ehoonmaak KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS LANDBOUW AFLOOP VERKOOPINGEN NAGEKOMEN BERICHTEN LAATSTE BERICHTEN RECHTZAKEN H&mle!, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie LEGER EN VLOOT SPORT Verschillende Berichten BUITENLAND Algemeen Overzicht BEURSNOTEERlNfl. AMSTERDAM, 18 April. (Slotkoers). Het eerste cijfer is de Slotkoers vail gisteren, het tweede dien vangheden. 6 pet. Ned. '22 108 drie zest.1Q3 een achtste 5 pet. Ned. '18 100#—100%'. 41/2 pet. Ned. '17 99 drie zest.99 een zestiende. 5i/2 pet. N. W. Schuld 64—64. 3 pet. do. Oblig. 78 een achtste—78 een actus**. 3 pet. do. Certif. 78—78 een zesL Cert. N. H. Mij. 183-185— 183i/2-1845 A N. I. Handelsb. 166-165. A. Kol. Bank 239i/2—2)37i/2. Kon. Petrol. A. 393-396— 395i/2-398y2. Amsterd. Bank 19iy2—194. Cult Mij. Vorstenlanden 161— I6O1/41. Handelsv. Amsterd. 616-622—617-623. Javasche Cultuur 376-380—378. A. Deli Mij. 405-408—405-412. Amsterd. Rubber 246i/2-250— 247-249. Ned. Amerik. vaart 72i^ Ned. Scheepv. unie 216y2-217— 217-218 Kon. Holl. Lloyd 141/4—143/8. Kon. Ned. Stoomb. Mij. 94 A. Paketvaart 248y2—248. Bank Associatie 667/8—661/4. Gouda A. 420—423. Philips A. 898-903—882-897. Anaconda 278—285. Steels 1833/4—18 434. Union Pacific 214. Common Marine 5 vijftien zeSt.6y4. Prefered do. 451/4—47i/2-48i/2. Maxwell L. C. v. I. B. 71/4—V/g. Prolongatie 53/4—6. A. Paleis voor Volksvlijt 55-71'. Russen: Hope l3/4'. Markt sluit vast voor tabaik, verder flauw. Wisselkoersen: Londen 12.08 elf zest 12.08y2. Berlijn 59.04—59.02. Weenen 35.34.97i/2. Parijs 9.723/4—9.72i/2. Brussel 34.5834.57. Dollar Cable 2.49—2.48 vijftien zest WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Nederl, Metr Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den tnorgen van 18 April. Hoogste barometerstan d 776.9 te Weenen. Laagste barometerstand: 751.1 te Stensele. Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind. Meest dicht bewolkt met ochtendnevel. Droog. Iets warmer. Mogelijk yjdelijk toenemende wind en weinig of geen re gen in het N. Thermometerstand alhier des morgens 9 uur. 56 gr.j 12 u. 60 gr., 3 u 01 gr Vrijdag 19 April. Zon op 4.56; onder 7.04. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 7.34. Maan op 1.40 n.m.; onder 3.57 v.m, Volle maan 23 April. avonds intrede te doen, na 'des morgens te zijn bevestigd door ds. F. Tollenaar van Den Helder. Woensdagmiddag herdacht ds. A. Scheele Gerefpredikant te K a p e 11 e- B iezelinge zijn 25 jarige ambtsbedie ning. 's Middags begon de receptie in de versierde Chr. school. Velen van heinde en ver en nabij kwa men den jubilaris met zijn echtgenoote en familie met dezen dag gelukwenschen. De kinderen der Chr. school en de Cbr. bewaarschool zongen Mem een pas send lied toe. Namens de catechisanten te Wemel- dinge werd een photo van hen aangebo den. Om 6 u. hield ds. Scheele een gedach tenisrede. De kerk was "tot in alle hoe- hen gevuld. Er waren er velen uit Wie- meldinge, waar ds. Scheele consulent is en uit Veere zijn eerste gemeente. Be paald werd de gemeente bij 2 Cor. 4:7. Na beëindiging van den dienst sprak Ide scriba, ouderling J. Baaijens, na mens kerkeraad en gemeente Hen jubi laris toe en bood heraf en zijn echtge noote een waardevolle herinnering aan. Daarna voerden nog vele sprekers na mens verschillende vereenigingen het woord. In korte bewoordingen bracht den ju bilaris dank voor al het geschonkene en toegesprokene. Ds. Scheele uit Middelburg broeder van den jubilaris, sprak liet slotwoord. 0 Prof. Dr. H. Th. Obbink li o f p r e d i k e r. De Koningin heeft met ingang van 16 September aan ds. W. L. Weiter, inge volge zijn verzoek, op de meest eervol le wijze ontslag verleend, en legen den- zelfden datum tot hofprediker benoemd prof. dr. II. Th. Obbink, hoogleer'aalrj aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Obbink is geboren in 1869. en istond sinds 1897 achtereenvolgens alsf Herfv. predikant te Hooger-Smilde, Kam perveen, Middelburg en den Haag; in 1910 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam, en in 1913 aan die te Utrecht, voor het! onderwijs in de geschiedenis der doc- trina de Deo en van den godsdienst in het algemeen. Prof. O. is voorts o.m. hoofdredacteur van het „Alg. Weekblad Voor Christendom en Cultuur" en een der leidende personen in de Ethische Vereeniging. Het Handelsblad voegt er aan toe dat het steeds gewoonte is geweest, dat een Van de te 's-Gravenhage fungeerende Hervormde of Waalsche predikanten te- !vens hofprediker was. Van deze traditie is dus nu afgeweken. Het ambt van hofprediker is oVerigens geheel parti culier. Prof. Obbink zal naar het blad Verneemt als hoogleeraar te Utrecht werkzaam blijlven. 0 De Groote Kerk te Goes. Bij de restauratie-werken aan de Groo te Kerk te Goes is in het dwarslschip Noord (Oostzijde), waar vroeger de op gang naar de galerij was, een nis met Vroeg-Gothisch beeldhouwwerk bloot ge komen. Voorzichtig heeft men kalk, ce ment, enz. verwijderd, maar toch bleek, het te voorschijn gebrachte zeer bescha digd te zijn. Wel is duidelijk, dat het beeld links een Petrus-beeld is. Vermoe delijk stelt het midden-beeld het Lam Gods voor, maar wat het rechterbeeld voorstelt, is op dit oogenblik nog niet te zeggen. Of het geheel zal kunnen worden her steld, is nog n iet bekend. Dr. Kalff, het lid der monumenten-commissie, zal hier voor persoonlijk nog een onderzoek ko men instellen. Over de restauratie van de kerk schrijft de G. Crt. nog het volgende: De muur die vroeger het koor va'n het dwarsschip scheidde is reeds ver dwenen en koor en „wandelkerk" zijn lot één geheel vereenigd. Thans kan men wel al een indruk krij gen van het interieur der Groote Kerk, zooals dit in den loop van dit jaar worden zal, en deze indruk stemt al leszins tot vreugde. Het blad vernam dat nu ook beslo ten is tot den aanleg van centrale ver warming in het kerkgebouw. Bijzondere omstandigheden voorbehou den zal in D ecember de Magdalena kerk in gebruik genomen worden. 0 De kerkelijke procedure te- Ti e n ho ven. Naar de Stand, verneemt zal in dc kerkelijke procedure-Tienhoven, op Maan dag 22 April voor de Vijfde Kamer van het Gerechtshof te Amsterdam, gepleit worden over de verdeéling der kerkelijke goederen. Het Zuid-Bevelandsch a Capella- Koor (dir. G. J. Tamminga) organiseert een drietal concerten te Goes, Z ieri k- zee en Middelburg, waarop uitslui tend werken van J. P. J. Wierls zullen worden uitgevoerd. De data zijn vastge steld op 23 en 26 April en 15 Mei al.s. .Medewerking zullen verleenen mevr. Jo HendrichsZalsman te 's-Gravenhage, (sopraan) eb de componist, die de lie deren zal begeleiden aan de piano. Op Vrijdag 3 Mei zal te Goes worden gehouden de algemeene jaar vergadering van besturen en onderwij zend personeel van de bij den. school raad aangesloten Chr. scholen in, Zee land. In de voormiddagvergadcring zal de heer J. W. van Swigchem, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Middelburg spre ken. In de namiddagjvergadering spreekt Prof. Dr. J. Waterink te Amsterdam. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Zierikzee de heer J. C. Bravenboer te Noordgouwe. Men. meldt ons üit"Kapelle: Het bestuur van de veilingsvereeni- ging K. B. en O. te Kapelle is van mee ning niet langer te kunnen wachten oml met voorstellen te komen Voor een 'flin ke uitbreiding der veilingsgebouwen, daar meer ruimte een dringende noodzakelijk heid is geworden. In de laatste jaren is liet veilingswe zen .aldaar enorm toegenomen, de aan voer van producten worut steeds groo- fer, fruitaanplantingen breiden zich uit, groenten en kasciiltuur nee ml met den dag toe, zoodat het bestuur reeds Voor- loopige plannen ontwierp, om deze 'de e.k. algemeene ledenvergadering voor te leggen om tot een aanzienlijke uit breiding der gebouwen over te gaan. Tot verkrijging van geldmiddelen stelt het bestuur zich voor om een geldleening te doen in den vorm 'van een uitgifte van obligatie's ten laste der vereeniging groot f 100 rentende 6 pot., die ze in de eerste plaats hoopt bij de leden 'ce zien onder gebracht. Door de bestuursleden werd reeds een belangrijk bedrag toegezegd. Ten verzoeke van den heer A. W:. C. van Nieuwenliuijzen te Tholen werd door notaris D. van de Velde Dinsdag verkocht: a. 2.1250 H.A. bouwland (5 gem. 125 r.) aan den Langen Zandweg. Kooper J. I. Moriteau voor f 1650 per ge- met; b. 2,3096 H.A. (5 gem. 266 r.) wei land aan Paaschdijk en 1.1294 H.A. (2 gem. 263 r.) bouwland aan het Schapen wegje, gecombineerd. Kooper J, Kodde te 's H. Arendskerke voor f 1130 per gemet. HET WETSONTWERP v. d. HEUVEL AANGENOMEN. De Kamer nam hedenmiddag het wets ontwerp v. d. Heuvel tot tijdelijke steun aan de suikerindustrie met 47 tegen Tegen de liberalen (behalve de heer Bierema), de soc. dem., de vrijz. dem. eenige C. H. leden en de St. Geref. partij. De motie-Vliegen (afschaffing der op centen op den suikeraccijns) werd ver worpen met 60 tegen 30 st. Voor de soc. dem. de v.-d. en de heeren Engels en Staalman. TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp-v. d. Heuvel aangaande den tijdelijken steun aan de suikerindu strie, verdedigt de heer v. d. Heuvel zijn voorstel, betoogende, dat in dit uit zonderlijk geval een initiatief-voorstel op zijn plaats is. Het ontwerp heelt meer het karakter van een uitgewerkte motie, die de regeering vrijheid van handelen geeft, en als tusschenmaatregel dient, die kan gelden tot de regeering de ma terie geregeld heeft. "Wordt het voorstel verworpen, dan zal zeker de werkloos heid toenemen. Het argument van een wisselenden suikerprijs acht spr. zonder waarde, omdat de steun vervalt, als de prijs stijgt. EERSTE KAMER. De heer Colijn betoogt dat hij en zijn politieke vrienden zich niet met de voorgestelde wijzigingen kunnen vereeni gen. Zij zullen tegen het ontwerp stem men. DE BRAND VAN HET PALEIS* VAN VOLKSVLIJT TE AMSTERDAM. Den heelen morgen is de brandweer bezig geweest met het blusschingswerk. De directeur van het Paleis, de heer Monasch, heeft aan de politie verklaard, dat hij vam uit zijn woning aan het Oost einde een geweldige vlam heeft gezien, die vermoedelijk uit de koffiekamer bij de schouwburgzaal kwam. Hij neemt dan ook aan, dat de brand daar is ont staan. Behalve de reeds gemelde verze keringen Ioopen nog andere verzekerin gen op het gebouw en zijn inventaris. De directe materieele schade wordt thans op ongeveer 1 millioen gulden ge raamd. De belangen van de paleisloten wer den door de verwoesting van het Paleis van Volksvlijt door den brand hoege naamd niet geschaad. Voor de beide pre- mieleeningen bestaat een waarborgfonds, dat bij de Ned. Bank is gedeponeerd. Ook voor de kleine loten, tot een no minale waarde van f 2.50 per stuk, be staat een waarborgfonds. Tengevolge van de verwoesting van het Paleis voor Volksvlijt zullen, naar V. D. verneemt, ongeveer 150 personen zonder werk zijn. Hieronder zijn begre pen het personeel van het Paleis voor Volksvlijt, alsmede de leden van het ge zelschap Louis Bouwmeester Jr. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud.^ f 1500: 10185 f 400: 10555 BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 16 April 3 uur. Algemeene lendenz veel verbeterd. Benedenwaartsche beweging van; de Tabakken tot staan gekomen en, plaats gemaakt voor een stijging. Ook Suikerwaarden in herstel. IndustrieelenMargarine Unies groote omzetten en op verhoogd niveau. Calvé Delft hooger. Philipsaand. evenwel aangeboden. Voor oliewaarden wat meer belang stelling en waren goed prijshoudend. Aand. Paleis v. Volksvlijt eensklaps» klaps goede belangstelling en werden tot aanmerkelijk hooger koers afgedaan. Mijnwaarden: Boetons arfvT geüemü. Prolongatie 6 pet. - 0 SHEIK FAISAL OVERLEDEN. LONDEN, 18 April V.D. Het Egypti sche blad „Mokattam" bevestigd in een bericht uit Mekka dat de bekende Sheik Faisal el Dovisch is overleden. Politierechter te M idde 1 b urg. De volgende personen waren in de zitting van 16 April j.l. gedagvaard J. v. d .B., 29 jaar, 'hengstenkneclil Ie St. Jansteen, wegens mishandeling van Fr. D. van Gasse te Hontenisse op 11 Maart 1929. Eischf 15 subs. 15 dagen. Uitspraak: f 10 sub. 10 d. hl; J. V., 25 jaar. klompenmaker. Terneu- zen Wegens mishandeling van Jan Kay- ser te Terneuzen op 3 Maart j.l. Eisch: en uitspraak f 15 of 15 d. h. J. L., 35 jaar, klompenmaker le Clinge wegens beleediging van J. Maguus te Clinge op 11 Maart 1929 Eisch en uitspraak: f 10 subs. 10 d. h. S. P. v. d. H., 49 jaar, metselaar, Zaamslag wegens beleediging van L. A. Stock te Sas van Gent op 11 Maart 1929. Eisch en uitspraak: f 10 subs. 10 d. h. A. D., 43 jaar, werkman, Terneuzen (Sluiskil) wegens diefstal van 4 roode Kooltjes, loebehoorende aan Christiaan de Pooter te "Westdorpe op 11 Maart j.l. Eisch: f 10 subs 10 d. h. Uitspraak f5 subs 5 d. h. A. J. R., 22 jaar, stuurmau Rotter dam wegens beleediging van den agent van politie Vaders, toen deze in uniform gekleed was en dienst deed te Terneuzen op 17 Maart j.l. Eisch: en uitspraak f 15 of 15 d. h. J. P. VI., 62 jaar, zonder beroep le Haamstede, wegens beleediging van C. P. Straaijer te Haamstede op8 Maart j.l. Eisch en uitspraak: f 10 subs. 10 d. h. M. F. W., 18 jaar, arbeider, Kalten- dijke wegens diefstal van een geldsbee- drag van f 3.80, toebehoorende aan de meisjesvereeniging: „Dient den, Heere inet Blijdschap" te Ivattendijke op 25 December 1928. Eisch en uitspraak: 2 maanden ge vangenisstraf, voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Aan de N.V. Internationale Scheeps bouw Mij. „De Maas" te Slikkerveer is door de Kon. Paketvaart Mij. onderhands opdracht verstrekt voor den bouw van drie motorschepen voor de vaart in Ned.- Indië, van hetzelfde type als er door de „Intermaas" voor de K. P. M. in 1928 zeven zijn gebouwd. Men meldt ons: Ten einde ook de Duitsche autoriteiten te winnen, heeft het bestuur der Kon. Nederl. Automobiel Club een verzoek ge richt tot haar zustervereeniging in Duitschland, de Automobil Club von Deutschland, om alle moeite te doen bij de Duitsche autoriteiten, teneinde onthef fing voor Nederlandsche personen-auto- mobielen van de Steuerkarte le verkrij gen op basis van wederkeerigheid. Het bestuur heeft evenzoo ,eeti re quest gericht aan den Minister van Fi nanciën te 's Gravenhage, waarbij ver zocht wordt om de afschaffing der we genbelasting voor Nederlandsche en Duitsche automobilisten te willen bevor deren. Daar echter het intern, automobiel- toerisme ten zeerste benadeeld wordt door verschillende taxen, die toch dooi de automobilisten alle in eigen land vol daan worden, verzocht het bestuur den Minister mee te willen werken tot het afschaffen dezer taxen op basis van we derkeerigheid, ook in alle andere landen van Europa voor zoover dit mogelijk is. De sergeant-konstabel W. H. Fran se wordt den len Mei te Rotterdam ge plaatst bij den afbouw van Hr. Ms. „Van Galen". De sergeant-schrijver G. van Veen is bevorderd tot schrijver-majoor en de schrijver-majoor A. van der Rest tot opper-schrijver. De Olympiade damesploeg die Za terdag medewerkt aan de uitvoering van Lichaamsontwikkeling te Vlissingen zal Zondagmorgen half elf in het lokaal Waigenaarstraat nog een voorturnstersles geven. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze wor den wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol (Ingez. Med.) De internationale radio-conferentie te Praag heeft, een definitief plan vast gesteld voor de verdeeling van de golf lengten voor den radio-omroep in Euro pa. In de „Prager Presse" wordt ver meld dat aan Huizen de lange golf (1875 M.) is toegewezen. Naar aanleiding van een bericht in ons bijvoegsel opgenomen dat het orkest van Hugo de Groot, in de Cinema Royal te Amsterdam in verband met de invoe ring van geluid-films ontslag heeft gekre gen, deelt men aan de Maasb. van be voegde zijde mede, dat hiervan voorals nog geen sprake zal zijn. Wel heel't Hugo de Groot in vriend schappelijk overleg mét de directie van de Cinema Royal eervol ontslag gevraagd in verband met zijne beneeming tot di rigent van het V.A.R.A.-orkest, maar overigens zal het geheèle Royalorkest intact blijven en de in; deze cinema te geven bioscoopvoorstellingen blijven op luisteren. HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT AFGEBRAND. Zoo machteloos als hedennacht de brandweer stond op het Prederiksplein te Amsterdam, met veel materiaal ver scheen ter blussching van het Paleis Voor Volksvlijt, waarvan uit de rechter vleugel omstreeks kwart voor drie de vlammen met loeiend geweld sloegen is zelden voorgekomen. De brand is vermoedelijk ontslaan in de keuken bij het restaurant, -vlak uaast de peristijl. Tiental malen werd de sein- zaal van de Amsterdamsche brandweer opgebeld met de onheilspellende mel ding dat het Paleis voor Volksvlijt in brand stond. Met groote snelheid joegen de vlammen door het gelieele gebouw1. Vanaf het restaurant naar den Schouw burg en vervolgens naar de groote ten toonstellingszaal. Reeds om 3 uur laai de het vuur door den glazen koepel. Na genoeg overal in de stad waren dc vlam men zichtbaar. De brandweer die met geen mogelijkheid de geweldige vuur zee zelfs met de krachtigste waterstra len kon bedwingen, bepaalde zich ertoe hel huizencomplex in de Galerij, dat groot gevaar liep, 1c beschermen. In derdaad mocht zij erin slagen al de om liggende huizen te behouden. Door den geweldigen vonkenregen ont stond er hier en daar op daken der huizen aan het Prederiksplein een be gin van brand. Doch de brandwacht die op deze daken had post gevat, wist door spoedig ingrijpen erger te voorkomen. Ijntusschen knetterden de vlammen in jhet Paleis er lustig op los. Bij gedeelten stortten de daken der onderscheidene za len met groot geraas ineen. Toen de brand een uur had geduurd, moest de glazen koepel er aan geloofcen. Ontzet tend was de slag welke door de instor ting van dezen koeepl, precies om1 kwart voor vier in den ochtend veroorzaaktt werd. Het langst heeft het tooneel in de Schouwburgzaal het uitgehouden. Het tooneelgedeelte met de peristijl is het' eenig overgebleven gedeelte van de stichting van Sarphati. Overigens ligt het geheele gebouw in puin. Wij vernemen dal de schade onge veer 3 millioen zal bedragen. Het in drukwekkende schouwspel werd door duizenden gadegeslagen. Zelfs het asphalt op het Prederiksplein dat eenige malen door den ontzettenden vuurregen een verdachte kleur kreeg, werd nu en dan nat gespoten. Zooals reeds betoogd was het Paleis voor Volksvlijt zelf niet meer te red den. Zelfs w'as binnen een uur het nood lot aan dit Amsterdamsche curiosum be slist. Het gemis op het Frederiksplein van het Paleis voor Volksvlijt zal voor ieder een zonder twijfel 'heel vreemd zijn. Als 'n kinderbouwwerk is 't reusachtig glazen paleis in elkaar gestort. Een half uur nadat de brand was ontdekt .stort te reeds met een ontzettend geraas 'de kleine koepel, die het dak versierde, met de dakbedekking van de tooneelzaal naar beneden. Het woeste element had toen echter nog geen vat gehad op de tooneelruimte die door een handscherm was afgesloten. Later echter moest ook dit deel yart het gebouw er aan gelootren. Onafge broken hield het vlam- en vonkenvuur- <werk aan en ook het lawaai van de instortingen was gedurende het eerste uur van de ramp niet meer uit de lucht. Om kwart voor vier in den ochtend stortte zooals gemeld de glazen koepel in. Na dit grootsche moment volgde slag op slag als waren er donderbussen en voetzoekers afgelaten. Met een ongeloo- felijke snelheid zette het losgekomen ele ment zijn vernielend werk voort, niets bleef meer in stand.'De tooneel- en de tentoonstellingszaal liggen in puin, even als het café-restaurant dat nog kort ge leden een moderne inrichting had ge kregen. Alle huizen in de Galerij bleven ge spaard. Ook al zal het bluschwater nog al wat schade hebben teweeg gebracht. De brandwachts waren genoodzaakt, met ijzeren platen hun gelaat te be schermen tegen de verschroeiende hit te van de hoogoplaaiende vlammen. Ook voor het gezelschap van Louis Bouwmeester Jr., die den Schouwburg in het Paleis voor Volksvlijt bespeelde piet de revue Wonder boven Wonder"., beteekend de brand een gev'oelige slag. Alle requisieten en costumes ter waar de van eenige tien duizenden guldens, gingen in de vlammen verloren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Men gelooft dat een ontploffing den brand veroorzaakt heeft. Naar nader vernomen wordt isl het ge bouw van het Paleis voor Volksvlijt op beurspolis voor f 500.000 verze"kerd. (Eveneens op beurspolis zijn tot ëen be drag van f 60.000 de requisieten van het 'tooneelgezelschap van Bouwmeester ver zekerd. Voorbereidende Ontwapenings commissie. De commissie van .voorbereiding voor de ontwapeningsconferentie moest gister haar beraadslagingen schorsen, daar slechts drie gedelegeerden, die van Chili,

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2