B IJ VOEGSEL^ De Plaatsvervanger. Donderdag 18 April*1929 No. 91 BINNENLAND UIT STAD EN PROYINCIE FEUILLETON VAN DE VAN DE RIJKSMIDDELEN IN MAART 1929. De opbrengst van de Rijksmiddelen Oiver 1 geheele jaar bedraagt f 39.262.083 Hel één twaalfde gedeelte der raming (hoofdsom en opcenten) over de maand Maart 1929 bedroeg f38352.742, tegen f39.028.980 over de maand Maart 1928. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste drie maanden van 11929 vergeleken met de eerste drie maanden over 1928. f Grondbel Pers. bel. Ink. bel. Verm. bel.- Div. en T. Im. recht. •Stat recht Zout Geslacht Wijn Gedistil. Bier Suiker Tabak Goud, Zil\er Zegelrecht Registr. recht Sue. recht Domeinen Staatsloterij Loodsgelden Totaal f 121.141.813 f 119.507.982 De opcenten ten bate van Tiet Lee- ningsfonds gaven over Maart 1929 een opbrengst van f 6.272.277 tegen een be drag van f 6.124.849 in Maart 1928. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Maart 1929 een opbrengst van f 331.003. Rijwielbelasting (90 procent werkelijke opbrengst) f 24.753 4.516,053 4.385.905 22.183.379 3.588.769 3.929.150 16.028.180 I.073.569 498.899 2.656.885 '665.369 8.755.452 2.931.919 12.321.475 6.469.717 244.262 7.506.820 9.643.539 II.345.685 1.023.472 193.385 1.179.920 4.742.631 4.811.630 25/. 758.319 3.209.538 2.478.367 16.341.392 1.127.22& 532.284 2.521.686 668.348 10.498.312 2.857.018 12.068.869 5.985.690 256.572 7.359.660 6.330.969 9.456.603 976.239 194.373 1.33(2.246 Dit Middelburg. Het bestuur van de vereeniging Handelsbelang alhier schrijft ons Zooals bekend mag worden geacht, lag het in den eersten aanleg in de bedoeling van den betrokken Minister in het wetsontwerp regelend de finan- cieele verhouding lusschen rijk en ge meenten, de Rijks personeele belasting le schrappen en een gemeentelijke ver teringsbelasting in te voeren. Bij nota van wijziging werd dit plan echter weer losgelaten en toch de vigeerende wet op de Personeele oelasting, zij het ook' na eenige wijziging, in het wetsontwerp op genomen. Aangezien daardoor in den vervolge de etablissementen van winkeliers, hotel- en koffiehuishouders en meer in het algemeen alle lokaliteiten dienende tot uitoefening van een bedrijf of beroep, met uitzondering van de thans reeds vrijgestelde naar de grondslagen van (huurwaarde en mobilair in de perso neel e belasting zullen worden belast, is door het Bestuur van Handelsbelang daartoe bij voorbaat gemachtigd door de algemeene vergadering van 19 Maart j.l krachtig adhaesie betuigd aan het adres van den Kon. Nederl. Middenstandsbond aan de Sta ten-Generaal, welkte Bond van meening is, dat deze belasting is bedoeld <- C> O Sfi'S door RICHARD MARSH. 4 Ci) naat Ikgelsch door C. M. G. de W. Zij gaven elkaar de hand; hij groette en ging de kamer uit. Toen hij weg was bleet zij staan op de plek waar hij haar verlaten had, starende naar de dichte deui. Het was of zij hoopte, dat de deur weei opengedaan zou worden. „Hij is niet vlug in het begrijpen van iemands bedoeling, maar misschien wil hij liever niet begrijpen; in dat geval begrijp ik eigenlijk niet wat ik hier uH- voer, of waarom hij mij hier mee naar toe heeft genomen, 't Is net of wij niet getrouwd zijn." Talbot's gedachtengang was zeer ver schillend toen hij de gang doorliep „Die lamme John Eva! Het zou mij niet verwonderen of dat is de kamér waarin de man gestorlven is. Ik durfde er met haar niet over praten, tnaar dat groote bed! Het deed mij een rilling over het lijf gaan. Ik dacht aan hetgeen Wil- von mij1 verteld had, dat de oude man dood op zijn bed gevonden was, met zijn gezicht naar den muur en zij®, vingers nog gestrekt naar de electrisclie rJchel. Ms het eens spookt in die kamer! Ik moet er maar iets op verzinnen en haar te zijn een „verteringsbelasting," en dal bij het heffen van een dergeiijke be lasting dient op den voorgrond te staan hel beginsel, dat geen belasting moet worden gevorderd naar aanleiding van het uitgeven van geld om geld te ver dienen. Dit principe is zooveel mogelijk in toepassing Ie brengen en waar er ge vallen zijn waarin het niet geheel vast staat of de uitgaaf al dan niett tol de bedoelde categorie behoort, moet de wetgever de toepassing zoo regelen als met het doel der belasting het best is overeen te brengen. Uit dit beginsel vloeit o.a. ook voort, vrijstelling van winkels omdat de gel den, die worden uitgegeven om een! winkel te hebben, toch zeker worden of zijn besteed om in het bestaan te voorzien. Hel is daarom, dal in het adres er op wordt aangedrongen het aanhangige wetsontwerp te amendeeren in den zin, dat van de betaling van per soneele belasting (naast fabrieken en werkplaatsen) ook zullen worden vrij gesteld winkels, hotels en koffiehuizen en voorts zoo mogelijk alle localiteiten dienende tot uiloefening van beroep of bedrijf. j Voor ieder, die belangstelt in! het Vredeswerk zal er morgenavond in de Luthersche kerk gelegenheid zijn daar over te hooren ds. M. C. Wegeling, Ned. Ilérv. pred. te "s-Ileerenhoek die voor de afdeeling Walcheren van ,"3/erk en Vre de" le kwart over acht spreekt over: „Maar indien niet Wij wekken de belangstellenden tot een bezoek aan die bijeenkomst op. o Uit Vlissingen. Het te Vlissingen gevestigde Bondsbureau van den Bond van Poli tieambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren deelt mede, dat Zater dag a.s. 11 uur te Maastricht de alge meene vergadering plaats heeft, waarin herdacht wordt het 10-jarig bestaan van den Bond. Als voorzitter treedt op de heer Fremery Kalff inspecteur der Am- sterdamsche zedenpolitie. In de verga dering zal het eere-lidmaatschap worden aangeboden aan overste Alma der Kon Maréchaussee, die veel voor den Bond deed in Limburg. Uit Keulen zal aanwe zig zijn de heer Heckmann, terwijl ook uit Aken en Luik vermoedelijk politie autoriteiten zich zullen doen vertegen woordigen. De heer dr. A. L. A. van Unen ge boren te Vlissingen is benoemd lot burgemeester van Salatiga (Ned. Indie.) Uit Z uid-Reveland. Dinsdagavond hield de Woningbouw Vereeniging „Goed Wonen", te Wiol- faartsdijk een vergadering onder lei ding van den voorzitter ds. Mantz. Ge noemde vereeniging werd in 1919 opge richt en 'heeft sedert haar oprichting 2 vergaderingen belegd resp. in 1920 en 1921. Tot woningbouw Is zij nimmer overgegaan, omdat 't particulier initiatie!, in de behoefte heeft voorzien, wel is op haar initiatief, door 't gemeentebestuur 'n H.A. bouwterrein aangekocht, waar reeds spoedig woningen door particulieren ge bouwd verrezen en dan ook reeds eenige jaren geleden is volgebouwd. Daar er nu reeds vele jaren geen aanleiding meer bestond om bovengenoemde vereeniging in stand le houden werd op deze ver gadering tot liquidatie besloten. Het in kas zijnde geld samen f 27 zal worden afgedragen aan de vereeniging „Het Groene Kruis", onder beding dat clie som zat worden gebruikt tot verbetering der volkshuisvesting. Maandag hield de raad van W o 1- laartsdij k een openbare vergadering. De ingekomen stukken o. m. een verslag van de commissie tot werkverschaffing waaruit bleek dat er in totaal is be taald aan erwlenlezen een bedrag van f331,42 en dit bedrag de gemeente een toeslag heeft gegeven van f 81.06. Het vermenigvuldiglngscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting werden zonder bespreking met algemeene stem men vastgesteld op 0.8, vorig jaar 0.7. De keuze voor een nieuw hek voor de begraafplaats le Ooslkerke is met 4 tegen 3 stemmen gevallen óp een ontwerp van den heer A. den Herder, timmerman al daar, voor een prijs van f 175 lolaal met gemetselde pijlers f 255. Wat betreft het ontwerp nieuw ge meentehuis, hiervoor zijn 4 ontwerpen ter tafel, tevens een teekoninjg van het gemeentehuis le Maarn. Na langdurige bezichtiging der teekeningen e® de hier over gevolgde besprekingen werd met 6 legen 1 stem (Van Strien besloten den architect van het gemeentehuis te Maarn uit le noodigen een ©enigszins gewijzigd ontwerp en begrooting in te dienen e® hierover een bespreking le komen hou den. Met algemeene stemmen werd be sloten in het nieuw te bouwen gemeen tehuis geen centrale verwarming aan te brengen. Met ingang van 1 Mei a.s. is de rijksklerk D. W. de Koster te Breuke- len (ontvangkantoor) verplaatst naar Hansweert (inspectie der directe be lastingen). De kommiezen O. Hoving en P. van der Wenden zijn met ingang van 1 Mei a.s. \erplaalst van Hilvarenbeek naar Hans weer t (tijdelijk). -ei- Uit Noord-Beveland. In de Maandag te C o 1 ij n s p 1 a a t gehouden vergadering van'den gemeente raad waren met kennisgeving afwezig de heeren 'Potappel en Verburg terwijl er één vacature was. Bij de opening wijdde de voorz. eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachte nis van het overleden/lid den heer W. Flipsc: Hij stelde voor een brief van rouwbeklag aan de familie te zenden. Hiertoe werd m. a. st. besloten. De rekening van het Burg. Armb dienst 1928 werd goedgekeurd, met een cijfer voor ontvangsten van f 1679.02en een voor uitgaven van f 1063,83. Het heffingspercentage voor de meentclijke inkomstenbelasting voor den diensl 1929-'30 werd vastgesteld op 2sf4 pet. (vorig jaar 23/^' pet.) Tot lid der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting werd benoemd de heer P. Janse Jz. Met hem was aan bevolen de heer M. Visser. Daarna wercl het gemeenteverslag '28 aangeboden. Aan den rijksveldwachter van Raaij werd een gratificatie van f 10 verleend voor bewezen diensten In 1928. voorstellen van kamer met mij' te ruilen. Maar ik vrees, dat zij er geen lust in heeft, of ik moest een goéde reden weten óp te geivcn, en dat doe ik liever niet.'5 Hij was aan het eind van de gang gekomen en bleef staan rondkijken. „Ik zei, dat mijn kamer juist om den hoek was, maar dat schijnt niet zoo tc wezen. Ik mag doodvallen als ik weet waar het is; 't is net een konijnenhol. Daar komt iemand aan, Phoebe geloof ik. Zij gaat. een andere gang in; hei daar meisie!" Het meisje verdween, maar toen hij haar weer riep Kwam zij teirug, „Kun je mij ook zeggen, waar mijn slaapkamer is Zij wees naar het eind van den gang, waar zij juist vandaan kwam. „De derde deur rechts, mijnhecjn." Zonder op hem te wachten verdween zij. Er was niets meer van haar te zien. „Waar is ze in eens gebleven? Het is bepaald een konijnenhol. Morgen bij' dag licht zal ik het huis van den zolder tot den kelder opnemen. Ik oen zeer be nieuwd welk soort huis het hier is; ik geloof dat er hier veel merkwaardigs te zien is. De derde deur rechts, zei ze. Die gang herinner ik mij wel eenigszins. Ba, daar is het!" De kamer welkte hij binnentrad was kleiner dan die waar hij' Betty gebracht had, maar toch rijkelijk groot genoegt Hij keek om zich heen. „De gelijkenis' op een rariteitenwinkel Ze e u w s ch-V a a n d e r e n O D. Maandagavond werd te S as van Gent de jaarvergadering gehouden van het Wit-Gele Kruis. De periodiek aftre dende leden A. van Leemput en A. Ha merlinck, werden in hunne bestuursfunc ties herkozen, terwijl een vacature, wel ke was ontstaan door ontslagname van den heer P. Dhoens, na stemming en her stemming werd aangevuld door den heer G. Goossens, die de meeste stemmen op zich vereenigde. Aan het jaarverslag van de secreta resse ontleenen we, dat door de wijk verpleegster in 1928 niet minder dan 1934 huisbezoeken zijn afgelegd in 465 gezinnen. Aan verplegend materiaa werd uitgeleend 267 stuks, terwijl de vereeniging thans reeds over twee ba kers beschikt, welke geregeld uitgaan Aan het jaarverslag van den penning meester ontleenen we, dat de t. b. c. bestrijding een nadeelig slot aanwijst van f 31.57 en de wijkverpleging een batig saldo heeft van f 33.88. *>e voorzitter deelde dan mede, dat men er nagenoeg in geslaagd is, een ma gazijn te verkrijgen. Door medewerking der geestelijke overheden zal een ma gazijn kunnen verrijzen tusschen he klooster en de Roomsch Kath, scholen waardoor het magazijnvraagstuk tot op lossing zal komen. Waar de taak der (Ingez Med.) Zuster te groot wordt, is getracht om een tweede kracht er bij te krijgen, doch zonder succes. Nog werd medegedeeld, dat men zich weldra zal kunnen verze keren tegen opname in ziekenhuizen, v/aarvoor circa 912 cent zal moeten worden betaald. De heer Hubert van Assche belast zich hiermede. Zuster van der Walle uit Hulst hield voorts een zeer interessante lezing over wijkverpleging, moederschapszorg, zui gelingenbescherming, t. b. c.-bestrijding enz., welke met de grootst mogelijke aandacht werd gevolgd. Hierna werd vertoond de film „Achter de wolken schijnt de zon waarin de behandeling der t. b. c. in beeld werd gebracht. (Voor verder Stad en Provincie zie mm het Hoofdblat). VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET VREEMDELINGEN VERKEER IN WALCHEREN, TE MIDDELBURG, In het gebouw der Vereeniging werd Woensdagavond de jaarvergadering van Vreemdelingenverkeer gehouden, onder oorzitterschap van den heer H. J. G, Hartman. Door den 'secretaris, den heer mr. P. C. Adriaanse, werd het jaarverslag uit gebracht, waaraan het volgende is ont leend: Het afgeloopen jaar is in meer dan één opzicht voor de vereeniging belangrijk geweest. Niet alleen immers stond 1928 in het teeken van de „Olympiade", doch ook een bezoek van buitenlandsche jour nalisten heeft de Vereeniging in staat gesteld de schoonheid en aantrekkelijk heid van de streek in buiten- en binnen land ruimschoots te propageeren. En al moge dan het resultaat van de in 1928 ondernomen reclame-campagne speciaal met het oog op de Olympiade, niet aan de verwachting, die velen er van koes terden, n.l. een groot bezoek van vreem delingen aan Zeeland, hebben beant woord, zeker is dat de indirecte recla me groot is geweest. Immers aan onge veer 1700 reisbureaux in alle deelen der wereld is een speciaal vervaardigde fol der, waarin driedaagsche uitstapjes door Walcheren, Zuid-Beveland met Schou wen en Duiveland en Brugge waren op genomen, verzonden. In het geheel wer den van deze folders verspreid 1500 met tekst in vier talen, 2100 met Nederland- sche tekst, 1600 met Fransche tekst, 2100 met Duitsche tekst, 17.100 met En- gelsche tekst, in totaal 24.400 stuks. Als bewijs dat deze reclame in het buiten land opgang maakte, moge dienen het feit dat alleen door de Londen en North Eastern Railway 10.000 en door de firma Cook en Son 3500 van deze folders ter verspreiding zijn aangevraagd. Men kan dus gerust aannemen dat deze reclame voor de toekomst vruchten zal dragen. Dat zoo'n uitgebreide reclame geld kost, het behoeft nauwelijks betoog. De Ver eeniging zou dan ook nimmer in staat zijn geweest een dergelijke reclame op touw te zetten, ware het niet dat zij hierbij ook den financieelen steun had ondervonden van haar zustervereenigin gen Vlissingen, Goes en Domburg, die hoewel in veel mindere mate dan de Vereeniging zelve, het hunne hebben bij gedragen tot het welslagen van de re clame-actie. Doch ook met andere ver eenigingen, welke zich de bevordering van de belangen van den middenstand in het bijzonder of van de gemeente of de streek in het algemeen ten doel stel is even groot als in de andere veriltek'kfen; geen enkele van die meubelen lijkt mij aan de Talbot's te hebben toebehoord, 't Is of ze uit alle oorden der wereld bijeengeraapt zijn. "Wat is dat?" Hij was bij de tafel gekomen, die mid den in de kamer stond. Er lag een lang werpig, blauw couvert op. Niet alleen met twee lakken verzegeld, maar er zat bovendien een strookje papier omheen, dat ook met lakken was' vastgemaakt». En er stond iets op geschreven. „Deze enveloppe moet ter hand gesteld worden aan Percijval Talbot wanneer dij den moed heeft ooit zijn voeten te zetten op het grondgebied van „Mon- niksland". Deze woorden waren geschreven in den linkerhoek. In den hoek rechts stond nog iets anders. „Aan Percival Talbot. Bekijk het cou vert nauwkeurig. Als een van de zegjels verbroken is of eenig bewijs oplevert verknoeid le zijn, draai dan John Eva den nek om als je moed genoeg hebt voordat hij jou den nek omdraait,''' Hij las deze raadgevingen tweemaal over, om zeker te zijn dat hem niets ontgaan was1. „Ik wou wel eens weten hoe die en veloppe hier komt en wat dat joqge meisje er mee te maken had. Phoebé noemde John Eva haar. Den heelen tijd, terwijl wij aan tafel zaten, zag ik wel dat zij nijzonder veel belang in mij stel de, Zou zij tot het vijandelijke kamp be- lliopren? Er slaat zeker iels heel ge wichtigs in dien brief. Wie zou hem ge schreven hebben? Hij is duidelijk maar slecht geschreven. Ik heb dat schrift nooit tevoren gezien." Hij draaide het couvert om en bekeek de lakken met aandacht. „Ik zou niet weten hoe ik ze nauw keuriger kon onderzoeken, of het moest wezen met een microscoop, en ik kan wel met zekerneid zeggen, ook zonder microscoop, dat er niet aan geknoeid is. Ziezoo, nu zullen de zegels verbroken worden door Percival Talbot. Dit kan een gedenkwaardig oogenblik heeten. Wie kan raden wat er in zit?" Hij had een eind van het papiertje los gemaakt en keek nu glimlachend wat er toch wel in mocht zitten. „Er schijnt alleen een vel papier in te zijn. Zou het een codicil zijn van het testament? Of een verplichting, die op mij rust? Moet ik een moedige daad doen voordat ik mijn bezitting mag aan' vaarden? Of zal mij een gewichtig geheim worden medegedeeld? Daar gaat hij! Ge heimzinnig slot, opent ui" Het geheimzinnig slot nam den vorm aan van een half velletje ordinair post papier. Er stonden zeven woorden op: „Het dievenhol". Een klein eindje daar onder, op de tweede regel: „Sesam, open u!" Een weinig verder zijn eigen naam met een streepje tusschen de letters: P-e-r-c-i-v-al. Onder aah het papier één -enkel woord: Middag", Men mag hem ien, is samenwerking gezocht. Het bleek helaas, echter dat de meeste slechts ge- ringen financieelen steun konden en wil den verleenen. Een paar vereenigingen bleven zelfs in gebreke ook maar één penning beschikbaar te stellen. De se cretaris brengt bijzondere hulde aan de Vereeniging Handelsbelang, waarvan het bestuur dadelijk vol enthousiasme was en zich terstond bereid verklaarde een flinke som bij te dragen, welke tenslotte f 425 bleek ie bedragen. Nadat de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden f 1000 had ver leend, waarvoor ook dank wordt ge bracht, is men aldus toegerust aan het werk getogen. Spr. hoopt dat de, als het noodig is, weer, en dan een nog krach tiger samenwerking tot stand komt. De secretaris komt dan nader terug cp het bezoek der buitenlandsche jour nalisten. Door steun van een aantal groot-industrieën, kon men alleen een album van Walcheren aanbieden en de tocht is dan ook een schitterende recla me geweest, wat o.a. bleek uit de over het algemeen zeer enthousiaste beschrij vingen. De overgeschoten albums zijn doelmatig verspreid, terwijl een 50-tal nog over is en dezen zomer naar de Bel gische badplaatsen worden verzonden. Het gewone reclame materiaal is ge regeld aangevuld en een nieuwe EIol- lsndsche gids met o.a. penteekeningen van bekende schilders en teekenaars, is in bewerking. Het bezoek aan het Informatiebureau was zeer groot. Het register vermeldt 880 namen, terwijl het aantal bezoekers liefst 2610 bedraagt, waaronder niet min der dan 1998 Nederlanders, wel een be wijs dat Walcheren ook bij eigen land- genooten erg in trek is. Het ledental vermeerderde met 22, doch doordat er 24 afvielen door over lijden, bedanken en vertrek, daalde het aantal van 399 naar 397. Verblijdend is echter de aanzienlijke contributieverhoo- ging van sommige leden. Moge dit voor beeld navolging vinden. De carillonbespeling van den Langen Jan was ook in 1928 een succes en de belangstelling in de Ringrijderij bleef in 1928 onverflauwd. Gememoreerd wordt het vertrek van den administrateur-con- cierge Broerse, die de vereeniging zoo vele jaien trouw heeft gediend. Zijn leef tijd dwong hem zijn ontslag aan te vra gen, hoewel het hem moeilijk viel van zijn werk, waar hij zoo in opging, af scheid te nemen. Hij heeft heel wat vreemdelingen in de stad en omgeving wegwijs gemaakt en vele folders, gidsen en inlichtingen verschaft. Noode zullen het bestuur en vele vreemdelingen, die vaak naar de streek terugkeerden, hem missen. Moge hij nog lang genieten van zijn welverdiende rust. Het op handen zijnde reisseizoen zal de vereeniging wederom vele werkzaam heden bezorgen. De bestuursleden zul len deze met liefde verrichten, omdat zij weten daarmede niet hun eigen belang te dienen, doch die van stad, eiland en provincie. Immers het vreemdelingenbe- zoek brengt leven en bedrijvigheid in de soms wat al te sluimerende en rustige stad. Op het programma staat de ver lichting van het stadhuis. Besprekingen hierover werden reeds in 1928 gevoerd, plannen werden reeds geraamd, het en thousiasme is er, omdat het bestuur er van overtuigd is, dat, wanneer het mooie stadhuis, dat allerwegen bewondering wekt, in een sprookjesachtig licht kan worden geplaatst, de trek van vreemde lingen naar onze goede stad om dat uit zandsteen vervaardigde majestueuse kunstgewrocht van onze voorvaderen bij nieL kwalijk nemen, dat zijn verbazing toenam, hoe langer hij. er naar keek. „Ik veronderstel, dat het iets betee- könl. Na al dat werk en al die moedle en schijn van geheimzinnigheid moet het wel iets Detcckcnen en iets belangrijks ook, maar ik begrijp er niets van. Het moet gegeven worden aan Percival Tal bot, indien deze den moed mocht heb ben een voet le zetten op het grond gebied van „Monniksland". En als éé|n van die zestien lakken geschonden is, dajn. moet hij John Eva den nek omdraaien! Zulk een verplichting bewijst wel dat het couvert iets kostbaars bevat. "Wat een schat! Een half velletje papier, waar niets1 op te lezen staat dan die caballa- tische woorden „Het dievenhol". 't Is of het uit de „Duizend en één Nacht" komt. Zij. hadden een hol, die veertig dieyen. En „Sesam, open u!" - dat was het wachtwoord waarop zij wer den Dinnengelaten. En Percival! Waar om Percijval zoo pretentieus geschreven letter voor letter, alsof er iets heel ge heimzinnigs was in dien naam? Eb dan nog dat woord „Middag". Als Phoebe dien Brief hier heeft neergelegd, dan moet ze weten waar hij vandaan komt en zij heeft misschien eenig idee van wat er in staat. En als dat zoo is, dan moet zij een duidelijker begrip hebben dan ik wat de oplossing betreft van het raadsel. Als ik gelegenheid heb, zal ik er eens met Phoebe over praten". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5