (het afbreken van, een dak eener woning terwijl deze nog werd bewoond) werd veroordeeld tot f 100 boete subs. 2 maanden hechtenis. Voor het Kantongerecht te T e r- neuzen stond terecht L. J. C. L, koop man te Roosendaal, terzake dat hij iri den avond van 29 Maart 1929 onder de gemeente Zaamslag als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig had gereden zonder dat dit was voorzien van ten minste twee aan weerszijde van het rij tuig aangebrachte lantaarns die voor waarts een helder wit licht uitstraalden. Verdachte voerde aan dat hij had gere den met een schijnwerper en twee terzij de van de carrouserie aangebrachte lichtjes. De verbalisant meende dat be doelde van melkglas vervaardigde licht punten geen voorwaarts helder wit licht uitstralenden lantaarns waren en voegde hieraan toe dat het hem niet mogelijk was geweest bij dat licht een oproeping uit te reiken. De Ambtenaar O. M. meen de drie soorten verlichting te moeten onderscheiden n.m. de groote verlich ting (schijnwerper) de gewone s'tadslam- pen en de in dit geval gebruikte z.g. parkeer lampen. Spreker achtte dit voor al in een slecht verlichte gemeente als Zaamslag geen helder vooruitstrallend wit licht. De Kantonrechter onmiddellijk uitspraak doende veroordeelde verdach te die nog een tweetal getuigen a dé charge had mede gebracht tot eene geld boete van f 1 bij niet betaling en verhaal te vervangen door een dag hechtenis. Verdachte verklaarde nog dat hij in deze een beslissing tot in de hoogste in stantie zal uitlokken. De Vierde Kamer 'der Rechtbank te Amsterdam heeft Vrijdag de ongehuw de moeder, die het lijkje van haar pas geboren kind in het water wierp om de geboorte te verhelen, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf, met een proeftijd van drie ja ren. Tegen J. T., adjunct inspecteur van een verzekeringsmpij die een inbraak had gepleegd in. een villa aan "het Wil- helminapark te Breda en daarbij enkele voorwerpen had ontvreemd is voor de rechtbank te Breda 2i/3 jaar gevangenis straf geëispht. o Arrondissements-Recht- bank te Middelburg. Het door een onzer rcchtbankcorres- pondenten verstrekte verslag van de be handeling der zaken betreffende overtre-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1