I I In No. 92 Vrijdag 19 April 1999 172* Jaargang KAMEROVERZICHT. BINNENLAND H. M. DE KONINGIN. DE CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. ONVOLWAARDIGE ARBEIDS KRACHTEN. W aterdichtmaken N.V Ver¥erij HOEKSEïM, M'burg, L. Burg C 111, Tel. 12!. Vlissingen, Walstraat 51. UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. RECLAME. RECLAME. BLAUW COSTUUM 27, J. HOOFTMAN Jr. VLASMARKT. MIDDELBURG. GEMEENTERAAD VAN GOES. GOEDKOOP EN TOCH MOOI- OVERHEMD MET BOORD' 1.85. HEEREN PETTEN 1.90. J. HOOFTMAN Jr. VLASMARKT. KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP NIEUWNIEUW TWEE-RIJ FANTASIE-COSTUUM 19.75. KLEEDING-MAGAZIJN J. HOOFTMAN Jr. VLASMARKT. (Ingez. Med.) ONDERWIJS Verschillende Berichten N- jurg, nnis. zal voor raai. •mid- vler oofd- xeta- :n it. ogste latst. kend >iien, i op zijn -Ge- ider- irden voor- dan :lding de Jorde, hen uwde lijst echt- onder voor- l" of lidaat deele :ngen. orko- :n. gd de t van 092; van idaat, arti- volgt in ar- voor- S trijp, H' Dit nummer bestaat uit TW;EE Bladen. EERSTE BLAD, BOER, Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Zoo heeft dan het „Suikerwetje (initi atief voorstel-v. d. Heuvel) 't gehaald met 47 tegen 43 stemmen. Tegen stem den de liberalen, behalve de heer Biere- ma, de vrijz. democraten, de sociaal-de mocraten, en de christelijk, historische heeren de Visser, Lovink. Krijger, Bak ker en "Wijtkamp. Na een verdediging van den voorsteller zelve, die wij gister onder laatste be richten nog voor een groot deel melden,. De oorzaak' der moeilijkheden in de sui kerindustrie noemde hij de bescherming in het buitenland, die overproductie en lage prijzen veroorzaakt. Maar het feit van de crisis is er nu eenmaal, en wij zijn niet bij tóachte die te doen ophou den. Daarom is tijdelijke steun noodig. Zelfs de rietsuiker is niet nieer in staat zich zonder bescherming te handha ven. Daarom is*het noodig, de bietsuiker- industrie op peil te houden. Wat de coöperatieve fabrieken betreft erkende de heer v. d. Heuvel, dat de op zet financieel niet altijd juist is geweest, doch deze verkeerde toestand is inmid dels door de feiten achterhaald. Boven dien is er tusschen den opzet en de sui kercrisis geen verband. Minister de Geer bestreed vooral de motie-Vliegende afschaffing der opcen ten op den suikeraccijns. Minister Kan is het gebleken, dat inrichtingen als prof. Hudig zich denkt, reeds bij enkele fabrieken te Bergen op Zoom bestaan. Toch is het 's 'Ministers plan, het onderzoek inzake een intensieve cultuur voort te zetten. Nog een incidentje tusschen .'de heeren Kersten en Heemskerk, en de beslissing viel: de suikerbietenteelt wordt dus in den momemteelen noodtoestand geholpen. Minister de Geer had nog even ge doeld op de mogelijkheid van belasting- verhooging, n.l. Hij had eens gezegd dat de gelden, die het Rijk tengevolge van de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten minder zal ontvangen, bij voorzichtig beleid wel ge vonden zullen kunnen worden zonder belastingverhooging. Daarbij had hij na tuurlijk geen rekening géhouden met dit later ingediende voorstel. De motie-Vliegen werd verworpen met 60 tegen 30 st. Voor de Soc. Dem., Vrijz. Qem. en de heeren Engels en Staalman. En zoo was de Kamer dan genaderd tot de finantieele verhouding t usschen rijk en gemeente. Een moeilijk en ingewikkeld onderwerp, dat veel tijd zal vorderen. De soc. dem. heer v. d. Tempel was de eerste spreker. Hij zag in het ontwerp als doel in de eerste plaats de egalisatie van den belas tingdruk en daarnaast de beperking van de bewegingsvrijheid der gemeenten. "Die egalisatie vras een principe, dat door zijn partij ook werd begeerd, maar dan als middel tot versterking van het gemeente- flijk leven, niet als middel tot verzwak king er van, als hoedanig het egalisatie systeem van de regeering werken zal. Een ander bezwaar was de „tooverfor- tmile" van minister De Geer, waarmede hjj de financiën van alle gemeenten naar billijkheid wil regelen. Zijn systeem zag de heer Van den Tempel als een „rad van avontuur", dat willekeurig en toe vallig zekere uitkomsten voor de ver schillende gemeenten zal opleveren. 'En dan was een ernstig bezwaar voor den ^ocialisticben spreker, dat 'de inkomsten en uitgaven der verschillende gemeenten elkaar onderling zullen bein.vlbeden, waardoor automatisch de tegenstelling tusschen stad en platteland zal worden verscherpt. Het wetsontwerp werd nu reeds uitgebuit als middel van reactie te gen de sociale politiek der groote ge meenten. Eerste Kamer. "Zitting van Donderdag. Groote belangstelling voor de rede van ex-minister Colijn. Alle tribunes vol. Vijf ministers achter de ministertafel. Hier was daa ook een uitermate deskundige aan het woord! Aan welke eischen moet onze ontvoog- dingspolitiek voldoen, vroeg hij zich af. Men heeft in Indië niet te doen met een eenheid, zooals b.v. bij het Nederland- sche volk. Noch ethnologisch, noch cul tureel kaa van een eenheid worden ge sproken. Bij de vraag welke richting onze koloniale politiek zal gaan, zal men hier mede rekening moeten honden1, of men met de staatsrechtelijke belangen van de tientallen millioenen; moet rekening houden of met de practische belangen van iederen dag. Versteviging van het inwendlf* volksleven gaat verre boven een streven naar zelfstandigheid vond de heer Colijn. En nn de Volksraad? Wie is er eigen lijk content over? De' Europeesche le den niet, en de inlandsche evenmin. Want 't is een instelling, die wel iets heeft van een parlement, maar er daar om nog geen is. Zoo is 't heden: onbe vredigend, en de toekomst? Hij wil cien Volksraad niet wegwerken, maar dringt aan op een reorganisatie, met het Zwit- sersch kantonnaal stelsel als model Dus eilandgouvernementen, afzonder lijke volksgemeenschappen als rechtsge meenschappen een projvïncie Java, een provincie Sumatra. Natuurlijk ontwikkelde hij bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen in den Volksraad. Door tegen dit ontwerp te stemmen kan de houding der regeering op een der gewichtigste punten der staatsontwikkeling, de ontvoogdingspoli- tiek jegens Indië worden afgekeurd. De ^eer Slingenberg (y.d.) kan het standpunt van deq Minister levendig begrijpen, en zal zijn stem aan Tiet wets ontwerp geven. De heer Steger waar schuwde vooral tegen het communistisch gevaar; en de heer Wiibaut (s. d. a. p.) wees er op, dat wij nn eenmaal leven in een tijd, dat zelfbeschikkingsrecht der volken van theoretische leuze levende leuze is geworden. Hei tempo waarin sedert 1921 de po litiek tot ontvoogding plaats vindt, lijkt hem niet onbesuisd. De Indische nationa listische beweging schijnt hem op een ge zonde en reëele basis te berusten. Met het wetsontwerp wordt op den ingeslagen weg voortgegaan en met warmte zal hij er vóór stemmen. Hierop Minister Koningsberger. De groote richtlijn der toekomst, bestaat, volgens den Minister daarin, dat onder Nederlandsche leiding en toezicht de overzeesche bevolking in staat gesteld zal worden haar lot steeds meer in eigen hand te nemen. Men moet hierbij niet te veel stilstaan bij de politieke zijde. Bij den opbouw zal de Volksraad een voor name taak hebben te vervullen. Eerst wanneer de zelfstandigheid van Indië binnen het Rijksverbanpl een feit zal zijn geworden zal de taak van Nederland een gemeenschappelijke worden. De nieuwe toestand zal zich eerst moeten consolideeren. Krachtige maatregelen zijn genomen tegen de communistische propaganda. De Indische Regeering is tot op de grens van het bereikbare bekend met wat er in Indië voorvalt en treedt op tegen alles wat ontoelaatbaar is. Zij heeft daar toe ook de middelen. "Aan hét loyale na tionalisme wil de Indische Regeering al le kansen geven eui de Minister ^jtaat hierbij aan haar zijde. Onze positie in Indië is stevig genoeg. Heden zet de Minister zijn rede voort. H. M. de Koningin zal Vrijdag 26 April yan Het Loo naar „Den Ruigenhoek" [vertrekken. Volgens de Tel. zou H. M. de. Koningin het voornemen hebben dit jaar wederom een buitenlandsche reis te maken. Dit- Imaal zou een. 'tocht naar Zwitserland \vorden ondernomen. De Christelijk-Democratische Unie heeft de candidatenlij sten voor de Twee de Kamerverkiezingen vastgesteld o.a. voor de kieskringen Den Haag, Rotter dam, Middelburg: 1. A. P. Juncurt, Den Haag: R. v. d. Brug, Gouda; 3 H. Steketé, Gouda; '4. L. P du Bois, Am sterdam; 5. M .de Visser, Amsterdam, 6 J. Buenk, Almelo; 7 J. van Goud oever, De Bildt; 8 P. L. Gerritse, Amster dam; 9 B. v. Noordermen, Schiedam, 10 D. Kalma, Huizem. Ingesteld is een Staatscommissie in zake onvolwaardige arbeidskrachten. Be noemd zijn als lid voorzitter dier com missie dr. N. M. Josephu» Jitta, voor zitter van den Centralen Gezondheids raad; als leden en ondervoorzitters: R. N. M. Eykel, arts, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid; L. Heyermans, arts, directeur van den Gemeentelijken Ge- neesk. en Gezondheidsdienst te Amster dam en Ant. Eolmer, directeur van 'den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling en als lid en se cretaris: ir. R. A. Verwey, administra teur bij den Rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Stoomen van Regenjassen, (Ingez. Med.) Ter eere van den 53sten verjaardag van Z.Jv.H. Prins Hendrik, wapperde he den alhier van de openbare en en kele particuliere gebouwen 'de vader- landsche driekleur. Gisterenavond heeft de Lange Jan kuren gehad. Nadat de klok te half zes was opgewonden, heeft hij de eerste uren gewoon zijn plicht gedaan, doch tegen negen uur werd het mis. Er ont stond een kleine storing, waardoor een kwartier de rol van het speelwerk niet mede ging en er dus een kwartier tus- schenruimte kwam tusschen wijzerbor- den en klokkenspel. Hedenmorgen vroeg is het euvel onmiddelijk hersteld, maar vanmiddag bleek het nog niet heelemaal in orde. Waar bet euvel ontstond een paar uur nadat de laatste man den toren had Verlaten, is het duidelijk, dat deze niets verkeerds heeft gedaan. Boor de afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken worRt heden en morgen in de rookkamer van het Schuttershof, ingang Vlasmarkt een. tentoonstelling gehouden van het deel van het Reizend Drankweer Mu seum, waarmede thans een tocht door de verschillende garnizoensplaatsen wordt gehouden en dat in de kazernes wordt geëxposeerd. Al moge het dan een deel zijn van het museum, ook uit dit deel is reeds yeel te leeren op het gebied van het onheil dat de alcohol voor de men- schen en de maatschappij sticht en daar om wekken wij hen ,die van het streven van de geheelonthouders in ieder geval nader op de hoogte willen komen, gaarne op tot een "bezoek aan het Schutters hof. De toegang tot de tentoonstelling die voor ieder iets leerzaams bevat, is gratis. Aan de firma F. J. Mujïk, eigenares der bekende coïffeurszaak alhier die reeds gerechtigd was tot Tiet voeren van het Koninklijk wapen is ter gelegen heid van den verjaardag van Prins Hen drik heden ook het recht gegeven diens wapen te voeren. o Noor d-B eveland. Woensdagavond heeft voor de Chr.- Hist. kiesvereeniging te Colijnsp laat in het kerkgebouw der Ned. Herjv. Gem. 'gesproken dr. J. J. Wallien van Breskens o Uit Schouwe n-D uiveiand. Betreffende een vliegdienst Rotter dam—Zierikzee wordt nog het volgen de gemeld: Door de heeren J. J. Cock en ds S. J. H. Voors te Zierikzee is het initiatief genomeü om het eenige jaren geleden reeds opgekomen plan om te trachten een geregelden vliegdienst Zie rikzee—Rotterdam te verkrijgen, opnieuw aan te pakken. Ee'n particuliere audiëntie is door den Minister van Waterstaat toe gezegd. Wiaar vroeger het gebrek aan voldoende landingsterrein bij den start een bezwaar was, meent men nu, dat wellicht in dc duinen van Haamstede een geschikte plaats zou zijn te vinden. Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. De Minister van Einanciën maakt hekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens ctver vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld), is ontvangen bij den directeur der directe belastingen te Terneuzen f 16.50. (Voor verder Stad en Provincie zie het Tweede Blad. (Ingez. Med.) Donderdag vergaderde de Raad der gemeente Goes. Voorzitter de Burgemees ter. Afwezig met kennisgeving de heer van Bommel van Vloten. Bij de behan deling van de ingekomen stukken maakte de heer Simons naar aanleiding van een ingekomen jaarverslag van de Goesche Wijkverpleging, de opmerking, dat hij het gemeentesubsidie aan die instelling te laag vond en hierover t.z.t. nader zou spreken. Het voortel van B. en W. olm! hun te machtigen om de ongeorganiseer de drukkerspatroons van de levering van gemeentedrukwerk uit te sluiten zoolang de in hun bedrijven geldende arbeids voorwaarden niet van dien aard zijn dat zij voor het vervaardigen van Rijksdruk werk! in aanmerking komen, ontlokte nogal eenige discussie. De heer Goerï- bloed (Wethtouder) lichtte toe dat het niet speciaal ging tegen de ongeorgani seerde patroons, doch meer om te voor komen dat hun arbeiders de dupe zou den worden van concurrentie. Het voor stel van B. en W. werd tenslotte Aan genomen. De heer Koning wenschte ge acht te worden als te hebben tegen gestemd: Voorts werd overeenkomstig de voor stellen van B. en Wi. besloten tot ver betering an den Ouden Singel en tot uitbreiding der straatverlichting aan den Stationsweg. Het voorstel van B. en W. om aan de N.V." „P.E.Z.M." gemeentegrond be schikbaar te stellen voor den bouw van transformatorengebouwtjes, werd met 7 tegen 5 stemmen verworpen, aangezien bezwaren naar voren werden gebracht tegen de plaatsen waar die gebouwtjes waren ontworpen. Besloten werd nog 't voeren van een procedure tegen den heer Braun te Krui- ningen inzake een stukgereden lanL taarnpaal. Een langdurige bespreking volgde ook nog over de stabkverspreiding der ves ten. Met algemeene stemmen werd be sloten een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen voor waterpassing der ge meente in verband met plannen voor een nieuwe rioleering. De heer Vermaire vroeg hoe het stond met de Commissie voor de salarisher ziening. Na een vergadering met gesloten deu ren werd overgegaan tot benoeming van eep onderwijzer aan de O. L. School A. Uitgebracht werden 6 stemmen op den heer J. L. de Bel te Wolphaarts- dijk! en 6 stemmen op den heer M. Beneker te Rotterdam. Bij loting werd daarna de heer de Bel benoemd. De overige reeds genoemde voorstel len werden allen aangenomen. Ingez. Med. Gistera.vond had in de Luthersche Kerk a 1 h i e r, de ingebruikneming plaats van het door de firma Dekker te Goes gerestaureerde orgel. De voorganger der gemeente hield hierbij een inwijdingsrede, terwijl de Am- sterdamsche organist, Jan Zwart, enkele (van zijn Pantasiën over bekende koraal- melodiën ten beste gaf, waaruit de aan wezigen kon blijken, dat het orgel in vele opzichten een grondige verbetering had ondergaan. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft Woensdagavond cis. C. J. Schweit zer, die Zondag 1.1. door ds. T. G.fvan Reeuwijk bevestigd werd als predikant der Ned. Herv. Gemeente in de hoofd stad, zijn intredepredicatie gehouden. Ds. Schweitzer hield een predicatie over de woorden 2 Corinthe 5 11. Het geschenk, dat de Roomsch- katholieken over de geheele wereld den paus voor zijn jubileum zullen aanjbieden zal bestaan een altaar in de San Carlo kerk op hetCorso. Het werk, waarmee reeds is begon nen ,zal in December klaar zijn. De kosten bedragen eenige millioenen francs waarvan de helft door liefdegaven van roomschen, over de heele wereld ver spreid, reeds is bijeengebracht. De be doeling is het altaar tot een rijk en kos telijk kimstwerk te maken. ■—in Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Weerdinge, ds. J. W. Verschoor te Poortvliet. De vereeniging „Voor de Kunst" alhier opent Zondag in de voorzaal van het Kunstmuseum in het Schutters hofstraatje eeue tentoonstelling, waarop onze stadgenoot, de heer A. van der Zee een deel van zijn werken heeft geëxposeerd. Zou dit reeds aanleiding zijn voor een voorloopige opwekking tot een druk bezoek, een kijkje door ons hedenmorgen in de zaal genomen, heeft ons overtuigd, dat ook de vele voor beelden van de Fransche prentkunst, die mede zijn tentootujgestelde Ivoor ieder kunstliefhebber een bezoek naar de ten toonstelling volkomen rechtvaardigen. Te vens kan men dan nog een bezoek brengen aan het Kunstmuseum zelf en daar o.a. in oogenschouw nemen het nieuwst aangekochte doek, nml. „Het gebroken paardje" van Vaarzon Morel. Maandag hopen wij nog nader op de tentoonstelling terug te komen. Tot onderwijzer aan de O. L. school te Bruinisse is benoemd, de heer M. 0. Wisse, geb. te Wilhelminadorp, thans tijdelijk te Kats. De gemeenteraad van St. ^laar- te n s d ij k heeft benoemd tot hoofd aan de openbare lagere school aldaar, den heer J. Brevet te Oudelande. In de commissie, die iu 1929 wordt belast met het afnemen van de eind examens aan de van Rijkswege gesub- isidieerde zeevaartscholen, is o. a. tot lid Ibenoemd de heer J. de Geus, leeraar aan de „de Ruyterschool" te Vlissin gen. De 32-jarige havenarbeider C. A. B., zou Woensdagavond bij zijn ouders'1 die in de Gouyernestraat te Rotterdam! wonen, een antenne op het dak plaat sen. Hij is daarbij van het dak gevallen. Óp Jietzelfde oogenblik kwam mejuffrouw S. met haar dochterttje van 13 maanden l op den arm. B. is op het kind terecht gekomen. Hij is met zware in-, weudige kneuzingen in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opge nomen. Het kind is licht gewond. £>e moeder heeft een zenuwtoeval gekregen. Woensdagavond is te Noord-Barge de 70-jarige H. L. uit Stadskanaal door een tram oyer reden. De man is levens gevaarlijk gewond, met verbrijzeld on derbeen en gebroken hersenpan naar Groningen vervoerd waar hij gister "is oyerleden. 0 DE VERWOESTING VAN HET PALEIS. VOOR VOLKSVLIJT. De brand werd kort na half drie door een agent op surveillance ontdekt in de Utrechtsche straat en nam' daar een dof geluid waar, dat op hem den indruk maakte of er een valscherm viel. Onmiddellijk! is hij naar binnen gegaan, heeft den nachtportier gewekt zoo ook den heer Louis Bouwmeester, die in ver band met de vertooning van dc onder zijn directie staande revue „Wonder bo ven Wonder" in 't Paleis overnachtte. De man heeft vervolgens de brandweer opgebeld en de naastbijwonenden van het hun bedreigende gevaar verwittigd In een ommezien moet het vuur zich hebben verspreid, want toen de brand weer, die met zeer veel materiaal uit rukte ou het Erederiksplein aankwam, stonden de geheele linkervleugel en hel middenstuk in lichte laaie, 't Gierde en loeide op een ontzettende wijze ,'t was een orkaan van vuur ,dat in 't holk tochtige gebouw als met een blaasbalf werd aangewakkerd. In het temperatuur-diagram van de fi liaalinrichting van het K. N. M. J. op het weerkaartje van Donderdagmorgei is opgeteekena tusschen 3 uur en 3.2( 's nachts een stijging, die hoogstwaar schijnlijk is ontstaan door den op diei tijd woedenden brand in het Paleis vooi Volksvlijt. De wind was toen Z. W„ Z. ei dit is oök juist de richting, waaria ook het Paleis voor Volksvlijt ten op zichte van den „Hortus Botanicus" i gelegen. Aan de filiaal-inrichting zelf is tus schen 3 uur en 3.20 een normale dalin waargenomen. Behalve het revue-gezelschap Loui Bouwmeester Jr., is ook het Nieuwe Ne<i Tooneel door den brand gedupeerd. De décors van het Nieuwe Ned. Too neelj die in het Paleis waren opgebor gen, zijn een prooi der vlammeh ge worden. Daaronder bevonden zich oo de décors voor „De Getemde Feeks'' Tengevolge van de verwoesting vain he Paleis voor Volksvlijt zulllen ongevee 150 personen werkloos zijn, waaronde zijn begrepen personeel va!n het Pale: en leden van het gezelschap vain Lou Bouwmeester Jr.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1