I L I J Zaterdag 27 April 1929 Na. 09 172? Jaargang Oe Plaatsvervanger, Apothekers-Assistent, KAMEROVERZICHT N.V, Ververij HOEKSEMA UIT STAD EN PROVINCIE BINNENLAND. FEUILLETON Dit luinmer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Tweede Kame^ Zitting van Vrijdag. Fin. verhouding tusschen rijk en ge meenten tinder Laatste Berichten meldden we al een drietal verworpen amendemen ten. Overgenomen werd daarop een amen dement v-Gijn om buitenlandshe be lastingschuldigen, die daarvoor volgens bestaande internationale regelingen len volgens de door te Genève ont- worpèn regelingen in aanmerking komen, in de fondsbelasting te doen bijdragen; een amendement-ter "Laan om Voor Rot terdam, den Haag en Amsterdam den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd te bepaien op f 900, en een amen dement-S mee n k om de 3/4 der op brengst van de grondbelasting aan de gemeenten uit te keeren, geregeld bij algemeenen maatregel van bestuur, in ^plaats van naar regelen door den Mi nister van Financiën. Lang werd gedelibereerd over een amendement-K ortenhors t, dat neer kwam op een poging tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting voor 'de gemeenten. Hij heeft de wenschelijkheid daarvan betoogd in een uitvoerig en sterk pleidooi. Hij deed uitkomen, dat deze belasting onbillijk en sociaal ver keerd- werkt doordien zij geen rekening houdt met de uitkomsten van het bedrijf en vond steun bij den heer Snoeck Hen- kemans, die zich indertijd al tegen dit belastingtype had verzet, maar werd be streden door 'den heer Oud, met de ovejr weging, dat afschaffing dezer belasting zou leiden, tot verliooging van andere nog schadelijker; den heer Vliegen, die het natuurlijk achtte ,dat da gemeente een dergelijke belasting heft, omdat ves tiging van een bedrijf kosten met zich, brengt; den heeri Sfneenk, die 'de ge meente niet verder wilde beperken in haar belastingbevoegdheid, en den heer Van Gijn op argumenten, aan de gemeen telijke autonomie ontleend. De minister noemde het amendement onaannemelijk en daarmee was! het ge vonnist. De heer Oud wenschte aan He ge meente de bevoegdheid te geveni tot de heffing eener woonforensenbelasting, Dinsdag wordt hierover Geslist. Men gelooft dat de behandeling dan zal af- loopen. Blocq. van Kuffeler, thans hoofdingenieur bij den dieust der Zuiderzeewerken. JNKSS&E Ontvlekken en Oppersen van Heerencostuums Aflevering binnen het uur. M'burg. L. Burg C 111, Tel. 121. Vlissihgen, Walstraat 51 (Ingez. Med.) H. M. DE KONINGIN NAAR LEIDEN. De Leidsche correspondent van de Maasbode meldt Naar vrij vernemen heeft H.M. de Ko ningin het voornemen te kennen gege ven vó'ór haar vertrek naai- Zwitserland een bezoek te brengen aan het nieuwe Academisch Ziekenhuis in het Boerhave- Kwjartier te Leiden. DIRECTEUR-GENERAAL DER ZUIDERZEEWERKEN. "Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot directeur-generaal Öer Zuiderzeewerken1 ir. V. J. P. de door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelseh door 0. M. G. de W. 53). »^a> heggen zijn er, als u ze zoo noe- wih- Maar die zijn hooger dan ide hekken en. de dunste zijn drie of vier' voet dik en verbonden door staaldra den met weerhaken. Daar kan geen kat doorheen komen, laat staan een man; een stuk of twee, drie hebben het gepro beerd ,iqaar ze moesten er leelijk voor boeten." „Het lijkt wel of we hier in een gen vangenis zitten." „Dat is ook zoo. Niemand komt er uit die er eenmaal in is." „Dank je Sayers. Ik zal er eens «met Eva over praten. Het lijkt mij een zon derlinge inrichting." Zoodra ze ver genoeg van den man verwijderd waren, zei Betty: „Wat een gastvrije omgeving is het hier. "Wanneer er een vreemdeling bin nenkomt, komt hij er waarschijnlijk nooit *neer uit. Kijk! Je mijnheer Eva heeft Uit Middelburg. Gisterenavond heeft het Mondhar monica gezelschap „Crecerido" vanaf het repetitielokaal aan -den Tramsingel een fcnuzikale wandeling gemaakt naar de Markt, waarbij het op den Seisdaml voor de woning van den heer Willems eenige nummertjes ten gehoore bracht. Daarbij maakte men voor het eerst kennis mieii de iuiieuwe uniformpetten, die de leden thans dragen. Het doel was „De Eendracht", waar het gezelschap de bijeenkomst opluister de van de leden van de Konijnenfok- kersvereeniging „Nut en Sport". Op deze bijeenkomst werden .een aantal lichtbeel den vertoond, betrekking hebbend 'op reizen naar Japan en Zwitserland resp. toegelicht ld oor de heeren Rut en v. d. Boudt. Naar wij vernemen wordt de melk prijs alhier, ingaande Maandag as., met 2 cent per Liter verlaagd. 0 Uit Walcheren. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad van Oostkapelle. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling, dat het Raadsbesluit van 28 December 1927 in de vorigè vergadering, Wat in gesloten zitting werd behandeld, is in getrokken, en dat voortaan enkel diegene welke niet of in de laagste klas der inkomstenbelasting zijn aangeslagen voor werkverschaffing in aanmerking komen, als ook diegene welke door ziekte een langen tijd geen verdiensten «hadden, al les ter beoordeeling van B. en W. De rekening van de gezondheidscom missie en het jaarverslag worden voor kennisgeving aangenomen. Adhaesie wordt betuigd aan het beken de adres van de gemeente 's-Heercn- Ijoek i.z. de prijzen der electriciteit. De graskanten worden op de gebruike lijke wijze verdeeld. Wethouder Poppe vestigde de aandacht op putten in den Aagtekerkschen weg. Uit Z uid-Reveland. De commissie te Goes die de Landbouwtentoonstelling organiseert, heeft H. M. de Koningin verzocht deze tentoonstelling te openen óf te bezoeken. Het is nog niet bekend of II. M. de in vitatie zal aanvaarden. (de Z.^ Donderdagnacht, omstreeks 12 uur werden de bewoners van Rilland- B a t h opgeschrikt door "het luiden der brandklok en het geroep van brand. Het bleek dat in een schuurtje van den heer Van Erijwielreparateur aan de Drie Haasjes een Kunstmoeder, (broedmachine) was in brand geraakt. De bestuurder van een voorbij rijdende auto zag den brand en Waarschuwde de bewoners. Met eigen middelen werd de brand! Sayers geroepen. Ze praten over ons. Een mooi stel, die twee. Ik weet gniet to'/ ivéien van de twee ilc mij fiet mee'sit aangetrokken gevoel. Eva gaat wegf en Sayers spoedt zich naar ons toe. Welk be/el zou Eva hem hebben gegeven?" „Ik vraag u wel excuus mijnheer", rijp hij uit, terwijl hij nog een eind van hen af was. „Mijnheer Eva heeft mij1 den sleutel gegeven. Als u wilt kan ik u en mevrouw uitlaten." Talbot zag zijn vrouw aan om te weten wal: zij wenschte. Het voorstel scheen in haar smaak te vallen. „Tk wou wel eens zien, wat er buiten het landgoed te kijk was, nu mijnheer Eva toch zoo vriendelijk is geweest ons den sleutel aan te bieden." „Geef mij den sleutel maar, wij zul len ons zelf wel uitlaten." „Neem mij niet kwalijk mijnheer, maar ik geloof niet dat u dat kunt; het is een heel bijzonder slot. Als u het gojedl vindt zal ik het u wijzen, als u dezen, kant mee op wilt gaan." Zij volgden hem langs een boschpad. Hij bracht hen naar een der merkwaar digste hekken, die zij ooit gezien hadden. Het zat aan beide kanten vast aan een muur van graniet. Talbot klopte er te gen aan. gebluscht; de brapdweer behoefde niet meer uil te rukken. 1(T Uit Schouwe n-D u i v e 1 a n d. Met de Staatscrt. van 27 April zijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende de afd. van het Nederl. Roode Kruis, Zierikzee, thans genaamd: Afd. Zierikzee van het Nederl. Roode Kruis gejvestigd te Zierikzee. (Gewijz. Sta tuten). O) Uit Tholen, Te O ud-Vossemeer bracht de verkoop van het Emmabloempjc een be drag van f CÜ5.25 op. In de Vrijdagmiddag te Stayenis- se gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap „Stavenisse" is be sloten tol het maken van een beton- muur op den Zeedijk, ter lengte van on geveer 1190 M. o Zeeuwseh-V laanderen G.D. Door de politie te 01 i n g e is aan gehouden een aldaar woonachtig ver dacht persoon, die er van verdacht wordt tainderwaardige handelingen met een kind te hebben gepleegd. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Geroutineerd, 24 z. pl. bij arts. Salaris extern 22.per week. Br. lett. Z.H., Bureau van dit Blad. (Ingez. Med.) BIOSCOPEN. Electro, „De Verworpeling", een romantisch verhaal uit de roode Russische revolutie. En Lon Chaney, nu eens zonder het griezelig-fantome-achtige, loonend de ware groote acteur, die hij is. De Rus sische moesjik ,van vóór de revolutie.. Kruiperig, door onderdrukking van ge slacht op geslacht, de mensch uit de Si berische wildernis, zonder een zweem van uiterlijke beschaving, toch met die zekere ridderlijkheid, die in ieder man leeft: het gevoel, bij hem haast instinct te moeten beschermen, wat zwakf is en hulpeloos. Zoo brengt hij het jonge Rus sische gravinnetje in veiligheid, zoo door staat hij pijnigingen om haar te reddeD, zoo breekt direct de brute kracht, op gezweept door revolutieleuzen, door een enkel edel gebaar. Waarlijk wat Chaney van den „dommen" boer Sergei maakt, wordt'n creatie, die hier en daar grenst aan het grootsche, en aldoor meesterlijk is. We denken aan de haast hoffelijke teederheid, als hij de moe geloopen voe ten zijner meesteres wascht, aan het niet kunnen verwerken der theoriën van gelijkheid; slechts een oogenblik laait zijn knersende woede-verontwaardigiug uit (maar hij staat dan ook' tegenover een O. W,.ers-paar van het onsympathiekste soort!) de verstomde verbazing bij zijn begenadiging als de Witten de stad ont zetten. In Barbara Bedford: het frêle aristo cratische dametje heeft hij een uitste kend tegenspeelster. Flora. Een Amerikaansche jongen, en niet alleen een Amerikaansche is nu een maal niet populair, als hij de studie bo ven de sport verkiest, en dat nog wel betoogt in een officieele redevoering, als eerste der geslaagden voor het H. B. S.-eindexamen. Dat is bij je kamera „Waar is dat van gemaakt?" Van staal. Het is geheel van staal, twee duim dik." „Er was een klein poortje in het groo te hek en dat werd door Sayers open- •gesloten. Hij duwde het open. „Als u den weg links opgaat komt u uit 'bij de rivier de Heiford. Aan de overzijde ligt de veerboot als u mocht willen overva ren) „Dank je wel Sayers. Mag ik den sleu tel alsjeblieft." Mevrouw was het hek reeds uit. „Ik zal het hek wel opendoen als u terugkomt." „Ik wou het liever zelf doen. Je mocht mij eens niet hooren, als ik terugkom en ik kan niet verwachten dat je hier al dien tijd blijft rondloopen. Het zou niet prettig zijn te denken dat ik er mis schien niet in kon. Toe vriend, geef mij den sleutel." Talbot stond vlak bij het hek. Inplaats van aan zijn verzoek te voldoen, gaf de vent hem plotseling een duw, met het opzettelijk plan hem er willens of onwillens uit te zetten. Het geschiedde zoo onverwachts, dat Talbot struikelde en hij werd bepaald uit de nauwe ope ning geduwd. Het plan van den man werd verijdeld door zijn eigen heftigheid. den nog wel te dragen. Maar als je meisje daarom boudeert en aan geen vergeving denkt als de bolleboos niet tevens zijn spieren heeft ontwikkeld, is 't zaak je standpunt eens Ie herzien, èn om te vormen. Maar als je altijd over boeken gebogen hebt gezeten, en schaken je eenige ontspanning was, heb je maar zoo niet direct iets bereikt in roeien, zwemmen, boksen, enzoovoort. AI span je je nog zoo in, en ben) je nog zoo van goeden wil; voorloopig is 't krukken, sla je figuur op figuur, en< ben je de riSé van meer sportieve tijdgenooten. Tenzij ja tenzij, je. plots merkt, dat datzelfde meisje in gevaar verkeert. Wat dan. ook een ongetrainde niet verzetten kan! We zien 't -liier in een door Buster Keaton en Ann Comwel frissche en knap gespeel de film! Met Zeemansvuisten valt niet te spot ten! Want ze Bezitten kracht van! argu mentatie, als de bezitters ervan op moe ten komen voor recht en rechtvaardig heid. Een zeemanshart kan daar een fijn- ontwikkeld gevoel voor hebben! In èen^ verhaal vol pittige sensatie is "dat ver werkt waarin Ralph lnce op voortreffe lijke wijze de dubbelrol van de tweeling broeders: de brute zeeman en de dominé op een verafgelegen eiland speelt. BREEDE WATERING BEWESTEN ÏERSEKE. Vrijdagmiddag werd in „De Prins van Oranje" te Goes een algemeene verga dering van ingelanden van bovenge noemd waterschap gehouden, onder voorzitterschap van den dijkgraaf, den heer C. D. Vereeke Bij de opening waren aanwezig 77 per sonen, uitbrengende 117 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat de re sultaten der peilingen gunstig zijn, dat het delven der groote leiding vanaf sta tion Kattendijke tot aan 't ouüel spoor wegviaduct is aanbesteed voor f 8741 (de vernieuwing der beschoeiing buiten be schouwing gelaten). Wat de verzakkin gen aan de Schoorsche sluis betreft, de benoodigde grond is aangekocht voor f 3500. Het bijwerk is aanbesteed voor f 20.500. Spr. vraagt voor dit laatste de machtiging der vergadering. In behandeling komt de begrooting 1929—1930. De heer H. A. Nijssen rapporteert na mens de commissie van onderzoek, waar in ook zitting hadden de heeren van Dis sel en J. Wisse. De commissie geeft in overweging den post ad f 45000 voor verbreeden en ver diepen van de leiding vanaf het spoor wegviaduct onder Kloetinge tot in de Poel niet toe te staan, trots er in de ver gadering van Februari toe is besloten. Het onderhoud van de wegen wil de commissie alleen doen geschieden, als de macadam beslist in October op de we gen wordt gebracht. Anders beteekent het niet veel. De commissie wil ook spoedig voor stellen inzake de belasting op de ge bouwde eigendommen, maar wil niet overhaast te werk gaan. Daarom vraagt ze die voorstellen vóór de volgende be grooting. De voorzitter antwoordt, dat de kwes tie der macadam de aandacht van het bestuur heeft, al zijn hier moeilijkheden met vervoer en werkkrachten. Spreker vestigt er de aandacht op, dat, wil de waterafvoer afdoende zijn, het be doelde delfwerk zal moeten worden uit gevoerd. De voorbereidende maatregelen voor de belasting op het gebouwd zijn zoo goed als klaar. Maar het is noodig een en ander nog eens goed te overzien, op Talbot's been zat nog binnen het hek. Hij zou er leelijk aan toe zijn sgeweeM als zijn vrouw niet zeer veel tegenwoor digheid van geest had beloond. Zij duw de met al haar gewicht tegen het onge lukkige poortje, dat hem bedreigde. En nu scheen Sayers op zijn beurt verrast te worden. Met de eene hand trachtte hij Talbot's been weg te duwen, met de an dere hand hield hij het hek tegen. Maar dat gelukte hem niet. Zij beletten helm niet alleen het hek te sluiten, maar kwamen het weer binnen. Nu wilde Say ers het hazenpad kiezen, maai- Talbot belette h et hem. greep hem bij de schou ders, draaide hem rond als een tol en behandelde hem zooals hij zijn heer en meester had willen behandelen. De meester had echter meer succes dan de knecht. In een merkwaardig kort oogenblik was het hek met een slag dichtgeworpen. Sayers stond aan den buitenkant en mijnheer en mevrouw Tal bot aan den binnenkant. Hij hoorde Say ers stem, die hem allerlei verw'enschin- gen toeriep. „Laat mij binnen !Hoor je! Je zult mij binnen laten en gauw ook. Ik zal het je betaald zetten. Wacht maar." Talbot antwoordde kalm. „Dat ben ik van plan. En jij kunt dat er geen fouten gemaakt worden. Het bestuur is niet unaniem voor deze be lasting, maar zal in een volgende ver gadering met voorstellen komen, opdat de ingelanden beslissen. De heer A. D e k k e r te Goes begrijpt niet, dat het bestuur met een voorstel tot verlaging van het dijkgeschot komt. We staan voor groote werken. En het is zeer waarschijnlijk, dat we een vol gend jaar weer omboog zouden moeten gaan. Het is beter een gelijkmatig dijk geschot dan het eene jaar zooveel hoo ger dan het andere. De v o o r z. herinnert er aan, dat de ingelanden besloten hebben f 106.000 te leenen voor de delfwerken. "Welnu, dan kan men volstaan met f 19 dijkgeschot. Leent men f 84000. dan moet het dijk geschot f 22 blijven. De heer W. Kakebeeke steunt het betoog van den heer-Dekker. Spr. bestrijdt de commissie van onderzoek en bepleit uitvoering der groote delfwerken. Het is geen mannenwerk eerst tot een werk te besluiten en dan later er een trap tegen te geven. We zijn toch in een vorige vergadering ons verstand niet kwijt geweest?Er is lang genoeg over gepraat. De heer A. Dekker feliciteert den polder, dat de Novemberstormen hier geen schade hebben aangericht. Dit is met den Polder Walcheren anders ge weest. Laten we nu niet dwaas zijn en voor één jaar het dijkgeschot verlagen. De heer H. A. N ij s s e n wil wel eens een jaar^in feestelijke stemming verkee- ren. We kunnen toch aan geen bepaald cijfer vasthouden voor het dijkgeschot, want we staan altijd bloot aan verras singen. De commissie adviseert niet om be doeld delfwerk geheel van de baan te helpen, maar om uit te stellen. Het zou anders wel eens kunnen zijn, dat de. boe ren in den drukken tijd geen werkvolk kunnen krijgen, 'Want bij de delfwerken wordt meer verdiend dan bij den boer. De voorz. zegt, dat natuurlijk met beleid gehandeld zal worden. Het tempo van delfwerk hangt voor een groot deel af van het weer. De heer P. J. P o 1 e y te Ierseke wil de belasting op het gebotrwd reeds in 1929 doen ingaan. Dan zou er inderdaad een feestelijke stemming voor de ingelan den zijn. De heer A. Dekker: die belasting is geen polderbelang. Het is alleen een ver plaatsing van belasting. Dan moeten de arbeiders een dubbeltje per week huis huur meer gaan betalen. De heer P o 1 e y dat is de kwestie van een hardvochtig huiseigenaar. Maar spr. wil zoo noodig 'n extra-werkkracht op het bureau van den polder aanstel len. Dan kan die belasting nog voor el kaar komen. De voorz. zegt, dat niet kan wat de heer Poley wil. De heer Mohr wil de zaak liever goed voorbereiden en dus wachten tot het volgend jaar. Bovendien moeten Ged. Staten alles goedkeuren. Bovendien staat het voorstel niet op de agenda. De heer Poley wil dan behandeling op de volgende vergadering en dan zoo mogelijk suppletoir opleggen, De heer Notaris Oele stelt voor op te leggen een aanslag op de ge bouwde eigendommen voor het dienst jaar 1929— 30 en dezen post pro memo rie uit te trekken. Mocht die aanslag dit jaar nog niet mogelijk zijn, dan kan die post alsnog later worden afgevoerd. Maar trekt den post pro memorie uit en werkt de zaak in de Augustus-vergade- ring uit. De heer I n 't Anker zegt, dat etr ook wachten. Nu kun je eens bewijzen, of het waar is, wat je mij verteld hebt en of het zoo lastig is weer binnen'te komen. Als dat zoo is zet je nooit meer een voet op mijn landgoed." Hij keerde zich oam en lette niet op al de vloeken, die hem werden nagezon den. Betty lmkte en raapte iets op. «Zij! gaf het aan Talbot, die Sayers hiermee in kennis stelde. „Ik moet je zeggen, dat tot je eigetni vreugde je het sleuteltje niet verloren hebt ik heb het. Je hebt groot gelijkt het is een heel bijzonder soort sleutel; het kan dunkt mij tot verscheidene doel einden gebruikt worden. Misschien is John Eva je wel dankbaar, alsi je hem vertelt, dat je het mij gegeven hebt.'' Nog meer vervloekingen klonken van achter het hek. Naar den toon te <oor- deelen en de Woorden die hij gebruikte scheen mijnheer Sayers heel boos te wezen. „Daar staat mijnheer Eva", zei me vrouw Talbot. „Ik denk, dat hij1 alles ge zien heeft. Het zou mij niet verwonderen als hij dien vent te hulp wou komen. Maar hij schijnt te meenen dat beschei denheid het beste bewijs van dapperheid is; hij loopt door zoo snel hij kan." (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1