BESTEVAER LANDBOUW Handel, Nijverheid en Visschertj LEGER EN VLOOT Verschillende Berichten Kosteiyke,volpype tabak,boe voortreffdyk zyn Uw ryke nar tuurlyke eigenschappen be- $eble\ waard gebleven in de zacnte, geurige Voor de Kleintjes. Raadselhoekje. Oplossingen der raadsels uft 't vorige nummer. Voor grooteren. Voor kleineren. Om op te lossen. Voor grooteren. Voor kleineren. Vrijdag door den Kantonrechter ontsla gen van rechtsverolging. De kantonrechter overwoog, dat arti kel 1 sub a der bedoelde verordening, voor zooveel betreft stoepen, verbinden de kracht moet worden ont/.egd. De tweede poging van het gemeente bestuur om aan de stoep-étalages een ein« te maken, is dus ook mislukt, ten zij in hooger beroep mocht worden ge gaan en daar een andere beslissing zou vallen. 'Interpretatie van de Bios coopwet. De burgemeester van Eindhoven heeft tegen een bioscoopexploitant te dier ste de een strafvervolging doen instellen op grond van het feit, dat tijdens een. bios coopvoorstelling variété-nummers zijn uitgevoerd, zonder dat de burgemeester hiertoe vergunning had verleend. De kantonrechter, die" Woensdag ten dezen schriftelijk vonnis wees, heeft overeenkomstig den eisch van het O. M. den bioscoopexploitant ontslagen van alle rechtsvervolging, op grond, dat hij in het bezit zijnde van een bioscoopgimning als bedoeld in art. 1 der bioscoopwet, voor zijne bioscoopvoorstellingen geen afzon derlijke variété-vergunning van den bur gemeester behoeft. Arbeiders in het lancTbouw1- b e d r ij f Woensdag is te Leeuwarden de alg. (vergadering van den Nederl. Bond van arbeiders in het landbouw^ tuinbouw- en zuivelbedrijf begonnen. De Voorzitter, het Tweede Kamerlid P. Hiemstra, opende het congres met een rede, waarin hij de hoop uitstprajk, dat de versterking van de positie van loozte (arbeiders, maar tevens van die den Bond gunstigen invloed zal hebben op de arbeidsvoorwaarden van de werk- in het particuliere bedrijf. Ten aanzien van de landarbeiders kan gezegd worden, dat in een aantal stre ken van ons land zonder strijd overeen stemming is verkregen. Een motie van het bestuur, handha- fving der beginselen van den bond, werd met zes stemmen tegen aangenomen. Daarna werd het congres verdaagd tot Donderdagochtend. Het Hoofdbestuur had voorgesteld, de nitkeering bij staking en uitsluiting met ■25 ct. per dag te verhoogen. Op voorstel tvan de afd. ZWartemeer werd hiervan 50 ets. gemaakt. Op voorstel van den Voorzitter werd een resolutie aangenomen, waarin de Vergadering als haar oordeel uitsprak dat de bepalingen van de landbouwar- beiderswet ten eenenmale onvoldoende zijn en in strijd met de door vroegere regeeringen gedane beloften, en dat daar in o.a. de volwassen arbeiders behooren te worden opgenomen én tevens bepa lingen inzake maximum arbeidsuur. Het hoofdbestuur werd opgedragen daarvoor met alle kracht te ijlveren. De heer Van der Laan hield een in leiding o(ver werkloozenkassen. Aan de orde was daarna de bespreking o(ver de werkloosheidsbestrijding, met het oog waarop drie voorstellen werden in gediend, bedoelende aan te dringen op tmeer werklverruiming, zoowel des zo mers als des winters, alsmede om de ^werkloozen te plaatsen in de dichtstbij- zijnde werkverschaffingen. Voorts om de verzekerde arbeiders tegen de werkloos heid, bij de werkverschaffing de voor keur te gefyen en eindelijk om d,e werk verschaffingen open te houden tot 1 Juni. De vergadering kon zich met het werk van het hoofdbestuur in dezen vereeni gen. Hoogere kolenprijzen. Naar „De Courant" verneemt, zijn in 't begin van dit jaar besprekingen ge voerd tusschen de Nederlandsehe Staats- en particuliere mijnen, en de Steenkolen Handels Vereeniging, die de vertegen woordiging heeft van het Rheinisch-West- falische Kolensyndicat, betreffende de vaststelling van uniforme prijzen voor al le sooften kolen. Deze besprekingen heb ben eenige weken geleden géléid tot bindende prijsafspraken, die inmiddels in werking zijn getreden. Zij hebben tengevolge gehad, dat de kolenprijzen op een hoogere basis zijn gekomen, daar thans concurrentie niet meer behoeft te worden gevreesd. De kolenhandelaars be talen dientengevolge thans hoogere prij zen dan het vorige jaar. De totstandgekomen prijsregeling be oogt, naar het blad voorts verneemt, veraere exploitatieverliezen in het mijn bedrijf te voorkomen. De meeste mijnen, met uitzondering van de Staatsmijnen, hebben de laatste jaren een moeilijke periode doorgemaakt. Met ingang van 1 Mei zullein de boven bedoelde prijzen ook door de Belgische kolenmijnen worden gehandhaafd, voor- loopig voor een termijn van twee maan den. Pogingen om ook de Engelsche pro ken, zijn tot dusverre niet gedaan. Het ducenten bij de prijsafspraak te betrek- is echter niet uitgesloten dat ook dezen binnenkort de hierbedoelde prijsregeling zullen aanvaarden. De Herhalingsoefen in gen. |In een belangwekkend artikel behan delt de kolonel van de infanterie P. Donk in de „Mil. Spectator" de vraag of het niet gewenscht is de jaarlijksche herha lingsoefeningen op an|dere wijze dan tot dusver, te benutten om het leger voor zijn oorlogstaak te bekwamen. Inzonderheid wijst hij daarbij, in ver band, met de te geringe sterkte der af- deelingen (uitrukkende sterkte van een compagnie ongeveer 60 man) op de na- deelige gevolgen voor het verlofskader van de uit die geringe sterkte voortko mende onnatuurlijke gevechtsbeelden. Daar hel verlofskader toch al m:n of meer vreemd in zijn commando komt, acht schrijver het dubbel gevaarlijk om voor dat kader de tegenstelling tusschen zijn taak bij oefeningen en bij eventu eel© mobilisatie nog extra te vergroo- ten. I Gezien het feit, dat de wet ongeveer 90 pet. van de aanvoering van het oor- logsleger in handen legt van verlofs- personeel, is en blijft de meest actueele vraag, hoe dat verlospersoneel voor zijn taak berekend te maken. Voortaan moet z.i. bij de jaarlijksche herhalingsoefeningen geoefend worden met een kleiner aantal, doch oorlogsster- ke onoerdeelen, in plaats van met talrijke doch zwakke onderdeelen. Kolonel Donk stelt niettemin als be slisten eisch, dat de herhalingsoefenih- gen (er zijn er maar twee, dus daar mede moet op de z.i. beste wijze ge woekerd worden) in de eerste plaats uitgebuit worden ten bate van de com pagnie; het hooger verband blijve de uitzondering, die pas verschijnt als de compagnie behoorlijk op streek is. Is de keuze op de „sterkte" in plaats van op het aantal, ter oefening van de hoo gere bevelvoering, gevallen, dan behoeft daar eenter z.i. nog geenszins uit te vol gen, dat dan ook nooit meer oefeningen met groote legerafdeelingen kunnen wor den gehouden; die mogelijkheid blijft, maar de frequentie daalt, hetgeen de heer Donk inader uitwerkt, evenals de oefening van de eventueel gekozen oor- logssterke compagnie, welk dan ook in die formatie bijeen moet worden gehou den gedurende haar geheelen verderén diensttijd. Als onderdeel van het oefen- program van zulk een compagnie be veelt hij aan, mede ter bevordering van het verband in die compagnie, het hou den van oefentochten onder haar eigen oorlogskader. Het artikel wordt besloten met een 14-tal lUitvoerige conclusies, gevolgd door een aantal verschillende schema's voor de regel ng van opkomst der 1 chtingeo voor herhalingsoefeningen aan de beurt. Het vraagstuk, thans defin'tief door de studie van kolonel Donk aan de orde gesteld, verdient ongetwijfeld de alge meen© aandachL Mej. Eline Pisuisse, verbonden aan het Kon. Hofstadtooneel, dochter van wijlen den bekenden zanger Jean Louis Pisuisse heeft zich, naar de Haagsche Courant verneemt, dezer dagen verloofd met den heer II. O. Hemsing, een zoon van Jan Demsing, Pisuisse's niet min- der bekenden begeleider. De verkoop van het Emmabloempje heeft te Rotterdam f 11.939 opgebracht; te "Haarlem f 9000; te Almelo 11300. "Woensdagavond stond op den Rijks straatweg te Wassenaar de heer A. van T., te 's-Gravenhage, daar te praten en toen hij enkele passen achteruit deed, werd nij door een auto, bestuurd door den heer S., te 's-Gravenhage, gegrepen en op het asfalt geworpen. Met een hersenschudding en een verbrijzelden schouder werd hij opgenomen. Woensdagmiddag is op den Amstel te Nieuwer Amstel een roeibootje om geslagen waarin een drietal jongens wa ren gebeten van 12 tot 14 jaar en zeer roekeloos aan het schommelen waren met het gevolg, dat het op een gegeven moment kapsijsde. Alle drie geraakten te water. Twee der jongens wisten zich zwemmende naar den kant te werken, doch de derde, die verdween in de diepte. Een wielrijder bedacht zich geen oogenblik, trok zijn jas uit en begaf zich te water. Na twee malen gedoken te heb ben mocht hij het genoegen smaken den jongen boven water te brengen^, waarna onmiddellijk toegepaste kunstma tige ademhaling na ruim een kwartier het gewenschte resultaat had. Woensdagnacht fietsten de gebroe ders S. te Heerlen. Toen zij zagen, dat een onbekende bezig was met het ver nielen van geplante boompjes, maakte een van hen daarover een bemerking De onbekende keerde zich plotseling om en stak met een dolk naar de fietsers. Een van hen werd getroffen en stortte ter aarde. De getroffene werd naar het izekenhuis overgebracht, waar de toe stand zeer ernstig bleek te zijn. De dader had inmiddels de vlucht genomen eh is nog niet aangehouden. A.vdBIGGELAAR /(W |rf\.RQ05ENDAAL 7.' (Ingee. Med.) Tijdens de arrestatie van een ver dacht individu Woensdagnacht te Sit- tard, heeft de arrestant, nabij het poli tiebureau plotseling een revolver gelrok ken en geschoten op den agent van po litie G., die daarbij in den linkerlong getroffen werd. Voordat de man gele genheid had meerdere slachtoffers te maken werd hij ontwapend, waarbij hij ernstige hoofdwonden opliep. Het bleek een Duitscher te zijn in 't bezit van een aantal inbrekerswerktuigen. Door de ontploffing van een uit groote hoeveelheden ether bestaande Ia- ding vah een vrachtauto werden in het tsationskwarlier te München drie manl- nen en een vrouw zwaar en meerdere personen licht gewond. Uit de etherlading sloegen haast hui- wijzer, terwijl hij hem den aanwijsstok in de handen gaf. Nu, Bert kon wel aanwijzen, maar niets zeggen. Hij stond daar met een mondvol tanden. En 't kwam natuurlijk uit, dat hij niets geleerd had. Hij moest nablijven en vertellen, waar om hij er niets van wist. Meneer van Dam vond hem erg dom. Nu moest hij voor zijn vrijen Woensdag middag alle wateren van Zuid-Holland en Zeeland vijf keer uitschrijven. En ze bovendien nog leer en. Hij was er het grootste deel van zijn prettigen middag mee bezig. Dat was wat anders dan met de soldaten spelen! Maar Bert nam zich voor niet meer zoo dom te zijn! J. H. BRINKGREVE—ENTROP. STOERE WERKERS UIT DE DIEREN WERELD, Dat spinnen bekwame spinners zijn, zulleu wij allen wel weten. Zoo zijü er rupsen zijderupsen die eveneens de kunst van spinnen verstaan, al is dit dan weer op een andere manier. Bijen zijn bouwlieden bij uitnemend heid. Zij bouwen hun cellen met behulp van slechts heel weinig materiaal en letten er nauwkeurig op, dat zoo min jnogelijk ruimte verloren gaat. Ook mieren zijn uitstekende bouwlie den. Zij werken naar een zeer goed georganiseerd plan en maken hun gan gen zóó nauwkeurig, dat geen ingenieur 't hun verbeteren zou. Beivers zijn archiLecten, ingenieurs en houthakkers. Zij bouwen groote water dichte woningen en dammen en vertoo- nen daarbij zóóveel vernuft, dat het men,- achelyk verstand ook hierin geen ver betering zou kunnen brengen. PRINSEDAG. Wij waren vanmorgen voor dag en voor dauw- al boven bij ons op de vliering; Prins Hendrik is jarig nu dient er gevlagd! dat is toch de mooiste versiering. "v L j We meenden wel stellig de eersten te zijn, maar ieder is vroeg uit de veeren; wat vroolijk staat al dat gevlag in de buurt! Komt jongens, nu vlug in de kleeren. En dan gauw naar buiten,; da fir klinkt al muziek ter eer van den Prins!;-'t zijn, soldaten! We blijven geen enkel minuutje meer thuis, zoo feest'Iijk is 't nu langs de straten! HERMANNA Lief Konijntje, hip, hip, hip! Met je korte bovenlip, Loop vlug naar je holletje En eet daar een knolletje. G. E. d. L. H. 1, Jan haalt den bal op; ik had het hem gisteren al gevraagd. (Lopik) Heeft Mama U riksdaalders laten wisselen? (Maurik). De thee stond veel te lang te trek ken. (Hees) Wat is deze zaag oud Anton heeft beter timmergereedschap. (Gouda). Heeft Ko u de kerk laten zien, Tante (Koudekerk) B R A M R O M E A M E R M E R G S. Ooievaar. .Ei, o'or, Eva, oever, ivoor, are. 4. Bernard Eclips Ranja Neus A a 1 R a D 1. Mqil, luim, ai. 2. Hert, Bert. 3. Jrip, pil. 4. Het haantje van den toren 1. Mijn geheel wordt zoowel in de keuken als de huiskamer gezien en met 7 letters geschreven. 4, 1, 7, 4 is een stad in Noorwegen. Een 1, 2, 3, 4, 7 is een visch. In een 3, 4, 5, 7 kunnen ver scheiden menschen logeeren. Een 1, 5, 4, 0, 7 is een meubelstuk'. 2. Lezer, zeg mij: welke stand Brengt gevaar voor stad en land? 3. Kies uit elk der onderstaande zinnen één woord, maar doe het zóó, dat de gekozen woorden (in dezelfde volgorde genomen) een bekend spreekwoord vormen. Ik kom je halen als ik naar huis ga. Je mag maar één keer met de tram gaan, Jenny. De boer had vier koeien, twee kal veren, een schaap ein een, geit. Dat zullen we over een tijdje wel eens zien. Zij trok de wijde wereld in. Zoodra de brug er is, wordt de pont niet meer gebruikt. Als het lang koud blijft, is het een schraal voorjaar. In gedachten volgen wij u ®p uw reis. Er kwamen heel wat fietsers voorbij ons huis. Ik weet niet meer, of de broche goud of zilver was. 4. Welke meisjesnaam, die met drie letters geschreven wordt, verandert in den naam vap een rivier fa Italië wanneer men de middelste letter verdubbelt? 1. Welk Nederlandsch eiland wordt een viervoetig dier, wanneer men de be ginletter in een ,v verandert? •'vl 2. .Verborgen plaatsen in ons land Liesje koos straks het boek; dat zij gaarne had. Heb je lang oorpijn gehad, of was 't gauw over? Dezen keer denk ik rustig thuis te blijven. Kwam Tom menschen tegen op zijn eenzame wandeling? 3. Schrijf onder elkaar: lo een lichaamsdeel. 2o een meisjesnaam. 3o een ander woord voor genees heer. 4o een verbazend groote man. 5o het tegenovergestelde van kort. 6o een zwemvogel. 7o een klein, vlug, meestal ^ijs diertje. De beginletters moeten een plaats in Noord-Holland vormen en de woorden worden alle met vier letters geschreven. 4. iMet vier pooten is 't een schp Met vier handen is 't een - p Die dit leest is meisj' of laa. p

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6