r Stoomen van Tapijten. .J No, 94 Maandag 22 April 1929 172e Jaargang BINNENLAND N.V. Ververij HQEKSEMA, 1 UIT STAD EN PROVINCIE KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP SPORT Jji§ dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnements prijsp. kwartaal*. voer Middelburg en agentschap Vlis- ïingea f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewoneadvertentiën:30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet groot er dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cen| extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 unr en des ZA. TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BERGEN OP ZOOM. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom mr. drs. P. A. F. Blom met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Angerlo. NEDERLAND EN BELGIE, De Eerste Kamer heeft, naar de „N. •R. Ut" meldt, het wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag met België be treffende de uitvoering van vonnissen enz. van de agenda afgevoerd. ONDERZOEK NAAR VERVANGING VAN GROVE ZILVEREN MUNTEN DOOR NIKKELEN. De Ministers van Financiën en van Koloniën hebben ingesteld een commis sie met de opdracht te onderzoeken, of ïnj handhaving der bestaande munteen heid tusschen Nederland en zijn over- zeesche gebieden vervanging van de gro ve zilveren munten door nikkelen stuk ken van dezelfde nominale waarde onder gelijktijdige veil aging van die stuk ken tot pasmunt al dan niet gepaard gaande met de vervanging van de zil veren pasmunt door nikkelen munt, uit voerbaar is, en bij eventueel bevestigen de beantwoording dezer vraag, of die vervanging gewenscht moet worden ge acht. In deze commissie zijn genoemd f tot lid en voorzitter mr. G. Vissering te Am sterdam; tot lid H. J. van Brink, hoofd tweede afdeeling departement van Ko loniën; prof. dr. G. W. J. Bruins, rijks commissaris bij de Nederl. Bank; mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-ge neraal. departement van Financiën; mr. W. Suermondt Lzn. te Rotterdam; prof. dl'. C. A. Verrijn Stuart te Utrecht; se cretaris mr. C. W. Ritter te Amster dam. ONBEWAAKTE OVERWEGEN, Zaterdag is bij den overweg te Kethel, in tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten, onder wie zich de Minister van Waterstaat, de burgemeester van Kethel, de burgemeester van Rotterdam, hootdanibtenaren van het Departement van Waterstaat en bestuursleden van den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland bevonden, het vijfhonderdste waarschuwingsbord voor onbewaakte overwegen, welke borden door den Bond van Bednjfsautohouders in Nederland in het geheele land worden geplaatst, ont huld. DE OVEREENKOMST TUSSCHEN DE NEDERLANDSCHE MIJNEN EN DE STEENKOLEN HANDELS- VEREENIGING. Uit Berlijn wordt aan de Courant be richt De berichten uit Nederland over het tot stand komen van een overeenkomst tusschen de vertegenwoordigers der Ne derlandsche staats- en particuliere mij nen en de Steenkolen-Handelsvereeni- ging. als vertegenwoordigster van het Rijnsch-Westfaalsche kolensyndicaat, worden thans van Duitsche zijde beves tigd. De overeenkomst heeft slechts betrek king op de Nederlandsche markt en niet op -den afzet der Nederlandsche mijnen JU 't gebied van den Beneden-Rijn. Ver klaard wordt, dat men hier 'te doen heeft met een overeenkomst, zooals deze in den algemeenen handel wel meer ge bruikelijk is. Nadere berichten of de overeenkomst tevens betrekking heeft op gebiedsverdeeling binnen de Nederland- markt ,dan wel op een contingenteering van den Duitschen uitvoer 'naar Neder land, waren voorloopig niet te verkrij gen. CONGRES DER COMMUNISTISCHE PARTIJ-HOLLAND. Zaterdag en Zondag heeft de commu nistische partij-Holland een congres te Rotterdam gehouden. De heer Wijnkoop hield een inleiding over de historie en onze taak, en over het program van Moskou. De partijsecretaris J. Brouwer Jr. deelde mede, dat 50 afdeelingen door 85 afgevaardigden vertegenwoordigd waren. Het bestuur ziet voort nog geen kans een eigen dagblad uit te geven. Het is dringend noodig een eigen partijbureau te stichten, dat als centraal punt kan fun- geeren. De algemeene toestand van de partij is uittstekend. De propaganda wordt met toenemend succes gevoerd, vooral in. het Noorden des lands. De partij telt 52 afdeelingen met 1325 leden. DE REIS VAN HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. De Belgische kroonprinses, reizende als gravin de Réthy is met haar gevolg te Padang gisterenmorgen aangekomen met de „Ophir". Graaf de Réthy kwamj van morgen uit Benkoelen en werd door de (autoriteiten begroet. Intrek werd genomen in het Oranje-hotel, aldaar. (Motvrij maken. m M'burg, L. Burg Clll, Tel. 121. I (Ingez. Med.) Uit Ifiddelburg. Het Burgerlijk Armbestuur al hier heeft aan den Raad voor de va- icature Mr. J. A. Fokker de volgende aan beveling gezonden: Mej. Mr. A. Bolle en Mr. F. B. Evers. Zooals reeds uit een advertentie in het nummer van Zaterdag is geble ken, wordt morgenavond en ook "Woens dagmiddag en -avond in de Bogardzaal een bazaar gehouden ten voordeele van het fonds voor de kosten van restauratie van het orgel in de Luthersche kerk. Ten eerste zullen daar zijn geëxpo seerd de prijzen voor de verloting, waar voor reeds eenigen tijd loten zijn ver kocht, maar ook zal er nog een afzon derlijke verleting wordein gehouideju). Daarvoor is de prijs een groot soliede en keurig afgewerkt poppenhuis;, dat evenals 'n paai- jaar geleden ten voor deele van. de -Ver. voor behartiging der belangen van slechthoorenden verloten huis, is vervaardigd door den heer H. J. Neugebauer. Wij waren in de gelegen heid dit huis te bezichtigen en het is zoo mogelijk nog mooier, nog meer in bijzonderheden afgewerkt, dan het eerste en daarom reeds een aanleiding voor een druk bezoek aan den bazaar. Natuur lijk is er voor nog meer attracties, be- hoorenae tot een goeden bazaar, alsi grabbelton, rad van avontuur,. enz. ge zorgd. Bovendien is er nog een verras sing, die wij vooruit niet zullen ver klappen, maar waarvan wij overtuigd zijn, zij bij de bezoekers ook zal in slaan. Het parool zij voor velen (eenj dezer dagen „Naai- de Bogardzaal". De feestavond der hier gevestigde afdeeling van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers-, Cho colade- en Suikerbedrijf, Zaterdagavond in de volle Schuttershofzaal, had door 't optreden van den bekenden Veluwschen kunstenaar Jan van Riemsdijk, wel een groote attractie! Eerst in smoking, waar onder toch, zooals hij zich introduceerde, een echt Veluwsch boerenhart klopt later en zoo zien we hem wel zoo lief in pilo en wol. Hem dan te hooren vertellen van zijn reis naar Amerika, over die meraêkels' groote plas, zijn op treden in het Roxy theater te N.-York, dat summum van luxe en schitterpracht; zijn ervaringen in de nieuwe wereld, met een liedje bij zijn harmonica toe; de me-i lancholie van de wijde heide te beluis teren in het verhaal van het oude boer tje; of de dronken leutigheid in „Geef mij maar 'n Mazurka, dat is echt van Riemsdijk, zooals we hem graag hoorden en hooren, en waarmee hij ook nu weer groot succes had. Van Riemsdijk Junior heeft wel de conferencier- en de imitatorische eigen schappen van zijn vader gekregen. Het bleek uit een grappige parodie van een leeraar, die geen orde kan honden. Een uitstekend accompagnateur is hij boven dien. En de derde: Marie v. d. Rovaart bleek een knappe liedjeszangeres. We hoorden duettenr oud-Hollandsche liedjes uit de zeventiende eeuw. En zoo meer. De jubileerende (20 jaar) afdeeling had geen gelukkiger keuze kunnen doen en bezorgde zoo haar leden en andere gas ten een vroolijken, vooral ook een ar- tistieken avond. Natuurlijk ging aan V. Riemsdijk's op treden een officieel gedeelte vooraf, even natuurlijk als het niet-officieele er na. Daarbij werd de penningmeester, de heer J. Eif, die sinds de oprichting de fi nanciën beheert, in den figuurlijken zin in het zonnetje en in letterlijken zin in de bloemetjes gezet, en hield de bonds- secretaris, de heer I. Goudsmit een korte feestrede: De ontwikkeling van de posi tie der bakkersgezellen. Bij Kon. besluit is met ingang van den Raad van Beroep voor de directe 1 Mei benoemd tot lid-voorzitter van 'belastingen alhier, de heer mr. A. A. de Veer. Hit Vlissingen. Bij het werk aar» de Binnenhaven te Vlissingen is een bazaltsteen op den voet van een werkman terecht ge komen. Deze werd zoo ernstig verwond, dat hij naar het St. Jozephgesticht werd overgebracht. o Uit Walcheren. De verkoop van de Emmabloem heeft te St. Laufens opgebracht de som van f 18.90. a Uit Z uid-Re vel a nd. De Commissaris der Koningin in Zeeland, bezoekt 29 dezer de gemeenten W aarde, Krabbend ij k e, Kloe ting e en Kapelle. Te G o e s is overleden de heer J. de Die, oud-lid van den Gemeenteraad. In de vergadering van het water schap „Valckenissegeul" werd met 6 stemmen benoemd tot ontvanger-griffier de heer Jac. Welleman, burgemeester van Krabbend ij ke. De heer A. A. Elenbaas verkreeg 4 stemmen. De heer Welleman, die afgevaardigde was voor den Krabbendijke polder, zal als zoodanig ontslag moeten nemen. q1 Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Donderdag hield de gemeenteraad van Axel een openbare vergadering, waarbij na langdurige ongesteldheid weer aanwezig was de heer Ph. J. van Dix- hoorn, die door den voorzitter, burge meester Blok, geluk gewenscht werd met zijn herstel. Afwezig waren de heeren M. W. Koster en H. Wolfert. Besloten werd ter verbetering van een voor het verkeer gevaarlijken hoek aan den Bushdijk f 150 beschikbaar op een len. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den slagershond om terug gave van keurloonen, daar het batig sal do van den vleeschkeuringsdienst niet van dien aard is, dat daardoor de vleeschprijzen zouden dalen. Voor schoolfeestjes op 30 April a.s. werd f 500 crediet verleend. Bij de rondvraag werd de aandacht ge vestigd op het maken van een plein in het nieuw gebouwde gedeelte van de gemeente. De heeren Claessens en 't Gilde acht ten het wenschelijk nogmaals gehoord te worden in de aandeelhoudersvergadering der Z. VI. Waterleiding Mij., omdat zij in de laatste conferentie nog niet half klaar gekomen zijn met de gevraagde op heldering van hunne „bezwaren" tegen die waterleiding. Zij vragen dat niet voor zich, maar in 't belang van 't publiek. Op de raadgeving van den voorzitter, dat zij zich daartoe tot de N, V. der Wa- terl. Mij moeten wenden, antwoordde de heer Claessens, dat zij noch van de Mij., noch van het Rijks Bureau meer ant woord op hun schrijven krijgen. De voor zitter acht dat vreemd, doch zegt als voorz. dezer vergadering den heeren niet van antwoord te kunnen dienen. Ten slotte werd nog gewezen op de mogelijkheid, dat de Spoorweg Mij. Me- chelenTerneuzen nog een derde spoor legt op haar terrein, waardoor bij de overwegen de last van oponthoud en het gevaar nog vergroot zouden worden. 0 Zeeuwsch Vlaanderen W.D. De Emmabloemcollecle, die Zaterdag C a d z i f 13.80 op. te C a d z a n d werd gehouden bracht Naar alle waarschijnlijkheid zal de tramlijn Knock e—R etranchement binnen korten tijd gereed komen, tijdig om bij aanvang van het seizoen in exploi tatie te worden gebracht. Ned. IIerv. Kerk. Beroepen (toezegging) te Nieuwkoop ds. G. Th. van Beusekom te Ierseke. Het Middelburgsen Mannenkoor alhier geeft a s. Donderdag zijn 45ste uitvoering in de Concert- en Gehoorzaal onder leiding van den heer Joh. II. Caro. Een aantrekkelijk, uitgebreid programma is samengesteld, zoo het Avondlied van Fr. Abt., Twee Valeriussen, het Avond lied van J. IWorp. De Nacht, van F. Schu- berl en vefe andere. Solisten van naam verleenen hun medewerking: de heer Dr. van der Kamp alhier, b.arvton; de heer Edward Batten, viool, nit Vlissingen, en mevrouw van Doorn-Van Lookereu Cam pagne voor de pianobegeleiding. Dr. v. d. Kamp zal o.a. zingen de bal lade „Die Nachtliche Heerschaü", van Löwe, het Heidebed, van "Bernard Zweers, "de heer Batten speelt werken van Handel, Rachmaninoff, Mozart en Wieniawsky. 0 "Ver. Voor de Kunst. ^Kunstmuseum. De frissclie schoonheid, de kleurenrijk dom van landschap, en boerenerf van ons eiland, in de zon. Daartoe voelt de kunstenaar, onze stadgenoot A. v. d. Zee zich aangetrokken. Het felle, haast hevige licht, zooals wij dat hier kennen ia mid- zomerdagen, de verteederende overgang naar den avond (Zonsondergang!) Die ware schittering van 'kleuren; hij vond ze vooral in Zoutelande, met het levende- groen van deuren, cle tinteling van het uitzicht van duinen. Hoevelen onzer kunstschilders werden en worden er niet door aangetrokken. Maar in zulk een sterke belichting herinneren! wij ons gfeen werk. Zóó zijn het Zoutelandsch groene- deurtje, het deurtje van éeri. oiiu huis, al wat in zonnevveelde tot volle schoon heid komt, de beste stukken 'dezer ex positie. Want dit is Zoutelande zooals :t steeds in onze gedachten leeft, en zoo- ais wij er, iederen zomer, "iedere zon- nigen dag eigenlijk onder de bekoring van "komen. In dat vele licht was een enkel don kerder stilleven een weldadig rustpunt. De kalme gemoedelijkheid in de theepot met citroenen, b.v.! Fransche prentkunst: oudere en nieu were, 't verplaatst ons weer eens even in den sfeer van de Picasso, een 'Steinlen, Toulouse Lautrec T urnuitvoering te Vlissingen. Zaterdagavond heeft de Dames-Gym- nastiekver. „Liehaams-o'ntwikkeling" te Vlissingen in de stampvolle groote zaal van het Concertgebouw reen bij zondere uitvoering gegeven, dank zij de medewerking van het keur turnsters-korps van het K.N.G.V, De 7 dames vaïi dit korps met haai' leider, den heer G. 'Kleerekooper, werden ingehaald door een dubbele haag gevormd door ide leden en adspiranten der Vereeniging en on der de toonen van het Gymnastenlied, ten gehoore gebracht door het orkest Höfelein-Bekker, dat den geheelen avond op de bekende goede wijze voor het muzikaal gedeelte zorgde. Nadat het keurkorps en de dames en meisjes van L. O. zich op het too- neel haddeh geschaard, sprak de lei der van L. O., 'de heer L. van der! Steen het welkomswoord, speciaal tot den heer de Graaf, voorzitter van den Zeeuwsch-WestDrabantschen Turnkring, en de overige bestuursleden, heeren dok toren en genoodigden van de zusterver- eenigingen. De huldiging bij het 10-jarig bestaan en het van de huldigingscom missie ontvangen overschot heeft <iet mogelijk gemaakt het keurkorps te doen overkomen, men is trotsch op de wijze, waarop dit het K.N.G.V. tijdens de Olym piade heeft vertegenwoordigd. Aanvan kelijk zouden '9 dames de reis mede maken, doch twee harer waren ten slotte verhinderd. Met deze verwelkoming open de spr. den avond. Door de eerste afdeelingen van L. O. werden daarna op verdienstelijke wijze springriet-oefeningen te zien ge geven. r Met groote spanning werd daarop dooi de aanwezigen het eerste nummer der keurturnsters tegemoet gezien, namelijk „Vrije oefeningen". W;at deze dames blijk baar zonder eenige inspanning op dit terrein weten te presleeren, 'verdient grooten lof en toont direct tot welk een groote hoogte ook leden van het zwakke(?) geslacht het door vroeg De- gin en taaie volharding weten te bren gen. Wij hebben ook in den loop van den avond nog het werken dezer zeven dames kunnen aanschouwen aan Drug en ringen en hebben ook daarbij hum durf, hun nauwgezetheid en hun kracht kunnen bewonderen, al kunnen wij de gehoorde opmerking of dit nu nog wel vrouwelijk is wel eenigszins begrijpen. Er werden oefeningen gebracht, waar van menig overigens goede turner nog heel wat zou Kunnen leeren. Wij hoor den uit deskundige mond de waardee ring: het is hijzonder goed tweede graads mannenturnen. Hoe het ook zij L. O. heeft zeker met het doen overkomen van dezejn ploeg zeer velen tot dankbaarheid ge stemd. Het laatste nummer van de da mes „paardspringen" konden wij niet meer oijwonen, maai' wij twijfelen geen oogenblik of ook daarbij zal heel wat gepresteerd zijn. Van de nummers van L. O. zelve konden wij nog medemaken de lenig- lieidsoefeningen en een ballet, voorstel lende boeren en boerinnen in den hooi tijd. Het eerste werd goed uitgevoerd, het tweeae moest worden herhaald en was ook zeer zeker als ballet uitstekend (werk, alleen rijst de waag of het wel geheel in het genre van een turnuit- voering valt. 1 1 In den loop van den avond heeft de heer W. de Graaf voorzitter van den tui'n- jiring op verzoek nog een woord van welkom gericht tot de kern-turnsters en noemde hij het een groot voorrecht haar. die voor het grootste (deel bchoorCn tot de Olympiadeploeg te Vlissingen te mogen zien. Spr. herinnert er aan hoe deze ploeg met een grooten voorsprong no. 1 werd verleden jaar en hoe pak kend moment het was toen de Neder landsche driekleur onder de toonen van het Wilhelmus werd geliesehen en Prins Hendrik de mooie geste had uit zijn loge te komen om de dames en hun leider persoonlijk geluk te wenschen. Gisterenochtend gaf het dameskeur korps van het K, N. G. V., dat reeds Za terdagavond op de uitvoering van L. O. Vlissingen van haar keurig werk liet ge nieten, een pracht van eèn voorturnles, aldus wordt ons nader gemeld. Er waa veel belangstelling, onder wie werden opgemerkt de heeren Mazure en Koers serc. der T. C,, doch de leiders van de verschillende vereenigin'gen ontbraken evenals de turnsters van O, T. V., Vlis singen en Middelburg. Een twintigtal van de beste turnsters hebben van, de lessen geprofiteerd. Deze voorturnles was nu eens niet, zooals dat meermalen ge beurt, demonstreeren van zware oefen stof, maar werkelijk een concentrisch synthetische les. Onvermoeid werd er in 3 ploegen aan brug en ringen gewerkt, waarbij in 't bijzonder de aandacht werd besteed aan ip. disloqueeren spreidaf- sprongen, schouderstand en dubbelkee- ren. Hierbij bleek ,dat de Olympische turn- meisjes niet alleen konden turnen, maar dal zij de goede lessen van Run leider wisten te benutten om de dames onder richt te geven. Met veel enthousiasme werd er gewerkt en zoo geanimeerd, dat men met tegenzin ophield. Met een kort krachtig woord dankte de heer v. (d. Steen namens alle deelneemsters. Na de lunch werd door keurkorps en leider een rondrit per touringcar door Walcheren gemaakt, welwillend door Dr. Staverman aangeboden. -o- VOETBAL Zuidelijke 2e klasse A. Ze e 1 and ia— Br ed ani a 4—0. Zeelandia verschijnt met één invalller. Zij wint den toss en verkiest met het voordeel van den wind te spelen. De wind ooet veel afbreuk aan het spel; balcontrole is hoegenaamd niet moge lijk. Nadat Bredania enkele aanvallen heeft opgezet, die op niets uitloopeln, krijgt de thuisclub binden 10 minuten de leiding uit een voorzet van rechts1, welke Vogel ineens' inkopt. 1—0. Als de gasten daarba ten 'aanval trékken, stranden zij op de groen,-zwarte verdedi ging en het leder verhuist naar de Bre- dania-helft, waar de llinksbiinnen van Zeelandia in buitenspelpositie scoort 20. Kort daarop wordt een voorzet van den linkervleugel der gasten door den rechts binnen in het zijnet geschoten. De Zeeuwsche achterhoede wordt en kele rnaien in gevaar gebracht, doch zij weet haar doel voor doorboring te vrijwaren. Het derde doelpunt komt voor Zeelandia als bij een snelle aanval een voorzet van rechts volgt; de mid voor laat den bal voor den linksbinnen gaan en deze schiet het leder onhoudbaar

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1