Ne. 91 DondepÉtg 18 4pMl f989 172* Jaargang KAMEROVERZICHT BINNENLAND HET JULIANA-KINDERZIEKENHUIS TE DEN HAAG. HET PSYCHOPATEN-ASYL. I Japonnen, Zomermantels. n N.V. Ververij HOEKSEMA. UIT STAD EN PROVINCIE UITVOERING TEN BATE VAN DE KINDER HERSTELLINGS- EN VACANTIE-KOLONIES. KERKNIEUWS OURANT Bij «tot aummer behoort een Bijvoegsel. ver- Tweede Kamer, Zitttting van Woensdag. Zooals wij gister reeds zagen, is Het ontwerp-Ziektewet gister aangenomen met 64 tegen 16 st. De Christelijk Histo rische» verklaarden zich bij monde van oud-Minister de Visser tegen, omdat het ontwerp geen rekening heeft gehouden met hetgeen in de maatschappij is opge komen op het gebied der ziekteverze kering. De heer Duys zeide dat de s, d. a. p. geen groote vreugde heeft over 't ontwerp, maar zij niett langer de verantwoording voor een langer uitstel wil dragen. Het wetsvoorstel-v. d. Heuvel tot het geven van tijdelijken steun aan de sui kerindustrie bereikte gister het einde der eerste instantie van de debatten. Van den Vrijheidsbond drie tegenstan ders. De heer v a n G ij n is beducht dat dit wetsontwerp de overproductie zou ver- grooten, en zal tegen stemmen. De lage suikerprijzen kunnen, volgens dezen af gevaardigde, grootendeels goed gemaakt worden door de prijzen der bijproductie. Spr. deed hierbij uitkomen, dat aan de magere jaren vette zijn voorafgegaan, waarin de coöperatieve fabrieken méér betaalden voor de bieten, dan een voor zichtige politiek gedoogde. Voor den heer Boon was het zeer de vraag of de regeering dit voorstel, als het aangeno men wordt, wel zal uitvoeren. Staats steun, zei de heer Knottenbelt, is alleen gerechtlvaardigd, als een nood toestand werkelijk is aan te toonen. Nu zou de staat vier millioen besteden om de concurrentie der coöperaties met de specnlatieve fabrieken mogelijk te ma ken. Of die vier millioen ten goede ko men aan de telers, is voor den heer Kersten en niet alleen voor hem nog de vraag, niet all? bietentelers zijn aandeelhouders der coöperatieve fabrie ken. Als eenig voorstander van den Vrij heidsbond de heer B i e r e m a, die al- zoo terugkwam op zijn gezegde bij de begrooting, n.l. dat hij van noodzakelijk heid van steun aan de suikerindustrie niet overtuigd is. Sinds October'is de toestand echter slechter geworden. Wij kunnen thans zien dat dit jaar de teelt van de suikerbieten zeer belangrijk zal worden ingekrompen. En wanneer die niet nog veel meer zinkt, is dat te dan ken aan de coöperaties met haar leve ringsplicht. De verwachting is niettemin in de provincie Groningen, dat de teelt met een derde zal worden ingekrompen. Ook in het zuiden des lands rekent men op iets derkelijks. De bodem is voor den verbouw zeer geschikt, een absolute mislukking van den oogst is hier nog nooit voorgekomen. Desondanks stijgt de teelt elders, oa.. in Engeland, waar de omstandigheden veel ongunstiger zijn dan hier. Hoogere opbrengsten per H.A. kunnen wij hier ook wel krijgen, doch dan daalt het gehalte en dat is niet economisch. Kwam een internationale overeen komst tot stand, dan zouden de verbou wers de concurrentie kunnen volhouden. De natuurlijke economische ontwikkeling wordt gestoord door verschillende sta ten, die hooge belastingen heffen. Het opvoeren van het verbruik in Nederland heeft gen grooten invloed op de wereld markt. De heer Bierema wil wel mede werken tot verlaging van den accijns. De steun zal tijdelijk zijn. De Volken bond raam de zaak ter hand en men mag verwachten, dat hij een internatio nale regeling in het leven zal roepen. 1 egen tijdelijken steun van een in nood verkeerende industrie kunnen de libera- eiL geen principieele bezwaren hebben. °t zoover de heer Bierema. Ook w ,ere landbouwkundige, de heer Weit kamp (c. h.) sprak er voor, doch zijn parujgenoot, de heer Schokking, \reesae dat bet uiterst moeiijk zal zijn den sceun niet voort te zetten, hij is nog onzeker; de beer L o v i n k zal voor stemmen, al is bet met tegenzin. In ieder geval acht hi, hét bestaan van een ze kere uitgestrektheid bietencultuur in ons land noodzakelijk. Ook hij dringt er op aan da* de Regeering een ernstig onder zoek zal instellen naar hetgeen het vol- gend jaar noodig zal zijn. En de heer Le ens tra (a.r.l ver klaarde zich voor. De boeren verwach ten juist van dit voorstel verbetering van den bestaanden toestand. De bietsuiker zal in de toekomst, als de loonen in de rietsuiker bijv. op hooger peil zijn ge komen, de concurrentie met de rietsui ker kunnen volhouden en daarom moet zij op peil worden gehouden. De heer Bulten (R.K.) was ook voor steus- De heer Vliegen (s. d. a. p.) wi' trachten het euvel te bezweren door een verzoek aan de regeering de leenings- fondsopcenten van den accijns te schrap pen, om aldus de consumptie te prikke len en tegelijk de invoerrechten naar verhouding te verlagen. En de heer Kersten behield zijn stem nog voor. Vandaag komt de voorsteller zelf aan het woord. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Voortzetting der Indische en koloniale begrootingen en de wijzigingen der Indi sche staatsregeling. Indië vaster aan Holland, moet de leuze zijn, vond de heer de Muralt. En hij verklaarde in de houding der in- heemsche leden van den Volksraad een symptoon van hun anti-Nederlandsche mentaliteit te zien. Hij betwijfelde dan ook sterk, of een Inlandsche meerderheid in den Volksraad wel in het belang van Nederland en Indië is. De Inlandsche bevolking is z. i. hier nog niet rijp voor. De heer Hendels (s. d. ap.) vond 't onjuist 't voor te stellen alsof de Indi sche nationalistische beweging niet ge fundeerd is in het Indische volk' zelf en kwam op tegen de scherpe maatregelen der regeering tegen deze beweging. De welvaartspolitiek werd door hem! uit voerig bestreden. Om! nu nog bewon dering te hebben voor hetgeen in 300 jaar gedaan is voor de inlandsche bevol king, was z. i. wel wat veel gevergd. De wijziging der Indische staatsre geling noemde hij van zeer onschuldigen aard. Is de Minister niet geweken voor den economische extremisten, den onder- nemersraad die zoo'n grooten invloed ook op politiek gebied uitoefent. Alleen platte belangen politiek zit ach ter de bestrijding van dit wetsontwerp vond mr. Mendels. Hij herinnerde aan de uitspraken van christelijke èn conserva tieve leden van den Volksraad, die dit ontwerp in het belang van het Neder- landscb gezag vinden. Wat de heer Colijn zal doen. weet hij nog niet, in zijn boek laat hij het In *t midden. De heer Colijn wil den Volks raad doen verschrompelen tot een. schraal lichaam met deni Raad van Indië Het eenheidsbesef in Indië "is groeiende. Wij zien de werkelijkheid, gij zijt illusio nisten riep mr. Mendels uit. De heer Janssen achtte het tijdstip Van diening van dit ontwerp niet juist geko zen, maar het feit ,dat de minister toegaf ■nullij ontstemming meende te constatee- ren, achtte hij geen bewijs van zwakheid. De heer 0 o 1 ij n sloot de rij! der sprekers. Hij zag de oorzaak van de -moeilijkheden in de botsing der twee cul turen. De zending kan die tegenstelling niet doen verdwijnen ,maar z-ij wordt daardoor zlï. toch aanmerkelijk verzacht. 'Hij sloot zich aan bij uiteenzettingen van den heer Lohman, over den rechtsgrond van ons gezag en 'de zegeningen, die wij ondanks onze tekortkomingen aan Indië hebben gebracht en ten aanzien van 't door den Utrechtschen hoogleeraar ge- alternatief. Consolidatie is zijn leuze. Onze politiek moet gericht zijn op zelfstandigheid van Indië binnen 'de grenzen van ons staats verband en voorwaarde moet dus zijn, dat Nederland de leiding houdt. De Koningin-Moeder heeft gister het nieuwe Juliana-kinderziekenhuis aan de Dr. van Welylaan te Den Haag geopend. De inrichting van de vrouwenafdeeling van het Psychopathen-asyl te Leiden is thans zoover gevorderd ,dat deze afdee ling 1 Mei a.s. in genruik zal kunnen worden genomen. De inrichting biedt plaats voor negen personen. "stomen van M'burg, L. Burg Clll, Tel. 121. I Ylissingen, Walstraat 51. (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Dinsdagavond had in de sociëteit ,,De Vergenoeging", onder voorzitter schap rvan den heer L. Leijdesdorff, a 1- h i e r de algemeene jaarvergadering plaats tvan de Coöp. Ijsfabriek Walche ren". Daar dit de 15de jaarvergadering was die door den voorzitter werd gepresi deerd, memoreerde hij de ondervonden moeilijkheden tijdens de oorlogscrisis en den daarna verbeterden toestand, zoodat hij nu met groote voldoening mag wijzen op den gunstigen toestand der fabriek Hij bracht een woord van hulde en dank voor den steun, zoowel van de leden als van zijn medebestuurders, gedurende dit 15-jarig tijdperk ondervonden. Deze steun zal ook dit jaar weer noodig zijin om de concurrentie het hoofd te bieden. Mocht spr. alzoo eensdeels blijde klan ken laten hooren, anderzijds herdacht hij met droefheid het overlijden van den hooggeachten medebestuurder, den heer mr. J. A. Fokker. Als mede-oprichter heeft deze van 't begin af aan steeds trouw de vergaderingen bijgewoond. In alles leefde hij mede. Bezield met een zekere mate humor, bracht zijne aanwe zigheid altijd een prettige stemming me de. Noode mist men hem, zijn nagedach tenis zal lang in dankbare herinnering blijven. Deze rede werd door alle aanwezigen staande aangehoord. Alsnu bracht de directeur, de heer L. Dekker, als waarnemend secretaris het jaarverslag uit. Uit dit verslag, dat onder dank werd goedgekeurd, bleek dat geproduceerd zijn 18265 staven ijs, het geen aanmerkelijk meer is dan in 1927. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat er na ruime afschrijving en aflossing, gemakkelijk 5 pet. dividend kan worden uitgekeerd. Zoowel door den voorzitter als door den raad van com missarissen werd den penningmeester, den heer J. W. de Oude, dank gezegd voor zijn nauwkeurige boekhouding. D.e heer Mes gevoelde behoefte op dit 15de jaarfeest een woord van hulde te brengen aan den voorzitter voor zijne krachtige leiding en verder aan het ge- heele bestuur voor de moeite en zorgen aan de fabriek besteed: Bij monde van den heer Wolders werd verslag uitgebracht van den raad vaq commissarissen, waaruit volle tevreden heid bleek over bestuur en directie, en met genoegen was geconstateerd dat al les in de beste orde verkeerde. De heer J. W. de Oude, penningmees ter, en de heer H. F. Mink, lid van den raad van toezicht, werden beiden weer in hunne functies herkozen, terwijl in de vacature-mr. J, A. Fokker tot se cretaris werd gekozen de heer J. van Leur. Nadat de voorzitter dank gebracht had voor de waardeerende woorden tot hem gericht, en den wensch uitgespro ken dat alle leden ook dit jaar weer ach ter bestuur en directie zouden staan, sloot hij deze, zeer geanimeerde verga dering. In de bovenzaal der Sociëteit „De Vergenoeging" alhier werd gisteren avond de film „Liberalisme" vertoond, vanwege de hier gevestigde afdeeipg van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond". Na een enkel inleidend woord door den voorzitter mr. Th. Portheine, zeide de heer mr. Erasmus, uit Oostburg, dat deze film feeds op vele plaatsen len plattelande is gegeven. Het is a. h. w. een groote politieke rede niet aanhooren maar zien. Eerst de geschiedenis van het liberalisme, het portret van prins Willem van Oranje, van Stadhouder Wil lem III, van Thorbecke, de stichting van den Vrijheidsbond, te Amsterdam; en een herdenking van het vele werk door mr. Dresselhuys in het belang der partij verricht. Dan: 't sectarisme^ dat al bij de Bewaarschool begint, bij de kinderen, in hun leeren en in hun spel, en dat blijft op ouderen leeftijd (sectarische, padjvin- dersvereenigingen) en dat tweedracht kweekt zooals ook hij den klassenstrijd; een sterk-typeerend scenario, het eenig gevolg: klassenhaat en vijandschap ook in eigen klasse, in eigen gezinfS- en familie leven. Een veraanschouwelijking van mr. Dresselhuys' woord: „Wat voor de sa menleving der volken geldt, geldt even zeer voor de sociale wereld, waar de klassehaat, de klasse-oorlog ook dagelijks zijn slachtoffers maakt"; en van het on juist begrip dat „bezit" alleen een kwestie is van geld bezitten. Een acte was gewijd aan den Vrijhandel daarbij duidelijk toonend de nadeelige gevolgen der protectie, met een satvre op de be scherming' tengevolge van het „Klompen wetje" en de verwerping van het „Aar dewerkwetje". Hierbij ook de verfilming van het waar gebeurde feit dat de di recteur eener Ijsfabriek op een morgen door 13 Rijksinspecteurs van diverse diensten werd lastig gevallen. De wijze van verkiezingspropaganda werd mei geestige teekeningen van Ton van Tast aangetoond, en daarbij het zelf verwijt van een Liberaal over zijn lauw heid. zoodat de belastingen zoo onrust barend zijn gestegen. Zoo, dat die alle levensgeluk uit een gezin kunnen bannen: Ter afwisseling, een reisje door de Nederlandsche provincies, en door In- sulinde, waarbij vooral gewezen - werd op het werk van den vroegeren Gouver- heur-Generaal tnr. D. Rock, den tegen- woordigen partij-voorzitter, door wiens bewind de Indische begrooting na vijf jaar sluitend kon worden gemaakt. In de slotacte het ideaal der Liberalen vvereldvrede door internationale ontwa pening, en niet door eenzijdige ontwa pening. Het Paleis des Nations te Genèye, waar (vertegenwoordigers van bijna alle landen samenkomen en de Volkenbondsgedachte steeds verder groeit, het middelpunt van den vvaarachtigen wereldvrede. Ten slotte: een oproep de liberale gedachte te verbreiden en uit te dragen in eigen omgeving, welke oproep door Mr. Erasmus uitgesproken, door den voorzitter krachtig ondersteund werd. Gisterenavond hield de afd. Wal cheren van de Ned. öhr. Reisvereeniging een vergadering in het Schuttershof al hier, onder leiding van den voorzitter, den heer J. H. Klarenbeek. De vergade ring was druk bezocht, meerendeels door leden uit Middelburg; ook "enkele ge trouwen uit Vlissingen waren aanwe zig. Uit de jaarverslagen van secr. en pen ningmeester bleek o.a. dat de afd. meer leven „toont dan vroeger wel het ge val was en nu ruimj 100 leden heeft. Het nieuwe reglement werd bespro ken; dit zal 4 Mei a.s. te Utrecht in behandeling komen, voor deze vergade ring worden 2 afgevaardigden gekozen. Verder werden heel uitvoerig de plan nen voor den zomer besproken. Na de pauze zou de secr. de heer L,.- van Wallenburg een lezing houden over het verdronken Land van Z.-Beveland. Wegens gebrek aan tijd moest hij' echter bekorten, het grootste deel, «ver Rei- merswaal moest vervallen) en! hij! vertel de alleen iets over een bezoek1 aan het voormalige dorp Nieuwlande, waarvan de fondamenten bij laagwater nog dui delijk zijn te zien. Door Teekeningen werd een en ander verduidelijkt Tot concierge-administrateur van 't bureel van de Vereeniging Tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer al hier is benoemd de heer P. P. H. Ortmans gepensionneerde der Kon. Ma rine, wonende alhier. Gistermorgen heeft op den steeds gevaarlijken hoek vaai de Palans en de Spanjaardstraat een aanrijding plaats ge had van een wielrijder door een vracht auto. De wielrijder is met een lichte hersenschudding huiswaarts 'gebracht. Uit Walchere n. Te Domburg zal 25 en 26 April een bazaar worden gehouden ten bate van het pas gereed gekomleta ver- éeffigingsgebouw. Eenige dames zijn be reid gevonden de regeling hiervan öp zich te nemen, de leiding berust bij mevr. Van Voorthuyzen. Vele voorwerpen van allerlei aard zijn reeds toegezegd, ook zullen er yele attracties, als: grabbelton, rad van avontuur, verloting enz. aan verbonden zijn, terwijl des avonds de plaatselijke vereenigingen van zang, mu ziek en mandoline hun medewerking zul len verleenen. De bazaar zal gehouden ■worden in de groote zaal van den heer Frank welke daarvoor "belangloos ter be schikking is gesteld. Noor d-R eveland. Maandag j.l. werd te W,isseln- kerke een vergadering belegd met het doel een feestcommissie te benoemen om den 20-sten geboortedag van H.K.H. Prinses Juliana op 30 April feestelijk te herdenken. Tot bestuursleden werden gekozen cfe heeren jo'fi. Heuseveld, voorzitter, C. van Halst, penningmeester, A. ten "TGussin- klo, secretaris, tot eere-leden werden benoemd M. J. Verhorst, burgemeester, P. J. Fret, arts enl A. P. C. Swejune. Het programma werd vastgesteld als volgt: koraalmuziek, kerkdienst. Trac- tatie van schoolkinderen, etalagewed strijd, volksspelen, ringrijden, optochl ver sierde wagens, uitvoering van zang en muziek en tot slott openlucht-bioscoop. o Uit S ch o u wen-D ui vel and. Te Zierikzee zijn naar de Z. Nwsb. meldt de plannen weer opge vat om te trachten een vliegtuigverbin ding Rotterdam—Zierikzee van de K. L. M. te verkrijgen. 0 Zeeuwsch Vlaanderen W.D. De opbrengst van de dezer dagen le N i e u w v 1 i e t gehouden Emmabloem- collecle bedroeg f 16.40. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). Het was gisteren weer gezellig en vol in de groote zaal van het Schuttershof alhier, waar de haast jaarlijksch ge worden uitvoering plaats had ten bate van de afdeeling Middelburg van het Centraal Genootschap voor Ivinderherstel- lings- en Vacantiekolonies en dit evenals vorige jaren op initiatief en opder leiding van de heeren K. de Vries en J. H. C,ar o. Eerstgenoemde heette voor de vijfde maal mede namens den heer Caro, allen welkom, vooral het bestuur der afdeeling en den directeur der Kweekschool. Het is aangenaam weer zoovele bekende ge zichten te zien, waaruit blijkt, dat men vorige jaren voldaan is geweest. De voor bereiding heeft ditmaal groote moeite on dervonden door de ijsperiode en ook ziekte van leerlingen. Spr. hoopt, dat het niet al te veel invloed zal hebben op de uitvoering. Dank brengt spr. aan den heer Déklier, directeur der Kweekschool voor zijn groote medewerking, aan den heer Wolders, die belangloos lichtbakken afstond en aan den heer Hollema, die het vervoer van toestellen enz. verzorgde. Ook nu zijn er nog zieken, waardoor enkele plaatsen in de groepjes zullen le dig blijven. Hierna werd onmiddellijk met het af werken van het programma begonnen, en dit op een wijze, die ten eerste tejn opzichte van de vlugge opvolging der 17 nummers alle hulde verdient. Het is ze ker een prestatie, dat men om voor kwart voor elf weer op straat stond. En dil had niet tot oorzaak, dal er te weinijg werd geboden, neen, het is juist weer een zeer afwisselend pro gramma geweest, waaryan de honderden aanwezigen hebben kun.men genieten. De heer De Vries gat zoowel met de kweekelingen, als mét de kinderen der' leerschool veel op het gebied van li chaamsbeweging en gymnastiek; hoe aar dig deden de kleinste meisjes en jongens het bij de oefeningen in 't voortbewegen kampspel en. zangspel. De grootere meis jes met de springrietoefeningen voor en het dansje ra de pauze toonden ook goede krachten onder zich te hebben, de jongens deden dit bij de stokoefeningen, aan de brug en bij de Niels Bukh- oefeningen. Natuurlijk was hel werk der kweeke- ligen weer eenige graden hooger. De vrouwelijke kweekelingen brachten heel goed werk aan de brug en besloten den avond met welgekozen bewegings studie. De mannelijke hadden den avond reeds geopend met „Rythmische Vrije oefeningen" en gaven na de pauze de niet minder goed geslaagde „Oefeningen in standen". Voor zoover het deel van het programma, dat onder bezielende lei ding van den heer de Vries stond. DaL wal de heer Caro op zijn terrein brengt goed is, staat bij voorbaat vast. Het (viool-ensemble, door hem uit de kweekelingen samengesteld was met zorg gekozen en heeft begeleid op de piano door den heer Caro zelf, lot tweemaal toe de aanwezigingen vergast op een drietal nummers van R. Pracht. Maar ook vocaal genot heeft de heer Caro gebracht door voor de pauze de jongere, en na de pauze de oudere kweekelingen enkele liederen te doen vertolken op hoogst verdienstelijke wijze. Het is dus alles bijeen een welgeslaag de avond geworden. De voorzitter der afdeeling' van het Centraal Genootschap, de heer dr. G. Orb aan wees er in zijn dankwoord op, dat het nu de vijfde keer is dat de heeren de Vries en Caro met hun op gewekte schare een uitvoering als deze geven. Het is buitengewoon prettig, dat de gezonde jeugd op deze wijze iets doet voor de zieke jeugd, in wier harten ook de liedjes weerklinken, die thans ge zongen werden. Het batig saldo is steeds stijgende en spr. vertrouwt, dat dit ook nu weer wel zoo zal zijn. In 1925 was het f 124,25, in 1926 f 135.34, in 1927 f 175.99 en in 1928 f 179.55. Men re- icent hij de begrooting reeds op een f 175 en daarmede kan weer heel wat wor den gedaan. Waar in Zeeland een vijfde feest altijd iets bijzonders is, is spr. zeer verheugd door extra giften daartoe in staat gesteld, de heeren de Vries en Caro ieder een mooien mand met bloemen aan te kun nen bieden. (Applaus). De heer D e Vries dankte mede na mens den heer Caro voor dit blijk van ^vaardeering en verzekerde, "beide gaarne op deze wijze te zullen doorgaan, als de belangstelling voor deze uitvoeringen zoo groot blijft. ïn p- ïn P- G. >-- 13 n, 'F Candidaat S. van W'ouwe te Vlis singen, predikant bij de Geref. "Kej'k te Arum, hoopt Zondag 12 Mei a.s. des

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1