Hoog Water RECHTZAKEN LEGER EN VLOOI Vergaderingen, Concerten, enz NAGEKOMEN BERICHTEN LAATSTE BERICHTEN Handel, Nsfverhekl en Visscherl Verschillende Berichten SPORT Verkeerswezen, Post en Telegrafie BUITENLAND Algemeen Overzicht BEURSNOTEFJUNG. AMSTERDAM, 23 April (Slotkoers). Het eerste getal geeft den slotkoers van gisteren, het tweede dien van heden. 6 pet. Ned. '22 1031/4—103 drie zest. 5 pet. Ned. '18 101—101. 41/2 pet. Ned. '17 99-99. 21/2 pet. N. W. Schuld 637/8^-6(31/2 3 pet. do. Oblig. 77i/2—77i/s 3 pet. do. Certif. 77i/2—77i/g' Cert. N. H. Mij 184-182-1831/2 A. N. I. Handelsb 165i/2—165i/a' A. Kol. Bank 239i/2—239i/4. "Kon. Petrol. 'A. 393-393—390i/2-392i/2 Amsterd. Bank 192y2—192. Cult. Mij. Vorstenlanden I6O1/4—I6O1/2. Handelsv. Amsterd. 627i/2-632—634-642 Javasche Cultuur 384-385—389-390. A. Deli Mij. 415-4191/2—412-419. Amsterd. Rubber 250-254—250i/2-254i/2 Ned. Amerik. vaart 68—68i/2. Ned. Scheepv. unie 216i/2-218219-221 Kon. Holl. Lloyd 12%13. Kon. N. Stoomb. Mij 921/2—931/4' A. Paketvaart 249249. Bank Associatie 661/2—661/2. Gouda A. 430—428. Philips A. 897-901—887-8941/2. Anaconda 279-280—284-286. Steels 1851/4—185. Erie 71—725/8. Common Marine 6 vijf zest.61/4'. Prefered do. 49491/4. Maxwell rG. C. v. A 3 zeven zest Maxwell L. C. v. 1 Bi 10 drie zest—9i/2 Prolongatie 5i/a-6—5i/2-53/4. Russen: Consols 2% Markt sluit flauw. Wisselkoersen: Londen I2.O81/212.08. Berlijn 59.03i/2—59.0H/2. Weenen 35.00—34.97i/2. Parijs 9.739.73. Brussel 34.58—34.57. WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Nederi Metr. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgene van 23 April. Hoogste barometerstand: 765.1 te Isafjord. Laagste barometerstand: 742,9 te Karlstadt. Matige tot zwakke W. tot N. W. wind, afwisselende bewolking, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempera tuur. Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 50 gr., 12 uur 50 gr., 3 uur 54 gr. Dinsdag 23 April. Woensdag 24 April, wn op 4-,£5, onaer 7,13. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen e.d. rij- en voertuigen 7.43 Maan op 8.03 n.m. onder 5.04 v.m. Laatste kwartier 2 Mei. Vlissingen. Woensdag 24 April 14. Donderdag 25 14 32 Frijdag 26 15 02 Zaterdag 27 15.37 Zondag 28 16.12 Maandag 29 16 47 Dinsdag 30 17.29 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis- singern) schooi te blijven, terwijl voor een achtste leerjaar geen leermiddelen aanwezig zijn, eh de gemeente die ook niet beschik baar wenscht te stéllen. In vernand daarmee zijn de kinderen aahgewezen het zevende leerjaar te her halen. Waar dit niet in de bedoeling der wet han liggen, verzoeken adressanten beleefd 't mogelijke le willen doen om bovenge: noemd artikel zoodanig gewijzigd te krij gen dat dergelijke kinderen alsnog met 1 Mei a.s. de school mogeh verlaten^ Op de voordracht voor onderwijzer aan .de O.L. school te Waarde zijn ge plaatst de heeren: M. C. van Weele, te Waarde, P. Deurloo ie Tholen eni P. D. JBlomaard te Goes. Tot hoofd der EK. Meisjesschool te Kwadendamme is benoemd de heer L. Verbeem Pzn. aldaar. Mej. X. Willemse, onderwij'zerteisi aan de Chr. School le Sluiskil, is be noemd in gelijke betrekking te Anna Pau- lowna (N. Holl.) Bij Kon. besluit is aan "dr. ir. TL A. Brouwer, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Bij Kon. besluit is benoemd tot ge- hwoon hoogleeraar in de faculteit dei- letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis der kerkelijke kunst, dr. R. Ligtehberg, thans buitenge woon hoogleeraar. 0 Zweedsche en Deensjche taal. B. en Wi. van Amsterdam leggen den Raad over een voorstel van curatoren der universiteit tot instelling van een lectoraat voor de Zweedsche en de Deen,- sche taal en letterkunde en lot benoe ming van mej. dr. P. M. den Hoed, assistente bij het onderwijs in de Nieuw- Skandinavische talen, tot lector in dit vak. 1 i 1 B. en W. geven in overweging over eenkomstig het voorstel te besluiten,, De Hooge Raad heeft Maandag behandeld een beroep van den secretaris der gemeente Wijchen, wien ten laste was gelegd verduistering en het aanne men van giften als ambtenaar, die hem gegeven werden met de bedoeling, dat door hem iets zou worden gedaan of na gelaten in strijd met zijn bediening. De rechtbank te Arnhem legde hem een boete op. Het Hof sprak nem vrij van de ten laste gelegde verduistering. Voor het andere feit legde het Hof een geld boete op van f 300. De Hooge Baad heeft vernietigd een vonnis van het Haagsch Gerechtshof, waarbij een eigenares van een Iampen- kappenzaak te Botterdam, en een zaak waarnemer aldaar, resp. wegens verduis tering en wegens heling waren veroor deeld lot zes maanden en anderhalf jaar gevangenisstraf in de bekende lampe- kappeinaffaire, waarbij een boertje .uit Sommelsdijk het slachtoffer was gewor den voor f 5000, en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam. Men zal zich herinneren, dat na de ontvluchting van vier gedetineerden "uit de Bijz. Strafgevangenis te Schevenin- gen een vervolging werd ingesteld t^gen den gevangenbewaarder K. Deze werd echter, overeenkomstig den eisch, door de Haagsche Rechtbank vrijgesproken. Niettemin teekende de officier van Justi tie hooger beroep aan. Naar het Volk verneemt, heeft de officier thans het beroep ingetrokken. 0 De moord te Grootegajst. In verband met de behandeling van de zaak tegen Wijkstra, die hedenmor gen zou plaats hebben, bestond vannacht om 2 uur al belangstelling. Er werd n.l. reeds queue gemaakt voor de pu- bieke tribune. HET DRAMA TE GROOTEGAST. Voor de arrond. rechtbank te Gronin gen werd hedenmorgen behandeld de zaak tegen G. W. te Doezem (gem. Groo- te-gast) beschuldigd van moord op de gemeenteveldwachters Meijer en v. d. Molen en de rijksveldwachters Werkman en Hoving op 18 Jan. j.l. Bij zijn verhoor verklaarde "Wl 'dat hij toen de politie bij zijn huis kwam' om hem te arresteeren, naar buiten was ge gaan 0111 op 'de politie te schietenl. Toen liij v. d. Molen met revolschoten had ge dood, heeft hij ook Werkman heerge- schoten. Hij verklaarde geheel de kluts kwijl te zijn en Meijer, Hoving en Werk man met een mes te hebben gestoken tengevolge van groote opgewondenheid. Voorts zeide hij zeker medelijden met de nagelalen betrekkingen der slachtoffers te hebben, goed met de politie o/verweg te hebben gekund en deze geen kwaad hart te hebben toegedragen. Get. K. Homan heeft gezien, dat W(. de sloot achter het huis, waarin Meijer lag, afzocht. 'Get. Sikkema verklaart dat W. met Aaltje W. bij 'hem thuis is geweest. Aaltje had toen de dagvaarding ontvangen, doch zij wilde blijkbaar niet gaan. Wijk stra heeft toen gezegd: „Als de politie) komt ,zal ik me wel redden." Volgens meerdere getuigen heeft W. zich ook elders in dien geest uitgela ten. Na de moord heeft Wl. op eenigszins opsJhepperigen toon verklaard aan de getuige: „He heb yier politiemannen neer gelegd." Bij beschikking van den Minister vap Defensie is luit. ter zee 2e kl. Mar. Bes. D. J. Kommer den 24sten Ajpril a.s. geplaatst a.b. van Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord is met den 2en Mei a.s. luit. ter zee le kl. H. Spits geplaatst a.b. van Hr. Ms „Hertog Hendrik" als eerste-officier en zijn luit. ter zee le kl. C. Meijer en de officier van den Marinestooml/aartdienst der 2e kl. A. A. Looyen geplaatst a.b. van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord; den lslen Mei a.s. zijn do luitenants! ter zee 2e kl. M. School en A. J. E. Bik geplaatst a.b. van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en de luit. ter zee 2e kl. J. J. Hogendoorn a.b. van Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord; is met den 29sten April a.s. de kapi tein ter zee J. Bosma eervol ontheven van het bejvel over de kazerne voor den onderzeedienst te Willemsoord en is dit bevel opgrdragen aan den kapitein-lui tenant ter zee D. Scalongue.. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de hoofdofficier van gezond heid der 2e kl. J. F. Hulk den 13en Mei a.s. geplaatst bij het Marine-hospitaal te Willemsoord. Officier van administratie 2e kl. J. Dekker, wordt den 30sten dezer ge plaatst bij het departement van de.ensie. Officieren van administratis 2e kl. J. W. B. Buykes, 3e kl. S. D. Duvverman, wordt den 26sten dezer geplaatst resp. a.b. van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en bij cle Marine-kazerne te Amsterdam. Blijkens bij het departement van Defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Willebrord Snellius" 20 dezer te Aden aangekomen, op de uit reis naar Ned. Indië. Donderdag 25 April. Uitv. Middelb Mannenkoor. Concertzaal 8 u. Dinsdag 30 April Julianafeest (kinder spelen, concert enz.) uitg. van „Uit het VolkVoor het Volk." 'TT?F!*Jrir—r"mMT TTI L^"'fI^rrrTii^TOiii|i --•^tiTnrpw»»' EERSTE KAMER. De heer Wibaut vraagt waarom' Tiet wetsontwerp inzake het verdrag niet Bel gië betreffende ten uitvoerlegging van wonnissen sedert 19 April niet mèer op de agenda voorkomt. De voorzitter antwoordt dat er een te veel op de agenda staat en het ont werp in aanmerking kwam om te worden uitgesteld mede ten einde voldoendeden tijd te hebben voor de rustige behande ling der ziektewet. De heer Wibaut repliceert en vaagt of het punt dan later toch weer op de agenda komt ,wat de voorzitter beves tigend beantwoordt. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 23 April. 3 uur. Affaire niet veel uitbreiding. Stemming ■verdeeld. In Boetons ging vrij veel om, aanvan kelijk op verhoogd niveau, later op prij zen van gisteren. Margarine Unies opnieuw gezocht. Philipsaand. op bescheiden voet ver handeld en flink koersfrerlies. Aniens hooger ingezet, later terug en sloten toch bo^en gisteren. Rubberaand. prijshoudend. Yankeeafd.Fokker Circraft in open hoek verhandeld, koers aanzienlijk hoo ger. Prolongatie 5i/2_5s/i pet. DANKBETUIGING VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Z. M. Koning George V heeft de ge legenheid van de verbetering in zijn ge zondheidstoestand aangegrepen om zijn diep gevoelde waardeering uit te spre ken voor de sympathie in Nederland aan den dag gelegd tijdens zijn ziekte. GIBSON s REDE. NEW-YORK, 23 April V.D. In politie ke kringen te Washington hecht men groote beteekenis aan Gibson's rede te Genève. Men legt er den nadruk op, dat deze rede in de eerste plaats voor Engeland bestemd is. Engeland zal de Ver. Staten halverwege tegemoet moeten komen of Amerika zal zijn eigen weg moeten gaan. Gibson's rede geeft een nieuwen stoot aan den voortgang der on derhandelingen over een vlootovereen- komst. In officieele kringen te Londen, even als in andere kringen heeft Gibson's rede een uitstekende indruk gemaakt. Van Engelsche zijde toont men zich echter vrij afwijzend t.o.v. de Ameri- kaansche voorstellen, die men blijkbaar geen aannemelijke basis acht. Het ver zet der Engelschen gaat voornamelijk tegen de Amerikaanschen opvatting, van de relatieve noodzakelijkheid van het handhaven van een groote vloot, terwijl volgens Engelsche opvatting een groote vloot voor het Britsche wereldrijk een absolute noodzakelijkheid ïs. Ook van Japansche en Italiaansche zijde begint men een zeker verzet te maken tegen de Amerikaansche voorstel ling', zoodat men het optimisme, dat men gister te Genève koesterde t. o. V. de mogelijkheid van overeenstemming tus- schen de groote Zeemogendheden al aar dig begint te bekoelen. De Fosfaatf.abriek te Sas van Gent. Naar de „Z. K." meldt, zal de fos- faalfabriek te Sas van Gent zoodanig worden uitgebreid, dat de productie ver dubbeld zal worden. -. Een 59-jarige vrouw le Botterdam is vim de trap barer woning gehallen. Een dokter heefl vastgesteld, dat zij door hot breken van den halswervel is over leden. Te Delft werd Zondagmiddag de 9- jarige knaap A. de G., doordat hij plot seling den weg overstak, aangereden door een auto. De auto reed door de leu ning van de brug, bleef boven het water hangen en werd zwaar beschadigd. De jongen, die een schedelfractuur be kwam en een arm brak, werd naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. GROOTE BRAND TE UTRECHT. Omstreeks 8 uur Maandagavond is brand uitgebroken, vermoedelijk tenge volge van kortsluiting, in de machinefa briek van de firma F. Smulders aan de Croezelaan te Utrecht. De brand greep zoo geweldig om zich heen, dat binnen enkele minuten na het ontdekken van het vuur het geheele magazijn waarin de brand ontstaan was, een groote vlam menzee geleek, die tot ver in den om trek zichtbaar was. De Utrechtsche brandweer wist het vuur te beperken tot den freesinrichting en het magazijn, daar de directie van de fabriek de brandweer verzocht had het uiterste te willen doen om de kantoor gebouwen en speciaal het archief, waar in belangrijke werkstukken en teekenin- gen worden bewaard, te redden. De werkplaatsen zijn totaal uitge brand, terwijl verschillende machinerie- en, die daar in aanbouw waren voor Inr) dië, een prooi der vlammen werden. Omstrpeks half twaalf was de brand weer het vuur meester. Verzekering dekt de schade. Het be drijf kan worden voortgezet. Zaterdag hield de Kon. erk. postdui- venvereeniging „De Snelle Vlucht" te S ch or e een wed vlucht van uit Til burg. Afstand pl.m. 80 K,M. Los 12 uur. Wind Noord-West. Aankomst 1ste duif 1.20 u. Uitslag: le en 2e prijs J. M. Fraanje, te Biezelinge; 3e en 4e pr. A. S. Luijk te Biezelinge; 5e en 6e pr. H. B. Cliris- tiaanse te Kapelle. Door de te Biervliet bestaande konijnen- en pluimveefokkersvereen. „Vooruitgang zij ons streven" zal op 4, 5 en 6 Mei a.s. een clublentoonfsilcfl- ling gehouden worden. De vereeniging, die in Februari met 24 leden is opge richt ,telt thans reeds 40 leden. De Zondag te Berlijn gespeelde hockeywedstrijd Duitschland—Nederland had 0—0 tot uitslag. Wielerbaan Sas v. Gent. Zondag werd de tweede seizoenmee ting op het Sassche cement verreden. De eerste reeks (spurt) werd gewonnen door Jan van Kempen, die Debruycker, Ranschaert en Verschelden in deze rangorde klopte. De achtervolging was voor Van KempenRanschaert, die na 10 ronden 30 meter op hun tegenstan ders hadden ingeloopen. De puntenkoers met 5 klassementen was iets voor De bruycker, die met 8 punten won, voor Ranschaert 12, Jan van Kempen 13 en Verschelden 17. In totaal dus won het tweetal RanschaertVan Kempen den omnium van VerscheldenO. Debruy cker met 29 tegen 33 punten. In nationale snelheid sloeg van Oers achtereenvolgens Oderie en Edmond Pi- cavet, terwijl een Belgisch dito nummer een uitslag opleverde van Goossens, 2 Scheerens, 3 Hamerlinck. De afvalrace werd gewonnen door Decorte, die, mooi zegevierde over resp. Dossche, Stocke- linck, Heet. Pica vet, Verbiest en Martin. De totaal uitslag luidt OderieHec tor Martin 11 punten, 2 Hamerlinck Dossche 13 3 GoossensStockelinck 16 op één ronde 4 VerscheldenDe bruycker 10 p. 5 DecorteVerbiest 15 6 Van KempenRanschaert 16, 7 Gebrs. Picavet 19 8 ScheerensVan Oers 20 punten. Afgelegd 76 K.M. 900 M. Door het uitvallen van een paar regels is het gister gemeld bericht over het plaatsbespreken in een doorgaand rijtuig der Ned. Spoorwegen naar het buitenland foutief geplaatst. Wij herstel len derhalve de eerste alinea er van als volgt: Met ingang van den a.s. zomerdienst fop 15 Mei) zullen de Nederlandsche Spoorwegen van reizigers die een plaats bespreken in een doorgaand rijtuig naar het buitenland, niet meer heffen den vrachtprijs van het station, van hetwelk het doorgaande rijtuig begint te loopen, met een bespreekgeld van f 0.50, maar den vrachtprijs van het station af, op hetwelk de reiziger instapt, met een be spreekgeld van f 1 per plaats. Naai' de Brusselsclie correspondent der Maasb. meldt, heeft de Belgische (ministerraad den minister van spoorwe gen vergunning gtegefren de concessie van den spoorweg van Gent tol de Neder landsche grens te koopen. o De verbindingen tusschen Hol land en het Zuiden. De Kamer van Koophandel en E abrie ken voor Westelijk Noord-Brabant heeft aan den Minister van Waterstaat een adres doen toekomen, waarin zij zegt met de grootste belangstelling te heb ben kennis genomen van de bereidver klaring van "den Minister om té bevor deren, dat in 1929—1931 vier bruggen met de zuidelijke provincies in uitvoe ring zullen komen, n.l. bij Nijmegen, Keizersveer, Arnhem en Zallbommel en indien de besprekingen met de ge meente Nijmegen tot een bévredigend resultaat mochten leiden, dit jaar reeds zou kunnen worden aangevangen met de bruggen bij Nijmegen en Keizersveer. De Kamer merkt ook naar aanlei ding van een met den Minister gehou den bespreking op, dat niets meer de onmiddellijke aanbesteding van den bouw der Keizersveersche overbrugging ver hindert. Het ongekend toenemende auLo- Yerkeer doet steeds scherper de nood zakelijkheid gevoelen van een vaste ver binding tusscnen het zuiden en het ove rige deel van het land en daarom dringt de Kamer er met klem op aan de brug te Keizersveer in ieder geval nog dit jaar te doen aanbesteden. Het Belgische loodswezen te Vlissingen. De B:russelsche correspondent der N. ■R. Crt. meldt: De Belgische regeering beeft besloten tot den aankoop van twee nieuwe mo torbooten, bestemd voor het Belgische loodswezen te Vlissingen. I n d. Stoomvaartlijnen. Tapanoeli p. 21 23 u. Point de Galle, Bremen n. Java. Vlieland p. 21 kaap del Armi, Batavia n. Rotterdam. Batoe 18 v. Sabang, Batavia n. A'dam. Borneo 21 v. Colombo, Batavia *i. A'dam. 1 Waalwijk 20 te Curacao v. A'dam. Slamat p. 21 10 u. Finisterre, Rot terdam n. Batavia. Salawati 19 v. Sabang, Batavia n. New- York. Schouwèn 20 v. Padang, Batavia n. R'dam. Mandar 20 1,2 u. op 19 gr. 1' N, en 58 gr. T O., Rotterdam n. Batavia. Moena p. 21 Perim, Amsterdam n. Batavia. i Manipi 22 v. Aden, Rotterdam n. Ba tavia. Mampawa 22 op 43 gr. 1' Z. en 97 gr. 37' O., IJmuiden, n. Batavia. Enggano 22 v. Port Said, Batavia n. A'dam. Generaai van der Heyden p. 20 Point de Galle, A'dam n. Batavia. Laertes p. 22 Wight, Batavia n. A'dam. Rondo p. 22 Gravesend, Batavia en Londen n. Amsterdam. Madoera p. 21 Perim, Amsterdam n. Batavia. Manoeran 21 v. Amsterdam n. Java. Grotius 19 v. Sabang, Amsterdam n. Batavia. i 1 I Rondo 21 te Londen. Batavia n. Am sterdam. Badja, 18 v. Batavia u. A'dam Roepat 22 te Batavia v. A dam. Reijnst 20 12 u. op 11 gr. 11' N. <en 56 gr. 26' O., Amsterdam n. Batavia. Simaloer, 22 te Batavia y. A'dam. Soekaboemi 22 v. Singapore, Batavia n. R'dam. 1 Crijnssen 23 te Plïmouth verw., W:.- Indië v. Amsterdam. Gommewijne 21 te Paramaribo v. Am sterdam. Chrisliaan Huygens 22 te Sabang, Am sterdam n. Batavia. Rokan 22 te Aden, R'dam n. Batavia. Tabauan p. 22 14 u. Suez, Batayia n. R'dam. Bandoeng, 22 12 u. te Suez. Batavia n. Botterdam. J. P. Coen 22 v. Sabang, Batavia n. Amsterdam. Poelau Laut p. 19 Gibraltar, Batavia n. Amsterdam. Indrapoera p. 22 23 u. Finisterre, Ba tavia n. Rotterdam. Johan de Witt 21 v. Genua, A'dam n. Batavia. I Koningin der Nederlanden 21 te Port Said, Batavia 11. A'dam. Kota Radja p. 21 13 u. Galle, R'datt n. Java. Kangean 18 v. Sabaug, Batavia #1. A'dam. Kedoe p. 21 24 u. Malta, Rotterdam n. Java. Kota Gede 22 10 u. te Marsteilte, Batavia n. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Moerdijk. 19 v. Kingston J, Bi'daan n. Pacifickust. Lochkatrine v. Pacifickust, 18 v. Cristo bal. Lochmonar, 18 v. Los Angeles, Paci fickust n. R'dam. Bilderdijk p. 21 Lizard, Rotterdam n. Boston. Blommersdijk 21 te Rotterdam v. New York. Grootendijk 22 te Rotterdam v. Pacific kust I. v. Hamburg. Maasdam 20 n.m. v .Tlampico, R'dam n. New Orleans. Glamorganshire 19 v. de Azoren, Ant werpen 11. Pacifickust. Nieuw Amsterdam 22 v. Plymouth, N. York n. R'dam. Edam p. 22 de Azoren, New Orleans n. Rotterdam. De Ontwapeningscommissie. Belangrijke rede van Gibson. De Amerikaansche gedelegeerde Ier ontwapeningscommissie Gibson1, heeft gis

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2